Moeilijkheden in Oost en West Vestiging Uitgebreid Technische Schooi in Zeeuws-Viaanderen De Gemenebest-besprekingen DE OPSTAND IN POLEN Kabinets formatie ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER iiiiimmmn Straaljager verongelukt ZATERDAG 30 JUNI 1956. lie Jaargang Nr 3804 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW RUSLAND OP DE De dag van de luchtvaart, waarvoor Rusland voor het eerst na de oorlog Westelijke chefs van luchtsta- ven en andere deskundigen had uitgenodigd, heeft naar de erkenning van allen, een uitstekend verloop gehad. Van allerlei soorten vliegtuigen waren in de lucht, en Engelsen, Amerikanen en Duitsers konden zien hoe ver Rusland gevorderd is. Maar, gelijk op 14 juli 1939, dus kort vóór wereldoorlog II, Churchill zijn bewondering uitsprak over de Franse tankmacht, die toen getoond werd, is het ook thans de vraag over welke aantallen van deze superieure vliegtuigen de Sowjetmacht beschikt. van en cUlededeiincf 3<Conincfin Juliana ^Prinó C'BernUarcl Prof. dr. L. J. M. Beel en Prof. mr. P. S. Gerbrandy Israëlisch-Arabisch geschil besproken Jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer Mr. Jonkman weer voorzitter Eerste Kamer 38 doden en 270 gewonden MILITAIRE AUBADE VOOR DE PRINS Deioestandin Algerië CnrAanng by bonne, am* Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. vfh Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. \dvertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleme Advertenties: 5 regels 1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. ,Toor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Het trok de aandacht, dat de nieuwe bommenwerpers, die van het type waarmede Boelganin en Chroesjtsjef naar Londen zijn gekomen, ontbraken. Wel ietwat naïevelijk wordt de veronder stelling geopperd, dat gezien de vredesklanken, die er steeds van Moskou uitgaan, het vermoede lijk beter werd geacht deze in de hangars te laten! De Ameri kaanse luchtstafchef generaal Twining denkt er in eik geval het zijne van, want als goed en r ndborstig soldaat heeft hij, op zijn beurt tot een toast geroepen, gezegd, dat de Verenigde Staten in elk opzicht vredelievend zijn, gelijk is gebleken uit hun bijna volledige demobilisatie in 1945. Maar, voegde hij er aan toe, Ko rea heeft ons een les geleerd, die wij niet dadelijk zullen vergeten, en wij zullen dus krachtig gewa pend blijven totdat ons waarbor gen tegen een nieuwe overval worden gegeven. In Moskou intussen komen en gaan de staatshoofden en eerste ministers. Nu is de jonge sjah van Perzië aan de beurt, die met nog groter eerbetoon dan de Fransen of Pandit Nehroe is ontvangen. Het is de vraag of de nieuwe leiders van de Sowjet Unie niet wat al te hard van sta peUopen. Wat zij intussen wel zullen bereiken, is, dat er in de staten van het Westen en die welke daarmede nauw verbon den zijn, twijfelachtige gevoelens, wellicht ook jegens elkander, worden gewekt. VERDEELDHEID Maar Rusland kan niet weg cijferen, dat niet alleen in de sa- telliet-staten zich meer drang naar decentralisatie en zelfstan digheid begint te ontwikkelen, doch tevens blijkt, dat niet alle communistische partijen in Wes telijke landen de ommekeer zo maar zonder meer aannemen! Togliatti staat daarin aan de spits; hij doet niet mede met de afzwering van het Stalinisme, evenmin als Nenni, die nog niet weet of hij links of rechts zal gaan. De Fransen hebben zich aan de new-look van Rusland on derworpen het Oost-Duitsland van Ulbricht eveneens, maar niet dan na lange aarzeling. De Scan dinavische partijen weten eigen lijk niet goed wat ze moeten doen. Er komen uit al deze dingen rare gevolgen. Tito heeft te Moskou verzekerd, dat de com munistische partijen van beide landen weer als vroeger vrien den zullen zijn, maar nu op de voet van volkomen gelijkheid. Tito staat nu voor de moeilijk heid, dat -indien hij Oost-Duits land erkent, dan de relaties met West-Duitsland zouden worden verbroken. Zo heeft Bonn het korte tijd geleden met instem ming ook van de oppositie, vast gesteld. Adenauer echter heeft grote moeilijkheden; niet alleen met de oprichting van zijn nieuwe leger, maar ook met de aangelegen heden der hereniging van beide stukken Duitsland. De generaals hebben zich aan zijn zijde ge schaard met een militieleger en tenminste tweejarige diensttijd. Maar de oppositie gaat voort, en zelfs fulminerende redevoerin gen als die van Adenauer op de herdenkingsdag van 17 juni hou den er noch de sociaal-democra ten, noch de nieuwe leider van de F. D. P., Dehler, van af om toenadering tot Rusland te zoe ken. Daartegenover staat, dat Schwennicke, de leider van de F.D.P. in West-Berlijn, is afge treden, juist voordat het Con gres dezer partij zal beginnen. En daartegenover staat ook, dat raast de oude F.D.P. nu een li berale partij in West-Duitsland is opgericht, die nauw verbon den is met de christen-democra ten. FRANKRIJK IN GEVAAR. Pineau heeft zijn bezoek aan Washington beëindigd, en schijnt over de resultaten wel tevreden te zijn. De voldoening is echter slechts gedeeltelijk, want wel heeft Amerika verklaard achter Frankrijk te staan inzake Al giers, ook in de Veiligheidsraad, maar Pineau en Dulles nemen een geheel verschillende hou ding aan tegenover de taktiek, bij de hereniging van Duitsland te volgen. Dat Adenauer een formele stap bij zijn drie bond genoten en bij Rusland heeft ge daan om de hereniging te be spoedigen, acht iedereen begrij pelijk. Maar Adenauer zelf is in een scherpe papieren strijd ge raakt met Moskou over hetgeen Chroesjtsjef tijdens het bezoek van Mollet aan Moskou aan deze over zijn houding ten opzichte van de hereniging heeft gezegd. In Algiers lijkt een kalmere toestand ingetreden. President Coty heeft een beroep op de na tie gedaan met de klassieke woorden: het vaderland is in Al giers in gevaar. Tegelijk blijkt, dat de gouverneur-generaal nu ernstig de burgerlijke hervor mingen ter hand neemt, waartoe sterke decentralisatie dient. Mollet heeft zijn slag met de oppositie in de Nationale Verga dering èn over de sociale uitga ven èn over de daarbij behoren de verhoging der begroting ge wonnen. Het is werk van de mi nister van financiën Ramadier, dat echter alleen kon worden onder dak gebracht dank zij de telkenmale gestelde vraag van vertrouwen. En nu heeft Mollet inderdaad met grote meerder heid gewonnen, maar dat was destijds met Mendès France ook het geval, en hij is er ten lange leste over gestruikeld. TANENDE MACHT VAN ENGELAND. In Engeland kan men niet ont kennen, dat een zekere latende ontevredenheid, vooral onder de middenstand, Eden's gezag on dermijnt. Het doet aan dat ge zag ook geen goed, dat de on veiligheid in Londen groter blijkt dan men vermoedde, en dat de gangsters in Soho bepaalde veld slagen leveren. Maarschalk Harding heeft zijn verblijf in Londen geëindigd en is met nieuwe, zij het ietwat in gewikkelde concessies naar Cy prus teruggekeerd. Daar viert de terreur nog altijd hoogtij; een grote bosbrand en een aanval op de rechter, die zes doodvon nissen moest uitspreken, hebben het bewezen. Engeland staat nu opnieuw aan de vooravond van een bijeenkomst van de minis ters van het gemenebest en dit is een gelegenheid voor velen in en buiten Engeland om zich af te vragen wat het gemenebest nog betekent, gezien de dunne banden, die het geheel bij elkan der houden. Groot Brittannië was, reeds vóór Wereldoorlog I, grote mo gendheid dank zij zijn steunpun ten over geheel de wereld. Die steunpunten zijn voor een dëel reeds verloren gegaan, staan voor een deel te worden verlo ren, en wat blijft er dan van de macht in Engeland over? Dat steunpunten in andere landen zwakke stellingen zijn, heeft het voorbeeld van IJsland tegenover Amerika en de NATO nog eens weer bewezen. DE DUBBELE TONG. De Russische minister Sjepi- lov heeft in deze kwaliteit zijn eerste buitenlandse bezoek ge bracht aan Nasser te Cairo, en Nasser heeft, gelijk hij reeds meer deed, met tweeërlei tong nu moeten spreken; hij is nu niet meer de felle anti-commu nist, die hij nog kortgeleden poogde te zijn. Er vormen zich inderdaad nieuwe verbindingen, die echter voor een groot deel niet meer waarde hebben dan de zg. non-agressie traktaten, die tot kort voor Wereldoorlog II geheel de aardbol bedekten. Als het de angst voor atoom- of waterstofbom is, die de vrede thans verzekert en schijnbare ontspanning brengt, zal niemand juichen over het bericht, dat de Amerikaanse atoomgeleerden er in geslaagd zijn, een nieuw kern deeltje te ontdekken. Amerika wijdt er wel aandacht aan, maar de vraag of Eisenhower in staat is een tweede termijn als presi dent te anvaarden, houdt aller geesten toch het meest bezig. Ike en zijn omgeving van repu blikeinen kennen deze vraag niet; zij achten het zeker, dat de combinatie EisenhowerNixon uit hun Nationale Conventie zal tevoorschijn komen en bij de ver kiezingsstrijd zal winnen. Maar velen, ook buiten de democrati sche oppositie, die nu niet op be paald elegante wijze Eisenho wer's ziekte uitspeelt, zijn daar nog niet zo zeker van'. VAN.DER MANHERE. Vanwege H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden wordt de volgende mededeling verstrekt „De wijze waarop men in den vreemde het toelaatbaar heeft geoordeeld in het openbaar ons gezinsleven en de verhoudingen in onze naaste omgeving te belichten, heeft ons beiden teleurgesteld en gegriefd. Wij achten een onderzoek naar de omstandigheden, die hiertoe hebben kunnen leiden, gewenst. Het is ons een voldoening prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gertorandy en jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken borgh Stachouwer bereid te hebben gevonden dit onderzoek in te stellen en ons van raad te dienen. JULIANA BERNHARD". Naar wij van de meest bevoeg de zijde vernemen heeft prof. dr. L. J. M. Beel in verband met bo venstaand tot hem gericht ver zoek aan H. M. de Koningin ver- Gisteravond kwam de gemeenteraad van Terneuzen In spoed eisende vergadering bijeen teneinde de vestiging van een U. T. S. in Zeeuws-V laanderen te bespreken. Via een lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland was aan het gemeentebestuur van Terneuzen meegedeeld, dat men op het ministerie van Onderwijs en by de inspectie van het nijverheids- enderwijs in tegenstelling tot tot de aanvankelijk ingenomen standpunten tot de conclusie was gekomen, dat ben, vestiging van een uitgebreid technische school in Zeeuws-Vlaanderen nood zakelijk werd geoordeeld. Na enige bespreking nam de gemeenteraad van Terneuzen zonder hoQfdelijke stemming het volgende besluit: De Raad der gemeente Terneu zen; gelet op de wenselijkheid, zoals die is uitgesproken in het rap port uitgebracht door de „Stich ting Uitgebreid Technische School voor Zeeuws-Viaanderen" te Westdorpe, van de vestiging van een Uitgebreid Technische School in Zeeuws-Viaanderen; overwegende dat de in dat rap port aangevoerde argumenten voor de vestiging van een U. T. S. in Zeeuws-Viaanderen ten volle kunnen worden onderschreven; overwegende dat, mede gelet op het aangevangen overleg tus sen de gemeenten gelegen langs het kanaal TerneuzenSas van Gent welke door hun ligging voor een vestiging van deze U. T. S. in aanmerking komen ONBEPfRKTE GARANul ULZfclf AHIKKEN TE ZEVENBERCE» De premiers van staten van het Britse gemenebest hebben vrij dag over het Midden-Oosten en het Arabisch-Israëlische geschil gesproken. Gemeld wordt, dat zij van mening waren, dat de span ning in dat deel der wereld is af genomen, zulks mede als gevolg van het bezoek, dat de (Zweedse) secretaris-generaal der Verenig de Naties Hammarskjoeld aan t Midden-Oosten heeft gebracht. In een vrijdagavond uitgegeven bekendmaking wordt onder meer gezegd dat de afgelopen vier da gen gesproken is over de alge mene internationale toestand en over bepaalde, op Europa en het Midden-Oosen betrekking heb bende vragen. Volgende week zal meer in het bijzonder over Zuid-Oost-Azië en het gebied van de Stille Oceaan worden beraadslaagd. Men wil ook spreken over de economische toestand van het z.g. „sterlinggebied" en over de aan wending van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Van conferentiezijde wordt nog vernomen dat één der premiers het Algerijnse vraagstuk ter sprake heeft gebracht en heeft voorgesteld dat het Britse geme nebest zou pogen een einde aan de strijd in Algerië te maken. Hieraan wordt toegevoegd dat over dit vraagstuk „niet uitvoe rig is gesproken". Er is ook van gedachten gewis seld over het vraagstuk der toe lating van Japan tot de Verenigde Naties. Alle ministers-presiden ten waren van mening dat hun regeringen moeten blijven aan dringen op een Japans lidmaat schap der internationale organi satie (Sowjet-Rusland heeft kort geleden in de Veiligheidsraad zijn veto uitgebracht tegen toe treding van Japan, waarvan de westerse staten en de landen van het Britse gemenebest voorstan ders waren). Een der premiers achtte toela ting van communistisch China tot de Verenigde Naties van even groot belang, doch hij was niet van mening dat verband tussen de beide eventuele lidmaatschap verleningen moest worden ge legd. omtrent de opstelling van een z.g. streekplan, de plaats van ves tiging nader in gemeen overleg tussen deze gemeenten zal kun nen worden bepaald; overwegende dat de stichting van een dergelijke school in Zeeuws-Viaanderen voor deze streek in een grote behoefte zal voorzien; gelezen een voorstel van burge meester en wethouders; besluit: te beslissen, dat de oprichting en instandhouding van een uit gebreid technische school in Zeeuws-Viaanderen nodig wordt geoordeeld. Aan dit besluit was nog vooraf gegaan de beëdiging van de heer H. J. M. Kwaak als wnd. secreta ris. Nadat van de rondvraag geen der aanwezige raadsleden gebruik gemaakt had sloot de voorzitter deze belangrijke vergadering. zocht het door hem reeds aange boden ontslag op 7 juli te willen aanvaarden. Prof. mr. P. S. Ger brandy deelt mede, dat hij zijn Kamerlidmaatschap op dezelfde grond niet zal aanvaarden. Het ministerie van Buitenland se Zaken maakt bekend; Bij Koninklijk Besluit van 13 juni nr. 62, is aan jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, ambtenaar van de buitenlandse dienst le klasse, hoofd van de gecombineerde Ne derlandse permanente vertegen woordiging te Parijs, op zijn ver zoek met ingang van 15 juli 1956 op de meest eervolle wijze ont slag verleend uit de buitenlandse dienst, onder dankzegging voor de vele en zeer gewichtige dien stén door hem aan de Koningin en aan de lande bewezen. Bij K. B. van 27 juni is, gelet op artikel 102 der grondwet,be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor de zitting, welke zal aanvangen op 3 juli 1956, mr. J. A. Jonkman, lid dier Kamer. De bloedige onlusten in Poznan hebben 38 doden en 270 gewon den geëist, zo meldt het officiële Poolse persbureau „Pap". Verscheidene militairen en functionarissen van de staatsvei ligheidsdienst zijn om het leven gekomen. Het persbureau meldt voorts, dat de meeste arbeiders in Posen vrijdagochtend weer gewoon aan het werk zijn gegaan. Trams en bussen reden weer. De interna tionale jaarbeurs was normaal om negen uur open. De speciale uitzendingen van radio-Vrij Europa over de onlus ten in Poznan worden door com munistische zenders gestoord. Volgens het Poolse persbureau „Pap" is uit een voorlopig onder zoek gebleken, dat de aanstich ters van de onlusten in verbin ding stonden met de „reactionaire ondergrondse". Volgens ooggetuigen begonnen de onlusten in Poznan, evenals de opstand in Oost-Duitsland op 17 juni 1953, met vreedzame beto gingen van 15.000 arbeiders van de Stalin-lokomotieffabriek voor hogere lonen en betere arbeids voorwaarden. De betogers ontsta ken in woede toen er op hen ge schoten werd, vooral toen er slachtoffers vielen. Op een pant serwagen die zij op de politie buitmaakten, hesen zij een Pool se vlag die bevlekt was met bloed van een der slachtoffers. Er ontstonden felle gevechten vooral tussen betogers en een heden van de staatsveiligheids- trad niet meer de landingsbaan bereiken. Het toestel kwam achter de Kampweg te Soes- terberg aan de grond en het is zo zwaar beschadigd dat het als afgeschreven kan worden beschouwd. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is, tengevolge van een motor storing, een „Sabre"-nachtjager van de Koninklijke Luchtmacht tijdens de landing op de vliegba sis Soesterberg verongelukt. De vlieger, majoor-vlieger-waarne mer L. van den Akker, heeft naar men van de zijde van de I uchtmachtvoorlichtingsdienst bij navraag meedeelde, het wrak on gedeerd verlaten. De „Sabre" kon, doordat de motorstoring in de landing op- De Koninklijke Luchtmacht heeft sedert december j.I. de be schikking over deze North Ame-, rican F 86 K „Sabre"-straaljagers die geschikt zijn om onder alle weersomstandigheden te vliegen. politie. De gewone politie en de militaren maakten minder snel gebruik van hun vuurwapens. Zij traden slechts op als hun barak ken bestormd werden. Russische troepen in de stad hielden zich afzijdig. 's Avonds vlogen Poolse straal vliegtuigen laag over de stad. Tot middernacht werd in Poz nan machinegeweervuur ge- hoord. Volgens ooggetuigen wa ren sommige betogers 's middags ook gewapend. Een lid van de Britse ambassa- de in Warschau, die donderdag Poznan bezocht, is naar Londen gevlogen om sir Anthony Eden en de Britse minister van Bui ten- I landse Zaken, Selwyn Lloyd, een ooggetuigeverslag van de onlus ten te geven. Geen buitenlandse slacht offers in Poznan. I Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft van ue Zweedse legatie in Warschau be richt ontvangen dat geen buiten landers gewond zijn bij de onlus ten in Poznan. De ongeregeldheden in Poznan hebben zich voorgedaan op een ogenblik, dat er sinds enige maanden een algemene verzach ting in het communistische be wind in Polen is ingetreden. Naar aanleiding van de Sowjet- kritiek op de persoonsverheer lijking van Stalin en het streven naar een collectief leiderschap had premier Cyrankiwicz meer democratie, meer rechtvaardig heid en hogere lonen beloofd. Als onderdeel van het „proces van het herstel van de Leninis tische dogma's", kondigde de pre mier toen een amnestie voor 30.000 personen af, terwijl te vens de organisatie voor de staatsveiligheid werd gezuiverd. Ook de regering werd gewijzigd. In april jl. gebeurde het voor het eerst, dat in het parlement, dat sinds de verkiezingen van 1947 door de communisten wordt beheerst, een afgevaardigde tegen qen regeringsvoorstel stem de. Het was een „progressieve Katholiek", die bezwaar maakte tegen het bestaan van abortus in bepaalde gevallen. Polen is een overheersend R. K. land met 26.500.000 inwo ners. De communisten kwamen er aan de macht, nadat het land tijdens de tweede wereldoorlog door de Russen was bevrijd. Doch pas na de verkiezingen van 1947 bezetten zij alle officiële posten. De Westelijke mogendheden hebben de communisten nooit als de vertegenwoordigers van het Poolse volk beschouwd, omdat volgens het Westen de commu nisten hun overwinning bij de verkiezingen te danken hebben gehad aan intimidatie en onregel matigheden. De gehele Poolse economie is gebonden aan een industralisatie in een tempo als nog nooit eer der in een Westelijk land ver toond. Een gevolg van deze indu strialisatie is een lage levensstan daard, met hoge prijzen voor le vensmiddelen en kleren. Dikwijls kost de reparatie van een paar schoenen meer dan een maand salaris. Bij deze snelle industrialisatie zijn echter fouten gemaakt, zo zegt men. Van officiële zijde is ge klaagd over „gebrek aan disci pline" in de industrie. Het tempo van de industrialisatie wordt ue laatste tijd wat vertraagd ten gunste van de landbouw, die ver waarloosd is. Er wordt nu de na druk gelegd op hulp aan de land bouw, het bouwen van huizen en verhoging van de levensstan daard. De partijleiders hebben loonsverhogingen tot 15 procent voorgesteld. In de kolenindustrie bestaat 'n ernstig tekort. Polen moet deze zomer proberen 700.000 ton kolen te besparen, die in de afgelopen strenge winter extra verbruikt zijn. Er zijn geen reserves, en als de volgende winter even streng is als de vorige, zouden de gevol gen wellicht rampzalig kunnen zijn. Het hangt af van het ontvan gen van bepaalde adviezen uit de ambtelijke wereld, wanneer de kabinetsformateur, Dr. Drees, weer contact zal opnemen met de leiders van de vijf grote frac ties uit de Tweede Kamer. Dit betreft vooral het advies, dat de formateur dezer dagen heeft ge vraagd aan de demissionaire mi nister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, Mr. Witte, be treffende bepaalde denkbeelden over het huurvraagstuk, aldus heeft een woordvoerder van Dr. Drees vrijdagochtend meege deeld. Uiteraard kan de forma teur daarop geen invloed uit oefenen en over een derde ont moeting met de fractieleiders kunnen dan ook geen medede lingen worden gedaan. OL de fractieleiders voor een nieuwe bespreking een schriftelijk over zicht zullen krijgen van de stand van zaken, hangt geheel van de omstandigheden af. De woordvoerder zeide voorts naar aanleiding van een vraag over de verklaring van schout-bij- nacht Kruys, dat Dr. Drees zich voorstander heeft betoond van inkrimping der marine-uitgaven, dat de formateur geen enkele verklaring heeft afgelegd, die deze opmerking van de schout bij-nacht Kruys rechtvaardigt. Op verdere vragen zei de woordvoerder, dat „de forma teur zich in geen enkel opzicht kan uitlaten over de besprekin gen, die hij voert, of over het standpunt, dat hij inneemt." Ter gelegenheid van de ver jaardag van Prins Bern hard heeft vrijdagmorgen het cadet ten-tamboercorps van de konink lijke militaire academie de tradi tionele aubade op Soestdijk ge bracht. Deze werd vanaf het bordes van het paleis aangehoord door Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Margriet Zoals gebruikelijk verzocht de cadet-sergeant tamboer-maitre de Prins na afloop van de auba de" de Prins toestemming het korps „Prins Bernhard" te doen heten. De aubade werd ook bijge woond door de gouverneur van de K.M.A., kolonel W. Kloppen burg. Vrijdag is te Algiers vernomen dat in het gebied van Colomb- Bechar, langs de Algerijns-Ma rokkaanse grens, een tweedui zend bewapende Mohammeda nen, in hoofdzaak leden van het „Marokkaanse bevrijdingsleger" zijn samengetrokken. Het bevrij dingsleger meent dat dit gebied, dat belangrijk is vanwege nabu rige olievelden en ertslagen. deel uitmaakt van het nieuwe Marok kaanse rijk. ZON op onder Juni. 30 4.25 21.05 23.44 12.13 Juli. 1 4.26 21.05 2 4.27 21.05 0.06 MAAN op onder 13.23 14.36 Er hebben zich op de Oceaan belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling voorgedaan. Het hogedrukgebied, dat dagen lang ten westen van Ierland was gelegen en vrijwel onafgebroken koude lucht naar onze omgeving transporteerde, heeft namelijk plaats moeten maken voor een nog steeds in diepte toenemende depressie. Aan de zuidflank van deze depressie stroomt warmere Oceaanlucht naar West-Europa. Deze lucht drong gisteravond met wat regen ons land binnen. In verband daarmee zullen het ko mende weekeinde de temperatu ren op een hoger niveau komen te liggen dan we de laatste tijd gewend zijn geweest. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Hogere temperaturen. Af en toe zonneschijn, maar in het Noorden van het land aan vankelijk nog wat regen. Over wegend matige wind tussen West en Zuid. Temperaturen hoger dan gisteren. ZONDAG 1 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.52 7.27 8.07 8.17 n.m. 7.10 7.45 8.25 8.35 MAANDAG 2 JULI. Breskens 7erneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.45 8.09 8.20 8.44 9.00 9.24 9.10 9.34

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1