Uit de Provincie I Eric de Noorman - De grote beslissing Officiële opening van het Gemeentehuis te Schoondijke Recreatie-oord Braakman. LOOP DER BEVOLKING li Belgen eerden hun doden uit de oorlog 1914-1918 benoemingen bij water schappen. TERNEUZEN. HENGSTDIJK. SLUISKIL. BRESKENS CADZAND. IJZENDIJKE. m BEPERKING VAN DE WALVISVANGST AANBEVOLEN Kolonel Moestafa overleden. Vrijdagmiddag werd tüdems een buitengewone raadvergadering het nieuwe gemeentehuis door missaris der Koningin J,:.; F C de Casembroot ofncieei in gRnUiemge1steèr'F A. van Rosevelt zeide in zijn 'd-ening^woord van deze buitengewone raadzitting verheugd te. zijn, verklaard°dènofficiële opening van het gemeentehuis te willen verrich ten en riep de Commissaris een hartelijk welkom toe eyenals aan rle echtgenote van de Commissaris mevr S de Casembroot baronesse V»n der Feltz. De voorzitter reken de het zich een eer haar te mogen hLroeten alsmede de leden van red Staten de heren A. Schout en VjCU* tU ir G P. M. Dikötter. Voorts verwelkomde hij de raads leden en de verder aanwezigen. Gezien het bijzondere karakter van deze raadsvergadering werden de notulen der vorige vergadering aangehouden. Hierna sprak burgemeester Van Rosevelt de aanwezigen toe en hield een verhandeling over de geschie denis van Schoondijke, die ver te rug gaat tot in de middeleeuwen Uit de voorgeschiedenis van Schoon dijke is weinig of niets bekend. De ter beschikking staande archief stukken ter secretarie aanwezig gaan terug tot 1790. In die tijd zetelde het bestuur en de admini stratie van Schoondijke (schout en schepenen) in café ,,'s Lands Wel varen dat in 1844 werd verwoest. Op 10 februari 1899 werd door de raad van Schoondijke de woning aangekocht van de wed. G. Contant voor de somma van 3500. Archi tect Van Male ontwierp op de plaat» van dit huis (aan de Markt) een nieuw gemeentehuis waarvan de kosten ƒ5.000 zouden bedragen. Op 23 augustus 1900 werd dit nieu we gemeentehuis officieel in ge bruik genomen. Dit gemeentehuis was geen erg lange levensduur be schoren, want in september 1944 werd het tijdens de oorlogshande lingen grondig verwoest. Sindsdien is de secretarie steeds in noodbe huizingen ondergebracht geweest. Eerst in de lagere landbouwschool en daarna ruim 10 jaar lang in de bekende noodbarak, welke spreker als armoedig, vuil en bekrompen betitelde. Thans heeft de gemeente de beschikking gekregen over een modern nieuw gmeentehuis. De voorzitter bracht dank aan de Commissaris en G. S. voor de steun en hulp, die de gemeente werd verleend bij de totstandko ming van dit prachtige gebouw. Voorts bracht hjj warme dank aan de directeur van de prov. directie Volkshuisvesting, de directeur van de Centrale Dienst, de heren Ter- wechei, Hoekstra, Overbeke en de wethouders en raadsleden voor hun medewerking bij de totstandko ming van het gemeentehuis. Wij hebben een stijlvol en voor naam gemeentehuis gekregen met een gezonde en gezellige sfeer. Voorts bracht de voorzitter dank aan ir S. J. van Embden en zijn naaste medewerkers, de dagelijks opzichter en de aannemer Chris- tiaansen met zijn onderaannemers. Kortom spreker dankte allen die op enigerlei wijze aan het gemeen tehuis hebben meegewerkt. Een bijzonder woord van dank ging naar de leerlingen en leraren van de technische school, die geheel be langeloos de koperen lampjes, de banken voor de publieke tribune en in de hal van de secretarie en de smeedijzeren traphekken maakten. Hij sprak zeer waarderende woor den aan het adres van het secreta rie-personeel voor het vele werk, dikwijls onder de moeilijkste om standigheden door hen in het be lang van de gemeente verricht. Met de bouw van het gemeente huis kon een belangrijke fase in de wederopbouw van Schoondijke af gesloten worden. Er blijven echter nog vele wensen te vervullen voor aleer van het sluitstuk van de we deropbouw gesproken zal kunnen worden. Zo rest nog de bouw van de Gereformeerde kerk, 90 nood woningen zijn nog bewoond, welke door normale woningen dienen te worden vervangen. Er moet nog een gymnastieklokaal te worden gebouwd, de landbouwWinterschool uitgebreid, een nieuwe lagere land bouwschool gebouwd, een speel weide voor de kinderen aangelegd, een rendabel te exploiteren dorps huis opgericht, terwijl voorts de uitvoering van het uitbreidingsplan zeer urgent is. Zo zal nog binnen kort het Groene Kruisgebouw ver den genomen in het belang van de mooie gemeente Schoondijke. Hierna verrichtte de Commissa ris de officiële openingsplechtig heid door het statieportret van het Koninklijke Paar te onthullen door het verwijderen van een oranje vlag. Het oudste raadslid J. Risseeuw- Provoost sprak namens de raad en zeide dat de raad gemeend heeft een steentje bij te moeten dragen voor de inrichting van het ge meentehuis en wel door het aan bieden van een elektrische klok voor de raadszaal. De burgemeester en echtgenote schonken voor de B. en W.-kamer een lichtkroontje. Mevr. Ramondt bood namens de drie bevolkingsgroepen een zeer groot geborduurd wandkleed voor de raadszaal aan, voorstellende de verwoesting van Schoondijke en de herrijzenis. De voorstellingen wer den door de ontwerpster mevr. Van Enthoven uit Hilversum, naald kunstenares, op zeer suggestieve wijze uitgebeeld. Mevr. Eekhout onthulde het Namens het secretariepersoneel sprak de heer Musson, die een re productie voor de burgemeesters kamer aanbood, getiteld „De ge meentesecretaris' Na dit officiële gedeelte bezich tigde het gezelschap het gemeen tehuis. Er werden verversingen rondgediend. Toen de Commissaris de officiële ingebruikneming had verricht speelde „Oefening Kweekt Kunst" van Schoondijke voor het gemeen tehuis het Wilhelmus. De school jeugd had voor het gemeentehuis een groot aantal ballonnen opgela ten voor een wedstrijd, terwijl hon derden duiven werden losgelaten. Om 5 uur nam de braderie een aanvang. Om zes uur verenigde het grote gezelschap genodigden zich in hotel De Zwaan voor de koffietafel. Ook tijdens- deze maaltijd voer den diverse sprekers het woord. Buiten gingen de feestelijkheden onverminderd voort. De leerlingen van de landbouwhuishoudschool voerden volksdansen uit en er wer den behendigheidswedstrijden met tractoren gehouden. Van 8 tot 10 uur kreeg de bevolking de gelegen heid het nieuwe gemeentehuis te bezichtigen, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Tot slot concerteerde de muziek vereniging O.K.K., na afloop waar van een muzikale rondgang door de gemeente werd gemaakt. Schoondijke leefde in zijn geheel mee met de opening van het ge meentehuis en de rond deze ope ning georganiseerde „oogstfees ten", getuige de mooi versierde en verlichte straten. Van alle wonin gen wapperden feestelijk de vlag gen 's Avonds had Schoondijke met zijn ontelbare lampjes een feeëriek gezicht, met in het cen trum het prachtig verlichte ge meentehuis. gemaakt van de behendigheidswed strijden voor tractoren: le pr. A. Cammaert (beker) 118 pnt; 2e pr. H. de Wever 102 pnt; 3e pr. G. de Badts 77 pnt; 4e pr. A. Lutejjn 70 pnt; 5e pr. W. de Reu 69 pnt; Ge pr. B. van der Reu 60 pnt; 7e pr. A. Vercruijsse 42pnt; 8e pr. J. van Hijfte 26% pnt. Er waren 17 deelnemers. De op drachten vielen niet mee. O.a. moest met een tractor, waarachter een aanhanger was gekoppeld, ach teruit worden gereden, tussen twee melkbussen, zonder dat deze bus sen omver werden gereden. Ook voor deze wedstrijden was veel be langstelling. Na afloop van de optocht werden de prijzen door de jury uitgereikt. Iedere deelnemer kreeg als herin nering een medaille aangeboden. De Gem. zangvereniging herhaal de het verregende concert van don derdag j.l. De belangstelling hier voor was erg groot. De dansgroep van Medioburgum uit Middelburg trad op. Ook hiervoor bestond veel belangstelling. Tot slot trok de optocht nog maals rond, voorafgegaan door de muziekgezelschappen uit Oostburg en Schoondijke. De Harmonie van Oostburg gaf een slotconcert op de Brink, dat besloten werd met een taptoe, waarna met een geslaagd vuurwerk het einde kwam van de feestelijkheden. Nog lang heerste er een gezellige drukte in Schoon dijke. Bij koninklijk besluit zijn be noemd: met ingang van 20 sep tember 1956, tot dijkgraaf van de Westkerkepolder, J. Rent meester, te Wolphaartsdijk met ingang van 1 augustus 1956, tot gezworene van het wa terschap Poortvliet, C. K. van der Slikke, te Strijenham (gem. Poortvliet), uiterlijk tot het ein de van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. tot gezworene van de Kruis polder de heer J. A. M. Staal te Hontenisse. EXAMENS M.T.S. VLISSINGEN Bij de gehouden toelatings- en overgangsexamens M.T.S. Vlis- singen slaagden o.m. de volgende kandidaten uit Zeeuws-Vlaande- ren: Toelatingsexamen schakelklas se: R. W. de Bliek en A. Pelupes- sy, beiden te Breskens, en I. van de Wege te Groede. De feestelijkheden. rijzen. Na nog enkele instanties en de gehele Schoondijke bevolking dank te hebben gebracht eindigde de burgemeester met er bij de bevol king op aan te dringen in een drachtige samenwerking zich in le zetten voor de groei en bloei van de gemeente onder het devies „Schoondijke vooruit". Hierna sprak de Commissaris der Koningin die in eerste instantie mede namens zijn echtgenote har telijke dankwoorden uitsprak voor de schitterende ontvangst van hen beiden aan de grens van de ge meen te en voor het organiseren van de aardige intocht in de ge meente (per open landauer). Inha kende on hetgeen de burgemeester over de "totstandkoming van het ge meentehuis in 1900 had gezegd, stelde de Commissaris, dat zijn va der, die in 1896 G.S.-lid werd, aan de totstandkoming van het oude gemeentehuis had meegewerkt. Spreker noemde de noodbehuizing van de secretarie in de barak van buiten ontstellend, maar van bin nen beter dein menig gemeente huis. Spreker vulde de door de bur gemeester aangehaalde historische punten nog aan, door het noemen van een aantal belangrijke data. 1587: Schoondijke verdwenen; 1648: Schoondijke schorre; 1650— 1651de generale Prins Willem ge sticht; 1655: de kerkelijke gemeen te gesticht. De Commisaris zeide uit een ge schrift te hebben vernomen, dat het gemeentewapen van Schoondfj ke eertijds uit een zonnebloem be stond met de spreuk „Wendt U naar de zonne der gerechtigheid". Hij kon niet begrijpen, waarom men dit oude wapen niet in ere heeft hersteld. Spreker heeft een hele waslijst van verlangens en wensen gehoord en hoopt dat vele wensen hiervan in vervulling zullen mogen gaan. Tot slot sprak de Commissaris de wens uit, dat onder Gods onmis bare zegen in het nieuwe gemeen tehuis wijze besluiten zullen wor- Ook zaterdag heerste er een prettige stemming, 's Middags om half drie was er op het Brinkplein een gezellige drukte. De grote ge heimzinnigheid, welke de spanning er had ingehouden, werd opgehe ven. Men bezag het resultaat van elkanders zwoegen en keurde de vele en fraaie versierde wagens die men voor de optocht gereed had gemaakt. De jury, onder voorzitterschap van Ir Bruijnooge, had beslist geen gemakkelijke taak om uit de vele wagens de mooiste te halen. Vergezeld door muziekkorpsen trok de optocht door het dorp, lui de toegejuicht door de vele belang stellenden We bemerkten o.m. een prachtige wagen „Hoorn des over- vloeds", een wagen van Veilig Ver keer, een fraaie wagen van de Landbouwhuishoudschool. De K.A.B. en vele buurtverenigingen hadden kosten noch moeite ge spaard om deze optocht te doen slagen. In de optocht reed een groot aan tal landbouwwerktuigen mee, van af de simpelste tot de ingewikkeld ste toe. Dit show-gedeelte gaf de aanwezigen een indruk van de ver anderingen die de landbouw heeft ondergaan. De uitslag luidde: le pr. „Hoorn des overvloeds", Ger. jeugdver.; 2. „Landbouw 1920' K.A.B afd. Schoondijke; 3e pr. Groep arbeidsters, buurtver. Dam- Tragel; Wagens, geen betrekking heb bende op de oogst: 1. Gem. zang vereniging; 2. De rattenvanger van Hameln, buurtver. Sasput; 3. Oogst der bijen, Juliana- en Bea- trixstraat. Kindergroepen: 1. Zwaan met kuikens, Corrie Brugge; 2. Landje van Cadzand, Suus de Jonge en Nelly van der Walle; 3. Boertje en boerinnetje, Van der Slikkestraat. Behendigheidswedstrijden voor tractoren: Door de voorzitter van het feestcomité, de heer J. Ver- Zaterdagmorgen werd de laat ste hand gelegd aan de verbete ring van de bad- en zwemgelegen- heid gelegen ten zuid-oosten van de brug in de Braakmanpolder, welke werkzaamheden j.l. woens dagmiddag waren aangevangen in opdracht van de gemeentebe sturen van Biervliet, Hoek en Phi lippine, in samenwerking met de Dienst der Domeinen en het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland en medewerking van het gemeente bestuur van Terneuzen en de Dienst Bescherming Bevolking te Terneuzen. Nadat het voor bad- en zwem- gelegenheid bestemde terrein was afgedamd, vingen woensdagmid dag 5 motorspuiten der gemeen te Terneuzen en de B. B. te Ter neuzen aan met hét wegpompen van het in het afgesloten gedeelte achtergebleven water, waarmede gedurende de nacht werd doorge draaid, zodat in de loop van don derdag dit gedeelte kwam droog te liggen. Onmiddellijk hierop werd door de Dienst der Domeinen met een 30-tal arbeiders van de Nederland se Heide Maatschappij met de af rastering en het egaliseren van de bodem aangevangen, waarbij gebruik gemaakt werd van een bulldozer, die voortdurend zand in de putten schoof. Zaterdagmorgen was men deze werkzaamheden van het 50 cm diepe bassin voor de kinderen en het 1.10 m diepe bassin voor de groteren gereed gekomen, terwijl de laatste werkzaamheden wer den vërricht aan het bassin voor de geoefende zwemmers, waar later door Domeinen nog een springplank zal worden gemaakt. Het terrein van de bad- en zwem- gelegenheid is ongeveer 1 ha groot. Toen te ongeveer half twaalf de bulldozer ook voor'dit diepe gedeelte de werkzaamheden had beëindigd, waarbij aanwezig wa ren de burgemeesters van Hoek, Biervliet en Philippine, de heren A. F. Hanssens, A. P. Kostense en P. J. L van Hoek, benevens de gemeentesecretaris van Hoek, de heer J- Dregmans, de opzichter der Domeinen de heer J. Akker man en de opzichter van het rayon Zeeuws-Vlaanderen der Nederlandse Heide Maatschappij de heer H. D. Harmsen, sprak de burgemeester van Hoek, mede na mens de burgemeesters van Bier vliet en Philippine, zijn voldoe- viswater zijn. Ook zal een ge deelte van het uitgestrekt terrein bestemd worden als natuurreser vaat voor de talrijke watervogels, die hier een prachtig gebied voor broedplaats vinden. Nadat een verversing was aan geboden keerde het gezelschap terug naar het terrein, waar de bulldozer aanving met het maken van een sleuf om aldus weer een verbinding te krijgen met het water van de Braakman en pre cies te 12 uur stroomde zaterdag middag het water weer in de nu gereed gekomen bad- en zwem- gelegenheid van het recreatie oord VERZENDING ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: via Engeland, 28 juli. Brazilië: m.s. ,,'s Graveland 23 juli. Canada: m.s. „Prins Willem George Frederik", 25 juli. Chili: via New York, 26 juli. Indonesië: s.s. „Bengalen", 26 juli. Ned. Antillen: m.s. „Attis", 23 juli. Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Ben galen", 26 juli.; Nieuw Zeelahd: via Engeland, 28 juli. Suriname: m.s. „Bonaire", 25 juli. Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein". 25 juli; m.s. „Carnarvon Castle", 28 juli. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Bevorderingen le naar 2e klasse: Afd. werktuigbouwkunde: W. Scheele te Axel en A. W. Duse- bout te Breskens. 2e naar de 3e klasse: Afd. werktuigbouwkunde: H. E. de Bliek te Breskens; D. P. Lu- teijn te Oostburg; A. M. de Jon ge te Schoondijke, en F. J. Kaan en P. A. Remery, beiden te Ter neuzen. Afd. weg- en waterbouwkunde: L. P. Bot te Oostburg. Geslaagd. Aan het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen slaag de voor het diploma Bakkersvak school (gemengd bedrijf) de heer A. H. J. Scheele alhier. Mulo-examens, Bij het zaterdag te Goes gehou den Mulo-examen slaagden voor het A-diploma Coby van Liere, Leuntje Scheele, Ko Hamelink en Leneke van Drongelen, allen te Terneuzen, Jopie van Es te Axel en Johan Dees te Zaamslag, allen leerlingen van de Chr. U.L. O.-school alhier. Bij de te Bergen op Zoom gehou den Mulo-examens slaagden voor het A-diploma, met het Midden standsdiploma de jongedames F. Wijne te Terneuzen, I. Halle- graef te Sluiskil, M. Crooy te Axel, T. Cornelis en L. Guilliet, beiden te Philippine, B. Peij te Stoppeldijk, G. Verhoosel en G. Vernaeve, beiden te Westdorpe en I. Michielsen te Zaamslag; en T. Aarssen, H. van Alem, J. Gom- mers G Lafort, P. de Soomer en J. Vanhijfte, allen te Sluiskil en J. van Dommelen en P. d'Haens, beiden te Sas van Gent, allen leer lingen van de R. K. ULO-school, alhier. Verkeersongeval. Toen zaterdag, even na midder nacht, de heer C. KI. uit Driewe gen op zijn bromfiets huiswaarts keerde, kwam hij nabij T'Zwaan- tje tegen een afrastering van de ter plaatse in uitvoering zijnde rioleringswerken terecht. In bewusteloze toestand werd hij per ambulancewagen naar het Julianaziekenhuis vervoerd. De beide bestuurders en de echtgenote van de heer Van K. werden uit de auto's geslingerd en werden zwaar gewond naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. Er bestond voor de ge kwetsten echter geen direct levensgevaar. Hengstdijk gaat feestvieren. Hengstdijk gaat feestvieren op 28 en 29 juli. Deze feestelijkheden zijn georganiseerd ter gelegen heid van 't 800-jarig bestaan van de gemeente. Het feest, dat met kanonsalvo's en klokkengelui zal worden geopend, omvat onder meer een ballonwedstrijd tussen Nederlandse en Belgische scho lieren, verschillende cabaret-pro gramma's en een drijvend vuur werk. Een en ander wordt muzi kaal opgeluisterd door een mu ziekkorps van een Belgische bier brouwerij. Voorts zal er een aantal sport evenementen zijn, zoals een na tionale wielerwedstrijd tussen Zeeland en de rest van Neder land, en een wedstrijd om de gro te prijs van Hengstdijk door de Nederlandse ploeg van de Tour de France met als gast Hugo Koblet die voorafgaande aan deze wedstrijd bij aankomst in Hengstdijk zal worden gehuldigd. In TERNEUZEN. de afgelopen week hebben De natuurwaclit in actie. De onlangs door de burgemees ter geïnstalleerde natuurwach- ters, waaronder ook meisjes en jongens van de hier gevestigde scholen, hebben hun eerste acti viteiten ingeluid. In verschillende étalages van neringdoenden zijn veldgewassen tentoongesteld. Hieronder bevinden zich veld bloemen en onkruid. Aan de leer lingen van de scholen nu de taak de naam van het gewas te weten te komen, alsmede of het gewas tot de onschadelijke veldbloemen of wel onkruid behoort. Zoals reeds eerder gemeld zijn voor goede inzendingen enkele prijs jes beschikbaar gesteld. zich in deze gemeente gevestigd: M. D'. de BesteBlok, Grenu- laan 36, van Baarland; J. J. Fran coijs, Hondiusstraat 4, van Dor drecht; C. Bijl, Tholensstraat 16 a/b, van Papendrecht; P. J. J- Roelands, Scheldekade 51, van Til burg; M. van der Gouwe, Schelde kade 5, van Frankrijk; C. L. Ver- brugge, Van Steenbergenlaan 25a, van Yerseke; J. C. Dees, Axelse- straat 90, van IJzendijke; H. F. Bootsgezel, Rozenstraat 5, van Bel gië; F. H. Spaas, Herengracht 13, van Driebergen; C. J. Stullen van Hassel, Stijn Streuvelstraat 15, van Maurik; F. Huisman, Nar cisstraat 23, van Papendrecht. Vertrokken: A. Casteleijn Geelhoedt, P 171, naar Kruinin- gen; W. E. Lüning, Stijn Streu- velsstraat 6, naar Rotterdam; Th. M. C. Kunst, Van Steenbergenlaan 25a, naar Nieuw Lekkerland; A. Verstraeten, Nieuwediepstraat 63, naar Veldhoven; A. de Zeeuw, Steenkamplaan 31," naar Goes; M. R. J. Geerards, Nieuwe Kerkstr. 17, naar Koewacht; A. L. Bui tink, 2e De Kortestr. 2, naar Vlissingsn; P. E. J. Bliek en M. Nijs, Nieuwe Kerkstraat 17, naar België; J. Boot, Rozenstraat 146, naar Am sterdam; G. P. Dingemanse, Axel- sestraat 3, naar Roosendaal. Geslaagd. Bij de vrijdag te Goes gehouden Mulo-examens slaagde voor het A-diploma S. T. van de Woestij- ne, alhier. Ernstig verkeersongeval. Vrijdagmiddag had op 't kruis punt Potjes een ernstig verkeers ongeval plaats' doordat de heer F. uit Cadzand geen voorrang ver leende aan de op de grote ver keersweg in de richting Sluis rij dende auto, bestuurd door de heer Van K. uit Amsterdam. Met een geweldige klap scho ven de beide auto's in elkaar en kwamen daarna in een langs de weg liggend bietenveld terecht. Op de algemene begraafplaats te Harderwijk heeft een Belgische deputatie van ongeveer 50 perso nen zaterdagmiddag hun op deze .begraafplaats rustende oorlogs- ning uit over^het gereedkomen makkers uit de strijd van 1914 van deze werken, waarmede een lange tijd van voorbereiding was afgesloten. Hij bracht dank aan de Dienst der Domeinen, het col lege van Ged. Staten, het gemeen tebestuur van Terneuzen en de Dienst van de B. B. te Terneuzen, de Ned. Heide Maatschappij en de rijkspolitie voor hun lofwaardige medewerking. Het gehele recreatiegebied is 6 ha groot. Zodra mogelijk zal thans aangevangen worden met de be bossing van het terrein, waarbij een ruim terrein beschikbaar zal blijven voor het kamperen. Ook zal recreatie-oord volop ge legenheid bieden voor het beoefe nen van de zeil- en roeisport, be nei j nevens voor de hengelsport, want cru ij sse,°werd^'d e" u it slag "bekend de Braakman zal een uitverkoren 1918 geëerd. De heer Goossens, onder-voor zitter van het Belgische verbond der strijders 1914—1918, geïnter neerd in Nederland," noemde deze plechtige bedevaart een beschei den gebaar van diepe eerbied en erkentelijkheid van de overleven den van 19141918 voor de ge storvenen. Ook wilde hij haar zien als een bewijs van dank aan Ne derland, voor het onttrekken van 30000 Belgen aan de Duitse greep. Hij dankte de gemeente Harder wijk voor de keurige verzorging van deze graven. Na zijn rede legden acht oor logsweduwen een bloemhulde bij elk der kruisen. Burgemeester Numan hechtte hierop namens de gemeente Har derwijk een krans aan een der kruisen. De eregast, de heer De Monchy, die in 19141918 als luitenant zeer veel voor de recreatie van de geïnterneerde Belgen heeft ge daan, sprak mede namens zijn medewerkster uit die tijd, mevr. Ehrhardt, woorden van dankbare herinnering en vriendschap. De delegatie, die reeds een vaan- delgroet had gebracht aan de gra ven van de gefusilleerde Harder wijkers, begaf zich hierop naar het herinneringskruis voor de gevallen Nederlanders in de oor log 1940—1945. De heer De Budt, erevoorzitter van het landelijk verbond en voor zitter van de afdeling Gent van het „Verbond van strijders 1914 1918, geïnterneerd in Nederland," legde hier een krans. Zondag bracht de delegatie een hulde bij het Belgische monument op de berg te Amersfoort, waar na de thuisreis werd aanvaard. Serenade en muzikale wandeling. De mistige stilte die er anders heerst lm de villawijk moest za terdagmiddag wijken voor het tromgeroffel en de muzikale klanken uit het koper waarmede de plaatselijke R.K. fanfare haar intocht maakte. Het doel van deze muzikale wandeling was een se renade te brengen aan de Belgi sche consul ir C. F. M. J. Wats ter gelegenheid van de Nationale Feestdag welke die dag in België werd gevierd. De heer Wats werd namens de leden van het corps begroet door de voorzitter de heer Hallegraef, die wees op het twee ledig doel van deze serenade. In de eerste plaats om door de vreugdetonen mede te leven met de feestdag die België viert en in de tweede plaats uit erkentelijk heid voor de steun die het mu ziekgezelschap van de heer Wats ondervindt, waarvan de kostbare instrumenten getuigen zijn. De heer Wats beantwoordde de heer Hallegraef en zeide het be zoek van de Fanfare op hoge prijs te stellen. Staande onder de nationale Belgische vlag werd daarna het Belgische volkslied gespeeld. Nadat dexheer Wats een hart- versterkertje had aangeboden volgde een muzikale wandeling door de villawijk. In het klein ca sino werden de muzikanten door een comité van ontvangst verwel komd en hun enkele verfrissin gen aangeboden. Men bleef daar een gezellig uurtje bijeen. Bij het afscheid werd door de voorzitter aan de heer Wats dank gebracht voor de gastvrije ont vangst, waarna met een pittige mars werd afgemarcheerd. EEN BIERTJE MET GEWELD. Een caféhouder in de Wagen straat te Den Haag heeft moei lijkheden met het tappen van biertjes. Vroeger had hij een be paald biermerk, maar thans tapt hij bier van een andere brouwe rij. De vertegenwoordiger van het eerst getapte bier vindt dit zó onaangenaam, dat hij nu het leven van de caféhouder eens flink onaangenaam wil maken. Met enige „zware jongens" be zoekt hij het café en dan weige ren zij de consumpties te beta len, bedreigen de gasten en wil len het meubilair stukslaan. Op deze manier wil de vertegen woordiger de caféhouder dwin gen zijn merk weer te verkopen. De politie in Den Haag ver klaart dat er bij haar nog geen aangifte is gedaan van mishan deling van klanten. De caféhou der heeft wel eens assistentie ge vraagd omdat hij moeilijkheden verwachtte. „Wat die vertegenwoordiger ook doet," zo zegt de politie, „hij doet het zeker niet in naam van zijn directie." De vertegenwoordiger, die al deze moeilijkheden zou hebben veroorzaakt, is zaterdag op het politiebureau moeten verschijnen om een verklaring af te leggent Het centraal brouwerijkantoor heeft inmiddels een communiqué uitgegeven van de volgende in houd: „Naar aanleiding van berichten over activiteiten en methodes, die in Den Haag bij enkele café's zouden zijn toegepast in verband met leveranties van bier verklaart de centrale organisatie van de brouwerijen, het C. B. K., dat dit niet het werk is van een van de brouwerijen,- doch van een bepaal de bierhandelaar en dat de brou werijen zich hiervan volstrekt distanciëren. Het optreden van deze handelaar wordt ten volle afgekeurd." Lichte aanrijding. Zaterdagmiddag vond aan de brug een lichte aanrijding plaats tussen twee Belgische personen auto's. Een der beide wagens die voor de brug had gewacht, wilde de brug oprijden en week daarbij een weinig naar links uit. Een auto, die achterop kwam gereden met richting Terneuzen greep juist met het achterspatbord de voorbumper van eerstgenoemde auto. Met een ingedeukt achter spatbord en een verwrongen bumper liep dit gevalletje goed Geslaagd. Bij het te Amsterdam gehouden examen Engels m. o. A slaagde de heer P. F. van Houck, alhier. 12. Nadat Aranrods verontwaardiging een beetje is gezakt, bezint ze zich op de vijandi ge sfeer tussen de bei de jonge mannen en de dreigende houding van Erwin, toen ze hen verliet. Bezorgd vraagt ze zich af wat die twee van plan zijn. „Ik moet maar eens met Eric gaan praten, vóór ze zich het ande re oog ook nog dicht slaan," mompelt ze voor zich heen. Ondertussen zijn Er- win en Axe op een open plek in het woud aangekomen. Erwin staat plotseling stil en Axe volgt zijn voorbeeld. Kalm kruist hij de armen over de borst en deze afwachtende hou ding jaagt Erwin, die toch al staat te trappelen van kwaadheid, nog fl fl \H> NED. VLOOTBEZOEK AAN LENINGRAD. Na de aankomst van het Neder landse eskader en de officiële be groetingen, hebben de Jantjes een tocht door Leningrad gemaakt. Zij hebben er een aantal beziens waardigheden bezocht. Overal werden zij op zeer hartelijke en vriendschappelijke wijze dcor de bevolking ontvangen. Na deze tocht werden de Jan tjes ontvangen in het clubhuis van de marir.e-basis Leningrad, dat zich in de gebouwen van de hoge marine-school bevindt, Froense genaamd. Daar hebben de Nederlanders de onderofficie ren en matrozen van de Sowjet- marine op kameraadschappelijke wijze ontmoet. De internationale commissie voor de walvisvangst, die vrijdag haar achtste bijeenkomst eindig de, heeft aanbevolen de vangst van blauwe vinvissen in het sei zoen 1956/'57 te beperken tot 14.500 stuks. In de toekomst zul len er naar het oordeel der com missie in geen enkel seizoen meer dan 15.000 blauwe vinvissen mo gen worden gevangen. De des kundigen der commissie zijn het er over eens, dat wegens de ach teruitgang van de walvisstand de vangst dient te worden beperkt. De commissie maakte bekend, dat in het seizoen 1955/56 in de Zuidelijke IJszee 2.134.012 vaten walvisolie zijn geproduceerd, of iets meer dan in het vorige sei zoen. meer in het harnas. „Wat sta je daar nu lamlendig er bij," schreeuwt hij, terwijl hjj op gewonden met zijn armen zwaait. „Kom op en vecht het met me uit." Nu wordt het Axe toch wel wat al te gek en ook hjj begint zijn kalmte te verliezen. Hij Iaat de armen zakken en terwijl 'n fel rood hem naar de kaken schiet, valt hij uit: „Nu verveel je me met je dwaas geschetter. Goed, je zult je zin hebben, schreeuwlelijk Het komt alleen, omdat je niet kunt uitstaan, dat ik goede maatjes ben met ko ningin Aranrod." Wild gebarend staan- de twee kemphanen tegenover elkaar. In de stilte van het bos zijn alleen hun kijvende stemmen te horen. Doch er zijn twee paar ogen, die de beide jonge mannen uit de verte reeds enige tijd gadeslaan. Ruige rabauwen met ongure gezichten. De ene fluistert zijn makker iets toe en langzaam sluipen zij nader bij. Kolonel Salah Moestafa, de Egyptische militaire attaché, die op 14 juli bij een aanslag werd gewond, is zaterdag in een zieken huis te Amman overleden. Het politie-onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Zoals bekend, werd kolonel Moestafa ernstig gewond door de ontploffing van een postpakket, dat uit Jeruzalem was verzonden. Dit pakket bevatte een in et Engels vertaald boek van gene raal Von Rundstedt. Op de plaats van de uitgescheurde bladzijden bevond zich een explosieve stof.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3