4 Vee! geschreeuw, maar weinig in de wijde wereldweide OORLOG OF OLIE DE KABINETSFORMATIE De bouw van de Nijldam in Egypte Comité van actie verenigde staten van Europa HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW ZATERDAG 21 JULI 1956. lie Jaargang Nr. 3822 EERSTE BLAD Rusland en zijn regeerders blijven in het middelpunt der belangsteling. De luchtdag in Moskou heeft een goed verloop gehad, maar er zijn zekere naweeen aan verbon den, omdat Chroesjtsjef, die het praten en het drinken moeilijk blijkt te kunnen laten, op een bijeenkomst, waar de pers vrijmoedig kon doordringen, zich in een zekere uitgelatenheid beledigingen heeft veroorloofd tegen de vertegenwoordigers vsn Amerika en Engelnnd. Nieuwe spanning. III1II1IIEIHI1 - Dr Drees acht bereiken van resultaat nauwelijks meer mogelijk HOE BELANGRIJK IS HET MIDDEN-OOSTEN VOOR HET WESTEN? Scherpe woorden. BONDSREGERING BEZORGT OVER ONTWAPENING Definitieve uitslag van verkiezingen aan de Goudkust Duitse boeren verzetten zich tegen Britten frrilAencg by jbonnoroari Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sands Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p*r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel3 ƒ1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrsü Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Generaal Twining, de Ameri- kaanse luchtmacht was z.i. een kaanse luchtstafchef, die overi-.van de grootste inkooporgamsa- eens de superioriteit der Russen ties ter wereld en de inkrimping in de lucht betwijfelde, heeft hiervan zou de economie der V.S. daarover gesproken, toen hij voor de Toetrokken senaatscommissie zijn indrukken rapporteerde. Het incident is niet van groot belang wei begint door te schemeren, dat het de vraag is of B. en C. de wer kelijke gezaghebbers zijn, dan we] dat het leger onder leiding van maarschalk Zlioekov hen de meest aangewezenen acht, maar op elk ogenblik, dat het dit wenst in hun vervanging zou kunnen voorzien. Chroesjtsjef heeft de mening geuit, dat het volk in Rusland de anti-Stalin actie prijst en zelfs voortstuwt. Belangrijker dan het- vrij formele protest, dat Rusland te Washington deed horen tegen Amerikaanse vliegtui gen, die in Siberië boven het grondgebied van de Sowjet- Unie zouden hebben gevlogen, is het feit, dat de satellieten problemen opwerpen. In Tsjecho-Slowakije speelt zich ontwrichten. Het door Engeland geleide Pact van Bagdad zou een „gevangenis van hele volkeren" zijn. Lodge karakteriseerde de rede van Gromyko als een ge mene aanval op de V. S. volgens de slechtste tradities, die het door Rusland zgn. verworpen Stalinis me ooit deed. In Amerika heeft intussen Eisenhower nog eens nadrukke lijk verklaard, dat hij zijn kandi datuur handhaaft. De democra- tische conventie, die over een maand, vlak voor de republikein se, te San Fransisco samenkomt, zal vermoedelijk een scherpe strijd aanschouwen tussen Ste venson en Harriman; het is niet onmogelijk, dat Kefauver als der de tenslotte de erepalm weg neemt. Eisenhower heeft weer een nieuwe nederlaag in het Huis ge leden ten opzichte van de hulp ,aan het buitenland, die militair duidel'i.ik"een s t rijd af" om "de 'en economisch tezamen met onge- macht, waar het al evenzeer veer 1 miljard dollar is vermm- derd. Bij de stemming van het Amerikaanse volk in de tegen woordige tijd lijkt het niet begrij pelijk, dat de democraten op deze wijze de bevolking tegen zich in het harnas jagen. Canada neemt zijn aandeel in de hulp aan Duits land en heeft 75 vliegtuigen afge staan. Frankrijk herdacht, als gebrui kelijk, 14 juli te Parijs met een uitzonderlijk grote wapen als in Polen gaat tussen de leiders der communistische partij en het hoofd der degering. Hongarije, dat stof leverde voor een opwin- dënd gevecht in een vliegtuig, in Duitsland geland, ziet nog steeds Rakosi aan het hoofd, maar met onderwerping aan de anti-stalin-gevoelens van 't tegenwoordige Moskou. Twee verrassingen. Ietwat verrassend komen twee berichten. Eden heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat hij in mei 1957 in gezelschap van MacMillan een officieel bezoek aan Moskou zal brengen. En Zo- rln, die slechts 7 maanden als ambassadeur te Bonn is geweest, is teruggeroepen om in Moskou de functie van onder-minister van Buitenlandse Zaken weer op zich te nemen. Er lopen natuurlijk in de Duitse hoofdstad allerlei ge- ruehten over de reden daarvan; de meest eenvoudige schijnt wel deze, dat de nieuwe minister Sje pilov, die niet uit de diplomatieke schouw, waarbij vooral de con tingenten, die in Algiers hébben gestreden, groot enthousiasme wekten. Een nieuwe moeilijkheid voor de regering is nu, dat Bour- guiba (Tunis) de onderhandelin gen heeft afgebroken, omdat hij er Frankrijk van beschuldigt zo wel aan de grens als in de haven Bizerta Tunesisch grondgebied blijvend te willen bezetten. De internationale vakbonden hebben zich ook tegen Frankrijks I optreden in Algiers uitgesproken. Maar anderzijds blijkt wel, dat er spanning is tussen de nieuwe Ma rokkaanse regering en Egypte, aan welk adres ook Mollet waar schuwende woorden heeft gewijd. De regering heeft met een aan zienlijke meerderheid het Eura tom debat gewonnen en kan dus op deze weg voortgaan. Men bouwt te Parijs aan het Paleis voor de N.A.T.O., terwijl toch èn de stafchef Schuyler èn ook de nieuwe aanvoerder generaal Nor- stadt nog eens duidelijk een ieder op het hart hebben gedrukt, dat de N.A.T.O. niet mag worden ver zwakt. Afrika, waarin de Congo enige ongerustheid gaat heersen en in Zuid-Afrika de rassenwetten wor den verscherpt, verlangt intussen een pendant van de N.A.T.O. In Engeland heeft Eden een grote redevoering gehouden om op het behoud van de waarde van het pond te wijzen als een nieuwe slag boven Engeland. Het Hogei huis heeft tot veler verontwaar digïng de afschaffing van de doodstraf verworpen. In Cyprus komt weinig beweging, wel is lord Radcliffe als een soort be middelaar aangewezen, maar Turkije staat sterker dan Grie- kenïariü of Joegoslavië, aan de anti-Russische zijde en wil in Cy prus van geen- toegeven wetei, hoezeer het ook een economische crisis doormaakt. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). ÜÏÜfakiucn TS «V£NBERS» De woordvoerder van de kabi netsformateur heeft gisteroch tend medegedeeld, dat naar de mening van dr Drees door het antwoord van de K.V.P.-fractie op zijn ontwerp regeringspro gram het bereiken van een resul taat nauwelijks meer mogelijk is. Gisterochtend van elf uur tot half één heeft dr Drees nog een onderhoud gehad met de fractie voorzitter van de A.R. in de Tweede Kamer, prof. Zijlstra. Naar de woordvoerder mededeel de had dit onderhoud, evenals de gesprekken, die de formateur met de overige fractievoorzitters in dit stadium heeft gehad, meer he* karakter van het geven van inlichtingen omtrent het ant woord van de K.V.P.-fractie op het door dr Drees opgestelde re geringsprogram. Dr Drees heeft zoals gemeld na het ontvan gen van het schiftelijke antwoord van de K.V.P.-fractie nog afzon derlijke besprekingen gevoerd met mr Burger (P.v.d.A.), de heer Tilanus (CHU) en prof. Oud (VVD). Over de verdere gang van zaken na het onderhoud van gisteren tussen dr Drees en prof. Zijlstra zeide de woordvoerder geen inlichtingen te kunnen ge ven. Hij antwoordde met „geen commentaar" op de vraag, wan neer H. M. de Koningin de forma teur weer zal ontvangen. (P. A.) De olie uit het Midden-Oosten levert een belangrijk deel van de beweegkracht in deze eeuw van machines. Er is een groot afzetgebied voor deze olie in West-Europa en de Verenigde Staten en zij is de bron van welvaart voor de olie-producerende Arabische landen en Perzië. De olie-industrie in het Midden Oosten zou niet kunnen bestaan zonder samenwerking met de Westerse landen, die het door hun technische kennis en door levering van de installaties mogelijk maken, dat de olie op de wereldmarkt te koop wordt aangeboden. De landen uit het Midden-Oosten profiteren niet alleen finan- ciëel van deze samenwerking met het Westen. De olie-industrie verschaft regelmatig en goed betaald werk aan grote troepen van de bevolking en zorgt voor behuizing, scholen, ziekenhuizen, e.d. voor haar arbeiders. Enkele uren, nadat de Ver enigde Staten te kennen hadden gegeven, dat zij hun aanbod, een bedrag van 56 miljoen dollar, te schenken voor de uitvoering van Egyptische plan voor de bouw van een stuwdam in de Nijl bij Assoean hadden ingetrokken, rangen Ts'gekozen, een man met Engeland ^"1^ d^!^P; routine en ervaring als Zorin in zijn onmiddellijke nabijheid wil helbben. Over het gebeurde in Poznan lopen de meningen uiteen. Het is opvallend hoe Oost-Duitsland naar Warschau kijkt. Ulbricht heeft zich geheel aan de zijde ge steld van de communistische al gemeen secretaris Ochab. Het heet, dat eèn monsterproces te gen anti-communisten in Oost- Berlijn in scène wordt gezet om althans voor de bevolking te doen uitkomen, dat de „imperialisten" het vuurtje te Poznan hebben aangestookt. De Russische Opperste Sowjet is voor de derde keer reeds in een enkel jaar bijeengeroepen, niet el- leen, gelijk uit de agenda blijkt, om een nieuwe en voor de bevol king uiteraard voordeliger pen sioenwet tot stand te brengen, maar ook om zijn mening uit te spreken over het Japanse beroep op de wereld om de atoomproe- ven te staken, een beroep te doen voor internationale vermindering der bewapeningen en terzake .an Karelië maatregelen te treffen, opdat dit een autonome Sowjet- repuhliek zal worden. Vermoede lijk zal deze zitting ook dienen om een reeks interimdecreten, door de regering te Moskou uit gevaardigd, de nodige sanctie te geven. inmiddels dient echter wel *e w°rclen vastgesteld, dat bij de hervatting van de werkzaamne- den van de uitgebreider ontwape ningscommissie van de Verenigde Naties, het de Russen waren, die weer moeilijkheden veroorzaak ten. Gromyko, die hier de Sowjet- Unie vertegenwoordigt, had een rede aangekondigd, waarvan men positieve resultaten verwachtte. Maar hoewel hij akkoord ging met de door het westen voorge stelde maxima voor de zgn. con ventionele strijdkrachten en met het beginsel van geleidelijkheid, noemde hij Eisenhowers plan voor wederzijdse luchtverkenning „voorbereiding voor een aanval". Erger nog, hij gebruikte zijn rede om scherpe aanvallen te doen op het westen. De Ameri- tische regering officieel medege deeld, dat ook het Engelse aan bod van een schenking van 14 miljoen dollar voor het project als vervallen moet worden be schouwd. Evenals het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Za- De bondsregering heeft haar ambassadeurs ir. Washington en Londen opgedragen inlichtingen uit de eerste hand in te winnen over de berichten, dat de Ver. Staten en Engeland zouden over wegen om hun strijdkrachten in West Duitsland te verminderen, aldus een verklaring van een woordvoerder van de bondsrege ring. Zoals bekend is bondskan selier Adenauer zeer verontrust over deze mogelijke inkrimping van de geallieerde strijdkrachten. Hij «meent, dat daardoor het ge vaar van plaatselijke militaire conflicten zal toenemen, terwijl men aan de andere kant, omdat localisering van een dergelijk conflict dan niet meer mogelijk zal zijn, eerder zijn toevlucht tot atoomwapens zal nemen. Op een desbetreffende vraag antwoordde de woordvoerder, dat een dergelijke vermindering niet uitgevoerd zou kunnen worden zonder de uitdrukkelijke goedkeu ring van de NAVO-raad. De er- tegenwoordiger van de bondsre gering in deze raad zal tegen de inkrimping van de strijdkrachten en „iedere neiging" om de ge raamde sterkte van de Westduit- se strijdkrachten (500.000 man) te verminderen stelling nemen, aldus de woordvoerder. De Navo- raad komt 25 juli bijeen. Volgens deze woordvoerder zal de bondsregering aan haar stand punt vasthouden, dat een vermin dering van de strijdkrachten en de conventionele wapens vooraf gegaan moet worden door over eenkomsten over de afschaffing van atoomwapens en de controle hierop. ken verklaarde het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat het moet worden betwijfeld, of de Egyptische economie in staat is tot de uitvoering van het uitvoering van het project, dat naar raming 1,3 miljard dollar zou kosten. Volgens diplomatieke waarne mers te Londen moet de plotse linge weigering van Engeland en Amerika echter worden gezien tegen de achtergrond van de gro te bezorgdheid, die men de laat ste tijd te Londen en Washington koestert over hetgeen men be schouwt als de flirt van kolonel Nasser met de Sow jet-Unie in het afgelopen jaar. Een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat Engeland na voortdurend overleg met de Verenigde Staten eveneens tot de slotsom is gekomen, dat het in de huidige omstandigheden niet mogelijk is deel te nemen aan het project. Evenals Amerika heeft Engeland zich bij het nemen van zijn besluit laten leiden door de overweging, dat de oeverstaten van de Nijl Egypte, de Soedan, Oeganda en Kenia geen over eenstemming hebben bereikt over de verdeling van de wateren der rivier. Ook gelooft men niet, dat Egypte in staat is voldoende mid delen op te brengen om het wel slagen van het project te verze- Volgens de definitieve uitslag van de verkiezingen aan de Goud kust heeft de „conventie-volkspar tij" 71 zetels veroverd en de na tionale bevrijdingsbeweging met haar bondgenoten 31. Een andere partij kreeg twee zetels. Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken de berichten heeft onderzocht, als zou Canada in een geheim memorandum aan andere Navo-landen het volgende hebben voorgesteld: De bondsre publiek moet in plaats van tot op richting van een 500.000 man sterk leger over te gaan haar financiële bijdrage aan de Wes terse defensie verhogen. De Canadese ambassade te Bonn heeft het bestaan van een dergelijke memorandum catego risch ontkend, aldus de woord- Hij verklaarde voorts, dat het voerder. keren. Engeland en de Verenigde Sta ten hadden in december j.L ge zamenlijk hulp ter waarde van 70 miljoen dollar aangeboden voor de eerste stadia van de uit voering van het damplan. Door de uitvoering van dit plan, die tien jaar zou vergen, zou Egypte zijn landbouwareaal kunnen uit breiden. De Wereldbank stelde een lening van ongeveer 200 mil joen dollar voor. De intrekking van de Engelse- en Amerikaanse aanbiedingen hebben automa tisch tot gevolg, dat ook dit Je- ningsaanbod is vervallen. Men meent te weten, dat kolo nel Nasser, nadat het Westen fi nanciële hulp had aangeboden, de Sowjet-Unie heeft gepolst over de mogelijkheid van Sowjet- hulp voor het plan. Men gelooft echter dat deze pogingen e» n koele ontvangst hebben gehad bij de minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, Sjepilof, die zoals bekend is onlangs een bezoek aan Cairo heeft gebracht. ONMIDDELLIJK INGRIJPEN BELOOFD. Bij een eventuele oorlog zou de welvaart van het Midden-Oosten gebouwd als zij immers is op de wetenschappelijke exploitatie van zijn oliebronnen met één slag vernietigd worden. Voor het Westen zou gebrek aan deze olie een grote strop betekenen, doch voor het Midden-Oosten zou het ■een ramp zijn. Vandaar dat de Britse en Amerikaanse politiek ten aanzien van de Arabische wereld er voor alles op gericht is om de vrede in dit gebied te bewaren. Met dit doel voor ogen ver klaarden Engeland, de Ver. Sta ten en Frankrijk in mei 1950, dat zij, hetzij binnen of buiten de Verenigde Naties om, elke schen ding van de grenzen tussen Is raël en zijn Arabische buren zouden trachten te voorkomen en dat zij, wanneer één van de lan den van het Midden-Oosten het slachtoffer van agressie zou wor den, onmiddellijk zouden ingrij pen. Het Fact van Bagdad b.v. is in het leven geroepen om de vrede te waarborgen en de levensstan daard van de Mohammedaanse bevolking op te voeren. DE RUSSISCHE BEDREI GING. Het Pact van Bagdad vormt een bolwerk tegen de communisti sche bedreiging. Het communis me is aantrekkelijk voor onont wikkelde mensen, die armoede en honger lijden. Vandaar dat de communistische politiek er op gericht is om verwarring te stichten en de welvaart te onder mijnen. Wanneer de Westerse oliemaatschappijen hun werk in de Arabische landen zouden neer leggen, zou dit een financieel de- Nedersaksische boeren hébben zich in de afgelopen dagen heftig, verzet tegen oefeningen van Britse pantsertroepen in het noordelijke deel van de Jünebru- ger Heide. Een boer wierp zich voor een tank op de grond. Toen de commandant hem aanmaande op te staan, omdat hij hem anders zou overrijden kwamen andere boren met een geweer en knup pels aangelopen. Men meldt uit andere dorpen, dat boeren met stenen naar de militaire voertui gen gooiden om ze uit hun vel den te verjagen. bacle voor de Arabische landen betekenen en deze tot een vrucht bare voedingsbodem voor het communisme maken. Rusland is het niet om de olie te doen. Het heeft zelf rijke olie bronnen in Roemenië en andere Oosteuropese en Aziatische lan den en de meeste landen achter het ijzeren gordijn voeren eerder olie uit dan in. Zoals bekend, heeft Sowjet- Rusland grote hoeveelheden olie naar Israël geëxporteerd, daar het voor dit land door de Arabi sche blokkade onmogelijk is zijn olie uit de naburige staten te be trekken. Rusland heeft dus niet het min ste belang bij een welvarend Midden-Oosten. Het wil alleen de communistische macht uitbreiden en die van het Westen beknot ten. Om dit te bereiken, bieden de Sowjets wapens aan de Ara bische landen aan en rekenen er waarschijnlijk op, dat de Arabie ren vergeten hebben, dat Rus land en Tsjechoslowakije in 1948 aan Israël zoveel wapenen en vliegtuigen leverden, dat dit toen, volgens de mening van militaire deskundigen, de balans deed doori slaan ten gunste van Israël tegen de Arabische militaire macht. Zij bieden technische hulp en scho ling aan. Zij komen met voorde lige handelsvoorwaarden. Kor tom, zij bieden bijna alles aan behalve de tastbare welvaart, die de landen van het Midderu-Oos- ten hebben verkregen door het Westen van olie te voorzien. ANGST OM 'T HART. Gelukkig moeten de landen van het Midden-Oosten als één ge heel hoewel hun partners soms de vrees om het hart slaat, wan neer ze zien welk een grote om vang de handel van sommige van deze landen met Rusland aan neemt niets van het commu nisme hebben. Dit is begrijpelijk, daar het politiek en moreel in regelrechte tegenstelling is met de leer van de Islam. Engeland en de Verenigde Sta ten zijn de twee landen, die hoofdzakelijk bij de productie en het op de markt brengen van de olie betrokken zijn. Vaak wordt het voorgesteld alsof er een hef tige concurrentie tussen deze twee landen bestaat. Het geschil, dat zich enige tijd geleden met betrekking tot de Buraimi-oasen voordeed, wordt als een voorbeled aangehaald van Engeland's streven om oliebron nen te exploiteren in een ge bied in het Midden-Oosten, waar de Amerikaanse maatschappij Aramco haar belangen heeft. In Buraimi zijn echter nog nooit oliebronnen in de grond ontdekt en het is zeer twijfelachtig of men ze ooit zal vinden. Natuurlijk zijn de Amerikanen en Britten het niet altijd eens over toe te passen methodes en er is zeer zeker concurrentie tus sen de oliemaatschappijen onder ling. In brede lijnen is hun poli tiek ten aanzien van het Midden- Oosten echter dezelfde. Alleen door bevordering van de wel vaart en ontwikkeling van de be volking is het mogelijk de com munistische dreiging het hoofd te bieden en zo de vrede en de economische stabiliteit in dit ge bied te verzekeren. COK NABUURSTATEN PROFITEREN. Niet alleen de landen, waarin zich de oliebronnen bevinden, profiteren van de export van de olie naar het Westen. Ook na- buurstaten, zoals Syrië en Egyp te, plukken de vruchten van de exploitatie van deze bronnen. Syrië krijgt b.v. krachtens de nieuwe pijpleiding-overeenkomst acht miljoen pond sterling per jaar als olie „doorvoerland", ter wijl Egypte aanzienlijke inkom sten betrekt uit het vervoer van de olie in tankschepen door het Suezkanaal. Ongeveer de helft van de olie, die voor het Westen bestemd is, komt via deze water weg. Hoe belangrijk deze doorvoer is, blijkt uit het feit, dat in 1955 de zes voornaamste Westeuropese landen tezamen ongeveer 93 mil joen ton ruwe olie importeerden, waarvan negen-tiende deel uit het Midden-Oosten kwam. Van dit totaal leverde Kuwait 35 mil joen ton, Irak 29 miljoen, Saoedi Arabië 11 miljoen, Iran twee mil joen en de kleinere landen aan de Perzische Golf vier miljoen. En de Westerse vraag naar olie uit het Midden-Oosten neemt nog steeds toe. De Verenigde Staten impor teerden in 1955: 15 miljoen ton uit het Midden-Oosten en men schat, dat hun jaarlijkse behoefte in 1975 het fantastische cijfer van 150 miljoen ton zal bereiken. Het Midden-Oosten staat en valt met de productie en uitvoer van zijn olie. In Perzië heeft men dit aan den lijve gevoeld toen door toedoen van Mossadeq de olieraffinaderijen in Abadan ge sloten werden. Men weet, dat sa menwerking met het Westen noodzakelijk is en deze samen werking zal hopelijk de oorlogs dreiging, die boven dit gebied hangt, kunnen afwenden. Het comité van actie voor de verenigde staten van Europa, dat verleden jaar door Jean Mon- net, oud-voorzitter van de hoge autoriteit der Europese kolen- en staalgemeenschap, in het leven is geroepen, is donderdag en vrij dag bijeengeweest voor een be spreking van de huidige stand van zaken ten aanzien van de Europese éénmaking. De vergadering was niet bij eengekomen met de bedoeling tot concrete beslissingen te ko men, zo vernam de correspondent van het A.N.P., maar voorname lijk om nu de conferentie van Brussel in het stadium van de verdragsopstelling is gekomen en het Franse parlementaire de bat over Euratoom heeft plaats gehad, van gedachten te wis selen over de vorderingen die er op weg naar de EUropese inte gratie zijn gemaakt. Bij de besprekingen is vooral veel aandacht besteed aan de drie voornaamste aspecten van de gemeenschap voor kernener gie: de kwestie van de voorzie ning der deelnemende landen met splijtbare materialen, de vraag of deze materialen moeten worden verkocht of slechts ver huurd, en de problemen van het toezicht op het gebruik ervan uit veiligheids- en andere over wegingen. Ook het recente debat van het Franse parlement over Eura toom werd uitvoerig besproken, waarbij de Franse leden van het comité zich beijverden de huns inziens verkeerde indruk van sommige andere leden weg te nemen, als zou dat debat de po sitie van de Franse regering ten opzichte van de verdragsonder handelingen hebben verzwakt. De Franse premier Guy Mol let, die voor hij de tegenwoordi ge regering vormde, zelf lid van het comité is geweest, heeft ove rigens de deelnemers aan de bij eenkomst op zijn ministerie ont vangen. In Polen, Denemarken en Scan dinavië hield het fraaie zomer weer aan. De temperaturen lie pen daarbij op tot ongeveer 25 graden, terwijl er vrijwel nergens buien werden gemeld. In Duits land, België, Frankrijk en ons land kwam echter ook vrijdag plaatselijk onweersbuien voor. Hierbij viel op het vliegveld Vol- ke] in enkele uren tijds 27 mm. De oorzaak van dit onbestendige weer was ook nu weer een lage drukgebied, waarvan 't centrum boven West-Frankrijk werd aan getroffen. Dit lagedrukgebied vult nu langzaam op. Aangezien bovendien de noordoostelijke landwind wat drogere lucht gaat aanvoeren, neemt de kans op bui en af. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met voorna melijk in het zuidoosten van het land enkele verspreid optredende buien; zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Dezelfde of iets hogere middagtempera- Het enige concrete besluit, door turen ais gisteren, de vergadering genomen, betrof Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden het zenden van een rondschrij ven aan de regeringen der zes landen, waarin erop zal worden aangedrongen, dat het verdrag voor Euratoom zal voorzien in de vorming van een consultatief comité, dat, naar 't voorbeeld van 't gelijknamige comité der kolen- en staalgemeenschap, zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en verbruikers. In het rapport van Rrf,. de deskundigen van Jrussel is Terneuzen een dergelijke instelling name- Hansweert lijk niet voorzien en dit werd Walsoorden door de deelnemers aan de ver gadering als een ernstige lacune gevoeld. Het comité-Monnet zal op 19 en j 20 september a.s. opnieuw bij- eenkomen. De discussies over de ZONDAG 22 JULI. v.m. 1.33 2.08 2.48 2.58 n.m. 1.52 2.27 3.07 3.17 MAANDAG 23 JULI. v.m. n.m. 2.11 2.28 2.46 3.02 3.26 3.42 3.36 3.52 ZON MAAN het hoofdpunt van vormen. de agenda op onder op onder Juli. 21 4.47 20.48 19.42 3.30 22 4.49 20.47 20.10 4.32 23 4.50 20.46 20.53 5.36 24 4.52 20.44 20.56 6.42 25 4.53 20.43 21.15 7.48

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1