Dr. Drees geeft opdracht tot kabinetsformatie terug Stassen wil andere kandidaat voor vice-presidentsehap Ongeregeldheden bij Britse staking ■Herziening garantieprijzen voor; tarwe en suikerbieten oogst 1956 Garantieprijs voor de melk verhoogd Prof. Romme aangezocht Moeilijke verhoudingen in de Amerikaanse republikeinse partij HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering MJ abonnement: Terneuze» bezitsvorming en pacificatie van het HOGER ONDERWIJS DE GROOTSTE STRUIKELBLOKKEN BELGISCHE GIFMENGSTER BEKENT Drie personen uit dezelfde familie vergiftigd 1. De bezitsvorming. 2. De paragraaf over Ne derlands Nieuw-Guinea. 3. De kwestie van de stij ging der uitgaven in ver band met het nationale inkomen. 4. De pacificatie van het hoger onderwijs. Amerikaans congres: CHINESE VOLKSREPU BLIEK NIET IN DE V. N. Sowjet-maarschalk over Amerikaanse vluchten boven Rusland H. M. DE KONINGIN VERLEENT OPDRACHT AAN PROF. ROMME Het kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft gisteravond op Huis ten Bosch prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen en hem opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Romme heeft H. M. verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Kwestie-Grootaert ERNSTIG BUSONGELUK IN ITALIË Bus stort in 100 meter diep ravijn Vijf doden 37 gewonden VAN 22,80 tot 23,— PER 100 KG MET 3,7 VET Prijs voor consument blijft ongewijzigd Op 1 mei werd in de landbouw een loonsverhoging van 3 in de akkoordionen en de tijdlonen doorgevoerd. In de kostprijzen welke door het Landbouw-Economisch Instituut worden berekend resul teert deze loonstijging in een verhoging van de loonpost met 0,20 per 100 kg melk met 3,7 vet. Ingevolge de toezegging van de regering, dat goedgekeurde loonsverhogingen zullen worden door berekend in de garantieprijzen, welke voor verschillende landbouw- produkten zijn vastgesteld, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening daarom de garantieprijs voor melk verhoogd van 22,80 tot 23,— per 100 kg melk met 3,7 vet. De verreken- prijs voor consumptiemelk blijft ongewijzigd, zodat de consumenten prijs tengevolge van deze loonstijgingen in de landbouw geen verhoging ondergaat. Redactie-adres: Telefoon 2073 en M10 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ^oTdftraat 55-57 - Temeuzen Gironummer 38150 iSSffiSS w£ï« SStSase nri 8**. DE VRIJE WOENSDAG 25 JULI. 1956. 11e Jaargang Nr 3825 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; mtnlmniw pet advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels rJ L— .Iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uuf. Het kabinet der Koningin deelt mede: Gistermorgen heeft H. M. de Koningin op het Huis ten Bosch dr. W. Drees ontvangen, die haar verzocht heeft om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Daarna heeft de Koningin achtereenvolgens ontvangen de vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers en de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman en mr. O. G. Kortenhorst. 's Middags ontving Hare Majesteit, mr. J. A. W. Burger, fractie voorzitter van de P.v.d.. A., prof. mr. C. P. M. Romme, fractie voorzitter van de K. V. P., prof. dr. J. Zijlstra, fractie-voorzitter van j f..p.;*-4-1-,j_„. iiiaitfui zaxi Aluinen vuui luuuwcu de A. R., de heer H. A. Korthals, waarnemend fractie-voorzitter der Qp hetgeen reeds is lbereikt zeide V. V. D., en de heer H. W. Tilanus, fractie-voorzitter der C. H. U. dr Drees, dat „in het programma meer is veranderd, dan ik zelf achtte het echter niet juist bij had toegespitst sprak uitdruk kelijk tegen, dat de K. V. P. geen andere keuze was gelaten, dan zijn program „met huid en haar" te accepteren. „De kleinere par tijen hebben zich dan ook niet be klaagd", aldus dr. Drees, die zei- de, dat voordien het program vol doende was doorgepraat. Dat er enige dagen zijn verlo pen tussen de aankondiging, dat hij zou verzoeken van zijn op dracht te worden ontheven en het officieel indienen van dit verzoek is een gevolg geweest van het advies van de fractieleiders van de P. v. d. A„ de A. R. en de C. H. U. hiertoe niet te snel over te gaan en alsnog een poging te doen om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. Op vra gen over bemiddeling zeide hij niet te willen ingaan na te hebben medegedeeld, dat „ook prof. Zijl stra (A. R.) zich hiermede heeft bezig gehouden". Op een vraag, of de nieuwe for mateur zal kunnen voortbouwen De 40-jarige Catharina Ver strepen de giftmengster uit St. Gillis, 'heeft bekend drie perso nen uit dezelfde familie vergif tigd te hebben. Het betreft hier Charles Bellis, 53 jaar oud, die 11 november 1954 in het zieken huis te St. Gillis overleden is. Amper een maand later over leed in hetzelfde ziekenhuis zijn broeder, de 50-jarige Frans Bel lis, met wie hij samenwoonde. Catharina Verstrepen was sedert een tiental jaren zijn minnares en woonde in hetzelfde gebouw. Het derde slachtoffer was een tante van de twee voornoemden, Hortense Bellis, 76 jaar oud en wonende te Brussel, die 22 sep tember 1955 overleed. De datum der feiten sluit het mededaderschap van Salomon Wolf uit, met wie zij in oktober 1955 in de echt trad. Hij werd niettemin aangehouden onder be schuldiging meubelen, die aan de drie slachtoffers behoorden, ver duisterd te hebben. Dr. Drees heeft gisterochtend, nadat H. M. de Koningin hem had ontheven van zijn opdracht, me degedeeld, dat de wezenlijke be zwaren van de K. V. P. tegen zijn ontwerp-program betrekking had den op de vier volgende punten: Dr. Drees deelde mede, dat daarbij de kwestie van de bezits vorming het zwaarst heeft gewo gen, gevolgd door die van het hoger onderwijs. In het program werd ov"r de bezitsvorming gezegd, dat daar bij o.a. werd gedacht aan reeds ingediende of in voorbereiding zijnde voorstellen inzake eigen woningen, werkgeversbijdragen voor bouwsparen, premiën aan jeugdige spaarders en maatrege len t.a.v. het overheidspersoneel. Over de eerste twee punten zijn reeds wetsontwerpen inge diend en de twee overige zijn reeds in de ministerraad bespro ken. De moeilijkheden rezen hier bij echter over de passage: over weging van de vraag, of speciale fiscale maatregelen in aanmer king komen. Van K. V. P.-zijde achtte men dit niet voldoende en wenste men een positiever formulering dan „het overwegen van". Dr. Drees stond daarbij op het standpunt, dat het verlenen van belastingfaciliteiten aan spaar ders nie;. vanzelfsprekend is, ge zien ook de verschillende omstan digheden, waaronder werkne mers in dezelfde inkomensgroep moeten leven en die van grote in vloed zijn op de mogelijkheid tot sparen. Er zijn allerlei vraagstuk ken aan deze kwestie verbonden en daarom werd in het program de weg gekozen, dat een onder zoek zal worden ingesteld. Dr. Drees noemde dit menings verschil tussen hem en de K. V. P. het voornaamste breukpunt. Over de bezwaren van de K. V. P.-zijde tegen de paragraaf betreffende Nederlands Nieuw- Guinea in het program zeide dr. Drees, dat de K. V. P. een uit drukkelijke verklaring daarin wenste, dat Nederland de jure en de facto aan de souveremiteit over dit gebiedsdeel zou vasthou den. De desbetreffende passage in 't program luidde: „Bevordering door Nederland van een zodanige ontwikkeling van dit gebied, dat de mogelijkheid van toepassing van het aan de bevolking toeko mende recht van zelfbeschikking wordt bespoedigd". Dr. Drees is van mening, dat daarmede de zaak duidelijk js uitgedrukt. Het nieuwe kabinet zou desgewenst een formulering raar buiten kun nen geven en in de troonrede zou een verzekering zoals door de K. V. P. voorgestaan kunr en worden opgenomen. Dr. Drees voorbaat een afweerhouding in deze kwestie aan te nemen, doch dit te laten afhangen van de om standigheden. Voorts wenste men van K. V. F zijde in de paragraaf betreffende Nieuw-Guinea in het program van dr. Drees werd overeenkom stig de grondwet gesproken van .Nederlands Nieuw-Guinea" te zien opgenomen een ruimere in schakeling van zending en missie ten aanzien van de ontwikkeling van het gebied, ook om verambte- lijking tegen te gaan. Dr. Drees zeide later op zijn aanvankelijke toezegging ten aanzien hiervan te zijn teruggekomen omdat hij betwijfelde, of de zending wel prijs zou stellen op een dergelijke toevoeging. Een door prof. Rom me gedane suggestie om de woor den „zending en missie" te ver vangen door „maatschappelijke instellingen" had dr. Drees moe ten afwijzen wegens de vaagheid van deze term. Naar dr. Drees mededeelde had de K. V. P. voorts bezwaren tegen i meer is aangenaam vond". „Ik heb er naar gestreefd niets op te nemen, waartegen bij de bij het overleg betrokken fracties principiële be zwaren bestonden". Principiële bezwaren zijn er dan ook niet ge rezen, aldus voegde hij hier aan toe, wel waren er wensen voor redaktiewijzigingen en toevoegin een. „Dit wil niet zeggen, dat er op kan worden voortgebouwd", zeide dr. Drees voorts. Zo zal men niet kunnen verwachten, dat de P. v. d. A. op bepaalde momenten gedane concessies in ieder geval zal handhaven. Wel zal er veel uit 't program als grondslag kun nen dienen. Vragen beantwoordend over 't vraagstuk van de defensie-uitga ven zeide dr. Drees, dat deze uit gaven hem met grote zorg vervul len. „Wij betalen een hoger per centage van onze begroting voor de defensie dan de meeste andere continentale landen", aldus dr. Drees, die er op wees, dat de fi nanciële toestand van ons land inderdaad niet zo mooi is. Als de- De Amerikaanse Senaat heeft met alle stemmen der 86 aanwe zige senatoren vóór, een resolu tie aanvaard, waarin hij ver klaart gekant te zijn tegen toela ting van communistisch-China tot de Verenigde Naties. Het Huis van Afgevaardigden heeft 18 juli, eveneens met alle stemmen der 391 aanwezige afge- Harold Stassen, vooraanstaand republikein, en Eisenhowers spe ciale raadgever in ontwapenings aangelegenheden heeft te Was hington op een speciale perscon ferentie verklaard voorstander te zijn van het kandidaat stellen van Christian Herter, gouver neur van de staat Massachusetts, voor het vice-presidentschap dei- Verenigde Staten, i.p.v. de hui dige kandidaat Richard Nixon. „Ik meen, dat de president in zijn campagne voor een tweede ambtstermijn, op geen enkele te vermijden wijze in het nadeel mag verkeren", aldus Stassen. Een journalist vroeg Stassen of het wel wenselijk was twee mannen van in de zestig kandi daat te stellen voor president schap en vice-presidentschap der Verenigde Staten. Stassen antwoordde: „Eén dei- interessantste resultaten der proefstemmingen was, dat juist onder de jongste kiezers de mees te tegenstanders werden gevon den van de combinatie Eisenho werNixon". In een klaarblijkelijke zinspe ling op Nixons recente verklarin gen over neutraliteit, die in lan den als India ergenis hebben ge wekt, verklaarde Stassen: Die zijn over „dit nieuwe bewijs van de diepe, reeds lang bestaande kloof in de republikeinse partij". Ik betwijfel het echter sterk, of aan de trouwe bewondering van president Eisenhower voor Nixon afbreuk zal worden gedaan door een dergelijk oordeel van Stas sen", aldus Stevenson. vaardigden vóór, een resolutie I landen in de wereld, die zich aan van dezelfde strekking goedge- geen enkel blok hebben gebon- keurd |den, zouden meer vertrouwen hebben in de combinatie Eisen howerHerter voor de leiding der Verenigde Staten". Leonard Hall, de voorzitter der republikeinse partij, reageer de op Stassens voorstel, om Her ter kandidaat voor het vice-pre sidentschap te stellen, met de voorspelling dat de republikeinse partijconventie Eisenhower en Nixon kandidaat zal stellen. Nixon gaf later de volgende commentaar: „Gouverneur Her ter is reeds bijna tien jaar een persoonlijk vriend van mij. Hij is één van de bekwaamste functio narissen, die ik ken en ik acht het een voorrecht met hem be vriend te zijn. Indien de republikeinse partij conventie van mening zou zijn dat Herter de man is, die het meest zou kunnen bijdragen tot de herkiezing van de president en een nieuw welslagen zijner rege ring, zal het mij aangenaam zijn, zijn kandidatuur volledig te steu nen". Toen gouverneur Herter op de hoogte werd gesteld van Stassens voorstel, sloeg hij te Canton, in Massachusetts, een partij golf gade. Na een langdurig stilzwijgen verklaarde hij: „Ik wil deze partij zien uitspelen. Zij is té goed, om haar te missen". het feit, dat in zijn programma geen uitdrukking werd gegeven aan de gedachte, dat de stijging van de staatsuitgaven in verhou ding moet blijven tot het natio nale inkomen. In het programma werd hierover gezegd, dat het be leid zou afhangen van de finan ciële omstandigheden. Dr. Drees zeide wijzende op de talrijke vraagstukken op fi nancieel terrein, o.a. voortvloeien de uit de toenemende verplich tingen van de overheid het moeilijk te achten een dergelijke uitgewerkte gedachte in het re geringsprogram op te nemen. Over de wens van de K. V. P., dat in het program de doortrek king van de pacificatiegedachte in het hoger onderwijs tot uiting zou komen zeide dr. Drees er be zwaren tegen te hebben, dat bij voorbaat een binding zou worden vastgelegd, die zou kunnen wor den uitgelegd als een volledige gelijkstelling van het openbaar en bijzonder hoger onderwijs in de toekomst. Dr. Drees zeide deze kwestie ook door de enorme ver scheidenheid van de universitei ten zeer moeilijk te achten en hij had voorgesteld het rapport af te wachten, dat de dit jaar door de demissionaire minister van On derwijs, mr. Cals (K. V. P.) inge stelde commissie ter herz.ening van de subsidieregeling van het hoger onderwijs zal uitbrengen. Na deze vier geschilpunten met de K. V. P. over zijn program te hebben toegelicht zeide dr. Drees, dat in wezen op een aantal pun ten de standpunten niet ver van elkaar stonden en slechts redak tiewijzigingen betroffen. Daarbij komt echter, dat de fractie van de P. v. d. A. bereid was een tien tal wensen ten aanzien van 't pro gramma in te trekken, mits geen concessies werden gedaan aan de K. V. P. Dit zou tof gevolg heb ben gehad, dat ook de socialisti sche wensen weer hadden moeten i worden behandeld. ..Dan hadden wij van voren af aan moeten be ginnen", aldus dr. Drees. Dr. Drees die het mislukken van zijn poging o.a. weet aan het feit, dat de besprekingen over zijn program niet in beginsel be perkt waren gebleven tot de viif fractieleiders en aan de wijze, waarop de pens de geschilpunten zelfde sterkte van de weermacht wordt gehandhaafd dan is een stijging van de kosten in verband met hogere prijzen en loonsverho gingen inderdaad onvermijdelijk. Men dient zich dan ook af te vragen, of de omvang van de weermacht niet kan worden be perkt. Dr. Drees gaf voorts een uiteenzetting over zijn besprekin gen met de demissionaire minis ter van Oorlog en Marine, ir. Staf, en deelde mede, dat het bereikte compromis inhoudt, dat de de fensie-uitgaven voor 1957 eenma lig worden gebracht van de oor spronkelijke 1350 miljoen op een bedrag tussen de 1525 en 1550 miljoen gulden, waarbij echter zijn inbegrepen nog niet bestede gelden uit begrotingen van vorige jaren. Gevraagd naar zijn voorstel voor een vermogenaanwasbelas- ting zeide dr. Drees, dat in zijn program de mogelijkheid was op genomen een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid en wen selijkheid van een dergelijke be lasting, waaraan echter niemand bij voorbaat was gebonden. Bij sommige fracties voelde men wei nig voor een dergelijke belasting. Dr. Drees zeide, dat deze belas ting die men ook in de Verenig de Staten kent alleen wordt geheven bij realisatie van grote winsten door speculatie. Tenslotte zeide dr. Drees in antwoord op een vraag, of behal ve bij de K. V. P. ook bi„ de A. R. en de C. H. U. bezwaren tegen het programma waren, dat hij noch van de A R. noch van de C. H. U. schriftelijke opmerkingen heeft ontvangen. De P. v. d. A. heeft hem schriftelijk medegedeeld be reid te zijn haar bedenkingen neer te leggen om het bereiken van een compromis mogelijk te maken. De C. H. U. en de A. R. hadden eveneens wel bedenkin gen, maar achtten het program een basis cm in zee te gaan. In Birmingham is het dinsdag morgen tot lichte ongeregeld heden tussen stakers en politie gekomen. Postende stakers van de Austin-fabrieken trachtten werkwilligen te verhinderen de fabriek binnen te gaan. Toen de politie ingreep kwam het tot enige vechtpartijen. Hoewel dinsdag 23.000 arbei ders op het werk verschenen, (dat is 1000 meer dan maandag) is de toestand toch ernstiger ge worden, omdat de bond van transportarbeiders (die 1.300.000 leden telt) de havenarbeiders en vrachtrijders verboden heeft pro- dukten van de B. M. C. te laden, te lossen, of te vervoeren. Ook de bond van binnenschip pers heeft een dergelijke instruc tie gegeven. Hierdoor zijn de ge volgen van de staking direct voel baar voor de Britse export Ook de T. U. C. (het Britse verbond van vakverenigingen) heeft spoedvergaderingen be legd. Het kan tussenbeide komen als het levensonderhoud van grote groepen arbeiders in ge vaar komt. De opperbevelhebber van de Sowjetrussische luchtmacht, luchtmaarschalk Roedenko, heeft op een receptie van de Egyptische ambassade te Moskou verklaard, dat Sowjet-vliegers de Ameri kaanse toestellen, die kortgele den boven Sowjet-gebied gevlo- ^n zouden hebben, niet hebben De 'leiders "van "l5vakveren:-j neergeschoten, omdat alle Rus- gingen zullen woensdag in Bir-1 sische piloten „opdracht hebben mingham bespreken hoe het i niet te schieten' werk in de B. M. C. nog verder stilgelegd kan worden. Eisenhower was op de hoogte. Naar de perschef van het Witte Huis, Hagerty, heeft meegedeeld, was president Eisenhower op de hoogte van het plan van Stassen om Herter als republikeins kan didaat voor het vice-president schap voor te dragen. Stassen had de president tevo ren van zijn voornemen in kennis gesteld en er bij gezegd, dat bij ook Nixon zou inlichten. Eisenho wer had bij die gelegenheid ver klaard, dat Stassen het recht be zat om elke verklaring af te leg gen, die hij maar wenste, maar dat hij dit niet kon doen als lid van het kabinet. Intussen hebben twintig repu blikeinen in het Huis van Afge vaardigden onder leiding van B. Wilson er telegrafisch bij Stassen op aangedrongen, dat deze zijn functie in de regering opgeeft. De groep zegt „verbaasd en ge schokt" te zijn over het optreden van de minister, dat zij als een „ongepaste politieke manoeuvre" beschouwt. Stassen liet hierop weten, dat hij er niet over dacht, zijn post te verlaten. Hij herhaalde, dat hij als gewoon burger sprak. Adlai Stevenson, de voornaam ste kandidaat van de democrati sche partij voor het president schap verklaarde niet verrast te Breuk in de republikeinse partij? Het verrassende besluit van Eisenhowers minister voor Ont wapening, Harold Stassen, om te gaan ijveren voor de benoeming van gouverneur Herter tot repu blikeins kandidaat voor het vice- presidentschap inplaats van de huidige vice-president Richard Nixon, dreigt de republikeinse partij in twee, of zelfs drie kam pen te verdelen. Mogelijk zal de volgende maand de partij conventie te San Francis co de oude tegenstelling tussen de conservatieve nationalistische rechtervleugel en de liberale in ternationalistische linkervleugel weer aan de dag treden. Nixon is namelijk oorspronke lijk een vertegenwoordiger van deze rechtervleugel en, hoewel hij sinds zijn verkiezing in 1952 meer de middenkoers van Eisenhower is gaan volgen, heeft hij zich toch nooit geheel gedistancieerd van zijn vroegre nationalistische ka meraden. Stassen heeft daarentegen in 1952 tegen het streven van deze rechtervleugel in geijverd voor de verkiezing van Eisenhower, ter wijl ook gouverneur Herter meer de liberale internationalistische zienswijze is toegedaan. Tegenover hen staat senator William Knowland, de voorman van de nationalistische groep, die bovendien echter sinds jaren al in conflict is met Nixon naar aan leiding van partijkwesties in Ca- lifornië, uit welke staat zij beiden afkomstig zijn. In het geval de campagne ten gunste van een kandidatuur van Herter een grote aanhang krijgt, is het niet uitgesloten, dat de uiterst rechtse vleugel ook een kandidaat gaat stellen, mogelijk senotor Knowland zelf, waardoor de partijconventie in een rechtse, een linkse en een middengroep zou zijn verdeeld. In dat geval zou Nixon worden herkozen als compronis tussen de twee uiter ste groepen. Men verwacht, dat president Eisenhower zich zoals steeds bui ten de geschillen binnen de partij zal houden. Men is er dan ook van overtuigd, dat de president met het optreden van Stassen niets te maken heeft. Een afvaardiging van Vlaamse parlementsleden onder leiding van burgemeester Craeybeck van Antwerpen heeft met de minis ter van Koloniën, Buisseret, een onderhoud gehad over het geval van de rechter Grootaert, die met sancties wordt bedreigd, om dat hij te Elizabethstad in Bel gisch Kongo een vonnis in het Nederlands heeft geveld. De afvaardiging heeft de mi nister gezegd te verlangen, dat het de Belgische Nt erlandstalige burgers wordt vrijgelaten zich voor de rechtbanken in Kongo in hun eigen taal uit te drukken en dat vonnis wijzen in het Ne- de iands wordt toegestaan. De minister heeft beloofd zijn aandacht aan de zaak te zullen wijden. Ongeveer 47 km ten zuiden van Modemo, in midden-Italië, is gis teren een bus in een 100 m-diep ravijn gestort. Vijf passagiers kwamen om het leven, 37 anderen werden gewond waarvan drie ernstig.,? Enige boerenarbeiders waren getuige van het ongeluk, doch zij zagen geen kans iemand te red den. De politie en branweer moesten het wrak met snijbranders open- branden om de inzittenden te kunnen bevrijden. Verhoging van tarweprijs met 0,30 per 100 kg en verhoging van de suikerbietenprijs van 0,80 per ton In verband met een stijging van de kostenfactoren als gevolg van de loonsverhoging in mei j.l. en van een herziening van de akkoord- lonen, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de garantieprijs voor tarwe van de oogst 1956, verhoogd van 26,— op 26,30 per 100 kg, franco pakhuis-handelaar. Om dezelfde redenen zou ook de garantieprijs voor de suiker een verhoging moeten ondergaan. Aangezien een verhoging van de garantieprijs voor suiker bij de suikerindustrie technische be zwaren ontmoet, is besloten deze verhoging niet in de huidige sui kerprijs van 52,35 te verdiscon teren, doch de telers schadeloos te stellen door het verlenen van een toeslag op de geleverde bie ten. Deze toeslag is berekend op 0,80 per ton bieten. Met de suikerfabrieken zal een regeling worden getroffen om dit bedrag aan de telers ten goede te doen komen. De verhoging van de tarwe prijs met 0,30 per 100 kg en ƒ0,80 per ton suikerbieten komt overeen met de door het Land bouw Economisch Instituut op grond van vorengenoemde loons verhogingen, becijferde kosten stijgingen. Voorts heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening voor de binnenlandse granen van de oogst 1956 de vol gende minimumprijzen vastge steld: gerst 24,per 100 kg; haver 22,50 per 100 kg. Deze prijzen zullen evenals in voorgaande jaren het geval is geweest, worden geëffectueerd door toepassing van het stelsel van monopolieheffingen. it President Tito van Zuid-Sla- vië is dinsdagmorgen voor een bezoek van vijf dagen op het Griekse eiland Korfoe aange komen. De president en zijn vrouw werden verwelkomd door koning Paul en koningin Frederika. RUSTIG WEER. In de loop van dinsdag passeer de een storing ons land. Deze werd gevolgd door flinke lucht drukstijgingen, zodat de wind kracht, die dinsdag tijdelijk krachtig was, spoedig afnam. De luchtdrukstijgingen hingen samen met een rug van hogedruk die over het Noordzeegebied naar het oosten bewoog. Aan de west zijde van deze rug voerden zuid westelijke winden vochtige Oce- aanlucht in de richting van de Faroër en Noord-Schotland. Een Oceaandepressie bewoog tegelijkertijd langs IJsland naar het oosten. We verwachten echter dat deze storing vandaag nog geen invloed op het weer in ons land zal uitoefenen, en dat het weer bepaald wordt door eerder genoemde rug. Het wordt dus vrij rustig overwegend droog weer met veranderlijke bewol king en weinig verandering in temperatuur. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Rustig weer. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, overwegend tus sen noord en west. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. DONDERDAG 26 JULI. v.m. n.m. Breskens 3.47 3.59 Terneuzen 4.22 4.34 Hansweert 5.02 5.14 Walsoorden 5.12 5.24 ZON MAAN op onder op onder Juli. 25 4.53 20.43 21.15 7.48 26 4.54 20.41 21.33 8.55 27 4.56 20.40 21.52 10.02 28 4.57 20.38 22.12 11.11 29 4.59 20.37 22.35 12.22 30 5.00 20.35 23.02 13.34 31 5.02 20.34 23.37 14.47

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1