Luchtramp in Arizona Eerste officiële bezoek van Kroonprinses Beatrix aan Amsterdam Het testament van Lenin Zitting van de Staten-Generaal gesloten HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Grootste vliegramp in de burgerluchivaari MAANDAG 2 JULI 1956. lie Jaargang Nr 3805 128 doden Geen enkele overlevende Gevechten in Marrakesj De Kabinetsformatie Nederlandse vakcentrale richt zich tot Staten-Ger eraal salons sobèrt" Radio-activiteit in Duitsland Hare Koninklijke Hoogheid Beatrix Wilhelmina Arm gard, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nas sau, Prinses van Lippe Biesterfeld, onze Kroonprinses, die juist haar 18de stap naar de volwassenheid deed, heeft zaterdag haar eerste officiële bezoek gebracht aan de hoofdstad van het land waarover zij redelijk zeker eens zal regeren. Amsterdam is de eerste van de verscheidene steden die zulk een gelegenheid krijgen tot directer kennismaking inet onze troonopvolgster. Amsterdam heeft dit bezoek tot een waardig en ook uitbundig feest gemaakt. Franse socialisten spreken vertrouwen uit in Mollet Egyptisch kabinetgevormd Maarschalk Juin vraagt ontslag Ongeregeldheden Buenos Aires m Overstroming in India Noord-Afrika VfJkaring by .bonne, am' Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: S regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Twee Amerikaanse passagiers vliegtuigen, met samen 128 men sen aan boord, zijn zaterdag in de „Grand Canyon" in Noord- Arizona verongelukt. De beide wrakken van de twee vliegtuigen zijn vanuit de lucht waargenomen. Zij liggen onge veer 2 km van elkaar en er is geen levensteken van de inzitten den waargenomen. Het ene vliegtuig is een Super- Constellation van T.W.A. met 64 passagiers en een bemanning van 6; het andere is van „United Airlines" een D.C.-7, met 58 inzit tenden, waaronder 15 kinderen De beide vliegtuigen waren za terdagavond enige minuten na elkaar uit Los Angeles in oostelij ke richting vertrokken en men vermoedt dat zij met elkaar in botsing zijn gekomen. De laatste radioboodschap die van de Super-Constellation werd opgevangen was: „Wij gaan...". Deze woorden werden op drin gende toon uitgesproken en de verbinding werd verbroken vóór de zin kon worden afgemaakt. Het gebied waar de vliegtuigen zijn neergestort is het meest woeste van de Verenigde Staten, en het kan nog dagen duren voor men over de grond de wrakken kan bereiken. De luchtmacht zal eohter parachutisten boven de onheilsplaats laten afspringen. Geen overlevenden. Reddingsploegen die per heli kopters de wrakstukken van de vliegtuigen bereikt hebben mel den, dat er geen overlevenden zijn. In de nacht van vrijdag op za terdag zijn bij gevechten in de Marokkaanse stad Marrakesj 10 Marokkanen om het leven geko men en werden zeven militairen van een Franse parachutisten eenheid gewond, aldus hebben Franse autoritteiten zaterdag morgen meegedeeld. Volgens de eerste berichten be gonnen de moeilijkheden toen 'n Senegalese militair in een ge vecht met Marokkaanse burgers in een bar gewond raakte. De gewonde militair keerde naar zijn kampement terug en kwam vervolgens met een aantal vrien den naar de bar terug. Ditmaal waren de militairen gewapend. Twee uur later kon de orde worden hersteld. Hedenavond weer bijeenkomst met fractieleiders. Hedenavond zal de derde ont moeting worden gehouden tussen de kabinetsformateur, dr Drees, en de leiders van de vijf grote fracties uit de Tweede Kamer. Dit heeft de woordvoerder van de formateur zaterdagochtend mes- gedeeld. Het rapport over de huurkwes- tie, over welk vraagstuk dr Drees vorige week advies heeft ge vraagd aan minister Witte, heeft de formateur vrijdagavond laat bereikt en dit is voor hem mede aanleiding geweest de fractielei ders tegen vanavond bijeen te roepen. Deze hebben zaterdag een af schrift ontvangen van dit rap port, dat blijkens de mededelin gen daarover van de laatste da gen zo'n belangrijke rol speelt bij de verdere pogingen van dr Drees. De vergadering van heden avond zal om acht uur beginnen. De Nederlandse vakcentrale heeft zich tot beide Kamers der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin een aantal wensen en suggesties voor de sociaal- economische politiek kenbaar zijn gemaakt. De N.V.C. vraagt in de eerste plaats dat ook ande re, betrouwbare en behoorlijk toegeruste organisaties in het ge organiseerd overleg betrokken worden dan alleen de drie thans erkende vakorganisaties. Een tweede punt uit het adres vraagt aandacht voor de moge lijkheid van een al dan niet be perkte investerings- en winstcon- tróle ter bevordering van de prijsstabilisatie. De N.V.C. vraagt voorts een vrijere loonvorming met die verstande onder meei*, dat geen maximumpercentages voor het gehele bedrijfsleven worden voorgeschreven voor toe gestane loonsverhogingen. Ook vraagt de N.V.C. een einde te maken aan de onevenredig hoge belastingdruk voor ongehuwden, opdat sparen wordt bevorderd en gezinsvorming eerder moge lijk wordt. Tenslotte wordt aandacht ge vraagd voor een aantal desidera ta op het stuk van sociale voor zieningen, waaronder de kinder bijslag, De N.V.C. zou gaarne zien, dat een nieuwe, voor de ge hele bevolking geldende kinder bijslagverzekering tot stand ge bracht wordt met toekenning van bijslag vanaf het derde kind. Ter compensatie van de 'kinderbijslag voor het eerste en tweede kind zou aan loontrekkenden een loonsverhoging moeten worden toegekend, voorzover deze com pensatie niet kan worden gevon den in de fiscale sfeer. ie kapper ml Het aporft cocM I marfe 16 bravOTfijatraat 9 terneuzen ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging depositair „laneome"-dr. payot' -„yardley". Daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin heeft minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. J. M. Beel, zaterdagmiddag op een verenigde vergadering van beide Kamers in het gebouw van de Eerste Kamer de huidige zit ting van de Staten-Generaal ge sloten. Nadat de voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman, de vergadering had geopend en nadat een commissie van in- en uitgeleide was benoemd, arriveer de minister Beel tegen drie uur op het Binnenhof. Hij was, zoals gebruikelijk, gezeten in een gala rijtuig, geflankeerd door lakeien en begeleid door twee afdelingen bereden rijkspolitie in ceremo nieel tenue. De minister sprak op de ver gadering de volgende rede uit: Boven het Westeuropese conti nent bevond zich gedurende het weekeinde tamelijk warme lucht die met zuidelijke tot zuidweste lijke winden ook over onze omge ving stroomde. De maximum temperaturen die zondag in ons land werden geme ten lagen tussen 19 en 24 graden. Nog warmer was het in Zuid- Frankrijk en de zuidoostelijke helft van Duitsland, waar 't kwik op verschillende stations tot 26 a 28 graden steeg. Een kleine uit Zuid-Frankrijk afkomstige storing trok zondag over ons land, waardoor op de meeste plaatsen veel bewolking voorkwam en tijdelijk regen viel. Op sommige waarnemingssta tions werd zondagavond 7 uur 7 en 8 mm neerslag afgetapt. De genoemde storing verplaat ste zich onder invloed van een depressie die zondag boven Ier land was gelegen en het weer in West-Europa beheerste. Om deze depressie bewegen randstoringen die heden in Nederland enkele buien zullen brengen. Er zullen echter opklaringen voorkomen. Daarbij dringt langzamerhand lucht binnen waarin de middag- temperaturen in het algemeen minder hoog zullen dan zondag. JUNI BRACHT VEEL KOUD WEER. Het K.N.M.I. deelt mede: De zojuist geëindigde maand is de koudste juni die sedert 1923 is voorgekomen. De gemiddelde temperatuur bedroeg te De Bilt 12,8 graden, dat is slechts weinig wanmer dan een normale maand mei. De normale waarde bedraagt 15,2 graden. In De Bilt bedroeg de hoogste temperatuur slechts 21 graden. In de laatste honderd jaar was 't nooit voorgekomen dat de tempe ratuur in juni niet hoger kwam. Zomerse dagen waren er dus niet, wel is in enkele nachten nog nachtvorst voorgekomen. Van de dertig dagen, die de maand telt, waren er 25 aan de koude kant. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt slechts 148 tegen 218 normaal. Ook in dit opzicht is juni 1923 nog overtroffen, toen slechts 112 uren zonneschijn wer den geregistreerd. De hoeveelheid neerslag was vooral in Noord-Brabant en Lim burg boven normaal. In Zuid-Hol land is daarentegen hier en daar minder dan de helft van de nor male maandsom gevallen, elders was de hoeveelheid neerslag on geveer normaal. ,,H. M. de Koningin heeft mij opgedragen de huidige zitting van de Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Het zou te ver voeren, thans een overzicht te geven van de omvangrijke en ge wichtige arbeid, welke in het thans eindigende zittingsjaar werd verricht. Vele en belangrij ke wetsontwerpen kwamen in ge meen overleg met de Staten Ge neraal tot stand. Overeenstem ming werd bereikt omtrent een aantal voorstellen tot het in overweging nemen van een her ziening van de grondwet. De oanden tuisen de onder scheiden delen van het konink rijk werden, mede door het be zoek, dat een delegatie uit uw midden, tezamen met een delega tie uit de Staten van Suriname, aan de Nederlandse Antillen heeft gebracht, verstevigd. De deelneming van een aantal uwer aan vergaderingen van in ternationale parlementaire orga nen getuigde van de toegenomen betekenis van de volksvertegen woordiging in internationaal ver band. De sluiting dezer zitting bete kent tevens de beëindiging ener vierjarige perode. Veel is in het belang van ons volk van uw tijd en werkkracht gevergd. De Ko ningin heeft mij opgedragen, u voor de betoonde ijver en toewij ding dank te zeggen. In naam van H. M. de Koningin verklaar ik de zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten". Nadat minister Beel de verga derzaal, begeleid door de commis sie, had verlaten en de commis sieleden waren teruggekeerd, sloot mr Jonkman de verenigde vergadering. Professor Karl Bechert, natuur kundige aan de universiteit van Mainz, heeft onlangs een rapport uitgegeven waarin hij zegt, dat er tussen november 1955 en maart 1956 in Zuid-Duitsland twaalf maal regen met een vrij sterke radio-activiteit is gevallen. Dit rapport heeft in de bonds republiek grote openbare onge rustheid gewekt, hetgeen blijkt uit vele krantenartikelen en uit vragen die in de volksvertegen woordiging zijn gesteld. Het Westduitse ministerie voor Atoomzaken doet al het mogelijke om de bevolking weer gerust te stellen. Functionarissen van het ministerie zeggen zelfs dat er in de bondsrepubliek een „atoom psychose" heerst. Het aantal proefstations, waai de radio-activiteit van de atmosfeer wordt gemeten, zal worden uitgebreid, zodat tegen 't einde van dit jaar 'n net van der gelijke stations in geheel West- Duitsland zal bestaan. De klieren van in Beieren ge slachte schapen worden door het Amerikaanse bezettingsleger naar de Verenigde Staten gezon den, waar zij op radio-activiteit worden onderzooht. Deze radio-activiteit zou afkom stig zijn van de proeven met kernwapens die elders in de we reld worden genomen, doch men maakt zich in Duitsland ook zor gen over de mogelijke besmetting door de reaktors die in de bonds republiek zullen worden ge bouwd. Er is reeds bekend ge maakt, dat zodra de reaktor van Karlsruhe in werking wordt ge zet, het water van de Rijn voort durend op radio-activiteit zal worden onderzocht. Ontvangst in het Stedelijk Museum. Bij de eerste begroetingen va ren Koningin Juliana en Prins Bernhard aanwezig. In de hall van het Stedelijk Museum hadden te half elf burgemeester mr Arn. J. d'Ailly, dr M. J. Prinsen, Commissaris der Koningin voor Noord-Hol land en jhr W. J. H. B. Sandberg, directeur van het museum de kroonprinses en haar ouders op gewacht. Zij leidden hen naar de erezaal waar het voltallige ge meentebestuur haar officieel ontving. Het in anciënniteit oudste en jongste vrouwelijke raadslid bo den resp. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Beatrix bloemen aan, waarna de eerste burger van de hoofdstad een hartelijk wel komstwoord uitsprak en uit naam van alle Amsterdammers de Prinses een exemplaar aan bood van het uit 2 delen bestaan de stedenboek van 1649 van „Jo- hames Blaeu van Amsterdam Alle leden van de gemeenteraad werden vervolgens aan onze troonopvolgster voorgesteld. vrouwe van de S.I.K.A., haar ge offreerd in de vorm van een door Leo Cohen (leerling der kunstny- verheidsschool) gemaakte oor konde. In de tekst daarvan wordt vastgelegd, dat deze aanvaarding leidt tot „de overtuiging dat dit feit zal strekken tot toenemende bloei van het Nederlandse kunst leven in het algemeen en van de Amsterdamse instituten voor kunstonderwijs in het bijzonder". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking met enkele buien. Nu en dan krach tige zuidwestelijke wind. Over 't algemeen lagere temperaturen. DINSDAG 3 JULI. v.m. n.m. Breskens 8.51 9.17 Terneuzen 9.26 9.52 Hansweert 10.06 10.32 Walsoorden 10.16 10.42 ZON MAAN op onder op onder Juli. 3 4.28 21.04 0.31 15.51 4 4.28 21.04 1.02 17.07 5 4.29 21.03 1.42 18.18 6 4.29 21.03 2.35 19.22 7 4.31 21.02 4.59 20.55 De Franse socialistische partij heeft na een vierdaags congres te Lille zondag een motie aange nomen waarin volledig vertrou wen in het beleid van premier Mollet werd uitgesproken. In deze motie werden Mollet en zijn regering gelukgewenst 'met de resultaten die reeds op al lerlei gebied zijn behaald. Het congres hechtte zijn goed keuring aan de Algerijnse poli tiek van de regering (met 3308 tegen 363 stemmen), aan de bui tenlandse-, economische- en socia le politiek en aan steun voor Euratoom. Beschermvrouwe van de S.I.K.A. Te kwart na elf kwamen de Ko ninklijke gasten aan in de hall van het internationaal cultureel centrum (paviljoen Vondelpark) voor de ontvangst, die „samen werkende instituten voor kunst onderwijs te Amsterdam" (S.I.K. A.) de Kroonprinses heeft willen bereiden. Het hoofdbestuur van de S.I.K. A.-senaat begroette haar en haar ouders. Liesbeth Volders en Iris Lulof offreerden de Prinses en de Koningin bloemruikers. De cura torium en de senaat werden voor gesteld, waarna allen zich naar de Rembrandtzaal begaven. Onze toekomstige vorstin aan vaardde de functie van bescherm Dankwoord van Prinses Beatrix. „Op de kennismaking met de samenwerkende instituten voor kunstonderwijs heb ik mij uiter aard bijzonder verheugd. Reeds meerdere malen heb ik veel goeds gehoord over de S.I.K.A. In de eerste plaats ben ik u dus zeer erkentelijk voor de aanbieding van het beschermvrouwschap van de S.I.K.A., welke mij moge lijk maakt deze opbouwende n- stelling beter te leren kennen. In de tweede plaats dank ik u allen voor het bijzonder mooie beeldje (dit beeldje stelt voor ,n danseres. Het is vervaardigd door Leo de Vries, leerling van de Rijksacademie), dat ik graag aan vaard. Van mijn kant wil ik het beschouwen als een symbool van gers van studenten, kunst, jeugd- en sportorganisaties en met dezen de „lopenden lunch" ge bruikte. Tocht naar Jeugdfeest. Met het galarijtuig van de il- lustrissimus senatus studiosorum Amstelodaimensium werd onze Prinses en met haar enkele il lustere bestuursleden door de stad gereden naar de Sintelbaan van het Olympiaplein. Enkele rijtuigen, met o.a. bur gemeester-gastheer, volgenden „de staatsiekoest" waarin onze jonge oudste Prinses haar echt daarvan genieten niet verbergen de de toejuichingen der tallo zen opving en met haar vlotte wuiven en haar karakteristieKe guitige lach beantwoordde. Onstuimig was het gejubeL Op de tribune sprak Frits Eb bing een welkomstwoord en zong de jeugd van Amsterdam en uit het gehele land o.l.v. mej. Renske Nieweg de geen sprankje moe heid verradende Prinses toe. Aan dit jeugdfeest, onder auspiciën van de Nederlandse jeugdge meenschap en het Nederlands Olympisch Comité, werkten 1500 jongelui mee in een kaleidosco- pisch programma van sport en spel en zang en dans, dat eerst ca vier uur eindigde. Doch eerst nadat Laura ten Kate de Prinses een geschenk had aangeboden en deze daarvoor jegens de gehele jeugd van haar land haar dank had uitgesproken. President Nasser van Egypte heeft de samenstelling van het nieuwe kabinet bekend gemaakt. Er zijn negentien ministeries, waarvan het ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt bezet door Mahmoet Fawz. Minister van Binnenlandse Za ken is luit. kol. Zakaria Mohidine terwijl generaal Abdel Hakim Amer minister van Oorlog is. President Nasser vervult ook de functie van premier. Maarschalk Alphonse Juin heeft zaterdag verzocht te wor den ontheven van zijn functie als opperbevelhebber van de gealli eerde strijdkrachten in centraal Europa, aldus heeft het hoofd kwartier van de geallieerde strijdkrachten in Europa te Pa rijs meegedeeld. Generaal Gruenther, de opper bevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, verklaarde, dat Juin hem had meegedeeld van plan te zijn, met ingang van 1 okterber a.s. ontslag te vragen. De naam van de opvolger van de maarschalk zou tezijnertijd be kend worden gemaakt. In antwoord op vragen ver klaarde een woordvoerder van de NAVO, dat er geen sprake van is dat ook veldmaarschalk Montgo mery, de plaatsvervangende op perbevelhebber in Europa, heen gaat. De veldmaarschalk is een goede vriend van generaal Lauris Norstad, die Gruenther in het na jaar opvolgt. Franse bladen, die het ontslag van Juin al min of meer hadden verwacht, noemen de Franse staf chef, generaal Paul Ely, en ge neraal Jean Va'lluy, de Franse af gevaardigde in de permanente militaire groep van de NAVO in Washington, als zijn mogelijke opvolger. De 67-jarige maarschalk Juin is in Algerië geboren en is o.a. resident-generaal van Marokko geweest. Hij wordt in Frankrijk beschouwd als een van de groot ste deskundigen op het gebied van Mohammedaanse zaken. Functionarissen van het Fran se ministerie van Defensie ver klaarden, dat zij geen redenen voor het ontslag van Juin konden geven. Waarnemers achten het waar schijnlijk, dat de ontslagaanvrage van Juin verband houdt met Al gerië, dat hem na aan het hart ligt. Onlangs schreef hij in een tijdschrift, dat de NAVO zich meer moest bekommeren om de beveiliging van Algerië. Toespraak van Prinses Beatrix. Prinses Beatrix richtte zich aan het slot van de middag met de volgende woorden tot de jeugd: „Voor uw aller komst hier naar het Olympiaplein dank ik u heel hartelijk. Het is mij een vreugde, dat ik nu mijn schooltijd is afga- UCÖU1UUWC11 caao ecu Jo a allen, die als leermeester of als lopen hier met u samen mag zijn. leerling hun krachten aan de Het is nu eenmaal niet mogelijx kunst geven". Te kwart over twaalf keerden Koningin Juliana en Prins Bern hard weer naar Soestdijk terug. Bij de burgemeester thuis. Na een korte wandeling naar de Nassaukade met o.a. de S.I.K. A.-senaat, en van daar af een tochtje met een rondvaart boot bereikte de lieftallige be zoekster te ruim half 1 de ambts woning van de burgemeester, waar zij zich onmiddellijk liet op nemen in grote groep (voorname lijk) jongeren vertegenwoordi- Het testament van Lenin, waar in deze aandringt om het ontslag van Stalin als secretaris van de communistische partij, is zater dag na 33 jaar te zijn geheim ge houden, in de pers gepubliceerd. Het testament, waarin Stalin wordt beschreven als „grof" en „nukkig", werd gepubliceerd in het orgaan van de communisti sche partij „Kommunist". Het testament bestaat uit een brief van Lenin aan het 13de com munistische partijcongres, geda teerd 23 en 24 december 1922. De brief draagt een onder schrift daf is gedateerd 4 januari 1923, waarin Lenin aan het con gres de aanbeveling doet Stalin te vervangen door „iemand die geduldiger, loyaler en beleefder is en meer attent is voor zijn ka meraden". De brief bevat tevens een aan tal gunstige maar ook kritiseren de bemerkingen met betrekking tot Trotzky. Dit is voor het eerst dat in Rusland over Trotzky prij zende woorden zijn gepublceerd sinds hij in 1927 door Stalin werd verbannen. In de brief een soort laatste testament die hij een jaar vóór zijn dood schreef, zei Lenin, dat slechte betrekkingen tussen Sta lin en Trotzky de belangrijkste oorzaak is van zijn vrees dat het tot een breuk zal komen in de partij. Over Stalin's karakter zei hij: „Kameraad Stalin, die nu alge- In de nacht van donderdag op vrijdag hebben zich te Buenos Aires ongeregeldheden voorge daan, naar aanleiding waarvan 200 personen zijn gearresteerd. Dit is toegegeven in een offi ciële verklaring, waarin ook werd gezegd, dat deze gebeurte nissen in verband stonden met de mislukte opstand van 9 juni. Men gelooft dat het hier een actie van een ondergrondse Pero- nistische organisatie betrof. meen secretaris is geworden, heeft in zijn handen een onmen selijke macht geconcentreerd en ik toen er niet zeker van dat hij altijd in staat zal zijn deze macht met de nodige voorzichtigheid te gebruiken". Hoewel thans voor het eerst Lenin's testament in zijn geheel in de Sow jet-Unie is gepubliceerd, zijn er reeds eerder fragmenten verschenen in werken van Russi sche schrijvers, onder wie Stalin zelf. In deze fragmenten waren echter steeds de meest kritische uitspraken over Stalin weggela ten, terwijl hetzelfde was gedaan met alle gunstige uitlatingen gjetocht geleekhad bereikt, over Trotzky, Zinovief, Boecharin of Kamenef. De laatste drie wer den in de zuiveringsprocessen van de jaren dertig als „vijanden van het volk" doodgeschoten. Trotzky heeft indertijd het tes tament gepubliceerd, toen hij als balling in het Westen verbleef. met ieder van u persoonlijk ken nis te maken, maar wat ik zeg is wel degelijk voor ieder van u per soonlijk bedoeld. Vóór alles wil ik u heel harte lijk danken voor het mooie ca deau dat ik van u mocht ontvan gen. Het is een alleraardigst idee mij iets voor mijn kamer in Leiden te geven en bij het veel vuldig gebruik ervan zal ik steeds met genoegen aan deze middag terugdenken. Wij zijn voor het merendeel leeftijdgenoten. In ieder geval be horen we tot dezelfde genera! ie. We zullen elkaar moeten kennen en vertrouwen, opdat we in de loop der jaren, wanneer wij voor dezelfde vraagstukken komen te staan, deze samen kunnen oplos sen. Sommigen van ons nemen nu al actief deel aan het maatschap pelijk leven, anderen bereiden zich daar nog op voor. Vanzelf sprekend is het, dat wij ieder op onze post ons steentje zullen moe ten bijdragen tot de welvaart en het geluk van ons volk. Deze kennismaking mag een' succes genoemd worden, als van daag een basis is gelegd voor de verwezenlijking van deze gedach te". Tot circa half vijf vertoefde Prinses Beatrix op het paleis op de Dam, dat zij opnieuw langs duizenden en door hunner ge juich imet een rit die een staat- In het noorden van het district Lakimpoer, in de Indische staat Assam, hebben zich overstromin gen voorgedaan, waardoor meer dan 110.000 personen getroffen zijn. 285 dorpen hebben van over stromingswater te lijden gehad: Er werden zeshonderd huizen vernield. Verzetslieden hebben zondag 'n granaat geworpen op het terras van het gemeente-casino in Con- stantine. Twee vrouwen en een man werden gedood. Een twintig tal mensen liep verwondingen op. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft zondag bekend gemaakt, dat de sultan opdracht heeft gegeven bij de Franse regering ernstig protest aan te tekenen tegen „het uitda gende karakter van aanhoudende Franse troepenverplaatsingen", waardoor incidenten zouden kun nen ontstaan. Sportdefilé. Prinses Beatrix betrad enige tijd later wederom onder hartelijk gejuich het podium voor het pa leis en sloeg het défilé van de sportoptocht gade, waarmee tel ken jaren de hoofdstedelijke spe ciaal aan de spörtgewijde week wordt geopend. De Amsterdamse tramharmo nie o.l.v. W. G. de Buyzer jr. zorg de voor de muzikale afwisseling op het overvolle Damplein. Te kwart na vijf was het défilé ten einde. De Prinses begaf zich weer in het paleis waar intussen de Koningin en Prins eveneens waren aangekomen. Deze vergezelden nl. hun oud ste dochter naar het slot van deze grandioze dag, naar de uitvoe ring van het London's festival ballet onderdeel van het Holland festival) in de stadsschouwburg. Nadat allen aanwezigen het Wilhelmus hadden gezongen, droeg de acteur Johan Schmitz een vers voor dat de journalist E. Werkman speciaal voor deze gelegenheid heeft geschreven en dat met deze regels eindigt: Wees welkom, en aanvaard uit [onze oude handen, Gij, dochter van een groot [en roemrijk voorgeslacht, de kroon van Amsterdam, [hoofdstad der Nederlanden: Oranje, Amsterdam: uw schoon heid, onze pracht.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1