Het rommelt in het Oosten ~sm5 r tsssrsr -rsrrss "«ui Dr. Drees zal besprekingen voortzetten De spanning aan de Israëlisch-Jordaanse grens neemt toe Uitkering Japanse smartegelden HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEKELIJKSE WERELDSCHOUW DE KABINETSFORMATIE HET MIDDEN-OOSTEN Sjepilof over betrekkingen met de Verenigde Staten *r«2kerfng bij abonnement Temeuzen ZATERDAG 7 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3810 Zoals drie jaren geleden in Oost-Duitsland, is plotseling in het weste lijk gedeelte van Polen, in de stad Poznan (Posen), verzet onder de arbeiders uitgebro ken. Geheel onverwacht kwam dit niet, want men wist Polen in het algemeen reeds enige tijd rumoerig, onder de arbeiders in de ste den, onder de boeren op het platteland. De arbeiders hielden eer, demonstratie onder de leuzen: Wij willen brood en wij willen de Rus sen kwijt. Zij hebben niet geringe wanorde geschapen, des te erger voor de Russen, omdat juist de Jaarbeurs ge opend was en zodoende de vreemdelingen van allerlei nationaliteit de onlusten hebben gezien. WEINIG WELKOM VOLDOENING BIJ VEILIGHEIDSRAAD NA DE DOOD VAN BERIA STAKING BRITSE PLANNEN VOOR CYPRUS OPGEGEVEN? HAMMARSKJOELDS BESPREKINGEN TE MOSKOU Prins Bernhard en Prinses Beatrix naar Aken OUD COMPLOT ONTHULD IN PRAAG Looneisen van machinisten en stokers der Engelse spoorwegen De Britse bases op Ceylon Het komende bezoek van prinses Margaret aan Oost-Afrika DE WESTDUITSE DEFENSIE BRITSE STAFCHEF IN TURKIJE Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1.80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mfh 13 ct; tnfnimnWi pé* advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels rf tv-* iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrei Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Zij bezetten het stadhuis; zij brandden het gebouw van de M.V.P., de Poolse geheime poli tie, uit, zodat alle dossiers zijn verloren gegaan; zij verzetten zich moedig tegen de tanks e.a. gemechaniseerde formaties, hoe wel dit uiteraard geen resulta ten opleverde. De regering te Warschau, geleid door de secre taris der C. P. Ochad greep krach tig in; de poging tot ommekeer werd sneller en resoluter dan destijds in BerLijn neergeslagen. Natuurlijk zijn het vreemde ele menten, de imperialisten, die slechts kwaad voor de arbeider wensen, geweest, die dit vuurtje zouden hebben aangestookt! De Poolse openbare mening zal zich niet laten misleiden en Uit de sympathiebetuigingen van so cialisten in verschillende landen, zullen de arbeiders van Polen wel weten, wat er werkelijk aan de hand is. Zodra zij de toestand weer meester waren, hebben de autoriteiten een ware jacht naar mensen georganiseerd, en men kan er zeker van zijn, dat strenge vonnissen zullen worden geveld. Maar ongetwijfeld smeult het nog in Polen. new look te geloven. Gelijk Dul les aan de macht van de NATO toeschreef, dat Boelganin en Chroestsjef de houding van de laatste twee jaar moesten aanne men, heeft Dulles nu gewezen op de onenigheid in het communis tische kamp, die in vele gevallen aan de dag treedt. 'Hij meent zelfs, dat de macht van Moskou daarbij in het spel kan komen. Eisenhower heeft nu de re gering weer zelf in handen genomen; hij heeft het ziekenhuis verlaten en voor hem en zijn dok toren is er van aarzeling om op nieuw 'n kandidatuur te aanvaar den, geen sprake. Het Congres bereidt nu Eisenhower wel' moei lijkheden, want de Senaat, die hem te hulp is geschoten, heeft slechts 500 miljoen van de 1 mil jard aan buitenlandse hulp her steld, en het Huis heeft nu de be groting voor de luchtmacht op kenmerkende wijze met 1 miljard verhoogd, blijkbaar om te doen zien, dat op de luchtmacht Ame- rika's vertrouwen tot verdediging vooral is gevestigd. de van zijn eigen partij, die zo grote tegemoetkoming in Cyprus niet wil. Of deze achterhoede ak koord zal gaan met een beperking der Engelse bewapening op vrij grote schaal, moet worden afge wacht. De Russen zal deze duidelijke afkeer van een zo belangrijke satellietstaat weinig welkom zijn. Moskou heeft to-al genoeg om handen met de voor Stalin's na gedachtenis opkomende commu nistische partijen, die van Italië onder Toghatti in het bijzonder, die daardoor zijn greep op de links-socialisten onder Nenni ver liest en moet aanzien, dat Nenni en Saragat een zuiver socialisti sche partij vormen. De „Prawda" baarde opzien door een artikel op te nemen, dat kritiek op de regering van Chroestsjef en Boelganin oefen de. Men meende, dat dit wellicht de voorloper zou zijn van een ont hulling van de dood van Stalin. Dit lijkt na de laatste verschijnse len niet waarschijnlijk. Want niet alleen heeft Moskou zich over de bestrijding van het oproer te Poznan typisch Stalinistisch uit gelaten, maar Chroestsjef heeft er, vermoedelijk om de pro-Stali nisten in ancere landen te vol doen, nadruk op gelegd, dat Sta lin tot zijn terreur gedwongen werd door het buitenland, dat het op de veiligheid van Rusland had voorzien. Nu is er zelfs een ver klaring gekomen, waarom Chroestsjef, Boelganin enz. zich niet tegen Stalin's terreur tijdens zijn leven hébben verzet. Het Russische volk zou dat niet begrepen hebben; men bedoelt er natuurlijk mede, dat Stalin deze vroegere partijgenoten om hals had gebracht, gelijk hij het met anderen reeds deed. Men beweert zelfs, dat men pas na de dood van Beria de terreur in volle gang heeft leren kennen, hetgeen nogal zonderling is als men zich bedenkt, dat daarvoor de politie-generaal Orlow een vol ledig boek heeft gepubliceerd, waarvan' dan niet alle bijzonder heden tevoren aan degenen die met Stalin zo nauw samenwerk ten, bekend mochten zijn, maar toch wel zeker vele. Wat zich op dit ogenbMk afspeelt in Rusland en Polen zal, evenals in 1953, de illusies van velen over de Russi sche new look anders belichten. Amerika heeft door de pers conferentie, die Foster Dulles hield, kunnen begrijpen, dat het niet de bedoeling van Washing- !on is om, al wil men elke uiting van Rusland op zijn waarde on- In Amerika is de staalstaking uitgebroken, die wellicht lange tijd kan duren en economisch in vloed heeft; het geweldige onge luk met twee vliegtuigen heeft zelfs in Amerika indruk gemaakt. De verkiezingen in IJsland heb ben over de opheffing van de Amerikaanse bases aldaar, geen volledige opheldering gebracht; een kabinetsformatie zal moeilijk zijn en een besluit van de rege ring nog moeilijker. Amerika heeft inmiddels een aanbod van Portugal ontvangen en blijkbaar aanvaard om in ruil voor IJsland en het niet meer geheel betrouwbare Marokko, vliegsteunpunten te krijgen in Portugal zelf en op de Azoren. In Londen zijn de ministers van de Commonwealth samen. Alle dominions zijn vertegenwoordigd. Zo naar binnen als naar buiten worden ietwat sceptische vragen over de toekomst van de Com monwealth gesteld. Maar verras send is wel, dat het nieuwe aan bod aan de Cyprioten om geleide lijk tot zelfbestuur te komen, door alle dominions, ook door In dia, Pakistan en Ceylon is afge keurd, met het oog op de veilig heid der Commonwealth. Het is ook nog geenszins zeker, Idat zou dit aanbod worden ge daan, Turkije niet een spaak in het wiel zal steken. Eden heeft moeilijkheden met de achterhoe Frankrijk heeN voldoening hij de Veiligheidsraad: met grote meerderheid is het voorstel van de Aziatisch-Arabische staten om de strijd in Algiers voor de Raad te brengen, afgewezen. Rusland heeft wel de zijde van de Arabieren moeten kiezen, ge lijk Perzië, het enige moslemse lid van de Raad. Het socialistisch congres te Rijssel heeft bovendien met grote meerderheid vertrouwen in Mol- let en zijn regering uitgesproken. Mollet heeft er zijn begroting en de ouderdomsverzekering door, zij het ook dat er heel wat heen en weer is gesproken tussen de nationale vergadering en de Raad der Republiek. Pineau ;n- tussen, minister van Buitenland se Zaken, staat aan vrij scherpe kritiek bloot, vooral nu blijkt, dat hij praktisch in Amerika niets heeft bereikt. Het grote deibat over de bui tenlandse politiek is te Bonn ge houden. Het leidde geenszins, ge lijk men een ogenblik verwacht had, tot emotionele momenten. Von Brentano zette helder en dui delijk het standpunt der regering uiteen, die de steun van het wes ten niet wil verliezen tegen een slechts schemerachtige mogelijk heid om de eenheid van Duitsland met Ruslands hulp te herstellen. Ollenhauer en andere opposan ten waren gematigd in hun oor deel. Het resultaat was een grote overwinning voor Adenauer, gro ter dan men verwacht had. De F.D.P. te Berlijn is nu ge splits; slechts een klein deel houdt aan Dehler vast; Berlijn heeft zijn eigen nieuwe vrije Volkspartij. De geruchten blijven aanhou den, dat er opstand van de Tibe- tanen tegen China is. Of daar mede samenhangt, dat Tsjoe en Lai de militair" uitgaven wil ver minderen en minder rigoreuze economische bepalingen doorvoe- ren, is niet duidelijk. Tsjoe een- ter wil met Formosa rechtstreeks praten, omdat China z.i. één en ondeelbaar behoort te zijn. VAN DER MANDERE. (Nadri k verboden). Uit gezaghebbende bron is don derdagavond in Londen verno men, dat de Britse regering haar jongste voorstellen voor oplos sing van de kwestie-Cyprus op gegeven schijnt te hebben wegens krachtige Turkse bezwaren er tegen. Het Britse plan voorzag in zelfbeschikkingsrecht voor de in woners van het eiland circa 10 jaar nadat de Cyprioten zichzelf bestuurd zouden hebben. De meerderderheid van de bevolking van Cyprus is van Griekse af komst en wenst aansluiting bij Griekenland. De Turkse minder heid verzet zich hiertegen. Men verwacht dat de kwestie- Cyprus de volgende week in het Lagerhuis ter sprake zal komen. De Britse regering zou zich ook i or gen maken over verzet in de conservatieve partij tegen de nieuwe plannen. De vierde ontmoeting tussen de kabinetsformateur, dr. Drees, en de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede kamer, die vrij dagochtend in het Ministerie van Algemene Zaken is gehouden, heeft geduurd van half tien tot kwart vóór elf. Naar A.N.P. van bevoegde zijde na afloop van de bijeenkomst verneemt, zal de formateur zijn pogingen voortzetten, hoewel geen voldoende overeenstemming is bereikt over de defensieuitgaven. Wél bestaat in beginsel overeenstemming over de huurkwestie. De gevonden oplossing gaat in de richting van een door de demissio naire minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir B. J. Witte, uitgewerkte gedachte, dat een deel van een komende huur verhoging zal worden geblokkeerd met de bedoeling t.z.t. deze gelden geleidelijk vrij te geven voor verbetering en vernieuwing van de oude woningen. Het plan moet nog in details worden uitgewerkt. De secretaris-generaal der Ver. Naties Hammarskjoeld heeft te Moskou verklaard dat hij gedu rende de drie dagen, dat hij be sprekingen met de Sowjetrussi- sche regering heeft gevoerd, geen nieuwe voorstellen rn.'b.t. het Midden-Oosten heeft gedaan. Er is dus nog geen oplossing gevonden voor het verschil van opvatting tussen de formateur en de demissionaire minister van Oorlog, ir Staf, over de vraag tot welk niveau de uitgaven voor de defensie kunnen oplopen. Dr Drees zou daarbij op het standpunt staan, dat hoezeer hij zijn pogingen met succes zou willen zien bekroond het hem onmogelijk is als minister-presi dent een programmapunt te moe ten verdedigen, waartegen hij persoonlijk grote bezwaren heeft. De formateur is dan ook aan vankelijk geneigd geweest aangezien over de defensiekwes tie geen voldoende overeenstem ming is bereikt ontheffing van zijn opdracht te vragen om het verspillen van veel tijd te voorkomen. Op de bijeenkomst van gister ochtend is het echter daartoe niet gekomen, aangezien de sterke wens bleek te bestaan, dat hi; zijn pogingen zal voortzetten met het behandelen van een aantal andere vraagstukken in afwach ting van de vraag, of alsnog een De minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie, Sjepilof, heeft op een receptie in Moskou ter ere van het bezoek van de seoretaris-generaal der Verenigde Naties, Hammarskjoeld, ge klaard, dat er een brede basis bestaat voor normalisering van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de \erenigde Staten. Hijze zou liever spreken van toenadering tussen de twee landen mplaats van over normalisering van de betrekkingen. Sjepilof hoopt, dat hij bij de volgende zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties in New York gelegenheid zal hebben om besprekingen te voeren met Amerikaanse leiders. Dp sDanning aan de Israëlisch-Jordaanse greris is toegenomen i u aarhil volgens Jordaanse berichten een Isiaeli- W^e^^rdaai^UoppeKte^etonsieraitoSisZ1inl Amman°bijeen geweest maatregflen zijn'genomen om elke Israëlische aanval op J^daans gewST tie verhinderen. Voorts zijn versterkingen gezonden naar de Jordaanse ^Htalre woordvoerder verklaarde: „W« *|n langs de gehele grens gereed om tot actie over te g»an derdag op vrijdag is rustig ge weest. Luisteraars naar de Arabische Een Israëlische woordvoerder beschuldigde Egypte, Syrië, Liba non, Jordanië en Irak dat zij troepen aan de Israëlische gren zen samentrekken of hun troepen in paraatheid brengen. De Arabi sche beweringen over Israëlische troepenconcentraties langs de Jordaanse grens zijn slechts be doeld om de actie van de Arabie ren te vermommen, zo zei hij. Volgens welingelichte bronnen in Tel Aviv zijn 75 percent van de Egyptische troepen op het ogenblik, zowel in het gebied van de Sinai als in dat van Gaza, langs de Israëlische grens samen getrokken. Eveneens zouden 80 percent van de Syrische troepen langs de Jordaanse grens gelegerd zijn. Een Israëlische militaire woord voerder verklaarde, dat er geen enkele belangrijke beweging langs de Jordaanse grens waar genomen was. De nacht van don- Ten aanzien van het Midden- Oosten verklaarde hij, dat de Sowjet-Unie vermindering van de spanning in dat gebied van de wereld wenst. Elke maatregel van Hammarskjoeld en de Ver enigde Naties in die richting zal de Sowjet-Unie steunnen. Een eerste voorwaarde voor toenadering tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie is vol gens Sjepilof „het muilkorven van de propagandisten van de koude oorlog". Hij geloofde, dat men de Sow- jet-pers reeds lang niet meer kan beschuldigen van „ongegronde aanvallen op de Verenigde Sta ten, maar de Amerikaanse pers en radio storten nog steeds een ware Niagara van leugens" ten aanzien van de Sowjet-Unie over de wereld. Persoonlijke contacten en be sprekingen zijn volgens de Sow- jet-minister de beste middelen om bij te dragen aan de vermin dering van de spanning en aan het wederzijds begrip. Hijzelf „dorst naar contacten met alle leiders van alle landen, ook de Verenigde Staten". Sjepilof deelde mede, dat hij met Hammarskjoeld over alle internationale kwesties gespro ken heeft, ook over het Midden- Oosten en over maatregelen die volgens de Sowjet-Unie genomen moeten worden om van de Ver enigde Naties een werkelijk uni versele organisatie te maken. Het was de eerste maal dat Sjepilof verklaringen tegenover Westelijke journalisten aflegde. Hij beantwoordde bereidwillig meer dan een half uur vragen van journalisten, die de receptie be zochten. radio-uitzendingen hebben ge constateerd, dat, zo de Arabische radio de zenuwenoorlog al voort zet door te spreken van Israëli sche troepenconcentraties, de scherpe toon in ieder geval wat verzacht is. Er is in deze uitzen dingen niet meer sprake van een te verwachten aanval van Israël. In politieke kringen te Tel Aviv wordt verondersteld, dat het door de vijanden van Israël ge stelde doel drievoudig is: te ver hinderen dat de grote mogend heden wapens aan Israël leve ren; binnenlandse moeilijkheden te verbergen; onder druk het vraagstuk van de hervatting der bevloeiingswerken langs de Jor- daan weer aan de orde stellen. Z.K.H. Prins Bernhard is giste ren met H.K.H. Prinses Beatrix per vliegtuig naar Aken vertrok ken, waar de wereldkampioen schappen springen voor hippische sport worden gehouden. Het gevolg bestaat uit jonk vrouwe C. E. B. Roëll, hofdame van H.M. de Koningin; luit. kol. vlieger mr R. J. E. van Zinnicq Bergmann en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, adju danten van H.M. de Koningin. H.K.H. Prinses Irene zal over enkele dagen zich eveneens naar Aken begeven en zich bij het ge zelschap voegen. De terugreis naar Nederland zal woensdag worden aanvaard, oplossing zal kunnen worden ge vonden op het stuk van de defen sie. Dat dr Drees zijn pogingen zal voortzetten, betekent echter niet aldus verzekerde men van be voegde zijde dat het slagen van de formatie is verzekerd. -Dr Drees zal maandag a.s. de vijf bij de besprekingen betrok ken fractieleiders zijn hoofddenk beelden doen toekomen over de overige punten van het door hem voorgestane regeringsprogram ma, waarna woensdag het ge sprek zal worden hervat. De for mateur zal de fractieleiders geen volledig regeringsprogramma voorleggen, daar hij de mening is toegedaan, dat het uitstippelen van een volledig regeringspro gramma voor de eerstkomende 4 jaar niet mogelijk is. Het wordt een vraag geacht of een dergelijk programma geheel zal kunnen worden verwezen lijkt met het oog op de wisselen de omstandigheden. Zo is bijv. thans de financieel-economisdie toestand van ons land moeilijker, dan men kortgeleden had kunnen verwachten. Het is niet de bedoeling, dat de vijf fracties de punten van het programma van de formateur volledig zullen bespreken. Dr Drees heeft er op aange drongen, dat de methode zal wor den gevolgd van besprekingen tussen de formateur en de frac tieleiders. Een volledige binding met de fracties is niet mogelijk, hoewel er uiteraard een voldoen de mate van overeenstemming dient te zijn, zodat met het par lement kan worden gewerkt. Het volledig program dient met de nieuwe ministers te worden be handeld. Naar nog van bevoegde zijde is medegedeeld, is op de bijeen komst van gisterochtend de vor ming van een regering zonder de P. v. d. A. niet ter sprake geko men Men voegde hier desge vraagd aan toe, dat natuurlek de mogelijkheid wel bestaat. De veiligheidspolitie van Praag heeft onthuld, hoe zij drie jaar geleden een komplot ontdekte om het Praagse postkantoor en ra diostation te overmeesteren en de Fancratius-gevangenis in brand te steken. Bij de arrestatie van de leiders van het complot was een politieman doodgeschoten. Bijzonderheden van deze zaak zijn voor de eerste keer openbaar gemaakt in het Tsjechische vak bondsblad in een artikel, waarin' het werk van de veiligheidsdien sten wordt geprezen en over het verleden van deze dientsen wordt verteld. Machinisten en stokers van de genationaliseerde spoorwegen hebben een eis tot loonsverhoging van 15 ingediend, waarmede een bedrag van 50 miljoen pond sterling per jaar gemoeid zal zijn. Het is wel zeker, dat de Britse vervoerscommissie, die het toe zicht op de spcorwegen uitoefent en de vorige week mededeelde, dat de tarieven voor personen- en vrachtvervoer niet verhoogd zullen worden, zich tegen de loon- Met de uitbetaling aan recht-1 ^>ers vermelden, hoe en waar de- hebbenden van het smartegeld, dat Japan op zich heeft genomen aan Nederland te betalen ten be hoeve van Nederlanders, die in de tweede wereldoorlog in Ja panse kampen in Azië als burger geïnterneerd zijn geweest, hoopt de Nederlandse regering nog voor het einde van dit jaar te kunnen beginnen. Complete lijs ten van belanghebbenden zijn echter niet aanwezig. Hierdoor is het niet mogelijk, reeds thans over te gaan tot een vaststelling van het juiste bedrag, dat aan een ieder kan worden uitgekeerd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept belanghebbenden daarom op zich aan te melden, opdat tot een zo spoedig moge lijke juiste verdeling kan worden overgegaan, ze aanmelding dient te geschie den. Na opgave van naaam en adres en de categorie waartoe men behoort, volgt toezending van de in te vullen vragenlijst. Japan heeft zich verbonden een bedrag van 10.000.000 dollar, dat is 38.000.000, in 5 jaarlijkse ter mijnen, te beginnen met 1956, aan Nederland over te maken, welk bedrag echter in de vorm van voorfinanciering door de Ne derlandse regering ineens zal worden beschikbaar gesteld. De Nederlandse fiscus zal over het uit te keren bedrag geen be lasting heffen, noch zullen vor deringen van het rijk ermede worden verrekend. Aan allen, die onder deze regeling vallen, onge ■cht leeftijd z?l een gelijk bedrag worden uitbetaald, MEirAIIIUiN Ti ZtVINBEBCF Naar aanleiding van de wens van de regering van Ceylon om de Britse bases op het eiland over te nemen, heeft de Britse regering zich bereid verklaard, met passende maatregelen voor dat doel in te stemmen", zo wordt gezegd in een verklaring van Downingstreet 10. De Britse regering erkent het recht van de Cylonese regering vlootbasis te Trincomalee en de luchtbasis te Katoenajake om ontruiming aan te vragen op grond van het defensieakkoord van 1947. Enerzijds heeft de regering van Ceylon zich bereid verklaard, de Britten op hun verzoek bepaalde faciliteiten, die zij op het ogen blik genieten, te blijven verlenen, terwijl de Britse regering ander zijds te kennen heeft gegeven, dat zij Ceylon op zijn verzoek hulp zal verschaffen bij de uit breiding en oefening van zijn strijdkrachten. Spoedig zullen vertegenwoor digers der twee landen te Londen en later te Colombo bijeenko men om de nodige regelingen te Te Londen is het program be kend gemaakt van de reis van vijf weken, die prinses Margaret in de herfst door Oost-Afrika gaat maken. Op 22 september wordt de prin ses per vliegtuig te Mombasa in Kenia verwacht. De volgende dag gaat zij aan boord van het ko ninklijke jacht „Britannia" voor een reis van zes dagen naar het eiland Mauritius. Vandaar gaat zij via het eiland Zanzibar naar Tangajika. Tenslotte keert zij terug naar Kenia voor een bezoek van een week. Op 26 oktober be gint de terugreis per vliegtuig naar Engeland. Het Westduitse ministerie van Defensie heeft aan de bondsdag een anschaffingsprogram voorge legd, waarmee een bedrag van 11,4 miljard mark is gemoeid. Reeds is anderhalf miljard mark toegewezen voor de bouw van kazernes en woningen voor militairen, 600 miljoen mark voor de marine en de luchtmacht en 550 miljoen mark voor pantser wagens en vrachtauto's. Het ministerie vraagt thans voor het aanschaffen van vlieg tuigen een bedrag van 5,1 mil jard mark, voor de aankoop van pantservoertuigen drie miljard mark en nog eens een bedrag van drie miljard mark voor het aan schaffen van voertuigen, sche pen, munitie en militaire kleding. In de loop van drie jaren moe ten, volgens het program van het ministerie, 400 lichte en 10.680 middenzware pantserwagens wor den aangekocht. Voorts wil men 42 kazernes, verdeeld over 29 plaatsen laten bouwen. IETS HOGERE TEMPERATUREN. De westelijke luchtstroming die vrijdag het weer in ons land be paalde, werd in stand gehouden door een depressie boven Zuid- Scandinavië en een rug van hoge druk boven de Britse eilanden. De rug onderdrukte de buiïgheid vrijwel geheel en veroorzaakte flinke opklaringen. Desondanks steeg het kwik in de koele lucht nergens hoger dan 20 graden. De rug wordt gevolgd door een kleine storing, die vrijdagavond op een noordoostelijke koers zuid- west-Ierland naderde. Het erbij behorende warmtefront met be- wolkïngs- en regenzöne had toen de zuidkust van dit eiland al be reikt. De bewolking van dit front bereikt ons land in de loop van hedenochtend, waaruit later eni ge regen zal vallen. Met de dan naar zuidwest of zuid gekrompen wind wordt lucht aangevoerd, waarin de temperaturen iets ho ger zullen worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Later wat regen. Verder toenemende bewolking met later van het westen uit eni ge regen. Matige zuidwestelijke of zuidwestelijke wind. Iets ho gere middagtemperaturen. ZONDAG 8 JULI. De chef van de keizerlijke Brit se staf generaal Templer, heeft donderdag in Istanboel verklaard dat de waarde van Cyprus als mi litaire basis niet verminderd wordt door de verzetshandelin- v.m. n.m. Breskens 1.26 1.50 Temeuzen 2.01 2.25 Hansweert 2.41 3.05 Walsoorden 2.51 3.15 MAANDAG 9 JULI. v.m. n.m. Breskenns 2.18 2.42 Temeuzen 2.53 3.17 Hansweert 3.33 3.57 Walsoorden 3.43 4.07 ZON MAAN op onder op onder Juli. 9 4.33 21.01 6.24 21.28 10 4.34 21.00 7.49 21.55 11 4.35 20.59 9.13 22.19 12 4.36 20.58 10.35 22.41 13 4.37 20.57 11.53 23.03 14 4.38 20.56 13.08 23.26

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1