-i Officiële Britse publicatie over afgelopen oorlog „Wij zuil en hier een heerlijke tijd hebben'' Pools communistisch blad over Poznan De ontvoerde baby-Weinberger Britse Kanaalboot in aanvaring met Frans vrachtschip WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 9 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3811 De Burgemeester van 's-Gravenhage verzoekt H. M. op korte termijn om ontslag INDONESIË Ontvoerde Nederlander J. Steenbeek gedood Onenigheid tussen Churchill en Roosevelt over landingen in Zuid Frankrijk Britse woede op Russen, die opstand in Warschau door Duitsers lieten neerslaan ONTSLAG MINISTER BEEL CYPRISCHE COMMUNISTEN TEGEN KOLONEL GRIVAS DE ONTEVREDENHEID IN POLEN DE ONTWAPENINGS COMMISSIE DER V.N. Amerikaanse scholieren brengen bezoek van twee maanden aan Nederland. salons sobèrt" Oproep van Oostduitse politieke gevangenen DE HOOP OP SPOEDIGE VRIJHEID HOUDT ONS HET WEER MOORD IN HET YVETTE-DAL Laatste dijkgat in de dijk HarderwijkElburg gaat dinsdag 10 juli dicht DE UITSPRAAK IN ZAAK-MESSIN A DE Nederlandse zeesleepboot verleent assistentie Ned. kuster aan de grond Kinderverlamming in Oost-Gelderland en Noord-Limburg PrtiiLarmg bij .bonnemm* Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. vdi Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 20 cent meer, Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De burgemeester van 's Gra- venhage heeft vrijdagavond aan minister Beel en aan de Commis saris der Koningin in Zuid Hol land medegedeeld, dat hij voor nemens is H. M. de Koningin te verzoeken hem op korte termijn ontslag te verlenen. De burgemeester van 's Gra- venhage, daarnaar gevraagd, heeft geweigerd commentaar te leveren op het bericht, omtrent zijn voornemen aan H. M. de Koningin op korte termijn ont slag te vragen, dat zaterdag ochtend is bekend gemaakt. De burgemeester verklaarde van oordeel te zijn, dat de ge meenteraad van 's-Gravenhage, die hedenmiddag bijeenkomt, de eerste instantie is, aan welke de motieven die hem tot zijn besluit hebben geleid, behoort te worden bekend gemaakt. Naar de correspondent van het ANP in Djakarta vrijdag uit wel ingelichte bronnen heeft verno men, is de Nederlandse aannemer J. Steenbeek, die veertien dagen geleden nabij Medan door een bende terroristen werd ontvoerd, door deze bende gedood. Zijn stof felijk overschot is donderdag door een politiepatrouille gevon den en dezelfde dag begraven. De heer Steenlbeek werd door een bende van zes man ontvoerd, toen hij met een jeep in de om-, geving van Medan reed. Aan een andere Nederlander, die hem ver; gezelde, zeide de bende, dat zij hun gevangene tegen betaling van een losprijs van 30.000 rupiah zouden vrijlaten. Vermoorde Nederlander werd aangetroffen in verlaten hotel De Nederlander A. J. Steen beek, wiens stoffelijk overschot donderdag bij Medan is gevon den, is volgens de politie in Dja karta door opstandelingen met messteken om het leven ge bracht. Een politiepatrouille vond hem in een verlaten hotel in Su- riah Sembilan, 20 km van Medan. Van zijn kleding waren zijn schoenen verdwenen. Het leger heeft intussen mede gedeeld, dat in hetzelfde gebied twee Indonesische werknemers van de onderneming „Tanah Mi rah" zijn ontvoerd. Het bericht over de dood van de heer Steenbeek heeft in Me dan onder de Nederlandse ge meenschap grote ongerustheid veroorzaakt. Zondag is te Londen „Grand strategy, august 1943, september 1944", van de hand van John Ehr- man, verschenen. Het betreft hier een officiële publicatie, als .bijdra ge aan de Britse geschiedschrij ving over de tweede wereldoor log. In het boek worden voor de eer ste maal memoranda en tele grammen van de toenmalige Brit se premier Churchill aan Frank lin Roosevelt, destijds president der Verenigde Staten, gepubli ceerd. Hieruit blijkt onder meer dat beide staatslieden het geheel on eens waren over de geallieerde landingen in Zuid-Frankrijk, die werden verricht als steun voor de operaties in het Westen, begon nen na de inval in Normandië. „Landingen in Zuid-Frankrijk zouden een grote politieke en strategische blunder zijn. Groot- Brittannië zal met klem proteste ren, indien de Verenigde Staten deze landingen toch doen uitvoe ren", aldus schreef Churchill aan Roosevelt. Toen Roosevelt de landingen inderdaad deed uitvoeren, stelde Churchill verscheidene memoran da op, waarin hij hiertegen pro testeerde, doch hij verzond ze nimmer naar Washington. Wel verklaarde hij in particuliere ge sprekken met zijn stafchefs: „Het moet de Amerikanen volkomen duidelijk worden gemaakt, dat wij ons achteruit gezet gevoelen en woedend zijn". Churchill had gewild, dat de ge allieerde troepen in de zomer van 1944 de campagne in Italië, na het openen van het tweede front, had den voortgezet. Doch Roosevelt wenste troepen aan de geallieer de linies in Italië te onttrekken, om deze te gebruiken voor de lan dingen in Zuid-Frankrijk. Churchill zond, in antwoord op een telegram van Roosevelt, waarmede hij het niet eens was, een telegrafisch bericht van dui zend woorden, waarin hij onder !meer verklaarde: „Wij gevoelen ons zeer gegriefd door uw tele gram. Het splijten van de cam- Silas Papare wil naar Nieuw-Guinea terugkeren Silas Parare, voormalig lid van het Indonesische parlement en strijder voor de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië, heeft aangekondigd naar Nieuw- Guinea te willen terugkeren. Papare, die uit Nieuw-Guinea afkomstig is, deelde aan Indone sische journalisten mede, dat hij in Serut of Hollandia wil gaan wonenu Hij heeft de Indonesische regering nog niet van zijn plan nen op de hoogte gesteld. Wèl heeft hij de „Partai Merdeka In donesia Irian", de Indonesische vrijheidspartij Irian gevraagd zijn terugkeer voor te bereiden. Hij zeide, dat deze partij door het Nederlandse bestuur in Hollan dia wordt enkend. Na zijn terugkeer in Nieuw- Guinea zou hij de strijd voor „vrijheid voor Irian" voortzetten, voegde hij hier aan toe. pagne in het Middellandse-Zeege- loied in twee op zichzelf niet be slissende operaties is, naar mijn nederige en met eerbied naar vo ren gebrachte mening, de eerste grote politieke en strategische blunder, waarvoor wij beiden ver antwoordelijk zijn". De opstand In Warchau. Omtrent de meningsverschillen met Stalin over de opstand i.i Warschau waarbij het in de nabijheid liggende rode leger niet ingreep, zodat de opstand der Poolse partisanen door de Duit sers kon worden neergeslagen wordt in het boek vermeld dat alle leden van het Britse oorlog kabinet ten zeerste verontwaar digd over de Russische houding waren geweest. ,,D ministerraad heeft overwo gen, of hierop niet moest worden gereageerd met het stopzetten van de aanvoer van door de Sow- jet-Unie bestemde voorraden via de Noordelijke IJszee. Doch de gevolgen van een der gelijke handelwijze konden niet worden voorzien, waarop er in 't belang van de geallieerde zaak, vanaf werd gezien", aldus ^hr- man in „Grand strategy, august 1943, september 1944". Hij voegt hieraan toe dat de Brits-Sowjetrussische betrekkin gen de schok van deze gebeurte nis nimmer volledig te boven zijn gekomen. Bij koninklijk besluit van 6 juli is met ingang van 7 juli 1956 aan prof. dr L. J. M. Beel als vice-mi nister-president en minister van Binnenlandse Zaken op de meest eervolle wijze ontslag verleend onder dankbetuiging voor de vele ën gewichtige diensten door hem aan de Koningin en het land be wezen. Bij Kon. Besluit van 6 juli is verder met ingang van 7 juli prof. mr J. C. van Oven belast met het beheer van het ministe rie van Binnenlandse Zaken ad interim, terwijl bij eenzelfde be sluit met ingang van 7 juli 1956 ir C. Staf werd belast met het beheer van het departement van Overzeese Rijksdelen ter tijde lijke vervanging van prof. dr W. J. A. Kernkamp. De staking van de arbeiders in Poznan, die op 28 juni heeft ge leid tot onlusten en de dood van 48 personen, is „in niet geringe mate" het gevolg geweest van „bureaucratische vervormingen van de kant van de proletarische staat", aldus het orgaan van de Poolse communistische partij „Trybuna Ludu", dat hierbij woorden van Lenin aanhaalt. „De gebeurtenissen te Poznan vormen een ernstige waarschu wing voor de gehele werkende klasse en een bittere les voor on ze partij en vakbonden", aldus het blad. In een moeilijke perio de in de Russische revolutie had Lenin een duidelijke waarschu wing uitgesproken tegen het te licht tellen van de gevoelens van de arbeidersklasse, welke tot sta kingen leiden. De theorie van Lenin volgend, merkt het blad verder op, dat het „politieke en klassebewustzijn van de Poolse arbeiders niet overal in het land op hetzelfde niveau stond". Door een gebrek aan dit bewustzijn hadden vijan den van het volk de onlusten kunnen uitlokken. „Trybuna Ludu" spreekt ook over de economische moeilijkhe den als een gevolg van pogingen om het door de oorlog geteister de land te industrialiseren en te- De verboden Cyprische com munistische partij, Akel, heeft donderdag in Nicosia pamfletten verspreid, waarin de bevolking wordt opgeroepen niet samen te werken met de „fascist" Grivas, die de leiding zou hebben van de EOKA de Grieks-Cyprische ver zetsbeweging. De Akel beschul digde kolonel Grivas van „misda dig optreden" in Griekenland, na de oorlog, waardoor „duizenden Griekse arbeiders om het leven zijn gekomen." De communisten roepen de be volking op „een verenigd front te vormen dat de vereniging met moeder Griekenland zal verzeke ren. Morris Weinberger, de vader van de baby van één maand die woensdag op Long Island uit de tuin van zijn ouders werd ont voerd, is vrijdag opgebeld door een man, die beschouwd wordt als de ontvoerder. De vader deel de de man mee, dat hij bereid was de gevraagde losprijs van 2000 dollar te betalen. Donderdag had de politie voor de ontvoerder een valstrik gezet, doch er kwam nie mand opdagen. In een telefoongesprek met de vader van de ontvoerde Pe ter Weinberger, een baby van vier weken, heeft iemand die zich de ontvoerder noemde vrij dag een losprijs van 5000 dollar geëist. (Aanvankelijk was 2000 dollar gevraagd). De heer Weinberger verklaar de later dat de ontvoerder, naar zijn stem te oordelen, een man was, en dat deze hem had ge zegd dat de .bay zich in goede welstand bevond. Ook zei de ontvoerder dat hij nog 'n twee de keer zou opbellen en dat in tussen een televisieomroeper, John McCaffery, moest worden gewaarschuwd. Politiechef Pinnell van de pro vincie Nassau heeft gezegd dat naar aanleiding van dit telefoon gesprek geen ongegrond optimis me gekoesterd dient te worden. „Het is een grote vraag of de baby werkelijk nog in leven is", aldus Pinnell. Dat .de ontvoerder donderdag niet in de val is gelopen, is vol gens de politie de schuld van een New Yorkse krant, die het ver zoek om voorlopig niets over het geval te publiceren niet geëerbie digd heeft. De vader hee ft inmiddels via pers en radio laten bekendmaken, dat hij bereid is de gevraagde 5.000 dollar te betalen. Een krant op Long Island heeft zaterdag een beloning van 5.000 dolar uitgeloofd voor inlichtin gen die er toe leiden dat Peter Weinberger ongfedeerd bij zijn ouders terugkeert. De politie heeft bekendgemaakt dat twee mannen zijn aangehou den, die echter „niet in direct ver band met de ontvoering staan". De ene man zou op de dag van de ontvoering het huis van de familie Weinberger hebben opge beld, de tweede zou in de buurt van het huis hebben rondgehan gen, zo verluidt in niet-officiële berichten. Mevrouw Weinberger heeft za terdagavond in een radio-oproep gevraagd aan de ontvoerders van haar baby door bemiddeling van een kerk of synagoge met haar in verbinding te willen treden: „Ik smeek u zich via een kerk met mij in verbinding te stellen, stop een briefje in een offer bus,... priesters en rabbijnen heb ben me beloofd de politie niet te waarschuwen". De televisie-omroeper McCaf fery heeft in zijn uitzending de ontvoerder gevraagd het kind te rug te brengen. Hij zou na de uit zending alleen gedurende 'n half uur in een openbare telefooncel aanwezig zijn om eventueel van de ontvoerder te vernemen of de ze hem als tussenpersoon zou willen gebruiken. McCaffery ver klaarde later, dat hij in de cel wel 25 maal was opgebeld. Vele der telefoontjes waren van iemand, die hij wel zwaar hoorde ademha-' len maar die niet wilde spreken en telkens weer zonder iets ge zegd te hebben, afbelde. gelijk een machtige defensie-in dustrie op te bouwen. „Wij weten allen, dat deze moeilijkheden, in grote mate hebben bijgedragen tot de lage, vaak zeer lage levens standaard van de massa", zo meent het communistische blad. Volgens te Warschau ontvan gen berichten is het leven in Poznan weer normaal. Er is nog geen datum bekend gemaakt voor de processen tegen de per sonen, die bij de onlusten zijn ge arresteerd. Ook het aantal arres tanten is niet bekend. Gezaghebbende reizigers die donderdag uit Warschau in Ber lijn aankwamen, hebben ver klaard, dat de leider van de Pool se communistische partij, Ochab, wellicht zal worden vervangen door iemand die meer voelt voor een onafhankelijke Poolse poli tiek, gericht op verhoging van de levensstandaard. De Poolse autoriteiten zouden besloten hebben geen maatrege len op grote schaal tegen de be togers van Poznan tr nemen, om dat hierdoor wellicht opnieuw, ook elders in het land, onlusten zouden kunnen uitbreken. Enige honderden mensen die tijdens de straatgevechten in Poznan gear resteerd waren, zouden na twee of drie dagen weer vrijgelaten zijn. In het vrijdag bij de V. N.-ont wapeningscommissie hervatte de lbat hebben nationalistisch China en Perzië 'n principiële utspraak van de westelijke landen over de bewapening ondersteund. Dr. T. F. Tsiang van nationalistisch China verwierp een Russische tegenresolutie, waarin de Sow- jets zich uitspraken voor beper king van strijdkrachten en voor een absoluut verbod van atomi- sche wapenen en de waterstof bom. „Het Sow jet-ontwerp, zo be toogde dr. Tsiang, is als 'n chèque van tien miljoen dollar zonder 'n rode cent op de bank". De com missie houdt zich bezig met net rapport van de subcommissie der Grote Vijf, die dit jaar al eerder in Londen bijeen kwam. De afgevaardigde van Perzië zei dat de westelijke beginselver klaring „leiden zou tot een voor uitstrevend ontwapeningsplan, waarvoor de eerste stappen met een zouden worden gezet". In de commissie die dinsdag op nieuw bijeenkomt, zijn twaalf na ties vertegenwoordigd. De verte genwoordigers van Australië, België en Cuba zullen dan nog het woord voeren. „We zullen hier een heerlijke tijd hebben" zo verklaarden eni gen van de 22 Amerikaanse 16 en 17-jarige middelbare scholieren, die vrijdag voor een verblijf van twee maanden in ons land aan kwamen. Veertien meisjes en acht jon gens kwamen opgewonden met de Parijse avondtrein te Den Haag aan. Zij zijn door hun scho len uitverkoren om in Europa 'e gaan logeren teneinde de onder linge betrekkingen tussen de V.S. en de oude wereld te verbeteren. De jeugdige Amerikanen zullen twee maanden lang bij verschil lende families logeren. De groep, die te Den Haag aan kwam, zal over Nederland en, in augustus, voor een deel over Lu xemburg verspreid worden. Een groot aantal jongelieden is naar Bremerhaven doorgereisd voor bezoeken aan Duitsland. Vijftig hunner zullen bij Spaanse fami lies verblijven. Anderen gaan naar Frankrijk, Italië, Zwitser land en Oostenrijk, alsook naar één der Scandinavische landen. Degenen, die in Nederland lo geren, zullen groepsbezoeken aan de grote steden maken. Voor et overige zullen zij het leven bij Nederlandse families „als kind aan huis" meemaken. Het bezoek van Amerikaanse schooljeugd aan Europa is onder deel van de Amerikaanse field- service", gegroeid uit Rode-Kruis werk uit de eerste wereldoorlog. Deze dienst beoogt door uitwis seling van jongelui betere ver standhoudingen tussen de landen te bevorderen en verleent daartoe ook studiebeurzen. Voor hun trip naar Europa moesten de Ameri kaanse jongelui zelf 400 dollar verdienen, waarmee zij door hun schoolgenoten geholpen zijn. Zij kunnen niet langer dan 2 maan den in Europa blijven, omdat zij vanwege de taalmoeilijkheden geen scholen kunnen bezoeken. De 900 jeugdige Europeanen, die tegen de herfst naar de Ver. Sta ten gaan, zullen daar een jaar bij families blijven en wel scholen bezoeken. de tappee »ef hel apart» coehtf morfct [6 brouwer Ij stroat 9 femuzeo In Calcutta is een algemene staking uitgebroken als protest tegen het plan van de Indische regering om wijziging aan te brengen in de grenzen van enige staten. Zaterdagochtend is 'n duizend tal personen, die als onruststo kers worden aangemerkt, in pre ventieve hechtenis genomen. Er hebben zich verscheidene inciden ten voorgedaan, tijdens welke 44 mensen zijn gearresteerd. IN LEVEN Oostduitse politieke gevange nen hebben in een brief, die naar West Berlijn is gesmokkeld, de Westduitse bevolking opgeroepen hen niet te vergeten. De brief, die met heel fijne let ters was geschreven op zeer dun papier is in handen gekomen van de voorzitter van het Westberlijn- se Huis van Afgevaardigden, Wil ly Brandt. Deze heeft de brief vrijdag aan de pers getoond. Het papier is zó dicht beschre ven, dat de inhoud in gewoon schrijfmachineschrift vijftien vel len zou beslaan. In bijkans mi croscopische kleine letters zijn berichten over de toestanden in Oostduitse gevangenissen opge schreven. Er wordt o.m. over ge heel ontoereikende geestelijke verzorging geklaagd. Een jeug dige politieke gevangene schrijft: „Er bevinden zich hier vele hon derden jongeren in dit tuchthuis. Zij zitten tezamen met moorde naars en plegers van zedenmis drijven in één cel en lijden daar letterlijk honger. Als ons niet de hoop op spoedige vrijheid in le ven hield, zouden velen van ons er zeker niet meer zijn". Gedurende het weekeinde kwam het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk, wat een aanmerkelijke weersverbetering ten gevolge had. In het hele land stegen de temperaturen zondagmiddag tot 20 a 25 graden. In De Bilt werd voor het eerst sinds 28 mei j.l. weer een zomer se dag met een maximumtempe ratuur van 25 graden genoteerd. Het genoemde hogedrukgebied verplaatst zich naar Scandinavië. Als gevolg daarvan blijft ons land in de warme lucht. Daarbij zal het kwik vandaag tot nog ho gere waarden stijgen. voor verzorgd kap werk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". De Britse 3.333 ton metende Ka naalboot „Lord Warden" is zater dagavond drie mijl ten westen van Kaap Gris Nez in aanvaring gekomen met het 5.100 ton me tende Franse vrachtschip „Tam- ba". Twee boeren in het Yvette-dal in het Franse departement Seine et Oise hebben donderdag voor hun ogen een moord zien plegen, die waarschijnlijk een „afreke ning" tussen leden van de onder wereld betekende. De twee boe ren zagen des avonds op de weg een jongeman aankomen, die blijkbaar niet goed raad wist. Na derbij gekomen vroeg de vreem deling hun of zij een logement voor hem wisten. Nog voordat de boeren antwoord hadden kunnen geven, naderde een auto en de jongeman sloeg op de vlucht. Twee mannen, die uit de auto sprongen, zetten de jongeman na en schoten hem met de revolver neer. Een derde man, die in de auto was gebleven, maande tot spoed. De twee anderen sleepten de vreemdeling in de auto en de ze reed weg. Even later hoorden de boeren nogmaals schieten in de auto, die omkeerde en hen nogmaals voorbijreed, waarbij ook op hen enkele schoten wer den gelost. Kort tevoren waren de over vallers in een café in de buurt gezien. Het Franse schip werd door 'n Franse sleepboot op sleeptouw genomen naar Duinkerken. De „Lord Warden", die vaart voor de Britse spoorwegen, meldde, dat er geen hulp nodig was. De „Lord Warden" is te Dover aangekomen met beschadigingen aan de boeg. Eén opvarende heeft verwondingen opgelopen. De sleepboot „Jean Bart" sein de naar Duinkerken, dat nie mand aan boord van de „Tamba" is gewond. De „Tamba" maakte enige slagzij. Donderdag is een van de laat ste twee onderbrekingen in het dijkgat HarderwijkElburg van de toekomstige polder Oostelijk Flevoland gesloten. Wat officiëler getint zal echter de sluiting van het laatste gat in dit dijkgedeelte zijn. Deze is niet vrijdag verricht, zoals voorzien was. De sluiting hoopt men te verrichten dinsdag 10 juli a-s. omstreeks twee uur in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur van Elburg. Voor Elburg toch heeft deze sluiting vele consequenties met name voor haar vissers en schippers. Tot dinsdag kunnen de vissers nog vrij de grote plas van de toe komstige polder, die nu bijna ge heel omringd is met dijken, bin nenvaren, na dinsdag is dit onmo gelijk. Dan zullen de Elburgers alleen nog toegang heibben tot 't randmeer rond de dijk. Wanneer plus minus september ook het gat bij Lelystad zal zijn gesloten, is het vissen ook daar definitief uit. De sluiting van dit allerlaatste dijkgat bij Lelystad zal waar schijnlijk meer officiële personen bijeen brengen, want dan is een mijlpaal in de geschiedenis van de inpoldering bereikt. Men hoopt dan ook de gemalen zover gereed te hebben, dat met de bemaling van deze 54.000 hectare grote plas kan worden begonnen. De zeesleepboot „Noord-Hol land" van Wijsmuller IJmuiden, die deze week zonder sleep onder weg w*as van Saint Nazaire in Frankrijk naar New Orleans in de Verenigde Staten om drie lichters op te halen, is op 1200 mijl ten zuidwesten van de Azoren op de Atlantische Oceaan de 9766 ton metende Noorse tanker „Koll" te hulp gevaren. De „Koll", van Ma- racaibo onderweg naar Rotter dam, had woensdagavond reeds noodseinen uitgezonden, omdat het in moeilijkheden was geraakt. Door het scheuren, van het dek was een gat in de scheepswand ontstaan. D,e „Noord-Holland" die 500 mijl van de „Koll" was verwijderd, zette daarop koers naar het Noorse schip, dat vrij dagavond werd bereikt. De kapi tein van de „Koll" aanvaardde de hulp. De sleep is thans onderweg naar de Europese kust. De 294 ton metende kuster „Er- kalin" uit Groningen is vrijdag morgen bij Nibe, in Noord-Jut land, aan de grondgelopen. Het schip was met een lading graan op weg naar Aalborg. Vier be manningsleden hebben eerst van uit een reddingssloep getracht het schip vlot te brengen. Toen zij daarin niet slaagden zijn zij naar de kust geroeid, waardoor de stranding eerst vrijdagavond bekend werd. Zij verklaarden dat er geen gevaar bestaat voor be manning en lading. Het Panamese schip „Seotia" De akoestiek in de rechtszaal heeft zaterdagmiddag gemeld, in Doornik, waar gisterochtend dat het 16 mijl ten zuiden van1 uitspraak is gedaan in de zaak Portland in aanvaring is geweesttegen de gebroeders Messina, is met een ander schip. zodanig, dat de pers het vonnis niet duidelijk kon verstaan. Dit heeft tot allerlei vergissingen aanleiding gegeven. De juiste uitspraak is: Eugenio Messina: zeven jaar gevangenisstraf en 114.000 frank boete. Carmelo Messina: tien maan den gevangenisstraf en 8000 frank boete. Eugenio kreeg verder 28.500 frank boete en Carmelo 2000 fr. Aangezien de broers al tien maanden in voorarrest zitten, zal Carmelo waarschijnlijk worden vrijgelaten. Hij is alleen veroor deeld op illegale grensoverschrij ding, gebruik van een vals pas poort en wapenbezit. Van vrou wenhandel is hij vrijgesproken. In het Canisius ziekenhuis te Nijmegen worden thans tien pa tiënten verpleegd, die lijden aan kinderverlamming. Deze patiën ten zijn niet afkomstig uit Nij megen maar zijn uit de Noord limburgse en Noordoostbrabant se gebieden, van waar de ern stigste patiënten naar Nijmegen zijn overgebracht. De toestand der patiënten geeft echter nog geen ernstige reden tot grote on gerustheid. In Nijmegen zelf zijn nog geen gevallen geconstateerd. Op advies van de Rijksinspectie van de Volksgezondheid in Gelderland zijn wel maatregelen getroffen om besmetting te voorkomen. Op verschillende plaatsen in Oost- Gelderland zijn gevallen van kin derverlamming geconstateerd, maar tot heden in het algemeen zonder ernstige gevolgen. Te Doetinchem is een volwassen pa tiënt aan de gevolgen van kinder verlamming overleden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. WARM EN ZONNIG. Warm, zonnig en droog weer. Weinig wind maar aan de kust tijdelijk zeewind en hier en daar mistbanken. Over het algemeen hogere temperaturen dan giste ren. DINSDAG 10 JULI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.09 3.44 4.24 4.34 n.m. 3.28 4.03 4.43 4.53 ZON MAAN op onder op onder Juli. 9 4.33 21.01 6.24 21.28 10 4.34 21.00 7.49 21.55 11 4.35 20.59 9.13 22.19

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1