RADIO? Binnenlands nieuws Muziekfestival Terneuzen 1956. Brandweerwedstrijden te Terneuzen. «Mijnheer Robert is teruggekomen» Wie van goud-gele Virginia houdt, kiest DOUWE EGBERTS ZILVER-SHAG Slotconcert indrukwekkend sluitstuk. RUSSISCHE REACTIE OP HERINVOERING DER DUITSE DIENSTPLICHT Politieke toestand in Europa zal er slechter door worden AGENDA. Wat brengt de Rusland wil machine werktuigen in Engeland kopen Grote luchtbeschermings oefening in Amerika KINDERVERLAMMING IN SPAKENBURG. OUDE MAN AAN GEVOLGEN VAN STEEKPARTIJ OVERLEDEN Ook de tweede dag van het fes- tival-Terneuzen-1956 is zeer ge slaagd. Bij uitzondering was het weer zeer goed. Er heerste in de straten een grote drukte, niet al leen van de Terneuzenaren zelf, maar ook van de bewoners uit de omtrek en de vele Zuiderburen, die vanwege de Gentse-feesten en de Nationale feestdag in België, naar Terneuzen waren gekomen. Om half vier trok de „Harmo nie Terneuzen" met de gasten in een korte muzikale wandeling door de stad en werden om kwart vóór vier de besturen in de raads zaal van het gemeentehuis door burgemeester Tellegen en de wethouders De Vos en Den Ha mer ontvangen. Burgemeester Tellegen heette de aanwezigen hartelijk welkom. De burgemeester verheugde zich er over dat er zoveel mensen in de stad waren om van de muzi kale prestaties te genieten. Hij noemde dit'festival zeer aantrek kelijk, speciaal ook voor de vele Zuiderburen, maar drukte ook de verbondenheid der Zeeuwen uit. De Schelde wordt vaak als een brede en diepe scheiding gezien en dan hoort Zeeuws-Vlaanderen niet recht bij Zeeland. Maar in werkelijkheid is dit niet zo, aldus de burgemeester. Spreker juichte het samen mu siceren in een festival ten zeerste toe. waarbij van elkaar veel te le ren valt en besloot zijn toespraak met de deelnemers een gezellige en zeer geslaagde avond toe te wensen. De voorzitter van de „Harmo nie Terneuzen", de heer C. J. de Smidt, heette de heren van harte welkom en dankte in het bijzon der het college van B. en W. voor de officiële en hartelijke ont vangst. De heer De Smidt had een spe ciaal woord van welkom voor „Sint Cecilia" uit Philippine, dat de eerste dag was verhinderd, maar nu toch gekomen was. Hierna werd de ere-wijn rond gediend. De heer I. van Fraaijenhove uit Zaamslag, bestuurslid van het gezelschap „De Volharding" dank te het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst en hoopte dat vele gezelschappen in augus tus op het festival te Zaamslag zullen zijn. De heer I. de Hulster van „Uit het Volk voor het Volk" te Bres- kens bracht eveneens dank en zeide dat door de inpoldering van de Braakman, Terneuzen van verre vrienden goed buren gewor den zijn, wat volgens het spreek woord veel beter is. De heer De Hulster gaf de verzekering dat Breskens zeker alles zal doen om met Terneuzen goed buren ie zijn. Burgemeester Tellegen haastte zich dit ook van de zijde van Ter neuzen te verzekeren. De concerten. Tegen half vijf werd door het gezelschap „Uit het Volk, voor het Volk" uit Breskens op de kiosk op de Markt het eerste con cert gegeven. „Con Amore" uit Hoedekenskerke volgde om kwart over vijf en „De Volharding' uit Zaamslag besloot om half zeven deze serie van drie concerten, waarvoor zeer grote belangstel ling bestond. De „Harmonie Terneuzen" open de een drietal concerten op de kiosk in de Nieuwstraat. Dit con eert werd gevolgd door het gezel schap „Sint Cecilia" uit Philippi ne, terwijl „Prinses Juliana" uit Baarland deze concerten besloot. Ook in de Nieuwstraat was het zeer druk en had de politie volop werk om alles in goede banen te leiden. Maar alles verliep uitste kend. Zoals te verwachten was, b.e stond voor het slotconcert, dat gegeven werd door het fanfaie- corps der genietroepen te Den Bosch een buitengewone belang stelling. Reeds de mars naar de Markt was bijzonder indrukwek kend. Het gezelschap in donker blauw uniform, met witte schou derriemen en tassen, op de baret de rode pluim, maakte een impo sante indruk en had direct de sympathie van de toeschouwers, die met vele honderden op de Markt aanwezig waren. Het eerste gedeelte van dit op treden; dat de belangstellenden zich nog lang zullen herinneren, werd geopend met de mars uit „Aïda" van Verdi en gevolgd door de Orpheus-ouverture van Offen bach. Uit deze twee nummers kon men al spoedig bepalen op welk hoog muzikaal peil de uitvoering stond. De Gold und Silberwals van Franz Léhar en de suite Ar- lésiënne van George Bizet waren eveneens een waar genoegen om te beluisteren. Voor de soli voor twee trompet ten gevolgd door soli voor drie trombones had men eveneens zeer veel waardering. Dit gedeelte werd besloten met de le Rhapsome on Negro Spiri tuals van E. Ball. Toen de aanwezigen zich ver drongen om de Taptoe goed te kunnen volgen, stond men zo on geveer tien rijen dik. Bijzonder interessant en zeer spectaculair was de show-exerci tie vóór de Taptoe, maar de uit 17 nummers bestaande Taptoe was wel het glansnummer van 't festival. Indrukwekkend en wel luidend was de Trompet Carillon, waarbij een viertal trompetters stonden opgesteld op het balkon van het huis van de heer Van Wijck op de Markt en een duet bliezen met het gezelschap vóór de kiosk. Na het plechtstatige Wilhelmus aan het slot klonk een langdurig welverdiend applaus. Burgemeester Tellegen, die zich de gehele avond onder de luisteraars bevond, complimen teerde de kapelmeester van het fanfarekorps, adjudant-O. O. W. von Berg, en sprak zijn bewonde ring uit voor deze uitzonderlijke prestaties. Het bestuur van de „Harmonie Terneuzen" heeft eer ingelegd met dit festival-Terneuzen-1956. De mogelijkheid is zeer zeker voor een groot gedeelte gescha pen door de spontane medewer king van de handeldrijvende Mid denstand in Terneuzen. Was het slotconcert op de eerste dag door „Oefening kweekt Kunst" uit Schoondijke een bijzonder muzi kaal genoegen, dit indrukwekken de slot van de de tweede dag was de waardige en stijlvolle afslui ting van dit in alle opzichten ge slaagd festival. Prima organisatie, en goed resultaat voor Terneuzen. Naar het Russische persbureau Tass bericht, hebben „leidende Sowjet-kringen" verklaard, dat de wederinvoering van de alge mene dienstplicht in West Duits land „zonder twijfel de politieke toestand in Europa slechter maakt en de Duitse kwestie nog meer compliceert". In genoemde kringen wordt verklaard, dat een bijzondere re den tot ongerustheid het feit is, dat West-Duitsland voorwaarden schept om de grootste gewapende macht in Europa te vormen. Oost-Duitsland daarentegen, al dus deze kringen, zal geen dienst plicht invoeren en heeft een te- perking van zijn leger met 30.000 man aangekondigd. Zaterdagnamiddag werd in Ter neuzen een brandweerwedstrijd gehouden onder auspiciën van de brandweerinspectie in het dis trict Breda. Aan deze wedstrijd werd door acht korpsen deelgenomen: de vrijwillige brandweer-1 van Ter neuzen, Sluiskil en de cokesfa- briek, drie B.B.-ploegen uit Ter neuzen, één uit Driewegen en één uit Sluiskil. De verbindingsdienst van de B.B. was bij deze wedstrijd eveneens ingeschakeld. Behalve het college van Burge meester en Wethouders waren hierbij aanwezig de hoofdinspec teur van de brandweer in het dis trict Breda de heer Van Schendel, ir Dutrez van de cokesfabriek te Sluiskil en de jury bestaande uit de volgende heren: Pilaar, brand weercommandant te Goes, als voorzitter der jury, Matthijssen, commandant te Middelburg en provinciaal wedstrijdleider, De Hartog, commandant van de brandweer te Heinkenszand, Vis ser, hoofdinspecteur-adviseur van de brandweer te Middelburg, en Schuitemaker, ondercommandant te Middelburg. De wedstrijd werd georgani seerd door de brigadier van de gemeentepolitie en plaatsvervan gend hoofd van de B.B, de heer J, Smit en de heer A. L. de Vin, hoofdinstructeur van de B.B.- brandweer. Om twee uur precies vertrok de eerste ploeg naar de plaats van de brand, de autoplaatwerke rij van de heer A. L. de Vin in de 2e de Kortestraat. Even nadien ontving men een tweede instruc tie die luidde: brand in de auto plaatwerkerij, de aangrenzende autospuiterij beveiligen, alsmede de verfopslagplaats. Precies een half uur na de eer ste ploeg vertrok de tweede en zo vervolgens alle ploegen. In deze opgave zaten verschillende voet angels en klemmen, maar on danks het feit, dat vele der brand weermannen voor de eerste maal aan een wedstrijd deelnamen, was het resultaat zeer bevredi gend. Door de gemeente-opzichter de heer J. Will was de brandweer kazerne veranderd In een gezelii ge zaal, waar na de oefeningen de ruim honderd deelnemers een koffiemaaltijd werd aangeboden Deze maaltijden waren verzorgd door de Dienst Sociale Verzor ging der B.B. onder leiding van de heer J. Stenvert. Burgemeester mr Tellegen ver welkomde hier de aanwezigen, dankte hen voor de grote bereid willigheid ea samenwerking en weeh op de grote waarde van de ze wedstrijd voor het geval het ernst mocht worden. De provinciale wedstrijdleider, de heer Matthijssen, gaf in het kort een overzicht van de werk zaamheden en de bedoeling van deze wedstrijden. Hierna reikte de burgemeester aan alle commandanten een her- inneripgsmedaille uit en ging daarna over tot het uitreiken der prijzen, waarbij Terneuzen wel zeer goed uit de bus kwam. De eerste prijs met wisselbeker was voor de ploeg van de vrijwil lige brandweer te Terneuzen on der commando van de heer R. Hamelink. Bovendien ontving de heer Hamelink, die voor de eerste maal het commando waarnam en daarbij de jongste was, de prijs voor de beste commandant. De tweede prijs was voor de B.B.-ploeg Terneuzen onder com mando van de heer Rottier. De B.B.-ploeg Terneuzen, die onder commando van de heer H. de Bokx staat, veroverde de derde prijs. De vierde prijs ging ten slotte naar de B.B.-ploeg Driewe gen, commandant de heer De Kraker. De inspecteur van politie en hoofd van de B.B. te Terneuzen, de heer K. Reinders, sloot deze leerzame en gezellige middag. MAANDAG 23 JULI. TERNEUZEN: Luxor Thea ter 8 uur: De witte non. 'Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Ontsnapt uit Chiku Shan. SAS VAN GENT: Olympia theater, 8 uur: Spion van de onderwereld. DINSDAG 24 JULI. TERNEUZENLuxor Thea ter, 8 uur: De witte non. Lokaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie. AXEL: Gemeentehuis, IVi uur: Aanbesteding maken van rioleringen en bestratingen met bijkomende werken. SAS VAN GENT: Olympia theater, 8 uur: Rhapsodie in blue. DINSDAG 24 JULI HILVERSUM I: AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. v. d. vrouw; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Lichte muziek; 11.30 Mezzo sopr. en piano; 11.50 Gr.; 12.00 Theaterork.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.35 Zang en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Metropole ork.; 13.55 Beursber.; 14.00 Gram.; 15.00 Voor de vrouw; 15.45 Gr.; 16.45 Licht progr.; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 RVU: Dr. Arn. Saalborn: Bijbelse figuren in de literatuur weerspiegeld. Eerste lezing; 19.00 Paris vous parle; 19.05 Lichte muz.; 19.20 Voor de jeugd; 19.35 Dansmuz.; 20.00 Nieuws; 20.05 Gram.; 21.00 Gram.; 21.55 Alt en piano; 22.25 Klaver vier, hoorsp.; 23.00 Nieuws; 23.15 Koersen in New York en New York calling; 23.20 Journ.; 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II: KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgen gebed en liturg, kal.; 8.00 Nws. en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.40 Lichtbaken, caus.; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Promenade ork. en soliste; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gr.; 11.50 Als de ziele luistert, caus.; 12.00 Angelus; 12.03 Musette ork. en soliste; 12.30 Land- en tuinb- meded.; 12.33 Instr. Octet; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Kamerork. en soliste; 14.30 Metropole ork. (Tussen 15.00 en 18.00 Ronde van Frankrijk)15.00 Lichte muz.; 15.30 Chansons; 15.55 Gram.; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: R. D. Simons „Sprekende doeken in Surina me". 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Ronde v. Frankrijk; 18.35 Amus. muz.; 19.00 Nieuws; 19.10 Gr.; 19.15 Uit het boek der Boeken; 19.30 Gram.; 20.10 Ronde van Frankrijk; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Pianorecital 21.05 Strijkork. en sol.; 22.15 .Ontrouw", caus.; 22.35 Gram.; 22.45 Avondgebed en liturg, kal-; 23.00 Nieuws; 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL: (VI.). 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; (Om 12.55 Koersen); 13.00 Nieuws; 13.15 Operettemuz.15.00 Zang en piano; 15.35 en 15.55 Gr.; 15.00 Rep. van de Ronde v. Frankrijk) 16.00 Koersen; 16.02 Muz. bij de thee; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.45 Boekbespre king; 18.00 De jeugd musiceert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 en 19.40 Gram.; 19.50 Beroepsbelangen v. d. Mid denstand; 20.00 Voor de vrouw; 21.00 Pianorecital; 21.30 Omr. ork.; 22.00 Nieuws; 22.15 He breeuwse muz.; 22.55-23.00 Nws. Ni y Zodra U een pakje Douwe Egberts Zilveir-Shag openmaakt, ziet U het al{ dit is Virginia-shag zoals zij moet zijn. Een weloverwogen melange van de rijpste tabakken, die U meer en intenser van Uw cigaret doet genieten Geuriger! Zachter! Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van! 117 7 De Sowjet-Unie is bereid onge veer 500 machine werktuigen in Groot-Brittannië te toestellen, voor een totale waarde tussen 27 en 36 miljoen pond sterling. Dit heeft de Russische minis ter voor machinewerktuigen, Skovistof, vrijdag in Shrewsbury bekend gemaakt. Hij maakt deel uit van een Russische handels delegatie die op het ogenblik in Gr.-Brittannië is. De leider van de delegatie, Malitsjef, zal met de Britse minister van Handel, Thor- neycroft, besprekingen over dit voorstel gaan voeren. Loeiende sirenes hebben vrij dag het gehele verkeer in New York stil gelegd en duizenden stedelingen een schuilplaats doen zoeken. Een grootscheepse oefe ning in samenwerking met Ca nada voor een ondersteld bom bardement met een waterstofbom maakte een kwartier lang van New York een dode stad. Elders in de Verenigde Staten heetten 73 en in Canada 25 gebie den aangevallen te zijn met kern wapens, afgevuurd van duikboten af afgeworpen uit vliegtuigen. De schijnaanval duurde vijf uren, zou miljoenen mensen ge dood of gewond he'bben en een chaotische toestand in het gehele land hebben geschapen. Hoofd doel van de oefening was na te gaan in hoeverre de regering nog in staat was haar werk voort te zetten en maatregelen te treffen WINDHOOS BOVEN DE KRIMPENERWAARD. Zaterdagmiddag om kwart over vier is een windhoos van Stolwijk in de richting Zuidbroek (gem. Bergambacht) over de Krimpe- nerwaard getrokken. Alles wat hij op zijn weg ontmoette werd de lucht ingeslingerd. Sloten wer- de leeggezogen en de ruiters met hooi maakten een luchtreis. Bij de boerderij van de heer T. Slingerland trok de wervelstorm, die gepaard ging met een gewel dige slagregen en onweer, over het erf. Het woonhuis bleef ge spaard, maar van de wagenschuur werd een groot gedeelte van de pannen weggerukt. De windhoos trok verder in de richting van Krimpen aan de Lek. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. POES VERZORGT JONGE EEKHOORNS. De familie Hooyer te Voorthui zen heeft een poes. die behalve haar twee jongen, ook drie klei ne eekhoorns groot brengt. De heer Hooyer vond de eek hoorntjes onlangs moederloos in het bos. De moederpoes maakt het met haar kroost en pleegkinderen uitstekend. KNAAPJE VERDRONKEN. Zondagmiddag is het 8-jarige zoontje van de familie Kremer uit Middenmeer nabij Callantsoog in zee verdronken. Het knaapje had zich te ver in zee begeven en is te laat opgemerkt. Bij een tweejarig jongetje in Spakenburg is kinderverlamming geconstateerd. Het kind is over gebracht naar het ziekenhuis „De Lichtenberg' te Amersfoort. BOSBESSENPLUKKERS VERDIENT 20 PER DAG. De bosbessenoogst in de bossen van de Noord-Veluwe is thans in volle gang. Het loon van een ge routineerd plukker is 20 per dag. HAAGSE POLITIE ZOEKT AUTOBANDENSTEKER. Een Hilversumse aannemer die vrijdag in het middaguur zijn auto had geparkeerd in de Josef Israëlslaan in Den Haag, ontdek te toen hij later wilde wegrijden, dat drie van zijn banden en de reservéband waren lekgestoken. De Haagse politie weet dat vrij dagmorgen op ongeveer dezelfde plaats in deze laan een auto had gestaan, die veel lijkt op die van de aannemer en die twee lekke achterbanden had. De politie zoekt nu de eigenaar van deze auto, omdat zij hoopt dat deze 'n verklaring kan afleggen die mo gelijk zal leiden tot de oplossing van dit lekke-banden-raadseltje. LANDELIJKE DEMONSTRATIE MET AARDAPPELZAKKENROOIERS. Woensdag 19 september zal op de proefboerderij te Westmaas een landelijke demonstratie met aardappelzakkenrooiers worden gehouden. Deze demonstratie wordt geor ganiseerd onder auspiciën van het Landbouwschap met mede werking van de mechanisatieclub „Hoekse Waard," het instituut voor landbouwtechniek en ratio nalisatie te Wageningen en de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Aan de demonstratie gaat een beoordeling van de machines vooraf. KREILEROORD: VIERDE DORP VAN DE VVIERINGERMEER De gemeenteraad van de Wie- ringermeer heeft in zijn vrijdag avond gehouden vergadering be sloten het vierde dorp in de Wie- ringermeerpolder de naam van Kreilerdorp te geven. Deze naam heeft een histori sche achtergrond. Het dorp ver rijst namelijk op de plaats, waar in de vroege middeleeuwen het Kreilerwoud zich heeft uitge strekt. Het dorp is gelegen pl.m. 5 km ten oosten van het hoofd dorp van Wieringermeer: Wierin- gerwerf, op de kruising van de Oosterterpweg en Noorderkwel- weg. Het jongste dorp van Neder land is bedoeld voor huisvestings gelegenheid van landarbeiders van buiten Wieringermeer. Aan een viertal straten zijn 92 wonin gen en vier winkelhuizen in aan bouw. Een sportveld bij het dorp is in wording. De 71-jarige pluimveehouder F. uit Lunteren, die enige weken geleden in een felle woordenwis seling met zijn patroon, zijn mes trok en zijn chef hiermede ver wondde, is dezer dagen aan zijn eigen verwondingen overleden. Door JOSEPH HOCKING 48). (Nadruk verboden). Ook Breuer hield hem dus voor de rechtmatige heer van het land goed! „Maar na acht jaar zul je op die oude geschiedenis toch ze ker niet meer terugkomen?" vroeg Brichtauer, die, als het enigszins mogelijk was, 'n vecht partij met een der naburige pach ters wilde vermijden, om geen aanleiding tot hernieuwde praat jes in het dorp te geven. „Ik vergeet het niet, voordat we het hebben uitgemaakt!" zei Breuer, die nogal gedronken scheen te hebben, koppig. „Wat wou je dan eigenlijk?" „Ik zal je geen poets bakken! Ik zal eerlijk met je vechten", antwoordde de man nors. „Ik weet heel goed, dat 't een zwaar der karwei voor me zal zijn dan acht jaar geleden, want u bent in die tijd heel wat steviger ge worden. Maar vechten zullen we!" „En wanneer?" „Welnou" schreeuwde de ander, tegelijkertijd een uitval doende. Brichtauer ontweek hem door een lichte zijsprong, en ge bruikmakend van een handig heidje, dat hij in de wildernis ge leerd had, liet hij hem languit te gen de grond tuimelen. De pach ter viel met een smak tegen de grond en bleef een ogenblik ver suft liggen. Lang mam en onze ker krabbelde hij overeind „Hoor eens hier, Breuer", zei Brichtauer. Voordat we verder gaan, heb ik je wat te zeggen. Neenblijf staan!Ik heb je laten zeggen, wat je te te zeg gen had en nu zul je mij dat ook laten doen". Breuer bleef onwil lig staan. „Ik ben helemaal niet bang voor je. En je kunt toch niet te gen me op. Heb je niet gemerkt, hoe gemakkelijk ik je daarnet te pakken nam? Dat kan ik nog zo dikwijls doen als je zin hebt Je kunt mij toch niets doen, terwijl ik je half zou kunnen vermoor denBegrijp je? Het zou niet netjes van me zijn, met jou te vechten. Ik ken heel wat meer kunstjes dan jij en je zoudt niets anders doen dan jezelf een slech te dienst bewijzen. En dan nog watje bent er glad naast". „Hoe dan?" „Kijk eens, ik wil aannemen, dat ik indertijd niet veel waard wasmaar je zult moeten toe geven, dat ik je nooit een leugen verteld heb". „Neen, dat is zoop uw woord kon je altijd aan! Dat moet ik van alle Reichmanns zeg gen". „Nu danik geef je mijn erewoord, dat ik de eer van je vrouw in iets te na ben gekomen. Ik heb haar nooit zelfs over lief de gesproken". „Wil je daar je erewoord op ge ven, meneer?" „Als het nodig is, ja. Je kunt me geloven of niet, maar ik zeg jc in alle ernst, dat je verdenkin gen ongegrond zijn". „En die steek met dat mes dan?" „Dat ontken ik ten stelligste. Ik erken, dat het dwaas van me was, me in die vechtpartij te men gen, maar ik geef je de verzeke ring, dat je geen reden hebt om nog langer wrok tegen me te koesteren". „Dusu bent niet wegge gaan omdat ubang voor mij was?" vroeg hij. „Ik ben bang voor niemand. Waarvoor zou ik bang zijn? Zie ik daarnaar uit?" De beide man nen keken elkaar in de ogen en de pachter voelde, dat hij eerder bang was voor de jonge Robert, dan deze voor hem. Vroeger had hij hem beschouwd als min of meer van zijn eigen soort. Nu voelde hij hem ver boven zich staan. Hij kon zich niet meer voorstellen, dat die "jongeman ge mengd was geweest in een kroeg ruzie en hij voelde bijna de nei ging om hem zijn verontschuldi ging aan te bieden. Waarom? Dat kon hij niet verklaren, maar het was nu eenmaal zo. „En nu heb ik nog wat anders te zeggen", vervolgde Brichtauer. „Ik heb geen zin, nu ik weer thuis ben, om lastig gevallen te worden over dingen van vroeger. Begrijp je dat goed? Ik zal geen woord over deze ontmoeting spreken. Als er narigheid van komt, dan is het je eigen schuld. Maar ont houd goed, dat ik nooit meer op zo'n manier behandeld wil wor den. Dat moet voor eens en voor altijd uit zijn". J Brichtauer sprak doodbedaard maar met veel nadruk. Breuer wist er geen antwoord op te ge ven Hij bleef beteuterd voor zich kijken en pas, toen de ander hem nogmaals om antwoord vroeg, zei hij: „Kunt u er uw erewoord op geven, dat u de waarheid zegt?" „Ik heb je gezegd, dat het waar is Dat is genoeg. En nu wat an ders. Je hebt jezelf natuurlijk al tijd als een verongelijkt man be schouwd en allerlei lelijke dingen van me gezegd. Maar laat ik je nu zeggen, dat ik je graag van dienst zal zijn, als zich de gelegen heid daartoe eens voordoet". (Wordt vervolgd). HELIKOPTER REDT JONGEN UIT ZEE. De helikopter van Aero Ypen- burg N. V„ met als piloot de heer E. J. W. Sculler, heeft zondagmid dag, toen hij een reclamevlucht boven Scheveningen maakte, een 11-jarige jongen N. L. Orth, die te ver in zee was gegaan, gered. Daartoe moest de helikopter zijn reclamepak afgooien. De machine daalde tot hij met zijn „schaats^ in het water kwam, waardoor t jongetje op de „schaats kon klimmen. De helikopter vloog weer naar de kust, waar het jon getje door enige mensen van de „schaats" werd afgehaald. het „SPOOKT" BIJ ELSPEET Teneinde de brutaal wordende herten en reeën van de bouwlan den te weren zet een jachtopzie ner in Elspeet elke avond zgn. schrikpoppen langs de omheinin gen. Vooral in de duisternis zijn dit spookachtige verschijningen. Toen een harde windvlaag zo'n pop vlak voor een autobus van de Veluwse autodienst blies, kreeg de chauffeur dan ook de schrik van zijn leven. Hij dacht n.l. dat er iemand pardoes voor zijn wielen was gesprongen. Een hele verademing toen bleek, dat het geen mens, maar een „spook" was. DE REIS VAN KEESJE VERSLUIS NAAR ZWEDEN. De Zweédse neurochirurg prof. Olivecrona heeft aan „Dagens Nyheter" mededelingen gedaan over de vergeefse reis van het Sliedrechts jongetje Keesje Ver sluis naar Stockholm, dit naar aanleiding van het onlangs in „Medisch Contact" verschenen in gezonden stuk van de voorzitter der Nederlandse vereniging van neurochirurgen. In dit ingezonden stuk werd ge zegd, dat prof. Olivecrona niet van tevoren gegevens over het ziektegeval van Keesje Versluis had opgevraagd. De Zweedse me dicus heeft nu verteld, dat Keesjes ouders hem in mei j.l. vroegen of hij hun kind wilde behandelen. Hij antwoordde hierover geen uit spraak te kunnen doen vóórdat hij een volledig medisch rapport over Keesje had gekregen. De eerste reactie uit Nederland hier op was een telegram, met de me dedeling dat het kind op weg was naar Zweden. Prof. Olivecrona is van mening, dat het de reis van Keesje te veel haast is gemaakt. In normale ge vallen worden eerst Röntgen foto's en doktersverklaringen ge zonden, vóórdat men de patiënt zo'n lange, dure en moeilijke reis laat maken. ZEVENJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Vrijdag is de 7-jarige Gustaaf Goddijn uit de Maasstraat ie Schiedam in de Nieuwe haven al daar te water geraakt en ver dronken. NIEUWE GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMIN G IN DELFT. Wederom is het aantal gevallen van kinderverlamming te Delft toegenomen. Zaterdagochtend werden er weer twee aangege ven zodat het totaal aantal ge vallen thans 23 bedraagt. De Delftse vakantieschool, die heden begint, heeft haar aktiviteit enigs zins beperkt. De kinderen zullen nu des woensdags thuis blijven, opdat de vermoeienis niet te groot wordt. NEDERLANDSE VRACHTAUTO MET KOSTBARE LADING IN DUITSLAND GESTOLEN. Zaterdagochtend is in Keulen een Nederlandse vrachtauto ge stolen, waarin zich een groot aan tal voor Nederland bestemde schrijf- en boekhoudmachines be vonden tot een totale waarde van circa 50.000. De wagen was ge parkeerd voor een hotel, terwijl de Amsterdamse chauffeur- een verversing gebruikte. Toen hij het hotel verliet om de reis naar Nederland te vervolgen, deed hij de ontstellende ontdek king, dat de vrachtwagen met de kostbare inhoud was verdwenen. De machines, waaronder enkele nieuwe typen, waren in de fabriek nabij Keulen ingeladen met be stemming Amsterdam. Tenminste 25 personen zijn za terdag om het leven gekomen dij overstromingen en wervelstor men in grote delen van de Ver enigde Staten.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2