r iNiemeijer shag S2S Erkend de beste Hongaars verkeersvliegtuig West-Duitsiand geland Watersnoodschade Ku-Klux-Klan actief tn De staking in de Amerikaanse staalindustrie Graaf Maurice Lippens overleden WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN salons sobèrt* m MAANDAG 16 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3817 Opnieuw busongeluk in Columbië De drie procent voor bouwbedrijf ARRESTATIES IN POZNAN ,-éL Israëliër door Arabieren gedood SHOT is de beste half-zware shag door de volledige menging van uitgezochte lichte en zware overzeese tabakken. SHOT is pittig en toch zacht! Koop zo'n mooi groen pakje, proef SHOT en Uw keus is gemaakt! HET WEER. Indonesische diplomaat in Sydney aangevallen. VRAGEN AAN DE MINISTER De loodstarieven op de Schelde Staking in Britse automobielfabriek Bereisde Dulles at. de ;n- a a n Q SMraksrmg bij ïbonnero ;n' Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't narqiddagF 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Nabij Tolima, in Columbia, is een autobus met veertig passa giers in een droge rivierbedding gestort. Voorlopige berichten spreken van 15 doden en talrijke gewonden. Dit is het derde ern stige ongeluk dat zich in één v.eek op dezelfde weg heeft voor gedaan. Zes Hongaarse studenten heb pistool en sloeg er de man, die Het college van rijksbemidde laars heeft, zo deelt het A.N.P. mede, met ingang van zaterdag 14 juli goedgekeurd een overeen komst tussen de werkgevers en arbeidersorganisatie in het bouw bedrijf, waarin de lonen met drie procent werden verhoogd en en kele sociale voorzieningen wer den verhoogd en enkele sociale voorzieningen werden verbeterd. De vraag of eventueel de drie procent zal mogen worden door berekend, is op het departemenl van Economische Zaken in studie. Tevens is door het college van rijksbemiddelaars een bindende regeling afkondigd ter sanering van het vorstverletfonds, welke sanering noodzakelijk was gewor den tengevolge van de twee lang durige vorstperioden in de afge lopen jaren. ben vrijdag met twaalf landgeno ten in een Hongaars verkeers vliegtuig een wild gevecht gele- vörd om zich van het toestel meester te maken en naar het Westen uit te wijken. Nadat zij de bemanning en de overige man nelijke inzittenden met behulp van ijzeren staven onschadelijk hadden gemaakt, wist hun leider, een voormalige piloot, het vlieg tuig op een in aanbouw zijnd vliegveld van de N. A. V. O. te Manching, nabij Ingolstadt (Zuid- Duitsland), aan de grond te zet ten. Naar aanleiding van de onlus ten in Poznan zullen 22 personen worden vervolgd, Dit is te Warschau door gezag hebbende kringen meegedeeld. De aanklacht zal luiden: doodslag en ophitsing tijdens de onlusten die op 28 juni in Poznan plaats had den. Verder worden 63 personen be schuldigd van plundering uit win kels en huizen. Het is niet bekend wanneer de rechtzaak beginnen zal, het poii- tie-onderzoek duurt nog voort en het is mogelijk dat het aantal be klSagden nog zal groeien. 196 arrestanten zijn reeds vrij gelaten na een eerste verhoor. Bij de beklaagden zijn 33 mannen die door de demonstranten uit de gevangenis werden bevrijd. Vier geüniformeerde Arabieren hebben op de weg van het vlieg veld Lydda naar Tel Aviv een auto aangehouden en de bestuur der gedood. Een vrouw, die ook in de auto zat, wist te ontkomen. Volgens een Israëlische militai re woordvoerder leidden de spo ren van de Arabieren naar de Jor daanse grens. De zes studenten en een vrou welijke student, de echtgenote van een van de leden van het complot, die overigens wegens luchtziekte niet aan het gevecht had kunnen deelnemen, hebben asiel gevraagd. Vijf van de stu denten en zeven andere inzitten den moesten in een ziekenhuis worden behandeld, doch geen van hen had ernstige verwondingen. De leden van de bemanning en de passagiers, die niet in het com plot zaten, blijken zich hevig ver zet te hebben. Het interieur van het toestel was in een ruïne her schapen en overal zaten bloed- spatten. Eén van de leden van het com plot, de 25-jarige Joseph Jakaby, vertelde, dat men het plan had beraamd in een koffiebar te Boe dapest. Eén van de redenen waar om mén wilde uitwijken, was de lage levensstandaard in Honga rije. Enige van de studenten wil len'naar Amerika gaan om daar een opleiding voor de luchtmacht te krijgen, terwijl andere naar Australië zouden willen emigre ren. Het toestel, een Dakota van de Hongaarse Luchtvaartmaat schappij „Malev", was van Boe dapest vertrokken voor een lijn- vlucht naar een andere Hongaar se stad. Aan boord bevonden zich een bemanning van 5 leden en 15 passagiers, onder wie de studente en nog een vrouw. In de bestuurscabine zat een lid van de Hongaarse geheime poli tie, die gewapend was, doch de studenten wisten hem zijn pistool afhandig te maken. Aangezien zij aanvankelijk niet wisten, wie de man van de geheime politie was, hadden de leden van het complot alle overige mannelijke passa giers onschadelijk moeten ma ken. Toen het toestel landde had het nog slechts benzine aan boord voor een kwartier vliegen. Eén van studenten heeft aan Reuter het volgende verteld: Ongeveer 10 minuten na een tussenlanding in Gyor, toen we dicht bij de grens waren, trok de leider van onze groep een oud naast hem zat op het hoofd. Dat was het teken voor de rest van ons om de onder onze kleding verborgen ijzeren staven te halen en te trachten de andere passa giers te overmeesteren. We heb ben verschrikkelijk gevochten. We wisten, dat er iemand van de geheime politie aan boord was, maar wie het was, wisten we niet Daarom moesten we ieder een 'neerslaan. Toen we de passa giers in bedwang hadden, for ceerde onze leider de deur naar de bestuurscabine. Daar waren de gezagvoerder, de tweede pi loot, een mecaniciën en een man, die later bleek de geheime politie man te zijn. Deze laatste trok een klein pistool, maar onze leider stelde hem met een ijzeren staaf buiten gevecht. We namen hern het pistool af, waarmee we de rest van de bemanning dwongen naar de passagiersafdeling te gaan. Onze leider loste een schot in de lucht en iedereen stak zijn han den omhoog. Onze leider nam de besturing over. We vlogen rond om Wenen, de Donau over en in de richting van Duitsland. We wisten niet waar we waren, daar we geen kaart hadden, maar we zagen een vliegveld en hoopten dat we boven West-Duitsland waren. Nog twee Hongaarse passa giers vragen asiel. Zaterdagavond hebben nog twee passagiers van het Hongaarse vliegtuig politiek asiel gevraagd. Het zijn een 33-jarige afdelings chef van een textielfabriek en zijn vriendin, een 19-jarige voor arbeidster van dezelfde fabriek. Zij waren van te voren niet op de hoogte van het ontvluchtings plan geweest, doch wilden nu van de gelegenheid gebruik maken om in het Westen te blijven. d« kapp»» net hd oporte coeW markt 16 brwwtnjsfroat 9 (•neuzen -> voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". ARRESTATIE VAN COMMU NISTEN IN MANILLA. Volgens een communiqué van het hoofdkwartier van het Phi- lippijnse leger is Remedios Ore- jela, een vooraanstaande commu niste op de Philippijnen, gearres teerd. Het communiqué voegt er aan toe, dat 3 koeriers van de communistische beweging ,,Vuk" en een grote hoeveelheid belang rijke documenten bij deze arresta tie in handen van de politie vie len. Gisteren begon de derde week van de staking in de Amerikaan se staalindustrie zonder dat er 'n regeling in het zicht is. Er staken ongeveer 650.000 arbeiders en ruim 100.000 arbeiders in van de staalindustrie afhankelijke indus trieën zijn ontslagen. „Business Week" schrijft, dat staalplaat op een „grijze markt" wordt aangeboden tegen het drie voudige van de fabrieksprijs te Pittsburgh. Het voornaamste struikelblok voor het bereiken van een rege ling is het door de staalmaat- schappijen voorgestelde contract van 5 jaar om de situatie in de industrie te stabiliseren. De werkgevers hadden een contract aangeboden, dat vaste jaarlijkse verhogingen inhield van 7,3 dol larcent per uur, uitkeringen in verband met de kosten van le vensonderhoud, een plan voor 'n opzeggingstermijn van een jaar en andere voordelen. Dit oor De 50.000 panden, meest wonin gen, die door de stormvloed van 1 februari 1953 herstelbaar waren beschadigd, zijn thans, op een ge ring aantal na, hersteld. Zij, die tot dusverre verzuim den hun beschadigd pand te doen herstellen zullen nog tot 1 janua ri 1957 aanspraak kunnen maken op een bijdrage van rijkswege in de herstelkosten Gaan zij na de ze datum over tot herstel, dan verliezen zij die aanspraken. De herbouw van de ongeveer 2.000 verwoeste woningen ver loopt niet zo vlot. Tot nu toe is nagenoeg de helft van het aantal vernielde woningen herbouwd of in aanbouw. Van rond 100 wonin gen is bekend, dat de eigenaren ze niet zullen vervangen, omdat zij ontheffing van bestedings plicht hebben gevraagd en ver kregen. Dit betekent, dat van bij na de helft der verwoeste wonin gen nog niet bekend is, of zij ooit zullen worden herbouwd. Het minder vlotte verloop van deze herbouw heeft echter niet tot gevolg gehad, dat de verloren gegane woonruimte in het ramp gebied niet opnieuw is beschik baar gekomen. De gemeentebe sturen hebben op zeer voortva rende wijze voorzien in de behoef te aan woonruimte van vele eige naren van vernielde woningen door het in voldoende mate be schikbaar stellen van woningwet woningen. Ook de geschenkwo ningen hebben een belangrijke bijdrage in de vervanging van verloren gegane woonruimte ge leverd, terwijl verscheidene ge- evacueerde eigenaren van verlo ren gegane woningen elders naar genoegen zijn gehuisvest. De eigenaren van de verwoeste woningen van wie nog niet bekend is, of zij die woningen zullen ver vangen, zullen thans echter spoe dig tot een besluit moeten komen. Indien zij uiterlijk 1 januari 1957 nog geen aanvang hebben ge maakt met de vervanging van hun verwoeste panden, zujlen zij in het algemeen slechts aan spraak kunnen maken op 'n ver goeding van het rijk ten bedrage van de verkoopwaarde dezer on roerende goederen vlak vóór de ramp, 'verminderd met de ver koopwaarde der restanten. Een tegemoetkoming van het rijk kunnen zij bij eventuele late re herbouw niet meer verwach ten, tenzij in bijzondere gevallen. Hierdoor zou hun een belangrijke en bij de huidige prijzen onmis bare steun kunnen ontgaan. spronkelijke aanbod werd later herzien, waarbij de contractduur op 52 maanden werd gesteld en de voordelen naar verhouding werden verminderd. De vakver eniging wenst echter een con tract voor een kortere tijd en gro tere voordelen. Amerikaanse regeringsambte naren verklaarden zaterdag niet verontrust te zijn ten aanzien van de algemene economische invloed van de staking. Donderdag ver klaarde de Amerikaanse minister van Handel, dat er van invloed van de staking nauwelijks iets merkbaar was. Naar verluidt zijn regeringseconomen eveneens van mening, dat een staking van 3 a 4 weken geen belangrijke schade zou veroorzaken, in verband met de meer gunstige economische toestand vóór het begin van de staking en het bij zakenlieden en verbruikers aanwezige vertrou wen. Het vakblad „Iron Age" was van een andere mening en merk te op, dat de staking reeds een produktieverlies heeft veroor zaakt van 4,5 miljoen ton ingot- staal en dat na de hervatting van het werk vrijwel ale produkten moeilijk te verkrijgen zullen zijn. Agio-doende markten zouden van lange duur zijn en het reser veren door de regering van be paalde voorraden in de pakhui zen, om er zeker van te kunnen zijn, dat degenen, die defensie contracten hebben gesloten, hun staal kunnen krijgen, zou de zaak nog moeilijker maken, aldus „Iron Age". De vertegenwoordigers van de vakbond en de werkgevers der Amerikaanse staalindustrie zijn donderdag voor het eerst sedert het uitbreken van de staking van 650.000 arbeiders der staalindus trie bijeengekomen. Men kon niet tot overeenstemming komen en besloot vrijdagmiddag opnieuw te vergaderen. De minister van Handel, Sin clair Weeks, verklaarde donder dag, dat de regering zal moetan optreden, wanneer de staalsta- king, die'op 1 juli is begonnen, de Amerikaanse economie schade be gint toe te brengen. Hij deelde echter mede, dat hem niets be kend was van plannen der rege ring om tussenbeide te komen. Minister Weeks zeide, dat op het ogenblik nauwelijks enige invloed van de staalstaking waarneem baar is. Van zondagochtend 7 uur tot 's-avonds 7 uur viel er op het vliegveld Twente 26, in Den Hel der 21 mm regen. Dit waren in ons land de grootsfe regenhoe- veelheden, die gebracht werden De Belgische minister van veeincucii, gic scuiwvin ixiigisuTit: ïiimioLti. v«^.» door een front dat langzaam in gtaat graaf Maurice Lippens is in rir>htinct oVPr VlPt lSlld +/-» Pmccol AUArlPflPTl MILITAIRE LUCHTRAMP IN DE VERENIGDE STATEN. Een „Liftmaster" transportvlieg tuig der Amerikaanse luchtmacht, is vrijdag kort na de start van de luchtbasis Moguire, in New Jer sey, neergestort waarbij 45 per sonen om het leven kwamen. Het vliegtuig vervoerde, behal ve 10 bemanningsleden, 56 passa giers, militairen met hun gezin nen, die op weg waren naar En geland. De 21 overlevenden zijn allen gewond. Bij de doden zijn twee vrouwen en twee kinderen. De dokters hebben verklaard dat sommige gewonden in levensge vaar verkeren. Het vliegtuig vertrok in een zware regenbui en volgens een der overlevenden raakte het kort na de start in een luchtzak en stortte neer in een moeras, onge veer 5 km van het vliegveld. Hel maaide een pad van 300 meter door bos en struiken, doch raak te niet in brand. Het duurde geruime tijd vóór men er zich op het vliegveld van bewust was, dat het vliegtuig was neergestort en de hulpver lening werd npg verder vertraagd door het onbegaanbare terrein. noordelijke richting over het land trok. In Duitsland waren er plaat sen die in dezelfde tijd 40 tot 60 mm meldden. Het front behoorde bij een de pressie die de gehele dag boven Zuidwest-Engeland lag. In het zuiden van ons land vie len enkele niet bijzonder actieve buien, hier en daar met onweer. De maximumtemperaturen waren in het algemeen niet hoger dan 21 graden. Het front vormt de schei ding tussen van oorsprong war me lucht boven Zuid- en Midden- Europa en drogere lucht boven Noord-Europa. De depressie boven Engeland en de lagedrukvore langs het front bewegen maar weinig. De activiteit van het front neemt ech ter langzaam af. Daardoor is de kans op zonneschijn heden iets groter en kan de temperatuur wat hoger worden. Tevens neemt daarbij echter de kans op vor ming van warmte-onweersbuien toe. zijn woning te Brussel overleden. Hij werd in 1875 te Gent geboren. Hij was advocaat bij het Hof van Beroep te Gent en heeft zitting gehad als provincieraadslid van Oost-Vlaanderen. Van 1915 tot 1918 was hij politiek gevangene in Duitsland. Daarna werd hij burgemeester van Moerbeke- Waas. In 1919 werd hij gouver neur van Oost-Vlaanderen. Van januari 1921 tot januari 1923 was hij gouverneur-generaal van Bel gisch Congo. Op 5 april 1925 werd hij tot Se nator gekozen voor het arrondis sement Gent-Eeklo. Op 22 novem ber 1927 werd hij in het kabinet Jaspar minister van Spoorwegen, P.T.T., Luchtvaart en Marine. Op 19 oktober 1929 werd hij minister van Vervoer in voornoemd kabi net en op 22 oktober 1932 minis ter van Kunsten en Wetenschap pen. Dit bleef hij tot 12 juni 1934. In 1929 en 1932 werd hij tot Senator herkozen. Op 31 juli 1934 werd hij tot mi nister van Staat benoemd. Van 13 november 1934 tot 23 april 1936 was hij voorzitter van de Se naat. Op 30 juni 1936 werd hij ge coöpteerd Senator. Graaf Lippens was lid van de commissies van Buitenlandse Zaken en van Kolo niën. Hij was ook voorzitter van de raad van beheer van de Al bertina en van de Academia Bel gica te Rome. Hij ontwierp de plannen voor de badplaats te Knokke-Zoute. Graaf Lippens was verder o.m. onder-voorzitter van de Raad van Commissarissen der Z. V. T. M. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Aanhoudend onbestendig. Veel bewolking met plaatselijk wat regen en een kans op on weer. Hier en daar tijdelijk mist. Over het algemeen weinig wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen. DINSDAG 17 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.29 10.04 10.44 10.54 n.m. 9.53 10.28 11.08 11.18 ZON op onder Juli. 16 4.41 20.54 17 4.42 20.53 MAAN op onder Het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt een onderzoek in naar een ordever storing op een bijeenkomst, waar op de eerste secretaris van de In donesische ambassade, Ubani, een toespraak hield tot studenten van de universiteit in Sydney. Hij sprak over de Indonesische aan spraken op Nieuw Guinea, toen een zestal mannen trachtte een einde aan de vergadering te ma ken en een aanval op de spreker deed. Studenten kwamen tussen beide en er ontstond een hand gemeen. Het Australische ministerie heeft officieel zijn spijt over het incident betuigd. 15.31 16.36 0.22 Het lid van de Eerste Kamer, de heer Molenaar, heeft de mi nisters van Buitenlandse Zaken en zonder portefeuille de volgen de vragen gesteld. Kunnen de ministers medede len, of het tijdstip van overleg ging aan de Staten-Generaal t. w 10 juli 1956 van de tekst van op 25 september/9 november 1951 te Brussêl tussen de Nederlandse en de Belgische regering gewis selde nota's houdende een over eenkomst inzake voorlopige ver hoging van de loodstarieven op de Schelde verenigbaar is met ar tikel 60, lid 4, van de Grondwet van 1948, hetwelk luidt: „Andere overeenkomsten met vreemde mogendheden worden zo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal medegedeeld?" President Eisenhower keerde gisteren in Washington terug na een verblijf van twee weken op zijn boerderij in Gettysburg (Pennsylvanië). Volgens zijn perschef is de president erg ver langend zijn werkzaamheden op het Witte Huis te hervatten. De 55.000 arbeiders van de Brit se B.M.C. automobielfabriek heb ben zaterdagmiddag besloten om met ingang van maandag 23 juli in staking te gaan. De staking is een protest tegen het feit, dat drie weken geleden 6.000 arbeiders van deze fabrie ken zijn ontslagen. De staking heeft de goedkeu ring van de vakbonden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles heeft in de afgelopen vier jaar op zijn buitenlandse reizen circa 450.000 km afgelegd en 38 landen bezocht. Zijn adviseur dr Henry Wris- ton, meent, dat de minister het wat kalmer aan moet doen. In een artikel in een Amerikaans tijdschrift verklaarde hij, dat Dui- les wat meer, zijn gemak moet nemen voor rustige overpeinzin gen". AAN HET VERKEERDE ADRES. Een groep Sowjet-toeristen, die een bezoek aan Parijs brengen, is donderdag bij vergissing te recht gekomen op een openbare bijeenkomst, die socialisten had den belegd om protesten te laten horen tegen het optreden der Poolse autoriteiten bij de ongere geldheden te Poznan. De toeristen, die donderdag in Le Havre aankwamen, waren op weg naar een filmvertoning in t centrum van Parijs. Zij gingen een verkeerde deur in en kwa men toen op de plaats waar de socialistische bijeenkomst werd gehouden. De Russen, die geen woord Frans kenden, zaten ver baasd te luisteren naar de spre kers, die stuk voor stuk de Pool se opstandelingen roemden en de regering hekelden. In de nacht van vrijdag op za terdag hebben onbekenden voor de woningen van enkele vooraan staande Amerikaanse juristen ie Washington kruisen opgericht en deze in brand gestoken, be doeld als dreigement van de Ku- Klux-Klan, het geheime genoot schap tegen negers, Joden, Rooms-Katholieken en vreemde lingen. De kruisen waren neergezet voor de huizen van Earl Warren, de president van het hoogge rechtshof, Felix Frankfurter, die lid is van hetzelfde college, en Simon Sobeloff, de procureur-ge neraal bij dit hof. Warren en Frankfurter hebben deel gehad aan de beslissing van het hoogge rechtshof, dat handhaving van de rassenscheiding bij het onderwijs in strijd met de grondwet is. So beloff gaf daarna de mening van de regering weer over de toepas sing van deze beslissing. Op het kruis voor het huis van laatstgenoemde stond „Sobeloff Jood". Herbert, de minister van Justi tie heeft zaterdag aan Edgar Hoo ver, het hoofd van het Ameri kaanse „Federale Bureau voor Onderzoek" gevraagd dit bureau hulp te laten verlenen aan de po ire «n sa da- de ijn 57 .27 .08 .08 .19 nt. 56 36 .19 28 .35 36 at. nt. nt. nt. nt. at. at. nt. at. at. nt. rs i- ie m si I- ui te ai ti- o- n, 5, r- e- ït te ie a (t it litie, die tracht de mannen van de Ku-Kux-Klan op te sporen, welke de drie kruisen hebben op gericht voor de woningen van 3 vooraanstaande Amerikaanse ju- risten De 'politie heeft de 24-jlarige student Ronald Eugene Rowly gearresteerd, die bekend heeft te zamen met zijn vrienden, de krui sen te hebben opgericht. Hij wilde „de Amerikaanse be volking opwekken stelling te ne men tegen de beslissing van de hoge raad volgens welke rassen scheiding op de scholen verboden is".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1