Uit de Provincie BINNENLANDS NIEUWS «Mijnheer Robert is teruggekomen» MARKTBERICHTEN RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING TERNEUZEN. AXEL BRESKENS KAPELLE. ZAAMSLAG MIDDELBURG. De Westduitse openbare mening over de dienstplicht Met een reddingboot om de wereld Socialistisch protest tegen atoomproeven. Bomaanslag in Amman Poging tot ontvoering de Ver. Staten AGENDA. L REUZENHOEK. Verlaging defensie-uitgaven bepleit AFGEKEURD Beis voor kinderen van de „Bloemenbunrt". Met een drietal bussen zijn za terdag ongeveer 200 kinderen van 7 tot en met 14 jaar van le den van de buurtvereniging „Bloemenbuurt" op reis geweest naar de speeltuin „De Warande" te Oosterhout. De kleine reizigers werden be geleid door een tiental leiders en twee leden van de Rode-Kruis- colonne te Terneuzen, de dames Verlinde-Maandag en Sol. Om acht uur vertrok het gezel schap met regen, maar in Noord- Brabant aangekomen, verbeterde het weer en bleef het verder de gehele dag mooi, zodat zij volop konden genieten van de ontspan ningsmogelijkheden die de „Wa rande'' biedt. In Perkpolder kwam een der leiders tot de ontdekking dat er een „verstekeling" aan boord was. Een jongetje was zo vrij ge weest zich met zijn koffertje te melden en had kans gezien de controle te ontglippen en mee te rijden. De voorzitter van de Bloe menbuurt, de heer IJsebaert, is echter een sportief man en zo werd na ampele overwegingen be sloten deze clandestiene reiziger verder mee te nemen en hem, zo als alle andere kinderen van de geneugten van de reis te laten genieten. Waarschijnlijk zal hi nu ook wel lid van de buurtver eniging worden. Om 8 uur 's avonds kwam het gehele gezelschap weer thuis. Aanrijding. Op het kruispunt Langeweg Kinderdijk ODrieschouwen) had zaterdag rond het middaguur een aanrijding plaats. Eten luxe auto, bestuurd door de heer N. uit St Jansteen, reed over de Kinder dijk van Axel naar Zuiddorpe. Uit de richting Hulst naderde over de Langeweg een bestelwa gen van de heer K. uit 's Heer Arendskerke. Beide voertuigen kwamen gelijktijdig op het kruis punt en konden elkaar toen niet meer ontwijken. Aanzienlijke materiële schade aan beide wagens was het gevolg maar persoonlijke ongevallen de den zich gelukkig daarbij niet voor. Schoolreis O. L. school. Het was vrijdag voor de kinde ren van de 4e tot en met de 8e klasse van de O. L. school vroeg dag want reeds om half zes in de morgen waren de eerste kinderen aan school aanwezig, echter niet om te leren, maar «om een dagje uit te gaan, want om 6 uur zou den twee bussen van de Z.V.T.M. zich in beweging zetten om de kinderen, vergezeld van het on derwijzend personeel en de leden der oudercommissie naar de re sidentiestad te brengen. Ofschoon de vroege ochtend zich donker liet aanzien, bleef het zacht en droog. De laatste huizen van Axel waren nog niet achter de rug, of de vrolijke liedjes werden luid keels gezongen. De reis verliep vlot en na een maal Zeeuws-V laan deren verla ten te hebben, ging het in één ruk door tot nabij Rotterdam, waar even werd gepauzeerd om de dorstige kelen te laven. Van hieruit ging het verder recht streeks op Den Haag aan, waar begonnen werd met een bezoek te brengen aan het planetarium. Hier werd de aanwezigen een duidelijke uitleg gegeven over de sterren en gezien de stilte, die er heerste, kon men merken welk een indruk dit op de kinderen maakte. Van hieruit werd de mi niatuurstad Madurodam bezocht, waar men tevens gelegenheid kreeg de inwendige mens te ver sterken, hetgeen wel nodig was na zulk een lange tocht. Daarna werd een wandeling gemaakt door het „stadje" en men kon naar hartelust genieten van al het moois, vooral de treintjes trokken de grootste belangstel ling. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Scheveningen, om daarna weer in Den Haag terug te keren en het bekende „Panora ma Mesdagh" te bezichtigen. Voor velen te vroeg werd hier na de terugreis aanvaard om nog enkele uurtjes in Bergen op Zoom in de speeltuin te vertoe ven. Van hieruit werd om circa 8 uur vertrokken en om circa half 10 kwamen allen vermoeid, doch voldaan te Axel aan. Belgisch jacht had motor pech. Het Belgisch motorzeiljacht „A. T. 2", van de jachtclub „Bryc" uit Brussel, kreeg zondagnamid dag te 7 uur even beneden Vlis- singen motorpech en daar er practisch geen wind stond kon het jacht het niet kroppen en dreef door de vloed vrijwel onbe stuurbaar de Schelde in. Aan de bemanning van de pro vinciale boot „Koningin Juliana", die het jacht van zeer nabij voor bijvoer, werd om assistentie ver zocht. Bij aankomst te Breskens werd schipper Slis van de reddingboot „President Wierdsma" gewaar schuwd, die uitvoer en het jacht, dat innmiddels naar het Sloe was afgedreven, op sleeptouw heeft genomen en in de haven van Bres kens binnengebracht. Oecumenisch werkkamp van Wereldraad van Kerken. In het fruitcentrum Kapelle Biezelinge wordt tot half augus tus 'n werkkamp gehouden door de Wereldraad van Kerken. Acht tien jonge mensen, uit 9 verschil lende landen en behorende tot verschillende Kerken zullen in deze gemeente gedurende een maand helpen bij het oogsten van het fruit. Hiertoe zullen zij iedere dag opnieuw gaan werken in de boomgaarden en in een plaatse lijke fruitconservenfabriek. Het kamp is een experiment, want het is de eerste keer dat door de Wereldraad van Kerken een dergelijk werkkamp wordt opgezet. Tot nog toe werden er steeds werkkampen georgani seerd waarbij jongeren uit ver schillende landen bouwden aan iets op kerkelijk gebied. In Ka pelle helpen zij voor het eerst bij de oogst en het geld dat zij ver" dienen is bestemd voor de bouw van een oecumenisch jeugdcen trum in Brussel. Zaterdagmorgen is het kamp officieel begonnen tijdens een bij eenkomst op het gemeentehuis van Kapelle, waar de deelnemers werden verwelkomd door burge meester H. G. van Suylekom van Kapelle die vertelde over de ge schiedenis van zijn gemeente. Namens de deelnemers sprak de leider van het kamp, de theo logische student Tom Sharp uit Londen. De jongelui zijn ondergebracht in het nieuwe sportcentrum van Kapelle dat vorige week is ge opend. Vandaag zullen zij met hun werkzaamheden in de fruit- pluk beginnen. De deelnemers en deelneemsters zijn afkomstig uit Zwitserland, Noorwegen, Zweden, Amerika, Engeland, Syrië, Duits land, Israël en Nederland. Uitstapje kinderen Herv. Zondagschool. Zaterdag was het voor de kin deren der Herv. Zondagschool de jaarlijkse reisdag. Het doel was de Efteling in Noord-Brabant. Om half zeven werd gestart naar Perkpolderhaven. Daarna ging het op Breda af. Even werd on derweg gepauzeerd en daarna ging het verder via Tilburg naar de Efteling. Van 10 tot 12 uur konden de kinderen zich volop vermaken in de speeltuin. Nadat omstreeks 12 uur de maaltijd wtis gebruikt véei% een wandeling gemaakt door het mooie sprook jesbos. Ook de kano's vonden veel aftrek en door sommigen werd er nog gezwommen. Om half zes werd het sein tot verzamelen gegeven en gingen al len .welgemoed naar de bus. Over Dongen werd naar Breda gere den en na een kort oponthoud aldaar, ging de reis naar Krui- ningenhaven. Om negen uur kwam men weer te Zaamslag terug en keerden al len moe maar voldaan, huis waarts. Middelburgers een week naar Folkestone. Van 27 juli tot 4 augustus zul len 170 Middelburgers de gast zijn van Folkestone in Engeland, naar aanleiding van de reeds ja ren bestaande sportuitwisseling die echter de laatste jaren een breder karakter heeft gekregen. Het gezelschap, waartoe ook de burgemeester, mr dr N. Bolke- stein, zal behoren, zal op 27 juli naar de Engelse badplaats ver trekken en worden gehuisvest in gezinnen van Engelse vrienden Aangezien de Middelburgse gymnastiekvereniging „Medio burgum" door omstandigheden dit jaar niet van de partij zal zijn is de medewerking van de Goese vereniging „Kasporgo" ingeroe pen. Hiervan gaan nu een 30-tal leden mee. De groep zal mede werken aan de te houden Anglo Dutch-night, een schermdemon stratie zal worden gegeven en de Engelsen zullen o.m. hun East Kent-Morris dansen tonen. Voorts is er op die avond ballet, tapdans en doedelzakmuziek. Op zaterdagmorgen zullen de gasten officieel door het gemeen tebestuur worden ontvangen, 's Middags is er een treffen tus sen de motorrijders van beide plaatsen en 's avonds worden zwemwedstrijden gehouden. De kerkdienst op zondag zal worden geleid door ds E. Sneller, Hervormd predikant te Middel burg Voor maandag staat tafel tennis en atletiek op 't program ma. 's Woensdags zal er een hockeywedstrijd zijn en basket ball- en volleybalwedstrijden. Voor donderdag staat howling op 't programma. Voorts zullen een tocht voor hengelaars met een jacht, een trip langs de kust naar de provincie Kent en een tocht van Folkestone naar Londen worden gemaakt. GEËMIGREERDE BROER KWAM EVEN LANDEN. Vorige week is het dorpje Arum in Friesland even in rep en roer geweest, omdat een sportvlieg tuigje na enige malen boven het dorp te hebben gecirkeld -- onaangekondigd een landing uit voerde op een weiland. Uit het vliegtuigje stapte een oud-Aru- mer, de 62-jarige heer J. Catstra uit Detroit (Ver. Staten), die maar eventjes zijn invalide 30- „arige ongehuwde broer kwam opzoeken. Met n°g een andere broer is de heer J. Catstra jaren geleden geëmigreerd en hij is ten slotte piloot geworden van een maatschappij, die vliegmachines bouwt. Zo nu en dan vliegt hij de grote exemplaren over de Oce aan de kleinere worden met een vrachtschip overgebracht, meest al naar Hamburg, waar ze wor den gemonteerd en dan door hem naar hun bestemming worden gevlogen. Dit was dan ook met dit sportvliegtuigje het geval. Het moest door hem naar Oslo wor den gebracht en de heer Catstra vond Arum niet zo ver uit de route liggen, dat hij niet van de gelegenheid zou gebruik maken om zijn broer eens eventjes op te zoeken. Dus landde hij maar op een weiland, daarmee tevens het luchtvaartreglement overtre dend. De politie attenteerde hem hierop en hij verontschuldigde zich met de opmerking, dat Ne derland Hamers zo klein isvery smalL Dé heer Catstra is toen maar weer opgestegen, vloog het sportvliegtuigje naar Eelde en keerde per taxi naar Arum terug waar hij enige uren bij zijn broer heeft doorgebracht. Van Eelde is hij verder gevlogen naar zijn bestemming. ARBEIDERSWONINGEN TE EIBERGEN UITGEBRAND. Tijdens een vrij hevig onweer dat zich vrijdag boven Eibergen heeft ontlast, is omstreeks kwart over vier in de buurtschap Olden- Eibergen een dubbele landarbei derswoning door de bliksem ge troffen. Toegesnelde buren heb ben getracht de brand, die aan vankelijk in de omgeving van de schoorsteen woedde, met behulp van twee schuimblusapparaten en emmers water te blussen, doen het vuur greep te snel om zich heen. Toen de Eibergse brandweer naar de brand reed had zij het ongeluk op korte afstand van de toen reeds fel brandende wonin gen met haar tankwagen in een slootje te rijden, waardoor de wagen muurvast kwam te zitten De Borculose brandweer moest te hulp worden geroepen. Hoewel deze vrij snel arriveerde, waren de woningen toen reeds geheel uitgebrand. De inboedels waren grotendeels gered. Door de brand zijn twee gezinnen van ieder vijf personen dakloos geworden. Zij waren verzekerd. ONTPLOFFING MAAKT ZES GEWONDEN. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over elf lag een plezier jachtje, het motorscheepje „Ro nald", in het noorderkanaal te Rotterdam in de sluis om te schutten. Op het ogenblik dat men de motor weer aansloeg sprong er een vonk in de benzi ne. Er volgde een ontploffing, waarna brand uitbrak. Vijf van de zes opvarenden, die de boot hadden gehuurd om dit weekein de naar buiten te gaan, werden min of meer ernstig gewond, n.l. de 57-jarige havenarbeider J. S. Slieker met zijn 54-jarige vrouw, de 45-jarige sjouwer P. F. Pijl en zijn 42-jarige vrouw en de 6-jari ge Nelly de Winkel, wier vader ongedeerd bleef. De moeder zou men in Leiden gaan ophalen. De Rotterdamse brandweer had vrij spoedig de brand onder de knie. Bij het blussingswerk liep de brandwacht K. Schoon even eens brandwonden op. Alle ge wonden zijn door de geneeskundi ge dienst naar het ziekenhuis Bergweg gebracht. DODELIJK ONGEVAL. De 49-jarige gehuwde invalide leraar aan de rijkswerkplaats te Leiden J. Snelders is zondagmor gen omstreeks kwart over tien, rijdende met zijn invalide wagen met hulpmotor op de weg van Abbenes naar Hoofddorp veron gelukt. Bij het kruispunt m^t de Ven- neperweg verleende hij geen voorrang aan een van Hillegom komende personenauto. Hij werd door de auto gegrepen en uit zijn wagen geslingerd. Hij kwam met het hoofd op het trottoir terecht en was op slag dood. De autobestuurder treft geen schuld, aldus de rijkspolitie te Hoofddorp. DE KINDERVERLAMMING TE RIJSWIJK. Een bedrijf te Rijswijk (Indola) heeft aan een twaaltal scholieren van 15 en 16 jaar, die daar in hun vakantie zouden komen werken, meegedeeld dat van hun diensten wordt afgezien. Nu er in Rijs wijk enige gevallen van kinder verlamming zijn voorgekomen, acht het bedrijf het niet verant woordt deze kinderen voor hen vreemd en daardoor nogal ver moeiend werk te laten doen. Enige „vakantiewerkers" van 17 en 18 jaar mogen wél komen. Ook mogen de jongelui, die in vaste dienst van het bedrijf zijn en dus al aan het werk gewend zijn, blijven. blad was een afbeelding aange bracht van het wapen van Am sterdam met twee leeuwen 911 een keizerskroon. BLIKSEM SLOEG IN 2/2 MILJOEN KILO STRO. Tijdens een zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige slag regens en hagelbuien is zaterdag middag door blikseminslag brand ontstaan in een strobult bij de n. v. Kartonfabriek Beukema Co te Hoogezand. De brandweren van Hoogezand en Sappemeer en de bedrijfsbrandweer van de fa briek vermochten tegen de ge weldige vuurzee niet veel uit te richten. Een voorraad van 2% mil joen kg stro moet als verloren worden beschouwd. De voorraad was door verzeke ring gedekt. Op verscheidene plaatsen te Hoogezand-Sappemeer is de blik sem ingeslagen, echter zonder ernstige gevolgen. ELEKTRICITEITSSTORING IN DRENTHE EN GRONINGEN Tijdens een zware onweersbui, die zich zaterdagmiddag boven het noorden des lands heeft ont last, is vermoedelijk de bliksem geslagen in een hoogspannings kabel tussen het provinciaal elek triciteitsbedrijf te Gasselte, waar door deel van Drenthe zon der stroom kwam te zitten. Voor al voor ziekenhuizen en bedrij ven heeft dit veel moeilijkheden opgeleverd. Een groot magazijn te Assen heeft, ondanks de zater dagmiddag-drukte, zijn deuren moeten sluiten omdat het dag licht door de zware bewolking zo goed als verduisterd was. Ook hebben enige continu-bedrijven te Emmen (Enkalon en Danlon) noodgedwongen moeten stoppen. De telefooncentrales ondervon den weinig hinder van de storing omdat onmiddellijk op de nood- aggregaten overgeschakeld kon worden. De storing duurde van kwart voor vijf tot tien over half zeven. TREINSTORING DOOR SEINSTORING. Zaterdagmiddag omstreeks 1 Va uur zijn tengevolge van bliksem inslag bij de spoorwegen seinsto- ringen opgetreden tussen Olst en Zwolle en tussen Zwolle en Mep- pel. Hierdoor hebben enige trei nen op deze trajecten een vertra ging gehad van 10 tot 15 minuten. Bij een onderzoek naar de open bare mening in de bondsrepu bliek heeft vijftig procent van de ondervraagden zich voorstander hiervan verklaard, 32 procent wees de dienstplicht af en acht tien procent had geen mening, aldus is door de officiële pers dienst te Bonn bekend gemaakt. Uit de antwoorden op de vraag „Dienstplicht of beroepsleger" bleek, dat 44 procent van de on dervraagden de voorkeur gaf aan dienstplicht, terwijl 37 pro cent zich uitsprak voor een be roepsleger. Negentien procent had geen mening. Een officier van de Deense koopvaardij, de 38-jarige Walther Estborg, is zaterdag aan boord van een reddingboot van acht ton uit Esbjerg vertrokken voor een reis om de wereld. Het vaartuig, dat is ontworpen door de Deense multi-miljonair Claus Soerensen, is zó gebouwd, dat het om zijn lengte-as kan draaien zonder dat de opvaren den gevaar lopen. Om de stuurin richting is een koepel van plas tiek gebouwd en ook de kiel is van een speciale constructie. De kruissnelheid is zeven knopen. De bouwer wil bij gebleken ge schiktheid het schip in serie gaan vervaardigen, ter vervanging van de gewone reddingboten. Het vaartuig kan dertig tot veertig schipbreukelingen opnemen. KISTJE MET DUBBELTJES EN KWARTJES OPGEGRAVEN. Bij opgravingen achter de pas torie te Broekhuizen is een kist je met munten gevonden, voor namelijk uit dubbeltjes en kwar tjes bestaande. Bij onderzoek is gebleken, dat het kistje tijdens de oorlog door de toenmalige pastoor van Broekhuizen is be graven, toen het dorp moest eva- cuëren. Na de terugkeer in 1945 bleef het kistje, ondanks nasporingen onvindbaar, totdat het dan nu (bij toeval) terecht is gekomen. Een late verrassing voor de pastoor, die thans de zielszorg te velde uit oefent. DIEFSTALLEN UIT KERKEN TE AMSTERDAM. Vorige week zijn twee diefstal len gepleegd in Hervormde ker ken in de hoofdstad. Via een kei- derruimte en een opening, ont staan doordat een ruit uit de sponningen werd gelicht, hébben dieven zich des nachts toegang weten te verschaffen tot de Wil lem de Zwijgerkerk aan de Olyrn- piaweg. In dit gebouw heeft men verscheidene binnendeuren ge forceerd en een offerblok gelicht. De buit was circa 3 gulden en 2 Perzische tapijten ter waarde van ongeveer 1000. Op klaarlichte dag is uit de Wes- terkerk aan de Prinsengracht een geelkoperen blad van een oude lezenaar gestolen. Op dit Op het congres van de West duitse sociaal-democratische par tij te München is een motie aan genomen, waarin wordt geprotes teerd tegen „de voortzetting van proeven met waterstof- en atoom bommen, welke een bedreiging voor de gehele mensheid vor men". Van de 388 afgevaardigden onthield slechts één zich van Door een onbekende is een bom geworpen in de tuin van de Egyp tische ambassade in Amman (Jordanië). De Egyptische mili taire attaché, de juist de am bassade verliet, werd gewond. De attaché, kolonel Salah Moestafa, kreeg in het zieken huis een bloedtransfusie nadat zijn onderarm was geamputeerd, doch hij verkeert nog steeds in levensgevaar. Volgens de politie heeft het on derzoek uitgewezen, dat de atta ché gewond werd door een tijd bom, die in een pakje vanuit Je ruzalem was gestuurd. in Adam Clayton, een vooraan staand democraat, heeft meege deeld dat men getracht heeft zijn 9-jarige zoon te ontvoeren. Vol gens Clayton heeft een onbeken de zijn werkster opgebeld en haar gezegd, dat mevr. Clayton, die niet thuis was, opdracht had ge geven het kind mee te geven. De werkster weigerde echter de jon gen af te staan. „limiet In Hongarije zijn drie „Ame- stemming, de rest sprak zich rikaanse spionnen" gearresteerd, MAANDAG 16 JULI TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: De zoon van nie mand. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Tweemaal begeerd. SAS VAN GENT: Olympia theater, 8 uur: To catch a thief. DINSDAG 17 JULI. TERNEUZEN: Luxor Thea ter, 8 uur: De zoon van nie mand. SAS VAN GENT: Olympia theater, 8 uur: De slavin der Minnetarees. Schoolreis Chr. school Reuzen. hoek. Vrijdag half acht: 40 kinderen wachten op de bekende bus van de Z.V.T.M. Vlug de fietsjes opgeborgen, in gestapt, geteld en dan: „rijen maar". „Vaarwel mijn dierbaar Vader land" klonk uit aller mond. In fikse vaart begonnen, kwam op het dorp de eerste stagnatie, maar 'n goede: controle van bus- en chauffeurspapieren. Snel naar de Schelde-veren. Een fris boot tochtje, daarna kwamen al spoe dig de Moerdijkbruggen in zicht: de bus uit en wandelend ging het over dit meesterwerk van Neer- lands bruggenbouwers. Het eerste doel was de Blij dorp dierentuin. Uren van ontspanning door inspanning. De 48 m hoge uitkijktoren werd stormender hand genomen met de meester aan de kop en in de lift des mees ters wederhelft en de onderwijze res. Hierna de boottocht op de Maas met de Spido-salonboot, een prachttocht. Nu naar de tunnel, de roltrap, griezelig-leukwande len onder de schepen. Zes uur, retour: etend, zingend, musicerend, limonade genietend: een pracht rit. Tevreden op huis aan. Een genotvolle en leerzame schoolreis, die om halftien eindig de. 42) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden) vóór de motie uit. De Westduitse regering wordt verzocht onmiddellijk bij de gro te mogendheden stappen te doen om deze op de hoogte te stellen van de „eenstemmige mening van het Duitse volk over de kern proeven". Clement Davies, de leider van de Britse liberale partij, heeft de Britse uitgaven voor de defensie „louter verspilling" genoemd. Naar zijn mening kan de mili taire begroting, die een eindbe drag van 1.500 miljoen pond (ruim vijftien miljard gulden) heeft), met minstens een derde worden verminderd. Hij was ervan overtuigd, dat er thans geen derde wereldoorlog mogelijk is. Bovendien wordt z.i de strijd met Rusland op econo misch terrein uitgevochten, waar bij Engeland zich niet kan ver zwakken door het produceren van „verouderde, nutteloze wa pens". Maar hij kon toch niet gaan, zo lang die grote vraag nog onbe antwoord en onbeslist was. „Ik moet weg, Bertha", zei hij, „maar je zult me toch wel geluk kig maken voordat ik ga, is het niet?" zo meldt radio-Boedapest. Het zijn twee Hongaren en een Oostenrij ker. Export van tomaten en bos- peen naar België en Ierland verboden. De regering van België heeft besloten dat met ingang van he den de invoer van Nederlandse tomaten weer zal zijn verboden. Deze invoer werd op 9 juli weer toegestaan nadat het op 4 juli ook reeds was verboden. Het ver bod zou een gevolg zijn van de prijsontwikkeling van tomaten op de Belgische markt. Verder mogen er met ingang van dezelfde datum ook geen Ne derlandse tomaten meer naar Ierland worden geëxporteerd vanuit ons land. Deze maatregel is genomen ter bescherming van de Ierse tomatenkwekers. De vorige week werd de toma- tenexport vanuit ons land naar Ierland reeds afgeremd tot 500 ton. Tenslotte wordt met ingang van heden ook de Belgische grens gesloten voor de invoer van bospeen uit ons land- De Zandvoorter J. A. Kreeft mag niet meer de naam „Keur" voeren voor het hotel-restaurant- bedrijf in de Kerkstraat, dat hij enige tijd geleden van E. Keur heeft overgenomen. Zo heeft de Haarlemse kanton rechter beschikt aan het slot van een procedure, die C. Keur eveneens eigenaar van een hotel restaurantbedrijf in genoemde badplaats aanhangig had ge maakt met het doel dit verbod te bereiken. TERNEUZEN. Geboorten. 6 juli. Maria Janna Cornelia Santina, d. van Jan A. Janse en Leuntje M. L. van der Hage. 7 juli. Suzanna Josephina, d. van Hubert Vanhouttem en Jo hanna Wagtmans; Hendrika Lena, d. van Jan G. Ruben en Maatje Dieleman; Wilhelmus Petrus, z. van Aalbrecht de Jonge en Mar- grietha Schrieks; Annie Louisa, d. van Hendrik J. Polmann en Em ma E. Vermoet (won. te Sas van Gent). 10 juli. Santina Catharina, d. van Levinus Bakker en Catha rina Lourens (won. te Axel)Ma rijke Maria Lena, d. van Marcel C. M. Fefjen en Elizabeth M. L. Kapp (won. te Sas v. Gent); Alou- isius Leonardus, z. van Leendert Deii en Angeline Bogaart (won. te Axel)Margaretha Johanna, d. van Ernst Leu en Johanna Beukema. 12 juli. Krijn, z. van Willem Hame link en Janna van Tatenhove. Huwelijksaangiften. 6 juli. Ar- mand Theophiel Marie Rammeloo, 20 j., jm. (won. te Philippine), en Remonda Anna Mobach, 19 j., jd. 9 juli. Hendrikus Johannes Michael Boerbooms, 28 j., jm., en Janneke de Mul, 21 j., jd. 12 juli. Michiel Gerardus Borghstjjn, 25 j., jm., (won. te Axel), en Jacomina Cor nelia de Vos, 23 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 12 juli. Willem Cornelis de Regt, 24 j., jm. (won. te Boskoop) en Francina de Zeeuw, 34 j., jd.; Abraham van Doezelaar, 58 j., geh. gew., en Pie- ternella van den Broeke, 42 j., jd. Jan de Ridder, 24 j., jm., en Pie- ternella Suzanna Dees, 20 j., jd. Overleden. 5 juli. Josephina Fran- cisca Hubertina Jaspers, 87 j., wed. van Jan Alphonse Wehrens (won. te Saa van Gent); Honoré Del- laert, 79 j., weduwn. van Emma M. de Vrieze (won. te Axel). 6 juli. Catharina Magdalena den Boer; 53 j., echtg. van Boudewijn de Ronde. SAS VAN GENT. Geboorten. 13 juni. Carlo Fr., z. van R. T. de CaluwéRaes. 20 juni. Marischka S. V., d. van Th. S. F. Vaalde Ridder. 23 juni. Anky A. C., d. van J. G. E. Kalfsvel— Bogte. 25 juni. Margaretha M. J., d. van R. C. BruggemanMaao. 29 juni. Patricia L. E., d. van O. J. Vellemande Vos. Te Terneuzen geboren: 3 juni. Patricia, d. van A. Brusséde Wa- genaere. 5 juni. Maria J. en Jose phina C., dochters van C. J. C. SchoonisMuis. Te Urk geboren: 24 juni. Frans, z. van K. de JongBakker. Huwelijksvoltrekkingen. Alexan der G. Dhondt, 34 j. (won. te Phi lippine), en E. G. M. Notté, 33 j E. H. C. Wyckhuyse, 21 j., en J. Aerssens, 21 j. Overleden. Neeltje C. Franse, 76 j., wed. van Petrus A. Neeteson; Julius T. Uytterhoeven, 73 j., echtg. van A. M. Berge. We zijn nu geen kleine jongens meer. Als je zo lang in de wilder nis rondzwerft, ga je anders over de dingen denken en krijg je een andere kijk op het leven. Man, ik heb weken en maanden alleen ge leefd, zonder andere troost dan mijn paard en mijn hond! Daar heb ik toevallig wat boeken in handen gekregen op een afgele gen boerderij en ik, die nooit van lezen hield, ben daar aan het le zen gegaan. En ernstig ook. Zo heb ik mezelf eindelijk gevonden. Je moet me niet kwalijk nemen, dat ik je over die dingen sprak, maar voor volwassen mensen is het toch geen doen, te mokken over kwajongens-kibbelarijtjes! Hij zei dat alles meer, om Ber tha voor zich te winnen dan om Arthur te verzoenen. Bovendien gaf het min of meer een verkla ring van zijn veranderd karakter. „Ik vind het natuurlijk heel best, dat je zo spreekt, Robert," zei Arthur tenslotte, inwendig nijdig, omdat de ander zich in zulk een gunstige positie wist te plaatsen „En ik moet zeggen, dat je wérkelijk welbespraakt ge worden bent bij vroeger vergele ken. Je komt nog eens in de re gering, als je zo doorgaat." „Och, waarom niet?... Zeg Ber tha, ik zou graag nog een hele boel dingen met je bespreken. Ik geloof maar, dat ik juffrouw Diel zal teleurstellen en niet aan het dejeuner verschijnen... O... mijnheer Legner, u ziet, dat ik uw uitnodiging heb aangenomen zo spoedig ik maar kon!" „Uitstekend, Robert!" riep Leg ner uit, die, zodra hij de jongelui had zien staan, naar hen toege komen was. „Je kunt mij niet te spoedig of te vaak komen, jongen, en je blijft natuurlijk bij ons dejeune ren. Binnen en Dolger zullen je nog wel eens zien! Na zoveel ja ren ben je eindelijk terug en ix ben wel je oudste vriend, zou ik zeggen. Laat de zaken maar wachten, tot je lyer eerst weer een beetje ingeburgerd bent!" Hij nam- Brichtauer al pratend mee en Arthur bleef alleen met Bertha achter. Enige ogenblikken stonden ze zwijgend bij elkaar. Arthur had heel goed gevoeld, hoe de stemming door de komst van Brichtauer veranderd was. Hij vond het moeilijk, nog eens op zijn aanzoek terug te komen. HOOFDSTUK XVI Brichtauer tracht zich te verklaren Maar Bertha Legner besefte, dat er een verandering in haar gevoelens had plaatsgegrepen; dat ze Arthur niet meer het ant woord kon geven, dat ze hem ge geven zou hebben als hun onder houd niet door hun vroegere speelmakker gestoord was. „Je houdt toch immers werke lijk van me?" drong hij nog eens aan. „Natuurlijk... ik heb altijd van je gehouden, Arthur." „Jawel, maar je weet heel goed, hoe ik het precies bedoel. Houd je op die manier van me?" Bertha trachtte „ja" te zeggen. Maar ze voelde zich niet meer zo zeker als een half uur geleden. Ze kon er op dat ogenblik niet toe besluiten, haar woord aan Arthur te schenken. „Zijn komst heeft toch zeker geen verandering gebracht?" vroeg Arthur. „Nee... natuurlijk niet." „En je houdt immers niet van hem... tenminste niet op die ma nier?" TERNEUZEN. In de loop van de periode van 5 tot en met 12 juli hebben zich in deze gemeente gevestigd: K. MoelkerEijkelenboom, Ro- zenstr. 200, van Rotterdam; A. J. Remie, Axelsestr. 40, van Axel; J. Cevaal, Irenestr. 28, van Middel burg; L. B. dé Smet, Middenstr. 74, uit België; M. K. de Vos, Nar- cisstr. 15, van Dordrecht; Th. M. L ElskampDekker, Spoorstr. 45, van Delft; J. Drok, Van Steenber genlaan 6, van Amsterdam; I. M. Datthvjn, P 129, van Breskens. Vertrokken: L. M. Matthijs, Burg. Geillstr. 14, naar Zuiddorpe; A. J. Smallegan- ge, Axelsestr. 45, naar N.-O.-Pol- der. SAS VAN GENT. In de maand juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: Alexander G. Dhondt, betonarbei- der, Burg. Hoefnagelstr. 4, van Phi lippine; Johan N. Ploegaert, iso leerder, Paul Krugerdreef 3d, van Philippine; Rosalie Dobbelaarde Maat, z. b„ Julianastr. 14, van Vo gelwaarde; Petrus de Brouwer, met gezin, koopman, Woonwagen kamp, van Axel; Jan Doornbos, marechaussee, N. v. d. Bogaard- str. 1, van Baarn; Franciscus L. re keer ben ik misschien in staat, ^-eyt' schipper, Oostdam 30, van je er een verklaring van te ge- .Ternéuzen; Juliën L. de Bruijn, z. ven." I b Beukenstr. 1, van St. Jansteen; Arthur keek haar strak aan en Budolf j g. M. de Bruijn, z. b., wendde zich toen om naar het Beukenstr. 1, van St. Jansteen. huis. Legner had de hand op de trokken. schouder van zijn zogenaamde guzanna p yan Bambost, dienst- „Dat heb ik je toch al gezegd?" „En... er is niemand anders?" Het meisje schudde van neen. „Zeg dan ja! Ik wil alles doen wat ik kan om je gelukkig te ma ken! Ik wil er mijn leven voor opofferen!" „Ik... ik... kan heus niet..." „En waarom niet? Wat heb je voor reden om dat te zeggen?" „Ik weet het niet, Arthur, maar... ik kan niet. Op een ande voelde hij, dat er een giuie vaan- naar Terneuzen; A. Brus- dering gekomen was door-Je ^\2^gaeanrwoordiger, Klooster- laan 30 c, naar Bergen op Zoom; Hendrik Reedijk, marechaussee, N. v. d. Bogaardstr. 1, naar Apeldoorn, Zozyma S. Boelaert Steenbeke, z. b„ Poeldijk 5, naar Zelzate; Pieter Schieman, automonteur, met ge zin Beatrixstr. 11 a, naar Terneu zen; Eddy E. Westplat, bankwer ker,' met gezin, Mspgrietstr. 3, naar O.- en W. Souburg; Marinus Dek ker, kommies, Julianastr. 46, naar Sluis; Nico J. A. van den Hemel, ingenieur, Molenstr. 2'a, naar Schiedam; Roger V. Seghers, pas werker, met gezin, Schulpenpad 32, naar Ertvelde-Rieme (B.). komst van de nieuwe landheer van het huis. Bertha was ook al vèranderd. „Het komt door Robert'zei hij beslist. „Je houdt van hem, Bertha. Ik tel niet mee, als hij er bij is. Je zoudt wel „ja" tegen me zeggen... als hij er niet was!" „Heus, dat is het niet, Arthur... heus niet! Dat verzeker ik je!" „Zodra hij zich anders vertoon de, ben je dan toch maar totaal veranderd tegenover mij!" hield Arthur vol. Bertha werd bleek en voelde zich niet op haar gemak. (Wordt vervolgd

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2