Uit de Provincie u Eric de Noorman - De Koningin van de Eilanden HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD Uitsleg Merrie-premiekeuringen 1956 GED. STATEN VAN ZEELAND WENSEN GEEN DELTABUREAU. AXEL BRESKENS. TERNEUZEN GROEDE. MIDDELBURG. OTHENE. PHILIPPINE SLUIS KONINKLIJKE. VERENIGING ZUIDZANDE PRAWDA OVER DE REIS VAN SJEPILOF DE AMERIKAANSE BASES IN DE PHILIPPIJNEN AUTO-ONGELUK IN WEST-DUITSLAND De gevolgen van de staking in de Amerikaanse staalindustrie Dreigende staking in Noorwegen ALGERIE AGENDA. Op vragen van het lid der Prov. Staten, jhr mr T. A. J. W. Scho- rer hebben Ged. Staten van Zee land geantwoord, dat niet in de allereerste plaats gestreefd dient te worden naar de instelling van een provinciaal Zeeuws deltabu reau. Zij geven zeker voorals nog de voorkeur aan een per manente commissie in breed ver band met het apparaat van een deskundig secretariaat. Een der gelijke commissie biedt h.i. een betere waarborg, dat aan de ver scheidenheid der aspecten bij voortduring de aandacht zal wor den gegeven, waarop deze, elk voor zich, in het grote verband aanspraak kunnen doen ge'lden. Zij verwachten, dat het aantal secties dezer commissie zich in de loop der jaren, naar de groei van de omstandigheden, zal uit breiden. Ged. Staten zeggen er diep van doordrongen te zijn, dat het Del taplan juist voor Zeeland van zeer grote betekenis zal zijn. Het is geboden aan een eigen Zeeuwse visie bij de te nemen beslissingen erkenning en in vloed te verzekeren. Naast de Prov. Waterstaat die reeds is uitgebreid zullen de Prov. Pla nologische Dienst, het Econo misch Technologisch Instituut en de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk een bijzondere taak te ver vullen krijgen. De hoofden van deze diensten komen regelmatig bij een ter bespreking van de vraagstukken. In de genoemde commissie zul len zitting hebben vertegenwoor digers van zoveel mogelijk secto ren der Zeeuwse samenleving. De commissie krijgt een permante taak met betrekking tot de ver dere ontwikkeling van Zeeland in het licht van het Deltaplan. De samenstelling der commissie zal een waarborg bieden, dat de ve lerlei aspecten deskundige aan dacht zullen ontvangen. Ged. Staten zien in het secretariaat daarvan een centraal punt voor de activiteiten. GERING VERLIES VAN P. Z. E. M. loKaal, dat tevens zal worden in gericht voor overblijflokaal, aula e.d. De school bestaat uit drie vleu gels en men hoopt haar op 1 sep tember a.s. in gebruik te kunnen nemen. De school, welke momen teel is ondergebracht in enkeie lokalen van de handelsschool aan de Dam, startte op 1 september 1953 en telt momenteel 200 leer lingen. Het bestuur is reeds vol op bezig met de voorbereidingen tot de bouw van een permanente school voor 400 tot 500 leerlingen, maar met de realisering daar van zullen nog enkele jaren ge moeid zijn. De N. V. Prov. Zeeuwse Elek- triciteits Maatschappij heeft vo rig jaar een verlies geleden van ƒ161.860,88; aanmerkelijk minder dan werd verwacht. In 1954 be droeg het verlies ruim 1 miljoen. Dit onverwachte gunstige resul taat is in hoofdzaak te danken aan de krachtige stijging van het debiet met niet minder dan 24,4 procent. In totaal werd aan elek trische energie opgewekt en inge kocht 135.951.084 kwh. De direc tie schrijft de stijging van het de biet toe aan de gestegen wel vaart, zowel in de particuliere sector als op het terrein van han del en nijverheid. Niettemin ligt in Zeeland het huishoudelijk ver bruik per hoofd der bevolking aog steeds onder het landsgemid- delde. Ook in de industriële sec tor is nog alle ruimte voor ver dere expansie. Mededeling wordt gedaan van het opstellen der luidsprekersin stallatie (met licht-brulboei) in de Van Citterspolder onder Bors- sele aan de oever van de Wester - schelde, die bij mist door de roei- erswacht van het Ned. Loodswe zen te Vlissingen wordt ingescha keld om de scheepvaart attent te maken op de aanwezigheid van de waterkabels. Deze maatregel heeft geholpen, want vorig jaar kwamen slechts twee beschadi gingen voor. Op suggestie van het Loodswe zen wordt nu in samenwerking met 's rijkskustverlichting het vraagstuk bestudeerd, of het mo- gelijk en uitvoerbaar is aan de oever een speciale lamp op te stellen met een smalle bundel, die zich voor de scheepvaart als een verlichte drempel voordoet, maar die verder- zo weinig mogelijk verblindend dient te zijn. Voor de eventuele legging van een derde 50 kv-kabel naar West- dorpe werd de mogelijkheid na gegaan de Scheldekruisingkabel in de bodem van de rivier te spui ten althans in het gedeelte voor de scheepvaart. Grondboringen werden verricht en het probleem van inspuiten wordt door twee aannemersfirma's grondig be studeerd. HET ZWIN ALS NATUUR RESERVAAT BEHOUDEN Volgens het jaarverslag van de stichting Het Zeeuwse Landschap over 1955 ziet de toekomst voor het Zwin er thans wat rooskleu riger uit dan voorheen, nu geble ken is, dat de afdamming met een inlaatsluis van voldoende ca paciteit wel zeer kostbaar zal worden. Verzwaring der dijken van de omliggende gebieden zal dus nodig zijn om deze gebieden te beveiligen, waarbij het Zwin open blijft. Het waterwildreser vaat Veeregat-Noordsloe-Zand- kreek heeft een veer moeten la ten, daar de schorren van de Ca- landpolder - opnieuw watervrij zijn gemaakt, zo vervolgt het ver slag. De kokmeeuwen, die in een grote kolonie in dit gebied had den gebroed, hebben zich nu ver spreid. Van de gemeente Borssele kon de jacht in de Westeindse Weel (4 jaar) worden gehuurd. De reeds rijke vogelbevolking in dit gebied van kreken zal zich nu gunstiger kunnen ontwikkelen. Met voldoening wordt gewag ge maakt van het feit, dat door do meinen zeer veel wordt gedaan om in de nieuwe Braakmanpolder de natuurlijke ontwikkeling van de kreekoevers te bevorderen. Nu het schorrenareaal in ons land binnen afzienbare tijd zal worden beperkt tot de gronden langs de Westerschelde is van de zijde der stichting aan het be stuur der domeinen verzocht de schorren voor de Braakman en de Paulinapolder tot natuurreser vaat te bestemmen. De jacht zal nu niet meer verpacht worden. Voor 250.000 werd het slot Moermond te Renesse met (bijge bouwen, alsmede 10 ha bos en 36 ha bouwland, overgenomen. De restauratieplannen voor de stan daardmolen te Kloosterzande zijn nog steeds een probleem, aldus het verslag, dat tenslotte ver meldt, dat het ledental steeg van 189 tot 199. ren van de inspectie Breda, waar onder Temeuzen ressorteert, en van het hoofdkantoor te Utrecht. De heer Kievron, inspecteur te Breda, was de eerste die namens de afdeling vervoer het woord voerde en de heer Du Bois felici teerde met dit jubileum. De heer Kievron prees de heer Du Bois als een zeer kundig zakenman, maar stelde ook zijn menselijke eigenschappen in het licht. Eigen schappen die van de jubilaris een mens maken waarmee in een zeer goede verstandhouding kan wor den samengewerkt en die zijn medewerkers als het ware dwin gen hem bijzonder te respecteren. De heer Kievron bood aan het einde van zijn rede de heer Du Bois een stoffelijk blijk van waar dering aan. De heer Tak, die namens de tractie zijn gelukwensen aan bood, belichtte speciaal het werk van de jubilaris ten opzichte van het kraanbedrijf van de vereni- stige Sophia van Doeselaar tot ,,Miss Heyfield 1956" gekozen. Sophia kwam 3V2 jaar geleden met haar ouders en broer uit Terneuzen naar Australië. Zij kreeg behalve de f 5.5, prijs ook de door het door het dagblad „The Sun News Picto rial" beschikbaar gestelde sjerp. Voorruit autobus vernield. Gisteravond stond op het Szydlowskiplein een autobus van de Z.V.T.M. geparkeerd. De be stuurder, die zich even verwij derd had, bemerkte bij zijn terug komst, dat tijdens zijn afwezig heid de voorruit van de bus ver nield was Door de politie wordt een on derzoek ingesteld. Geslaagd. Bij het te Goes gehouden Mulo- examen slaagden voor het B.-di- A. Verhoef te Zoute-Spui ging „Havenbelangen", waarvan ^°™awieland te Axel en voor het de heer Du Bois secretaris is. Daar de heer Du Bois boven dien sedert 1935 lid van het be stuur van het pensioenfonds is, sprak de heer Meijer, voorzitter van het pensioenfonds, onder aanbieding van een geschenk zijn. gelukwensen uit. Het was vervolgens de heer R. Verhelst, stationschef te Sas van Gent, die namens het personeel de jubilaris feliciteerde en hem dankte voor de goede samenwer king en voor 'het vele dat de heer Du Bois in het belang van het personeel heeft verricht. De heer Verhelst sprak de hoop uit dat deze samenwerking nog lang zou mogen standhouden en bood, mede namens het personeel, de jubilaris eveneens een ge schenk aan. Ook de heer Bakker van de economische dienst bood zijn ge lukwensen aan A.-diploma, J. Boeije te Axel, en C. de Bruijne te Zaamslag, allen leerlingen van de Chr. Ulo-school alhier. Machineschrijven Voor het examen machine schrijven slaagden, A. L. Antheu- nis, en R. G. Heijns en mej. F. Francke. Verbetering straten. In de le, 2e en 3e Zandstraat alsmede de Scheldestraat, worden trottoirs aangelegd. In deze stra ten waar voor de huizen allemaal verschillende stoepjes lagen met verschil van hoogte, is dit een hele verbetering. Uitbaggeren havens. De haven van Breskens krijgt zijn half-jaarlijkse baggerbeurt De heer Van Oortmersen, thans hetgeen door de snelle aanslib Mutatie Rijksbelastingdienst. Bij besluit van de Staatssecre taris van Financiën is de heer A. van den Hengel, werkzaam bij de dienst der invoerrechten en ac cijnzen alhier, met ingang van 1 augustus a.s. verplaaitst naar 's-Hertogenbosch. Aanrijding Gisternamiddag te ongeveer f uur slipte een uit de Schoo'lweg komende auto, bestuurd door de landbouwer G. F. M. uit Oostburg, in de bocht van de Vlooswijk- straatGrenulaan. Een uit de andere richting ko mende Belgische auto, bestuurd door de heer D. B. uit Ledeberg, werd hierdoor aangereden. De Belgische auto werd aan de linkervoorzijde zwaar bescha digd, terwijl de Citroën van de heer M. 'licht beschadigd werd. IN MIDDELBURG GING maar een herbouwplicht VERLOREN. In Middelburg is slechts één herbouwplicht verloren gegaan. Bovendien was deze van weinig betekenis. Nu de herbouwrege ling in de Zeeuwse hoofdstad, welke tengevolge van het bom bardement op 17 mei 1940 haar kern verloor, 537 panden 1 o70 woningen en 232 bedrijven) wer den herbouwd. Vergunningen moeten nog afkomen voor 39 panden (30 woonhuizen en 18 bedrijven). Gedurende de herbouwperiode van 1940 tot 1956 dus wer den 150 herbouwplichten niet in Middelburg gerealiseerd, doordat men ontheffing verkreeg of doordat deze in andere gemeen ten werden gerealiseerd. NOODSCHOOL VOOR CHR. HBS VOOR WALCHEREN Het bestuur van de Chr. HBS voor Walcheren heeft rijksgoed keuring en bouwvergunning ont vangen voor de bouw van een noodschool aan de Espenlaan te Middelburg. De noodschool om vat tien leslokalen, een tekenio- kaal een vaklokaal voor natuur- en scheikunde en een gymnastiek- Ambtsjubileum L. F. Du Bois. Gisteren herdacht de inspec teur der Nederlandse Spoorwe gen te Terneuzen, de heer L. F. Du Bois zijn veertigjarig ambts jubileum. Voor dit jubileum was van de zijde der N. S.-inspectie te Breda en het hoofdkantoor te Utrecht, van overheidswege het bedrijfs leven en van de zijde der. vele vrienden en goede relaties van de jubilaris een zeer grote belang stelling. Toen gistermorgen te onge veer half elf de heer Du Bois met zijn gezin op het kan toor der N. S. te Terneuzen arri veerde, waren het personeel van het station Terneuzen, benevens de stationschefs van de Zeeuws- Vlaamse lijn reeds aanwezig. Kort daarop arriveerde een dele gatie van ruim twintig ambtena- gepensioneerd, was inspecteur di rect na de overname van de maat schappij Mechelen-Terneuzen op 1 juli '48. Spr. memoreerde in zijn felicitatie de voornaamste feiten uit deze episode en prees de heer Du Bois als een kundig ambte naar en een humane chef. Ook hij bood de heer Du Bois een her innering aan. De oud-stationschef van Ter neuzen, de heer G. Dieleman, was speciaal uit Tilburg gekomen om de heer Du Bois te feliciteren en in zijn waarderende toespraak de tijd in herinnering bracht dat de heer Du Bois als jongste bedien de te Axel bij Mechelen—Terneu zen kwam. Verder herinnerde de heer Dieleman aan de zeer pret tige medewerking die hij steeds van de zijde van de jubilaris had ondervonden. Tenslotte voegde de vroegere inspecteur, de heer Van Houten, zijn gelukwensen bij die van de vorige sprekers. Tot slot beantwoordde de heer Du Bois alle sprekers afzonder lijk, hen mede namens zijn gezin dankend voor de woorden van waardering en de prachtige ge schenken Na deze bijeenkomst werden de genodigden ten huize van de ju bilaris verversingen aangeboden. Van de receptie die gisterna middag van 3 tot 5.30 uur in hotel „Rotterdam" werd gehou den, hebben zeer velen gebruik gemaakt om de heer Du Bois ge luk te wensen. Burgemeester Tel'legen, verte genwoordigers uit het openbare- en bedrijfsleven, rijks- en provin ciale waterstaat, belastingen, de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuws-Vlaanderen, van de zijde der directie van de Compagnie Neerlandaise de I'Azóte en de Cokesfabriek te Sluiskil en alle overige bedrijven en instellingen in de kanaalzone, de oud-onderdirecteur van de spoorwegmaatschappij Mechelen Terneuzen de heer Blankert, en echtgenote, en vele persoonlijke vriendenwaren ter receptie aan wezig om hun persoonlijke ge lukwensen aan te bieden. Een stroom van schriftelijke gelukwensen, bloemen en ge schenken heeft de jubilaris wel getoond hoeveel vrienden hij telt. Vandaag wordt de heer Du Bois door de directeur-generaal der Nederlandse-Spoorwegen, de heer Den Hollander, te Utrecht ontvangen, terwijl donderdag het gezamenlijk personeel van het station Terneuzen het jubileum feestelijk zal herdenken bing noodzakelijk is. Tevens wordt de oostelijke ha ven, waar het vorig najaar de damwand gereed is gekomen, de z.g. „Zate" weggebaggerd, zodat de schepen zowel bij hoog als laag water kunnen binnen varen om te laden of te lossen. Hengelwedstirijd In de haven te Breskens werd door de hengelclub „Houdt uw snoer strak" de eerste hengel- wedstrijd gehouden, waaraan door een twintigtal leden werd deelgenomen. Slechts 2 botjes en 3 palingen lieten zich verschalken. W. de Koster behaalde de eer ste prijs met de grootste bot. Koninklijke onderscheiding. Bij K. B. is verleend de ere medaille. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in brons, aan de heer A. P. van Akker, alhier, polderwerker bij het waterschap Goede en Baanst. Subsidie voor restauratie van windkorenmolen. De minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen heeft een subsidie verleend voor de restauratie van de windkorenmo len „De Koning" te Middelburg (een hoge ronde stellingmolen), welke in 1882 is gebouwd. Door de toestand waarin de molen is komen tè verkeren, moest een aantal jaren geleden het wind- maalbedrijf stopgezet worden. Sindsdien werkt de molen uit sluitend elektrisch. Doordat de wieken en de stel ling gevaar opleverden voor de openbare veiligheid moesten on langs deze onderdelen verwij derd worden, zodat de overgeble ven kale romp het gezicht op de stad in hoge mate ontsiert. Met de restauratie van deze molen zullen alle vier windmolens, die Middelburg rijk is weer een ver zorgd aanzien. Zilveren jubileum. Het was zondag 1 juli 1.1. 25 jaar geleden, dat de heer W. de Zeeuw in dienst trad bij de heer J. J. de Regt-Dekker. Dit jubileum werd maandag herdacht en kwam de familie De Regt-Dekker de jubilaris in zijn woning feliciteren, waarbij de heer De Regt onder aanbie ding van een enveloppe met in sprak dat het de jubilaris gege ven zal mogen zijn nog vele ja ren in goede gezondheid zijn ar beid op het bedrijf te verrichten. Als speciale beloning bood hij de jubilaris nog een week extra va kantie aan. Ook het overige personeel van de familie De Regt-Dekker kwam hun collega gelukwensen en bood de jubilaris een ballpen aan. Door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij werd de heer De Zeeuw onder begeleidende schrif telijke felicitatie een oorkonde toegezonden. In huiselijke kring werd dit ju bileum door familie en vrienden tot in de kleine uurtjes feestelijk herdacht. Uitslag aanbesteding. Voor het uitvoeren van bestra- tingswerken in de Traverse te Philippine werd als volgt inge schreven: P. A. Rammeloo te Philippine 11.570; P. Mollet te Hoofdplaat 12.300; A. J. Roegiers te Philip pine 12.900. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. Tennisclub Sluis vergaderde. De tennisclub uit Sluis hield een vergadering in hotel „De Korenbeurs" te Sluis onder lei ding van de heer J. P. J. Wage. Deze vergadering werd gehou den met het oog op het in ge bruik nemen van de nieuwe ba nen op het gemeentelijk sport terrein. Dit zal geschieden op zondag 8 juli. Men hoopt, dat dan vele leden bijeen zullen komen en deze middag eens echt genoe- gelijk te tennissen. Contributies werden vastgesteld en verschil lende technische bijzonderheden geregeld. AFDELING ZEELAND De cijfers vóór de naam van de merries zijn de toegekende prijzen. KEURING TE IJZENDIJKE. 2-jarige merries. Kleine maat. 1. Hersa van Certain, eig. A. J. Haverbeke, Biervliet. 2. Zita van Alex, eig. A. J. Termote, IJzendij- ke. 3. Quarrona v. Dijkzicht, eig. W. L. P. de Blaeij, Biervliet. 2-jarige merries. Grote maat. 1. Zaza d'Amice, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. 2. Udine, eig. Stallen De Dobbeiaere, IJzen- dijke. 3A, Cora, eig. F. D. Haak, Biervliet. 3B. Lida v. Tivoli, eig. Jacq. Wijffels, IJzendijke. 4. Primu la, eig. A. J. Termote, IJzendijke. 3-jarige merries. Kleine maat. 1. Mia v. d. Comme, eig. C. Wijf fels, IJzendijke. 2. Fanny, eig. P. A. Temmerman, Hoofdplaat. 4. Nellie, eig. wed. P. M. de Visser, Biervliet. 3-jarige merries. Grote maat. 1. Karoline d'Ahea, eig. A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. 2. Tonia, KEURING TE OOSTBURG. 2-jarige merries. Kleine maat. 1. Tanja v. Urbain, eig. Aarn. de Hullu-Luteijn, Schoondijke. 2. Mia, eig. P. J. Vercouteren, Retranche- ment. 3. Annie, eig. C. J. Almekin- ders Zn, Retranchement. 4A. Bea v. Aardenburg, eig. J. D. Jansen, Aardenburg. 4B. Vera v. Spreeu wenburg, eig. C. A, v. Landschoot, Sluis. 2-jarige merries. Grote maat. 1. Ketty d'Ahea, eig. A. Aernoudts, Sluis. 2. Juliana v. d. Ronduit, eig. S. van Vooren, Sluis. 3. Dragonne v Zuidzande, eig. Kindn. Iz. de Hullu, Cadzand. 3-jarige merries. Kleine maat. 1. Jourica v. Moustic, eig. Aarn. de Hullu-Luteijn, Schoondijke. 2. Mimie v. 'tVeer, eig. J. J. Pro- eig. dezelfde'. 3A. Cora, êig. A. de voost-Risseeuw, Retranchement. Oriëntatierit E.H.B.O. Begunstigd door een zomers zonnetje werd zaterdag te Zuid zande een oriënteringsrit voor fietsers en brommers verreden, welke werd georganiseerd door de afdeling Zuidzande van de Nederlandse vereniging E.H.B.O De belangstelling voor deze rit was zeer groot. Aan de start ver schenen 60 fietsers en 166 brom mers. De rit werd verreden op route beschrijving en na de start op de Loodijk, kwam men via binnen wegen in Sluis, waar enkele route-controles stonden opge steld. Verder ging de tocht langs het uitwateringskanaal naar Re tranchement en via binnenwegen weer terug naar Zuidzande. De deelnemers waren er echter niet enkel met het goed uitrijden van de route, want aan de finiscu moest nog worden opgegeven over hoeveel bruggen men was gereden en hoeveel wegwijzers, benzinepompen en P.T.T.-brieven- bussen men gepasseerd was, wel ke opgave voor velen te zwaar bleek te zijn. Bij de prijsuitreiking die plaats vond in hotel De Zwaan, zeide dokter J. W. Beek, de organisa tor van de tocht, verheugd te zijn dat z ovelen goed begrepen had den dat deze tocht verreden werd voor een doel. Hij bracht dank aan allen die door hun medewer king het slagen van deze tocht mede hadden verzekerd en aan het gemeentebestuur en particu lieren voor het beschikbaar stel len van de vele en fraaie prijzen. Wethouder A. Luteijn, die in verband met afwezigheid van de burgemeester, het gemeentebe stuur vertegenwoordigde, reikte hierna de eerste prijzen uit. Smet, IJzendijke. 3B. Nerva, eig. Em. Thomaes, Hoofdplaat. 4-jarige merries. Kleine maat. 1. Sabine, eig. Stallen De Dobbe iaere, IJzendijke. 3. Edith van de Comme, eig. Cam. Wijffels-Van Ilijfte, IJzendijke. 4-jarige merries. Grote maat. f. Sylvia, Stallen De Dobbeiaere, IJzendijke. 2. Sadie, eig. dezelfde. 5-10-jarige merries. Kleine maat. 1. Polly, eig. Stallen De Dobbe iaere, IJzendijke. 2A. Hermine van Tivoli, eig. Jacq. Wijffels, IJzen dijke. 2B. Quitta, eig. Stallen De Dobbeiaere, IJzendijke. 3. Medusa,' eig. Cam. WijffelsVan Hijfte, IJzendijke. 4. Nora v. Angelinapol- der," eig. A. Pi de Dobbeiaere, Bier vliet. 5-10-jarige merries. Grote maat. 1, Robine, eig. A. J. E. Temmer man, Hoofdplaat. 2. Caline v. Plak- kebord eig. A. J. Termote, IJzen dijke. 4. Garcia, eig. Cam. Wijffels Van Hijfte, IJzendijke. De reis van de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilof, door het Midden-Oosten, heeft zeer gunstige gelegenheden ge opend voor de ontwikkeling van de vriendschap tussen Rusland en de Arabische staten, zo meent Prawda, het officiële orgaan van de Russische communistische partij. Het blad voegt hieraan toe, dat deze vriendschap nog zal worden gesterkt door de bezoeken, welke president Nasser van Egypte, president Sjamoen van Libanon en president Koeatly van Syrië in augustus aan de Sowjet-Unie zullen brengen. Ook zal Rusland technische hulp aan deze drie landen verlenen voor nieuwe in dustrieën en de daarvoor beno digde machinerieën leveren. Ten slotte zullen de economische be trekkingen worden uitgebreid, aldus Prawda. 3-jarige merries. Grote maat. 1. Suzie v. d. Rijskeet, eig. Ars. Bonte-Bonte, Aardenburg. 2. Frida v. Sluis, eig. A. Wemaer, Sluis. 3. Astrid, eig. J. M. Buijze, Zuidzan de. 4. Jeannette d'Ahea, eig. O. J. Onderdonck, Sluis. 4-jarige merries. Kleine maat. 1. Olga v. Veerhoek, eig. E. A. de Badts, Sluis. 2. Wies van Nico, eig. A. P. Modde-Buijsse, Oostburg. 3A. Petra, eig. M. de Bruijckere, Sluis. 3B. Gauloise v. d. Ronduit, eig. S. van Vooren, Sluis. 4-jarige merries. Grote maat. 1. Udine van St. Kruis, eig. Pr. E. de Backere, St. Kruis. 2. Jeannine, eig. A. M. R. Bonte, St. Kruis. 5-10-jarige merries. Kleine maat. IA. Jennie v. d. Ronduit, eig. S. van Vooren, Sluis. IB. Cora van Lindenhof, eig. M. A. Maes, Aar denburg. IC. Carmen d'Ahea, eig. A. Aernaudts, Sluis. 2A. Excellente, eig. C. J. Almekinders Zn, Re tranchement. 2B. Ria, eig. G. E. de Badts, Schoondjjke. 2C. Greta, eig. Pr. E. de Backere, St. Kruis. 3A. Olga v. Dierkensteen, eig. Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje. 3B. Jenny van St. Kruis, eig. Pr. E. de Backere, St. Kruis. 4. Gilda van St. Kruis, eig. Kindn Iz. de Hullu, Cadzand. 5-10-jarige merries. Grote maat. 1. Bea van Gerda, eig. O. A. Blon- deel, Aardenburg. 2A. Sonja van Dierkensteen, eig. Gebr. De Millia no, Waterlandkerkje. 2B. Paula v. Dierkensteen, eig. dezelfde. 3. Lud- wina, eig. E. de Reu, Oostburg. „Miss Heyfield 1956" Tijdens de „Back-to-Heyfield" feesten in de kleine provincie-1 houd hem dank bracht voor zijn stad Heyfield in Victoria, 120 mijl j lofwaardige dienstvervulling ge- oostelijk van Melbourne, is de durende de voorbijgegane kwart 16-jarige uit Nederland afkom-eeuw, waarbij hij de hoop uit- De uitslag was: groep fietsers van 16 j. en ouder 1. A. P. Kools, 2. mevr. J. S. de Grootele Roij; 3. W. le Mai- re (Sluis); 4. M. B. v. d. Woestij- ne (Vlissingen); 5. E. Driessen (Sluis); 6. mevr. S. Kools—Lu teijn; 7. mevr. J. Casteleijn—v. d. Voorde; 8. J. Duininck; 9. A. Buijze en 10. J. Risseeuw. Groep fietsers beneden 16 j.: 1. Jaap Everwijn; 2. Cor de Zwart; 3. G. van Vliet (Oost burg); 4. Janneke Kools en Mien Goedegebuur en 5. Suzie Neufe- glise en Nellij v. d. Reepe. Groep bromfietsen: 1. mej. A. Pleijte (Cadzand); 2. A. Luteijn (Groede); 3. A. Schij- ve (Nieuwvliet)4. P. W. Ver meulen Nieuwvliet)5. J. v. d. Waeter (Cadzand); 6. mevr. Van Gorsel. Zonder vermelding van plaats naam zijn woonachtig te Zuid zande.) De Amerikaanse vice-president Nixon, die thans de Philippijnen bezoekt en de Philippijnse presi, dent Magsaysay hebben te Ma nilla een gemeenschappelijke ver klaring uitgegeven, waarin de Verenigde Staten de Philippijnse soevereiniteit erkennen over al le gebieden, waarin Amerikaanse basis zijn gelegen. De komende onderhandelingen over deze bases zullen gelegen zijn op deze erkenning en op de wederzijdse wens om de Ameri kaanse bases, in het belang van de veiligheid der Philippijnen en van de Verenigde Staten, te ver sterken. President Magsaysay heeft het Amerikaanse verzoek om verlen ging van de termijn, waarvoor de Verenigde Staten de beschikking over de bases hebben gekregen, ingewilligd. Bij Aaien in de omgeving van Stuttgart zijn gisteren een bus vol passagiers en een vrachtwa gen tegen elkaar gebotst. 44 van de 46 inzittenden van de bus wer den gewond, van wie vier ernstig, aldus een mededeling van de poli tie. 48. Eric geeft de man een opstopper, zodat hij achterover van de trap rolt. De uitroep van de krijger is echter ook tot de mannen door gedrongen, die hij zo juist ontmoette en die op zijn bevel naar de kust zouden gaan. Voor dezen hem kunnen bereiken, springt de Noorman op de trap, de deur met een slag achter hem dichttrekkend. Hij rent naar beneden waar Aranrod met haar pijlen de twee overgebleven krijgers in bedwang houdt. Inmiddels wordt er oorverdo vend op de trapdeur gebonsd en even later horen ze, hoe de man nen proberen de deur te forceren. Het vakblad „Iron Age" schrijft, dat er weinig kans is op een spoedige regeling van het conflict in de Amerikaanse staal industrie, en dat de staking ge makkelijk 8 weken of langer zal duren. Volgens het blad veroor zaakt de staking een produktie verlies voor de Verenigde Staten van 2,1 miljoen ton ingots taal per week. Wanneer de staking 2 weken zou duren, zou elk belangrijk constructieprogramma in net land volkomen verstoord worden. Na 4 weken zouden de meeste in dustrieën nog maar zeer weinig kunnen produceren en een sta- kingsduur van 8 weken zou in alle belangrijke staalverbruiken- de industrieën met inbegrip van de autoindustrie, een chaos doen ontstaan. Het blad voorspelt, dat het con flict geregeld zal worden door de ondertekening van een arbeids contract van 3 jaar, dat loonsver hogingen van ongeveer 20 dollar cent per uur inhoudt, en dat daar na de staalprijzen met 8 dollar per ton of meer verhoogd zullen worden, om vervolgens elk vol gend jaar opnieuw omhoog te gaan. Tengevolge van loonconflicten dreigen er in Noorwegen binnen kort twee grote stakingen uit te breken. 24.000 bouwvakarbeiders willen vrijdag het werk neerleg gen en 16.000 arbeiders in de pa pierindustrie willen de dag daar op in staking gaan. De voorstel len van de nationale bemiddelaar worden door de werkgevers aan vaardbaar 'geacht, doch zij zijn door de werknemers verworpen. Intussen hoopt men, dat de sta king van chauffeurs en conduc teurs van particuliere maatschap pijen in het gebied van Oslo, die vier weken geleden is begonnen, spoedig zal worden beëindigd. De Franse minister met stand plaats Algiers, Lacoste, heeft een aantal Fransen, voor het meren deel leraren en onderwijzers, uit het gebied van Tlemcen last ge geven, Algerië te verlaten, om dat zij in contact zouden staan met de opstandelingen en door hun invloed het optreden van de rebellen zouden bevoordelen. „Open de kerker, vlug", roept Eric de krijgers toe. Onder bedreiging van Aranrods pijl en boog en Erics zwaard ma ken de mannen de kerkerdeur open, waarna de gevangenen snel naar buiten komen. De krijgers zijn volkomen overrompeld en niet in de gelegenheid tegenweer te bieden. In een oogwenk zijn de mannen nu zelf opgesloten en kan Eric haastig Winonah begroeten. „Waarom hebt ge dit gedaan"?, fluistert zij. „Nu zit je zelf ook gevangen! Je had je kunnen red den". De Noorman glimlacht bemoe digend, klopt haar op de schouder en luistert intussen naar de hevig krakende trapdeur, die bij elke dreunende slag het dreigt te bege ven WOENSDAG 4 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De pelsjagers van de Benedenrivier". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Onsterfelijke Mozart".

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2