Britse bladen Cyprus over Toenemend verzet tegen communistische partij in Hongarije Binnenlands nieuws Wat brengt de Radio? De sterfte aan tuberculose is nog gedaald «Mijnheer Robert is teruggekomen» TWEEDE BLAD Woensdag 4 juli 1956 11e jaargang no. 3807 PALESTINA VERKLARING VAN WESTDUITSE COM. PARTIJ VON BRENTANO over Duitse gebieden onder Pools bestuur SURINAAMS STATENLID SOEMITA VEROORDEELD Zakenkabinet in Jordanië Stoffelijk overschot van Nederlander in Frankrijk gevonden VLAG TERUG „MET EXCUUS" UITGAANSVERBOD IN POZNAN OPGEHEVEN EXPLOSIES IN NEW YORKS ATOOM LABORATORIUM MILDERE STRAF WETGE VIN G IN HONGARIJE STAKING OP JAPANSE WERVEN In vroeger eeuwen maakte de tuberculose ontelbare slachtof fers en in dit Rembrandt;) aar mag ook wel worden vermeld, dat Rembrandts vrouw Saskia aan t.b.c. overleed. De sterfte aan deze ziekte is sinds het begin van deze eeuw en vooral in de laatste tien jaar, in ons land aanmerkelijk terug gelopen. Het sterftecijfer, dat in 1900 nog bijna 200 bedroeg, daal de in 1954 tot 7,5 en in 1955 op nieuw tot 6,6 per 100.000 inwo ners. Een ongekend laag cijfer, dat het laagste van de gehele wereld is. De cijfers van Dene marken, dat in dit opzicht de „concurrent" is van Nederland, zijn over 1955 nog niet bekend. Wat ons ziektecijfer betreft, is deze daling niet zo spectaculair, want in 1955 werd nog bij 81 per 100.000 inwoners een nieuw ge val van tuberculose ontdekt, te gen 106 in 1954. Maar dit wil toch zeggen, dat het vorig jaar nog bijna 9000 ge vallen van onbekende tuberculo se werden gevonden. In de laat ste vijf jaar is de sterfte aan tu berculose tot op V3 teruggegaan, maar het ziektecijfer nog niet tot de helft. Het is in de laatste tientallen jaren een merkwaardig feit, dat de tuberculose hoe langer hoe meer een ziekte van de oudere generaties is geworden. Want ter wijl de sterfte onder de 30 jaar sinds 1949 van 100 procent tot 10 procent is teruggelopen, is die teruggang boven de 30 jaar slechts van 100 tot 40 procent. In diezelfde jaren verminderde het ziektecijfer beneden 30 jaar tot de helft, maar voor de oude ren slechts tot driekwart. Ook bij de herhalingen van het bevol kingsonderzoek ziet men, dat het aantal daarbij gevonden gevallen van tuberculose bijna steeds en overal afneemt. Als één van de oorzaken moet wel speciaal worden aangemerkt het feit, dat het gevaar voor be smetting van de mens door tuber culeus rundvee sinds 1 mei 1956 in geheel Nederland is opgehe ven. Op die datum was de tuber culose bij het rundvee dank zij krachtige samenwerking van de gehele boerenstand met behulp van Marshall-gelden geheel uit geroeid. Dit alles bleek op de vrijdag in Utrecht gehouden jaarvergade ring van de Koninklijke Neder landse centrale vereniging tenzij zij zich op de verpleging van andere soorten patiënten omschakelen. Er zijn thans in Nederland ongeveer 1200 lege bedden in de sanatoria, nog af gezien van de 200 bedden, die door opheffing van enkele klei nere inrichtingen zijn komen te vervallen. Het opnemen van pa tiënten uit andere landen, die nog plaatsgebrek hebben, stuit nog steeds op blijkbaar onover komelijke financiële moeilijkhe den. Een tweede gevolg van deze plaatsruimte, maar ook van de gemakkelijke wijze waarop, dank zij de sociale wetten, de verple ging wordt bekostigd, is dat vele patiënten de sanatoriumverple- ging niet meer zoals vroeger als een moeilijk te verkrijgen behan deling beschouwen en de verple ging zonder geldige reden eigen machtig afbreken en daarmede hun omgeving aan besmettings gevaar blootstellen. Zij zijn over tuigd, dat zij zo nodig en ge wenst, spoedig in een ander sa natorium opgenomen kunnen worden. Nog maar een vijf jaar geleden moest men daarop soms maan den wachten. Dit probleem van het ontijdig afbreken van de sa- natoriumkuur neemt ernstige vormen aan en geschiedt op 1 op de 5 gevallen, in enkele sanatoria zelfs 1 op de 2 patiënten. Dit vraagstuk wordt van alle kanten bestudeerd. Een ander probleem, dat tegen woordig de bestrijders der tuber culose ernstig bezighoudt, is de kwestie van de recidive hoewel de behandeling sinds 1945 zeer belangrijke vordering heeft ge maakt zowel door de nieuwe, zeer krachtig werkende genees middelen als door de chirurgi sche behandeling der longtuber- culose en deze verbeteringen van de therapie de sterfte aan tuber culose zo gunstig hebben beïn vloed, heeft men algemeen de indruk dat het aantal patiënten, dat na enige tijd opnieuw ziek wordt, eerder toe- dan afneemt. Over de oorzaken hiervan is men nog in het onzekere. De geneeskundig inspecteur dr. C. R. N. F. van Joost hield een technisch wetenschappelijk be toog over de factoren die van in vloed zijn geweest op de tuber culosebestrijding in ons land. In 1953 trad een vertraagde daling van de t.b.c.-sterfte in, die in 1955 nog verder is verlaagd. De sterfte aan longtuberculose is het traagst gedaald. De daling bij de kinderen on der de vijf jaar was het sterkst. Vóór 1940 was de sterfte onder de mannen hoger dan die onder de vrouwen, in tegenstelling met vóór de oorlog, toen het anders om was. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandagmiddag in het Lagerhuis verklaard, dat een vergelijking der bewapening van Israël en die der Arabische lan den doet zien dat de „bewape- ningsweegschaal" nog de neiging heeft ten gunste van Israël door te slaan. Een conservatief Lagerhuislid vroeg of het, nu de laatste Britse soldaat uit de Suez-Kanaalzöne was vertrokken, geen aanbeve ling verdiende een verbod uit te vaardigen op de uitvoer van wa pens naar Egypte. De minister beantwoordde deze vraag ontken nend. In antwoord op een andere vraag over de bewapening der staten in het Midden-Oosten be vestigde onderminister van Bui tenlandse Zaken John Parker dat Egypte kortgeleden door een communistisch land twee torpe- dobootjagers zijn geleverd. Hij voegde hieraan toe dat Israël twee torpedoboot jagers had ont vangen-, die in Groot-Brittannië opnieuw waren uitgerust. Twee onafhankelijke Britse bla den hebben dinsdag voorgesteld de hulp van de Navo-leden in te roepen bij de oplossing van de kwestie-C yprus. De „Manchester Guardian" zegt dat premier Eden „opnieuw een blunder heeft begaan", door be kend te maken dat er een „ruime grondwet" zou komen en dat er een streefdatum voor zelfbestem ming vastgesteld zou worden. De Turkse regering heeft hier ogenblikkelijk hevig op gerea geerd. Zij verkeert in grote moei lijkheden door de binnenlandse economische toestand. Zij heeft de pers reeds gemuilkorfd, de op- tot positie onderdrukt en zij greep bestrijding der tuberculose, waar j gretig de gelegenheid aan tot af leiding op buitenlands gebied. (De premier, Menderes, heeft maandag nog verklaard dat het einde van de Britse soevereini teit op Cpprus een „internatio nale ramp" zou zijn). Hierdoor is de voorgestelde op lossing voor Cyprus onmogelijk geworden. Een verstandige eerste minister zou een internationale manier van toenadering hebben beproefd. Hij zou de Navo-leden druk op de Turken hebben laten uitoefe nen. Tot zover de „Manchester Guardian". De eveneens onafhankelijke „News Chronicle" zegt het korter: „Een militaire basis op Cyprus is nu eenmaal een noodzakelijkheid. Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije zijn Navo-partners. De basis zou daarom, onder Britse vlag, in Navo-dienst beheerd moeten worden en de moeilijkhe den zouden door internationale overeenstemming opgelost moe ten worden". Vlak bij het gebied waar twee weken geleden 'n geweldige bos brand op Cyprus het leven kost- dit onderwerp werd besproken. Hoe verheugend al deze dalin gen zijn, zij scheppen toch ook nieuwe problemen. De sanatoria en wooral die voor jeugdige pa tiënten hebben een groot aantal lege bedden en dreigen in finan ciële moeilijkheden te komen, De Westduitse communistische partij heeft zich maandag als laatste van de communistische partijen in West-Europa uitge sproken over de ontluistering van Stalins naam. In een „Antwoord op open vra gen" verklaart het partijbestuur, dat het socialisme door de mis slagen uit de laatste periode van Stalin ongedaan te maken op nieuw zijn superioriteit heeft be wezen. De Westduitse communisten wijten de persoonsverering aan „het straffe gecentraliseerde ap paraat, dat de Sowjet-Unie in haar dertigjarige afweer tegen een vijandelijke buitenwereld heeft moeten opbouwen". Elke poging van de medewerkers van Stalin om in de periode vóór de tweede wereldoorlog zijn fouten te korrigeren, zou tevens tot een ernstige verzwakking van de macht en het gezag van de Sow jet-Unie hebben geleid. Overigens erkennen de com munistische leiders in de bonds republiek, dat zij van de fouten, waarvan zij kennis droegen, niet te juister tijd mededeling hebben gedaan aan de partijleden, die door „de publikaties van de zijde van tegenstanders verrast wa ren". In de toekomst moeten alle vragen openlijk worden bespro ken en alle meningsverschillen op dezelfde wijze uit de weg worden geruimd, aldus het partijbestuur. te aan 21 Britse militairen is zondag opnieuw brand uitgebro ken. Grote gebieden bosgrond zijn reeds verwoest. De Cyprische regering heeft maandag verklaard, dat zij ver dere bewijzen heeft, dat Grieks- Cyprische studenten een terroris tische opleiding in Griekenland krijgen. In een speciale bekendmaking wordt de waarschuwing geuit, dat vele studenten, die voor zo mervakantie uit Griekenland te rugkeren, mogelijk de toegang tot Cyprus zal worden geweigerd. Onlangs was een aantal studen ten, die voor vakantie uit Grie kenland kwamen, in Limassol vastgehouden, voordat zij werden toegelaten. Velen hadden bevel gekregen 's nachts binnen te blij ven en zich dagelijks bij de poli tie te melden. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brenta- no, heeft in Bochum verklaard, dat de Duitse provincies ten oos ten van de Oder-Neissegrens vol gens het verdrag van Potsdam juridisch een deel van Duitsland zijn tot een vredesverdrag gete kend zal zijn. Hij verklaarde dit op een bijeenkomst van 50.000 uitgewekenen uit Opper-Silezië, dat bij Polen is gevoegd. Von Brentano voegde hieraan toe, dat alleen een vrijelijk ge kozen regering voor geheel Duits land met Polen een overeenkomst over deze gebieden kan sluiten. Het Poolse volk is niet vrij, zo voegde hij hieraan toe, en de „totalitaire" Poolse regering zal nooit in een positie zijn om maar te trachten een rechtvaardige op lossing van het vraagstuk te vin den. t „Het verzet tegen de partij we revolutie en structurele wijzi- neemt toe", aldus „Szabad Nep", gingen. Dit is niet anders dan een het orgaan van de Hongaarse contra-revolutionair streven", al- communistisohe partij, in een ar- dus het partijblad, tikel, waarvan de inhoud door ra- Tibor Dery, een Hongaars dio-Boedapest is bekend gemaakt, schrijver, had in het debat „op grove wijze" de partij en afzon- Het blad beschuldigt de Petoe- derlijke partijleiders aangevallen fi-club, een discussiegroep van en gezegd „Voor ons begint er nu jongeren er van, dat zij „in het een nieuwe revolutie". Ook had bijzonder dit verzet bevordert" en Dery geëist, dat de aanvallen op „het verzamelpunt van tegen de de partij via de radio zouden wor- partij gerichte en bourgeois pro- den uitgezonden. Het lijdt geen pagandistische elementen" is ge- twijfel, dat deze aanvallen werden worden. In dit venband wordengedaan door personen uit de ook aan het adres van twee bla- kring van Imre Nagy, die vorig den beschuldigingen geuit. I jaar als premier werd ontslagen, (De Petoefi-clu'b heeft onlangs zo meent het communistische twee bijeenkomsten georgani- partijblad, seerd waarop felle kritiek werd geleverd op Matyas Rakosi, de secretaris-generaal van de Hon gaarse communistische partij). Het centrale partijcomité waar schuwde twee dagen geleden de partijleden tegen „demagogen en vijanden van de partij". Hier werd aan toegevoegd, dat de ge beurtenissen te Poznan een waar schuwing voor de Hongaren u-noesten zijn. De bladen, die" betrokken zou den zijn bij het „verzet", zijn net literaire blad „Irodalmi Ujsag" en het jeugdorgaan „Beke es Sza- toadsag". Volgens „Szabad Nep" zijn op de onlangs door de Petoefi-club georganiseerde bijeenkomsten, waarvan het gesprokene via luid sprekers door duizenden op straat kon worden gevolgd, „stemmen gehoord, die vroegen om een nieu- Het statenlid Soemita is ver oordeeld tot vier maanden gevan genisstraf met aftrek van voor arrest, wegens verduistering, meermalen gepleegd. Hij is bijna vijf maanden in voorarrest ge weest. In Jordanië is een zakenkabi net, bestaande uit onafhankelij- ken onder Ibrahim Hasjim, ge vormd, dat toezicht móet houden op de komende parlementsverkie zingen, welke nodig zijn door de ontbinding van het parlement vo rige week. Volgens welingelichte kringen geeft de nieuwe regering geen zeggenschap op het gebied van de buitenlandse politiek. Het lijk van de Nederlandse magazijnmeester A. M. de H., die sedert 15 juni was verdwenen, is woensdag gevonden op het strand tussen Belleville en Brac- quemont, ongeveer tien km ten oosten van'Dieppe. De H. was 15 juni in gezelschap van een chauffeur in een vracht auto te Dieppe aangekomen voor het afleveren van goederen, die moesten worden verscheept. De zelfde avond vertrok de chauf feur alleen naar Rotterdam. Van De H., die in Rotterdam woonde, had men sindsdien niets meer Carlos P. Garcia, de Philippijn- se minister van Buitenlandse Zaken, heeft de Philippijnse ont dekkingsreiziger Thomas Cloma opdracht gegeven zijn veront schuldiging aan nationalistisch China aan te bieden voor het verwijderen van een nationalis tische vlag van Itu Aba, het grootste eiland van de omstreden Spratley groep. Dit werd giste ren, 2 juli, in Taipeh (Formosa) officiëel meegedeeld. Volgens een bericht, ontvangen door de nationalistische regering, was aan Cloma bevolen de vlag terug te zenden aan de nationalis tische ambassade in Manilla „met persoonlijke excuses". Sinds Cloma de eilanden twee maanden geleden „ontdekte", zijn ze opgeëist door nationalistiscn China, Zuid-Vietnam en Frank rijk. Radio-Warschau heeft gister ochtend bekend gemaakt, dat in Poznan het uitgaansverbod is op geheven. In een decreet van de Sowjet- communistische partij, dat gister ochtend door radio-Moskou werd bekend gemaakt, wordt gezegd, dat de „demonstraties" in de Poolse stad waren betaald met geld van de Amerikaanse rege ring. In dit verband wijst het centra le partijcomité in Moskou op het feit, dat het Amerikaanse con gres een bedrag van honderd mil joen dollar heeft toegewezen „ter aanmoediging van de vrijheid achter het ijzeren gordijn". Volgens de correspondent van het Zuidslavische blad „Politika" te Poznan bestaat de meerderheid van de gearresteerde personen, wier aantal de 500 niet te boven zou gaan, uit jongeren van nog geen 25 jaar. 45 betogers waren aangehouden met wapens in de hand, terwijl twintig anderen be hoorden tot de gevangenen, die op de eerste dag van de onlusten uit de gevangenis waren losge laten. De correspondent zegt deze ge gevens verkregen te hebben van de Poolse veiligheidsdienst. Volgens reizigers, die maan dag uit Polen in West-Berlijn zijn teruggekeerd, zijn in dit land na het verzet in Poznan, ongeveer duizend arrestaties verricht. Twee ontploffingen hebben maandagmorgen een atoomlabo ratorium voor vreedzaam ge bruik van atoomenergie in Queens, voorstad van New York, op zijn grondvesten doen schud- den. Negen personen zijn gewond. De ontploffingen deden zich enkele seconden na elkaar voor en vernielden de tweede verdie ping van het laboratorium der „Sylvania Electric Products Com pany". Vijftig brandweerlieden, twintig politle-agenten en een persfotograaf heeft men voor onderzoek vastgehouden om mo gelijke gevolgen van radio-actie ve bestraling te voorkomen. An dere fotografen en verslaggevers werden geweerd van de plek des onheils in verband met de ge heime aard der werkzaamheden in de fabriek. De maatschappij heeft meege deeld, dat het ongeluk niet door radio-actieve stoffen is veroor zaakt. De federale commissie voor atoomenergie verklaart dat buiten de fabriek geen gevaar voor atoomstraling bestaat. Later is officieel bekendge maakt, dat de ontploffing waar schijnlijk is veroorzaakt door ont branding van weinig radio actief thorium. Levenslange gevangenisstraf zal in Hongarije worden afge schaft en men zal de rechters tegen tussenkomst-van-hogeraf vrijwaren. Dit heeft dr Bela Ko- vacs, onderminister van Justitie meegedeeld. Het dagblad „Nepszava" uit Boedapest berichtte dat de onder minister ook had verklaard, dat de afschaffing van de doodstraf in Hongarije mogelijk zou zijn, zodra de sociale voorwaarden, voor een dergelijke actie zijn ge schapen en de ontspanning in de internationale verhoudingen het gevaar van door het buitenland geïnspireerde ernstige misdaden heeft verminderd. De onderminister zou voorts hebben gezegd dat het Hongaarse strafrecht in zijn geheel zou wor den herzien, „op de onafhanke lijkheid van de rechters is in het verleden door ministeries en autoriteitenJie vaak ernstig in breuk gemaakt onder het voor wendsel van het geven van in lichtingen. Het zal in de toekomst niet meer worden toegestaan, al dus dr Kovacs, die besloot met de verzekering dat „rechten van de verdediging zullen worden ge garandeerd. TUSSEN TREINBUFFERS GEDOOD. Maandagmiddag is op het em placement van de Nederlandse Spoorwegen te Bergen op Zoom de 50-jarige C. Schot, tussen de buffers van twee wagons dood gedrukt. De man, die voor de firma Beckers op de loslijn bezig was een wagon te lossen, had zich even verwijderd om iets aan de andere zijde van de loslijn te ha len, Hiervoor stak hij, tegen het verbod, enkele rangeerlij nen over. Bij het terugkomen liep hij tussen twee wagons door, die op zeer korte afstand van elkaar stonden geplaatst. Het ongeluk wilde dat op het moment dat S. zich tussen de buffers bevond het ene stel wagons werd opge duwd waardoor S. tussen de buf fers bekneld geraakte. Hij werd op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. ER ZIJN WEER FRAMBOZEN. Op de veiling Kapelle-Bieze- linge zijn maandag de eerste frambozen van het nieuwe sei zoen aangevoerd. Er waren reeds verschillende kwekers die dit produkt konden aanbieden. Ten gevolge van het warme weer is het rijpingsproces namelijk flink verhaast. Er was grote vraag naar deze eerste frambozen. Ze werden gekocht zowel voor ex port naar België als voor de bin- Door JOSEPH HOCKING 32) (Nadruk verboden.) HOOFDSTUK XII. Bertha en haar vader. „Vertel u liever eens", zei Brichtauer, „hoe gaat het toch met mijn vriendinnetje Bertha Legner?" Maar mijnheer Borlas gaf er niet dadelijk antwoord op. Hij zat nog na te denken over wat zijn gastheer zoëven gezegd had. Hij kon zich maar niet voorstel len, dat Robert Reichmann zoiets gezegd zou hebben. Hij wist maar al te goed, hoe weinig belang deze steeds in de overleveringen en gebruiken van zijn famiile had gesteld. En nu had hij te kennen gegeven, dat hij zich zo veel daarmee bezig had gehou den, dat hij hervormingen wen ste in te voeren en, waar het hem goeddacht, zou afwijken van de oude regel. De predikant voel de zich vijandig tegen de jonge man gestemd. En toch, ondanks dat alles was hij er van over tuigd, dat hij tegenover Robert Reichmann zat. Dat hij twijfelde zonder voldoende grond. Hij moest er nog eens rustig over nadenken. „Bertha en ik zijn van jongsaf dikke vrienden geweest!" hoorde hij Robert zeggen. „Ze was na tuurlijk nog maar een kind, maar u zult u toch ook wel herinneren, dat vader grote verwachtingen op ons had gebouwd!'' „Hè? Wat?.... O.... ja.... Bertha.... ja, die is nu natuur lijk een jonge vrouw geworden". „Ze had zelfs aanleg om een mooie vrouw te worden als ik het me goed herinnertenminste in mijn oogvervolgde Brich tauer. „Ze is een goed kindeen best kindze is al een hele hulp voor Bödlichik wilde, dat haar vader tot onze gemeen te behoorde. Ik heb niemand van haar slag helemaal niemand." „Is ze veel veranderd?" „Dat weet ik niet. Dat zie je zo niet, als je iemand aldoor mee maakt, maar javeranderd zal ze wel zijn. Ik heb haar vanmid dag nog gesproken". „Ik heb me vaak afgevraagd of ze al getrouwd zou zijn". „Neen, dat is niet het geval. Het had natuurlijk best kunnen zijn. want ze is een heel inne mend meisje en erfdochter bo vendien. Hun landgoed brengt veel op en de landheer heeft Te Nagasaki hebben 12.000 ar beiders op de Mitsoei-werven het werk voor 48 uur neergelegd, omdat zij een zomergratificatie van 280 gulden eisen, terwijl de bedrijfsleiding niet meer dan on geveer 260 gulden wil geven. nooit zijn inkomen opgebruikt." „Arthur en ik hebben nogal eens om haar gevochten", zei Brich tauer. om nog meer te weten te komen. „Ja, dat weet ik nog. En Arthur zou werkelijk een heel goede par tij voor haar zijn. Hij heeft altijd veel van haar gehouden en ik geloof dat ze hem ook graag mag. Ze zien elkaar nog al eens". - Brichtauer kende Bertha niet en toch voelde hij zijn afkeer van Arthur op dat ogenblik stijgen. „Ik voor mij zou het een heel wenselijk huwelijk achten", ver volgde de predikant. „Arthur is een jongeman, op wie niets te zeggen valt. Hij heeft veel in vloed in de gemeente en zou een uitstekende man voor Bertha zijn". „Doet Bertha nu zoveel aan goede werken?" vroeg Brich tauer. „Als meisje was daarvan niet zoveel te bemerken. Ze was een echte wildebras". „Ze is een best kind, en heel menslievend. Bödlich heeft me verteld, dat ze er eigen ideeën op na houdt, maar zij is toch een goed kind. En ze is eerlijk en op- iecht. Ze heeft een hartgrondige afkeer van alles wat naar bedrog zweemt. En Bödlich zegt, dat ze een soort aparte gave heeft om onwaarheid te ontdekken. Als hij ergens aan twijfelt, roept hij al tijd haar hulp in en ze heeft nog nooit gefaald.'' „Een soort vrouwelijke detec- gemiddeld rond 75 cent per doos je, wat neerkomt op 3,75 per kg. Voor de minste kwaliteit werd ƒ3,05 per kg betaald en voor de beste frambozen 4,per kg. Verwacht wordt dat deze week de aanvoer van frambozen nog gering zal blijven maar dat deze in de loop der volgende week wel belangrijk zal toenemen. ER KOMEN MEER AARDBEIEN. Het laat zich aanzien dat er deze week belangrijk meer aard beien op de Nederlandse veilin gen aangeboden zullen worden dan in de afgelopen week. Het rijpingsproces van de aardbeien verloopt op het ogenblik name lijk gunstig en overal was er maandag een groter aanbod. Dit werd echter vlot afgenomen door de binnenlandse handel en dooi de conservenfabrieken, zowel in het binnenland als in West- Duitsland. De prijs bleef dan voor de industrie-aardbeien ook zeer goed op peil. In Zeeland was er een aanbod van ruim 50 ton industrie-aardbeien en voor de Jucunda, eerste kwaliteit, lag de prijs rond 1,45 per kg, ter wijl voor het andere hoofdras, de Madame Moutot rond 1,33 per kg werd betaald. De prijs van de aardbeien voor verse consumptie was iets lager dan in de afgelo pen week, maar toch werd voor de goede consumptie-aardbeien nog meer dan ƒ2,per kg be- nenlandse markt en de prijs lag taald. DONDERDAG 5 JULI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dag opening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.15 Gram.; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgen wijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Caus.; 11.15 Caus,; 12.00 Twee piano's; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Lichte muz.; 12.50 Caus.; 13.00 Nieuws; 13.15 Meded. of gram.; 13.25 Me- tropole ork.; 13.55 Beursberich ten; 14.00 Viool en piano; 14.30 Hoorspel; 15.05 Gram.; 15.30 In- tive dus?" „Neen, dat nu juist niet. maar ze heeft een soort instinct om te voelen of men haar waarheid of leugens vertelt. Juist omdat ze zelf zo openhartig en eerlijk is, heeft ze zo'n afschuw van alles wat op geknoei lijkt". „Is ze dus zozo uitpluize- rig geworden? Dan moet ze wel erg veranderd zijn", zei Brich tauer. „Helemaal niet. Maar ze hoeft de mensen maar aan te zien om te weten of ze oprecht zijn of niet". Brichtauer zweeg. Zó had hij zich Bertha nooit kunnen voor stellen. Reichmann had altijd over haar gesproken als over een vrolijke wildzang. „Ze doet zeker ook veel aan wel- dadigheidsbazars en zo meer?" „Neen, dat is nu juist waarin ze het met Bödlich niet vinden kan. Ze houdt niet van goed doen in het openbaar. Ze is geen lid van enige vereniging, omdat ze van geen verband houdt. Ik voor mij vind, dat ze wel wat te veel van sport en ander vermaak houdt...." „Ik zou heus bang voor haar gaan worden", zei Brichtauer. „En ik had me nog al voorge steld, haar een bezoek te gaan brengen als ik haar morgen niet ontmoette. Maar nu Peters kwam binnen. (Wordt vervolgd). ternat. festival v. h. chanson (tus sen 15.30 en 17.30 Reportage van de Ronde van Frankrijk); 16.30 Gram.; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Regeringsuit zending; 18.00 Nws; 18.15 Sport- problemen; 18.25 Sport en Ronde van Frankrijk; 18.50 Gram.; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Gram.; 19.45 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Gram.; 20.15 Holland Festival 1956: Conoertgebouwork. en koor. In de pauze: 21.1521.40 Lichte muz.; 22.15 Act., Ronde van Frankrijk en sportact.; 22.30 Nws; 22.45 Internat, festival v. h. chanson; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvr.; 9.40 School radio; 10.00 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Wij van 't land; 12.40 Chansons de Fran ce; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Bariton en piano; 13.50 Gram.; 14.00 Prome nade ork.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Lichte muz.; 15.40 Gr.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Pianokwintet; 1705 Voor de jeugd; 17.35 Gram.; 17.40 Beursberichten; 17.45 Amus. muz.; 18.05 Gram.; 18.18 Piano voordracht; 18.45 Gr.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 Idem; 19.30 Verzoekprogr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio-vossenjacht; 21.30 Gram.; 21.45 Vocaal ens.; 22.10 Orgelconcert; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.00 Orkestconcert; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Engelse les; 14.15 Kamermuziek; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 15.00 Pianorecital; 16.00 Koersen; 16.02 Koorzang; 17.00 Reportage van de Tour de France en nws; 17.10 Gr.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 en 19.50 Gram.; 20.00 Idem; 20.10 Moderne tijden; 20.40 Verzoekprogr.; (om 21.20 Muz. caus.); 21.30 Zang; 22.30 Nieuws; 2245 Gram.; 23.00 Zang; 23.50 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5