De uitschakeling van de persoonsverheerlijking in de Sowjet- HETWEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Britse bases op Ceylon Lange duur van de staking in de Amerikaanse staalindustrie? Belgische socialisten eisen nieuwe Kongopolitiek Machtsstrijd in het Kremlin? 25ste zitting de zaak-Schmidt „De Financial Times" over het overschot op de Duitse betalingsbalans in DINSDAG 3 JULI 1956. 11e Jaargang Nr 3806 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Kabinetsformateur houdt bespreking met fractieleiders Marieke van Dijk terug naar Australië EISENHOWER 40-jarig huwelijksfeest op zijn boerderij Staking in Marokko Mr. UTOYO RAMELAN OVERLEDEN Tengevolge van hartaanval Amerikaanse regering wil bemiddelen in staalindustrie Ernstig ongeluk in Madrid TREINONGELUK IN MEXICO jrtakerlng bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sand® Noordstraat 55-57 - Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand l.80! Por week 43 cent Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adraa Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De bespreking, die dr Drees gisteravond op het ministerie van Algemene Zaken met de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer heeft gevoerd, heeft van acht tot elf uur ge duurd. Na afloop deelde de woordvoer der van de formateur mede, dat „dezelfde onderwerpen opnieuw zijn besproken, doch dat nog geen beslissingen zijn gevallen". Hij zeide niet te kunnen mededelen, wanneer er een volgend gesprek tussen de formateur en de frac tieleiders zal worden gehouden en of er naast de twee vraagstuk ken het huurvraagstuk en de defensie-uitgaven nog andere punten ter sprake zijn gebracht. ZONNIGE PERIODEN. Het koudefront van 'n depressie bij Schotland trok maandag in een tamelijk langzaam tempo over ons land naar het oosten. Het ging vergezeld van een zóne met veel bewolking en regen, waarvan de intensiteit overigens van plaats tot plaats sterk uiteen liep. Zo werd maandagavond op het vliegveld Eelde geen neerslag van betekenis afgetapt, terwijl op het Vliegveld Leeuwarden 10 mm was gevallen. Na de frontpassa ge volgden van het westen uit opklaringen. In het zuidoosten van het land, waar een kleine sto ring ontstond, kwam echter nog tot laat in de avond veel bewol king en hier en daar lichte regen voor. De genoemde depressie ten westen van Schotland neemt nu langzaam in betekenis af, terwijl zich boven Frankrijk een rug van hogedruk opbouwt, die zijn in vloed meer en meer naar onze omgeving uitbreidt. In verband hiermede worden vandaag zonni ge perioden en slechts plaatselijk enkele buien verwacht. Met win den tussen zuidwest en west wordt lucht aangevoerd, die on geveer dezelfde temperaturen heeft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Zelfde temperaturen. Zonnige perioden maar ook en kele verspreid optredende buien, Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer de zelfde temperaturen. WOENSDAG 4 JULI. v.m. n.m Breskens 10.02 10.32 Temeuzen 10.37 11.07 Hansweert 11.17 11.47 Walsoorden 11.27 11.57 Het centrale comité van de Rus sische communistische party heeft een verklaring over „De uitschakeling van de persoons verheerlijking en van haar ge volgen" gepubliceerd. In deze verklaring wordt ge sproken over de „volledige in stemming en warme steun" waarmee het Russische volk de besluiten van het twintigste par tijcongres heeft verwelkomd. „Het was niet toevallig dat door de imperialistische kringen in de Verenigde Staten de groot ste drukte over de strijd tegen de persoonsverheerlijking is ge maakt", aldus de verklaring. Het was voordelig voor hen om deze cultus te gebruiken in de strijd tegen het socialisme. Maar nu was de kapitalistische positie verzwakt door het verdwijnen van de cu'ltus. Het was echter verkeerd de ogen te sluiten voor het feit, dat „sommige van onze vrienden in het buitenland de kwestie van de persoonsverheerlijking en haar gevolgen niet geheel begrepen". Men kon ervan verzekerd zijn, dat de cultus nimmer zou terug keren. Het aan de kaak stellen ervan had groot verdriet bij het Russische volk teweeg gebracht. In het tweede deel van het de creet wordt antwoord gegeven op de vraag hoe de persoonsver heerlijking kon ontstaan. Het geeft een overzicht van de ge schiedenis van de Sowjet-staat en de omstandigheden waaronder de socialistische opbouw werd uitge voerd „in het licht van de kuipe rijen van de vijandige kapitalis tische omsingeling". ZON MAAN op onder op onder Juli. 3 4.28 21.04 0.31 15.51 4 4.28 21.04 1.02 17.07 5 4.29 21.03 1.42 18.18 6 4.29 21.03 2.35 19.22 7 4.31 21.02 4.59 20.55 9 4.33 21.01 6.24 21.28 10 4.34 21.00 7.49 21.55 11 4.35 20.59 9.13 22.19 12 4.36 20.58 10.35 22.41 In deze ideologische en politie ke strijd verwierf Stalin zich groot gezag en populariteit. Alle grote overwinningen waren ech ter ten onrechte aan hem alleen toegeschreven. De successen van staat en partij stegen Stalin naar het hoofd. Langzamerhand ont wikkelde zich in die atmosfeer de persoonsverering, die in grote mate bevorderd werd door be paalde persoonlijke eigenschap pen van Stalin, op negatieve aard waarvan door Lenin is gewezen. Op het kort na Lenins dood ge houden partijcongres zijn de waarschuwingen van Lenin tegen Stalin besproken. Besloten werd Stalin toch secretaris-generaal van de partij te laten blijven, maar op voorwaarde, dat hij uit Lenins kritiek de nodige conclu sies zou trekken. In de eerste tijd deed hij dat ook, maar later ging hij in zijn eigen onfeilbaar heid geloven. Dit had geleid tot grove schen ding van de socialistische begin selen. Er kon niet gezegd wor den, dat in het centrale comité van de partij geen verzet tegen het negatieve optreden van Sta lin bestond. Er waren perioden, bijvoorbeeld in de oorlogsjaren, dat de persoonlijke activiteit van Stalin sterk werd beperkt. Ande re partijleiders en ook militaire bevelhebbers namen toen op be paalde gebieden zelfstandig be slissingen. Onmiddellijk na de dood van Stalin bond de Lenistische kern in het centrale partijcomité de beslissende strijd aan tegen de persoonsverering en haar ernsti ge gevolgen. Openlijk verzet tegen Stalin en zijn verwijdering was onder de heersende omstandigheden on mogelijk. Gezien de successen van de socialistische opbouw zou degene, die zich openlijk had ver zet, nooit de steun van het volk gekregen hebben. Hij zou onge twijfeld van ondergraving van de partijeenheid zijn beschuldigd. Het zou een grote fout zijn te menen, dat de persoonsverering de sociale orde had gewijzigd of dat de oorzaak lag in de aard van De achtjarige Marieke van Dijk, het Nederlandse meisje uit Croydon (Australië), dat door de Zweedse chirurg nrof. Olivecröna in mei j.l. met succes aan een hersentumor werd geopereerd, is zondag met haar moeder en haar broertje Lodi van Schiphol naar Australië vertrokken. De reis en de operatie werden zoals bekend geheel bekostigd uit een in haar nieuwe vaderland speciaal voor Marieke gesticht fonds. uai President Eisenhower heeft de sociale orde. Ondanks al hetzondag op zijn boerderij bij G - waar kwaad dat de persoonsverering tysburg in Pennsylvania, aan partij en volk had berok- hij voor verder herstel verblijf, kend, kon zij de aard van de so- zijn 40-jang huwelijksfeest ge dale orde niet veranderen. vierd- Het decreet gaat voort met te Hij gaf zijn echtgenote een g u zeggen, dat bij de besprekingen den hartvormige medaiHon rne^ over de persoonsverering niet al- s Volgens deskundigen, zowel aan de zijde der werkgevers als aan die der werknemers, is er weinig kans, dat de in het afge lopen weekeinde begonnen sta king in de Amerikaanse staalin dustrie spoedig zal worden gere geld. Men heeft zelfs weinig hoop op een regeling vóór het einde van augustus. Vooral aan de zyde van de vakbond van staalarbeiders acht men het waarschijnlijker, dat de staking twee maanden zal duren. Beide partijen hebben te ken nen gegeven, dat zij bereid zijn de zaterdag jl. afgebroken onder handelingen te hervatten, maar zij handhaafden hun sterk uiteen lopende standpunten. Volgens McDonald, president van de vakbond van staalarbei ders, ziet er niet naar uit, dat de onderhandelingen deze week nog zu'llen worden hervat. Hij ver klaarde, dat de arbeiders vast besloten zijn een goede arbeids overeenkomst te verkrijgen, ook al zou hiervoor een langdurige staking nodig zijn. Het hoofd van de federale be middelingsdienst, Joseph Finne gan, heeft maandag aangeboden met beide partijen te confereren. Er was overigens reeds kritiek geoefend op de regering wegens het feit, dat zij in gebreke was gebleven tussenbeide te komen. De Belgische socialistische be weging, die in Brussel een kolo niaal congres houdt, heeft zondag 'n verklaring uitgegeven waarin een nieuwe Kongopolitiek wordt geëist. Er mag geen .cheiding op grond van ras, huidskleur, ge slacht of godsdienstige overtui ging zijn. Het eerste doel moet de verhoging van het levenspeil der inheemsen zijn en daarna moet de negerbevolking ware de mocratie geleerd worden. In zeven resoluties werden de volgende rechten voor de inheem sen geëist: a. Volledige vrijheid van vereni ging, vergadering en pers. b. Democratisch gekozen pro vinciale vertegenwoordigin gen. c. Verhoging van het aantal pro vinciën. d. Geleidelijke 'erruiming van de bevoegdheid der plaatse lijke en provinciale overheid. e. Grondige hervorming van de adviserende raden door de versterking der vertegenwoor diging van arbeiders en in landse gemeenschappen. Geleidelijke aanpassing van de rechterlijke structuur aan hat tweevoudige beginsel van de scheiding der machten en de afschaffing van elk rassen onderscheid. Verder spreken de socialisten zich uit voor een landherziening, de nationalisering van mijnen en verkeerswezen, controle der ban ken, en invoering van een gelei de economie. Op onderwijsgebied wensen zij meer niet-kerkelijke scholen, om de negerbevolking de mogelijk heid tot vrije schoolkeuze te ge ven. Er zijn in de Belgische Kongo op het ogenblik noch politieke partijen, noch vakverenigingen. De wetgevend, en uitvoerende macht zijn in handen van de gou verneur-generaal, die uitsluitend aan de Belgische koning verant woording schuldig is, dus aan het Belgische parlement. Toen de president van het ver bond van staalarbeiders het be middelingsaanbod werd medege deeld, zeide hij: „Hebben wij dan toch nog een rpgering?". Volgens het Agence France Presse is het politieke aspect van de staking in dit verkiezingsjaar niet te verwaarlozen. De regering had zich aanvankelijk niet willen mengen in een conflict, waarbij 650.000 arbeiders betrokken zijn, maar een staking van een derge lijke omvang zou haar prestige afbreuk kunnen doen, indien men in de vakverenigingskringen zou gaan overhellen tot de mening, dat de regering de werkgevers in hun houding zou hebben ge stijfd. Het A.F.P. vestigt er verder de aandacht op, dat deze staking 'n vreemd karakter heeft, daar ken nelijk noch de vakbond, nóch de staalindustrie zeer veel moeite heeft gedaan om haar te voorko men. De vakbond heeft zich er mede vergenoegd te verklaren dat het aanbod der werkgevers onvoldoende was. De vakbond wenst een aanzienlijke, maar niet nader aangegeven verhoging van het 'loon, dat thans 2,46 dollar per uur bedraagt, alsmede een toe slag van 100 procent voor arbeid op zondag, een toeslag voor ar beid op zaterdag en verschillende andere voorzieningen. De staal- maatschappijen hadden oorspron kelijk een contract voor de duur van vijf jaar aangeboden met 'n verhoging van het uurloon met 7,3 dollarcents in elk jaar der overeenkomst. Dit contact voor zag echter niet in extra beloning voor arbeid op zaterdag en in een toeslag van 4 procent voor arbeid op zondag. Dit aanbod werd later vervangen door een voorstel een contract te sluiten voor de duur van vier jaar en vier maanden met een evenredige verlaging van 'het oorspronkelijke loonaanbod. tijd „de juiste interpretatie" is gegeven aan haar oorsprong en gevolgen. De „uitvoerige en interessante" verklaring die kameraad Togliat- ti had afgelegd in een Italiaans tijdschrift bevatte naast vele uiterst belangrijke en juiste con clusies ook onjuiste gevolgtrek kingen. „In het bijzonder kan men het niet eens zijn met Togliatti als hij zich afvraagt, of de Sowjet-maat- schappij een zekere vorm van degeneratie heeft bereikt. Er is geen reden om zulke vragen te stellen". „De vraag is te onbegrijpelij ker, omdat in een ander deel van het interview, kameraad Togliat ti zeer terecht opmerkt, dat het nodig is de conclusie te trekken, dat de essentie van de socialisti sche orde niet verloren is ge gaan, noch de steun van de arbei ders, boeren en intellectuelen aan deze orde: In het decreet wordt ook mel ding gemaakt van de bloedige opstand in de Poolse stad Posen van jl. donderdag. De tegen het volk gerichte ac tie in Posen was gefinancierd uit Amerikaanse toewijzingen voor „revolutionaire activiteit in socialistische landen", maar de opzet was niet geslaagd. „Terwijl de Sowjet-Unie veel doet om de internationale span ning te verminderen en dit wordt thans door allen toegege ven blijft het Amerikaanse monopoliekapitaal grote sommen beschikbaar stellen voor de inten sivering van omverwerpende ac tiviteit in socialistische landen", aldus het decreet. Tenslotte wordt opgemerkt dat het streven van de partij tot ver wijdering van de persoonsver ering en haar gevolgen al resul taat heeft opgeleverd. Alle partij- organisaties worden opgewekt de marxistisch-leninistische lerin gen in acht te nemen. „Op het ogenblik baseren alle communistische partijen haar ac tiviteit op de specifieke eigen schappen en toestanden in elk land, met de grootste volledig heid uitdrukking gevend aan de nationale belangen van de vol ken". de inscriptie „Van Ike aan Mamie. 1916—1956". Zijn vrouw gaf hem een foto van haarzelf in gouden lijst. Engeland heeft zich in begin sel akkoord verklaard met de ont ruiming van zijn bases op Ceylon, zo heeft de premier van het eiland, Solomon Bandaraike, maandag te Londen bekend ge maakt. De socialistische eerste-minis- ter, die ter gelegenheid van de bijeenkomst van premiers van het Britse Gemenebest te Londen is, verklaarde, dat er voor zijn terugkeer naar Ceylon een ge meenschappelijk communiqué zal worden uitgegeven. In besprekin gen met leden van de Britse re gering had hij gezegd, dat de Britse vlootbasis te Trincomalee en de luchtbasis te Katoenajaka „fundamenteel in strijd zijn" met de politiek van zijn regering om buiten „machtsblokken" te blij ven. De premier zei voorts te hopen, volgend jaar een bezoek aan de Sowjet-Unie te brengen en mo gelijk daarna naar communis tisch China te gaan. Bandaraike verklaarde een plan te hebben opgesteld voor I een regionaal bondgenootschap, waarin India, Pakistan, Ceylon, Birma, Indonesië en Malakka zouden kunnen samenwerken. Het plan, dat zich nog geheel in het beginstadium bevond, zou niet een militair verdrag betref fen, maar veeleer een non-agres sie pact met de mogelijkheid van wederzijdse hulp. De premier gaf ook als zijn me ning te kennen, dat het Britse Gemenebest de rol kan spelen van „derde macht" tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten. Een woordvoerder van 't Brit se ministerie van Defensie heeft maandagavond naar aanleiding van de verklaring van premier Bandaranaike verklaard, dat er nong geen overeenkomst over de Britse bases op Ceylon is geslo ten. „Er heeft een voorlopige ge- dachtenwisseling plaats gehad", zo zei de woordvoerder, „doch er is nog geen enkel akkoord be reikt". De diplomatieke correspondent van het liberale Britse blad „News Chronicle", die zondag in Londen is teruggekeerd na een reis van zeven weken door de Sowjet-Unie, Tsjeeho-Slowakije en Polen, heeft verklaard: „Chroesjtsjef is niet langer de onbetwiste heerser in het Krem lin; Poznan zou voor hem kunnen zijn wat drie jaar geleden Oost- Berlijn voor Beria was." Hij vervolgde: „Uit de gesprekken die ik met diplomaten, partijleiders en ge wone mensen heb gehad toen ik -.'origa mai"j in Moskou was, heb ik de overtuiging opgedaan dat dit de toestand in het Krem lin is: Malenkof, hoewel teruggezet, hoort er nog steeds bij. Het partij-apparaat is in han den van Chroesjtsjef, maar Ma lenkof heeft de steun van het leger der bureaucraten. De mees ten van hen werden aangesteld of bevorderd in de Stalin-periode en zij weten dat als Chroesjtsjef ook onder hen begint te destalini- seren, dit voor velen van hen het einde zal betekenen. Daarom zien zij in Malenkof hun beste be schermer. Het is niet alles pais en vree in het Kremlin, verre van dat, de strijd om de macht, of zelfs om het vege lijf is nog steeds aan de gang. De gehele Sowjet-Unie is toeschouwer bij deze strijd, even als de satellieten en de commu nistische partijen in het buiten land. Het is duidelijk dat niet al len ervan overtuigd zijn dat Chroesjtsjef uiteindelijk als over winnaar te voorschijn zal komen. Bij de satellieten zijn het alleen de Polen (dank zij de tijdige dood van hun eigen kleine Stalin, Bie- rut) die stevig achter Chroesjt sjef staan. Met de uitkomst van de strijd in het Kremlin nog steeds in het onzekere zou de opstand van Poz nan (die Chroesjtsjefs vijanden gemakkelijk kunnen uitleggen als een waarschuwing voor de ge varen van de destalinisatie) juist voldoende kunnen zijn om de be slissing in zijn nadeel te doen uit vallen". Tot zover de diplomatieke cor respondent van de News Chro nicle. De conservatieve „Daily Tele graph" schrijft; Indien de leiders in Moskou en Warschau de gebeurtenissen in Poznan de aanleiding laten zijn voor panische onderdrukkings maatregelen, dan is de toestand rijp voor revolutie. In het gebied van Agadir (Ma rokko) is maandagochtend een al gemene staking begonnen als protest tegen de Franse troepen bewegingen in dit gebied. Mr. Utoyo Ra-melan is zater dag tijdens het spelen van golf op de Britse club in Djakarta tengevolge van een hartaanval overleden. Mr. Utoyo Ramelan was secre taris-generaal van de Nederlands- Indonesische conferentie in Ge- nève, waarvoor hij ook namens de Indonesische regering de voor besprekingen in Den Haag had gevoerd. Hij was daarvoor hoofd van de Indonesische vertegen woordiging in Singapore en am bassadeur in Canberra. Onder hen, die zondag de be grafenis bijwoonden, was de Ne derlandse waarnemende zaakge lastigde in Djakarta, de heer Ha genaar. Joseph Finnegan, directeur van de Amerikaanse federale be middelingsdienst, heeft zondag bekendgemaakt, dat hij probeert 100 miljoen dollar^groot zal bill- contact op te nemen met werkge De „Financial Times" schrijft, dat het overschot op de Westduit- se betalingsbalans een dringend probleem begint te worden en dringt er bij de Westeuropese landen op aan deze zaak ernstige aandacht te schenken. Mogelijk zal de eerstkomende bijeenkomst van de organisatie voor Europese economische samenwerking (de O.E.E.S.) welke over enkele we ken gehouden zal worden, de ge legenheid geven dit onderwerp ter sprake te brengen, zo schrijft het blad. Het is niet alleen het feit, dat Duitsland elke maand weer een belangrijke crediteur in de Euro pese Betalings Unie (E.B.U.) is, de laatste tijd had dit Duitse overschot in de E.B.U. de neiging sterk toe te nemen, zodat het niet zal behoeven te verwonderen, wanneer het Duitse overschot over de afgelopen maand bijna se schuld, binnenlandse econo mische expansie in het bijzonder door de gewone verbruiker meer armslag te geven en een meer li berale invoerpolitiek. De Duitse regering heeft een poging gedaan om het advies van de O.E.E.S. ten aanzien van de beide laatste punten te volgen, maar, hoewel er aanwijzingen zijn, dat de Duit se autoriteiten iets meer zouden willen doen met betrekking tot het eerste punt, worden zij daarin gehinderd door binnenlandse pro blemen van politieke en admini- stratieve aard. Volgens het blad zal de Duitse bewapening wel er toe kunnen bijdragen, dat het be staande verschil tussen de om vang van de Duitse en de Engel se industriële investering kleiner zal worden, maar zal het vraag stuk van het overschot er niet door worden tot oplossing ge bracht. vers en vakbondsvertegenwoor digers om te zien of zijn dienst hulp kan verlenen bij het berei ken van een oplossing voor het conflict in de staalindustrie. Hij hoopt in de komende dagen besprekingen te voeren met John Stephens, vice-president van de „U. S. Steel Corp.", de voornaam ste onderhandelaar van de staal industrie, en David MacDonald, president van de bond van arbei ders in de staalindustrie. ken te zijn. Een dergelijk cijfer zou natuurlijk, aldus het blad, wanneer het gedurende enige tijd zou blijven bestaan, het gehele E.B.U.-stelsel scheef trekken. Het is moeilijk te zeggen, wel ke middelen gebruikt zouden kunnen worden om dit dreigende probleem van de Duitse markt op te lossen. In het begin van 1954 stelde de O.E.E.S. de volgende richtlijnen voor, om hun over schot te verminderen: Een snel lere aflossing van de buitenland- ■fcln het afgelopen weekeinde hebben benden in het havenge bied van Singapore, die leven van het geld dat zij voor het „be schermen" van bedrijven ontvan gen, onderling slag geleverd met lange messen en andere wapens. Ongeveer vijftig personen zijn aangehouden en twee Chinezen moesten zwaar gewond naar een ziekenhuis worden overgebracht. Op de 52ste zitting in de zaak- Schmidt heeft mevrouw Bouman rechter Rochjani een vlugschrift overhandigd dat het leger on langs in West Java heeft ver spreid en waarin een beroep wordt gedaan op opstandelingen in dit gebied zich over te geven voor het einde van de maand „nu de Nederlandse leiders van de subversieve beweging zijn ge pakt". Op het rondschrijven waren de foto's afgedrukt van wijlen Jungschlager, mr. Bouman en van de geheimzinnige „Van Kleef" met daaronder een levens beschrijving van beklaagde Schmidt. Rechter Rochjani deelde mede de zaak te zullen onderzoeken. Voorts las rechter Rochjani brieven voor van twee getuigen, die zich in voorarrest bevinden, waarin zij eerder afgelegde ver klaringen herroepen. Getuige E. G. Hofman zegt in zijn brief, dat hij tegen de politie had gelogen toen hij zei, dat hij beklaagde had gezien, toen deze op de hellingen van de Tangkuban Prahu onder grondse acties leidde in 1951 en dat hij tegen de rechter had gelo gen, toen hij deze verklaring her riep. Hofman schrijft thans, dat hij een „blanke" heeft gezien, die voor een tent stond op de hellin gen van de vulkaan. Hofman „smeekt" voorts de rechter hem niet meer als getuige op te roe pen. Hij deelt mede aan nervosi teit te lijden. Adriaan Reynst schrijft, dat de brief welke hij tezamen met Hof man en Baden de getuige die in de zitting van de vorige week zijn eerder gedane intrekking van zijn vroegere verklaringen opnieuw herriep aan de Ne derlandse hoge commissaris had gezonden, een „verzinsel" was geweest. In de brief aan de hoge commissaris hadden zij gezegd, dat zij door de politie waren mis handeld en gedwongen waren voor beklaagde belastende ver klaringen af te leggen. In de brief, welke maandag door rechter Rochjani werd voor gelezen zeide Reynst dat zijn brief aan de hoge commissaris 'n poging was geweest om zich te vrijwaren voor eventuele vervol ging in Nederland. Beklaagde Schmidt merkte met betrekking tot beide brieven op, dat hij niet veibaasd was. Zowel Hofman als aan Reynst, aldus Schmidt, is beloofd dat zij bij hun gezin zouden mogen wonen, in dien zij hun eerdere intrekking weer zouden herroepen. „Dit is een klucht", aldus Schmidt, „deze mensen hebben theorie en in structie gekregen". Tenslotte hoorde rechter Roch jani twee nieuwe getuigen. De kapitein Tugiman, een vroe gere sergeant-majoor van het K.N.I.L, getuigde dat hij beklaag de nooit een auto heeft zien be sturen, zoals door getuigen b charge was verklaard. De sergeant Warika, vroeger chauffeur van Schmidt, getuigde dat Schmidt hem eens had ver teld dat hij 1941 eens geprobeerd had een auto te besturen. De zitting werd hierop ver daagd tot maandag a.s., 9 juli. Maandagmorgen zijn te Madrid acht mensen, onder wie 5 brand weerlieden, omgekomen toen een gebouw na een brand in elkaar stortte. Bovendien werden vijf tien personen gewond, onder wie zes brandweerlieden. De brand woedde in een huis in 't Madrileense district Pu-ente de Vallecas, waarin veertig men sen woonden. De brandweerlie den waren twee uur lang met het blussingswerk bezig geweest. Omstreeks middernacht, toen het grootste deel van de brandweer lieden vertrokken was en slechts elf van hen en enige burgers be zig waren huisraad in veiligheid te brengen, stortte het gebouw onverwachts in elkaar, waardoor nog ongeveer twintig mensen on der het puin bedolven werden. Volgens de jongste berichten zijn maandagochtend 15 mensen om het leven gekomen, twaalf ernstig en een dertigtal licht ge wond door de instorting, na een brand, van een gebouw in Ma drid. Volgens maandag te Mexico stad ontvangen berichten zijn za terdagavond bij een spoorwegon geluk elf personen om het leven gekomen en ruim zestig gewond. Het ongeluk gebeurde ruim 250 km ten zuiden van de Mexicaanse hoofdstad, waar een trein ont spoorde. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog hoger zal blijken te zijn.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1