de Israëlische troepenconcentratie nabij Jordaanse grens? De branden op Cyprus De Bondsdag over dienstplicht HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Nogmaals: Internationale bemiddeling inzake Cyprus Melk in westelijk Nederland cent duurder een DONDERDAG 5 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3808 EERSTE BLAD De Kabinetsformatie Dr L. G. Korenhorst voorzitter Tweede Kamer J Lagerhuisdebat over de crisis in de Engelse auto-indusirie De Japanners in China MEDELEVEN MET PRINSES MARIJKE Zelfbeheersing van bromfietsers IZWESTIA OVER AMERIKAANSE ONAFHANKELIJK HEIDSVERKLARING De vliegramp Arizona bo ven Nog 400.000 mensen Duitse kampen WEST-DUITSLAND BOUWT HET SNELST Verenigde Staten ontkennen So wjet-beschuldigingen Soedanese premier lijdt nederlaag tfMükering bij abonnemm', Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. \dvertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: B regels ƒ1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Naar wij van de woordvoerder van de kabinetsformateur verne men waren gisterochtend van twee fracties de A.R. en de V.V.D. de rapporten binnenge komen over het overleg, dat dins dag in de fracties is gevolgd na de derde ontmoeting, die dr Drees maandagavond met de lei ders van de vijf grote Kamer fracties heeft gehad. In antwoord op vragen heeft de woordvoerder voorts medege deeld, dat de formateur dezer da gen de luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer heeft ontvangen. Dr Drees heeft een bespreking gevoerd met generaal Calmeyer naar aanleiding van diens publi- katies over de mogelijkheden van een andere organisatie in de opzet van de strijdmacht en eventuele daaruit voortvloeiende bezuini gingen. Vrijdagochtend zal de kabinets formateur, Dr Drees, opnieuw n bespreking hebben met de leiders van de vijf grote Tweede-Kamer- fr&ctiGS. Deze vierde ontmoeting in het ministerie van Algemene Zaken tussen de formateur en de frac tieleiders van de P. v. d. A., de K. V. P. de A R., de V. V. D. en de C. H. U. zal om half tien be ginnen. Dit verneemt A.N.P. van de woordvoerder van de forma teur, die voorts mededeelde dat dr Drees in de loop van woensdag de rapporten van alle vijf frac ties heeft ontvangen Deze rapporten hebben betrek king op de afzonderlijke bespre kingen die de, vijf fracties dins dag hebben gehouden naar aan leiding van de ontmoeting tussen dr Drees en de fractieleiders van maandagavond. Vóór de besprekingen van vrij dag van dr Drees, die heden zijn 70e verjaardag viert, worden geen verdere ontwikkelingen ver wacht. Dr L. G. Kortenhorst is bij K.B'. van 3 juli benoemd tot voor zitter van de Tweede Kamer voor de duur van de dinsdag begonnen buitengewone zitting. VEEL BEWOLKING. De rug van hogedruk die woensdag ons land passeerde, kon maar enkele kortstondige op klaringen brengen. Deze rug be vond zich tussen het front dat in de nacht van dinsdag op woens dag ons land passeerde en een warmtefront dat woensdagavond zuid-Engeland bereikte. Dit warmtefront bracht toen in het zuiden van ons land al enige re gen. Aan de achterzijde ervan voeren matige tot krachtige zuid westelijke winden vochtige en warme, uit de subtropen afkom stige, lucht aan. Deze zuidwestelijke stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied nabij zuid- Frankrijk, dat een uitloper vormt van een krachtig gebied met ho ge barometerstanden ten zuiden van de Azoren en een depressie ten zuidwesten van Ierland. Deze depressie trok woensdag vrij snel in noordoostelijke richting en is een deel van een uitgebreid lage drukgebied op het oostelijk deel van de oceaan. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Iets warmer. Vrij veel bewolking met hier en daar nog wat regen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere temperaturen. VRIJDAG 6 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JULI. v.m. n.m. 11.34 12.06 0.09 12.31 0.49 1.21 0.59 1.31 ZON MAAN op onder op onder Juli. 5 4.29 21.03 1.42 18.18 6 4.29 21.03 2.35 19.22 7 4.31 21.02 4.59 20.55 9 4.33 21.01 6.24 21.28 10 4.34 21.00 7.49 21.55 11 4.35 20.59 9.13 22.19 12 4.36 20.58 10.35 22.41 Een woordvoerder van het Jordaans leger, het z.g. „Arabi sche legioen", heeft woensdag avond te Amman verklaard dat Israëlische troepen zijn samen getrokken langs de bestandslijn met Jordanië en met name in de sector van Jeruzalem. Aan het Arabische legioen is opdracht gegeven zich paraat te houden. Reuter meldt uit Beiroet, dat de Libanese regering een spoed-, bijeenkomst heeft gehouden na het vernemen van de berichten uit Amman, volgens welke Israë lische troepen bij de Jordaanse grens zijn samengetrokken. In een na de bijeenkomst uit gegeven officiële verklaring wordt gezegd: „De vrees bestaat, dat Israël mogelijk binnenkort Jordanië zal aanvallen". President Sjamoen belegde on middellijk een bijeenkomst met de Libanese politieke leiders en met de legerleiding. De beraadslagingen werden mede bijgewoond door de gezan ten van Egypte en Saoedi-Arabië en de zaakgelastigde van Jorda nië. Te Amman is woensdag be kendgemaakt, dat koning Hoes sein de Arabische ambassadeurs mededelingen had gedaan over „de toekomstige agressieve Israë lische voornemens". Hij had hen ook verzocht hun regeringen te vragen „de nodige maatregelen te nemen, om het door de Ara bische landen gesloten verdrag tot gemeenschappelijke beveili ging in werking te doen treden in geval van toekomstige Israë lische aanvallen op de Jordaanse bestandslijn". Het verluidt te Londen, dat koning Hoessein de Britse, Fran se en Amerikaanse ambassadeur heeft ontboden i.v.m. het onder tekenen door hun landen van de gemeenschappelijke Amerikaans- Brits-Franse verklaring van 1950 betreffende Palestina. Hierin wordt onder meer ge zegd: „Indien de drie regeringen gewaar zouden worden, dat één of meer dezer staten voorberei dingen zou(den) treffen voor schending van bestandslijnen of grenzen, zouden zij, in overeen stemming met haar verplichtin gen als leden der Ver. Naties, onverwijld zowel binnen als bui ten de internationale organisa tie maatregelen nemen, om der gelijke schendingen tegen te gaan." ISRAËLISCHE TEGEN SPRAAK. Een woordvoerder van het Is raëlische ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag avond te Jeruzalem verklaard, dat de uit Arabische bron afkom stige berichten over samentrek kingen van Israëlische troepen langs de Jordaanse grens „geheel uit de lucht zijn gegrepen". EGYPTISCHE TROEPEN PARAAT. A.F.P. meldt van gezaghebben de zijde vernomen te hebben, dat de Egyptische strijdkrachten op dracht hebben gekregen elke Is raëlische aanval, hetzij op Egyp te zelf, hetzij op één der andere Arabische staten, te beantwoor den. In berichten uit het in Jordaan se handen zijnde oude stadsge deelte van Jeruzalem wordt ge zegd, dat de toestand daar nor maal is. De Falestijnse bestandscom missie der Ver. Naties volgt de toestand aandachtig. A.F.P. meldt uit Cairo, dat al daar niets bekend is over een aanval, die Israël op Jordanië zou willen ondernemen. Noch in kringen der Jordaan se regeringsdelegatie, die naar Cairo is gekomen om luitenant- kolonel Nasser geluk te wensen met zijn verkiezing tot president, noch in de omgeving van de Li banese premier Abdallah el Jaffi. die als gast der Egyptische rege ring te Cairo vertoeft, noch op het algemene secretariaat der Arabische liga en evenmin op het verbindingskantoor van de Palestijnse bestandscommissie weet men iets af van de aan Is raël toegeschreven voornemens, of van incidenten, die als aanwij zingen terzake zouden kunnen worden opgevat. In officiële Egyptische kringen acht men het hierover door het te Beiroet verschijnende dagblad „Al Roead" gepubliceerde waarschijnlijk. Het Engelse Lagerhuis heeft met een meerderheid van 71 stemmen dinsdagavond een mo tie van afkeuring van de Labour- oppositie, gericht tegen de econo mische politiek der regering, ver worpen. Het debat had hoofdza kelijk betrekking op de crisis in de auto-industrie. Aan het slot van het debat ver klaarde de Engelse minister van Arbeid, dat de regering niet van plan is wijziging in haar politiek te brengen, noch de maatregelen wil verzachten, welke genomen zijn om de inflatie te bestrijden. Hij zei nogmaals, dat men tot een zekere beweeglijkheid van ar beidskrachten dient te komen, wanneer men de volledige werk gelegenheid wil handhaven. Uit Londen meldt „Reuter", dat zijn stafcorrespondenten in het Midden-Oosten de berichten over Israëlische troepenconcen traties nabij de Jordaanse grens niet bevestigen. Ook van officiële zijde was te Londen geen beves tiging te verkrijgen. Evenmin kon het uit Beiroet afkomstige bericht, dat er woens dagochtend in het oude stadsge deelte van Jeruzalem (de Jor daanse sector) artillerievuur was afgegeven, worden bevestigd. Er bestaat dan ook een grote reserve met betrekking tot de juistheid dezer berichten. Twee uur nadat radio-Beiroet had omgeroepen, dat er langs de Jordaanse grens Israëlische troe penconcentraties waren waarge nomen, ontving Reuter een be richt van zijn correspondent te Amman, dat niets hieromtrent bevatte. Wel werd hierin medegedeeld, dat koning Hoessein van Jorda nië dinsdag j.l. alle ambassadeurs van Arabische landen te Amman had ontboden, om hen in te lich ten over de toestand langs de Is- raëlisch-Jordaanse grens. De koning gaf ook tegenover de ambassadeurs der Ver. Staten en van Groot-Brittannië en Frankrijk uiting aan zijn be zorgdheid over deze situatie. 335 Japanse oorlogsmisdadi gers de eerste groep gevange nen die door China is vrijgelaten zijn aan boord van de „Kwan Maroe" op weg naar de haven van Maizoeroe in Japan. In totaal zullen 1.017 oorlogs misdadigers vrijgelaten worden. De „Kwan Maroe" heeft ook nieuws mee van 7.000 Japanners die tijdens het eerste jaar na de wapenstilstand in de streek van Charbin werden vermist. Zij zijn, volgens de officiële Chinese do cumenten, het slachtoffer gewor den van „massa-ongevallen". De Japanse pers leidt uit die formule af dat zij vermoord, tot zelfmoord gedreven of uitgehongerd zijn. Het Franse persagentschap AFP heeft uit Reims een bericnt verspreid, waarin wordt gezegd, dat een oudstrijder uit Indochina, die ernstig gewond in het mili taire hospitaal in Chalons-sur- Marne verblijft, in een brief aan Koningin Juliana heeft aangebo den een van zijn ogen op te offe ren, indien daardoor de oogziek te van Prinses Marijke zou kun nen worden genezen. De Frans man, die dit edelmoedige aanbod deed, is de 28-jarige Gilbert Pu- telli, afkomstig uit Pontarlier In het arrondissement Doubs. Hij heeft volgens het bericht van AFP het antwoord ontvangen, dat de Koningin zeer ontroerd is door zijn aanbod, doch dat zij niet in staat is dit offer te aanvaar den. Naar het ANP in verband met dit bericht verneemt, zijn soort gelijke aanbiedingen aan de ko ninklijke familie geen zeldzaam heid. Koningin en Prins hebben er in de afgelopen jaren talrijke ontvangen en het aantal is nog toegenomen sedert recente pu- blikaties in de wereldpers weer eens opnieuw de oogkwaal van het jongste Prinsesje hebben ge memoreerd. Deze aanbiedingen kwamen zowel uit het binnenland als uit het buitenland, doch zij zijn alle beantwoord moeten wor den met de mededeling, dat het medisch niet mogelijk is het Prinsesje ook door de edelmoe digste persoonlijke offers van haar kwaal te doen genezen. In de Westduitse bondsdag is woensdag de behandeling in tweede lezing van het wetsvoor stel inzake de dienstplicht begon nen, nadat de oppositie nog ge poogd had, dit debat tot na het zomerreces uit te stellen. Vrijdag volgt de behandeling in derde lezing van het omstreden wets ontwerp. Na een zeer rumoerige discus sie, waarbij afgevaardigden van de christen-democraten herhaal delijk door de socialisten in de rede werden gevallen en de voor zitter maar nauwelijks de orde wist te bewaren, werd een socia listisch voorstel om het debat uit te stellen zolang Adenauer nog in Italië is, verworpen. Van socialistische zijde werd de regering er van beticht, dat zij „lichtvaardig en zonder grondig gewetensonderzoek" het wetsont werp „er door wilde jagen". De eis, dat bondskanselier Adenauer van zijn officiële bezoek aan Ita lië zou worden teruggeroepen, werd echter afgewezen. Ook het gezaghebbende Ameri kaanse blad „The New York Ti mes" heeft woensdag geschreven dat het noodzakelijker dan ooit tevoren is, dat de Navo zich be moeit met de oplossing van de kwestie-Cyprus. Het blad zegt dat de Türkse weigering om in te gaan op het Britse voorstel, (zelfbestuur voor Cyprus met waarborg voor Brits militair toezicht) bewijst dat deze kwestie niet langer een koloniaal probleem is, doch een zaak van internationaal belang. „En aangezien deze zaak de zuidelijke flank van de Navo- verdediging bedreigt, is het no dig dat de Navo zich er mee be moeit". De Britse conservatieve „Ti mes" schrijft dat er geen oplos sing voor deze kwestie mogelijk is tenzij op de een of andere ma nier Groot-Brittannië, Turkije en Griekenland het eens kunnen worden. Inplaats van door inter nationale bemiddeling, gelooft dit blad echter dat de oplossing ge vonden moet worden door gedul dige diplomatieke onderhandelin- lingen tussen Londen, Ankara en Athene, waarbij Washington nauwkeurig op de hoogte ge houden dient te worden, tenein de hulp te kunnen bieden wan neer dit mogelijk is. In Nicola s dinsdag een 23- jarige Griekse Cyprioot ter dood veroordeeld, beschuldigd van het neerschieten van een Turks-Cy prische politieagent in april j.l. De beklaagde verklaarde onschul dig te zijn. Vice-kanselier Blücher deelde mee, dat de bondskanselier vrij dag wel aan het debat zal deel nemen en dan de oppositie van repliek zal dienen. Ollenhauer zag Audenauers af wezigheid als een bewijs van minachting voor het parlement en hij riep tegen de luid protes terende afgevaardigden der rege ringscoalitie, dat de socialisten zich niet zo maar voor hun „ter reur" zouden bigen. Het eerste deel van het ont werp, dat te beginnen met ach- tien jaar militaire dienst ver plicht stelt, werd bij handopste ken aanvaard. Tegen stemden de socialisten, de liberalen onder Dehler en de vluchtelingenpartij. Soldaten zullen in de leeftijd van 18 tot 45 jaar, en onder-offi cieren en officieren van achttien tot zestigjarige leeftijd dienst plichtig zijn. In dit ontwerp is nog niet be paald hoe lang de dienstplichti gen voor eerste oefening onder de wapenen zullen blijven. De regering acht een diensttijd van achttien maanden noodzakelijk, doch er bestaat op dit punt een meningsverschil in de regerings coalitie. In de komende herfst zal de bondsdag een afzonderlijk wets ontwerp over dit onderwerp be reiken. Een amendement der liberale oppositiepartij, waarin werd voorgesteld de diensttijd op 12 maanden te stellen, werd bij handopsteken verworpen. Dit geschiedde ook met vele andere, door de oppositie aan de orde gestelde amendementen. Aanneming van het wetsont werp op de militaire dienstplicht schijnt verzekerd. De mogelijk heid bestaat echter, dat de eind stemming eerst hedenavond zal plaats vinden, dit tengevolge van de vele, door de oppositiepartijen ingediende amendementen. Na ruim vijf uur vergaderen waren tien van de 45 artikelen van het ontwerp door de bonds dag aanvaard. Na de bondsdag zal ook de bondsraad (eerste kamer) zich over het ontwerp moeten uit spreken. In verband met de wettelijk toegestane maximumsnelheid van 40 km voor bestuurders van rij wielen met hulpmotor heeft het verbond voor veilig verkeer in een oproep tot de bromfietsers nadrukkelijk hun aandacht ge vraagd voor artikel 25 van de wegenverkeerswet, waarin ver-*, boden .wordt zich op een weg zo danig te gedragen, dat de vrij heid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht. Dit verbod geldt voor alle weggebruikers. Bij controles, aldus de oproep, zal de politie dan ook ongetwij feld het algemeen veiligheidsar tikel 25 W. v. S. in daarvoor in aanmerking komende omstandig heden hanteren en een beroep op de toegestane maximumsnel heid van 40 km niet zonder meer aanvaarden. Het verbond voor veilig ver keer raadt daarom alle bromfiet sers met klem aan zich de nodi ge discipline op te leggen. Terwijl er nu al 2 dagen in het westen van Cyprus een bosbrand woedt, is woensdag een tweede uitgebroken bij Kythrea, onge veer 16 km ten noorden van Ni cosia. OEKA, de Cypriotische verzets- organissatie, verklaarde in pam fletten, dinsdagavond in Limas sol verspreid: „Geen enkel com promis dat over Cyprus wordt bereikt, is voor onze beweging aanvaardbaar, tenzij de verban nen aartsbisschop Makarios het ondertekend heeft". In de pamfletten, ondertekend door de EOKA-leider Digenis, staat voorts, dat de besprekingen over een volgens geruchten be kend geworden Brits plan voor Cyprus zich zullen voortslepen, totdat zij op een dag worden af gebroken en de Cyprioten voor de mislukking aansprakelijk ge steld. Twee Griekse Cyprioten zijn woensdagmorgen neergeschoten. De een werd volgens een offi ciële mededeling door Britse mili tairen ernstig gewond, de ander werd doodgeschoten door gemas kerde bandieten. Over de grootste bosbrand, die Cyprus ooit heeft gekend, heeft men woensdag alle macht verlo ren. Deze brand, die in het wes telijke deel van het eiland in het woud van Paphos woedt, deelde men dinsdag mede, deze bijna bijna meester te zijn, tot de wind ging draaien en de vlammen weer deed oplaaien. Men schat de schade van deze bosbrand op ongeveer tien miljoen gulden. Piloten, die over het eiland vlo gen, zeiden dat een groot deel van zuid- en zuidwest Cyprus schuil ging onder de rook van het vuur. Een andere grote bosbrand woedde bij het dorp Kythrea, in het bergachtige noordelijke deel van het eiland. Deze heeft men thans weer onder controle. Ongeveer 700 man Britse troe pen helpen 2000 Cyprioten de nu al drie dagen durende brand bij Paphos te bestrijden. Zij bevinden zich thans in een soort ,/bruggehoofd" bij een berg rand 85 km ten westen van Nico sia, dat men met man en macht tracht te houden, omdat anders een hele rij yalleien aan de gena de van de voortrazende vlammen zee zal worden overgeleverd. Tot dusver zijn er nog geen ongelukken gerapporteerd. De opperhoutvester van Cyprus heeft met stelligheid ontkend, dat de vele bosbranden, die Cy prus de laatste tijd teisteren, door veiligheidstroepen zijn ver- oorzaakt. Fresident Velasco van Ecuador heeft medegedeeld, dat er een complot is ontdekt om hem uit de weg te ruimen bij een bezoek, dat hij vrijdag aan de stad Rio- bamba zou brengen. Dank zij de trouw van de troepen in het ge bied van Riobamba had men het plan kunnen verijdelen. Het Russische regeringsiblad Izwestia heeft woensdag in een artikel verklaard, dat ook het Russische volk de historische be tekenis van de onafhankelijk heidsverklaring van de Verenigde Staten erkent. Het artikel onder het hoofd „Belangrijke grondsla gen" en getekend door „Waar nemer" vervolgde: „De volkeren van de Verenigde Staten vieren vandaag „Indepen dence day", hun nationale feest dag. Alle volkeren der wereld vieren dit feest mee. Door dit te doen erkennen zij de betekenis van de onafhankelijkheidsoorlog, die door de Amerikanen voor hun soevereiniteit is gevoerd. Zij 'be wijzen eer aan het Amerikaanse volk, zijn begaafdheid, zijn vrij heidsliefde en ijver. Volgens Tass werd het artikel besloten met de opmerking, „dat het Sowjet-volk ernstig normale en vriendschappelijke betrekkin gen tussen de U.S.S.R. en de V.S. wenst, die leiden tot opheffing van de internationale spanning, de versterking van de wereldvre de en de vriendschap tussen de volkeren". De commissie voor handelsza ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft, naar aanleiding van de vliegramp bo ven Arizona, die het leven van 128 personen heeft gevergd, be sloten een onderzoek in te stel len naar het gehele Amerikaan se luchtvaartverkeer. Een ondercommissie heeft tot taak gekregen dit onderzoek voor te bereiden. Kapitein Byrd Ryland, een deskundige van de Amerikaanse luchtmacht, heeft verklaard dat uit verfkrassen op de wrakstuk' ken definitief is gebleken, dat de twee boven de Grand Canyon verongelukte grote Amerikaanse lijnvliegtuigen met elkaar in bot> sing zijn geweest. in de Elf jaar na het einde van tweede wereldoorlog bevinden zich nog 400.000 personen in 3000 Westduitse en Westberlijnse kampen, zo heeft de bondsrege ring meeegedeeld. In deze kampen leven 90.000 gezinnen, die 328.000 personen van wie 99.000 kinderen beneden de veertien jaar omvatten. De helft van de kampbewoners zijn ballingen; de overigen zijn vluch telingen uit de Sow jet-Unie, vreemdelingen en ontheemden. De Algemene vereniging voor melkvoorziening te 's-Graven- hage heeft de melkhandel in haar werkgebied omvattende in hoofdzaak het vasteland van Zuid-Holland, het westen van de provincie Utrecht en het zuidelijk deel van Noord-Holland gead viseerd de detailmarge op melk te verhogen met een halve cent per liter. Deze verhoging, aldus De Duitse bondsrepubliek heeft in de afgelopen 5 Jaar van alle West-Europese landen de meeste woningen gebouwd. Van de 6,7 miljoen woningen tussen 1951 en 1955 in de elf voornaamste lan den van West-Europa gebouwd, nam de bondsrepubliek er 2,4 miljoen voor haar rekening, al dus een opgave van het Duitse instituut voor industrie te Keu len. Noorwegen bouwde in deze periode voor iedere 22 inwoners een nieuwe woning. De verhou dingen zijn voor Zweden een op 29, voor Zwitserland één op 30, voor de Duitse bondsrepubliek één op 20 en voor Nederland één op 33. In Oostenrijk werd voorts op ieder aantal van 36 inwoners een nieuwe woning gebouwd, in De nemarken op iedere 40 en in Ita lië op iedere 60 één. de vereniging, vindt haar oor zaak in de ontwikkeling van de kosten van de melkdetailhandel sinds 1954. In de gebieden, waar de melkhandel niet gerationali seerd is, zijn de consumenten prijzen op het ogenblik eeen hal ve cent per liter lager dan het thans nog geldende berekende gemiddelde. De beoogde marge verhoging zal dus moeten leiden tot verhoging van de consumen tenprijzen met een cent per liter, derhalve voor bijvoorbeeld losse melk van 30 tot 31 cent. In de gebieden, waar de melk handel wel gerationaliseerd is, zullen de consumentenprijzen voorlopig ook een cent per liter worden verhoogd, en dus ook tij delijk voor losse melk 31 cent per liter bedragen. In een later stadium zullen zij weer geduren de een zeker tijdvak met een cent worden verlaagd, waardoor uit eindelijk een gemiddelde verho ging met een halve cent per liter wordt bereikt. De prijsverhoging zal ingaan op 8 juli a.s. Onbekenden hebben maan dagochtend vroeg de voorzitter van de Marokkaanse kamer voor de landbouw te Marakesj, Las- jemi, doodgeschoten. Zij wilden hem ontvoeren van zijn buiten verblijf bij Marrakesj, doch toen Lasjemi trachtte te ontvluchten, schoten zij hem neer. Een woordvoerder van 't Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag de Sowjetrussische beschuldigingen, dat de Ver. Staten de opstande lingen in Poznan financieel heb ben gesteund en hen ertoe heb ben aangezet ip verzet te komen, ontkend. „De betogingen in Poznan, die het bekende tragische verloop hadden, schijnen in feite te zijn voortgekomen uit een golf van tot nu toe verdrongen bitterheid, opgekomen uit een onderdrukt en uitgebuit volk. De Poolse communistische auto riteiten arresteren thans honder den Poolse burgers en zij drei gen, geheel in de Stalinistisché traditie, met het nemen van me- dogenloze vergeldingsmaatrege len", aldus o.m. de verklaring van de woordvoerder van het „State Department". De verklaring werd uitgegeven nadat het ministerie een afschrift had ontvangen van de zesdui zend woorden beslaande resolutie van het centrale comité, der Sow jetrussische communistische par tij, waarin de beschuldigingen aan het adres der Ver. Staten waren geuit. Fremier Ismail el Azhari van Soedan heeft woensdag bij een stemming over een motie van vertrouwen een grote nederlaag geleden. In het Huis van Afge vaardigden kozen slechts 31 af gevaardigden zijn partij, terwijl zestig vertegenwoordigers, onder wie een paar afgetreden minis ters, tegen de motie stemden.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1