rovincie. DIT Zomerverlaging CONFECTIE ^Qadio. het begin FALCON KERKNIEUWS «Mijnheer Robert is teruggekomen» Meer efficiëntie in wegenbouw. Eerste fase van het Drie-eilanden-plan begonnen. TERNEUZEN. AXEL HOEK NIEUWVLIET RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. IS SLUISKIL STOPPELDIJK. AGENDA. I: HOE HOGER, HOE KOELER.... Amerikaanse marine bestelt radar-verkennings vliegtuigen Vragen over uitlating schout-bij-nacht Kruys GROTE BOSBRAND OP CYPRUS Geslaagd Onze stadgenoot de heer A. v. d. Sneppen slaagde aan het Jan- seniuslyceum te Hulst voor het examen gymnasium A. U.L.O.-examen. Bij het te Goes gehouden U.L.O.-examen Slaagden Janny van der Peijl, Annie Wieland en Rini de Masier. allen leerlingen van de openbare U.L.O.-school al hier. Aan de Erkende Pontschool slaagden voor het Unie-Praktijk diploma de dames: A. A. M. Guillet te Philippine; M. J. G. de Mey te Sas van Gent; E. J. de Masier te Sluiskil; J. van Strien, M. J. van Overbeeke, J. A. Mechielsen, J. A. de Ridder, M. B. A. Kavelaars, allen te Ter- neuzen; E. A. van de Ree te Zaamslag; en de heer T. A. J. Gruisen te Terneuzen. Voor het vaardigheidsdiploma slaagden: Mej. L. C. van Vooren te Vo gelwaarde en de heren M. S. P. van Hoeve te Sas van Gent en F. E. van de Putte te Terneuzen. Eervolle vermelding; A. W. van Eek te Terneuzen. 40 jaren P.T.T. Gisteren herdacht de heer J. J- Kolijn, voorman-besteller bij de P.T.T. te Terneuzen, zijn veertig jarig ambtsjubileum en het heeft dien dag de heer Kolijn, die een zeer gewaardeerd collega is, niet aan belangstelling ontbroken. Te 2 uur verscheen de direc teur van het P.T.T.-kantoor Ter- neuzen, de heer B. JBierhoff, met zijn echtgenote op de recep tie en feliciteerde in aanwezig heid van het kantoor- en bestel lend personeel de jubilaris, mede namens de bedrijfsleiding. De heer Bierhoff had veel waardering voor de wijze waar op de jubilaris de leiding in de bestellerskamer voert. Een spe ciaal woord van hulde en dank sprak de directeur voor de wijze waarop de heer Kolijn de belan gen van de bestellers behartigt, maar daarbij geenszins de dienst vervulling vergeet. Hierdoor heerst er in de bestellerskamer steeds een goede sfeer en een prettige geest, aldus de heer Bierhoff. Namens de bedrijfsleiding bood de directeur de heer Kolijn de oorkonde voor 40-jarige dienst en een gratificatie aan. Namens het gezamenlijk per soneel wenste de heer B. van Op- dorp de jubilaris geluk en haalde daarbij verschillende herinnerin gen uit het verleden op. Namens de directeur en het personeel werd de jubilaris een stoffelijk aandenken aangeboden en mocht mevr. Kolijn 'n bloem stuk in ontvangst nenmen. Ook namens de personeelsver eniging „Bundeltouw" feliciteer de de heer Van Opdorp de jubila ris. Ook deze felicitatie werd ver gezeld van een stoffelijk blijk van waardering. De besteller le klas, de heer W. Kervink, sprak woorden van waardering voor de prettige geest en de kameraadschappelij ke omgang. De jubilaris dankte voor de ge sproken gelukwensen en de ge schenken, die hij daarbij had mogen ontvangen Aan de stichting Rembrandt Herdenking 1956 zal een bijdrage van I2 cent per inwoner worden verleend voor een te Leiden op te richten monument voor Neer- lands grootste schilder. De Commissie Rijtoer Ouden van Digen verzocht voor de jaar lijkse rijtoer met de ouden van dagen een bijdrage ter bestrijding der kosten. B. en W. stelden de raad voor 100 te voteren hetgeen z.h.s. werd aangenomen. Krachtens de laatste wijziging van de wet op de lijkbezorging is het noodzakelijk, dat de gemeen te de beschikking krijgt over twee gemeentelijke lijkschou wers. B. en W. hebben de heren J. W. Beck, arts te Zuidzande en M. Sorgedrager, arts te Groede, bereid gevonden een dergelijke benoeming te aanvaarden. Met algemene stemmen werden beide artsen tot gemeentelijk lijk schouwer benoemd. Gezien de voorschriften is het noodzakelijk, dat de begroting 1955 in overeenstemming wordt gebracht met de juiste stand van zaken. De geraamde bedragen der uitgaven dienen in overeen stemming te worden gebracht met de werkelijke uitgaven, dit moet vóór 1 juli geschieden. Zon der hoofdelijke stemming werd de begroting gewijzigd. Voorts werd de begroting 1956 gewijzigd, onder meer wegens de voorgeno men aanschaf van een grasmaai- machine. De post onvoorzien werd met 266,38 verminderd en bedraagt thans nog slechts 48,06. Het verzoek van de Centrale voor Katholieke Militaire tehui zen om een gemeentelijke subsi die werd afgewezen. Nog enige tijd bleef het gezel schap gezellig bij elkaar. Verder werd de dag in intieme sfeer door de jubilaris en de zijnen doorgebracht. Vele schriftelijke felicitaties, waaronder een van de directeur van het postdistrict Middelburg, en verscheidene bloemstukken hebben bewezen, dat de heer Ko lijn een goede collega is en tal van vrienden heeft. Radio-uitzending Zondag 29 juli a.s. zal de H. Mis van half negen in de Sint Willibrorduskerk alhier door de K. R. O. worden uitgezonden. Verkeersongeval. Zondagmiddag had op het kruispunt BylocquestraatPi- ronstraat een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door de heer R. uit Antwerpen, en de wielrijder Van H. uit Hontenisse. De auto reed in westelijke rich ting door de Pironstraat, terwijl de heer Van H. op zijn rijwiel in noordelijke richting in de Byloc questraat reed. Zonder kleerscheuren bracht de fietser het er niet af, terwijl zijn rijwiel zwaar werd beschadigd. Geslaagd. Op het dezer dagen te 's-Her- togenbosch afgenomen examen voor het Vakdiploma voor de kleinhandel in tabakswaren slaagde o.m. de heer J. J. de Zeeuw te Hoek. Raadsvergadering. In de vrijdagavond onder voor zitterschap van burgemeester J. C. Everaars, gehouden raadsver gadering sprak deze een geluk wens uit in verband met de jaar dag van» Z.K.H. Prins Bernhard. Aangezien de gemeente-ambte naren eerst per 1 augustus a.s. tegen ziektekosten verzekerd zul len zijn bij het Instituut Ziekte kostenverzekering voor ambtena ren, stelden B. en W. voor naar aanleiding van een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken de door het rijk voor haar ambtenaren ingevoerde Interim regeling Ziektekosten voor de ambtenaren van de gemeente Nieuwvliet tot 1 augustus a.s. Van overeei ernstige toepassing t« verklaren. Schoolreis. Onder leiding van het perso neel en de volledige oudercom missie maakten de oudste leerlin gen der openbare lagere school per SBM-bus een driedaags uit stapje naar België en Zuid-Lim burg. In Gent werd een korte wande ling gemaakt langs enkele mo numentale gebouwen, zoals de St. Baafskerk, het Belfort, het stadhuis en 's-Gravensteen. In Hekelgem werden de beken de zandtapijten bewonderd en trok de speeltuin de nodige aan dacht. Om half elf werd het gezel schap rondgeleid in de radioge bouwen van het N.I.R. Hierna werden, wandelend of rijdend, enige merkwaardige punten ijl Brusel opgezocht. De bedrijvigheid op het vlieg veld Meisbroek buiten Brussel trok bij de jeugd de volle aan dacht. Na een vlotte passage aan de grens bereikte men rond 8 uur de Jeugdherberg te Vaals, waar het slapen, eten en de verzorging niets te wensen overlieten. De tweede dag begon met een rit door het prachtige heuvelland van zuid-Limburg. Na een bezoek aan de begraafplaats Margraten werden in Valkenburg bet sprookjesbos en Klants dieren park bezichtigd, waarbij de speel tuin natuurlijk niet werd verge ten. Toen het begon te regenen, vond men een droog onderdak in de modelsteenkolenmijn en later een winkel waar kleine ge schenken voor de huisgenoten werden gekocht. Tot slot volgde een bezoek aan het drielanden punt op de Vaalserberg en een wandeling naar de Duitse grens. De laatste dag werd de terug tocht ondernomen door het mooie dal van de Vesdre, waar de stuw dam in de Gileppe de bijzondere aandacht trok: het was zonnig weer, zodat ook de tocht door de Maasvallei tussen Luik en Na men zeer goed tot z'n recht kwam. In Namen had men vanaf de Citadel een mooi uitzicht op de omgeving. Na een bezoek aan de Leeuw van Waterloo kwam het gezel schap rond half negen in de woonplaats aan. Festival. Zaterdagavond werd alhier een klein festival gehouden, waaraan de muziekgezelschappen van Sluis, Cadzand en Retranchement medewerkten. Nadat de muzikan ten in de school door de voor zitter van „Ons Genoegen", de heer C. J. AlmekindersMasclee, waren verwelkomd, werd een muzikale wandeling gemaakt door de gemeente. Daarna gaf elk corps een concert op de Markt, waarvoor veel belangstel ling bestond. Blikseminslag vernielde op 3 juli 1896 de Nederl. Herv. kerk. Er is niets dat er op wijst dat de 3e juli 1956 anders zal verlo pen dan de andere dagen van het jaar. Niettemin zal die dag de ver jaardag zijn van een overigens zeer betreurenswaardige gebeur tenis van 60 jaar geleden. De oud ste ingezetenen van Sas van Gent zullen zich nog herinneren dat in de avond van 3 juli 1896 tussen 10 en 11 uur boven de ge meente een hevig onweder las- brak, met het treurige gevolg dat een bliksemstraal de toren van de Nederlandse Hervormde Kerk zó ongelukkig trof, dat spoedig de vlammen er uit sloegen en het schone, trotse gebouw met de ge hele inventaris een prooi der vlammen werd. Van de kerk bleef niets anders over dan de geblakerde muren. Het enige overgebleven gedenk teken van vroegere luister en grootheid van Sas van Gent was één ruiïne geworden, en wel zo danig dat aan herstel zoals in vroegere jaren was geschied, niet viel te denken. De kerkeraad moest dan ook besluiten tot alge hele afbraak en tot de bouw van een nieuw maar veel kleiner bedehuis. Daarvoor konden geluk kig worden aangewend de scha- depenningen die de brandwaar borgmaatschappij, waarbij de vroegere kerk verzekerd was tot een bedrag van 20.000, uitbe- taalde Zij, die zich het gebouw nog kunnen voorstellen of die de her innering daaraan bewaren door middel van de nog in vele wonin gen aan te treffen afbeelding van het kerkgebouw, zijn er zich misschien niet meer van bewust met hoeveel kosten en moeite dit Godshuis indertijd was opge bouwd en in stand gehouden. Af gezien nog van de vele zorgen, die de kerkeraad zich later heeft moeten getroosten om de nodige restauraties uit te voeren. Im mers telkens als Sas van Gent weer eens in het teken van de strijd «ad gestaan, was ook de kerk daarvan het slachtoffer ge worden. De meest ernstige scha de werd wel toegebracht, toen in 1747 de Fransen deze vesting be legerden en daarbij „bomben ge bruikten met brandstof gevuld". Het kolossale kruisgebouw met de dikke muren, hoge Gothische ra- rrv/n, de hardstenen westelijke in gang met het daarboven prijken de Statenwapen, het sierlijk daar uit oprijzende koepeltorentje voorzien van een slaguurwerk met zware welluidende klok, was een dankbaar mikpunt voor de belegeraars. Zij bereikten daar mede bovendien dat de comman dant der vesting een verzoek be reikte van verschillende vooraan staande ingezetenen om de sterk te over te geven om verder bloed verlies en meerdere schade te voorkomen. Hoe de kerk er van binnen heeft uitgezien is niet zo precies bekend. Aangenomen mag wor den dat er niet zo heel veel kunst werk in aanwezig zal zijn ge weest, omdat het de Ned. Her vormde gemeente steeds aan de nodige geldmiddelen heeft ont broken. In de kerk hingen een paar wa penschilden. Het voornaamste en mooiste daarvan was het wapen schild van jhr Jan Frederik van Burmania, eertijds commandant van de vesting. Het hing tegen de noordelijke binnenmuur van de kerk boven zijn graf. Aan de oostelijke muur hing het ruitvor mig wapenbord van 'kolonel Ro bert Gordon, overleden in 1768. Verloren ging ook de prachti ge koperen kroon die in het mid den van de kerk hing. De maker daarvan was Johannes Speght uit Rotterdam, die in 1753 deze kroon vervaardigde. Bij gelegen heid van een schoonmaak werden de onderdelen eens gewogen en daarbij bleek dat deze drie maal acht-armige kroon een gewicht had van 299 kilo. De klok met 'n zware welluidende toon was ge goten door Ciprianus Crans Jansz. uit Amsterdam en was 70 cm hoog en had aan de rand een middellijn van 80 cm. VISSER—KOOLE laat U nu al profiteren van een fantastische van DAMES-, HEREN- en KINDER- VERRASSEND LAGE PRIJZEN Enkele netto artikelen, o.a. uitgesloten Volop COUPONS De voorzitter van de Neder landse vereniging van wegenbou wers, ir. H. D. Prins, heeft bij gelegenheid van de openstelling van rijksweg nr. 12 een pleidooi gehouden voor een zo groot mo gelijke vrijwillige samenwerking op het gebied van de wegenaan leg tussen de verschillende op drachtgevers enerzijds, en voor een zo hecht mogelijke samen werking tussen deze opdrachtge vers anderzijds. Hij achtte deze samenwerking niet slechts van belang voor de efficiëncy in het wegenbouwbe drijf, waardoor de kosten van wegenaanleg belangrijk zouden kunnen worden gedrukt, meer nog pleitte hij voor deze samen werking uit een oogpunt van ma teriaalgebruik. Het grote aantal wegen dat nog moet worden aangelegd, maakt het z.i. noodzakelijk de inderdaad beperkte hoeveelheden materia len zo doeltreffend mogelijk te gebruiken. Volgens ir. Prins is van alle bouwwerkzaamheden de wegenbouw op het ogenblik het verste op weg met de mechani sering, maar dit verhoogt de vraag naar geschoold bedienings personeel en naar vakbekwaam onderhoudspersoneel. Bovendien stelt de mechanisa tie grote financiële eisen aan de bedrijven, zodat ook daarom een Dit alles ging verforen in de rampzalige nacht van nu 60 jaar geleden. Sedertdien moeten de Protestanten van Sas van Gent het doen met een zeer eenvoudig kerkje, waarvoor op 24 april 1897 de eerste steen werd gelegd door de consulent ds J. B. Th. Hugen- holtz uit Axel. Bezoek zwembad. Alhoewel de koude junimaand een gering bezoekercijfer doet verwachten was de totale op komst nog niet zo slecht te noe men in vergelijking met de vele koude dagen. Het totaal voor juni bedroeg precies 4200 bezoe kers. Sedert de openstelling op 12 mei j.l. een totaal van 9.456. IJseowagen contra motor. Ter hoogte van de wijk Strodorpe is een Belgische motorrijder in botsing gekomen met een ijsco wagen van de heer K. uit Hoek. Beide voertuigen kwamen uit de richting Sas van Gent. K„ die met zijn ijscowagen Strodorpe wilde oprijden, werd door de ach ter hem komende motor aangere den. Beide berijders kwamen met de schrik vrij. Het wagentje van K. liep een aanzienlijke schade op. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Kermis. In het buurtschap Strodorpe werd zaterdag en zondag de ge bruikelijke jaarlijkse kermis ge houden. De kermisvreugd be stond grotendeels uit een dansje, waarvan in een grote danstent 'n veelvuldig gebruik werd ge maakt De bolliefhebbers hebben ook naar hartelust kunnen profiteren van diverse bolwedstrijden. Jam mer was het dat er voor de kin deren geen enkel vermaak aan wezig was. Zelfs het frites kraampje heeft verstek laten gaan. Sportdag R.K.J.B. De Katholieke jonge boeren en boerinnen uit het gewest organi seerden te Stoppeldijk een zeer goed geslaagde sportdag. Na een plechtig lof in de parochiekerk begaven de deelnemers zich in een fleurige stoet naar het sport terrein, waar onder grote be langstelling om half drie de ope ning plaats vond. Het zeer inte ressante programma, omvattende o.m. gymnastieknummers, athle- tiek, volksdansen en ritmische oefeningen, werd daarna op vlot te wijze afgewerkt. De vele afde- lingsvlaggen en de vaderlandse driekleur, de fleurige kostuums en het mooie zomerweer gaven aan het geheel een feestelijk cachet. Vooral de volksdansen en de ritmische oefeningen van de jonge boerinnen vielen als kijk spel zeer in de smaak bij de tal rijke aanwezigen. Aan deze sport dag werd, naast de afdelingen uit de kring Hulst, ook deelge nomen door enkele afdelingen uit de kring Oostburg. Er is thans metterdaad een be gin gemaakt met de uitvoering van het drie-eilandenplan, de voorloper van het Delta-plan. Gisteren is de eerste baggermo len aan het werk gezet in net Veere-gat, waar als eerste object DINSDAG 3 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater 8 uur: „De pelsjager van de Berenrivier". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Het laatste vuurgevecht". SAS VAN GENT: Olympia- Theater. 8 uur: „Bij ons op Hawaii". WOENSDAG 4 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De pelsjagers van de Benedenrivier". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Onsterfelijke Mozart". GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor Schoonhoven- Willige Langerak: ds Th. Rienks te Schoondijke. tussen Veere en Vrouwenpolder een werkhaven zal worden gebag gerd, waarin de materialen zullen worden aangevoerd, die nodig zijn voor de grote afsluitdam tus sen Walchteren en Noord-Beve land. Deze werkhaven komt te liggen op de plaats, waar de zee een stuk land van Walcheren wordt. De molen is begonnen cp het punt, waar de ingang van de haven zal komen en waar een oud hoofd, een overblijfsel van de oude dijk, meet worden doorge graven. De havenwand zal, even als het havenplateau, worden op gesloten tussen dammen van mijnsteen, die tevoren zullen wor den opgestort. Zeer binnenkort wordt begon nen met 't heien van de persstei ger, welke zal bestaan uit een aantal hekken, waarover buizen worden gelegd, waardoorheen 'n perszuiger zand zal persen voor havendam en havenplateau. Een voordeel van deze werkhaven, die vijf meter diep zal worden, is dat zij in de luwte van de kromming van de dijk zal komen te liggen. De uitkomende specie wordt#voor- lopig enige kilometers noordelij ker onder de kust in zee gestort. Men hoopt de haven, waarvoor nog enkele metingen worden ver richt, over tien maanden gereed te hebben. Op de dijk zijn twee keten neergezet voor rijkswater staat en voor de aannemer. zo groot mogelijke continuïteit in de bedrijven, volgens ir. Prins, meer dan ooit noodzakelijk is. Hij betoogde voorts, dat het in Nederland geldende aanbeste dingsstelsel tal van elementen bevat, die een doorlopende be drijfsbezetting niet bevorderen. Het is hem gebleken, dat de gro te opdrachtgevers een open oog hebben voor de nadelen van dit systeem en bij hun aanbeste- dingspolitiek willen meewerken aan een zo gelijkmatige mogelij ke werkverdeling over het gehe le jaar. Anderzijds moest hij er op wijzen, dat de bestaande autonomie van provincies, ge meenten (vele soms grote en be langrijke opdrachtgevers) en dan nog andere bouwheren, zoals o.a. de cultuurtechnische dienst, een coördinatie op dit gebied niet ge makkelijk maakt. Ir. Prins wilde niet pleitten voor een absolute centralisatie op het gebied van de wegenaanleg, omdat daarvoor de autonomie van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen teveel is verbonden aan onze huidige staatsvorm. Hij juichte het toe, dat er de laatste jaren een samenwerking in allerlei vorm groeiende is en hij geloofde dat deze samenwer king een betere technische en meer economische uitvoering van .wegenbouwwerken zal bevorde ren, die ook kan strekken tot een groter evenwicht in de aanbeste ding van verschillende soorten wegdekken. Een teveel aan ce- mentbetonwegen zal naar zijn mening als gevolg hebben een te gering gebruik maken van de ca paciteit der asfaltmachines, ter wijl ook het omgekeerde zich kan voordoen. Daarvan zal het resultaat altijd zijn, dat naar ver houding de uitvoering van we genbouwwerken te duur wordt, omdat stilstaande machines zwaar drukken op de bedrijfson- kosten, aldus ir. Prins. COOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling- van 2 juli. Per 100 stuks in guldens: Sla 3.00. Per stuk in centen: Bloemkool A II 19—33, B II 12—22, B afw. 927; Groene komkommer B 39, C 27; Witte komkommer B 27 35, C II17—25. Per bos in centenPeen II 35 38; Kroten 316; Uien 78; Sja lotten 3—15. Per kg in centen: Andijvie 21— 23; Kassnijbonen 130; Tuinbonen 17—25; Peulen 60—64; Rode kool 25; Savoye kool 2227; Rabar ber II 611; Tomaten A II105 107, B II 102. AARDAPPELEN: Per kg in centen: Eerstelingen bonken 20 —23, I 12—20, II 6—11, kriel 5— 8. FRUIT: Aardbeien per doosje: I 28— 36 II 20—30, afw. 17—20 ct. Aardbeien per kg 51121; Rode bessen II per doosje 3035. Gisteren werden de eerste ro de bessen van de koude grond aangevoerd door P. van Tatenho- ve te Hoek; de eerste rode kool van de koude grond kwam van G de Zeeuw te Terneuzen. >j« Dr Albert Eggler, de lei- X der van de Zwitserse expe- »j« ditie die de vorige maand de MountEverest beklom, heeft <g> zaterdag 30 juni in Nieuw- jj* Delhi een persconferentie X gehouden. Er werden hem ►j" allerlei vragen gesteld op technisch gebied. Eén vraag vanzelfsprekend gesteld JJ door een verslaggeefster, be lli streek echter een meer al- y gemeen menselijk terrein. X Zij luidde: „Is het waar, dat bergbeklimmers op be paalde hoogten niet meer aan en over vrouwen den ken?". 'j' Dr Eggler antwoordde: S „Het is jammer maar inder- daad waar, dat wij in de re- X gionen waar de eeuwige sneeuw begint, geneigd zjjn de vrouwen te vergeten....". X De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt dat de verdedi gingszone in en boven de Stille Oceaan in westelijke richting zal worden uitgebreid. Voor dit doel zijn bij Lockheed in Burbank twee squadrons radar-verken ningsvliegtuigen van het type WV-2 besteld. Zij zullen aan de bestaande squadrons worden toe gevoegd en gestationneerd wor- WOENSDAG 4 JULI. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nieuws: 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; VPRO: 10.00 Morgenw.; VARA: 10.20 Gram.; 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tufnb. mededelin- den in Alaska en op de Hawaii- gen. 12 33 VoQr he(. piatteland. eilanden. In totaal zal voor aeze .9 „s uarr,mnririr,r-cToi on «m- 31 Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden.) „Neen... ja, ik weet het wel... maar ik was het vergeten... acht jaren zijn een hele tijd en het ruwe buitenleven doet je de fijne puntjes van de conversatie wel wat vergeten. De sigaren staan in de bibliotheek. Ik zal ze even halen". „Ik weet niet wat ik aan hem heb", dacht de predikant, toen hij weg was. „Hij is evenmin de Ro bert Reichmann van acht jaar ge leden als ik het ben. En toch is hij het weer wel'. Hij is een heel ander mens geworden in die ja ren. Zijn kijken en zijn spreken zijn totaal veranderd. Zijn sterr. is bevelend geworden, zonder enig teken van onderdanigheid". Brichtauer kwam met een paar kistjes sigaren terug. „Ik ben vergeten wat uw lieve lingsmerk is", zei hij lachend „Maar ik heb hier allerlei soor ten: lichte en zware". De predikant koos een sigaar uit en stak op, terwijl hij zijn gastheer onafgebroken in het oog hield. „Vind je het hier veel veran derd, Robert?" vroeg hij na een poosje. „In zekere zin wel, maar dat is natuurlijk. Ik denk, dat die ver andering meer aan mij dan aan de dingen zelf ligt. Dat neemt niet weg, dat ik alles heel mooi vind zoals het is. Het is een heel ver schil met de wildernis. Die is vre selijk". Zo?" „Ja, waar ik geweest ben ten minste was het afschuwelijk. Al les even woest cn verlaten. Als iemand wil leren wat eenzaam heid is, dan moet hij daarheen gaan! Alles is er even saai, er zit geen muziek in!" „Voor zover ik weet, heb jij nooit veel om muziek gegeven" „Maar een mens kan verande ren. Weet u wat honger is geestelijke honger?" De predikant keek hem door dringend aan. „Och dat zal ieder een wel eens in zijn leven onder vonden hebben", zei hij. „Ik ge loof dat iedereen, die naar de wildernis gaat, er van kan mee praten. Ieder ander oord is een hemel daarbij vergeleken. Weet u wel, dat ik tot vandaag toe in jaren geen zingen van vogels ge hoord heb?". „Ja, ik denk wel, dat woeste streken nu juist niet om de zang vogels beroemd zijn", zei Borlas, zonder zich rekenschap te geven van zijn gezegde, omdat hij te veel zat te piekeren over de uit drukking „geestelijke honger", die hij van Robert Reichmann niet verwacht had. „Maar in elk geval heeft het jou veranderd. Robertgrondig veranderd!" Brichtauer voelde zich niet op zijn gemak. Die herhaling duidde op twijfel. „Och ja, het leven in een ander werelddeel verandert ook veel in de ideeën van een man. Wat je :n je kinderjaren werd ingeprent over „wat men doet" en „wat men niet doet", wat in je familie van vader op zoon regel en ge bruik is geweest, daar geloof je ook niet meer zo onberedeneerd in" „Wat bedoel je daarmee?" vroeg mijnheer Borlas. „Je hebt, hoop ik, toch niet alle eerbied ver loren voor de tradities van je oud geslacht?" „Wat zal ik zeggen?" antwoord de Brichtauer lachend. „Als jon gen vond ik dat allemaal denke lijk heel indrukwekkend... maar eilanden. In totaal vliegtuigen en voor de inrichting van hun bases een bedrag van 300 miljoen dollar nodig zijn. De WV-2 is een speciale versie van de „super Constellation die o a. ook door de KLM wordt ge bruikt. Het toestel kan langer dan een etmaal zonder tussenlan- den in de lucht blijven. Het heeft een bemanning van niet minder dan 31 manen het is uitgerust met zes ton aan radar en andere geheime elektronische appara tuur. Van een hoogte van 3000 meter kan de WV-2 met de ra darinstallatie een gebied van meer dan 115.000 vierkante kilo meter bestrijken. 12.38 Hammondorgel en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstel lingsagenda; 13.18 Instr. trio; 13.45 De wereld werd ontdekt, le zing; 14.00 Operettemuz.; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zie ken; 16.30 Gram.: 17.30 Instr. kwint.; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Piano spel; 18.35 Act.; 18.50 Hammond trio; 19.10 Gram.; VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Tussen de regels door; 20.15 Gram.; 20.45 Drees wordt zeventig, klankib.; 21.15 Concertgebouwork.; 21.50 Sport; 22.00 Jiddische liederen; 22.20 Medische kroniek; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. 23.50- 24.00 Soc. nieuws In Esperanto. nu... besef ik wel, dat alles ook anders kan dan het honderden jaren lang gegaan is". Brichtauer was zich niet De- wust, hoe verkeerd hij met dat gezegde deed. Hij kende de pre dikant niet genoeg om te begrij pen hoe erg deze het vond. .Maar... zeg eens... vroeger heb ik veel verdriet van je ge had... je zult me toch ^met op nieuw bezorgd maken? Als iemand heeft meege maakt... Maar kom, laten we er niet verder op doorgaan'zei hij opstaande. „Ik wil uw gevoelens liever niet kwetsen". „Maar ik wil er liever wel op doorgaan!" „Laten we er met over kibbe len! Ik ben teruggekomen om n goed landheer te zijn en dat is toch alles, wat u van me ver wachten kunt, nietwaar, al zou ik de dingen dan een beetje op m'n eigen manier doen!" Brichtauer had de eerste fout gemaakt na zijn terugkomst. Ro bert Reichmann zou zoiets nooit tegen de predikant gezegd heb ben. Hij had zich nooit druk ge maakt over traditie of famuie- eer. En juist dat wekte een ern stige twijfel in het hart van de oude predikant Het Tweede-Kamerlid de heer Romme heeft aan de minister van Marine en aan de staatssecreta ris van Marine de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat op 28 juni, bij gelegenheid van de te water- lating van de mijnenveger „Sneek", de schout-bij-nacht W. J. Kruys zich in een ambtelijke toespraak heeft uitgelaten in deze geest, dat hij aan de kabi netsformateur dr W. Drees ver weten heeft, zich een voorstander te hebben betoond van inkrim ping der'marineuitgaven, en dat de schout-bij-nacht voornoemd de hoop heeft uitgesproken dat de geest van onafhankelijkheid, de uitlating van de kabinetsforma teur ten spijt, vaardig zal blijven over het Nederlandse volk? 2. Indien vraag 1 bevestigend zou worden beantwoord, zijn de minister en de staatssecretaris dan bereid hun oordeel over dit optreden te geven, alsmede mede deling te doen van de stappen, waartoe alsdan dit optreden hun aanleiding heeft gegeven en,of zal geven? In de bossen van Paphos, West- Cyprus woedt een brand, die vol gens boswachters de grootste van dit jaar is. De autoriteiten heb ben vrijwilligers opgeroepen om de brand te helpen blussen. HILVERSUM II (298 -m) NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-lber.; 7.10 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws en weer berichten; 8.15 Gram.; 8.30 Sa- lonork.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de vrouw; 9.35 Lichte muz.; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.35 Lichte muz.; 12.55 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mili taire Kapel; 13.45 Gram.; 14.00 Kamerork. en orgel; 15.00 Gr.; 15.30 Meisjeskoor; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beurs berichten; 17.45 Orgelspel; 18.15 Blaas-ens.; 18.45 Spectrum van 't Chr. Organisatie- en Verenigings leven; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Vocaal ens. en soliste; 19.30 Buitenl. overzicht; 19.5J Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philharm. orkest en soliste; 21.00 Geestelijke liederen; 21.30 Muz. luisterwedstr.; 21.50 Gram.; 22.00 Wonderlijke wetenswaardighe den; 22.15 Volksmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL (VI. 324 m.) 11.45 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gr; (Om 1255 Koersen); 13.00 Nws.; 13.15 Klassieke muz; 14.00 Ope rettemuz.; 14.30 Ork. conc.; 15.15 Gram; 15.30 Ork. conc.; 16.30 Gr.; 17 00 Nieuws; 17.10 Kamermuz.; 17.25 Voordr.; 17.45 Gram.; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Caus.; 18.50 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Kamermuz.; 20.00 Hoor spel; 21.30 Zang; 22.30 Nieuws; 22.45 Gram.; 22.55-23.00 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2