Dr. W. DREES 70 JAAR Binnenlands nieuws Plan nen voor oliebuisnet J%t£cOTL- BEURSOVERZICHT een uitgebreid in Europa Familie Drukwerk HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 6 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3809 EERSTE BLAD STAKING VAN HAVENARBEIDERS IN AUSTRALIË DE TOESTAND AAN DE ISRAËLISCHE GRENZEN De toekomstige status van de volkswagenfabriek Polen verwerpt Amerikaans Voedsel aanbod GENERAAL BURNS TERUG IN JERUZALEM RADIO-STATION AAN WEST-BERLIJN OVERGEDRAGEN Tsjechen arresteren Poolse vluchtelingen De onrust in het Midden-Oosten Anti-trustwetvervolging tegen de General Motors aangekondigd Lichte stijging van het aantal gevallen van kinderverlamming in Limburg Cr»'iAermg bij jbonnt-:nm' Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sandc Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. In de vijf belangrijkste havens van Australië zijn gisteren 53 schepen niet kunnen vertrekken tengevolge van een staking, uit gebroken n.a.v. een nieuw haven statuut dat voorziet in grotere ladingen en kleinere werkploe gen. Vijf schepen in Melbourne, 15 in Sydney, 15 in Brisbane, 8 in Newcastle en 10 in Hobart wer den niet geladen, maaar in Free- mantle bleven de havenarbeiders gewoon aan het werk. In Port Adelaide hervatten 2000 arbeiders het werk na een massabijeenkomst, waarop be sloten werd verdere actie over te iaten aan het bestuur van de bond van havenarbeiders. De lei ders. De leiders van de havenar beiders verklaarden, dat zij be reid waren te onderhandelen over de omvang van de ladingen maar niet wensten te schipperen inzake het aantal aan te nemen arbeiders. Een woordvoerder van de or ganisatie der V.N. voor toezicht op het bestand tussen Israël en zijn Arabische buurlanden heeft donderdag verklaard, dat zijn or ganisatie „geen kennis draagt van Israëlische troepenconcentra ties" langs de grenzen. Hij sprak voorts de geruchten tegen, als zou zijn chef, generaal Bums, zijn bezoek aaan Cairo hebben bekort met het oog op de toe stand in het Israëlisch-Jordaanse grensgebied. De spanning in Beiroet, de hoofdstad van Libanon, is ver minderd als een gevolg van be richten uit Amman (Jordanië) en Jeruzalem, dat het langs de Jor daans Israëlische grens volko men rustig is. Woensdagavond had het Libanese kabinet na een spoed-vergadering verklaard, dat men vreesde dat Israël wellicht binnenkort een aanval op Jor danië zou doen. Dr. W. Drees, de demissionaire minister-president, die gisteren zeventig jaar werd, heeft donder dagmorgen om negen uur op het ministerie van Algemene Zaken de gelukwensen in ontvangst ge- noen van degenen die aan dit de partement en de daartoe beho rende diensten zijn verbonden. Op zijn werktafel prijkte, een bloemstuk. En toen dr. Drees de vergaderzaal, waar allen zich verzameld hadden, betrad, werd hij verwelkomd met een vrolijk „Lang zal hij leven". Bij ontstentenis van de secre taris-generaal heeft de plaats vervangende secretaris-generaal, mr. O. W. S. Josephus Jitta, de jarige toegesproken en hem na mens alle ambtenaren een boek werk aangeboden. In zijn dankwoord deed dr. Drees uitkomen, met hoeveel ge noegen hij al die jaren op het ministerie gewerkt heeft en hij sprak zijn waardering uit voor de towijding, waarmee zijn ambte naren hun arbeid verrichten. Dr. KORTENHORST WENST DR. DREES GELUK. „Een publieke gelukwens uit spreken voor dr. Drees, die van daag de leeftijd der sterken heeft bereikt, is tegelijkertijd een dank bare en een ondankbare onderne ming". aldus «dr. L. W. Korten- horst, voorzitter der Tweede Ka mer, in een donderdag voor de luisteraars van de wereldomroep uitgesproken rede ter gelegenheid van de zevenstigste verjaardag van de minister-president. De heer Kortenhorst acht een publieke gelukwens ondankbaar werk, omdat dr. Drees zijn ver jaardag het liefst in de familie kring viert, omdat hij een man van plicht is en niet naar hulde streeft. In zijn werk vindt hij zijn voldoening, zo zeide hij, en daarmee is hij volledig tevreden en gelukkig. Daar behoeft niets meer bij. Maar overigens is de heer Kor tenhorst van oordeel, dat er maar weinig Nederlanders zijn, van wie zoveel goeds is te vertellen. Spreker kent dr. Drees al dertig jaar en hij verklaarde, dat de jarige van vandaag voor hem al tijd dezelfde is gebleven. „Mijn eerbied en mijn sympa thie zijn steeds meer gegroeid en er is geen gebeurtenis in zijn lan ge leven aan te wijzen, waarvan ik zou moeten getuigen: hij is mij tegengevallen." Allen die dr. Drees hebben leren kennen, zullen hetzelfde over hem verklaren, aldus de heer Kortenhorst. Na een schets van dr. Drees' loopbaan, concludeerde hij, dat dr. Drees zich in alle door hem beklede functies een bekwaam, arbeidzaam volksvertegenwoordi ger en regent heeft betoond. „Door zijn eerlijkheid, eenvoud, verdraagzaamheid en hartelijk heid veroverde hij de harten van talloos velen. Hij is tot een natio nale figuur in ons midden ge groeid." Afgevaardigden van de rege ringseoalitie te Bonn hebben don derdag in de strijd om de toe komstige status van de volkswa genfabriek het initiatief geno men. De afgevaardigden verzoch ten de bondsregering, van deze fabriek, welke staatseigendom is, een particuliere maatschappij op aandelen te maken. Zij dienden een wetsvoorstel in, om deze maatschappij een in aandelen van 100 tot 1000 mark verdeeld aandelenkapitaal te geven. De helft van het maatschap pelijk kapitaal zou slechts met toestemming van de bedrijfslei ding kunnen worden overgedra gen en daarom in de vorm van niet overdraagbare aandelen op naam uitgegeven worden. Men is volgens Reuters financi ële redacteur druk bezig met het bestuderen van plannen voor oe aanleg van een uitgebreid olie buisnet voor West-Europa. De hoofclbuisleiding zou lopen van Marseille aan de Middellandse Zee via Oost- Frankrijk, Luxem burg, het Saargebied, West-Duits- land, Nederland en België naar de havens van Rotterdam en Antwerpen. De kosten voor de aanleg van dit net worden geraamd op onge veer 1 miljard gulden. Het net zou worden gebouwd door de Koninklijke Shell groep in samen werking met een aantal maat schappijen, werkzaam in Frank rijk, Duitsland, België en Neder land. De hoofdleiding zou een doorsnede hebben van ongeveer 75 cm of ongeveer de doorsnede van de grote oliebuisleidingen in Noord-Amerika en het Midden- Oosten. Na voltooiing zou deze buislei ding een vitale rol kunnen spelen bij de voorziening in de Westeuro- pese behoefte aan brandstof. Door de vestiging van grote raf finaderijen nabij Parijs, in Lotha ringen, het Saargebied, het Ruhr- gebied en in andere binnenlandse verbruikscentra, zou deze leiding van groot belang kunnen zijn voor de industrie in alle landen waar de leiding zal lopen. Ruwe olie uit het Midden-Oosten zou in Marseille kunnen worden gelost en dan via de buisleiding verder worden vervoerd in plaats van zoals thans haar weg te vinden naar de Europese Atlantische kust. Voor olie afkomstig van de eindpunten in het oosten van de Middellandse Zee van de buislei dingen van het Midden-Oosten, betekent lossing te Marseille, in plaats van de te Rotterdam of Antwerpen, een besparing van ruim de helft van de door het tankschip af te leggen weg en bij de tegenwoordige vervoersprijzen van meer dan een derde van de kosten. Voor olie van de Perzi sche Golf zou de besparing voor de tankschepen ongeveer een kwart van de af te leggen afstand doorsnede vermoedelijk tussen de 25 en 35 miljoen ton olie vervoe ren, hetgeen een belangrijk deel is van het binnenlandse verbruik der betrokken landen. Beginnend in Marseille, zou de leiding in een in het algemeen noordelijke richting door oost- Frankrijk lopen, westelijk van Lyon blijvend en Dijon oostelijk passerend, na de grens tussen het Saargebied en Luxemburg te zijn gepasseerd, zou zij tot in West- Duitsland, ten westen van Trier, doorlopen. Te Keulen, nabij het Ruhrgebied, zou de leiding dan in noordwestelijke richting naar Nederland gaan om vervolgens zich naar Antwerpen en Rotter dam te vertakken. Normaal zou- bedragen en die op de vrachtprijs ongeveer een vijfde. Bij de bestaande plannen werd de aanleg van een verlenging on der water naar Engeland, naar het voorbeeld van de Pluto uit oorlogstijd (langs welke de brandstofvoorziening voor de be vrijding van Europa in 1944 en 1945 geschiedde) niet in overwe ging genomen. Naar gelang van het aantal pompstations, zou een buisleiding van de voorgestelde den Antwerpen en Rotterdam ontvangende eindpunten worden. De grote raffinaderij te Pernis van de Koninklijke-Shellgroep zou dus via de buisleiding bevoor raad worden, in plaats van langs de lange tankschiproute. Wan neer echter op een bepaald ogen blik het Westeuropese gebied be hoefte mocht hebben aan olie uit het Caraibische gebied in plaats van uit het Midden-Oosten, of wanneer er i'oij het eindpunt te Marseille een opstopping mocht ontstaan, dan zouden Antwerpen en Rotterdam als invoer eindpun ten gebruikt kunnen worden. In alle opzichten zou het nieuwe voorzieningsstelsel een veel gro tere soepelheid voor de Europese olievoorziening betekenen. Folen heeft woensdag het Ame rikaanse aanbod om voedsel te leveren, dat de vorige week na de onlusten in Poznan werd ge daan, afgewezen, omdat het een „propaganda"-aanbod was, zo meldt radio-Warschau. Polen is wel bereid in Amerika graan te kopen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bood de vorige week tarwe en meel aan, dat gratis via het Rode Kruis ge leverd zou worden. De enige voorwaarde, die de Ver. Staten stelden, was, dat het voedsel ge merkt zou worden als gift van het Amerikaanse volk. De leider van de V.N. Ibestands- commissie, generaal Burns, is in de nacht van woensdag op don derdag in zijn hoofdkwartier te Jeruzalem teruggekeerd. Wegens aanhoudende geruchten over de spanning aan de Israëlische gren zen heeft hij zijn reis door Egyp te onderbroken. Over de plannen van de gene raal tast men nog in het duister. Op het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht men dat de besprekingen over stilstandovereenkomsten, die het hangende kwesties als de wapen reisdoel van de generaal naar Damascus en Cairo hebben uit gemaakt gewoon zullen worden voortgezet. Het in het westelijk stadsdeel gelegen gebouw van de Oostber- lijnse radio is donderdag door de Sowjets aan de Westberlijnse autoriteiten overgedragen. In 1952 hebben de Britten een ver sperring rondom het gebouw aan gebracht, zodat het niet meer door de Oostberlijnse radio kon worden gebruikt. Jarenlang zijn enkele Russische wachtposten de enige bewoners geweest. Deze zijn nu teruggetrokken. Aan de overdracht van het gebouw is door de Sowjets geen enkele voorwaarde verbonden. De Tsjecho-Slowaakse veilig heidspolitie heeft zes Polen ge arresteerd, die, op weg naar West-Duitsland, illegaal over de grens gekomen waren. Twee van hen werden op 30 juni in Mora- vië aangpehouden, drie op 2 juli in hetzelfde gebied en de zesde dinsdag bij Broemow nabij de Poolse grens, zo is officieel in Praag bekendgemaakt. Volgens de officiële berichten waren de Poolse vluchtelingen bij de laatste amnestie in Polen vrijgelaten. Men vraagt zich ech ter af of hun arrestatie niet in verband staat met de onlusten in Poznan op 28 en 29 juni, zo tekent A.F.P. hierbij aan. Geknipt voor de modieuze vrouw en de goedgeklede man. P. J. VAN DE SANDE In Beiroet is woensdagavond verklaard, dat de geruchten, die in de loop van de dag in politieke kringen de ronde hebben gedaan over Israëlische aanvallen op Jordanië, waarschijnlijk verband houden met hervatting van de Israëlische irrigatiewerken aan de Jordaan. De Israëliërs zouden troepen hebben aangevoerd om de arbeiders te beschermen, waarop Syrië en Jordanië zouden hebben geantwoord met verster king van hun troepen in het be trokken gebied. Donderdagmorgen arriveerde een depressie op het noorden van de Noordzee. Deze wakkerde de wind bij ons uit het zuidwes ten flink aan. Langs de kust werd de harde windgrens over schreden. Deze winden voerden vochtige lucht aan waarin, zodra de zon door de wolken brak, het kwik tot even boven 25 graden kon laten oplopen. Dit gebeurde in ons land alleen in Zuid-Lim burg. Elders bleef het tot aan de avond zwaarbewolkt met nu en dan regen. Na het passeren van een bij de depressie behorend koufront brak de bewolking vanuit het westen en werd koudere en drogere lucht met zuidwestelijke tot wes telijke winden aangevoerd. Deze luchtstroming blijft heden het weer in ons land beheersen. Naast enkele buien komen er dan ook opklaringen. In het zuidoos ten van het land zullen dan de temperaturen minder hoog zijn dan donderdag, elders zullen ze weinig verandering ondergaan. De zuidwestelijke tot westelijke wind is daarbij minder krachtig. De Amerikaanse attorney- general, Herbert Brownell. heeft de kijkers naar een nieuw com mercieel televisieprogramma ver rast met de mededeling, dat het ministerie van justitie een anti- trustwet-vervolging zal instellen tegen de General Motors Compa ny. Tijdens een in het gehele land zichtbare „perscnof eren tie" deelde hij mede, dat er spoedig tegen de maatschappij een ver volging zou worden ingesteld op grond van het feit, dat zij een ..monopolistische positie'' bij de fabricage van autobussen zou in nemen. In antwoord op vragen, die door een aantal journalisten wer den gesteld, deelde Brownell mede, dat de raadslieden van de maatschappij er van in kennis waren gesteld, dat een klacht zou worden ingediend. De aankondiging van de atoor- ney-general trok in het bijzonder de aandacht, omdat de minister van Defensie, Charles Wilson, al vorens de Senaat zijn benoeming wilde goedkeuren zijn belang in de General Motors, dat vele mil joenen dollars groot was, moest verkopen. Functionarissen te Detroit van de maatschappij hadden geen commentaar op de aangekondig de vervolging. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdag ochtend tot vrijdagavond. Westelijke wind. Opklaringen, maar ook enkele buien. Krachtige tot matige wind tussen zuidwest en noord west. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. ZATERDAG 7 JULI. v.m. n.m. Breskens 0.32 12.59 Terneuzen 1.07 1.34 Hansweert 1.47 2.14 Walsoorden 1.57 2.24 ZON MAAN op onder op onder Juli. 6 4.29 21.03 2.35 19.22 7 4.31 21.02 4.59 20.55 9 4.33 21.01 6.24 21.28 10 4.34 21.00 7.49 21.55 11 4.35 20.59 9.13 22.19 12 4.36 20.58 10.35 22.41 13 4.37 20.57 11.53 23.03 14 4.38 20.56 13.08 23.26 15 4.40 20.55 14.21 23.52 BRANDWEER HAALDE SCHILDERSKNECHT UIT DE DAKGOOT. Woensdag was de 21-jarige schildersknecht J. K. aan het werk op het dak van een perceel aan de Van Marumstraat in Den Haag. Op een gegeven ogenblik struikelde hij, waarbij hij zijn lin kerknieschijf brak. De man kwam terecht in de dakgoot en wist door roepen de aandacht te trek ken van een bewoonster aan de overzijde van de straat. De G.G.D. was weldra ter plaat se en spalkte het been van de schilder. Daar het onmogelijk was de man door het nauwe dak raam naar binnen te krijgen, werd de brandweer gewaar schuwd. Deze verscheen met een uitschuifbare ladder, waaraan de baar, waarop de gewonde lag werd bevestigd. Op deze wijze werd de man naar beneden geta keld, waarbij men uit voorzorg 't springzeil gereed hield. De schil der is naar het ziekenhuis Zuid- wal overgebracht. Het gebeurde trok veel belangstelling. DE KNUPPEL IN „DE CUYP". Een agent heeft woensdag avond zijn gummiknuppel moe ten gebruiken om een einde te maken aan een vechtpartij van een groep van 400 jongelui in de Albert Cuypstraat te Amsterdam. Nauwelijks was de menigte uit een gedreven of men groepte we derom samen in deze marktstraat waar feest wordt gevierd ter ere van het gereedkomen der asfalt- bestrating. Er werd getierd en gevochten. De ter assistentie ver schenen agenten poogden eerst met zachte drang de jongelui uit een te drijven, doch toen dit niet lukte kwam andermaal de gum miknuppel er aan te pas. WEINIG BELOVENDE JONGE MAN AANGEHOUDEN. De Haagse politie heeft eën minderjarige aangehouden, die ter beschikking van de regering was gesteld. De aangehoudene, die 17 jaar oud is, heeft dezer da gen ingebroken in een steenbe- tonfabriek aan de Zonweg te Den Haag. Hij heeft daar een zilve ren horloge gestolen en twee briefopeners. Voorts heeft hij in het kantoor een inktpot leegge gooid, een schilderij stuk gesne den, drie deuren opengebroken en 12 arbeidskaarten met zegels in een putje gestopt. Het vorige jaar heeft de jongen met een weggenomen motorvoertuig met honderd kilometer door de Heel- sumstraat gereden, waarbij hij over de kop is geslagen. Hij is in verzekering gesteld. WIMPIE HAD HET GEDAAN Gedurende de laatste weken werden geregeld garagehouders te Schiedam opgebeld om een auto naar een bepaald adres te sturen. Telkens bleek, dat een vergeefse reis werd gemaakt, om dat een grappenmaker aan het werk was geweest. Woensdag werd het een gara gehouder te veel, toen hij weer opgebeld werd en hij blokkeerde de lijn. Via de telefoondienst kon vastgesteld worden, waar van daan getelefoneerd was. Het bleek het huis van een eerzaam burger te zijn, waar een 9-jarige jongen, Wimpie genaamd, woon de. Wimpie is door de politie aan de tand gevoeld en bekende, dat hij degene was, die opgebeld had. Hij gaf zelfs toe dit ook gedaan te hebben bij de politie en de brandweer, zodat die er herhaal delijk vergeefs op uitgetrokken zijn. De kinderpolitie zal Wimpie eens goed onderhanden nemen. VRACHTWAGEN VAN KOP IJMUIDEN PIER GESLAGEN. van de Zuidpier laten staan. Hier bij was ook een kostbare water wagen, die wordt gebruikt bij het mengen van beton. Donderdagmorgen kon het werk bij de overslaande zeeën niet worden hervat, maar twee arbeiders van de firma begaven zich in het stormweer in een zware vrachtwagen op de Zuid- pier om te trachten de waterwa gen te redden. Na veel moeite en rijdend door gordijnen van zeewater, bereik ten zij de anderhalve kilometer in zee liggende kop van de pier. Van dat ogenblik af zat het de 2 mannen niet langer mee. De mo tor van de vrachtauto sloeg af en was niet meer op gang te krij gen. Zij moesten lopend de terug tocht aanvaarden en kwamen tot op de huid nat aan het strand terug. Beide wagens werden nu door de zeeën besprongen en om twee uur donderdagmiddag had dit tot gevolg, dat de vrachtwa gen door het hek langs de rand van de pier schoot en in zee viel. AMSTERDAMS TAXI CONFLICT DUURT VOORT. De twee partijen in het Am sterdamse taxi-conflict, dat nu ongeveer zes weken duurt, staan nog steeds onverzoenlijk tegen over elkaar. Donderdagmorgen hebben de ondernemers in het taxi-bedrijf met elkaar verga derd en de situatie besproken. Zij zijn andermaal tot de slotsom ge komen dat zolang de staking voortduurt niet over de loonre geling van de chauffeurs zal wor den onderhandeld. Eerst na het beëindigen van de staking zullen de ondernemers met de erkende vakorganisaties besprekingen openen. Van hun kant hebben de sta kende taxi-chauffeurs in een schrijven de ondernemers voorge steld met door de chauffeurs af gevaardigde „neutrale" personen het overleg over de loonsituatie te openen. Dit voorstel werd door de ondernemers afgewezen. Inmiddels hebben ongeveer zestig stakers emplooi elders ge vonden. De ondernemers hebben nu voor de stakende taxi-chauf feurs de gelegenheid geopend weer in dienst te treden, op basis van de landelijke loonregeling. Dit houdt echter niet in dat hier mede het indertijd gegeven ont slag ongedaan wordt gemaakt, zo verzekerden zij. ZESTIENKOPPIG GEZIN NAAR DE VERENIGDE STATEN. Gisteravond is van Schiphol 'n boerenbedrijf wijden, op één uit- zestienkoppig gezin, bestaande zondering na. Eén van de zoons mama M J' Mc?0.ns (49 Jaar)-1 wil namelijk, zo verzekerde hij mama Moons acht zoons, vijf j ons op de valreep met klem' X3" niets va» het boerenbedrijf we. Hoewel sinds mei in Zuid-Lim burg een iets hoger antal geval len van kinderverlamming is ge constateerd dan normaal, deelt de geneeskundige hoofdinspectie te 's-Gravenhage mede, dat nog geen reden tot ongerustheid aan wezig is. Het is dan ook niet juist te spreken van een lichte epidemie. Wel heeft de geneeskundige hoofdinspectie een negental cen tra, verspreid over het land, doen inrichten om een eventuele ab normale verheffing van het aan tal poliomyelitisgevallen tijdig op te kunnen vangen. De weersomstandigheden wer ken voorts mee aan het binnen de perken houden van de kinderver lammingsbesmetting, want bij hogere temperaturen is de be smettingskans veel groter. In Limburg zijn in totaal in 18 gemeenten gevallen van kinder verlamming geconstateerd. Onder de patiënten bevinden zich twee volwassenen. Teneinde onnodige vatbaar heid voor besmetting door ver moeidheid te voorkomen zijn in sommige gemeenten sportwed strijden afgelast en worden de gebruikelijke vaccinaties uitge steld. TOERISTENSEIZOEN 1955 WAS VOOR BELGIE ZEER GOED. Gedurende het seizoen 1955 (van 1 oktober 1954 tot en met 30 september 1955), boekten de Belgische hotels in totaal 8.074.000 overnachtingen. Hier van kwamen er 2.877.000 voor re kening van buitenlanders. Van de 525.000 Amerikanen, die in 1955 naar Europa overstaken, bezoch ten er meer dan 100.000 België. De voornaamste toeneming boekte men aan de kust en in de Ardennen (22%), maar ook in de kunststeden kwamen toch nog (10%) toeristen meer dan het jaar daarvoor. De Engelse toeristen zijn voor België het belangrijkst. Zij blij ven gemiddeld het langst en zij brachten het in totaal tot onge veer 807.0000 overnachtingen. De Fransen kwamen tot 594.000, en de Nederlanders als goede der de lieten 393.000 overnachtin gen voor zich noteren. Schiphol vertrokken met als be stemming de Verenigde Staten. De familie Moons, die tot voor WC1U wlee^„^e"!erï.H,aaStre;^tt i ^ipho] uitgeleide gedaan door heteen groot aantal kennissen en het verwanten. ten en zal zijn geluk in de tech niek zoeken. De familie Moons werd heeft bewoond, za] ook in het'een nieuwe vaderland zich in aan De badgasten in de zomerhuis jes op het IJmuidense strand zijn er donderdagmiddag getuige van geweest, hoe de door een storm met windkracht 9 (82 km per uur) hoog oplopende zeeën een zware vrachtwagen van het Vel- sense aannemersbedrijf J. Stolk van de Zuidpier te IJmuiden heb ben geslagen. De firma Stolk had in de nacht van woensdag op donderdag al het materiaal dat wordt gebruikt bij het onderhoudswerk aan de pieren te IJmuiden, op de kop KLEURLOZE MARKT New York is woensdag geslo ten gebleven, zodat Amsterdam gisteren op eigen kompas moest varen. Zowel publiek als beroeps handel namen echter een afwach tende houding aan en over het geheel genomen had de effecten beurs dan ook een kleurloos ver loop. Bij de internationale soorten kon Kon. Olie zich aanvankelijk goed handhaven op 810%, later volgde echter een lichte achter uitgang tot 808%. De overige in ternationale industrieën openden alle drie een kleinigheid lager maar brokkelden daarna niet eer der af. Voor Unilever en AKU betekende dit uiteindelijk een ver lies van ruim 3 punten, Philips was slechts 1 puntje lager. Ook op de scheepvaartsector was de animo zeer gering. De woensdag behaalde koerswinsten enigde Deli werd vernomen on 133% 133)Het bericht uit Indo nesië waarin de Indonesische vice-minister van landbouw zich in gunstige zin heeft uitgelaten over het uitbreiden van de con cessierechten aan buitenlandse talbaksondernemingen in Deii. was nog niet ter beurze doorge drongen. De meeste guldensbe leggingen stonden wederom aan licht aanbod bloot en noteerden merendeels iets lager. - Prolongatie 3 pet. BEURSINDIC'ES 3/7 4/7 5/7* Int- concerns 296.66 297.83 295 99 Industrie 163.33 163.58 163.43 Scheepvaart 162.57 163.56 162.37 Banken 141.49 141.32 141.65 Ind. fondsen 122.93 123.56 122 83 Algemeen 218.93 219.69 219.63 NABEURSKOERSEX bleven in de meeste gevallen niet behouden, integendeel de actieve Kon. Olie soorten noteerden circa 2 punten 820—835 lager. AKU De Indonesische sector hield 258259 zich nog het beste want hier ble- Philips ven de koersen van de leidende 293295% soorten vrijwel in een doen met Unilever woensdag. De handel had echter 416—420 niets te betekenen, want de mees- Texas instument te hoeken bleven gesloten. Ver- 14% slot 833 slot 259 slot 295% slot 419 (809%) (256%) (291%) (414 (137/io

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1