Uit de Provincie Eric de Noorman - De Koningin van de Eilanden Gemeenteraad vanTerneuzen «Mijnheer Robert is teruggekomen» BURGERLIJKE STAND Gevonden voorwerpen DE BEZUINIGINGEN VAN DE ENGELSE REGERING OOK ALGERIJNEN IN FRANKRIJK IN STAKING DR DIBELIUS TEGEN DIENSTPLICHT TERNEUZEN. AXEL. AXEL ZAAMSLAG ZUIDZANDE chocolade in z'n fijnste vorm De Engelse regering heeft gis teren bijzonderheden bekend ge maakt omtrent de verminderin gen van haar uitgaven, over eenkomstig de door de minister van Financiën aangekondigde be zuinigingscampagne. Uit de her ziene ramingen voor de uitgaven blijkt, dat de grootste besparing bij het ministerie van Landbouw wordt bereikt. Daaar zal de op heffing van het staatssubsidie op brood naar schatting een bespa ring opleveren van 25,8 miljoen pond sterling en zal de verlaging van het subsidie op melk een be sparing geven van 11,2 miljoen pond sterling. Voor de koloniale diensten worden besparingen tot een bedrag van 1 miljoen pond sterling beoogd. De bezuiniging op de koninklijke marine zal in totaal 10,91 miljoen pond sterling bedragen. Voor het leger zal in totaal 16,85 miljoen pond sterling minder dan de oorspronkelijke raming worden uitgegeven en voor de koninklijke luchtmacht zal de besparing in totaal 8,74 miljoen pond sterling bedragen 49. Onderaan de trap staat Halfra met sten torstem zijn uitdaging naar boven te galmen. „Komaan, laf gespuis, hebt ge nu reeds de moed verloren?" Maar niemand roert zich en Eric zegt: „Ik ga eens kijken". De anderen probe ren hem hiervan af te brengen, maar de Noorman wil zeker heid hebben. „Bovendien", zegt hij, „als Wolf zo rus tig is, bewijst dat al, dat ik veilig naar boven kan gaan." De daad bij het woord voegend, loopt hij kalm de trap op. Alles blijft rustig en een ogenblik staat Eric roerloos en luistert scherp. Na te hebben rondgekeken, komt op onverklaarbare manier de zeker heid in hem op, dat de overige krijgers van Niall inderdaad zijn weggegaan. Hij wenkt naar bene den, opdat de anderen ook naar boven komen. Voorzichtig sluipen allen geza menlijk naar de ingang van de burcht, doch de binnenplaats is leeg. Halfra zet zijn borst vooruit en snuift: „Ik denk, dat mijn roekelo ze uitdaging hen op de vlucht heeft gejaagd. De moed van een edelman is te veel voor deze schob bejakken „Het merendeel van de piraten was waarschijnlijk al te ver weg om iets te horen", zegt Eric droog jes, „en is nu bij de schepen. Die kunnen we dus binnenkort weer terug verwachten Ook de beide paardjes blijken te zijn verdwenen en het lijkt Eric het beste, maar zo gauw mogelijk uit Dun Durrah weg te gaan. De anderen zijn het met hem eens, dat ze weg moeten zijn, vóór de piraten terug komen en ze be sluiten hun eigen landingsplaats op te zoeken. Zo begeven zij zich naar de uit gang, doch als ze halverwege de binnenplaats zijn gekomen, staan ze allen eensklaps als aan de grond genageld. In de poort is 'n troep zwaar gewapende krijgers verschenen...! Het stakingsparool van de Al gerijnse nationalisten is ook ge deeltelijk opgevolgd door Alge rijnse arbeiders in Frankrijk. Zo als gemeld is de staking van 24 uur bedoeld als herdenking van de verovering van Algiers door de Fransen op vijf juli 1830. Het percentage Algerijnen, dat in Frankrijk niet op het werk is verschenen, varieert van zestig tot tachtig procent. De voorzitter van de raad van de Duitse evangelische kerk, dr Otto Dibelius, he,ft de vorige week bij een enquete onder de deelnemers aan de nationale sy node van de Duitse evangelische kerk zijn mening te kennen ge geven over de herinvoering van de dienstplicht in Duitsland. Dr Dibelius zette zijn handtekening onder de lijst van diegenen, die de door synodeleden geuite be zwaren tegen de dienstplicht-op- dit-tijdstip delen. Muziekfestival Terneuzen 1956. Zaterdag a.s., de eerste dag van het muziekfestival alhier, zullen zes gezelschappen uit Zeeland op treden. Nadat om 3.15 uur de korpsen zich op de Markt hebben opgesteld, vangt om 3.30 uur de muzikale wandeling door de stad aan en worden de besturen der deelnemende gezelschappen door het gemeentebestuur in de raads zaal ontvangen. Te 5 uur vangen de concerten aan n.l. op de Markt en in de Nieuwstraat. Op de Markt opent de „Harmonie Terneuzen" met het volgende programma: Met zwaard en lans H. Starke Nabucco G. Verdi American Petrol F. W. Meacham, arr. A. Delhaye Ouverture „Antigone" F. Rousseau Manoeuvremars (met drumband) Steijns Op dezelfde tijd geeft „Oefening kweekt Kunst" uit Schoondijke een concert op de kiosk in de Nieuwstraat. Door dit gezelschap zal onderstaand programma ten gehore worden gebracht: Triomfmars uit „Aïda" G. Verdi Estudiantjna, wals E. Waldteufel Asser T.-T.-mars Kappert Om 5.30 brengt de fanfare „St. Franciscus" uit Sluiskil op de kiosk in de Nieuwstraat: Scheldegalm, mars A. J. Maas Noblesse, fantasie O. Talfis La rose sacrée, ouvert. G. Ganden La rose sacrée, ouverture G. Gandenne De Opmars, mars C. J. N. Cori Verder slaagde voor het B-di ploma Levien Vercouteren te Hoek en voor hef A-diploma Kees van Ham te Axel en Jan Lauret te Hoek, allen leerlingen van de Openbare U.L.O.-school. Bode Kruis-eampagne 1956. De Rode Kruis-campagne 1956 die gedurende de laatste week in mei en de eerste week in juni werd gehouden, heeft, hoewel niet als vorige jaren opvallend naar buiten werd opgetreden, 'n zeer goed succes geboekt en ruim 460 meer opgebracht dan de campagne in 1955. Vooral de huis-aan-huisinzame- lingen zijn bijzonder goed ge weest. Terneuzen (kom) boekte een vooruitgang van bijna 290 gulden, Sluiskil ruim ƒ230 en Driewegen waar vorig jaar niet werd gecollecteerd bracht nu ruim 60 op. De collectes aan de provinciale boot waren iets min der. Bridgedrive en filmvoorstel ling werden dit jaar achterwege gelaten, omdat de opbrengst hier van gering is. Ook de toneelvoor stelling bracht 73 minder op. „Crescendo" gaf deze winter voor deze campagne een zeer geslaag de opvoering van Cronins „Het hoogste offer". De totaalstand geeft het vol gende beeld te zien: Huis-aan-huis inzameling: Terneuzen 1501,31, Sluiskil 512,50, Driewegen 61,55, Kol iekten Prov. Boot 337,50, To neelvoorstelling (netto) 85,04. Totaal 2497,90. De onkosten be droegen 21,50, zodat de netto opbrengst het mooie bedrag van 2476,40 te zien gaf. if-De Nepalese politie heeft woensdagavond twaalf personen, onder wie verscheidene voorma lige legerofficieren, gearresteerd op beschuldiging van samenzwe ring om aan het bewind van ko ning Mahendra en de huidige re gering een einde te maken. Te 6 uur concerteert „Schelde- galmen" uit Hansweert op de Markt met het volgend program ma: Manoeuvremars Steijns Een avond bij Paul Lincke arr. Bosmans en de Baeremaeker Dem 12 Regiment, mars Th. Furter Suid-Afrika, selectie van Afrikaanse volksliedjes Herthom Mars v. d. 4e Divisie J. P. Laro Om 6.15 uur geeft „Ons Genoe gen" uit Retranchement het laat ste concert oip de kiosk in de Nieuwstraat met: De Garde, mars C. N. J. Cori Bonne Fortune, ouverture S. P. van Leeuwen Partita Picola G. Boedijn Naar d' Efteling, mars Bisselink Een mooie herfstdag Bisselink Door zand en heide, mars Kappert Benoeming, De heer A. Brevet, onderwijzer aan de openbare lagere school al hier, is gisteren benoemd tot on derwijzer aan de lagere landbouw school te Holwerd (Fr.). De „Koninklijke Harmonie" uit Biervliet treedt om 7 uur op de kiosk op de Markt op met: Per Astra ad Astra, mars Urkock Bagatelle, ouverture Rixner La Houssarde, wals L. Ganne B, Band C. T., mars J. Ord. Hume Het bestuur van de „Harmonie Terneuzen" heeft de indeling enigszins moeten wijzigen, omdat „Sint Cecilia" uit Philippne niet aan het festival kan deelnemen. Te 8 uur geeft „Oefening kweekt Kunst" uit Schoondijke het slot concert op de Markt. „Oefening kweekt Kunst" be hoort tot de beste muziekgezel schappen van Zeeland. Door haar zal ten gehore worden gebracht The great little army march Alford Slavische dansen 168 Dvorak—Stalmeyer „Othello"-ouverture Rossini—Pala Slavische Rhapsodi Nr 2 FriedemannMol Lonein mars Rousseau Trafalgar mars Zehle Orpheus in de onderwereld Wiener Madeln, wals Ziehrer-Mol „Daar komen ze aan," potpourri arr. A. J. Maas Stars and Stripes for ever Sousa Het tweede deel van het festival vindt zaterdag 21 juli plaats. Verkeersongeval Gistermorgen te ongeveer 11 uur kwamen op de kruising Wil- helminastraatBylocquestraat twee luxe-wagens met elkaar in botsing. Het was de auto, bestuurd door de heer Sp. uit Sas van Gent, die in de Bylocquestraat in zuidelijke richting reed en de wagen be stuurd door de heer S. uit Axel, die in de Wilhelminastraat in wes telijke richting reed. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, doch beide auto's liepen materiële schade op. Aan het bureau van de rijkspo litie zijn de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven en te rug te toekomen aan de daarach ter vermelde adressen. Bril met etui, Bylocquestraat 63 boven; huissleutel, Pr. Hen drikstraat 71zwarte alpinomuts, Schapenbout O 60; zakje met vis tuig en pet, Irenestraat 28; uitlaat voor motorrijwiel, maalderij J. A. Cappon; gouden ringetje, Wilhel minastraat 18; staafje ijzer, Pr. Hendrikstraat 33; zilveren ringe tje, Emmastraat 38; zwarte alpi nomuts, Oudewijk 55; portemon naie met inhoud, Nieuwstraat 12; kinderstep, Singelweg 49; binnen band, Weststraat 36; huissleutel, Stationstraat 10; speeltol, Wilhel minastraat 1; paraplu, Station straat 42; kinderarmbandje, Buthdijk 8; beige lederen dames- portemonnaie met inhoud, Roode sluis B 13; witte nylon dames handschoen, Margrietstraat 42; lederen padvindersriem, Pr. Hen drikstraat 71; portemonnaie met inhoud, Walstraat 4; parkiet, By locquestraat 33 boven; passer, Buthdijk 23; sjaal, Joost de Moor straat 8; rijwielpompje, Zeestr. 9; portemonnaie, Buthdijk -3; snoer blauwe kralen, Pr. Maurits- straat 12; paar bruine dames handschoenen, haarstrik met knijper en een grijze sjaal, Noord straat 13; zilveribon van ƒ2,50, postkantoor; trouw of verlovings ring inscriptie M. S. d. P. 4t'8 28, Steenovens M 29; dames arm band Emmastraat 42; Tuinnet, Wilhelminastraat 90; grijze vul pen met etui, Pironstraat 5; arm band, Singelweg 7. Aan het bureau van de rijkspo litie zijn terug te bekomen: dop van benzinetank, kinderporte- monnaie met inhoud, roodlederen portemonnaie, bundel touw, kin derschoentje en jong konijntje In de gisteravond gehoudea vergadering van de gemeente raad was met kennisgeving afwe zig de heer P. Fijn van Draat. Alvorens tot behandeling van de agenda over te gaan werd de heer H. W. Blok door de voorzit ter de eed afgenomen als waar nemend gemeente-ontvanger. Na vaststelling der notulen merkte de heer Henry bij de be handeling van de ingekomen stukken op dat bij het verzoek van „Schuttevaer" inzake stich ting van een gemeentelijke schip- persschool te Terneuzen ook 'n verzoek bij de stukken lag van de Ned. Protestants Christelijke Schippersbond voor onderwijs aan schipperskinderen. In zijn fractie zijn stemmen opgegaan voor een compromisschool. Hij meent dat deze .hier op zijn plaats zou zijn en hoopt dat het college spoedig met plannen bij de raad zal komen. De voorzitter zegt toe zo spoe dig mogelijk met plannen te ko men doch geeft weinig hoop op een compromisschool. Het verslag van de schoolart- sendienst bij de ingekomen stuk ken gaf de heer De Feijter aanlei ding aan te dringen op een derde schoolarts. De voorzitter is van de nood zaak hiervan ook overtuigd en zegde dat hieraan wordt gewerkt. Tot onderwijzeres aan de open bare lagere Zuidlandschool werd benoemd mejuffrouw S. J. Schip per, tijdelijk onderwijzeres aan deze school. De heer L. G. Roelanschap heeft zijn sollicitatie ingetrokken als onderwijzer aan de openbare lagere Zuidlandschool, zodat dit punt van de agenda werd afge voerd. Tot onderwijzeres aan de open bare school A. werd benoemd mejuffrouw C. J. v. d. Reepe, tij delijk onderwijzeres aan school. Z.h.st. of bespreking besloot de raad tot aankoopi van een ge deelte provinciale weg van de provincie Zeeland, tot ruiling van een perceel grond in de Louisa- polder met mevr. wed. A. R. Des tombe e.c. en tot aan- en verkoop van enkele percelen grond aan Gemeentelijke badinrichting. In de gemeentelijke badinrich ting werden in de maand juni 1077 baden genomen. Beis Ouden van Dagen. Ook voor de ouden van dagen uit Zuidzande zit de jaarlijkse reis er weer op. Dinsdagmorgen vroeg werd gestart en via Bres- kens—Vlissingen, ging het aan op het doel van de tocht, Rotterdam. Nadat onderweg nog verschei dene mandjes met kersen waren „getankt", werd tot Roosendaal gereden, waar in het lustoord „Vrouwenhof", de koffie stond *e wachten. Ook werd hier nog een gedeelte van de prachtige bloe mentuin bezichtigd. Even na de middag werd het einddoel bereikt en hier bracht men enkele ge noeglijke uurtjes door in de dier gaarde „Blijdorp", terwijl er ook nog tijd over bleef voor een ogen blik winkelen in „De Bijenkorf" Hierna was" het weer al tijd om de terugtocht te beginnen en na nog een korte pauze in Bergen op Zoom, werd tegen ha'lf tien weer Zuidzande bereikt. de Zuidlandstraat van de heer H. J. L. Polvliet. Z.h.st. of bespreking besloot de raad tot verkoop van een perceel grond: in het Oostelijk Bolwerk aan de heer mr G. Tichelman, en de heer dr M. E. H. Camps, aan de Marijkestraat aan het aannemingsbedrijf Gebr. v. d. Poël N.V. Bij dit agendapunt vroeg de heer Henry naar een vervangen de speelplaats. Het college van B. en W. is doordrongen van de noodzakelijkheid om hiervoor iets in de plaats te stellen. Z.h.st. besloot de raad verder tot verkoop van grond, op de Molendijk aan de heer M. J. Renaud, in de Noordpolder aan de St. Wil- librordus Stichting, aan de Jac. Catsstraat aan A. A. Dees en enige percelen bouw grond aan de Jac. Catsstraat aan de N. V. Handelmij „Terneuzen", in de Zeven Triniteitspiolder (II) aan de N. V. Handelmij „Terneu zen, en in de Louisapolder een 60 perce len grond aan verschillende per sonen. Voor verplaatsing van de amb- tenarenwacht aan de Westkolk- straat werd z.h.st. een krediet verleend. De heer Van Langevel- de zou het nieuwe gebouwtje het liefst aan de andere kant van Terneuzen zien. Z.h.st. of bespreking hechtte de raad zijn goedkeuring aan het verlenen van medewerking inge volge artikel 72 der Lager onder wijswet 1920 tot aanschaffing van schoolbanken aan de R.K. U.L.O. school. Idem tot vaststelling van de vergoeding beloning vakonder wijzeres bijzondere scholen voor 1955 en tot herziening van het bedrag per leerling over 1955 in gevolge art. 55 bis van de L. O.- Wet 1920. Z.h.st. werd besloten tot deel name aan de Stichting Beschut tende werkplaatsen Midden Zeeuws-Vlaanderen De heer De Feijter zou ook de B.L.O. school hiehbij willen in schakelen. De \oorzitter zegde toe de ge dachte van de heer De Feijter te willen bekijken of de mogelijk heid daartoe bestaat. Z.h.s. werd aangenomen het voorstel tot het verlenen van een bijdrage voor het ontwerpen van een ontwikkelingsplan der Ge meenten in de Kanaalzone. De heer Van Langevelde ver heugde zich dat dit voorstel thans in de raad komt om tot samen werking te komen voor de ont wikkeling van deze streek. In de redactie van punt b- van het voor stel wordt hierna deze wijziging aangebracht dat de burgemeester de gemeenten, die belast wordt met het opstellen van de richtlij nen van dat plan en het opdragen aan een of meer deskundigen tot de opzet en de uitwerking daar- van. In deze commissie werden daar na gekozen de burgemeester cn als vertegenwoordiger van de Raad de heer Henry. Omvraag. De heer Van Langevelde vroeg of het niet raadzaam zou zijn om een commissie in het leven re roepen om een plan te ontwerpen voor deelname qan de Wereld tentoonstelling te Brussel in 1958. Op een vraag van de heer Hen ry zeide de heer Van Langevelde aat hij deze commissie meer ziet om contacten te leggen met het bedrijfsleven om een eventueel plan in het algemene kader van deze tentoonstelling in te passen. De voorzitten wees erop dat pogingen om met Gent samen te werken op niets zijn uitgelopen. Hij zegde toe dat het college zich over het plan-Van Langevelde zal beraden om een commissie te vormen. De heren Van Langevelde en N. F. Dieleiman vroegen hoever het met de plannen van de haven Stclclt* De heer Dieleman wees daar bij op de onvoldoende outillage en sprak de hoop uit dat binnen kort kranen beschikbaar zuilen komen. Werk is er genoeg. De voorzitter is er van over tuigd dat kranen hard nodig zijn. De commissie Havenbelangen legt zich speciaal toe op het aan schaffen van kranen; er wordt hard aan gewerkt. De heer N. F. Dieleman wierp zich op voor de bewoners van de Blokken en vroeg of de bebos sing daar niet lager kon zijn, De voorzitter antwoordde dat met de Rijkswaterstaat overleg zal worden gepleegd. De heer Hol wees er op dat door de bebouwing van het Ma- rijkeveld het Polderweggetje daar ook zal worden opgeofferd en drong er op aan een weg aan te leggen van de Molendijk naar het Essenbruggetje. Het college zeide toe dat dit bekeken zal worden. De heer Henry wees op de nog onbebouwde perceeltjes grond in het nieuwe gedeelte; hij vroeg de gemeente deze aan te kopen, des noods te onteigenen. Wethouder Den Hamer gaf de voorkeur aan door onderhande len deze perceeltjes aan te kopen maar wees daarbij op de moei lijkheid met het prijzenfoureau. De heer Henry wees verder op de moeilijkheid voor groeiende gezinnen in flatwoningen om en grotere woning te ruilen. Hij vroeg de betreffende instanties om hieraan mede te willen war- ken- j De voorzitter meende dat wan Wethouder De Vos zeide dat flats niet alleen gebouwd zijn voor gezinnen zonder kinderen en zeide dat de huivestingscom- missie aan ruiling reeds tege moet is gekomen. Voor hem is het grootste bezwaar dat kinde ren geen gelegenheid hebben om te spelen. Door de gemeente wordt overleg gepleegd met de Woningbouwveerniging om bij de flats speelgelegenheid voor de kleuters te maken. Hij was overtuigd dat de ge- meente niet kan volstaan met al- leen plantsoen aan te leggen, maar dat ook aan speelplaatsen aandacht moet worden geschon ken. Hij wees daarbij nog op op de grote speelruimte aan de Ro zenstraat, inplaats dat deze ruim te wordt gebruikt voor spelen, wordt elders het plantsoen ver nield. De voorzitter onderstreepte deze uitspraak van wethouder De Vos. De plaats die er voor wordt aangewezen, wordt dik wijls niet voor dat doel gebruikt. De heer N. F. Dieleman zou daar een speeltuin willen maken met speelgelegenheid. Wethouder De Vos was van oordeel dat dit een vereniging ter hand zou moeten nemen. Hij zou dit zeker toejuichen. Z.i. be hoort dit niet tot de taak der ge meente. De heer Van Riet wees op de speeltuin in Goes en te Hulst en vroeg zich af waarom dit ook niet in Terneuzen kan. Hij hoopte dat deze bespreking een prikkel mag zijn voor het particulier initiatief om tot stich ting van een speeltuin te komen. De behoefte is er. De heer Weterings informeerde naar de plannen voor wegsver- betering bij het ziekenhuis te Sluiskil. Wethouder De Vos kon toezeg gen dat hieraan wordt gewerkt. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. en een vertegenwoordiger uit de'neer meer woningen beschikbaar raad worden aangewezen in de komen dit probleem zich vanzelf commissie van de samenwerken-zal oplossen. M.U.L.O.-examens Bij de gisteren te Goes gehou den M.U.L.O.-examens slaagde voor het B-diploma Herman Elen- baas te Zaamslag, en voor het A- diploma Tineke de Kraker en Da vid Verstraaten, beiden te Zaam slag, en Addie Geene, Jeanne Op- peneer en Hannie Verschoor, al- len te Terneuzen, leerlingen van de Chr. U.L.O.-school alhier. 34) Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden.) Toelatingsexamen, Voor het toelatingsexamen van 't Koningin Wilhelmina Lyceum te Oostburg slaagden o.m.: Jan Casteleijn, Jan van Houte, Jaap Masclée, Izaak Risseeuw, David Luteijn, Jan van Hoeve en Mady Everwijn, allen leer'lingn van de openbare lagere school te Zuid zande. Terwijl Cor de Zwart van de voorbereidings|klasse bevor derd werd naar de eerste klasse. De predikant schijnt niet veel vertrouwen te hebben in beke ring", zei Brichtauer ietwat af gemeten, en hij voelde op het zelfde ogenblik, dat hij weer ver keerd gedaan had, want dat Ro bert zoiets niet zou hebben ge- ZGftd. „Ja.... ziet u...." vervolgde hij, „ik ben altijd ook wel een beetje beschaamd over mezelf geweest. Maar de wijsheid komt met de jaren. Toen ik het bericht van vaders dood las, was ik. hoe zal ik het zeggentotaal overstuur. En toen maakte ik het voornemen, een nieuw leven te beginnen. En dat ben ik nu ook werkelijk van plan". In Bertha's oren klonken die woorden niet echt genoeg, een beetje te zalvend. „En danben ik doodziek geweest", vervolgde hij weer, „en dat brengt een mens ook tot an dere gedachten". „Natuurlijkdat spreekt... riep Legner uit. „Maar toch hoop ik niet, dat je een al te zoete jon gen geworden bent. Je weet, dat ik zo'n zoetappige melkmuil nooit heb kunnen uitstaan. Ja hoe kom je er eigenlijk toe, hier in de salon te gaan zittendat is toch niets voor jou? En dan, ik wel graag wat te drinken hebben, beste jongenBorlas zal er ook wel verwonderd over zijn geweest, dat er nergens een druppeltje whisky te zien is. Hij dronk altijd een whisky grocje met je vader als ze zaten te scha ken. En ik wil graag een glas op je behouden thuiskomst drinken Robert". „Uitstekend! U moet het me maar vergeven. Het is zo lang geleden, dat ik mijn laatste drup pel alcohol gehad heben als je er niet meer aan gewend bent, vergeet je anderen ook zo licht". Hij voelde zich onbehagelijk en bemerkte, dat Bertha haar ogen niet van hem af had. Ze scheen het nog steeds niet met zichzelf eens te zijn. Langzaam aan kwam er toch een wat gezelliger stemming, al dronk de gashteer ook niet mee. „Je bent toch. geen geheelont houder, Robert?" vroeg Legner. „Ja, ik ben natuurlijk wel in mijn schik, dat je een schone lei ge maakt hebt, maar daarom hoef je toch nog geen geheelonthouder te worden. Geen enkele Reichmann is dat ooit geweest. Het lijkt er niet naar!" Met hartelijke belangstelling luisterde hij naar de verhalen uit verre landen en de jonge man voelde, dat hij veld won, zelfs bij Borias Je moet eens gauw aankomen, Robert", zei Legner bij het af scheid. „Ik zal zorgen, dat je een stel oude kennissen ontmoet". „Graag.... ja, dank u wel", antwoordde Brichtauer hartelijk maar toen hij afscheid van Ber tha nam, ondersteunde zij die uitnodiging niet zo dringend als hij gehoopt had. „Ze houdt niet van me", dacht hij, toen ze weg was. „Ze maakt al mijn werk nog ongedaan. Ze zou liever de oude Robert terug hebben, al was hij dan een halve zot, dan de nieuwe, die een dege lijk mens is geworden. Bij haar ligt het grootste gevaar. Ze is zo scherp en verstandig als 't maar kan en ze zal de zaak wel lang en breed met mijn dierbare neef bepraten. Ik moet voorzichtig spelen en mijn kaarten niet op tafel leggen. Ze mag me niet lij den en ik weet zelf niet, of ik haar eigenlijk wel kan uitstaan. En toch moet ik volhouden en zien, de knoop zo gauw en zo goed mogelijk door te hakken' HOOFDSTUK XIII. Arthur Reichmann en de heer Legner. „Wat een eigenaardig geval is het toch, mijnheer Borlas! Wie had dat kunnen denken, dat we AXEL. Geboorten: 2 juni. Pieternella, d. van Abraham Bareman en Janneke de Pooter. 4 juni. Chris- tiaan, z. van Dingenus Kempe en Maria de Jonge. 5 juni Jacob Marinus, z. van Marinus den Doelder -en Adriana Cornelia Overdulve. 8 juni. Iréne Elisa beth, d. van Hendrik van de Velde en José Josephina Sturte- wagen. 19 juni. Cornelis Pieter, z. van Levinus Schieman en Eli sabeth Anna van Bendegem. 24 juni. Frans, z. van Johannes Her man Hnary en Helena Wagiah. 27 juni. Robert Camillus Magdalena Desiderius, z. van Robert René Alphons de Maat en Roza Jose-^ pha Menu. Huwelijks-aangiften: 5 juni. Christiaan Bolleman, 30 j-, jm. en Hebrina Francina Verhelst, 22 j„ jm. 6 juni. Johannes Adriaan Cornelis Knieriem, 26 j„ jm. en Elizabeth Debora van Bendegem, 20 j„ jd. 8 juni. Jacobus Jan Wie- land, 25 j„ jm. en Debora Fran cina Lindhout, 20 j., jd. 14 juni. Cornelis den Deurwaarder, 42 j., wedn. en Geertje Kosten, 29 j., geh gew.19 juni. Carolus Ludo- vicus Franciscus de Gronckel, 32 en Adriana Cermana de J„ jm. vanavond Robert Reichmann ont-Neve, 26 j„ jd. 26 juni. Jan Die leman, 26 j., jm. en Henna Elisa beth Noens, 23 j„ jd. moeten zouden?" Legner had er op gestaan, de predikant in zijn wagen mee te nemen en hij had een eindje om gereden om hem naar de pastorie te brengen. Gedurende het begin van de rit was er niet veel ge praat en de beide heren zowel als Bertha schenen geheel vervuld van hun eigen gedachten. „En toch zijn we allemaal blij, dat hij terug is, nietwaar Bor las?" „Ja, natuurlijk", zei de predi kant weinig geestdriftig. „Nu zul je toch wel toegeven, nietwaar, dat al je kwade voor spellingen onjuist zijn gebleken? We zijn het daar nooit over eens geweest. Ik heb altijd gezegd, dat Robert wel zou meevallen, als hij nog eens thuis kwam. Je moet toch toegeven, dat hij er hele maal niet als een deugniet uit ziet. Ik vind zelfs, dat hij een beetje te veel de andere kant uit gegaan is. Hij is me tè braaf ge worden". „Ik heb een heel gesprek met hem gehad, voordat u kwam" Borlas. Zoen?' (Wordt vervolgd. Huwelijks-voltrekkingen: 14 juni. Cornelis Verdaasdonk, 25 j„ jm. (won. te Middelburg) en Janna Ger-ardina Levina van Tatenhove, 22 j„ jd. 14 juni. Adriaan Janse, 23 j„' jm. (won. te Hontenisse) en Elisabeth Buijze, 22 j., jd. 15 juni. Johannes Godefridus Evers, 29 j„ jm. (won. te 's-Gravenhage) en Maudy von Dobschüts, 19 j„ jd. 28 juni. Johannes Adriaan Corne lis Knieriem, 26 j., jm. en Eliza beth Debora van Bendege, 20 j., jd Cornelis Deurwaarder, 42 j„ wedn. en Geertje Kosten, 29 j„ geh. gew. Jacbous Jan Wielnd, 25 j., jm. en Debora Francina Lind hout, 20 j„ jd. Overlijden: 4 juni. Dina Sara Jansen, 72 j„ echtg. vn Pieter de Putter. 12 juni. Elizabeth Diele man, 60 j„ echtg. van Cornelis Hamelink. 13 juni. Jacobus Weijns, 89 j., wedn. van Johanna de Koeijer. 17 juni. Cornelis Ha melink, 74 j„ echtg. van Antho- nia Romeijnsen. 24 juni. Elodia Virginia Vandepitte, 59 j. (van Westdorpe), echtg. van Cornelis Eduardus Petrus Eggermont.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2