die Eric de Noorman - De grote beslissing De Engelse strijd tegen inflatie Wat brengt de Radio? Plannen voor een wekelijkse radio-uitzending in de Nederlandse taal in Australië De bijeenkomst van de ministerraad der organisatie voor Europese economische samenwerking DRUKWERK «Mijnheer Roberi is teruggekomen» WATERSNOOD IN JAPAN Groot aantal slachtoffers en vermisten Eerste zwemmer van dit jaar over het Kanaal 9-4o* DE RUBBER- EN KOPRASMOKKEL IN NOORD-SUMATRA NEHROE'S BESPREKINGEN IN PARIJS Ook veel longkanker in de Sow jet-Unie WATERSNOOD IN HET WEZERGEBIED AFSCHAFFING DOODSTRAF IN GROOT-BRITTANNIE ARSENICUM VERGIFTIGING Mrs. LUCE Verf van het plafond van slaapkamer bevatte arsenicum Het Sowjet-onderwijs en de persoonsverheerlijking VLIEGTUIG ONGELUKKEN Luchtlijnen geweigerd VULPENNEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDB OPROEP TOT HET NEDERLANDSE VOLK. De hevige regenval die reeds eerder uit het gebied ten noorden van Tokio werd gemeld, duurt nog steeds voort en veroorzaakt hevige overstromingen. Tot nu toe heeft men 24 doden en 7 vermisten geteld, doch men vreest dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Op het schiereiland Wajima hebben de regens opgehouden. Men is daar begonnen de 15.000 bewoners vanuit de lucht met le vensmiddelen te voorzien. Volgens nadere berichten zijn veertig personen om het leven gekomen, terwijl er dertien wor den vermist. De eerste zwemmer die dit jaar het Kanaal heeft overge zwommen is de 31-jarige Franse Canadees Jacques Amyot uit Quebec. Hij was in de nacht van maandag op dinsdag om acht mi nuten over half drie bij Kaap GrisNez (Frankrijk) te water ge gaan en zette omstreeks drie uur in de middag voet aan wal bij Dover. Amyot, die vader van drie kin deren is, werd op zijn tocht, die officieus 13 uur en 3 minuten duurde, vergezeld door een traw ler, waarop zich zijn trainer, zijn broer, een vertegenwoordiger van de Kanaal-zwembond en een Canadese supporter bevonden. Vijftien journalisten en enkele kampeerders met slaperige ge zichten, hebben Amyot uitgeleide gedaan, toen hij in de nacht te water ging. De zee was kalm, er stond wei nig wind en de temperatuur van het water bedroeg 17 graden. 9. De volgende ochtend heel in de vroegte staat Halfra bij een bleek winters zonnetje op gewekt neuriënd zijn zwaard te slijpen. Dan verschijnt ook Axe op de binnenplaats en verwonderd kijkt Halfra op. „Welaan, reeds zó vroeg bij de hand en alleen? Waar is je on afscheidelijke metge zel," vraagt hij met een betekenisvol lach je. Axe antwoordt niet op deze vraag, maar stelt er zelf een: „Zeg, Yarl Halfra, hebt ge vanmorgen vroeg ook koningin Aranrod op het pad naar de heuvels gezien?" „Neen, jonge man, eh, och ik let daar zo' niet meer op," lacht Hal fra breeduit, „maar ik durf wel te wedden, dat ik weet waar jij nu naar toe gaat Een wandelingetje naar de heuvels, ha ha „Welnee," zegt Axe effen, „ik ga naar de burcht En met een fijn glimlachje keert hij zich om en wandelt weg. „Ja, ja, naar de burcht," mom pelt Halfra, voor zich heen grin nikend. Nauwelijks is Axe verdwenen, of Erwin verschijnt, spiedend en vol argwaan. Hij vraagt aan Halfra of deze ook bijgeval Axe heeft ge zien „Zeker, zeker, en je mag wel op schieten, want hij is je vóór Hij zei dat hij naar de burcht ging, maar een edelman als ik laat zich niet bij de neus nemen," voegt hij er aan toe, zeer voldaan over zijn slimheid. „Hij is de heuvels in, koningin Aranrod achterna „De stiekemerd," valt Erwin woedend uit. En weg is hij reeds, achter Axe aan. lelijke valsaard," schreeuwt wat in je schild En ik wil dat we.1 hij zodra hij Axe in het oog krijgt. „Waar moet jij zo vroeg achter baks heen, hè?" Axe houdt de pas in en wacht eens zien, dus ga ik met je mee Samen stappen ze voort, maar wat Erwin in zijn drift niet op merkt, is het triomfantelijk lachje, Erwin op. „Wat? Ik? Gewoon. Ik dat een ondeelbaar ogenblik om ga naar de burcht, want ik wilde Axe's mond speelt, er nu wel eens alleen heen..." „O ja?" zegt Erwin met een sluw lachje, „En waarom zou je dat willen? Neen, mannetje, jij voert I Volgens welingelichte kringen heeft de militaire commandant van Noord-Sumatra, kolonel Sim- bolon, van de nationale veilig heidsraad opdracht gekregen een einde te maken aan de smokkel van rubber en kopra uit de ha vens van Noord-Sumatra. De op brengst van deze smokkelarij wordt geschat op vijftig miljoen rupiah. Inmiddels werden in Medan vier personen aangehouden. Premier Nehroe van India heeft dinsdag in Parijs besprekin gen gevoerd met zijn Franse col lega Mollet, en de minister van Buitenlandse Zaken, Pineau. Er werd o.m. gesproken over de toe komst van Algerië en de betrek kingen tussen Oost en West. In goed-ingelichte diplomatieke kringen verluidt, dat Nehroe de Franse staatslieden opnieuw ver zekerd heeft, dat hij begrip heeft voor de Franse belangen in Al gerië. Hij sprak de hoop uit dat de Franse regering een vreedza me samenleving van Fransen en Mohammedanen in Algerië tot stand zal kunnen brengen. In Parijs hoopt men, zo ver klaarde dinsdagmiddag een Fran se woordvoerder, dat premier Nehroe deze week aan president Nasser van Egypte, als hij hem in Zuid-Slavië ontmoet, zal mede delen, dat het „onredelijk en on realistisch" zou zijn als men ver wachtte dat» de Fransen Algerië zullen opgeven. Een vooraanstaande Russische chirurg, die thans in Engeland vertoeft heeft aan een Britse par lementslid verteld, dat longkan ker ook in de Sowjet-Unie steeds veelvuldiger voorkomt. Hij weet dit niet aan roken, maar aan het toenemende ge bruik van teer bij bestrating en aan uitlaatgassen van verbran dingsmotoren. Dit heeft Walter Elliot, een conservatieve ex-minister van Gezondheid dinsdag in het Lager huis verklaard in een discussie over de gezondheidstoestand in Schotland. Hij zei dat de chirurg, wiens naam hij niet noemde, voorzitter van de Sowjet-medi- sche academie is, en deel uit maakt van de Russische parle mentaire afvaardiging, die thans een bezoek aan Engeland brengt. Enige particulieren hebben het initiatief genomen om gebruik te gaan maken van een commerciële radiozender in Perth en in Syd ney voor de uitzending van een wekelijks programma in de Ne derlandse taal en bestemd voor Nederlandse emigranten in Aus tralië. Het programma zo is de gedachte zal in Nederland worden gemaakt en op aantrek kelijke wijze vertellen van Ne derland en de achtergebleven fa milieleden. Ongetwijfeld zal zulk een we kelijks programma de Nederlan der in Australië het besef geven, niet te zijn vergeten en hem een Onafgebroken regenval gedu rende 50 uur heeft voor het ge bied om de boven- en midden loop van de Wezer een akuut overstromingsgevaar doen ont staan. Bij Minden stond de We zer maandagochtend vier en een halve meter boven normaal. De rivier stroomt, met een breedte van 600 tot 800 meter, wild door het land, allerlei vernielingen aanrichtend. Normaal is de rivier in deze tijd slechts 50 tot 60 me ter breed. Als de regen niet spoe dig ophoudt, vreest men in het gebied van de bovenloop de erg ste overstromingsramp in 33 jaar. In enkele dorpen moesten in de nacht van zondag op maandag huizen ontruimd worden. Grens politie en Britse militairen zijn behulpzaam bij het aanleggen van versterkingen en het in vei ligheid brengen-van vee en huis raad. Ook in het westen van Thü- ringen (Oost-Duitsland) is door hoog water aanzienlijke schade aangericht. In Nedersaksen zijn dit week einde vier mensen door de blik sem gedood. Zware waterschade wordt voorts gemeld uit Hessen. Noordbeieren en Nedersaksen. hart onder de riem steken bij zijn pogingen een nieuw bestaan in het nieuwe vaderland op te bouwen. Dit initiatief schijnt reeds nu in vele Nederlandse kringen met enthousiasme te zijn begroet. Een werkcomité is bereid in wording. De financiële consequenties, die aan de uitvoering van dit toe te juichen plan vanzelfsprekend verbonden zijn, meent men te kunnen opvangen door vrijwilli ge bijdragen van ongeveer vijf gulden, te betalen door achterge bleven familieleden en reeds ver trokken emigranten. Indien voldoende belangstelling daadwerkelijk tot uitdrukking komt, is het mogelijk deze ge dachte reeds op korte termijn te verwezenlijken. Het voorlopige secretariaat van de initiatief-ne mers is gevestigd Plaats 24, Den Haag. De beslissing van de Britse re gering inzake het wetsontwerp over de afschaffing van de dood straf zal voor het einde van deze maand worden bekend gemaakt. Dit heeft premier Eden dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld. Het wetsontwerp is door het La gerhuis aangenomen, doch later door het Hogerhuis verworpen. De labour-afgevaardigde Sil verman, die het ontwerp heeft ingediend, is van mening dat de beslissing van het Lagerhuis de doorslag moet geven, omdat dit de wil van het volk weergeeft, terwijl het lidmaatschap van het Hogerhuis veelal erfelijk is. Lord John Hope, de Engelse parlementaire onder-secretaris voor Buitenlandse Zaken, heeft dinsdag te Genève verklaard, dat naar het schijnt de maatregelen van de Engelse regering tegen de inflatie resultaten beginnen op te leveren. Tijdens een debat over de eco nomische toestand in de wereld, dat door de economische en so ciale raad van de Ver. Naties werd gehouden, verklaarde Lord Hope, dat de stijging van lonen en prijzen, welke door de wel vaart van 1954/55 werd veroor zaakt, haar stuwkracht nog niet De eerste zitting van de minis- land, hebben aangedrongen op de had verloren. Ook werden nog niet voldoende hulpbronnen voor de exporthandel gebruikt, om het vereiste voortdurende overschot op de betalingsbalans te schep pen. In 1956 is volgens lord Hope echter, zowel intern als naar bui ten, de Engelse economische po sitie verbeterd. De produktie van duurzame consumptiegoederen werd geremd. Aan de uitbreiding van de werkgelegenheid in Engeland kwam een einde. De werkge legenheid is zelfs iets afgenomen, maar de werkloosheid is in feite zeer gering. De omvang en de waarde van de invoer in de eerste vijf maan den van dit jaar werden gesta biliseerd als gevolg van afne mende druk van de binnenland se vraag. Gelijktijdig nam de omvang van de export met on geveer 6 ®/o toe. Als gevolg van deze verandering van de han delsbalans, zo zeide hij, schijnt er in 1956 in de betalingsbalans een aanzienlijke verbetering te zijn ontstaan. Nadat de Amerikaanse ambas sadeur in Italië, mevrouw Clare Boothe Luce zich lang tijd onwel had gevoeld, ging zij naar de V.S. om zich daar eens grondig te la ten onderzoeken. De diagnose luidde: bloedarmoede en zenuw vermoeidheid. Na haar terugkeer in Italië werden de ziektever schijnselen echter erger. Een nieuw onderzoek wees uit dat zij aan arsenicum-vergiftiging leed. Om diplomatieke redenen werd dit feit geheim gehouden, doch er werd onmiddellijk een grondig onderzoek ingesteld naar de ach tergrond en gedragingen van haar personeel. Het bleek echter dat de oorzaak onschuldiger was: de verf, waarmee het plafond van haar slaapkamer was bestreken bevatte arsenicum en gedurende de twintig maanden dat zij deze villa had bewoond waren stofdeel tjes met arsenicum in haar maag en longen gekomen. Mevrouw L. V. Doubrovina, de onder-minister van Onderwijs van de Sowjet-Unie, heeft dins dag op de 19e internationale con ferentie over schoolonderwijs te Genève het volgende verklaard: „Om het onderwijs van de persoonsverheerlijking te ont doen worden ons gehele leerplan en de schoolboeken herzien. Om voor het onderwijs opnieuw een juiste Marxistische basis te scheppen zal ook de voormalige nadruk op Stalin uit de school boeken verwijderd en de leer van Lenin meer beklemtoond wor den". Mevr. Doubrovina daagde de Ver. Staten uit voor „een inter nationale wedstrijd op het ter rein van het onderwijs". Zij verklaarde eveneens dat de onderwijs-autoriteiten in de Sowjet-Unie zich in het bijzon der bezig houden met de theorie van Pavlov over de voorwaarde lijke reflexen met het doel de beste manier te vinden om de kinderen te laten leren. Firma P. i. VAN DE SANDE Een Dakota van de „Aeroli- neas Argentinas", die met elf passagiers en een bemanning van drie leden op weg was van Bue nos Aires naar Tucuman, is bo ven Rio Cuarto, in de provincie Cordoba, in brand gevlogen en neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Op het vliegveld Nubia, in Oost-Columbia, zijn zondag vier personen om het leven gekomen en vier kinderen gewond, door dat een groep mensen over een startbaan liep waar juist een licht vliegtuig opsteeg. De be stuurder wist het toestel nog ge deeltelijk op te trekken en op een naburig vliegveld aan de grond te zetten. De slachtoffer werden gedood door een schroef van het toestel. Later heeft de „Aerolineas Ar gentinas" bekendgemaakt, dat de 18 inzittenden van het vliegtuig, 14 passagiers en 4 bemannings leden, om het leven zijn gekomen VRIJDAG 20 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.53 Wie weet hoe?; 8.00 Nws; 8.18 Gram., 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram. v. d. jeugd; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 So praan, fluit en blokfluit en cla- vecimbel; 11.00 Gevar. muziek, 11.40 Voor de jeugd; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.32 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Koersen; 14.00 Piano recital; 14.30 Voordracht; 14.50 Accordeonmuz.15.10 Hoorspel; 15.30 Gram. (tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk); 16.00 Or gel en zang; 16.30 Voor de jeugd, 17 00 Muz. caus.; 17.40 Gr.; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.: 18.50 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Gram.; 19.20 Ronde van Frankrijk; 19.30 Caus.; 19.45 ld.; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespr.; 20 15 Literaire uitz.; 20.30 Caus.; 20.40 Idem; 21.00 Amus. muziek; 21.30 Ronde van Frankrijk; 21.40 Gram.; 22.05 Ritm. muz.; 22.25 Buitenl. weekoverz.; 22.40 Caus., 22.45 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Omroeporkest. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 8.30 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de huisvrouw; 9-35 Omroeporkest; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano recital; 11.30 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmeded.; 12.35 Lichte muziek; 12.55 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Metropole ork.; 13.50 Gram.; 14.00 Omroepork.; 14.45 Twee violen; 15.15 Voordr.; 15.35 Lichte muziek; 16.00 Tuin- bouwpraatje; 16.15 Gram.; 16.30 Instr. Septet; 17.00 Voordr.; 17.20 Gr.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Gram.; 18.00 Stemmen van over zee; 18.15 Harmonie-ork.; 18.35 Salonorkest; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Holland festival 1956: Residentie-orkest 21.20 Reisbeschrijving); 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Filmmuziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15, 14.00 en 15.30 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 17.45 Kamermuz.; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Amus. muz.; 20.00 Gram.; 20.15 Symfonie-ork.; 21.00 Instr. kwintet; 21.20 Symfonie orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Inter. Radio Universiteit; 22.30 Gram.; 22.55 Nieuws. terraad der organisatie voor Europese economische samenwer king, onder voorzitterschap van de Britse minister van Financiën, was dinsdagmorgen gewijd aan landbouwvraagstukken. Uit de besprekingen over het landbouw vraagstuk van dinsdagmorgen is volgens Agence France Presse gebleken, dat de exportlanden, vooral Denemarken en Grieken- De Amerikaanse Raad voor de Burgerluchtvaart heeft dinsdag enige Amerikaanse maatschap pijen vergunning geweigerd om transatlantische luchtlijnen te openen. Een dezer maatschap pijen, „Trans American Airways Ine",' wilde een dienst van uit steden aan de Amerikaanse Oost kust naar Luxemburg onderhou den tegen een tarief dat onge veer de helft bedroeg van het ta rief New York—Parijs. noodzaak voor het vrijmaken van de handel in de agrarische pro- dukten, terwijl West-Duitsland zich voorstander zou hebben ver klaard voor het niet gescheiden houden der agrarische vraag stukken van de algemene goede- renruil. Volgens Reuter werd een commissie benoemd voor het op stellen van een resolutie over agrarische vraagstukken. In de namiddag zijn de be sprekingen begonnen over de handhaving van het liberalisatie- percentage van 90 °/o, zoals dit in januari 1955 door de minister raad werd vastgesteld. De besprekingen van de minis terraad worden door Spaanse en Joegoslavische waarnemers bij gewoond, terwijl de besprekingen voorts worden gevolgd door ver tegenwoordigers van de algeme ne overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) en van -de Europese gemeenschap voor ko len en staal. Hedenmorgen zal het vraagstuk van de vreedzame toepassing der atoomenergie en der Europese energievraagstukken worden be sproken, hedennamiddag de eco nomische situatie in de leden- landen der O.E.E.S. en donder dag a.s. zal de raad de resoluties behandelen, welke over de ver schillende vraagstukken zullen worden aangenomen. Herinnert U zich nog de strijd, welke gevoerd werd sinds de lan ding in Normandië op 6 juni 1944 aan de tweede wereldoorlog de be slissende wending bracht? Herinnert U zich nog de gevech ten, welke uiteindelijk geleid heb ben tot de bevrijding van ons land? Herinnert U zich nog, hoe daarbij Poolse troepen zij aan zij met on ze Nederlandse Prinses-Irenebriga- de, verwoede strijd hebben moeten voeren in het Zuidwesten van ons land? Hoe zij ten koste van grote offers, niet het minst aan mensen levens, op grootse en dappere wij ze hebben bijgedragen aan de her- rijzing van Nederland? Wij vragen van U deze herinne ring enkele ogenblikken te willen vasthouden. Een reeks van Oosteuropese lan den zuchten op dit ogenblik onder de dictatuur van het communis me. Onder deze landen bevindt zich ook het vaderland van onze toenmalige Poolse bevrijders. Ook zij ondervinden nu dagelijks, wat wij hier gedurende de jaren 1940— 1945 hebben meegemaakt. Ook zij zijn verstoken van vrijheid. Dok Polen kent zijn folterkamers, zijn concentratiekampen enzijn executie-peletons. 45). Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden). Vreemd genoeg, kon hij het niet anders dan heel gewoon vinden, dat hij daar zo vertrouwelijk met dit meisje liep. Het volgende ogenblik kwam hij zichzelf als 'n schurk voor, die een mooi jong meisje bedroog. Immers, als ze wist wie hij eigenlijk was, dan zou ze hem door de bedienden van haar vader van diens erf laten jagen. En toen dacht hij weer aan het testament, waarbij hem het recht gegeven was, als erfgenaam voor Robert Reichmann op te tre den. Stap voor stap hadden de omstandigheden hem zover ge bracht als hij nu was. Hij bleef een ogenblik staan en liet zijn blik over het heerlijke landschap gaan. „Wat is het hier toch ver rukkelijk!" riep hij uit. „Wat heerlijk om hier terug te komen na zoveel jaren van ellendig zwer ven! Het was daarginds soms ook wel mooi, maar het valt toch in het niet, hierbij vergeleken. Als je dat schitterende volle groen ziet en die wolken! Wat is dit toch een gezegend land!" Hij bleef enige ogenblikken staan, alsof hij het meisje aan zijn zijde geheel vergeten was. Toen wendde hij zich opeens tot haar met een uitdrukking van pijn in zijn ogen. „Bertha, vertel me nu toch eens, waarom sta je anders tegenover me dan vroe ger?" HOOFDSTUK XVII Briehtauer en Bertha Het meisje ontstelde van zijn vraag. Die viel nu ook zo geheel buiten wat ze tot nu toe bespro ken hadden. „Meen je enig recht te hebben om de vraag te stellen?" vroeg ze wat scherp. „Ja", antwoordde hij bedaard. „Je bent mijn oude speelmakker tje. Jaren geleden hielden we van elkaar, al was het dan ook nog op kinderlijke manier. Je hebt verdriet gehad vanwat er ge beurd is. Nu ben ik terug, en in plaats van het hartelijke welkom dat ik van je meende te mogen verwachten, ben je zo koel tegen me. Je wantrouwt me. Je kunt me niet aanvaarden zoals ik ben „Dat heb ik toch nooit gezegd wel?" „Toch wel! Je laat het me nu ook duidelijk blijken. Je hebt dat de hele morgen al gedaan. Aan tafel heb je me met koele bereke ning zitten observeren. Waarom toch?" „Wil je dat werkelijk weten?" „Natuurlijk! Iedereen, mijn oom en Arthur uitgezonderd, is blij omdat ik terug ben. Je vader is buitengewoon in zijn schik. Maar jij, Bertha, jij... Toe, zeg eens... wat is er toch?" „Jij bent Robert niet!" Brichtauers hart stond een ogenblik stil. Zou dit meisje hem werkelijk doorzien hebben? Maar in de toon van haar woorden meende hij toch twijfel te horen. Hij zou niet toegeven zonder strijd. „Ik Robert niet?" Niet Robert, zoals ik hem ge kend heb. Ik weet natuurlijk wel dat je Robert bent, maar je bent zó veranderd, dat ik je met hei- kennen kan." „Is die verandering heus zo groot?" „Uiterlijk met zo ergdat is de zaak nietmaar 't zit meer innerlijk". „Jadat is ook te hopen. Maar wat zou je dan willen, Ber tha? Dat ik gebleven wasals vroeger?" „Neenjaoch, ik weet het niet precies. Wat doe ik eigen lijk over die dingen me je te pra ten; Maar ja, we waren vroeger toch ook dikke vrienden". „Juist...... en verder?" „Ik veronderstel, dat je vroeger wel ergergwild en on handelbaar moet zijn geweest maar dat was je toch niet tegen mij. Ik heb je altijd kunnen be grijpen. Je was zo open. Maar nu ben je een vreemde voor me.. En „Ja, ga nu door!" drong hij aan. „Ik zeg het niet graag, Robert, maar het is, of je een masker draagt. Het is natuurlijk niet waar, maar ik voel het nu een maal zo." „Een masker?" vroeg hij, zich met alle kracht beheersend. „Ja, ik weet er geen beter woord voor". „Ruk het me dan af!" zei hij, haar strak aanziende, en 'n ogen blik vreesde hij, dat zij hem door gronden zou. „Ik kan niet, Robertmaar dat verhindert niet, dat ik toch voelRobert, zoals ik hem kende, kón geen masker dragen. Hij mag dan wel slecht zijn ge weest, maar hij had een afschuw van alles, wat op bedrog leek. Hij was juist tè openhartig. Hij liep met zijn gebreken te koop en maakte het erger dan het was. Maar jijoch, ik had het veel liever niet gezegdmaar je hebt er om gevraagden och, ik vind het toch zo'n teleurstel ling!" „Je was nog een kindvan nog geen veertienHet spijt me heel erg, dat je medat je een hekel aan me hebtIk had het zo anders gehoopt. Maar ik ben je toch dankbaar, dat je zo ronduit tegen me gesproken hebt. Nu weet ik tenminste precies hoe de zaken staan". (Wordt vervolgd) Maar ook daarwordt evenals tüden9 de bezetting in ons land, de verzetsfakkel brandende gehou den. Want ook daar zijn velen, voor wie werkelijke vrijheid iets anders is, dan de vredes-slogans van het communisme, en die zich dan ook niet kunnen verenigen met de in hun land heersende toe standen. De jongste gebeurtenissen in Po len, met name de opstand van de bevolking van Poznan, dient men tegen deze achtergrond te bezien. En daarom moet een gevoel van afgrijzen in ons opkomen, als we kennis nemen van het feit, dat mo menteel een meedogenloze men senjacht in West-Europa aan de gang is ter opsporing van de lei ders van het verzet. We behoeven niet te gissen, wat na eventuele arrestatie en. berech ting hun uiteindelijk lot zal zijn. Rechtsverkrachting is nog im mer één der pijlers van de dicta tuur. Nederlanders, met de gedachte aan de Poolse bevrijders van ons land, roepen wij U op Uw stem te verheffen ten gunste van hen, die de moed hebben opgebracht ten strijde te trekken tegen de com munistische dictatuur. Toont dan jegens de Polen van 19441945 Uw dankbaarheid, door nu uiting te geven van Uw medele ven met en sympathie te betuigen jegens de vrijheidslievende Polen van 1956. U kunt dit doen door schriftelijk met deze oproep en met een reso lutie, welke door het A.G.W., na mens het Nederlandse volk, bij de Verenigde Naties zal worden inge diend. Hierin zal worden verzocht al het mogelijke te doen, ten einde een eventuele berechting te doen geschieden in overeenstemming met humanitaire rechtsnormen. Te vens zal in deze resolutie een drin gend beroep op de Verenigde Na ties worden gedaan, die maatrege len te treffen, welke zouden kun nen leiden tot de afhankelijkheid van het dappere volk van Polen. Toont Uw verlangen naar recht en vrijheid, ook voor de Polen! Betuigt Uw instemming met deze oproep en de hierin bedoelde resolutie Zendt Uw adhaesie-betuiging aan Postbus 254 te Den Haag! Het Activeringswerk Geestelijke Weerbaarheid, voorzitter, secretaris. JOH. MEIJER, J. FONTEIJN, Comité van Aanbeveling: Mr. A. J. M. van Dal, Den Haag; Prof. Mr. I. A. Diepenhorst, Zeist; F Goudszwaard, Rotterdam; Li Krol, Den Haag; Mr A D Peiffer, Den Haag; Mr K T M. van Rijckevorsel, Den Haag; jhr W de Savornin Lohman, Arnhem; A. Stapelkamp, Utrecht.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 6