DE KABINETSFORMATIE Prof dr W. J. e Britse defensie uitgaven Ministerraad van O.E.E.S over kernenergie Dulles' persconferentie Ook Frankrijk antwoord Boelganin te Utrecht A. Kernkamp overleden Hr. Ms. De Zeven Provinciën te Leningrad in de bloemetjes' Aanzienlijke bij de Ned. winststijging Spoorwegen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 19 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3820 MOLLET GEMACHTIGD VERTROUWENS KWESTIE TE STELLEN NEHROE OP BRIONI JACK SPOT COMER VRIJGESPROKEN CHROESJTSJEF OVER DUITSLANDS HERENIGING Amerikaanse maatregelen tegen incidenten in West-Duitsland Egyptische officier ernstig gewond bij openmaken van pakket VOORMALIGE TSJECHOSLOWAAKSE ONDERMINISTER VRIJGELATEN yriukermg by jbonnem ;n' Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N'.V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: B regels ƒ1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Ti,zending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; Zaterdags 10 uur. Gisterochtend heeft de forma teur dr Drees een onderhoud van ruim een uur gehad met mr Bur ger, fractievoorzitter van de P. v. d. A. A.N.P. verneemt van de woord voerder van de kabinetsforma teur, dat dr Drees hedenochtend om 10 uur de fractieleider van de C.H.U. in de Tweede Kamer, de heer Tilanus, zal ontvangen. Om 11 uur zal de formateur daarna een onderhoud hebben met de fractieleider van de V.V.D., prof. Oud, De formateur zal dan met vier van de vijf bij het overleg betrokken fractieleiders hebben gesproken. Zoals bekend verblijft prof. Zijlstra, de fractieleider van de A. R., in Parijs, waar hij de vergadering bijwoont van de raad van ministers van de O.E.EB. De Franse ministerraad heeft premier Mollet woensdag ge machtigd de vertrouwenskwestie te stellen tijdens de komende de batten in de Nationale Vergade ring. Daar de Nationale Vergadering heeft besloten vóór het zomer reces nog slechts te spreken over begrotingsaangelegenheden, be tekent dit, dat Mollet het bestaan van zijn regering op het spel kan zetten bij het voorstel om de in komstenbelasting dit jaar met tien procent te verhogen als te gemoetkoming in de kosten van de bestrijding van de opstand in Algerië. De Indische premier, Nehroe is woensdag op het eiland Brioni aangekomen, waar hij werd be groet door president Tito en an dere Zuidslavische autoriteiten. Nehroe zal met Tito en presi dent Nasser van Egypte bespre kingen voeren op het eiland. In zijn woning te Utrecht is woensdagochtend om kwart vóór negen de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr W. J. A. Kernkamp, overleden. Hij was al sinds begin van dit jaar ziek. Minister Kernkamp, die, na in 1948 te zijn geopereerd, op één long leefde, was in januari van dit jaar opnieuw ziek geworden. Na herstel van een daarbij opge treden bronchitis is prof. Kern kamp nog enkele weken op Uet departement in functie geweest. Half april werd hij ad interim vervangen door minister Beel, na dat hij nog in staat was geweest de minister-president van de Ne derlandse Antillen, de heer Jonck- heer, te ontvangen, die naar Ne derland was gekomen in verband met een meningsverschil met gouverneur Struycken van de Ned. Antillen. Prof. mr dr Willem Jan Arend Kernkamp werd 18 juli 1899 te Edam geboren. Hij bezocht het Gereformeerd gymnasium te Am sterdam en studeerde rechten aan de Vrije Universiteit in de hoofd stad waar hij in 1926 het docto- raal-examen aflegde. Vervolgens was hij gedurende enige jaren in maatschappelijke betrekkingen werkzaam. In 1929 hervatte hij zijn studie aan de Rijksuniversi teit te Utrecht in het Arabisch en Indisch recht. Vier jaar later deed hij in deze vakken het aan vullend doctoraal-examen. flier- na maakte hij een studiereis naar Egypte, Saudie-Arabië, Palesti na en Syrië. In 1935 promoveerde hij met lof te Utrecht op het proefschrift ,,De Islam en de vrouw". Een jaar later aanvaard de hij de benoeming tot bijzonder hoogleraar in de Indologische faculteit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1946 werd hij hoog- lèraar in h,et Nederlands Staats recht aldaar. Na de bevrijding heeft prof. Kernkamp zitting gehad in de bij zondere Raad van Cassatie. Te vens maakte hij deel uit van de Nederlandse delegatie ter zesde algemene vergadering van de Verenigde Naties. In deze functie was hij te Parijs voorzitter van de speciale commissie voor de min der ontwikkelde gebieden. Hij heeft toen het Nederlandse stand punt verdedigd met betrekking tot het al of niet rapporteren over Suriname en de Nederland se Antillen. Buiten zijn dissertaties versche nen van de hand van prof. Kern kamp tal van artikelen in couran ten en tijdschriften. In september 1952 werd prof. Kernkamp benoemd tot minister van Overzeese Rijksdelen. Onder het ministerschap van prof. Kernkamp is de nieuwe rechtsorde van ons koninkrijk, waarbij Suriname en de Ned. Antillen binnen die orde zelf standige delen werden, tot stand gekomen. Tijdens de voorberei ding van het statuut heeft minis ter Kernkamp een bezoek aan Suriname en de Nederlandse An tillen gebracht teneinde zich ter plaatse te oriënteren. Later heeft hij andermaal deze rijksdelen be zocht. Hij behoorde tot degenen, die H. M. de Koningin en Prins Bernhard vergezelden op hun be- zoek aan de West. I Het stoffelijk overschot van minister Kernkamp zal zaterdag middag om 4 uur Worden ter aar de besteld op de begraafplaats „Den en Rust" te Bilthoven. De Londense rechtbank „Old Bailey" heeft woensdag Jack „Spot" Corner, de voormalige „koning van Soho", vrijgespro ken. Hij was ervan beschuldigd twintig juni j.l. Thomas Falco, een medewerker van zijn rivaal Billy Hill, met eenscheermes te hebben gewond. De jury was van mening, dat de beschuldiging, 1 alleen geba seerd op de getuigenis van Falco en een van zijn Vrienden, niet hef bewijs van de schuld van Corner had kunnen leveren. De verdediging verklaarde, dat Hill zich door de beschuldiging van Corner wilde ontdoen. Tot nu toe verloopt de reis naar Leningrad en Stockholm van het smaldeel 5, te weten Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provin- Volgens gezaghebbende bron nen worstelen Engelse ministers en militaire bevelhebbers met het probleem hoe de defensielast gedurende de komende paar jaar te besnoeien en toch tegelijker tijd Engelands wereldomvattende verplichtingen na te komen. Uit berichten valt op te maken, dat de nagestreefde bezuinigin gen wel een bedrag van 500 mil joen pond uitmaken, hetgeen neerkomt op een derde van de huidige, jaarlijkse defensie-iutga- ven. Ook werd meegedeeld, dat de besnoeiingen op deze uitgaven de terugtrekking van twee van de vier Engelse divisies in West- Duitslanj tengevolge zou kunnen hebben. Een officiële bevestiging van deze cijfers is nog niet ontvan gen, maar men verwacht drasti sche wijzigingen in de structuur van de Britse strijdkrachten. De drie volgende onderling samenhangende hoofdredenen vormen de oorzaak van de „her waardering" der defensie: 1. De ernstige economische toestand in Groot-Brittannië, waarop de huidige defensie-las ten, die een derde van alle rege ringsuitgaven vormen, de zwaar ste druk uitoefenen. 2. De vermindering van de spanning in de wereld als geyolg van de omkeer in de Sowjetrussi- sche buitenlandse politiek. 3. De uitwerking die de invoe ring van kernwapens heeft op strategische berekeningen. Zoals bekend heeft Eden ver klaard, dat de defensie uitgaven besnoeid moeten worden om de economische moeilijkheden van het land te helpen overwinnen en de stijgende concyrrentie van de buitenlandse handel het hoofd te kunnen bieden. Eden zei ook dat de bewapening de zwaarste' last vormt „niet alleen geldelijk, maar ook met betrekking tot de vraag naar geschoolde arbeid en schaar se materialen." Militaire waarnemers zijn van mening, dat in feite de toewijzin gen voor defensie-doeleinden in het komende boekjaar niet veel minder dan ongeveer 1500 mil joen pond zullen bedragen, een bedrag dat ook in de afgelopen paar jaar voor defensie is uitge geven. Niettemin zullen de uitga ven voor de defensie-inspanning de weerslag ondervinden van de inflatie en de hogere kosten op het gebied van kernwapens. I Een van de grootste posten wordt gevormd door de soldij, de toeslagen en het onderhoud van de 770.000 man sterke strijdkrach ten. I De resultaten van de herbewa pening zullen in de komende maanden besproken worden met de bondgenoten van het Noord- Atlantisch Verdrag bij de jaarlijk se „verdeling van de lasten", al dus een mededeling uit gezagheb bende bron. De militaire bijdra gen van ieder lid van de Navo worden door de permanente raad van de Navo bezien in het licht van de economische toestand van het betrokken land. Het resultaat van deze besprekingen zal door de diverse regeringen bekrach tigd kunnen worden op de bijeen komst van de ministeriële raad van de 15 landen, die in december te Parijs gehouden wordt. De hereniging van Duitsland zal veel werk en geduld eisen, zo heeft de Sowjet-partijleider Chroesjtsjef dinsdag verklaard. Sprekende op een. receptie in het Kremlin ter ere van de Oost- duitse premier, Grotewohl, en diens ministers, die hebben deel genomen aan de Oostduits-Rus- sische besprekingen in Moskou, gaf Chroesjtsjef zijn Duitse gas ten de raad „zich niet bezorgd te maken" en niet ongeduldig te worden. De „imperialisten en monopo listen" willen vereniging op zui ver „kapitalistische en imperialis tische basis", zo zei hij, doch Oost-Duitsland wil het land na tuurlijk op socialistische grond slag verenigen. Dat is kennelijk op dit ogenblik nog niet mogelijk, daarvoor is nóg veel werk en veel geduld nodig. Chroesjtsjef bespotte het Wes ten omdat het zich „de vrije we reld" noemde. „Zelfs met een stuk taart laten wij ons niet te ruglokken naar een soort vrije wereld, waarvan wij ons 39 jaar geleden verlost hebben". Ook lachtte hij om de Westelijke „persvrijheid". De arbeiders in het Westen „hebben het recht, maar niet het geld om er eigen kranten en radio op na te hou den", zo zei hij. Bij een brand in een olie-op slagplaats bij Napa in Califormë zijn vier grote tanks ontploft. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen voor. De schade wordt geschat op 120.000 dollar (onge veer 450.000 gulden). ciën" en Hr. Ms. onderzeeboot jagers „Friesland" en „Zeeland" voorspoedig, waarbij de beman ning voor zover deze vrij van wacht is of werkzaamheden aan dek moet verrichten kan ge nieten van bijzonder fraai weer. Door de aanwezigheid van de marinierskapel der koninklijke marine heeft Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" de gelegenheid een gedeelte van het amusement aan boord door de kapel te laten ver zorgen. Zo trok het optreden van de uit leden van de.kapel samen gestelde amusementsorkest en van de „boerenkapel" zondag avond in de cafétaria enorme be langstelling. Zaterdagmiddag bij het uitva ren uit Den Helder speelde de kapel vrolijke marsen. Op de re de passeerde Hr. Ms. „De Zeven Frovinciën" de beide andere schepen van het smaldeel, waar bij de kapel«het Wilhelmus ten gehore bracht. Het smaldeel voer maandag ochtend om half tien de Sont binnen en kwam om één uur des middags dwars van Kopenhagen. Tegen zeven uur 's avonds wa ren de schepen in de Oostzee, waarna koers werd gezet naar de zuidpunt van Oeland. Aan bodrd van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" bevinden zich o.m. 1500 anjers ter verfraaiing van kajuit en longroom bij aan komst te Leningrad. Deze bloe men zijn een geschenk van het productschap sierteeltgewassen in Nederland. Door middel van de scheeps krant worden de opvarenden van het smaldeel dagelijks voorge licht over de schoonheid van Le ningrad en Stockholm, opdat de Nederlandse marinemannen daar niet te „vreemd" aankomen. De bemanning heeft voorts bij zondere belangstelling voor de Tour de France. Via de omroep van de schepen worden geregeld de laatste berichten daarvan verspreid. De ministerraad van de organi satie voor Europese economische samenwerking (de O.E.E.S.) heeft woensdagochtend beraad slaagd over de mogelijkheden van gemeenschappelijke actie op het gebied van de kernenergie en in dit opzicht enige vorderingen geboekt. De discussie was gebaseerd op het rapport van de werkgroep voor kernenergie, die in juni 1955 belast werd met het bestuderen van de mogelijke omvang, vorm en methodes van zulk een ge meenschappelijke actie. De woordvoerders van de zes lan den, die zich gezamenlijk met het Luratomproject bezig houden, het* n8iaOV0rklaard da' ziJ zich in algeirieen^ met dit rapport en met de daarin gedane aanbeve lingen konden verenigen, maar zij hebben daarbij enig voortoe- houd gemaakt. De verschillende reserves werden bij onderlinge afspraak door afzonderlijke spre kers van de zes landen naar vo ren gebracht. Minister Beyen's betoog was daarbij voornamelijk gericht op de kwestie van het es sentiële belang van ongehinderde nauwe samenwerking tussen de zes, welke samenwerking dus niet in gevaar mocht worden ge bracht door de stappen van de O.E.E.S. met toetrekking tot de kernenergie, hoezeer deze stap pen overigens ook door de Brus selse groep werden toegeju'cht. Deelneming van de zes landen aan de projecten van de O.E.E.S. zouden dan ook, zodra Euratom tot stand is gekomen, zodanig dienen te geschieden alsof deze landen in dit opzicht een enkele rechtspersoonlijkheid vormden. De Belgische minister Larock hield zich bezig met die punten van het rapport welke de restric ties op staatshandel in splijtbare stoffen betreffen, terwijl van Duitse kant voornamelijk aan dacht werd besteed aan de nood zaak van zo volledig mogelijk toezicht op alle fasen van de op wekking van kernenergie. De Fransen legden eveneens nadruk op sommige aspecten van het controle probleem. Voorts nodig de de Franse minister Maurice Faure namens de groep van zes de andere landen van de O.E.E.S. uit, deel te nemen aan het zojuist opgerichte studie-syndicaat van deze groep voor problemen in zake isotopen, scheiding en che mische regeneratie. De Britse delegatie heeft zich in het algemeen met het rapport kunnen verenigen, ook al bleek daarbij dat Engeland in de ge meenschappelijke ondernemingen die tot stand moeten worden ge bracht alleen zijn wetenschappe lijke kennis op dit gebied wenst in te brengen. Hoewel er nog enkele verschil len van opvattingen, die door in gewijden van minder ingrijpende aard worden geacht, uit de weg moeten worden geruimd, wordt toch aangenomen dat het rapport met algemene stemmen zal wor den aanvaard. Dit betekent even wel nog niet, dat er dan dadelijk wordt begonnen met het ten uit voer brengen van de projecten die daarin worden voorgesteld, maar alleen dat er werkgroepen van deskundigen zullen worden gevormd, die de verwezenlijking van deze plannen uit technisch oogpunt nader zullen bestuderen. De Ver. Staten zullen het hun toekomende aandeel in de defen sie van West-Europa in het ka der van de N.A.V.O. blijven dra gen, zo heeft John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, woensdag op zijn wekelijkse persconferen tie in Washington verklaard. Hij verklaarde dit bij het be-1 antwoorden van vragen der jour nalisten over berichten volgens welke de Amerikaanse regering plannen bestudeert voor aanzien lijke vermindering van de Ame rikaanse troepensterkte, in het bijzonder in Europa. Dulles zei, dat hij „geen cijfers" gezien had. (In krantenberichten was gesproken van een bezuini ging van 800.000 man). Hij was het er mee eens, dat er in de ge hele wereld een groeiend gevoel bestaat" dat als gevolg van de technische ontwikkeling de na druk meer ligt op nieuwe wa pens en middelen om deze te ge bruiken, en minder op de troe pensterkte. Op de vraag of hij voorstander is van vermindering der Ameri kaanse troepensterkte, antwoord de Dulles, dat hij de zaak alleen nog maar volgens algemene po litieke lijnen had bestudeerd. Vermindering van de Amerikaan se landstrijdkrachten zou wel licht mogelijk zijn, doch is in de eerste plaats een kwestie, die de militaire leiders aangaat. De minister verklaarde ver scheidene malen met nadruk, dat er nog niet gesproken is over een algemene vermindering van de troepensterkte der N.A.V.O.-lan den. Deze kwestie zou door de N.A.V.O.-raad, als hij in de herfst bijeenkomt, besproken moeten worden. Volgens Dulles is het voor de Ver. Staten uiterst belangrijk, dat zij op het gebied van de atoomwapens een zeker over wicht op de Sowjet-Unie behou den. Of liever, dat zij zorgen ge lijk te blijven, zo voegde hij hier aan toe. Op de vraag of een politiek waarbij meer gesteund wordt op atoomwapens betekent, dat klei ne plaatselijke oorlogen, die voor namelijk door gewone troepen beslist moeten worden, niet meer mogelijk worden geacht, zei Dul les, dat hij zeker hoopt dat der gelijke oorlogen niet meer zullen voorkomen. Hij hoopt dat zij ver hinderd kunnen worden door di plomatie en economische en fi nanciële middelen. Aansluten Persconfeerntie Dulle Wat de Duitse herbewapening betreft zei Dulles desgevraagd, dat de N.A.V.O.-landen voor West-Duitsland een bijdrage van twaalf divisies (50.000 man) heb ben vastgesteld. Zolang de N.A. V.O. hierin geen verandering brengt, moet daaraan worden voldaan. Voorts verklaarde hij, dat hij de vorige maand met bondskanselier Adenauer, tijdens dienst bezoek aan Washington, niet gesproken heeft over ver mindering van de Duitse bijdra ge- Naar aanleiding van andere vragen zei Dulles, dat de Sowjet- leiders zich vooral schijnen te concentreren op atoom- en water stofwapens. De Sowjet-land- strijdkrachten zijn echter nog zó groot, dat zij een bedreiging kun nen vormen. De Sowjet-Unie zegt nu wel, dat zij met haar onlangs aangekondigde demobilisatie maatregelen een voorbeeld ter navolging heeft, doch zij is een Jantje-achteraan". De Ver. Sta ten hebben reeds tweemaal een voorbeeld voor ontwapening ge geven, in 1945 en na de Koreaan se oorlog. Dulles wilde geen direct ant woord geven op de vraag, of in de komende tien jaar de Ameri kaanse bases overzee geleidelijk opgeheven zullen worden als ge volg van ontwikkeling van nieu we lange-afstandswapens en ver zet van de plaatselijke bevolking tegen de aanwezigheid van Ame rikaanse troepen. Dulles zei dat hij hoopte, dat de politieke ont wikkeling in de komende 10 jaar het mogelijk zal maken, dat min der op militaire kracht ver trouwd moet worden. Hij gaf toe, dat door ontwikkeling van nieu we lange-afstandsraketten de Ver. Staten minder afhankelijk van overzeese bases zullen wor den. Overigens geloofde de minister niet, dat het neutralisme zó krachtig zou worden, dat er geen sprake meer zou kunnen zijn van gemeenschappelijke defensie in het gebied van de N.A.V.O., en I zeker niet in het deel dat in Europa ligt. Ook de Franse regering heeft de brief van maarschalk Boelga nin over het ontwapeningsvraag- stuk beantwoord. In dit ant woord, dat dinsdagmiddag door de Franse ambassadeur in Mos kou, Maruice de Jean, aan de Sowjet-minister van Buitenland se Zaken, Sj-epilof, is overhan digd, verklaart de Franse rege ring, dat zij met alle haar ten dienste staande middelen wil helpen om het vraagstuk der ont wapening op te lossen. Frankrijk erkent „het belang van de Sowjetrussische demobi lisatie-maatregelen". Zelf heeft het direct na de oorlog zijn troe pensterkte reeds aanzienlijk ver minderd. De Franse regering meent dat de besprekingen over de ontwa- De N.V. Nederlandse Spoorwe gen heeft blijkens haar jaarver slag in het jaar 1955 een winst van 10.604.117,02 behaald. (1954: 2.586.433,74). Van de winst wordt 9 mil joen besteed voor de uitkering van 3 procent dividend aan de aandeelhouders en de rest (ƒ1.604.117,03) wordt toegevoegd aan de reserve diverse bestem mingen. De totale opbrengsten stegen met 48,9 miljoen tot 454,9 miljoen. Hiervan kwamen 21,4 miljoen voor rekening van het reizigersvervoer en 23,5 miljoen voor rekening van het goederen vervoer. De kosten stegen met 40,8 miljoen tot 444,3 miljoen. De exploitatiekosten bedroegen 32,3 miljoen gulden meer dan in '54. De afschrijvingen namen met 8,7 miljoen toe. Behalve de ge stegen vervangingswaarde deed de uitbreiding van het materieel- park haar invloed gelden. Evenals in de twee voorgaande jaren werd een bedrag van 4 miljoen gereserveerd als bijdra- ge aan de totstandkoming van vrije kruisingen van de spoorweg met andere dan rijkswegen. De algemene reserve werd ver hoogd met 20 miljoen, samen gesteld uit een bedrag van J 9.831.00,zijnde vrijgekomen gedeelten van in het verleden ge troffen voorzieningen voor diver se risico's. Alsmede uit een be drag van 10.169.000,zijnde de nominale waarde van uit her kapitalisatie van verschillende der dochterondernemingen ver kregen bonusaandelen. Met dit laatste bedrag werd tevens de re kening deelnemingen in onderne mingen verhoogd. pening in het kader der Ver. Naties voortgezet dienen te wor den. Met nadruk wijst zij er ech ter op, dat zij onder de huidige omstandigheden, niet kan over gaan tot een vermindering van haar strijdkrachten. Over de Russische suggestie om de Franse strijdkrachten in Duitsland te verminderen, wordt in de Franse nota gezegd, dat „dit vraagstuk niet afzonderlijk bekeken kan worden. Een derge lijke vermindering zou ernstige gevolgen kunnen hebben voor de Westeuropese landen". De Franse regering besluit met de opmerking, dat „alleen ge meenschappelijke maatregelen over de ontwapening en de con trole hierop, alsmede over poli tieke vraagstukken, zoals de her eniging van Duitsland en de vei ligheid, de ontspanning teweeg kunnen brengen, waarnaar de hele wereld verlangt". In Messina hebben 150 leden van de Italiaanse communistische partij voor het lidmaatschap be dankt. Zij zijn toegetreden tot dé christen-democratische partij. Het merendeel van hen had be zwaar tegen het „anti-democrati sche" karakter van de communis tische partij. Het opperbevel van het Ameri kaanse leger in Duitsland heeft woensdag een avondklok en straffere verlofbeperkingen af gekondigd naar aanleiding van de incidenten, waarbij Amerikaanse soldaten Westduitse burgers aan vielen en overlast aandeden. Generaal Hodes, de bevelheb ber van het Amerikaanse leger in Europa, noemde de incidenten „een bedreiging van de schitte rende verhouding tussen het Amerikaanse leger en West- Duitsland". Inmiddels hebben zich opnieuw incidenten voorgedaan. In Her- ford zijn drie Canadese soldaten aangehouden, die een hoteleige naar en diens vrouw hadden neergeslagen. Dit voorval heeft veel opzien gebaard, omdat zich nog vrijwel geen incidenten met Canadese militairen hebben voor gedaan. In Münster zijn woensdag drie Britse militairen op heterdaad bij een inbraak betrapt. Majoor Omar Haridi, een offi cier van de Egyptische militaire geheime dienst in de strook van Gaza, is dinsdagavond zwaar ge wond, toen hij een pakket open maakte, waarin een boek zou hebben gezeten. De vorige week werd een mi litaire attaché van de Egyptische ambassade te Amman, kolonel Salah Moestafa, zwaar gewond, toen hij een pakket opende, waarin zich een bom bevond. La tere berichten meldden, dat het pakket in Jeruzalem was gepost. Vavro Hajdu, voormalig Tsje- choslowaakse onderminister van Buitenlandse Zaken, is vrijgelaten en gerehabiliteerd, aldus wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Praag vernomen. Hij was tij dens het proces tegen Rudolf Slansky in 1952 tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van hoogverraad en spionage. Volgens genoemde bron werd Hajdu ten minste twee maanden geleden in vrijheid gesteld, nadat een speciale commissie van on derzoek had bevonden, dat de be schuldigingen onjuist waren. Hij scheen in goede gezondheid te verkeren, maar bekleedt nog geen nieuwe functie. In de vochtige en onstabiele lucht, die boven West Europa aanwezig is, ontwikkelden zich woensdag boven Engeland, Bel gië en Frankrijk talrijke onweers buien. Ook in het zuiden en mid den van ons land was dit het ge val, maar in het noorden was tot 's avonds 8 uur nog geen druppel gevallen. De afgetapte neerslaghoeveel heden liepen van plaats tot plaats sterk uiteen. In ons land meldde van de waarnemingsstations Eindhoven de grootste hoeveel heid, namelijk 20 mm. In Londen viel 30 mm. Woens dagavond werden de barometer standen in ons land systematisch lager. Dit hing samen met het naderoijkomen van een depressie voor de westkust van Frankrijk. In verband hiermee houdt net on standvastige weer dan ook aan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdagoch tend tot donderdagavond. Onstandvastig. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Over het algemeen iets lagere middagtem- peraturen. VRIJDAG 20 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.06 0.41 1.21 1.31 n.m. 12.37 1.12 1.52 2.02 ZON MAAN op onder op onder Juli. 19 4.45 20.51 18.25 140 20 4.46 20.50 19.07 2.33

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1