Uit de Provincie f Eric de Noorman - De Koningin van de Eilanden KERKNIEUWS Gemeente Terneuzeu Beursoverzichl TERNEUZEN AXEL. BIERVLIET. RETRANCHEMENT. SLUISKIL AGENDA. SLUIS IJZENDIJKE. ZAAMSLAG DE MOORD OP SMITHSON Moordenaars voor de rechter Russische geschiedkundige vragen De zeven NAVO-staten zullen Boelganin afzonderlijk antwoorden Markt blijft apathisch I. L. O. wijst Russisch voorstel af Weer maximumsnelheid in Duitsland Vertrouwenscrisis in Oostduitse communistische partij Duitsers niet tevreden over Amerikaanse wapens SOEPEN Doodvonnis tegen Bakoet bekrachtigd Minder scherp toezicht aan grens tussen Oost-Berlija en Oost-Duitsland Tweedaagse trip naar Duitsland. Op 26 en 27 juni maakte een 45-tal dames een tweedaagse reis naar Duitsland, onder leiding van mevr. C. VerlindeMaandag. Begunstigd door stralend zo merweer werd deze reis, die een vlot en aangenaam verloop had, voor de deelneemsters een prach tig geslaagde tocht. Van het zeer schope landschap met prachtige panorama's werd dan ook volop genoten. Door mevr. De Reus werd de leidster dank gebracht voor deze prachtige reis en waar we met genoegen op kunnen terug zien. Dienstjubileum. Zondag 1 juli zal het 40-jaar ge leden zijn, dat de bestellers-voor man de heer J. J. Kolijn op het post- en telegraafkantoor alhier in dienst trad bij de P. T. T. Concerten op de kiosk. Hedenavond zullen ter gelegen heid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard de beide plaatselijke muziekcorpsen con certeren op de kiosk op het Szyd- lowski-plein. De harmonie „Concordia" opent om 8 uur het volgende program ma: 1. Wilhelmus. 2. Scheldegalm, mars, Adr. J. Maas. 3. La Charmante, ouverture. S. Vlessing. 4. Erato-mars, Joh. C. de Wit. 5. Winterfeesten, fantasie, Alb. Meijns. 6. Mooi Zeddam, mars, P. B. Bisselink. 7. In de Ardennen, fantasie, P. B. Bisselink. 8. Marsparade no. 3. arr. P. B. Bisselink. Om kwart vóór negen brengt de Chr. fanfare „Hosanna" de volgende nummers ten gehore: 1. Jagermars, M. H. Foster. 2. Twee Valerius-liederen: a. Wilt heden nu treden b. O fleer die daar 3. Corbeille d'Eté, ouverture, NED. HERV. KERK. Mej. I. C. Jansen, vicaris te Retranchement heeft haar benoe ming tot vicaris te Krommenie aangenomen. Feeters en Jac. Scheele, terwijl Aug. Lippens namens het be stuur hieraan werd toegevoegd. Besloten werd om over te gaan tot verhoging der contributie en de training op dezelfde voet voort te zetten. Het middernachtelijk uuf was reeds gepasseerd toen de voor zitter de vergadering kon sluiten. Ontroerende zanghulde. Donderdagmiddag was het voor de kinderen van de Stichting „Kinderzorg" uit Middelburg een zeer bijzondere dag. Juffrouw Tannie Pladdet trouwde alhier met de heer J. Provoost. Voor dit huwelijksfeest mochten de kinderen, die onder de hoede van mej. Pladdet in „Kinderzorg" werden verpleegd, de grote reis naar Biervliet maken orlder lei ding van de directeur der Stich ting de heer Kolk. Bij het gemeentehuis stonden de kinderen met een ereboog om de bruidstoet bij het betreden en verlaten van het gemeentehuis te ontvangen. Na afloop van de plechtigheid volgde de kerkelijke Axels jeugd zou betekenen als de inzegening door ds W. S. Even- v.v. Axel er niet was. huis, welke kerkdienst door de Hij wees op het behaalde resul- kinderen werd bijgewoond., taat en dankte allen die hieraan Op de daarna volgde receptie hadden meegewerkt. In het bij- werden de kinderen rijkelijk ont- zonder dankte hij degenen, die haald. Tijdens de receptie brach- G. Gadenne. Andante religioso, C. J. N. Cori. Joyeuse, A. Delhaye. Jubileummars, A. Molenschot. Taptoe. Jaarvergadering v.v. Axel. In de bovenzaal van 's. Lands Welvaren" hield de v.v. Axel haar 45ste jaarvergadering. Niet minder dan een 50-tal werkende leden gaf acte de pré- sence en aan de stemming ter vergadering kon men gewaar worden, dat het de v.v. Axel goed gaat. Een club die het presteert om 45 jaar lang zo te midden van het plaatselijke „volksleven" te staan en zich zó gedragen weet door een schare van medewer kers kan de toekomst met ver trouwen tegemoet gaan, aldus de voorzitter, de heer J. Dieleman Azn, die zich verder de vraag stelde wat het voor velen van geheel belangeloos de vereniging tot financiële steun zijn geweest. Want ingedeeld zijn in de 2de klasse van de K. N. V. B. bete kent verre en als zodanig „du re" reizen. Deze hebben wij goed op kunnen vangen, doordat voor de uitreizen van het eerste elftal de auto's van de middenstand klaar stonden. De voorzitter sprak de 'hoop uit, dat de leden, door zich geheel voor de club in te zetten deze steun volledig zullen beantwoorden. Door de 2e secretaris, de heer D. J. Freekenhorst werd zoals altijd een zeer uitvoerig jaarver slag voorgelezen, waarin alle bij zonderheden minutieus werden vermeld. Naast dit ten deze kinderen een ontroeren de zanghulde aan het jonge echt paar en werd daarbij een mooi huwelijksgeschenk aangeboden. Ten hoogste voldaan over het hartelijk en overvloedig onthaal keerden de kinderen met auto's en bus weer naar Middelburg te rug. Gemeenteraad. Woensdagavond kwam de raad van Retranchement in voltallige zitting bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Leenhouts. Met algemene stemmen werd mej. J. J. van Cadsand te IJzen- dijke benoemd tot onderwijzeres eigenlijke jaarver- in vaste dienst aan de openbare J. Jansen, C. Mechielsen, J. H. Van malse jonge groente, geu- same™erking met het rige kruiden en (DXO vleesex- j-)e aftredende bestuursleden de tract maakt de OXO-kok voor heren A. Lippens, A. C. v. d. U een heerlijke Juliennesoep. Velde en A. Verpoorte werden bij U, nvn i acclamatie herkozen, moet UXO groentesoep een- elftalcommissie werd sa- maal geprobeerd hebban om te mengesteld uit de heren H. Die- kunnen zeggen„dit is het beste, leman, J. v. Hoorn en Roeland, dat ik ooit heb geproefd". En het De jeugdcommissie werd weer is zo handig. Zonder enige gevormd door R. Borght, Jo Deij. T I #-» m n /\v* f nii /\aL I r*/\w T 1 T moeite hebt U uit één pakje in korte tijd 4 flinke borden vol komen natuurlijke groentesoep. Het heeft geen zin of wij U al zeggen, dat OXO soepen supe rieur zijn; Uzelf kunt het beste daarover een oordeel vellen. Neem morgen eens een pakje 'OXO Jul iennesoep en U hebt het hem begroette, ant- merk van Uw keuze gevonden, woordt Aranrod: „Gij verwondert u over de slag gaf Freekenhorst nog een lagere school, zulks ter vervan- overzicht van de voornaamste ging van mej. J. de Klerck, aan gebeurtenissen uit de periode wie eervol ontslag werd verleend wegens huwelijk. Met de Bank voor Nederlandse Gemeenten werd een nieuwe re kening-courantovereenkomst aangegaan tot een bedrag van 50.000,—. De gemeentebegroting 1955 werd gewijzigd, waarbij een bedrag van 4000,werd gereserveerd voor realisering van het uitbrei dingsplan. De bedrijfscontröle van de rioolwater-zuiveringsinstallatie werd opgedragen aan het tech nisch bureau van de Unie van Waterschapsbonden. De kosten hiervan zijn jaarlijks maximaal ƒ306,—. Aan het gemeentepersoneel werd over 1955 drie procent uit kering toegekend en de vakan tietoeslag verhoogd tot 4 °/o. De raad besloot aan de N.V. Shell Nederland tot wederopzeg ging vergunning te verlenen tot het plaatsen en het hebben van een benzinepompinstallatie op gemeentegrond tegen een beta ling van een jaarlijkse recogni tie van 10, Het voorstel van B. en W. om een subsidie van 20,te ver lenen ten behoeve van de heli- copterdienst Axel-Rotterdam v.v. werd door de raad verworpen, met de stemmen van beide wet houders en de heer Den Hamer vóór. De raad besloot tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting. Bij de Rijkspostspaarbank zal een kasgeldlening gesloten wor den tot een bedrag van 70.000. De raad machtigde B. en W. voorbereidende maatregelen te treffen om te komen tot de bouw van enige woningwetwoningen. uit 1911—1956. Het daverend applaus, dat de heer Freekenhorst aan het eind kreeg bewees wel hoe dit werk wordt gewaardeerd, maar ook welk een grote plaats „Daan" bij de v.v. „Axel" inneemt. Dit was dan ook de reden, dat de vergadering, op voorstel van het bestuur, hem tot erelid be noemde. Deze ere-benoeming viel eveneens ten deel aan de heer F. J. Lensen, die de club ook vele jaren heeft gerugsteund en als trainer en bestuurslid zijn beste krachten aan „Axel" heeft ge geven. De voorzitter wist zich de tolk van de vergadering toen hij hen beiden dankte voor alles wat zij gedaan hebben. Zowel de heer Freekenhorst als de heer F. J. Lensen betuigden het bestuur en de leden hun dank voor hun benoeming tot erelid en zeiden dat zij met genoegen zullen voortgaan hun steun aan de vereniging te verlenen, waar bij laatstgenoemde de jeugd wees op de vele opofferingen die de ouderen in de loop der jaren zich voor het wèl en wee van „Axel" hebben getroost. Dit waarderen de sprak hij het vertrouwen uit dat ook de jeugd van heden zich geheel zal inzetten voor de ver dere bloei van hun vereniging. De penningmeester L. van de Berge bracht een financieel ver slag uit, dat een gering batig saldo te zien gaf. Hem werd décharge verleend en dank gebracht voor zijn keu rig beheer. De heer R. Borght bracht ver slag uit namens de jeugdcommis sie. Ook dit verslag kon van groei en vooruitgang getuigen, waarin tevens gewezen werd op Concert. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bern hard zal de fanfare „St. Fran- ciscus van Assisië" hedenavond om half acht een concert geven op de kiosk. Na afloop hiervan volgt nog een muzikale rond gang. VRIJDAG 29 JUNI. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 u.: „Onderbroken melodie". HULST: Gemeentehuis, 11 u.: Aanbesteding riolerings- en bestratingswerken. PHILIPPINE: Gemeentehuis, 10 uur: Aanbesteding uitvoe ren van bestratingswerk. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Koning der manege". ZATERDAG 30 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Onderbroken Melodie". Concertgebouw, 8 uur: „De man met het dodenmasker". AXEL: Het Centrum", 6.30 en 9 uur: „To catch a thief. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: „Koning der manege". Goed afgelopen. Tóen gisterenmiddag de kinde ren van de R.K. kleuterschool zich in de Spoorstraat verzamel den in afwachting van de leid ster. stak het 5-jarige zoontje van de familie v. H. plotseling de weg over, toen dokter W. aldaar passeerde. Dank zij het krachtig remmen kwam het ventje lichte lijk met de auto in aanraking Hij liep slechts een hoofd- en eep kniewond op. Nadat hij door de dokter in het ziekenhuis was verbonden werd 't knaapje naar huis vervoerd. Sportdag. Evenals in meerdere plaatsen in de provincie werd een school sportdag gehouden voor de leer lingen van de lagere scholen uit Sluis en Aardenburg, welke stond onder leiding van de heer S. Klompe, consulent voor de Lichamelijke Opvoeding in de provincie Zeeland. Hierbij wa ren o.m. aanwezig de heer A. A. Leenhouts, inspecteur voor het L. O. in de Inspectie Middel burg, de burgemeesters van Sluis en Aardenburg, resp. de heren P. F. van Hootegem en J. M. A. C. van Dongen, en vertegen woordigers van schoolbesturen. Aan het eind van de middag bracht de burgemeester van Sluis dank aan allen die er toe hadden medegewerkt dat deze dag zo voortreffelijk was verlopen en overhandigde de prijzen aan de winnaars van de spelen. De mor genuren waren bestemd voor het gewone diplomawerk. De meisjes moesten versprin gen, een evenwichtsoefening op de balk, balwerpen en hardlopen op de 60-meter baan. Vooral het diploma E, het moeilijkste, werd maar in enkele gevallen gehaald. Voor de jongens was de even- wichtsbalk vervangen door hoog springen. Des middags werd er begonnen met een estafettewedstrijd. Volop spanning en medeleven was er bij de jeugd. Daarna kwamen er niet minder dan 14 slagbalploegen aan de beurt. De beker voor de slagbal jon gens ging tenslotte naar de „kik kers" van deopenbare lagere school in Aardenburg, die voor de meisjes bleef in Sluis en werd bestemd voor de „kievieten"van de meisjesschool in Sluis. Esta fette jongens werd gewonnen door de openbare lagere school in Aardenburg. De estafette prijs voor meisjes was ook voor de openbare lagere school in Aardenburg. In totaal namen 370 kinderen aan de spelen deel. Zij werden door de gemeentebesturen van Sluis en Aardenburg op limona de getracteerd. Raadsvergadering. In de gehouden raadsvergade ring was de heer C. Riemens we gens ziekte afwezig. Tot gemeentelijke lijkschou wers werden aangewezen de bei de plaatselijke doktoren. De heer A. Geluk wordt voor zijn twee schoolgaande kinderen afstand vergoeding toegekend. De coöpe ratieve zuivelfabriek krijgt grond in erfpacht aan de Prinsessen- straat voor de bouw van 3 wo ningen. De gemeente is in prin cipe bereid om toe te treden tot de stichting „Zeeuwse Muziek school". Voor de inrichting van een lokaal van de O.L. school tot handenarbeidlokaal wordt een bedrag van 700,beschikbaar gesteld. Aan de staat der Neder landen zal een stuk grond wor den verkocht voor de bouw van 2 politie-woningen voor de prijs van 7,per m2, doch deze ver koop zal dan slechts doorgang vinden zodra met de bouw wordt begonnen. Voor de uitvoering van de Avereester Kunstkring wordt na enig debat, aan de V.V.V. een garantie gegeven tot een maxi mumbedrag van 500, Aan de heer Arth. Minnaert wordt ontheffing van een gedeel te erfpacht verleend, daar dit als openbare weg wordt gebruikt. Aan de heren J. Riemens, J. Ver- planke en C. van de Hauwe wordt een bijdrage verleend in de aan sluiting op het elektrisch net. De Nieuwstraat en het Bolwerk zullen worden bestraat. De kos ten bedragen 4467,69 en ƒ3015,86. Door de heer J. van Cadsand wordt gevraagd of er geen ander pand is om de strijkinrichting van de heer P. Provoost in onder te brengen, waarop de voorzitter antwoord dat de heer Provoost zich het best met B. en W. in verbinding kan stellen. De heer A. Dellaert zou graag zien dat G. Neijssen een uitweg voor zijn melkbedrijf krijgt aan het Bolwerk. De voorzitter zegt dat op korte termijn een beslissing zal worden genomen. Verder zou hij graag op korte termijn enige vermake lijkheden voor de speeltuin zien aangeschaft. Herdenking jaardag Bernhard. Prins Ter herdenking van de jaardag van Z.K.H. Prins Bernhard is Voor de schoolgaande jeugd een programme opgesteld dat heden morgen te naif tien aanvangt met het samenkomen van de school kinderen op het Marktplein, al waar vóór het gemeentehuis on der leiding van de heer Van Overbeeke door alle kinderen te zamen enige liederen zullen wor den ge-ongen. Na afloop zal burgemeester Trimpe vanaf het bordes van het gemeentehuis de kinderen toe spreken en zullen ze worden ge tracteerd. Vervolgens zullen de kinde ren in drie groepen worden ge deeld, gerangschikt naar de leef tijd. De eerste groep zal deelne men aan slagbalwedstrijden, de tweede groep zal een rondwan deling door de gemeente maken, terwijl voor de derde groep een oriëntatierit is samengesteld. Des middags te half twee zul len er verschillende kinderspelen worden ^gehouden, waarvoor leu ke prijsjes worden uitgeloofd. Als de regen geen spelbreker wordt, zal de jaardag van Prins Bernhard een echte feestdag wor den. Ten bate van het Groene Kruis Opgeluisterd door „De Volhar ding" werd woensdagavond op 't gemeentelijk sportterrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van middenstanders en een van ambtenaren, zulks ten bate van de afd. Zaamslag van het Groene Kruis. Nadat burgemeester Trimpe de aftrap had verricht ontstond di rect een vinnige strijd, gepaard gaande met struikelen en vallen en de nodige capriolen van de on ervaren gelegenheidvoetballers. Het werd dan ook een amicale vrolijke kamp. Jammer was het dat een der middenstanders wegens een knie- ongeval per brancard van 't veld moest worden gedragen en medi sche hulp moest worden ingeroe pen. Nadat de ambtenaren het eer ste succes hadden geboekt werd nog vóór de rust als goede mid denstanders de zaak vereffend (1—1). Na de hervatting was het dui delijk merkbaar, dat beide ploe gen in de eerste helft te veel van hun krachten hadden gevergd, .maar er werd dapper volgehou den tot het bitter eind, dat een 64 overwinning voor de mid denstanders bracht. Het muziekgezelschap, dat ge durende de wedstrijd vrolijke marsen had laten horen, trok daarna al spelend naar haar ver enigingslokaal. Het was voor het Groene Kruis verblijdend, dat zo velen de wed strijd hadden bijgewoond, en in het kleedlokaal van deze vereni ging werd door de heer Kusee de spelers, die Ijet mooie bedrag van ruim 89 bij elkaar hadden ge trapt, hartelijk dank gebracht. De Londense politie heeft drie Maltezen, de 29-jarige Ellul, de 22-jarige Spanpinato en de 26-ja- rige Zaïmmit, aangehouden in ver- tand met de maandag gepleegde moord op de speelhuishouder Thomas Smithson, die in een huis in west Londen werd overvallen. De twee eerstgenoemden worden van de moord beschuldigd. Men vermoedt, dat de overvallers door andere speelhuishouders zijn Ibe- taald om een concurrent uit de weg te ruimen. De drie moordenaars van Tho mas Smithson, eigenaar van speelhuizen in het Londense district Soho, zijn donderdag vooi een Londense rechter versche nen. De hoofdbeklaagde Philip Aloy- sius Ellul, bekende Smithson te hebben neergeschoten, waarbij hij was geholpen door zijn twee medëbeklaagden Volgens Ellul had Smithson hem de avond tevoren met de dood .bedreigd. De zaak werd daarop tot acht juli a.s. verdaagd. Het Russische tijdschrift „Ge schiedkundige Vragen" heeft in een artikel verklaard dat de Sowjet-Unie weliswaar de hoofd rol speelde bij de overwinning' op Duitsland en Japan, maar dat de bijdrage van de Westelijke ge allieerden ook van groot nut was. Het blad, dat uitgegeven wordt door de Russische academie voor wetenschappen oefende scherpe kritiek op een nieuw Russisch boek over de tweede wereldoor log. Volgens het blad wordt in dit boek de rol van de Westelijke geallieerden sterk onderschat. Een N.A.V.O.-woordvoerder heeft medegedeeld dat de rege ringen der zeven Navo-staten, die brieven ontvingen van de Sofjetrussische premier maar schalk Boelganin, waarin be paalde ontwapeningsvoorstellen werden gedaan, hierop afzonder lijk zullen antwoorden. De voorstellen van Boelganin zijn en worden door de perma nente Navo-raad besproken. Op de afzonderlijk gezonden brieven zal echter ook door de regerin gen van Canada, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Turkije. Groot- Brittannië en de Ver. Staten worden gereageerd. De Amsterdamse Effectenbeurs blijft in hoge mate gevoelig voor het verloop in Wall Street. Het wachten is thans op de ontwikke ling van het conflict, dat ontstaan is tussen de grote Amerikaanse staalindustrieën en de werkne mersorganisatie. De laatste be richten maken melding van een stagnatie in de onderhandelingen en het Damrak nam gistermiddag dan ook een afwachtende hou ding aan. De hoeken maakten een verlaten indruk en zelfs bij de internationale soorten was de activiteit zeer gering. Een en an der ging gepaard met een lichte achteruitgang van de koersen, waarbij de verliezen echter be perkt bleven. Philips werd nog 't zwaarst getroffen en noteerde ca vijf punten lager. AKU en Unile ver verloren ongeveer twee pun ten. Kon. Olie kon het lange tijd bolwerken op een onveranderde notering van 804, doch tegen slot volgde ook hier een achteruit gang tot 801%. De scheepvaartsector volgde de markttendentie en gaf voor de actieve soorten kleine nadelige verschillen te zien. De cultuuraf deling kon zich nog het beste handhaven en bleef in feite on veranderd voor suikers en rub bers. Verenigde Deli echter een puntje luier. Guldensbeleggingen verwaarloosd en hier en daar een fraptie lager. Prolongatie 3 procent. BEURSINDICES. 26/6 27/6 28'6 Int. conc. 297.65 299.33 297.49 Industrie 163.06 163.34 163.59 Scheepvaart 159.58 161.17 160.58 Banken 141.32 141.81 141.16 Ind. fondsen 123.37 124.01 123.20 Algemeen 219.13 220.29 219.24 NABEURSKOERSE N slot 806 801%) slot 297 296(4) slot 418 (416% Kon. Olie: 804—807 Philips: 296—298 Unilever 417—418 De internationale arbeidsorga nisatie heeft woensdag een Rus sisch verzoek om op te roepen tot vermindering van de bewape ning teneinde gelden vrij te ma ken voor vreedzame doeleinden, afgewezen. Sowjet-amendemen- ten van deze strekking werden in de commissie verworpen. Met algemene stemmen nam de conferentie een resolutie aan, waarin steun wordt betuigd aan het werk van de ontwapenings commissie van de V. S. West-Duitsland zal waarschijn lijk de in 1952 afgeschafte maxi mumsnelheid weer invoeren. Een wetsontwerp in die zin is al door het kabinet goedgekeurd. Er is vastgesteld, dat na de af schaffing van de snelheidsbeper king meer en ernstiger ongeluk ken zijn gebeurd. Waarschijnlijk zal de maxi mumsnelheid voor personenauto's in bebouwde kommen op 50 a 60 km per uur komen. Het is nog niet bekend, of ook voor de auto snelwegen een maximum zal wor den ingevoerd. In het partijapparaat van de Oostduitse communistische par tij schijnt zich een vertrouwens crisis voor te doen. Het centrale comité van de S.E.D.-eenheidspartij heeft be sloten dat van nu af aan geen openbare partijbijeenkomsten meer mogen worden gehouden, omdat gebleken is dat partij functionarissen in besprekingen over de persoonsverheerlijking „niet zijn opgewassen tegen de argumenten van niet-leden." De lichte wapens van de voor malige weermacht waren beter dan die welke de Amerikanen thans aan Duitsland leveren, al dus schrijft de „Kölnische Rund schau", die met de kanselarij te Bonn contact onderhoudt. De minister van Defensie overweegt daarom, volgens het blad, die Amerikaanse wapens door Duit se te vervangen. Men meent te weten, dat er plannen voor her inrichting van bepaalde Duitse arsenalen bestaan. 44. Met hetzelfde sar casme waarmee ze oxo „Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep. Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep paarden, maar ik ben nog meer verwonderd over uw aanwezig heid hier. Ge zoudt toch mijn vader in uw rijk ontvangen?" Even lijkt het, alsof Niall wat onzeker wordt, maar dadelijk herstélt hij zich en met flemende stem antwoordt hij: „Daar om ben ik juist hier terug gekomen. Ik maak mij ongerust over uw vader. Hij is namelijk niet in mijn rijk aangekomen. Het is te hopen, dat er onderweg niets met hem gebeurd is!" Even is er een felle flikkering in Aranrods ogen, maar ze weet zich te beheersen. „Waar zijn toch al uw krijgers?" vervolgt Niall, terwijl hij rondkijkt. „Och", zegt het meisje met een licht schouderophalen, „die Noren maken de omgeving onveilig en Gartvait is er met al de mannen op uit gegaan, om met ze af te reke nen". Onder het spreken dwaalt haar blik achteloos over het groepje ge vangenen, dat onder de hoede van enige krijgers wat achteraf staat. Ongemerkt weet ze een betekenis volle' blik met Winonah te wisse len. Dan zegt ze tot Niall: „Maar laat ons liever naar binnen gaan". Hij maakt een hoffelijke buiging en volgt haar. Enkele onguur uit ziende krijgers treden naar voren en slenteren gewild onachtzaam achter hen aan. „Wel", zegt Aranrod spottend, „ge hebt u een lijfwacht aange schaft, zie ik!" Niall bijt zich op de lippen, maar antwoordt niet. Een waarschuwen de blik van Niall beduidt de man nen te wachten en alleen volgt hij Aranrod in het vertrek, waar zij is binnengegaan. „Ik meende bij onze aankomst ene grote zwarte hond te zien en hoorde ook blaffen", begint Niall argwanend. Als het meisje niet antwoordt, gaat hij voort: „Dat met die paarden vind ik toch vreemd". Aranrod valt hem in de rede en begint over haar vader te praten, waardoor Niall even wordt afge leid. Op een gegeven ogenblik stokt het gesprek echter en valt Niall uit: „Toch vertrouw ik het hier niet! Ik geloof eerder, dat die ver maledijde Noorman dichter in de buurt is dan je me wilt doen ge loven. Vertel maar geen smoesjes, want ik zié, dat je me om de tuin wilt leiden!" Met een verwensing springt hij dreigend overeind. Het speciale gerechtshof te Cantho, in Zuid-Vietnam, heeft het tegen de langharige leider der -strijdkrachten van de Hoa Hao-secte, generaal Bakoet, uit gesproken doodvonnis wegens „moord, plundering, brandstich ting en medeplichtigheid aan af persing" bekrachtigd. Bakoet heeft het ten laste ge legde in zijn geheel ontkend en om een nieuw proces verzocht. Het Oostberlijnse stadsbestuur heeft verzachting bevolen van een aantal maatregelen, waar door het verkeer tussen Oost- Berlijn en het omringende Oost- Duitsland werd beperkt. Het scherpe toezicht op uit West-Berlijn vertrekkende voer tuigen blijft echter gehandhaafd. SPOEDEISENDE OPENBARE RAADSVERGADERING. De burgemeester van Terneu- zen brengt ter algemene kennis, dat een spoedeisende openbare vergadering van de raad dier ge meente is belegd tegen vrijdag 29 juni 1956, te 19.00 uur. Terneuzen, 28 juni 1956. De burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2