Eisenhower stelt zich opnieuwherkiesbaa De toestand op Santorini Uitspraak in de zaak-Schmidt in oktober? Dijk bij Elburg gedicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Amerikaanse agent meldt zich bij de Oostduitse autoriteiten Hogerhuis verwerpt wetsvoorstel tot afschaffing van de doodstraf Groot openbaar proces in Oost-Berlijn WOENSDAG 11 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3813 EDEN IN MEI 1957 NAAR MOSKOU NIXON VERLIET TURKIJE AMERIKAANSE COMMENTAREN OP EISENHOWERS BESLISSING De Kabinetsformatie Hedenavond zal de vijfde bijeenkomst tussen de formateur en vijf grote Tweede Kamerfracties worden gehouden Meeste slachtoffers onder de vrouwen en kinderen RUSSISCHE DUIKBOTEN VOOR EGYPTE De staking in Amerikaanse staalindustrie NOODWEER IN BELGIE NOODWEER IN OOSTENRIJK ENGELSE GEESTELIJK HEID OVER DE DOODSTRAF 31 JULI REQUISITOIR De kinderroof in de Verenigde Staten 20.000 gevangenen in Hongarije op vrije voeten Achteruitgang van Mau-Mau in Kenia LUCHTGEVECHT BOVEN MATSOE Mijlpaal in schepping Oostelijk Flevoland HET WEER EWukanng by ;bonnc-mjn' Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Eisenhower heeft dinsdag medegedeeld, zich op nieuw kandidaat voor het presi dentschap der Ver. Staten te zul len stellen. Be desbetreffende mededeling werd op een persconferentie te Gettysburg gedaan door de leider der Amerikaanse republikeinse senaatsfractie, William Know- land, die begon met te zeggen dat de republikeinse partij onder leiding van president Eisenhower uitziet naar een zeer krachtige en actieve verkiezingscampagne. In antwoord op een vraag van een journalist bevestigde hij, dat dit inhield dat de president „zich thans beter gevoelt dan op 29 februari j.l., toen hij mededeelde zich herkiesbaar (na het herstel van zijn hartaanval) te zullen stellen". Knowland voegde hieraan toe: „De president liet er geen twijfel over bestaan dat hij zich, on danks zijn operatie, opnieuw kan didaat voor het presidentschap zal doen stellen". Elsenhower zelf verscheen, vóór en na de bespreking van 67 mi nuten, die hij te Gettysburg met congresleiders had gehouden, De Britse premier Eden heeft dinsdag te Londen medegedeeld dat hij en zijn minister van Bui tenlandse Zaken Selwynn Lloyd in mei 1957 een bezoek van tien dagen aan Moskou zullen bren gen. Bden deelde dit mede in het Lagerhuis. Hij hoopt 5 mei 1957 te Moskou aan te komen. Het be zoek van hem en Selwyn Lloyd zal worden afgelegd ter beant woording van het bezoek, dat de Sówjet-leiders Boelganin en Chroesjtsjef in april j.l. aen En geland hebben gebracht. De vice-president van de Ver. Staten, Richard Nixon, heeft gis teren Ankara per vliegtuig ver laten en is thans op weg naar Amerika. Hij verklaarde, dat de Turkse leiders hem hun standpunt inza ke de Cyprische kwestie hebben verduidelijkt en dat hij dit ter kennis van president Eisenhower en de nationale veiligheidsraad zou overbrengen. Hij voegde hier aan toe dat ook gesproken was over de Turkse economische po sitie en dat er „geen twijfel aan bestaat, dat Turkije zijn moeilijk heden te boven kan komen". voor de verslaggevers en foto grafen. Hij was een beetje bleek en het was duidelijk dat hij was afge vallen, sinds hij het Walter Reed- ziekenhuis had verlaten. Doch zijn gezichtskleur was beter en zijn stap krachtiger dan bij het vertrek uit het ziekenhuis. Adlai Stevenson, die waarschijn lijk door de democratische partij kandidaat voor het president schap der Verenigde Staten zal worden gesteld, heeft tegenover persvertegenwoordigers ver klaard „zeer voldaan" te zijn over het feit, dat Eisenhowers gezond heidstoestand hem in staat stelt zich opnieuw kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten te stellen. Hij voegde hieraan toe: „Het land zal in de komende maanden voordeel trekken uit een diep- gaand debat over onze dringende vraagstukken". Knowland zei nog dat niet ge sproken is over de republikeinse kandidaat voor het vice-president- schap. Leiders van de republikeinse partij in de V. S. zijn enthousiast over de kandidaatstelling van Eisenhower. Zij wijzen er op, dat Eisenhower nu een actieve rol zal spelen in de verkiezingscam pagne. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin zei: „De president staat klaar al les te doen wat noodzakelijk js om de verkiezingen te winnen". Adlai Stevenson verklaarde, dat hij blij was dat Eisenhower zich goed genoeg voelt om zich kandidaat te stellen. De V. S. zul len de komende maanden profite ren van een diepgaand en fel de bat over dringende vraagstukken, zei hij. Harry Truman antwoordde in Chicago op de vraag of hij ge loofde dat Eisenhower de beslis sing zelf had genomen: „Niemand dan de president zelf kan die be slissing nemen. Ik weet dat, om dat ik zelf ook voor die beslissing gestaan heb". Na afloop van de maandag ge houden vergadering van de mi nisterraad, waarop een aantal lo pende zaken werd besproken, heeft dr. Drees een onderhoud gehad met de demissionaire mi nister van oorlog, ir. C. Staf. Dit gesprek, dat ongeveer een uur heeft geduurd, had betrekking op de formatie, aldus vernemen wij van de woordvoerder van de for mateur. Hedenavond zal zoals ge meld de vijfde bijeenkomst worden gehouden tussen de for mateur en de leiders van de vijl grote Tweede Kamerfracties, de P.v. d. A„ de K. V. P., de A. R., de V. V. D. en de C. H. U. Op deze bijeenkomst zullen de hoofddenk beelden worden besproken, die dr. Drees deze fractieleiders maandag schriftelijk heeft doen toekomen over het door hem voorgestane regeringsprogram. De perschef van de Oostduitse regering, Fritz Beyling, heeft dinsdag in Oost-Berlijn bekend gemaakt, dat een agent van de Amerikaanse geheime dienst Würzberg West-Duitsland), een zekere Horst Hesse zich ter be schikking van de Oostduitse auto riteiten heeft gesteld. Hesse had 'n groot aantal documenten naar Oost-Duitsland meegenomen. Horst Hesse heeft dinsdag aan journalisten verteld, dat hij in mei naar Oost-Duitsland was ge vlucht en twee kluizen vol met geheime documenten had meege nomen. Hij voegde hieraan toe, dat de kluizen het kaartregister van Op het Griekse eiland Santo rini, dat maandag door een aard beving werd geteisterd, zijn dins dag de eerste reddingsploegen en noodvoorrraden aan land ge bracht. Volgens de laatste berich ten zijn 53 mensen om het leven gekomen. Een twintigtal mensen wordt vermist. Het aantal gewon den wordt op 90 geschat. Koning Paul van Griekenland en koningin Frederika zijn gister middag op Santorini aangeko men. Het Griekse ministerie van Bin nenlandse Zaken maakte dinsdag bekend, dat op tien eilanden in de Cycladearchipel en de Dodecane- sos door de aardschokken en de daarop volgende vloedgolven schade is aangericht. ■De eilanden Karpathos en de Dodecanesos zijn dinsdag ochtend vroeg opnieuw getrof fen door een lichte aardbeving en een vloedgolf. De prefect van Santorini maakte dinsdag bekend, dat de meeste slachtoffers vrouwen en kinderen zijn. De mannelijke bevolking was veelal reeds op de akkers aan het werk, toen de aardbeving zich voordeed. Maandagavond werden nog lichte bevingen gevoeld. Duizen den inwoners van Santorini brachten de nacht in de buiten lucht door. 35 procent van de ge bouwen op het eiland is geheel verwoest, 45 procent gedeeltelijk. De schade schijnt echter het grootst te zijn in de hoofdstad Thira, waar negentig procent van de huizen verwoest zou zijn. De meeste huizen van de dorpen op de noordoostelijke punt van Santorini zouden eveneens vol gens de laatste schattingen ver woest zijn. Er zijn tenten opge richt voor het behandelen van de gewonden. Er is een tekort aan voedsel en water, maar een tank schip is hiermee onderweg naar het eiland. AARDBEVING IN SANTORINI GRIEKENLAND ATHENE ANDPOS TWOS KITH NO'S ^Aeoeische Zee- SFP/FOS PAROS /FA/OS Kt MO LOS S/K/A/O j S/i N TOR/Ni AW s 250 km GRIEKEN LAN TURKIJE KRETA aangeworven agenten bevatten. De kluizen had hij meegenomen ais ..bewijs voor de ernst van zijn bekering". De taak van de agen ten, zo beweerde de 34-jarige Hesse, bestond uit spionnago in Oost-Duitsland, Polen, en Tsje- cho-Slowakije. ..De documenten hebben geleid tot de arrestatie van 137 zoge naamde Amerikaanse agenten. Hun ondervraging heeft de arre statie van andere agenten tenge volge gehad". Dit werd verklaard door een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van Staatsveiligheid. De woordvoerder zei, dat Hesse, omdat hij zich vrijwillig had aan gegeven, niet gestraft zal wor den. Men heeft hem een veilige betrekking in Oost-Duitsland ge geven. Volgens deze woordvoerder had genoemd ministerie een Ameri kaans legerbericht opgevangen, waarin bevel werd gegeven tot de arrestatie van Hesse en inbeslag neming van de twee kluizen. Het hoofdkwartier van politie in Wuraburg deelde mede, dat 't niets vernomen had van een ar restatiebevel voor Hesse. Com mentaar van het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg was niet direct beschikbaar. Volgens Egyptische persbe richten worden in de komende da gen verscheidene duikboten in Egypte verwacht. In scheepvaartkringen gelooft men dat de duikboten door de Sowjet-Unie geleverd worden. President Nasser zal persoon lijk de Egyptische vlag op deze schepen hijsen. Bij deze plechtig heid zal de Egyptische vlag ook gehesen worden op vier nieuwe torpedofoootjagers, twee Russi sche en twee Britse, die onlangs aan Egypte geleverd zijn. De Amerikaanse regering heeft dinsdag voorbereidingen getrof fen om de vakvereniging en de di recties van de staalmaatschap- pijen er toe te brengen weer on derhandelingen over het contract te voeren, in de hoop, dat er al dus een einde zal kunnen komen aan de staking, welke nu reeds tien dagen heeft geduurd, Niet alleen, dat er 650.000 staalarbei- ders staken, er zijn bovendien ruim 80.000 arbeiders in aanver wante industrieën ontslagen. On geveer 30.000 mijnwerkers van de mijnen der staalfabrieken kon den niet aan het werk gaan, na dat hun vakantie was geëindigd. Zware onweersbuien hebben zich maandagavond ook boven geheel België ontlast. Vooral in Antwerpen en Luik heeft een ware wolkbreuk, die met hagel gepaard ging, belangrijke schade veroorzaakt in vele huizen, waar van de kelders onderliepen. Te Luik is het wegdek van verschei dene straten vernield door een modderstroom en vele marktkra men gingen verloren. Een zware onweersbui heeft in de nacht van maandag op dinsdag ernstige schade aangericht in het dal van de Tramoserbeek (Vorail- toerg), vooral in de plaats St. Gal- lenkirch. De beek trad buiten zijn oevers en overstroomde de plaats. Spoorrails werden ontzet, stallen vernield, huizen liepen onder. De weg door het Montafonerdal is op verscheidene plaatsen ver sperd door hopen slijk van meer dan twee meter hoog. Volgens de bisschop van Chi chester, dr. G. K. Bell, is er on der de Anglicaanse bisschoppen een verandering van mening gaande ten voordele van het af schaffen van de dood door op hanging. Hij sprak op de tweede dag van een debat in het Hoger huis over een voorstel om de doodstraf af te schaffen dat reeds door het Lagerhuis is aangeno men. Dr. Beel zei te geloven dat alle geestelijken-Hogerhuisleden de afschaffing zouden voorstaan. Ook de onder-minister van binnenlandse zaken, Lord Man- croftt, verklaarde dat de pu blieke opinie nog niet sterk voor de afschaffing was; waarmede hij overigens geenszins wilde suggereren, dat het parlement Naar de correspondent van het ANP in Djakarta van welinge lichte zijde verneemt, kan het og twaalf weken duren voordat rech ter Rochjani uitspraak zal doen in de zaak-Schmidt. De laatste negen getuigen zijn gisterochtend op de 54ste zitting van het thans 2 maanden lopende proces ge hoord. Aangezien de rechter de offi cier van Justitie drie weken tijd heeft gegeven ter voorbereiding van het requisitoir, kan worden verwacht, dat de verdediging de zelfde tijd ter voorbereiding van het pleidooi zal w.orlen toegewe zen. Re- en dupliek zullen waar schijnlijk vier weken in beslag nemen. Daarna zal het nog wel twee weken duren, voordat 1e rechter zijn vonnis zal uitspreken. Inmiddels heeft de officier van Justitie, Sunarjo, gisteren ver klaard het niet waarschijnlijk te achten, dat mevrouw Bouman vervolgd zal worden voor het in bezit hebben van het pamflet, dat in de omgeving van Sukabumi is verspreid. Het hoofd van de mi litaire veiligheidsdienst in dit ge bied, majoor Riva, die deze pam fletten had doen verspreiden, heeft maandag een ondervraging van mevrouw Bouman gevraagd omdat hij had verboden, dat deze pamfletten buiten het gebied Su kabumi worden gebracht. In de pamfletten wordt een oproep ge richt tot opstandelingen in de omgeving van Sukabumi zich over te geven, „nu de opstande lingenleiders zijn gepakt". Het pamflet bevat een levenstoeschrij ving van de heer Schmidt met 'n foto van een andere Nederlander. De rechter zegde toe de zaak te zuilen onderzoeken, toen mevr. Bouman hem het pamflet de vo rige week in de rechtszaal over handigde. „Wij zullen mevrouw Bouman ondervragen, indien de noodzaak zich mocht voordoen", verklaarde Sunarjo, hieraan toe voegend, dat dit niet waarschijn lijk is. 54ste ZITTING IN DE ZAAK SCHMIDT Rechter Rochjani heeft gisteren cp de 54ste zitting in de zaak- Schmidt aangekondigd, dat de of ficier van Justitie op 31 juli zijn requisitoir zal houden. Op de zitting van gisteren wer den negen getuigen gehoord. Acht van hen waren werkzaam bij de Geruda Indonesian Air ways. Zij verklaarden beklaagde elke dag te hebben gezien, toen hij messbeheerder was van de maatschappij in Djakarta in 1950 en 1951. Zij zeiden, dat hij Dja karta slechts één keer verlaten had voor een bezoek van drie da gen aan Bandung. De negende getuige was de heer A. H. Doornik, een voorma lig ambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die te gelijk met Schmidt op 18 decem ber 1953 werd aangehouden en nog steeds in voorarrest is. Hij verklaarde, dat hij beklaagde als boekhouder in Djakarta had ge holpen en hem herhaaldelijk in Bandung had bezocht. Schmidt was altijd thuis, zeide hij, zeifs wanneer hij bij hem op bezoek kwam zonder dit vooraf aan te kondigen. altijd de publieke mening zou moeten volgen. Toch meende hij, dat het publiek het in dit geval bij het rechte eind had. Het conservatieve lid graaf Astor bestreed dit, waarbij hij de reactie van de openbare mening op de terechtstelling van Ruth Ellis in herinnering bracht. De aartsbisschop van Canter bury, dr. Geoffrey Fisher, ver klaarde d.e leerstelling van de Anglicaanse kerk, dat de staat het recht heeft in naam van God en maatschappij de doodstraf op te leggen, te aanvaarden, aange zien een moordenaar in strijd handelt met het fundamentele eerste beginsel, waarop de maat schappij rust. Doch hij achtte het moeilijk zijn steun er aan ts verlenen, dat het huidige stelsel ongewijzigd wordt gehandhaafd. Naar zijn mening zou het mo gelijk zijn bepaalde categorieën van moord aan te wijzen, waar voor de doodstraf van kracht moet blijven. Dr Fisher zei, dat hij vóór het ontwerp zou stemmen. Het Engelse Hogerhuis heeft dinsdagavond het wetsT oorstel tot afschaffing van de doodstraf, dat door het Lagerhuis was aan genomen, met 238 tegen 95 stem men verworpen. Een Newyorkse rechter heeft dinsdag geweigerd de zaak tegen de twee mannen, die ervan wor den verdacht de moeder van de geroofde Peter Weinberger voor de gek te hebben gehouden, te behandelen. „Ik zou geen svmpa- thi, barmhartigheid of iets an ders kunnen tonen", zo motiveer de hij zijn weigering. De rechter, James ie Picolo, heeft bepaald dat de beide man nen, Robert Giebler en Gordon Rowell, in hechtenis blijven tot maandag. Een andere rechter zal dan de zaak behandelen. De 27-jarige Giebler en de 24- jarige Rowell, beiden werkloos, worden beschuldigd van een po ging om van mevr. Weinberger 5.000 dollar los te krijgen, of schoon zij van de verblijfplaats van haar kind niets afwisten. De beklaagden kunnen, als zij schul dig worden bevonden, tot 25 jaar worden veroordeeld. Maandagavond heeft de politie een kerk te Stamford (Connecti cut) doorzocht, nadat iemand haar telefonisch had meegedeeld, dat de baby zich daar gezond en wel bevond. Dit bleek echter ook een „grap" te zijn. De politie zoekt nog steeds naar de man, die vrijdag in een drogisterij in Stamford heeft ge vraagd naar een zelden gebruikt vitaminepreparaat, dat deel uit maakt van het dieet van de baby. In Oost-Berlijn zal binnenkort een openbaar proces beginnen tegen agenten van Westelijke ge heime diensten, die „geholpen hebben bij het organiseren van de onlusten in Poznan", zo heeft een woordvoerder van het OostA duitse ministerie van staatsvei ligheid dinsdag op een perscon ferentie bekendgemaakt. Westelijke journalisten zullen wórden uitgenodigd het proces bij te wonen. Zij zullen dan het bewijsmateriaal kunnen onder zoeken, volgens hetwelk de agen ten betrokken waren bij de ge beurtenissen van 28 juni in Poz nan, aldus deZe mededeling. De Oostduitse woordvoerder, kolonel Borrmann, verklaarde dat er eerder verscheidene men sen zijn gearresteerd wegens het smokkelen van „Amerikaanse agenten" via Oost-Duitsland naar Polen. Onder de betrokkenen be vonden zich twee Duitse schip pers, die door de Amerikanen op geleide agenten via de rivier de Oder naar Polen hadden vervoerd en radiozenders en „dergelijk spionagemateriaal" naar de Pool se oever van de rivier hadden ge bracht, waar deze werden opge haald door andere agenten, die in Polen opereerden. De woordvoerder deelde voorts mede, dat onlangs een Pool, een zekere Jan Zalweski, terecht had gestaan, die bij zijn arrestatie in het bezit was geweest van valse papieren, spionagemateriaal en grote sommen Oostduits en Pools geld. De man zou op weg geweest zijn naar Polen. Kolonel Borrmann wilde niet de nationaliteit van de personen, die binnenkort te Oost-Berlijn te recht zullen staan, bekend ma ken, terwijl hij ook niet wilde zeg gen, op welke wijze zij betrokken waren bij de onlusten in Poznan. Volgens de Oostduitse wet staat op spionage, sabotage en tweedracht-zaaiende activiteit de doodstraf. Volgens het Hongaarse com munistische blad „Szabad Nep" zijn in de afgelopen maanden bijna 20.000 Hongaarse gevange nen op vrije voeten gesteld. Het blad verklaarde op 8 juli, dat de presidentiële raad 11.398 personen definitief en 8546 an dere „voorwaardelijk" had vrij gelaten. „Szabad Nep" citeerde ook Da niel Nagy, een vice president van het Hongaarse volksfront, die gezegd zou hebben, dat duizenden koelakken voormalige land eigenaars kort geleden in ere zijn hersteld. In Kenia zijn op het ogenblik minder dan 900 Mau-Mau-verzets- lieden nog op vrije voeten, zo heeft een woordvoerder van het B itse lege.-: dinsdag in Nairobi bekendgemaakt. De meeste verzetslieden verla ten zelden de ontoegankelijke bos sen, waarin zij zich schuilhouden. Drie nationalistische „Thun- derjets" hebben dinsdag boven de Matsoe-eilanden een luchtge vecht van tien minuten gevoerd met acht communistische „Migs". Een nationalistische woordvoer der in Taipeh maakte dinsdag bekend, dat „waarschijnlijk" een der „Migs" neergeschoten is. Waarvoor het historische vis sersplaatsje Elburg aan het voor malige IJsselmeer reeds jaren lang heeft gevreesd, is dinsdag middag omstreeks twee uur een feit geworden: de haven is afge sloten van het open water. Een lange pijpleiding spoot op dat tijdstip een dikke straal zand en water en een vele meters hoge kraan wierp bakken vol kleileem in het laatste gat van de dijk tus sen Kampen en Harderwijk, Dit gat werd zienderogen kleiner waardoor steeds minder water van het IJsselmeer naar de ha ven van Elburg stroomde. Door deze geul waren dinsdagochtend de laatste E.B.-botters uit- en met hun vangsten ingevaren. Se dert dinsdagmiddag twee uur is dat afgelopen. Het vuur op de vispoort in dit oude stadje werd gisteren voor goed gedoofd: El burg is zijn tot heden primaire bron van inkomsten en de vis sers hun veilig baken van de thuishaven kwijt. Zij kunnen nu alleen nog via de geul van het Veluwemeer het open viswater door de Roggebotsluis bereiken. Elburgs nieuwe bestaansbron- nen zullen in de toekomst zijn het toeristenverkeer, de industrie en de tuinbouw. Er heerste geen feeststemming in het stadje, geen vlag hing uit. Alleen de burgemeester en de beide wet houders, alsmede de waar nemend directeur-generaal van de dienst der Zuiderzeewerken, ir. F. J, B. G. Geers, sloegen de laatste werkzaamheden aan de voltooiing van de dijk gade. Half september wordt de dijk benoor den Lelystad gedicht. Dan kan worden begonnen met het leeg pompen van het water uit de nieuwe polder Oostelijk Flevo land, waardoor 54.000 ha vrucht baar land aan Nederlands opper vlakte zal worden toegevoegd. Om even over half vier was het dertig meter brede gat dicht gestort en was de 90 km lange IETS HOGERE TEMPERATUREN Ons land bevond zich dinsdag in een noordelijke luchtstroming, i waarmee koude lucht werd aan gevoerd. Hierdoor bleven de tem- dijk, de oostelijke van de nieuwe peraturen op de meeste plaatsen polder, voltooid. De dijk loopt bij 16 graden steken, dwars door de Elburgse haven, j Een koufront, dat zich in ooste- De 25 schepen van de Elburgse lijke richting over het land ver- vissersvloot hebben de vrijheid plaatste veroorzaakte veel bewo - gekregen in de polder voor en king, waaruit nu en dan regen of tijdens het leegpompen nog te1 motregen viel. In Groningen, vissen. Dit wordt vooral tijdens Drenthe en Overijsel kwam plaat- het droogmalen lucratief, omdat1 selijk ook onweer voor. de vis zich dan in de te graven De koude lucht heeft ook ge- kanalen verzamelt. Om deze vis heel Frankrijk overstroomd. In op snelle wijze naar Elburg te i Parijs was het dinsdag niet war- vervoeren zal aan de binnenzijde mer dan bij ons. van de gisteren gereed gekomen Voor vandaag is dijk een laad- en losplaats wor den aangelegd, vanwaar de aan gevoerde vis over de dijk naar de afslag in het stadje kan worden vervoerd. De visserij, de primaire bron van inkomsten voor Elburg, leverde gemiddeld 450.000 per jaar op. Deze bron gaat nu ver loren en er zal naar ander werk moeten worden omgezien voor de in deze bedrijfstak werkzame arbeiders. Daarom stelt de ge meente alles in het werk om in dustrieën aan te trekken, waar toe onder meer de haven moet worden verbreed. Voor dit laat ste zijn de plannen gereed en men hoopt de goedkeuring van hogerhand te verkrijgen, zo deel de de burgemeester, de heer B. Folkerts mee. Ook de tuinbouw is zich ter plaatse sterk aan het ontwikkelen en deze zal zich ver der uitbreiden als straks de 50 ha voor tuinbouw bestemde grond in de nieuwe polder aar. Elburg zal zijn overgedragen. De mogelijkheden van het vreem delingenverkeer zijn niet ongun stig volgens de burgemeester, ge zien het fraaie recreatieoord dat zal ontstaan op en rond het Veluwe meer met zijn strandjes langs de nieuwe dijken. Dit meer zal in de toekomst tevens dienen om het uitdrogen van de Veluwe- zoom tegen te gaan. „We zijn weemoedig gestemd door deze dijkdichting, doch we zien de toekomst voor ons stadje met zijn 3200 zielen zeker niet somber in" aldus de burgemees ter. r een kleine weersvertoetering in zicht. Ons land komt namelijk geleidelijk meer onder invloed van een ge bied van hoge luchtdruk boven de Golf van Biskaye. In de loop van vandaag zal daarom de bewolking afnemen, waardoor de zon de temperaturen tot iets hogere waarden dan gis teren zal doen oplopen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Weersverbetering-. Perioden met zonneschijn en slechts enkele verspreid voorko mende buien. Overwegend mati ge wind tussen noord en noord west. Over het algemeen hogere middagtemperaturen dan giste ren. DONDERDAG 12 JULI. v.m. n.m. Breskens 4.43 5.03 Terneuzen 5.18 5.38 Hansweert 5.58 6.18 Walsoorden 6.08 6.28 ZON op onder Juli. 11 4.35 20.59 12 4.36 20.58 13 4.37 20.57 MAAN op onder 9.13 10.35 11.53 22.19 22.41 23.03

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1