Uit de Provincie Gemeenteraad van Oostburg «Mijnheer Robert is teruggekomen» Binnenlands Nieuws TERNEUZEN. AXEL AGENDA. BIERVLIET BRESKENS MIDDELBURG. NIEUWVLIET SLUIS SLUISKIL IJZENDIJKE. Algerijns jongetje rende door geweervuur GOLFWAARNEMINGEN VOOR HET DELTAPLAN. Ten behoeve van de dijkaanleg in het Deltaplan worden tot 12 augustus golfwaarnemingen ver richt in de Noordzee nabij de Schouwenbank. Hiertoe zijn re gistrerende peilschalen gelegd die gedekt zijn door een stompe ton met het werk „Hydrografie Ne derland". Deze schalen zullen aanwijzingen geven omtrent de factoren waarmee bij de dijk aanleg rekening dient te worden gehouden. WEG PHILIPPINE—DRIE KWART WORDT GESLOTEN. Maandag a.s. vroeg wordt de weg PhilippineDriekwart in verband met wegverbetering ge durende een drietal dagen afge sloten. PROVINCIALE STOOMBOOT DIENSTEN IN ZEELAND. In het eerste halfjaar van 1956 hebben de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland minder pas sagiers vervoerd dan in het eerste halfjaar 1955. Het vervoer liep namelijk terug van 2.027.302 tot 1.746.628. De oorzaak van dit verschijnsel moet voor een deel worden ge zocht in de strenge koude van februari 1956 en voorts voor wat de dienst VlissingenBreskens betreft in het onderdeks brengen van het vrije vervoer der tweede klasse. Op het veer VlissingenBres kens bedroeg het aantal betalen de passagiers over het eerste halfjaar 1956 443.295 tegenover 143.939 in 't eerste halfjaar 1955. Het aantal vrij vervoerde reizi gers was in het afgelopen half jaar 510.893 tegenover 913.922 in het eerste halfjaar van 1955. In het autovervoer op dit veer deed zich ook nu weer een stij ging voor, namelijk 391.140, dit halfjaar tegenover 365.348 in 1955. M.U.L.O. EXAMENS. Bij de te Bergen op Zoom ge houden examens slaagden voor het A-diploma o.m. G. A. M. Burm te Nieuw Namen, M. L. L. Calle, T. S. J. de Moor en W. A. van Puijenbroek, allen te St Jan steen, G. C. Bun te Ossenisse en V. C. M. B. Wijne te Westdorpe. F. Schubert, arr. Fr. Jakma. Chinese straatserenade L. Siede, arr. A. Delhaye. Flots de Danube J. Ivanovitchi, arr. L. Walpot. Divanna, mars J. C. de Wit. De „Harmonie Terneuzen" geeft om half vjjf een concert op de kiosk in de Nieuwstraat, met de volgende nummers: Marche du Héros H. Nocholts. Norma, ouverture de l'Opera Bellini, arr. P. Stalmeier, Tyroler Landler, wals arr. G. Moll Orpheus, ouverture J. Offenbach The tin red line, mars K. J. Alford St. Cecilia" uit Philippine geeft om kwart over vijf een concert met de volgende nummers: Mars v. h. 4e regiment Grenadiers J. J. de Hauwere Ouverture Romantique O. Cordonnies. Pinksterbloemen P. B. Bisselink. Een mooie herfstdag P. B. Bisselink. Belnot, mars J. Chalert. Voorstel tot afwijzing van het verzoek der Stichting Rembrandt herdenking '56 om een bijdrage, daar de gemeentefinanciën zulks niet toelaten. Voorstel op het verzoek van het bestuur der R.K. kleuter school te Axel om gelden be schikbaar te stellen, op grond van art. 50 der Kleuteronderwijs wet. „Festival-Terneuzen 1956". Morgen wordt het „Festival- Terneuzen 1956", georganiseerd door de „Harmonie Terneuzen" besloten. Evenals op 7 juli 1.1. zullen de deelnemende gezelschappen zich om kwart over drie op de Markt opstellen waarna om half vier 'n korte mars door de stad zal plaats hebben. Het college van B. W. zal om kwart vóór vier de besturen der gezelschappen op het gemeentehuis ontvangen Om half vijf opent „Uit het Volk voor het Volk" te Breskens, een se rie van drie concerten op de kiosk op de Markt met: San Lorenzo, mars C. A. Silva, arr. P. Molenaar Ouverture zu: „Die vier Menschenalter" E. Méhul arr. E. Ruk Serenade Napolitaine G. Winkler arr. P. Molenaar Door zand en heide, mars Alb. Kappert. Cassazione No 1. G. Boedfjn Eer aan de dapperen, mars Alb. Kappert. Om kwart over vijf volgt „Con Amore te Hoedekenskerke. Dit ge zelschap brengt de volgende num mers: Appèl aux trompettes, mars A. Ney. In de Ardennen P. B. Bisselink. Westkapelle, mars P.de Rooy Ouverture „Bonne Fortune" S. P. van Leeuwen. Saint Triphon A. Ney. Tenslotte concerteert om half 7 „De Volharding" uit Zaamslag: Sons of the Braves, mars T. Bidgoodarr. A. Winter. Orpheus in de onderwereld, ouverture Jac. Offenbach, arr. J. Ardenois. Münchner Kindier, wals K. Komzak, arr. M. Rhode. Andante in G. Batiste, arr. G. Moll. American Patrol, mars F. W. Meacham, arr. A. Delhaye. Selectie uit „Rosamunde" Om half zeven geeft „Prinses Juliana" uit Baarland het laatste van de concerten met: Saint Triphon, mars A. Ney. Een mooie herfstdag P. B. Bisselink. Westkapelle, mars P. de Rooy. Mondnacht auf der Alster, wals A. Dreissen. Manneken-Pis, mars A. Schmidt. De „Fanfare der Genie" uit Den Bosch verzorgt om 8 uur een gala concert op de kiosk op de Markt met een indrukwekkend program ma waarvan het eerste gedeelte bestaat uit: Mars uit „Aida" G. Verdi. Ouverture Orpheus J. Offenbach. Gold und Silber Fr. Léhar. Suite Arlésienne G. Bizet. Selectie uit de Showboat: a.) Entre nous, soli voor twee trompetten; b.) Trombones to the Fore Soli voor drie trombones Scull. Ie Rhapsodie on Negro spirituals E. Ball. Hierna volgt de grote orginele taptoe waarmee dit fanfarekorps in steden als Amsterdam, Delft e.a. groot succes oogstte. Deze taptoe bestaat uit de vol gende 17 nummers: 1. Roffels tamboers. 2. Taptoe tamboers. 3. Koraal 4. Taptoe infanterie. 5. Trompet carillon. 6. Tamboers 7. Taptoe cavallerie. 8. Russische taptoe. 9. Tamboers. 10. Nightfall in camp. 11. Hoornblazers. 12. Taptoe der huzaren. 13. Mars door tamboers. 14. Mars door muziekkorps. 15. Mars door tamboers. 16. Mars door muziekkorps. 17. Wilhelmus. Engels koor op bezoek. Het in Engeland zeer bekende meisjeskoor uit Caernarvon (Wales) maakt van 27 juli tot 3 augustus een tournée door Ne derland. Het eerste concert wordt in hotel „Brittania" te Vlissingen gegeven op 30 juli, waarna de reis naar Noord- en Zuid-Holland gaat. Op 1 augustus volgt een radio concert uit Hilversum, ter wijl een slot-concert in Axel wordt gegeven op donderdag 2 augustus in „Het Centrum". Naar wij vernemen bestaat ook in Zeeuws-Vlaanderen grote be langstelling voor dit koor. Uit Oostburg en Kloosterzande zul len waarschijnlijk extra bussen rijden. „The Marden Girl Singers" is een koortje van 14 meisjes, dat reeds vele malen voor de radio en televisie in Engeland optrad. Vorig jaar gaf het een concert voor de Duitse omroep. Het pro gramma bestaat hoofdzakelijk uit volksliedjes. Het koor was vorig jaar winnaar van het grote festival of Wales. Het 'batig slot van de uitvoering in Axel komt ten goede aan de jeugdherberg. VRIJDAG 20 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De witte non". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Spion voor de onderwereld". AXELConsistorie Geref kerk, 7.30 uur: Vergadering afd. Axel v. d. Stichting Vre derust. HULST: A. L. J. Cattoir, 11 uur: Aanbesteding vervangen van een viertal gemetselde duikers, Waterschap Hulster en Axeler Ambacht. ZATERDAG 21 JULI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „De witte non". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Onsterfelijke liefde". SAS VAN GENT: Gemeente huis, 11 u.: Aanbesteding uit voeren van grond-, riolerings- en bestratingswerken. Olympia-Theater, 8 uur: „Spion voor de onderwereld". Mededelingen. Als antwoord op de in vorige vergadering gestelde vragen wordt door B. en W. geantwoord aan: de heer C. van Bendegem, dat bijtijds pogingen in het werk zijn gesteld om hen, die in de G.S.W.- regeling lopen, alsnog in het ge not te kunnen stellen van de 3 uitkering over het jaar 1955. Blijkbaar zal van de houding van het bedrijfsleven in deze afhan gen of de overheid ook voor hen, die onder de sociale voorzienin gen vallen, toepassing zal over wegen. Wat betreft de vraag over het voteren van gelden voor het streekplan voor de kanaalzone, wordt verwezen naar het betref fende punt der agenda van de komende vergadering; de heer Oggel, die vroeg, er voor te waken, dat de ijkdatum in het vervolg voor deze gemeen te niet meer op een bid- of dank dag valt, dat dit t-Z.t. zal worden gevraagd aan de betreffende in stantie. Dit is een niet-jaarlijkse handeling en wanneer deze vraag nu reeds wordt gesteld, loopt men de kans, dat dit door de Dienst van het IJkwezen later over het hoofd wordt gezien. Daarom kan met deze vraag beter woeden ge wacht tot het jaar, waarin de ijk in deze gemeente weer zal plaats hebben. Het is B. en W. bekend, dat aansluiting aan de riolering van de Nieuwendijk mogelijk is, wan neer dit aan de Provinciale Wa terstaat tijdig wordt gevraagd. Ter zake van verbetering van de weg van de Coegorspolder Schapenbout kan worden mede gedeeld, dat hierop geen defini tief antwoord is ontvangen. Het is ons trouwens bekend, dat een nieuwe financieringsregeling voor de wegen op komst is. In die regeling zullen ook de secundai re en tertiaire wegen en ook de niet-planwegen in het bijdragen- stelsel worden betrokken. Dit wordt noodzakelijk geacht, daar ook de laatste wegen in steeds sterkere mate dienstbaar worden aan de belangen van het landelijk wegverkeer. Het stellen van het aanvangs- uur der raadsvergaderingen op een later tijdstip dan het tegen- woordigers is voor verschillende leden een bezwaar; de heer De Feijter dat beschik baarstelling van de bouwgrond aan de Evertsenstraat bezwaar ontmoet, aangezien deze grond reeds geruime tijd geleden in op tie is gegeven voor een eerlang te bouwen kleuterschool; Van de opmerking van de heer Kesbeke is kennisgenomen. Hierbij wordt opgemerkt, dat de rioolkolkenzuiverings- en beer- ruimingsmachine op vastgesteld j dagen in deze gemeente en voor de ingezetenen wordt gebruikt. Op de dagen, dat deze dienst niet in deze gemeente functione&rt verricht hij die werkzaamheden desgevraagd in omliggende ge meenten, tëneinde de installatie zo rendabel mogelijk te maker. Mogelijk wordt dit bij het voorko men van spoedgevallen als een ongerief aangevoeld, doch dit kan worden voorkomen, wanneer be langhebbenden tijdig ter bestem der plaatse aangifte doen, wat meermalen over het hoofd wordt gezien; mevrouw FolkersmaStaal, die vroeg of bij pensionering een bedrag van maximaal 300 zou kunnen worden uitgekeerd ter overbrugging van de tijd tussen het ontslag en de eerste uitbeta ling van het pensioen, kan wor den geantwoord, dat in het amb tenarenreglement hieromtrent niets is geregld. Het college heeft over dit punt inlichtingen ingewonnen en zal, nadat de com missie voor georganiseerd over leg is gehoord, met een nader voorstel hieromtrent komen. Twee Belgen, de 45-jarige G. en de 33-jarige P., die verpleegd wer den in een psychiatrische inrich ting te St Niklaas <B.) en daar woensdagmiddag kans hadden gezien de benen te nemen, zijn gisteravond in het buurtschap Magrette aangetroffen. Ze zijn aangehouden en door de direc teur van de inrichting aan het bureau van de rijkspolitie te Axel afgehaald. Geslaagd. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het propa- deutisch examen veeartsenijkun de de heer P. van de Vijver, al hier. Een kunstduin In een dezer dagen onder lei ding van de Commissaris der Ko ningin te Breskens gehouden be spreking van het college van Ge deputeerde Staten met het ge meentebestuur van Breskens, en kele polderbesturen, het comité van actie uit de middenstand, een vertegenwoordiger van de Ka mer van Koophandel voor Zeeuws-Vlaanderen en met Rijks- en Provinciale Waterstaat is over eenstemming bereikt over het plan tot aanleg van een kunstma tig duin tussen de bestaande en de aan te leggen veerhaven al daar. Op dit duin, dat een kruinbreed te zal krijgen van ongeveer 38 meter, zijn aan de landzijde gepro jecteerd een rijbaan met parkeer- stroken, een fietspad en een wan delpad, alsmede enige overgan gen naar het strand. Voorts zullen twee verbredin gen worden aangebracht voor het oprichten van een paai hotels of restaurants. De aanleg van deze zanddam, die geheel in het landschap zal passen, en het behouden blijven van het strand, bieden naar ver wachting grote mogelijkheden voor de recreatie. Dit plan zal nu nader worden uitgewerkt en aan de minister van Verkeer en Waterstaat wor den voorgelegd, ter verkrijging van diens uiteindelijke instem ming. Zeeuws revalidatie-centrum Het algemeen bestuur van de stichting „Verpleegrusthuizen op Walcheren" heeft definitief beslo ten tot de oprichting van een re mobilisatie of revalidatie-centrum voor Zeeland op „Der Boede", de inrichting voor chronische zieken der stichting. Om te komen tot het vormen van een hiervoor noodzakelijk specialistenteam zijn onderhan delingen geopend met een vijftal in Zeeland gevestigde medici en zijn plannen voor inrichtng en verbouwing in studie genomen. Verwacht wordt, dat omstreeks 1 september a.s. een voorlopig begin zal kunnen worden ge maakt met de revalidatie-anbeid. De plannen hebben de volledige instemming van de geneeskundi ge inspecteur voor de volksge zondheid in Zeeland en van de ge neeskundige hoofdinspectie in Den Haag. „Miniatuur Walcheren" ver wacht half miljoenste bezoe ker. Binnenkort verwacht „Minia tuur Walcheren" de half miljoen ste bezoeker, sedert de opening in 1954. De stichting „Nieuw Walcheren", die „Miniatuur Wal cheren" exploiteert, zal deze be zoekster de reiskosten naar Mid delburg vergoeden en voorts zal hem een verblijf voor twee perso nen gedurende drie dagen worden aangeboden in één der Walcherse hotels. Militair medisch centrum wordt geopend. De garnizoenscommandant van Middelburg, overste A. Cornet, zal zaterdagmorgen a.s. de offi ciële opening verrichten van het aan het Molenwater gebouwde nieuwe militair medisch centrum voor de manschappen van de C.O.A.K. (Centrale opleiding ad ministratieve kader). Tot heden worden de zieke militairen ver pleegd in het oude militaire hos pitaal, dat niet alleen geheel on geschikt is geworden voor dit doel, maar dat bovendien moet worden ontruimd. Alle vertrekken in het militair medisch centrum zijn gelijk vloers. Het zijn een ziekenzaal voor tien militairen, twee kleine re vertrekken voor patiënten, officieren en onderofficieren, een dokterskamer, een dagverblijf voor de patiënten, een tandarts kamer, een apotheek en een labo ratorium, een isolatiekamer, wachtkamer en behandelkamer, een keukentje, een verblijf voor de administratie, een magazijn en een garage. Het gebouw is 35 meter lang en 10 meter breed. Het staat dicht bij de generaal-majoor Berghuijs-kazerne. Schoolreis. De leerlingen uit de laagste klassen van de o. 1. school te Nieuwvliet maakten woensdag hun jaarlijkse schoolreis. De tocht ging ditmaal naar Hulst waar de grote speeltuin be zocht werd. Na de middag ging de tocht via 't veer Perkpolder Kruiningen door Zuid-Beveland, waar de kinderen op kersen wer den getracteerd. Daarna zette de tocht zich voort via Walcheren om daarna met het veer Vlissin genBreskens huiswaarts te ke ren. Niettegenstaande het druiU- ger weer was deze dag een waar feest. Schoolreisje. De kinderen van de o. 1. school maakten, onder leiding van het onderwijzend personeel en verge zeld van vele ouders, een school reisje naar Antwerpen. Even dreigde de reis figuurlijk in het water te vallen daar de rijkspolitie verbood dat deze bus met passagiers op Nederlands grondgebied zou rijden. Na een oponthoud van bijna IV2 uur kon de reis tenslotte aanvaard wor den, echter met dien verstande dat tot aan de grens van een „lijndienst" gebruik gemaakt zou worden. En zo vertrokken van het Wal plein twee bussen, een lege en een volle die aan de grens van inhoud verwisselden. Na de aanvankelijke down- stemming klaarde de atmosfeer gelukkig op en het verdere ge deelte van de dag is dan ook uit stekend geslaagd. Een bezoek werd gebracht aan Gent en in Antwerpen vermaakten de deel nemers zich voortreffelijk in de dierentuin. Ook werd daar de be kende Boerentoren beklommen, een bezoek gebracht aan de ha vens en tenslotte ging het gehele gezelschap naar moeder Siska in Knokke waar de speeltuin na tuurlijk in het centrum van de belangstelling stond. Geen kermis op zondag. De raad van de gemeente Oost burg kwam woensdagavond in vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester mr K. Hoekzema. Afwezig was met kennisgeving de heer J. Baren- dregt. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de Centrale van Katholieke Militaire tehuizen om subsidie over het jaar 1957. Over het verzoek van diverse caféhbuders wijziging in de da gen, waarop de kermis wordt ge houden, ontstond een uitgebrei de discussie. Het verzoek hield o.m. in het laten vervallen van De voorzitter zei, dat het on derhoud van de graven voorheen in particuliere handen was, en dat thans de gemeente het onder houd op zich genomen heeft. Op het ogenblik is het een hopeloze strijd tegen het onkruid door de veelvuldige regens. De heer Dekker wees op het ongeluk, dat op de weg Oostburg -Waterlandkerkje plaats vond. Hij verzocht bij de gevaarlijke bochten waarschuwingsborden te plaatsen. De voorzitter zei, dat reeds paaltjes zijn besteld voor auf ba kening der bochten. Voorts dat bij genoemde gevaarlijke bocht de vrijdag en het toevoegen van reeds noodborden zijn geplaatst, de zondag als kermisdag. Wethouder D. Geuze zei, dat het hem vorig jaar had verheugd, dat de raad unaniem besloot de zondag niet in de kermis te be trekken. Naast de principiële re denen, voerde spreker nog aan, dat het een heel dure tijd is en dat het niet gewenst is de kermis uit te breiden. Nu reeds komt het veelvuldig voor, dat bij de kermis de veemarkt in 's-Hertogenbosch de rekeningen van bakker en het zevenjarig jongetje Coppens kruidenier niet betaald kunnen uit 's-Hertogenbosch bij een ver worden. Spreker meende, dat keersongeluk om het leven geko wanneer een enquête in de ge- men. Het jongetje wilde met zijn JONGETJE AANGEREDEN EK GEDOOD. Gistermiddag omstreeks half 5 is ter hoogte van het viaduct bij Met de klas op stap. Met een volle bus maakten de leerlingen van de 2e klas van de R. K. school hun jaarlijks school reisje. Was het bij de andere klassen dat de voorkeur ging voor een tripje naar Brabant of Zuid-Holland, zij zochten het in eigen provincie en wel naar de parel van de Zeeuwse eilanden Walcheren. Middelburg, Veere en Domburg werden bezocht. Op de terug tocht werd Groede aangedaan, waar natuurlijk het strand werd opgezocht. Geheel voldaan arri veerde men rond 8 uur op Sluis kil terug. Een mooi resultaat. leerlingen van de R.K, meente gehouden zou worden het gros tegen kermis zou zijn. De heer Coene sprak zich uit voor zondagsheiliging maar wilde zoals vroeger de vrijdag afschaf fen en de dinsdag aan de kermis toevoegen. De heer Leenhouts wees er op, dat de kermis een oud gebruik is en waarschuwde er tegen, dat wijzigingen weerstanden opwek ken. Overigens zei Leenhouts het niet eens te zijn met de bewoor dingen van het protest tegen het verzoek, door enkele kerken in gezonden. Met 8 stemmen werd het ver zoek afgewezen; de heren J. J. Leenhouts en P. J. van Hee stem den vóór inwilliging. Achtereenvolgens werden enke le verordeningen gewijzigd. Z.h.s. werd het verzoek van het bestuur van de Christelijke Bi bliotheek ingewilligd en 5 cent per boek subsidie verleend. Als onderwijzer aan de o.l. school werd de heer H. Kooger te Vlissingen met 7 stemmen be noemd. Unaniem bleek de raad tegen verhoging van de lesgelden voor de Zeeuwse Muziekschool te zijn. Volgens de mening van de heer L. Schippers, worden de kosten van de Zeeuwse Muziekschool zó hoog, dat gewone mensen er niet meer aan kunnen denken hun kinderen aldaar muziekonder- richt te laten geven. Het was toch de opzet een algemene muziek opleiding te geven, aldus Schip pers. De heer Leenhouts was er ook voor evenals de heer Schippers de kosten van de exploitatie te drukken door het schrappen van de diverse dure specialisten, die voor één of meer uren uit Arn hem, Den Haag of waar ook van daan moeten komen om muziek- onderricht te geven voor een be paald instrument. Besloten werd de mening van de raad ter kennis te brengen aan de Zeeuwse Muziekschool en in overweging te geven de kosten te drukken door het schrappen van die lessen waarvoor specia listen moeten worden aangetrok ken. Tijdens de rondvraag stelde de heer Leenhouts de voorzitter eni ge schriftelijke vragen met be trekking tot een stationcar, die de gemeente zou hebben aange kocht, en de riolering van de 52 woningen, die de bouwonderne ming kortgeleden bouwde. Met betrekking tot de station car, kon de voorzitter meedelen, dat deze aangekocht werd en be taald is door de dienst school- tandverzorging. Met betrekking tot de riolering deelde hij mee, dat inderdaad 2 woningen met 1 aansluiting op het gemeenteriool zijn verbonden. Dit was uit tech nische overwegingen fiets voor een tot stilstand ko mende auto stoppen, kwam te vallen en werd door een van de tegengestelde richting komende transportauto aangereden. Het knaapje werd vrijwel op slag ge dood. noodzake- Door jongensschool werd deelgenomen aan een te Oostburg gehouden schoolsportdag. Zij kwamen met 2 groepen uit in de handbalcom petitie en wisten zich in de finale lijk. te plaatsen. De heer Leenhouts had aan- De uitslag werd dat groep A merkingen op het onderhoud van een eerste prijs behaalde en groepde begraafplaats en zei van de B de tweede prijs. I janboel te zijn geschrokken. Agenda gemeenteraad De raad van Axel komt dins dagavond a.s. in openbare zitting bijeen. De agenda vermeldt o.m. in de volgende punten: Voorstel tot onderzoek van de geloofsbrieven van het gekozen lid van de raad, de heer L. de Kraker. Voorstel op het verzoek van de heer I. R. Brevet om eervol ont slag als onderwijzer aan de o.l. school alhier. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de woning Spui N no. 109. Voorstel tot intrekking van het rb. d.d. 15 nov. '55, waarbij aan de heer Jac. Riemens te Axel bouwgrond in plan Zuid werd verkocht Voorstel tot vaststelling van het besluit, inzake bouwverbod, rooilijnbesluit en bebouwings voorschriften, in verband met de voorgenomen sanering van de Oude Wijk en omgeving. Voorstel op het verzoek van het gemeentebestuur van Terneu zen om adhaesie te betuigen aan hun genomen raadsbesluit, dat de oprichting en instandhouding van een uitgebreid technische school in Zeeuws-Vlaanderen no dig wordt geoordeeld. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een bijdrage voor het ontwerpen van een ontwikke lingsplan der gemeenten in de kanaalzone. Voorstel tot het verlenen van medewerking aan de elektrifice ring van enige woningen aan de Buthdijk. JONGENS HINGEN ACHTER VRACHTAUTO. De groenteboer A. van D. uit Capelle aan de IJssel moest gis termiddag, vóórdat hij met zijn vrachtauto van de IJsseldijk in Rotterdam vertrok, eerst enige jongens wegjagen, die van plan waren aan de auto te gaan han gen. Na zijn waarschuwing stap te hij in en reed weg. Nog maar nauwelijks opgetrokken voelde hij een schok. Hij stopte en zag bij het uitstappen, dat een kleine jongen, de 5-jarige D. de J., een achterwiel over zich heen had gekregen. Hij moet op slag dood zijn geweest. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis Cool- singel gebracht. STOFFELIJK OVERSCHOT UIT IJSELMEER OPGEHAALD. Donderdag hebben opvarenden van de botter „Won 62", de Ge broeders Popjes uit Wonseradeel (gemeente Makkum), tijdens het vissen op het IJselmeer in hun netten het stoffelijk overschot opgehaald van een vlieger. Het lichaam is in Volendam aan wal gebracht, waar het tij delijk op het kerkhof is opge baard. NIEUW GEVAL VAN POLIO IN DELFT. Sinds dinsdag is het aantal ge vallen van kinderverlamming in Delft weer met één uitgebreid. Het bedraagt thans 21. INENTINGEN TE UTRECHT STOPGEZET. In verband met het voorkomen van kinderverlamming in ons land heeft de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst te Utrecht, in overleg met het staatstoezicht op de volksgezondheid, uit voorzorg besloten, tot nadere aankondi ging, alle inentingen tegen pok ken, difterie, kinkhoest en teta nus te staken. MISBRUIK VAN VERTROUWEN. Woensdagmiddag heeft een on bekende man uit het kantoortje van een loodgieterszaak aan de Oude Spiegelsrtaat te Amsterdam een bedrag van 1784 dat zich in de zak van een daar hangend colbertjasje bevond, gestolen. De man was de zaak binnengekomen om te vragen of hij in de tele foongids even een adres mocht opzoeken van een firma, die ver moedelijk in dezelfde straat zou zijn gevestigd. Tijdens het inzien van de gids werd hij even alleen gelaten, van welke gelegenheid hij gebruik maakte zijn slag te slaan. 46) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) „Toe, vergeef het -me... Ik heb me niet precies genoeg uitge drukt... het is zo moeilijk onder woorden te brengen. Ik ben na tuurlijk blij, dat je zo veranderd ibent en dat je nu een goed land heer zult worden... Maar je bent... mijn Robert niet meer, be grijp je? Uiterlijk ben je het wel... maar innerlijk niet. Je praat zo heel anders... Robert zou vroeger bijvoorbeeld nooit in verrukking over een landschap gesproken kunnen hebben". „Maar acht jaar zwerven ver andert een mens! Heb je ooit een poging gedaan om je in te den ken wat ik heb doorgemaakt? Ik ben in ongenade van huis weg gegaan. Ik was zonder bekenden of vrienden. Ik werd als een mis lukkeling de wereld ingeschopt! En ik geloof best, dat ik een kwaaie rekel was. Toen kon je die dingen nog niet begrijpen maar nu ben je een volwassen vrouw geworden. Stel je eens voor, wat daarv*n komen moest Ik was natuurlijk verbitterd en in zekere zin gebroken, want niets knakt een mens zó erg, als het bewustzijn, dat er niets van je verwacht wordt. Acht jaar lang is mijn hele leven een hel geweest... acht jaar, zonder dat iemand zich er om bekommerde of ik als mens of als beest leefde'. Zie je niet in, hoe erg die strijd was? Besef je niet, hoe je door zoiets grondig binnenste buiten gekeerd kunt worden?... Weken achtereen heb ik geen levend mens ontmoet. Ik zat in de wil dernis met mijn vee en mijn hon den. Urenlang heb ik 's nachts naar de sterren liggen kijken en mijn lot verwenst. Mijn verleden was geschandvlekt, mijn toe komst een raadsel. Maar tenslotte meende ik toch licht te zien. Ik begon er bovenop te komen. Toen bereikte me het bericht van vaders dood. Ik toesloot, naar huis te gaan en een ander mens te worden. En ik ben niet als een dronkaard of een verlopen sujet teruggekeerd, maar als een man, die er wezen mag. Iedereen ont vangt me met vreugde, behalve mijn oude speelkameraad Bertha. Die wantrouwt me, die keert me de rug toe, die zegt, dat ik een masker draag!" Hij sprak op een toon, zo over tuigend, dat Bertha aan haar eigen oordeel begon te twijfelen. Bovendien had Brichtauer haar gevoeligste plekje geraakt, door haar verwijten te maken. Hij had haar van onrechtvaardigheid te genover haar jeugdvriend be schuldigd. Ze had het hem kwa lijk genomen dat hij zich gebe terd had! „Och, Robert!" riep ze eindelijk uit. „Vergeef me toch, dat ik zo onrechtvaardig ben geweest! Ik had me nu eenmaal een bepaalde voorstelling van je gemaakt. Ik stelde me je nog altijd voor als de grote jongen, van wie ik hield. Als Robert van vroeger". „Ben ik dat dan niet? Kijk me dan eens aan. Bertha... kijk me eens goed aan. Niemand heeft me zo goed gekend als jij. Wat er voor goeds in mij was, heb ik al leen aan jou getoond. Ben ik dan niet de Robert van vroeger, maar nu vervuld van nieuwe voorne mens en zonder de fouten van toen?" „Nee", zei ze onwillekeurig, omdat ze het gevoel niet kon overwinnen, dat hij toneel speel de. Brichtauer zweeg. Hij voelde, dat het er nu om ging. Dat hij. het meisje tegen haar gevoel in moest overtuigen. Haar tegen stand prikkelde zijn trots. „Nu, goed dan... ik heb mijn oude speelkameraad verloren! Ze ge looft, dat ik een bedrieger ben, dat ik een valsee rol speel, dat ik een masker draag!" „Toe, Rctoert, wil je me nu niet begrijpen? Och... ik begrijp me zelf niet eens! Ja, je bent natuur lijk heel wat beter en... iedereen zal je natuurlijk bewonderen. Maar toch..." „Ik geloof, dat ik het wel be grijp. Je bent bevoordeeld tegen me. Je gelooft me niet. Best, dan zal ik me daar bij neerleggen, want ik wil tóch niet meer zijn als vroeger Maar jij bent onrecht vaardig, kind. Mijn omkeer heeft me mijn oude vriendin gekost!" Zijn stem klonk zo gevoelig, dat ze hem wel moest aanzien. Nog steeds kon ze het niet met zich zelf eens worden. Ze moest tijd hebben tot nadenken. „Dag Robert", zei ze rustig, hem de hand toestekend. ,Dus nog geen enkel hartelijk woord van welkom? Ben je nog helemaal niet blij, me te zien, Bertha?" „Toe Robert, denk niet meer aan me. Laat me maar links lig gen. Ik zal mijn dwaasheid gauw genoeg inzien. Ik wens je het allerbeste. Ik hoop, dat je leven in je oude tehuis gelukkig mag üijn". „En zul je helemaal niet blij zijn, als ik nog eens hierheen kom?" „Ik weet zeker, dat vader erg blij zal zijn, telkens als je komt", 7P1 7P „En jij, Bertha?" „Och... ik tel immers niet mee wel?" Het volgende ogenblik was hij in het zadel en reed in razende galop naar huis. Hij was woedend Hij had het er op gezet, Bertha te winnen en het was hem mislukt. (Wordt vervolgd.) VERMIST MEISJE TERECHT. De politie van Arnhem is er in samenwerking met de rijkspolitie in geslaagd het 19-jarige meisje Jannie Doornbos uit Arnhem, die in de nacht van 20 juni zonder 'n spoor achter te laten is verdwe nen, op te sporen. Het meisje bevond zich in Wierden, vanwaar zij reeds door haar vader is afgehaald. Zij was er op uitgetrokken met een 28-jarige Ambonees uit het woonoord Eist. Een tienjarige Europese jon gen is donderdag dwars door een salvo geweerschoten gerend om hulp te halen voor zijn gewonde moeder. Kort tevoren had hij ge zien hoe verzetstrijders zijn vader doodden. Het gezin reed op een weg langs de kust op ongeveer 75 km oostelijk van Algiers, toen op eens vijf opstandelingen, die met automatische geweren waren ge wapend, hen aanvielen. De kerels vermoordden de vader, en ver wondden de moeder met geweer vuur. Het jongetje echter wist ondanks een salvo schoten te ont komen en sloeg alarm. Nadat hulp was gearriveerd bracht men zijn moeder naar een ziekenhuis.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2