Aardbeving in Egeïsche Zee 53e zitting in de zaak-Schmidt Verklaring van een uitgeweken Tsjecho-Slowaakse dirigent Verklaring van Burgemeester Schokking in de Haagse gemeenteraad Mr.G. J. van Heuven Goedhart in Genève overleden De Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland Eden beantwoordt Boelganin WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 10 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3812 Nederlandse Rode Kruis helpt Griekenland NIEUWE ATOOM ONTPLOFFING BRITS ECHTPAAR OP CYPRUS GEDOOD Arrestaties BOERENOPSTAND IN ZUID-CHINA REBELLEN IN ALGERIE DOODGESCHOTEN AARDBEVING EN ATOOMBOMMEN Een man die leefde voor zijn werk NEDERLANDSE KLEUTER VERDRONK IN ZWEDEN Wagen glipte kindermeisje uit de handen Nog drie arrestaties in de zaak-Weinberger Noodweer boven West-Duitsland HEVIGE ONWEERS BUIEN IN ENGELAND Gratieverzoek van Ba Cut verworpen HET WEER DrrJLêimj t'3 ibonnt-mnV Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactle-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nra 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 et; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het zuidelijke gedeelte van de Egeïsche Zee isi maandagochtend getroffen door een zware aardbe ving, die vooral op het eiland Santorini, dat in het centrum van de aardbeving lag, slachtof- feri> geëist heeft. Volgens nitt-officiële berichten zijn er op Santorini dertig doden te betreuren. Officiële cijfers zijn niet bekend. Alle telefoonverbin dingen van het eiland met Athene zijn verbroken. Ook het eiland Kalymnos is ernstig getroffen. Bij de eilanden Santorini, Kalymnos en Syros ontstonden vloedgolven. De meeste dorpen op Santorini zouden ernstig beschadigd zijn. Te Apanomeria zou een klooster zijn verwoest. Te Mesaghonia zijn alle huizen ingestort of be schadigd. De prefectuur van Syra (Cycla- den) maakt bekend, dat er op Santorini 40 doden zijn. Veel gewonden van Santorini worden naar het eiland Syros overgebracht. De vulkaan Santo- rin stoot wolken gloeiende as uit. Op het eiland Kalymnos stort ten verscheidene oude huizen in. In het dorp Oia, op het noor delijke deel van Santorini, zijn 10 mensen om het leven gekomen. De aardbeving werd ook ge voeld op de Dodecanesos en Kreta. In Heraklion en Kreta is schade aangericht door vloedgol ven. De seismografen van K.N.M.I. in De Bilt hebben maandagoch tend om 16 minuten over vier de aardbeving in de Egeïsche Zee ge registreerd. De sterkte van de beving was 7,5. De bevolking van Santorini die door de aardbeving en de hier na volgende uitbarsting van de vulkaan op het eiland in paniek naar buiten vluchtte, heeft de wijk naar de kust genomen, in de hoop naar het vasteland te wor den overgebracht. Boven het eiland hangt een dichte stofne vel en de zee is zeer woest. Hoge vloedgolven troffen Sy ros, Santorini, Kalumnos en an dere eilanden tot aan Kreta in 't zuiden toe. Op Kalumnos drong het water honderd meter landin waarts. Van Mesaghonia zijn alle hui zen verwoest of beschadigd. Schepen van de Griekse vloot en een vaartuig met artsen en verpleegsters zijn op weg om hulp te verlenen. Ook zijn Griek se en Amerikaanse vliegtuigen bij het reddingswerk ingescha keld. Koning Paul en Koningin Fre- derika van Griekenland, die met vakantie op het eiland Korfoe verbleven, zijn aan boord van een torpedobootjager op weg naar Santorini. Griekenland heeft aan de Brit se marine laten weten, dat op 'i ogenblik geen hulp nodig heeft. De organisatie van de Britse Middellandse Zeevloot, die zich speciaal bezig houdt met hulp verlening bij aardbevingen, was al in het geweer gekomen om aan de getroffen eilanden hulp te brengen. Het Nederlandse Rode Kruis zal hulp ter waarde van 10.000, verlenen aan de slachtoffers van de aardbevingen op de Griekse eilanden. De zending omvat onder meer textiel en beddengoed. Japanse deskundigen hebben maandag een atmosferische druk golf geregistreerd, die ontstaan moet zijn op circa 4000 km ten zuidoosten van Tokio. De drukgolven geleken op die welke na de Amerikaanse atoom- proeven in de Stille Oceaan wer den geregistreerd. Een Bl itse inwoner van Cyprus en zijn echtgenote zijn zondag 35 kilometer ten noord-westen van Famagusta door Cyprische ter roristen doodgeschoten. Het Britse echtpaar reed in een auto. Plotseling verscheen er in een nauw en bochtig weggedeelte in bergachtig gebied een jonge man, die een stopteken gaf. Toen de auto tot stilstand was geko men, doken van achter pijnbomen Cyprische terroristen op, die man en vrouw met automatische vuur wapens beschoten. De vrouw werd onmiddellijk ge dood. Haar man stierf kort daar na. Dit is de eerste maal, dat een Britse vrouw het slachtoffer werd van het optreden der „Eoka". Tot nu toe zijn 47 Britten, W.o. 40 militairen, op Cyprus door ver zetslieden gedood. Gemaskerde verzetslieden heb ben in de nacht van zondag op maandag in het dorp Dhora, in het district Limasol, in zuid-west- Cyprus, een Cyprische kleerma ker doodgeschoten. Britse militairen hebben zon dag nabij Larnaca, in zuid-Cyprus vijf Cyprioten gearresteerd. Drie hunner waren bezig een grote mortierbom onder een brug re plaatsen, waarover vaak Britse voertuigen rijden. De twee ande ren wachtten in de nabijheid in een auto. Op de 53e zitting in de zaak- Schmidt zijn maandag drie ge tuigen gehoord, die de beklaagde hebben gekend of zelfs in het zelfde huis hebben gewoond. On der hen was de Duitse arts A. Beek, gouvernementsarts in Ban dung, die Schmidt eens bezocht had. Zij verklaarden er nooit iets van te hebben gemerkt, dat de heer Schmidt betrokken was in ondergrondse activiteiten. Twee van de getuigen, Kain en Kerse boom, die in 't huis van Schmidt woonden, toen deze werd gear resteerd en op dezelfde dag even eens werden aangehouden, zijn na resp. twaalf en achttien maan den weer op vrije voeten gesteld. Zij verklaarden maandagochtend tegenover de rechter, dat zij door de politie waren ondervraagd, maar hadden meegedeeld niets te weten over hetgeen de heer Schmidt ten laste wordt gelegd. Beklaagde zelf merkte op, dat zij dus op goed geluk waren gear resteerd. „Dat spijt mij voor hen". Vandaag, op de 54e zitting, zul- De uitgeweken Tsjecho-Slo waakse dirigent Vojtech Vogel heeft in een vraaggesprek met het Britse blad „Daily Mail" ver klaard, dat vooraanstaande Tsje cho-Slowaakse communisten een opstand tegen de huidige rege ring en de pairtijhiërarchie orga niseren. Vogel, die zaterdag in Londen aankwam, waar hij politiek asiel heeft gekregen, zei, dat een groep communistische leiders, o.w. de beste Marxistische theoritici. de ontbinding van de regering en het centrale partijcomité heeft geëist. De studenten hebben onlangs gevraagd de universiteiten van partij-invloed te bevrijden en on der de arbeiders heerst ontevre denheid over lage lonen en slech te levensomstandigheden. Dit zou volgens Vogel kunnen leiden tot onlusten als die in de Poolse stad Poznan. Voorts verklaarde Vogel, dat president Zapotodky onlangs op een bijeenkomst van hoge partij functionarissen beledigd is. De vooraanstaande Tsjecho-Slo waakse communisten zouden een doortastende zuivering van Sta linistische elementen wensen. Vogel geloofde, dat 80 procent van de bevolking in Tsjecho-Slo- wakije anti-communistisch is. Hij meende, dat de regering aan de rand van een totale ver warring staat. De Marxistische leiders zijn geheel gedesoriën teerd. Er zou terreur nodig zijn om de controle van regering en partij te herstellen, doch dat dur ven de leiders niet aan, aldus Vogel, omdat zij dan van Stali nistische methoden beschuldigd zouden worden. Vogel geloofde, dat velen in Tsjecho-Slowakije en andere sa tellietstaten hopen, dat over vier of vijf jaar het communistische bewind, zoals wij dat nu kennen, verdwenen zal zijn. Zij beseffen, dat het Westen niet zal interve niëren, omdat dat oorlog zou be tekenen, doch het binnenlandse verzet neemt toe, aldus Vojtech Vogel. Volgens de „Daily Mail" heeft zich de vorige maand in het ge bied van Hoi'oeng (ZuidChina) een opstand van boeren voorge daan, die door militairen is on derdrukt. Tien opstandelingen leiders zouden zijn terechtgesteld. Er zouden honderden arrestaties zijn verricht. len acht nieuwe getuigen worden gehoord. Officier van militaire veilig heidsdienst dringt aan op on dervraging van mevr. Bou- L man. Majoor Rivai, hoofd van de militaire veiligheidsdienst in het gebied van Sukabumi, heeft aan gedrongen op een ondervraging van mevrouw Bouman. Mevrouw Bouman heeft de vorige week op de 52e zitting in de zaak-Schmidt aan rechter Rochjani een pam flet overhandigd, waarop een foto van een opstandeling met de naam „Van Kleef" was afgebeeld met daaronder 'n levensbeschrij ving van beklaagde Schmidt. Het pamflet mocht niet buiten het gebied van Sukabumi wor den verspreid en de bevoegde autoriteiten dienen te onderzoe ken, hoe mevrouw Bouman in het bezit van een exemplaar is geko men, aldus majoor Rivai. In het pamflet werd een oproep gedaan aan de opstandelingen Zich vóór het einde van de maand over te geven. Rivai deelde voorts mede, dat Van Kleef een voormalige in specteur van politie nog steeds voortvluchtig is. Veiligheidstroepen in Algerië heioben tijdens een gevecht in de bergen van Kalbylië 12 rebellen gedood. Acht opstandelingen wer den bij gevechten in Oost-Algerië doodgeschoten. Opstandelingen hebben een bus aangehouden tussen Bedau en El gor. Zij doodden twee mohamme daanse passagiers en staken de bus in brand. Militairen zoeken de aanvallers. Een brigadier van politie heeft zaterdag een man doodgeschoten, die, toen hij werd aangehouden om zich te legimiteren, met een mes de hand van een agent ern stig verminkte. Burgemeester mr. F. M. A. Schokking heeft bij het begin van de maandagmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering de vol gende verklaring afgelegd: „Zoals U bekend is heeft vrijdag 6 juli j.l. de Tweede Kamer der Staten-Generaal haar debat beëin digd, dat zich bezig hield met het gerucht rondom mijn persoon in verband met de gebeurtenissen in 1942 in mijn ambtsperiode in Ha- zerswoude. Op 1 februari van dit jaar heeft één der plaatselijke bladen over deze gebeurtenissen een uiteenzet ting gegeven. Na het communi qué, dat ik dp 2 februari daaraan volgende heb doen uitgeven, na het advies van de heren Donner, Ebels en Neher met begeleidende nota van de regering, na de uit spraak van de raad van tucht van de federatie van Nederlandse jour nalisten, na de beschikking van de Hoge Raad der Nederlanden heb ik het stilzwijgen bewaard. Thans echter, na het voorlopig verslag en na de memorie van ant woord van de regering en na het debat daarover in de Tweede Ka mer, dus nadat de op dit ogenblik bevoegde autoriteiten hun oordeel hebben uitgesproken, moge het mij zijn toegestaan dit stilzwijgen te verbreken. Als ik dit doe, dan heeft, naar het mij voorkomt, de raad der ge meente 's-Gravenhage er aan spraak op van mijn mededelingen het eerst kennis te nemen. En dan is het mij een behoefte vóór alles tot uitdrukking te bren gen, dat mijn achteraf onjuist ge bleken inzicht in bepaalde feiten en omstandigheden, die zich heb ben voorgedaan in de bewogen en zeer moeilijke situatie, waarin ik mij in 1942 bevond, door mij ten opzichte van hen, die daarvan het slachtoffer zijn geworden, meer wordt betreurd dan ik geloof, dat wie ook zich kan indenken. Zeer, zeer gaarne had ik hieraan eerder uiting gegeven, doch, aangezien in de atmospheer, die na de publika- tie van 1 februari is ontstaan, al datgene, wat door mij zou wor den meegedeeld, verkeerd dreigde te worden verstaan, heb ik ge meend daarvan tot op dit ogenblik te moeten afzien. Thans wil men, naar ik vurig hoop, hetgeen ik zo juist zeide, aanvaarden als een uiting van oprechte deernis. Ik ben tot het achteraf onjuist gebleken inzicht in i942 in voile oorlogstijd derhalve gekomen door hetgeen destijds geschied is en aan mij werd meegedeeld. Dit inzicht werd versterkt door de ont wikkeling der gebeurtenissen met een zodanig overtuigende kracht dat, na afweging van de in die dagen op mij rustende verantwoor delijkheden, ik gemeend heb niet anders te kunnen handelen dan zoals ik deed. Men heeft mij hier van een verwijt gemaakt, dat, naar ik geloof, niet voldoende recht doet wedervaren hetgeen na zo lange tijd ook welhaast niet meer mogelijk is aan de situatie, zo als die werkelijk was en aan de uitzonderlijk zware verantwoorde lijkheid, die in bezettingstijd op een burgemeester rustte. Er is in de afgelopen maanden van verschillende zijden sterke morele druk op mij uitgeoefend, enerzijds om als burgemeester heen te gaan, anderzijds om dat niet te doen. Wanneer ik thans het eerste heb gekozen, dan vindt zulks zijn oor zaak in mijn overtuiging, dat een burgemeester, zeker als hij reeds enige jaren in een bepaalde ge meente werkzaam is geweest, moet kunnen steunen op het ver trouwen van zijn gemeentenaren, van welke groepering zij ook mo gen zijn. Na de nota der regering, gead viseerd door de heren Donner, Ebels en Neher en ook na de be schikking van de Hoge Raad bleek, dat het vertrouwen in de omvang, die ik meen, dat voor een goede ambtsuitoefening aanwezig moet zijn, niet in voldoende mate was teruggekeerd. Voor zover ik dit op het ogen blik kan overzien mag óók na de krachtige verdediging van het standpunt der regering bij de Ka merdebatten op vrijdag 6 juli j.l., waarvoor ik hier mijn erkentelijk heid wil uitspreken, toch niet wor den verwacht, dat de basis van het vertrouwen zó breed zal zijn, als ik voor een voortzetting van mijn werk nodig acht. Ik wil niet verheimelijken, dat het voor mij en de mijnen een groot verdriet is, na de uitspraken van ons hoogste rechtscollege en van de regering, op deze wijze een ambtsvervulling van meer dan 18 jaren te beëindigen. Wat hiervan zij: ik meen, dat ik na de publi- katie in het begin van dit jaar mijn plicht tot het uiterste heb ge daan. Dit is mij mogelijk geweest, omdat ik er innerlijk van over tuigd was en ben, dat ik steeds naar beste weten heb gehandeld. En voorts, omdat ik na het ge beurde in Hazerswoude daarop zelf bij de bevoegde autoriteiten te gepaster tijd bij herhaling heb ge wezen. Thans meen ik, dat noch van mijn vrouw, noch van mij in redelijkheid méér mag worden ver wacht. Wetend, dat niet ik zelf mijn levensweg bepaal, doch Hij, die het al bestiert, Die dit deed in het ver leden en dit ook in de toekomst doen zal, heb ik thans in volle per soonlijke vrijheid de conclusie ge trokken, die mij toeschijnt de enig juiste te zijn en mijn ontslagaan vrage aangekondigd, die inmiddels aan Hare Majesteit de Koningin is toegezonden. Wanneer het Hare Majesteit moge behagen mij het gevraagde ontslag te verlenen, hoop ik van U, dames en heren, leden van de gemeenteraad, nader afscheid te mogen nemen. Ik moge U thans voorstellen over te gaan tot de orde van de dag." ANTWOORD OP VERKLA RING BURGEMEESTER SCHOKKING. De verklaring van burgemees ter Schokking werd door de Haag se gemeenteraad en door de zeer velen, die op de gereserveerde tri bune en de publieke tribune had den plaats genomen in doodse stil te aangehoord. Het Amerikaanse huis van af gevaardigden heeft een bedrag van iets meer den vier miljard dollar toegestaan voor de Ameri kaanse hulpverlening aan het buitenland in het één dezer be gonnen financiële jaar. Dit is 900.000.000 dollar min der dan het oorspronkelijk door president Eisenhower gevraagde bedrag en 500.000.000 dollar min der dan de som, die volgens de regering strikt noodzakelijk was om de veiligheid van de niet- communistische landen te ver zekeren. President Eisenhower heeft maandag een beroep op het con gres gedaan de in zijn program ma voor hulpverlening aan het buitenland aangebrachte besnoei ingen ongedaan te maken, daar deze „ons streven, om de wereld naar een op samenwerking en gerechtigheid gegrondveste vrede te voeren, definitief afbreuk zul len doen". In de door Eisenhower op zijn boerderij te Gettysburg uitgege ven verklaring wordt voorts ge zegd dat, indien de Amerikaanse hulp niet op afdoende wijze wordt verstrekt, verwacht kan worden dat de landen, die deze hulp nodig hebben, een dictato riaal bewind zullen krijgen, of door een andere staat overheerst zullen worden. De energie, die in het epicen trum van de aardbeving in de Egeïsche Zee ontwikkeld werd, was gelijk aan die van tiendui zend atoombommen van het hui dige type, aldus wordt gezegd in een communiqué van het obser vatorium van het Italiaanse ge ofysische instituut. Zondagavond is in zijn woning- te Genève onverwacht aan een hartaanval overleden mr. G. J. van Heuven, Goedhart, hoge com missaris voor de vluchtelingen van de V. N. Gerrit Jan van Heuven is op 19 maart 1901 te Bussum geboren. Hij bezocht het gymnasium en studeerde rechten in Leiden, waar hij in 1926 promoveerde op een proefschrift De ontwikke ling der werkloosheidsverzeke ring in Nederland". In 1926 werd hij lid van de hoofdredactie van „De Telegraaf". Van 1930 tot 1933 was hij eerste hoofdredacteur van dit dagblad. In 1933 werd hij hoofdredacteur van „Utrechtsen Nieuwsblad", in welk blad hij het nationaal-socialisme en in het bij zonder de N.S.B. bestreed. Hij sprak vele malen voor „eenheid door democratie" en was plaats en 1950 woonde hij als plaatsver vangend voorzitter der Neder landse delegatie de algemene ver gadering der Verenigde Naties bij. Voor de wijze, waarop dr. Van Heuven Goedhart als hoge com missaris de oplossing van het vluchtelingenvraagstuk heeft be vorderd, is hem in 1955 de Wa teier-vredesprijs toegekend. Aan zijn in Genève gevestigde bureau werd de nobelprijs voor de vrede voor 1954 toegekend. Op de openingsvergadering van de economische en sociale raad der Ver. Naties in Genève heeft de voorzitter maandagochtend 't overlijden van de heer Van Heu ven Goedhart bekendgemaakt. Na een kort herdenkingswoord werd de vergadering vijf minuten verdaagd. De heer Van Heuven Goedhart is overleden op de tennislbaan van Vandoeuvres bij Genève, waar hij zondagavond aan een vriendschappelijk tennistournooi deelnam. Hij kreeg een hartaanval toen hij speelde met de Amerikaanse Na de verklaring ïgi de heer H. Swart (C.H.), nu de nestor van de raad de heer H. Smitskamp (A.RJ wegens vakantie afwezig was, het oudste raadslid, het volgende: „Uw mededeling, dat U het be sluit hebt genomen uw ontslag aan te bieden is stellig voor de raad schokkend geweest. De aangelegenheden die ten slotte tot dit besluit hebben geleid liggen buiten beoordelingsbevoegd heid van de raad en het is dus van zelfsprekend dat daarover in zijn vergadering nimmer is gesproken. Dit wil niet zeggen, dat zij de leden van de raad onberoerd heb ben gelaten en stellig hebben hun gedachten zich dikwijls bezig ge houden met de gezagsverhoudin gen die hierbij betrokken zijn. Het door u genomen besluit heb ben wij slechts te respecteren. Overigens kan ik namens de raad getuigen van het begrip dat alle leden steeds hebben gehad voor de moeilijkheden die u en mevr. Schokking in de laatste maanden hebben ondervonden en van het medeleven dat hierdoor bij ons allen is gewekt. Voor het ogenblik willen wij ons niet uitvoeriger tot u wenden, daar zoals ook door u is opge merkt zich daartoe op een ander moment de gelegenheid nog zal voordoen." De heer Swart besloot met de bede, dat God de burgemeester en zijn vrouw in deze moeilijke dagen kracht zal geven. Eden heeft maandag maar schalk Boelganin in antwoord op diens brief van juni meege deeld, dat hij de individuele ont wapening door de volkeren „nut tig", maar op zichzelf genomen nijet voldoende acht om de inter nationale veiligheid te bevorde ren. „Voor dit laatste is het nood zakelijk, aldus Eden, dat de ont wapening plaats vindt bij een in- Het anderhalfjarig dochtertje Irene van de Nederlander W. Uytenbogaardt, docent filosofie aan de Stockholmse hogeschool voor technologie, is zaterdag ver dronken, toen de kinderwagen, waarin zij zat, van een aanlegstei ger reed op het eiland Vaermdeo bij Stockholm. De wagen glipte het kindermeisje uit de handen en verdween in het water, dat ter plaatse acht meter diep is. Na een uur speuren ontdekten politie en kikvorsmannen het lijkje. ternationale overeenkomst, die voorziet in een doelmatige con trole en inspectie en afdoende be schermingsmaatregelen tegen on verwachtse aanvallen. De wester se mogendheden hebben gedu rende de afgelopen tien jaar aan houdend pogingen gedaan om een dergelijke overeenkomst te slui ten". Eden achtte een afzonderlijke bestudering van Boelganins voor stellen met betrekking tot Duits land niet uitvoerbaar. „Om een werkelijke ontspan ning bij de volkeren van West- Europa teweeg te brengen is het noodzakelijk, dat de bestaande waarborgen voor hun veiligheid gehandhaafd iblijven" zo vervolg de de Britse premier. Hij besloot met de opmerking, „dat de eenwording van Duits land een werkelijke vooruitgang in deze mogelijk zou maken". vervangend voorzitter van het plaatsvervangende hoge commis comité van waakzaamheid van Nederlandse intellectuelen tegen het nationaal-socialisme. Kort ha de Duitse inval van ons land, op 17 mei 1940, werd de heer Van Heuven Goedhart bij 't „Utrechts Nieuwsblad" ontsla gen. Hij werd daarna medewer ker aan de Grebbecommissie voor hulpverlening aan oorlogsslacnt- offers. In 1941 werd hij medewer ker, in 1942 mede-redacteur var, het illegale „Parool". In januari '1942 dook de heer Van Heuven Goedhart onder. In 1944 reisde hij, in opdracht van een aantal illegale groepen, via Gibraltar naar Engeland, waar hij op 12 juli 1944 minister van Justitie werd in het kabinet- Gerbrandy. Na de ontslagneming van dit kabinet in februari 1945 keerde hij, in mei 1945, naar Ne derland terug. In augustus 1945 werd hij be noemd tot hoofdredacteur van 't nu als gewoon dagblad verschij nende „Parool". Hij verliet dit dagblad in januari 1951, toen hij hoge commissaris der Verenigde Naties voor de vluchtelingen werd. In 1947 was hij reeds benoemd tot lid van de commissie voor vrij heid van informatie der Verenig de Naties. Van 1948 tot 1951 was hij lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid. In 1949 saris voor de vluchtelingen, de heer Read. Een arts, die binnen een kwartier arriveerde, kon niets meer doen. De heer Read vertelde aan Reuter dat zijn chef in een uitste kende stemming was geweest, maar kennelijk zeer vermoeid was. Hij leefde voor zijn werk en gunde zich vrijwel nooit werke lijke rust. De heer Van Heuven Goedhart was gehuwd met een Noorse en had twee dochters. Zijn stoffelijk overschot zal naar Nederland worden overge bracht. Bij zijn leven heeft hij de wens geuit, in alle eenvoud be graven te worden. De Newyorkse politie heeft in de nacht van zondag op maandag nog drie arrestaties verricht in de zaak-Weinberger. Enkele tele foontjes naar het huis van de heer en mevrouw Weinberger brachten de politie op het spoor van de mannen, die in eafé's had den gebeld. Twee mannen wer den in een auto gearresteerd, de derde in een nabijgelegen kroeg. Zij ondergingen een verhoor van drie uur en zijn toen met onbe kende bestemming weggevoerd. Na de tot dusver warmste dag van het jaar met temperaturen van meer dan dertig graden Cel sius hebben zich maandagavond boven het Rijnland en het Ruhr- gebied zware onweders ontlast. Tengevolge van hevige wind vlagen, die aan de buien vooraf gingen, werden talrijke bomen ontworteld en daken vernield. Ook kwamen er overstromingen voor. Vooral de steden Aken, Düren, Keulen, Krefeld, Essen en Duis burg hadden van het noodweer te lijden. Het Londense weerbericht van maandagmorgen meldde, dat zware onweersbuien, vergezeld van slagregens, die in noordoos telijke richting dreven, het ver keer in het zuiden en midden van Engeland hebben verlamd. Ver scheidene stations van de onder grondse in Londen zijn over stroomd. De brandweer had grote moeite om het water om hoog te pompen uit de talrijke ondergelopen kelders. Op een overweg bij Hameln in West-Duitsland is zondagavond een auto door een locomotief ge grepen. De vijf inzittenden van de auto kwamen om het leven. Een Nederlandse toeristenbus is zondagmiddag in de buurt van Schlangenbad (Taunus) door oververhitting van de motor in brancl geraakt. De bestuurder wist de bus tijdig tot stilstand te brengen, waardoor alle inzitten den ongedeerd konden uitstap pen. Italiaanse archeologen hebben bij Mussomeli in Midden-Sicilië 'n onbekende vestingstad blootge legd, die vermoedelijk door de oorspronkelijke bewoners van Si cilië in de zevende eeuw voor Christus is gebouwd. President Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam heeft een gratie verzoek van de rebellenleider Ba Cut, die onlangs wegens verraad ter dood veroordeeld is, verwor pen. Tussen een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van Spitsber gen via Scandinavië tot noord- Duitsland uitstrekte en een on weersstoring boven Frankrijk stroomde maandag warme lucht naar onze omgeving. De tempera turen liepen daarbij overal tot omstreeks 27 graden op. In zuid- Limburg steeg het kwik tot 30 graden. In de nacht van zondag op maandag breidde de storing bo ven Frankrijk zich naar zuid west Engeland uit. De storing drong maandag tegen het mid daguur het westen van ons land binnen. De neerslaghoeveelheden die maandagavond werden afge tapt, waren in het midden en zui den van het land het grootst. Zo noteerde Eindhoven 27 en Voikel 25 mm. In De Bilt is tot de avond 18 mm regen gevallen. Achter de storing draaide de wind naar noordelijke richtin gen, waardoor belangrijk koelere lucht het land binnenstroomde. In, verband daarmede zullen van daag de maximumtemperaturen op een lager niveau komen te lig gen. De neerslagkansen zijn ech ter gering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Lagere temperaturen. Vrij vee] bewolking met enkele opklaringen. Op de meeste plaat sen droog weer. Overwegend ma tige noordwestelijke wind. Lage re temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 11 JULI. v.m. n.m. Breskens 3.54 4.15 Terneuzen 4.29 4.50 Hansweert 5.09 5.30 Walsoorden 5.19 5.30 ZON MAAN op onder op onder Juli. 10 4.34 21.00 7.49 21.55 11 4.35 20.59 9.13 22.19 12 4.36 20.58 10.35 22.41 13 4.37 20.57 11.53 23.03

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1