Uil J« 9 rovineic MUZIEKFESTIVAL TERNEUZEN 1956 Zangconcours te Yerseke «Mijnheer Robert is teruggekomen» KERKNIEUWS Gevonden voorwerpen TERNEUZEN. AXEL BRESKENS. HOEK. GOES. ZAAMSLAG OTHENE. SAS VAN GENT. AGENDA. lilmopname Druk weekend. Het prachtige weer van zater dag en zondag trok zeer veel vreemdelingen naar Terneuzen en natuurlijk vooral naar de Schel- de-oevers en de Braakman, waar hónderden aan het water verkoe- zochten. De contouren van een nieuw zwemioad beginnen weer te ver vagen en zo verdwijnt dit ideaal van waterminnend Terneuzen naar de schemeringen van een onzekere toekomst. Vooral in deze tijd van het jaar, wanneer een warme zomerzon aan een blauwe hemel staat, is de Schelde op zijn mooist. Grote zee schepen varen af en aan. Zeil bootjes drijven als witte vogels op het verre water. Een wande ling langs de Schelde betekent 'n wandeling langs een zeldzaam mooi stuk natuurschoon van wa ter, schorren en verre einedrs. Maar het zwemmen in de Schel de iblijft voor de niet geoefende zwemmers gevaarlijk, vooral voor hen, die niet bekend zijn met de stroming en „trek" van 't water. Jeugdnatuurwacht Deze namiddag om 4 uur zullen op de kiosk op de Markt door bur gemeester irir P. H. W. F. Teile gen op enigszins feestelijke wijze de leden van de jeugdnatuur- wacht worden geïnstalleerd. Niet minder dan 873 schoolkinderen uit Terneuzen en omgeving heb ben zich hiervoor opgegeven. Ter wijl burgemeester Tellegen aan twee leerlingen van iedere school het insigne zal opspelden, zullen de contactpersonen de insignes aan de overige scholieren uitrei ken. Ook de kinderen van de drie Sluiskilse scholen zullen Ibij deze installatie aanwezig zijn. Door de voorzitter van het voorlopig comité, de heer S. W. Henry, burgemeester Tellegen en de heer C. H. Voorhoeve te Voor burg, directeur van de Stichting „Jeugd en Natuur" zal een kort woord over de betekenis van de jeugdnatuurwacht worden ge sproken. Tenslotte zal aan de kinderen een prijsvraag worden uitgereikt die zij tijdens de vacantie kunnen oplossen en waarmee zij aardige prijsjes kunnen winnen. Knokpartij. De enige wanklank, welke za terdagavond te half elf, na de tal rijke zuivere klanken tijdens het festival, werd gehoord was die van een stevige knokpartij, waar bij het er Noors naar toeging. Twee opvarenden van het in de westelijke kanaalarm liggend Noors stoomschip „Sandsgard" hadden meer last van het Neder landse brouwsel dan van de war me zomeravond en zo ontstond in een café in de Dijkstraat tussen de beide Noren een stevig robber tje. Nadat zij „buitenboord" waren gezet, bracht de buitenlucht geen verkoeling van de verhitte Noor se gemoederen, met het gevolg, dat een der zeelieden met een flinke hoofdwonde bloedend in de Dijkstraat bleef liggen. Dokter Bos, die de gewonde Noor de eerste hulp verleende Het hem, na verbonden te zijn per ambulancewagen naar het Julia- naziekenhuis vervoeren, terwijl de politie er voor zorgde dat de andere Noor voor een onderzoek op het politiebureau terecht kwam. Hier bleek, dat zijn gewonde landgenoot de aanstichter van de vechtpartij was geweest en dus, naar men noemen kan, loon naar werken had gekregen. Nadat de gewonde in het zie kenhuis heelkundige hulp was verleend, werd hij door dokter Bos per auto naar zijn schip ge bracht, terwijl de politie zijn land genoot aan boord afleverde. Verkeersongeval. Toen gisteravond te kwart over tien twee meisjes op het rijwiel pad over de Westsluis op hun fietsen reden, werd één hunner door de bromfietser G. T. uit Philippine aangereden, waardoor beiden kwamen te vallen, zonder zich noemenswaard te bezeren. De bromfietser zelf, die niet erg stuurvast bleek te zijn, was er door zijn val erger aan toe, zo dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, welke door dokter Bos werd verleend. Met 'n lichte hersenschudding en enige schaafwonden werd T. per ambu lancewagen naar het Julianazie- kenhuis vervoerd. Schoolreis openb. Schoolreis openb. lag. school. Het is een goede gewoonte om telkens aan het eind van een cur susjaar een schoolreisje te ma- NED. HERV. KERK Toezegging van beroep naar Boxtel en St. Michielsgestel, ds. C. Blomaard te IJzendijke. ken, want deze reizen blijken tel kens weer een hoogtepunt. Daar om zullen alle schoolbesturen en leerkrachten dit festijn organise ren, waarvan de ouders, die thuis blijven waarschijnlijk evenveel genieten als hun schoolgaande kinderen. Het gezamenlijk bele ven van deze vreugde mist zeker in de opvoeding der kinderen zijn uitwerking ten goede niet. Door de openbare lagere school werd dit jaar de eerste reis ge maakt met de drie laagste klas sen. Met 2 flinke bussen werd de reis aanvaard, waarbij de kinde ren in kleine groepjes waren toe vertrouwd aan hun leidsters of leiders, welke gevormd werden door leden van de oudercommis sie, waarvan de meesten met hun dames, het onderwijzend perso neel als zodanig aanvulden. De reis ging via Kapellebrug naar Antwerpen. Door de tunnel reed men recht naar de „Midden statie", waar men de bussen par keerde en met de kinderen een bezoek bracht aan de nabijgele gen dierentuin. Wij weten het nog zelf uit onze kinderjaren en in dit opzicht is er niets veranderd welk een attractie een bezoek aan de die rentuin is voor de schooljeugd. In de dierentuin werd de maal tijd genuttigd, waarna men de bussen weer opzocht om via de Kempen naar Bergen op Zoom te rijden. Hier stond een bezoek aan de speeltuin bij het gemeentelijk sportterrein op het programma. Naar hartelust hebben de kinde ren hier genoten en werden zij getracteerd. Om half vijf, voor velen te vroeg, maakte men zich gereed voor de thuisrit. Via Kruiningen- Perkpolder werd te ongeveer 7 uur Axel weer bereikt en de zin gende en juichende kinderen be wezen de aan de Kerkdreef wach tende ouders, hoe zij hadden ge noten van dit goed georganiseer de uitstapje, dat in alle opzichten heeft voldaan. Xermiskoers voor inehPwelingen. Aan de ter gelegenheid van de kermis gehouden koers hebben 41 nieuwelingen deelgenomen. Tijdens de rit gaven niet min der dan 27 jongelingen de strijd op, zodat ten slotte slechts 14 deelnemers de finish hebben be reikt. Het was een koers over 60 km met 75 ronden.. Gedurende de rit werden vele uitlooppogingen ge daan, welke op niets uitliepen, tot half de koers een vijftal er in slaagde uit het grote peloton te vluchten om geleidelijk de voor sprong te vergroten tot ze een ronde uitliepen en zich daarmede verzekerden van deelname aan de eindsprint, die tenslotte door C. wan Amsterdam uit Oosterhout werd gewonnen in 1 uur 43 min. De verdere uitslag was als volgt: 2. A. van Egmond, Den Haag; 3. B. Boom, Markelo; 4. Leo Tim mermans, Roosendaal; 5. J. van de Klundert, De Heen; 6. F. van Doeselaar, Sluiskil; 7. Em. Ver- straete, Eede; 8. J. Linders, Roo sendaal; 9. M. Heeren, St Wille brord; 10. J. van Geel, Lepel de bouw van dit consulentenhuis binnenkort goedkeuring gegeven zal worden. In dit consulentenhuis, een flatgebouw van zeven étages, zul len dan alle Zeeuwse consulen ten met hun kantoren en labora toria worden ondergebracht. M.U.L.O.-examens. Bij de te Goes gehouden Mulo examens slaagden vrijdag voor 't B-diploma Fien Buijze te Zaam- slag en Wim Dieleman te Hoek. Voor het A-diploma slaagden Adri de Putter te Hoek, Gert van Wijck te Sluiskil, Corrie Polder man te Terneuzen en Petrus de Regt. Zaterdag slaagde voor het B-di ploma Jan Verpoorte te Zaam- slag. Allen leerlingen van de Chr. M.U.L.O.-school alhier. Verder slaagde vrijdag voor het A-dipiloma Coby Corree -te Sas van Gent en slaagden zaterdag Ada Bode en Willy de Bruijn, bei den te Sas van Gent, en Maudy Bliek te Terneuzen, allen leerlin gen van de Openbare U. L. O.- sehool alhier. Joyrider. De 17-jarige jongeman W. is vrijdag uit een rijksopvoedings gesticht te Amersfoort ontsnapt en met een auto, die hij van een parkeerterrein vlak bij het op voedingsgesticht had gestolen, naar zijn geboortestad gereden. De politie te Goes was reeds van zijn komst op de hoogte en kort na zijn aankomst w,erd hij in verzekerde bewaring gesteld. Hij had zich in een bosje ver borgen na de auto ergens verla ten te hebben. Eerste zeilwedstrijden op de Braakman. straat. Nieuw laboratorium. Dezer dagen is goedkeuring ontvangen voor de bouw van een bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek te Goes. Reeds in de tweede helft van 1954 werden stappen ondernomen tot de bouw van een dergelijk laboratorium over te gaan, doch de vergevorderde plannen moes ten destijds wegens de bouwstop terzijde worden gelegd. Het nieuwe laboratorium zal in het westelijk deel van de stad verrijzen, nabij de plaats die is uitgekozen voor het nieuwe con sulentenhuis, waarvoor ook reeds sinds twee jaar plannen bestaan. Het is niet uitgesloten dat voor De eerste zeilwedstrijden op de Braakman georganiseerd door de Royal Belgian Sailing Club te Gent, voor een 16-tal cadetten zijn, dank het vele voorbereiden de werk van commodore Leten en de heer R. v. d. Berge te Ter neuzen, e*en' volledig succes ge worden. Het prachtige zomer weer tijdens dit weekend lokte honderden bezoekers naar de Braakman-brug om de verrich tingen van de jeugdige zeilers te volgen. Deze wedstrijden werden als 'n proef beschouwd en de resultaten zijn buitengewoon gunstig, aldus de heer Leten in zijn korte toe spraak bij de prijsuitreiking. Burgemeester Hanssens van Hoek, was de heer Leten en de deelnemers bijzonder erkentelijk dat op het prachtige Braakman water deze wedstrijden zijn geor ganiseerd. Hij gewaagde er van dat hij met zijn ambtgenoten uit Philippine en Biervliet alles in 't werk stelt om van de Braakman een zeer aantrekkelijk recreatie oord te maken. In ieder geval zijn er al zeer duidelijke toespelingen gemaakt op de mogelijkheid van meerdere in de allernaaste toe komst op de Braakman te hou den wedstrijden. Voor de liefheb bers moet zeilen op dit uitgestrek te water in een bijna ongerepte natuur een uitzonderlijk genot zijn. Zonder twijfel zullen de ge meentebesturen van Hoek, Philip pine en Biervliet in de komende jaren alles doen 'n recreatie-oord te doen verrijzen dat een inter nationaal trefpunt zal worden voor de ware natuurliefhebbers. De uitslag van deze twee-daag se wedstrijden, waarvoor de ge meente Hoek een fraaie coupe had beschikbaar gesteld, was als volgt: 1. P. v. Godtsenhove „Caramba") Ho. JC, 6,7 pnt; 2. G. Wackens („Cornichon") S.R.N.A., 11,91 pnt; 3. M. Lesaffre („Caracole") R.B.S.C., 12,91 pnt; 4. J. Leten („Capoen") R.B.S.C., 12,95 pnt; 5. W. Muller („Catapult") R.B.S. C., 14,80 pnt; 6. Ph. Franck („Cas- pie") R.B.S.C., 21,90 pnt 7. P. d. Weghe („Cashew"), R.B.S.C., 21,99 pnt en 8. E. Merchiers („Ca nard") R.B.S.C., 24 pnt. over 1955 met een bedrag van, ƒ850; Verzoekschrift van de R.K. to neelver. „Excelsior" te Sas van Gent om een jaarlijkse subsidie van ƒ250 ter tegemoetkoming in de kosten tot het opvoeren van 't culturele peil in de gemeente; Voorstel tot verkoop van 1872 m2 grond in het z.g. Stevensbos alhier voor de som van 25.333 aan de N.V. Stijfsel- ffn Glucose- fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent en tot intrekking van het besluit van 31 januari 1956. „De Volharding" op reis. In variatie op het gezegde, dat de boog niet altijd gespannen kan staan, ditmaal: Het instrument kan niet altijd bespeeld worden. Ook voor hen, die zorgen dat feestelijkheden met vrolijke mu ziek worden opgeluisterd, moet er zelf eens een dag van ontspan ning zijn, en deze dag is dan de volkomen verdiende beloning van de leden van „De Volharding", die zaterdag echt hebben genoten van een prachtrit onder het fraai ste zomerweer, dat eindelijk schijnt aangebroken te zijn. Met twee bussen van de Z.V.T. M. werd te 5 uur gestart om via Perkpolder naar Rotterdam te rij den en verder naar Utrecht waar reeds om 9 uur een koffiemaal tijd werd gebruikt en tot onge veer 11 uur in de fraaie winkel straten kon worden gewandeld alvorens naar Hilversum werd gereden als einddoel. In deze mooie omgeving werd geruime tijd vertoefd tot het tijd werd vopr het aanvaarden van de thuisrit, die via SoestSoestdijk, langs het paleis van onze vorste lijke familie, en Soesterberg voerde. Het bestuur van „De Volhar ding" had hier de attentie om een in de Stichting „Zonnegloren" verpleegde patiënt uit Zaamslag namens de reisgenoten een ver rassing aan te bieden. Het behoeft niet gezegd hoe deze attentie werd gewaardeerd! Aan het revalidatie-centrum „De Hoogstraal" te Leersum werd even gestopt om de heer Bas- tinck gelegenheid te bieden de thuisreis naar Zaamslag mede te maken. Te Rhenen werd een koffie maaltijd gebruikt, na afloop waarvan naar Arnhem werd ge- reden voor een bezoek aan het Verzoekschrift van de Stichting openluchtmuseum en een wande- Rembrandt-herdenking 1956 te jjn„ door de parken Amsterdam om een subsidie van Te Den Bosch wer'd nog even een halve cent per inwoner; gepauzeerd voor het gebruiken Verzoekschrift van het bestuurvan een verversing en dan ging van de bijzondere R.K. lagere het naar het Scheldeveer te Krui- meisjesschool te Sas van Gent ningen om te 11 uur weer Zaam- tot beschikbaarstelling van gel- slag te bereiken. den voor de aanvulling van leer- middelen als bedoeld in art. 72 der l.o. wet 1920 en tot beschik baarstelling van gelden voor de aanschaffing van een klassebu reau met stoel en podium en, 28 nieuwe 2-persoonsbanken voor het 5e en 6e jaar; Goed te keuren besluit van het bestuur der stichting „Het Sas- se zwembad" tot verhuur van de consumptiegelegenheid met daarbij behorend terras en meu bilair in het zwembad voor het badseizoen 1956 aan mevr. De Vriend-Bakker voor 2Q; Verzoekschrift van het bestuur van de Vereniging van Zeeuwse fokkers te Axel en D.E.S. te Hulst om een bijdrage in de gro te Zeeuws-Vlaamse paardenfok- dag te Axel; Verzoekschrift van F. L. van Hulle te Sas van Gent om een te gemoetkoming in de extra-kos ten voor funderingswerken op gemeentegrond Verzoekschrift van G. L. de Meijer te Sas van Gent om een tegemoetkoming in de extra-kos ten voor funderingswerken op gemeentegrond Verzoekschrift van G. L. de Meijer te Sas van Gent om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. school A të Sas van Gent; Voorstel tot verhoging van het subsidie van de afd. t.b.c.-bestrij- ding der R.K. vereniging „Het Wit-Gele Kruis" te Sas van Gent Reisvereniging „Ons Genoegen". Met niet minder dan 98 perso nen heeft de reisclub „Ons Ge noegen" alhier haar jaarlijks uit stapje gemaakt, waaraan behal ve de leden uit Othene, werd deelgenomen door leden uit de wijken De Val, Zwaantje en Drie wegen. Reeds om half vijf was het in stappen en, het vroege uur bleek voor geen enkel lid een beletsel te zijn, want allen waren tijdig present. Met de eerste boot werd de Schelde „genomen" en in één trok werd doorgereden naar Gra ve, waar werd verpoosd om de mondvoorraad aan te spreken en zich een ogenblik te ontspannen in de speeltuin. Reeds om 9.30 uur bereikte het gezelschap Nijmegen en na een rondrit over Berg en Dal ging de tocht van pl.m. 520 km via Arn hem naar Apeldoorn, waar de reisgenoten gelegenheid hadden te genieten van het natuur schoon. Nadat het weer verzamelen ge blazen was, werd gereden naar Wageningen, waar de Grebbe- berg en het dierenpark werd be zocht. Via Amerongen en Doorn werd nu gereden naar Breda, waar vertoefd werd, evenals te Draaibrug, en vrolijk gestemd werd nu naar Kruiningen haven gereden. Ongeveer te midder nacht konden de tochtgenoten, vermoeid maar voldaan, hun legersteden opzoeken om uit te rusten van deze lange en rhooie dag. Gemeenteraad. Donderdag a.s. komt de Sasse raad in vergadering bijeen ter be handeling o.m. van de volgende punten: Voorstel tot deelname in de Stichting beschuttende werk plaatsen midden Zeeuws-Vlaan- deren gevestigd te Terneuzen en tot vaststelling van de statuten voor de Stichting. Voorstel tot 'het verlenen van een bijdrage van 0,25 per inwo ner (op 1 januari 1956) voor het ontwerpen van een ontwikke lingsplan der gemeenten in de kanaalzone (Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe) en de burgemeester en wethou der Van Zantbeek aan te wijzen in de commissie der samenwer kende gemeenten; EEn stad vol opgewekte klanken herinneringsmedaille Zaterdag beleefde Terneuzen den. aangefoo- de eerste van de twee dagen fes tival 1956 georganiseerd door het bestuur van de „Harmonie Ter neuzen". Een prima organisatie en het prachtige zomerweer, dat plotseling over Nederland was gekomen, hebben dit festival tot een geslaagd muziekfeest ge maakt. De belangstelling van de zijde der bevolking was dan ook bijzonder groot. BLIJDE INTOCHT. Behalve de gastvrouwe, de „Harmonie Terneuzen", namen op deze eerste dag vijf gezel schappen aan dit festival deel. Het waren „Scheldegalmen" uit Hansweert, „Koninklijke Harmo nie!" uit Biervliet, „Oefening baart Kunst" uit Schoondijke, de R.K. fanfare „Sint Franciscus" uit Sluiskil en „Ons Genoegen" uit Retranchement Toen om half vier de gezamen lijke gezelschappen onder het spelen van marsmuziek door Ter- neuzens binnenstad marcheer den, waren de straten vol mensen en vol muziek. De korpsen, waar van de „Harmonie Terneuzen" en „Scheldegalmen" (de laatste met martiale tambour-maitre vóór de drumband) in feestelijk uniform, maakten een, zeer prettige in druk. De kennismaking was dan ook van beide zijden hótrtelijk en spontaan. Zó oók in de koele raadszaal op het gemeentehuis, waar burge meester mr Tellegen met wet houder de heer M. de Vos, de be sturen welkom heetten. De bur gemeester sprak als zijn overtui ging uit, dat de muzikale presta ties zeker aan de verwachtingen zouden beantwoorden. Wij heb ben aan deze ontvangst een offi cieel tintje willen geven om aan dit festival onze hartelijke in stemming te betuigen, aldus bur gemeester Tellegen. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat dit eer ste bezoek hetzij gezamenlijk, het zij alléén, door nog vele andere zal mogen worden gevolgd. De heer C. L. de Smidt, voor zitter van de „Harmonie Terneu zen" dankte burgemeester Telle gen voor deze officiële en zeer hartelijke ontvangst en twijfelde niet aan het welslagen van dit feest. Hierna werd de erewijn rond gediend en bracht de directeur van „Sint Franciscus", de heer Hallegraeff, een toast uit op Terneuzens gemeentebestuur Tenslotte werd de besturen een Zeeuws-Vlaamse koren behalen drie eerste prijzen. Zaterdag 7 juli werd te Yerse ke het jaarlijkse bondsconcours gehouden van de Zeeuwse zan- gersbond „Zang veredelt". Er heerste reeds een gezellige drukte in het „oesterdorp", toen om elf uur ten stadhuize de offi ciële ontvangst plaats vond. Allereerst werden enkele woor den ter nagedachtenis gesproken van de pas overleden bondsvoor zitter wijlen de heer Jonker van Haamstede. Daarna voerden ver schillende afgevaardigden het woord en boden hun gelukwen sen aan ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der plaatselijke zangvereniging „Excelsior", die dit concours organiseerde. Nadat de erewijn was aangebo den, stelden de koren zich op en zongen gezamenlijk 't bondslied. Om 12 uur volgde de afmars naar het gem. sportterrein, waar de wedstrijd een aanvang nam. De jury bestond uit de heren Leo Smeets en Nico Hoogewerf. Elven voor zes uur werd onder grote spanning de uitslag bekend gemaakt. Deze was als volgt: 3e afd. gem. koren: Gemengd Koor, 's-Heer Abtskerke, 156 p., 2e pr. 36) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden.) STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VERMISTE LOODS GEVONDEN. Arbeiders, die aan het haven hoofd te Zeebrugge werkten, ont dekten zaterdagavond het stoffe lijk overschot van de Nederland se loods Stientje Wiesma, uit Groningen, die onlangs spoorloos was verdwenen toen hij zich aan boord van het Nederlandse stoom schip „Deni" bevond, dat bij de pier was gestrand. Het meisje gaf geen antwoord. „De jonge Reichmann is in de laatste tijd heel wat keren bij ons geweestvervolgde haar va der. „Ik heb er natuurlijk niets van gezegd, maar ikik dacht zo, dat je het niet erg op hem begrepen had. Je hield vroeger toch veel meer van Robert?'' Ze gaf nog geen antwoord en haar vader liet de zaak rusten. Die avond zat hij echter nog laat op zijn werkkamer na te pieke ren over de gebeurtenissen van die dag. Hij moest niet veel van Arthur Reichmann hebben, zeker niet als schoonzoon, ofschoon hij feitelijk niet veel op hem wist aan te merken. Mar hij vond hem te huichelachtig, braaf en cor rect. „Hebt u nog iets nodig, mijn heer?" kwam tegen tien uur een bediende vragen. „Neen, dank je, Ulrich". „Het spijt me, mijnheer, maar toen u thuiskwam heb ik verge ten, u iets te zeggen". „Zowat was dat?" „Mijnheer Arthur Reichmann kwam vlak na uw vertrek en vroeg mejuffrouw Bertha te spre ken, of anders u.'' „En heeft hij nog een of andere boodschap achtergelaten? „Neen, mijnheer. Tenminste niets belangrijks. Ik vertelde hem, dat u de nieuwe landheer op het Huis was gaan begroeten en toen zei hij, dat hij dan mor gen wel terugkwam, maar hoe laat heeft hij niet gezegd". „Odat is best, Ulrich. Wel te rusten". „Goede nacht, mijnheer". De volgende morgen, toen Leg ner nog nauwelijks met zijn ont bijt klaar was, werd Arthur Reichmann aangediend. „Zo, Arthur", zei Legner, hem de hand reikend. „Je* bent voor de verandering zeker eens heel vroeg opgestaan? „Helemaal niet voor de ver andering, mijnheer. En het ritje heeft me echt goed gedaan. Ik ben hier gisteravond ook al ge weest". „Dat heb ik gehoord. Jammer, dat je voor niets gekomen bent", zei Legner, zijn krant weer op nemend. „Ulrich zei, dat u naar het Huis was". „Jaom Robert te verwel komen. Zijn vader was mijn bes te vriend en ik kon dus wel niet anders doen". „Nee, dat begrijp ik", zei Ar thur. „Enwat voor indruk heeft hij op u gemaakt?" .Heel wat opgeknapt! In veel opzichten een ander mens! Hij zal een sieraad voor de streek worden". „Ja, ik ben ook blij, dat hij te rug is en nog wel in zoveel bete re conditie. Maar u weet zelf wel, dat we nooit erg dikke vrienden zijn geweest. Vader was daar trouwens op tegen. En Robert heeft me nooit kunnen uitstaan. „Neen, dat weet ik wel". „Ik heb altijd mijn eigen weg moeten zoeken en hard moeten werken. En nu vader me als com pagnon heeft opgenomen in de zaak, is mijn werk daardoor niet minder geworden". „Ben je zijn compagnon gewor den? Daar had ik nog niets van gehoord". „Het is gisteren ook pas be slist. Ik ben hét u expres komen vertellen". Al was Legner dan ook niet al te scherpzinnig, hij begreep toch dadelijk wel, dat dit compagnon schap het resultaat moest zijn van de gebeurtenissen van de vorige dag. Maar wat hadden ze er mee voor? „Het is een beste, ouderwetse, landelijke praktijk", verklaarde Arthur. „En vader denkt er over zich binnen niet al te lange tijd terug te trekken". „Hij is altijd spaarzaam en voorzichtig geweest", merkte Legner bedaard op. „Ja, en de praktijk is best. We doen praktisch gesproken 't werk voor ongeveer aüe grondeige naars hier in de buurt". „Maar niet voor het landgoed Reichmann", zei de ander droog jes. Needat is zo. Ik veron derstel, dat vader met mijn over leden oom jaren geleden onenig heid heeft gehad en dat de zaak toen in handen van Dolger is ge komen. Maar ik dacht, dat., dat dit u toch wel zou interesseren, en in het bijzonder omdat omdat De oude Legner keek weer in zijn krant en vertrok geen spier van zijn gelaat. Hij voelde zich ontstemd, zonder zelf te weten waarom, en wachtte tot Arthur verder zou gaan. „Ik wil c^aarmee zeggen, dat ik dus een goed inkomen zal heb ben. Naar mijn mening zou va der, als hij wilde, verschillende grote lui, wier zaken hij beheert, kunnen opkopen, om het zo eens te noemen". „Dat neem ik graag aan", ant woordde de oude heer botweg. „Ik heb wel eens meer horen zeg gen, dat zaakwaarnemers zowat even veel uit de door hen be stuurde landgoederen trekken als de heren zelf". (Wordt vervolgd.) 3e afd. mannenkoren: „Sou burgs Mannenkoor", O. en W. Souburg, 148 p., 2e pr. 2e afd. gem. koren: „Ons Ge noegen", Kats, 172 p., 2e pr.; „Zang Veredelt", Kortgene, 166 p., 2e pr.; „Zuiderstemmen", Hansweert, 159 p., 2e pr. 2e afd. dameskoren: „Con Arno- re", O. en W.-Souburg, 128 p., 3e prijs. Ie afd. gem. koren: „Zang- lust", Wilhélminadorp, 193 p., Ie pr.; „Zanglust", Koudekerke, 190 p„ le pr.; „Zang en Vriendschap", Wissekerke, 186 p., le pr.; „T.O. en O.", Borssele, 176 p., 2e pr.; „Crescendo", Kruiningen, 172 p., 2e pr.; .U.D.I.", O. en W. Sou burg, 171 p., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid gem. ko ren: „N.H. Kerkkoor", Axel, 193 p., le pr.; „Crescendo", Hoek, 187 p., le pr.; „Excelsior", Yerseke, 185 p., le pr. Afd. Uitmuntendheid damesko ren: „Juliana", Zuidzande, 200 p., le pr.; „Zuid-Bevelands Dames koor", Goes, 171 p., 2e pr. Afd. Uitmuntendheid mannen kciren„Smalstads Mannenkoor", St Maartensdijk, 177 p„ 2e pr. Sup. afd. gem. koren: „V.Z.O. S", St Maartensdijk, 185 p., le pr.; „De Lofstem", St Maartensdijk, 166 p„ 2e pr. De heer Smeets zei in een kor te nabeschouwing, dat er over het algemeen goed en zuiver gezon gen was. Maar daar alléén mag het niet bij blijven, want ook de tekst moet belééfd worden. Bij verschillende koren was het nog teveel notenzingerij. Naast de zuiverheid moet ook de inhoud van het lied uitgebeeld worden; dan zal alles nog meer aan klank en kleur gaan winnen. De wnd burgemeester van Yer seke sloot met een kort woord deze zeer geslaagde dag. CONCERTEN. Om 5 uur was het de „Harmo- niet Terneuzen", die als eerste van de drie gezelschappen op de Markt optrad voor een kort con cert, waarvoor veel belangstel ling bestond. Onze eigen harmo nie deed het weer uitstekend. De „Nabucco" van Verdi en de ouverture „Antigone" van Rous seau werden uitstekend vertolkt. „Scheldegalmen" uit Hansweert hield haar programma in de lich te operette- en marsensfeer, waarvan „Een avond bij Paul Lincke" wel bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Tenslotte gaf Biervliets „Ko ninklijke Harmonie" om 7 uur 'n viertal nummers, die correct uit gevoerd, veel bijval oogstten. Niet zonder reden is „Oefening kweekt Kunst" uit Schoondijke met het hoogste aantal punten en de lof der jury in het bezit van de beker van de bond van muziek verenigingen in Zeeuws-Vlaande- ren en geklasseerd in de ere-afder ling Harmonie. Om 5 uur opende deze harmo nie de 3 concerten op> de kiosk in de Nieuwstraat. Een beter in zet dan met een uitzonderlijk ga ve Triomfmars uit Aïda van G. Verdi, kon men niet wensen. Dit eerste optreden bestond slechts uit drie nummers, omdat „Oefe ning kweekt Kunst" het slotcon- cert om 8 uur te verzorgen kreeg. Sluiskils „St Franciscus", dat op Schoondijke volgde, deed het eveneens uitstekend en kreeg te recht een dankbaar applaus. En kele soli waren zeer goed. Als laatste trad „Ons Genoe gen" uit Retranchement op en ook dit gezelschapi oogstte met haar keurig programma een wel verdiend applaus. Het slotconcert op de kiosk op de Markt door „Oefening kweekt Kunst" trok bijzonder veel be langstelling. Ook burgemeester Tellegen heeft dit concert beluis terd en na afloop de dirigent, de heer Luteijn, van harte geluk ge wenst met dit optreden. Het eerste deel omvatte enkele „klassieken": de Slavische dan sen 1, 6 en8 van Dvorak, de Othello-ouverture van Rossini en de Slavische Rhapsodie no 2 van Friedemann. Hierin vooral vielen de kwaliteiten van „Oefening kweekt Kunst" bijzonder te waar deren. Dirigent Luteijn heeft zijn mannen stevig in handen. Een concert waarvan de lief hebbers veel hebben genoten. Het tweede gedeelte bevatte behalve enkele bekende marsen, de altijd gewaardeerde zeer pittige Offen- bach-muziek. Deze keer gedeel ten uit „Orpheus in de onderwe reld". Goed uitgevoerd „doet" Zieh- rers „Wiener Madeln" het nog al tijd heel goed. Dit bleek zaterdag avond ook weer heel duidelijk. Het is te hopen,, dat op zater dag 21 juli, wanneer bij het slot- conrect „Het fanfarecorps der Genie" uit 's Hertogenbosch zijn befaamd geworden grote taptoe zal brengen, het weer even stra lend zal zijn als op deze openings dag van het festival, want het is te verwachten, dat het bezoek aan Terneuzen dan nog groter zal zijn. MAANDAG 9 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Zolang je nog een moe der hebt". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Eskader 8 keert terug". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Gekweld ge weten". DINSDAG 10 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Zolang je nog een moe der hebt". Lokaal Bethel, 7 u.: Evan gelisatie. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „A. en C. en de mummie". Een groep Amerikaanse toeris ten was er vrijdag te Marseille getuige van hoe gemaskerde bandieten een overval pleegden op een geldtransport. De Amerikanen dachten dat zij toeschouwers waren bij de bui tenopnamen van een gangster film en zij sloegen ijverig aan het fotograferen. De vier overvallers hielden een wagen aan die van een bank kwam en loonzakjes naar een grote fabriek vervoerde. Zij bedreigden de chauffeur en de begeleiders met machinepi stolen en revolvers en maakten zich met 2.300.000 frans uit de voeten. Zij zagen echter een bedrag van 1.700.000 francs over het hoofd lieten dit in de auto achter. De politie zoekt thans de Ameri kanen, omdat de genomen fo to's waardevol zullen zijn bij 't onderzoek. TERNEUZEN De korpschef van de gemeente politie te Terneuzen maakt be kend, dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen: Zilveren armband, E. M. de Visser, Piersenspolderstraat 80; blauwe ceintuur, Addie Meertens, Donze Visserstraat 7huissleutel, S. Meeusen, Blokken 9; voetsteun van bromfiets, Overmeeren, Gre- nulaan 7a; wit kinderschoentje (rechts), bureau van politie; ring met sleutel of ringsleutel, Govert de Ruijter, Hogendijk 20; kinder armband, De Koeijer, Baandijk 9. Aan het bureau van politie zijn nog gedeponeerd: blauwe gym schoen, oorbel, zwart vulpotlood, rood portemonnaitje, bruine zij den shawl, armband, huissleutel, koffersleutel en rode step. SLUISKIL. Aan de politiepost alhier zijn als gevonden de volgende voor werpen aangegeven, wlke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen: Sjaal, Van Schaik, Vinkenstr. 18; militair windjack, M. de Vis ser, Pierssenspolderstraat 125; sleuteltje van handkoffer of acte- tas en sjaal, Pierssenspolderstr. 95; huissleutel, wieldop van auto en glacé dameshandschoen, politiepost, Veldstraat 7.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2