Ca Ongeregeldheden Poolse stad De „Luchthaven gestalte Rotterdam" krijgt Tsjou wi! praten over Formosa De Westduitse buitenlandse politiek in HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Opschudding in Nieuw-Guinea tegen oproep van de Nederlands Hervormde Kerk Vrees voor radio-activiteit in Zuid-Australië VRIJDAG 29 JUNI 1956- 11e Jaargang Nr 3803 EERSTE BLAD Aanvallen op hoofdkwartier van de communistische partij SCHOTEN KLONKEN TANKS VERSCHENEN OP HET TONEEL Helikopterlijn Rotterdam Parijs waarschijnlijk nog dit jaar JAPONNEN, ROKKEN en BLOUSES VOERMAN-de PAUW De kabinetsformatie „SPIT- EN GRAAFWERK GAAT DOOR" In September reeds diensten naar Engeland INDONESISCHE BOMMENWERPER NEERGESTORT Chinese volk vastbesloten Formosa te bevrijden DE WIL VAN 609.000.000 CHINEZEN Overzicht door minister Von Brentano in de Bondsdag SOMMIGE KOFFIESOORTEN IN PRIJS VERHOOGD Verhoging van 20 en 10 cent Ontslag van arbeiders bij 2 Westduitse fabrieken van tractors rrankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. ^vertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 8 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Te Posen, in West-Polen, heb ben zich donderdag ongeregeld heden voorgedaan, waarbij werd geschoten, aldus te Washington ontvangen berichten. Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, deed een me nigte, die zich om acht uur des morgens op het voornaamste plein had verzameld, aanvallen op het hoofdkwartier van de Poolse (communistische) verenigde ar beiderspartij en andere gebou- wen. Een gevangenis werd in brand gestoken, trams werden omgeworpen en een Russische vlag werd afgerukt. In de middag werden schoten afgevuurd, toen, de betogers zich voor het hoofdbureau van politie bevonden. Om half drie versche nen er tanks op het centrale plein. In de stad bevinden zich dui zenden buitenlandse bezoekers ter gelegenheid van de Jaar beurs, die na die van Leipzig de grootste is in Oost-Europa. De Poolse regering heeft tot dusver geen mededelingen over het gebeurde gedaan. Vol gens onofficiële Poolse krin gen zijn er ongeregeldheden ge weest naar aanleiding van een „misverstand" tussen de arbei ders en de bedrijfsleiding van een fabriek over de lonen en de levensomstandigheden. Volgens ooggetuigen, die uit Posen te West-Berlijn aankwa men, is er in de Poolse stad 'n algemene staking uitgébroken. Sinds de vroege ochtend lagen het verkeer en het werk stil. Een Britse zakenman verklaar de: „Wij zagen groepen arbei ders, kennelijk uit de staalin dustrie, die in overalls op or delijke wijze door de straten marcheerden. Zij droegen een grote Poolse vlag voor zich uit. Ook hadden zij aanplakbiljet ten en zij zongen iets. Ik liet me vertellen dat het was „wij wil len brood". De betoging scheen te zijn georganiseerd, want het merendeel van de winkels had de rolluiken laten zakken en al le trams stonden stil en waren door de bestuurders verlaten. Voertuigen, die poogden door te rijden, werden door de ne- nigte tegengehouden". „Later hoorde ik wat afzonder lijke schoten niet aanhoudend vuren, maar twee of drie schoten tegelijk, alsof er over de hoofden van een menigte werd geschoten. Tegen de middag bevonden zich tanks voor het gebouw van de nationale bank van Polen en er werden troepen samengetrokken. In de verte kon men andere tanks horen dreunen. Iedereen scheen echter erg blij", aldus de Britse zakenman. Langs de (buitenkant van de stad was hij naar het vliegveld ge bracht. Het vliegtuig, waarmee de Britse ambassadeur, sir Andrew Noble naar Posen onderweg was voor een bezoek aan de Jaarbeurs werd zonder opgaaf van reden naar Warschau teruggestuurd. den afgeslagen. De provocateurs zouden met alle strengheid wor den gestraft. Premier Cyrankiewicz heeft zich met een speciale commissie naar Posen begeven. Het Poolse radiostation zei ook, dat er met het oog op de gebeurtenissen in Posen speciale waakzaamheid van het volk nodig is tegen daden die door vijanden van Polen te gen de staat worden gericht. De Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" die in West- Europa o.m. verscheidene heli kopterluchtlijnen exploiteert, zal waarschijnlijk nog dit jaar een directe verbinding openen tussen Rotterdam en Parijs en terug. Men zal hiervoor toestellen gaan gebruiken, die plaats bieden aan twaalf passagiers, dus grotere dan de tot nu toe in gebruik zijn de. Het landingsterrein te Parijs komt in de nabijheid van de Eif- feltoren. In Rotterdam kan, on danks de grotere toestellen, het tegenwoordige helikoptervlieg veld aan de Katshoek gehand haafd blijven. Wel wordt overwo gen aan dit veld in de toekomst uitbreiding te geven. :XSXS>«XSXSX»<SXSX3>«XSX=X=XS>«>«XSXSXë>®<5XSXSXSX®«>< Nieuwe ZOMER- smaak - keuze - billijk zeer speciale prijzen Noorilstraat 51-53 TERNEUZEN Een woordvoerder van de ka binetsformateur heeft gisteroch tend medegedeeld, dat het „spit- en graafwerk" van dr. Drees nog voortduurt en nog wel enige tijd in beslag zal nemen. Hij bevestig de, dat dr. Drees dezer dagen aan minister Witte heeft verzocht advies uit te brengen over de praktische uitwerking en de al ternatieven van de denkbeelden, die bestaan ten aanzien van de huurkwestie. Op het ministerie van Volkshuisvesting en Weder opbouw wordt daaraan nu ge werkt, doch het advies zal meer tijd vergen dan aanvankelijk was verwacht. Zo werd minister Wit te woensdag in beslag genomen door de verdediging van 'n wets ontwerp betreffende zijn depar tement in de Eerste Kamer. Het „spit- en graafwerk" gaat inmid dels ook op andere terreinen ver der. Dr. Drees heeft hierbij tal van gesprekken met deskundigen uit de ambtelijke wereld, waarbij in dit stadium van het voorberei dende werk een groot deel telefo nisch wordt afgedaan. Het is nog niet bekend, wan neer eventueel een derde ontmoe ting met de bij het overleg be trokken fractieleiders zal plaats hebben en ot de formateur hen vóór een nieuwe ontmoeting een schriftelijke uiteenzetting zal ge- van over de stand van zaken. Het onderhoud tussen de kabi netsformateur, dr. Drees, en mi nister Staf, dat om half drie in het ministerie van Algemene Za ken begon, heeft vijf kwartier geduurd. Op liet ogenblik wordt met man en macht gewerkt aan het vliegveld, dat in de polder Zes tienhoven tien minuten rijden van het centrum van Rotterdam aan het verrijzen is en de naam „Luchthaven Rotterdam" draagt. In september a.s. zullen ireeds de diensten van twee En gelse luchtvaart maatschappijen beginnen en zal een voorlopig ge bouw met verkeerstoren gereed zijn, evenals de 1300 meter lange en 45 meter brede verharde start baan. Aldus heeft gisterochtend de hoofd-directeur van gemeente werken, ir. J. A. C. Tillema me degedeeld, toen een aantal jour nalisten een bezoek bracht aan het vliegveld in wording, dat een totale oppervlakte krijgt van 144 hectare en zonder gebouwen tien miljoen gulden kost. Over de geschiedenis van deze luchthaven vertelde ir. Tillema 't volgende. Voor de oorlog kende Rotterdam het vliegveld Waalha- vten, dat in 1940 door Duitse bom bardementen verloren ging. Daar het terrein in de loop der jaren niet ideaal was gebleken viel 't oog voor het nieuwe vliegveld op een terrein ten noorden van Overschie, in de polder Schie- veen. Het heeft lang geduurd voordat het Rijk bereid bleek me de te werken aan de aanleg van een vliegveld. De grond in de pol-" der Schieveen was niet voor een redelijke prijs te krijgen, zodat als plaats werd uitgekozen de polder Zestienhoven, dichter bij de stad gelegen. De directe aan leiding tot de aanleg was, dat de opleidingen van de Rijkslucht vaartschool en de Nationale Luchtvaartschool, alsmede enige bedrijven Ypenburg moesten ver laten. Daarom zou in Rotterdam een vliegveld van 800 bij 800 me ter komen met alleen een gras mat voor kleinere toestellen. In middels bleek, dat enige Engelse luchtvaartmaatschappijen een verbinding tussen Rotterdam en Engeland (Southend) wilden gaan onderhouden en toen drong zich de noodzaak van een verhar de startbaan op, die men op het ogenblik bezig is aan te leggen voor vliegtuigen met een gewicht tot 40 ton. Over de rijksweg Rotterdam Den Haag is een viaduct verre zen, die de gemeente Rotterdam voor de provincie bouwt om Ber- kel en Rodenrijs met de rijks weg te verbinden. Dit viaduct zal nu ook de toegangsweg vormen naar het vliegveld, dat ten zuiden van de Doenkade is gelegen. In september zal behalve de startbaan een tijdelijk stations gebouw en 'n tijdelijke verkeers toren gereed zijn. De ene Engel se maatschappij Air Charter Ltd, die auto's en passagiers zal ver voeren naar Southend, welke En gelse luchthaven het volgend jaar een elektrische railverbinding met het hartje van Londen krijgt, zal niet op vastgestelde tijden vliegen. De andere, „Channel Airways" (East Anglian Flying Services Ltd) zal twee- of drie maal daags vliegen. Er zijn ook reeds van Rotterdamse zijde con tacten gelegd met andere lucht vaartmaatschappijen, waarvan één van Engeland via Rotterdam naar het Roergebied zou willen gaan vliegen. Tenslotte merkte ir. Tillema nog op, dat Rotterdam met dit vliegveld geen tweede Schiphol wil scheppen. Men ziet de „Lucht haven Rotterdam" als een aanvul ling op de haven ten behoeve van het zakenleven, dat verbindingen op korte afstand kan onderhou den met die centra, die voor hem van belang zijn. Bij een bombardements-oefe- ning in Zuid-Sumatra is 'n bom menwerper van de Indonesische luchtmacht neergestort. De vijf bemanningsleden kwa men hierbij om het leven, aldus heeft een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht mede- deeld. Na publikatie van de oproep van de Generale Synode der Ne derlands Hervormde kerk over de kwestie Nieuws-Guinea, is door vooraanstaande autochtonen in derhaast een vergadering belegd. ÏLljou en Lai, premier van com- munistjjch China, heeft gisteren verklaard dat zijn regering be reid is met de Chinese nationa listen te onderhandelen over „de vreedzame bevrijding van For- Door radio-Warschau later een officiële verklaring om geroepen, waarin werd gezegd, dat de incidenten te Posen „een provocatie, georganiseerd door de vijanden van ons land", waren. Het Westberlijnse telefoonkan toor kon geen verbinding met Posen krijgen, doordat „de lijn was gestoord". Reizigers uit de Poolse stad meldden, dat stakende arbeiders communistische vlaggen hadden afgerukt en hadden geroepen „.geef ons brood". Slachtoffers In de officiële verklaring van de Poolse regering wordt ge zegd, dat er levens zijn verloren gegaan, maar dat de orde thans is hersteld. Er waren straatongeregeldhe den geweest en er waren aanval len gedaan op gebouwen. Radio-Warschau voegde hier aan toe, dat de regering en de partij er van overtuigd zijn, dat iedere poging tot provocatie op passende wijze door het land en „alle burgers, wie het welzijn van hun land ter harte gaat", zal wor- De West Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano, heeft donderdag in de Bondsdag een overzicht gegeven van de Westduitse buitenlandse politiek. De minister merkte op dat na een zorgvuldige bestudering van de internationale toestand blijkt dat de buitenlandse politiek van de Bondsregering juist is ge weest. Als er vooruitgang is ge boekt in de onderlinge betrekkin- gen tri wen de volkeren, dan blijkt werd hieruit dat de doelbewuste poli tiek van de Bondsregering juist was, zo zei hij. In zijn regeringsverklaring be lichtte Von Brentano de buiten landse politiek van de Bondsrepu bliek in de afgelopen zes maan den, de nieuwe aspecten van de Russische politiek en het pro bleem van de Duitse hereniging. Hij zei dat de Westduitse rege ring zich in de afgelopen zes maanden in het bijzonder heeft beziggehouden met het onderhou den en verbeteren van de betrek kingen met de NAVO-landen en ook met landen buiten deze ge meenschap. Vooral is ook aan dacht besteed aan de betrekkin gen met de Afrikaanse, Aziatische en Zuid-Amerikaanse landen. De minister sprak zijn tevre denheid uit over zijn recente be zoek aan Denemarken, Noorwe gen en Nederland. Deze landen blijven niet terugblikken naar het verleden van de tweede wereld oorlog, zo zei hij. Hij noemde de met Frankrijk bereikte overeen komst inzake de Saar „een be slissende stap vooruit" en zei dat het recente bezoek van kanselier Adenauer aan de V. S. heeft be wezen „hoe bevredigend onze be trekkingen met onze machtigste bondgenoot zich blijven ontwik kelen". Von Brentano merkte op dat oij zijn bezoek aan Londen in grote mate overeenstemming is be reikt met de Britse regering. Sprekende over de Westduitse bijdrage in het onderhoud van de geallieerde troepen, zei de minis ter dat hij de betaling waarover thans wordt onderhandeld zal beschouwen „als de laatste beta ling in dit genre". De minister verklaarde van mening te zijn dat de „posthume val" van Stalin geen verandering heeft gebracht in de politieke doelstellingen van de Sowjet linie. Rusland heeft van gewa pend geweid overgeschakeld op andere methoden om zijn politiek en economische doelstellingen te verwezenlijken. Er werd luid geapplaudiseerd teen Von Brentano zei dat niet moet worden vergeten dat de Russische militaire macht een bedreiging van de vrije wereld blijft. Sprekende over de NAVO, zei Von Brentano: „Het is niet een militaire dreiging die de NAVO bijeen houdt. De NAVO is een verbond tegen iedere bedreiging van onze vrijheid". West-Duits- land zal alle pogingen steunen om het niet-militaire werk van de NAVO uit te breiden, zo zei hij. Minister Von Brentano deelde mee dat de Bondsregering bin nenkort aan de Grote Vier nota's zal doen toekomen waarin zal worden herinnerd aan de nood zaak Duitsland te herenigen. Hij zei dat de Westduitse regering zich ervan .bewust is dat deze nota in de eerste plaats aan de Sow- jet-Unie gericht is, omdat de drie westelijke mogendheden met de Duitse wensen instemmen. De Westduifco regering is te gen een gelijktijdige terugtrek ken der westerse en Sowjetrussi- sche strijdkrachten uit Duitsland, zolang geen overeenstemming is bereikt voor de voorwaarden voor een hereniging van Duits land. Zij ifj er ook tegen, dat een her enigd Duitsland zich zou moeten verplichten geen bondsgenoot- schappen, te zullen aangaan. Tenslotte is zij gekant tegen een volksstemming in Duitsland, waarbij de stemmers een keus zouden moeten doen uit de plan nen van een Eden en Molotof voor een Duitse hereniging, „aan gezien de democratische vrijhe den in het Sowjet voorstel geen plaats vinden", aldus minister Von Brentano. De minister zei voorts dat het moeilijk is een afdoende verkla ring te vinden voor het halsstar rige Sowjetrussische standpunt mjbvt. Duitse hereniging. Hij meende, dat de Russen er moge lijk mee rekening houden, dat in 1957 verkiezingen vóór de West- Duitse Bondsdag worden gehou den. „De Sowjet-Unie zou echter moeten weten, dat bepaalde over wegingen van binnenlands-poli tieke aard wellicht van invloed op deze verkiezingen zullen zijn, doch dat er zeker geen sprake zal zijn van fundamentele veran deringen in de Westduitse buiten- lanwse politiek", aldus Von Bren tano. Hij besloot met te zeggen, lat het „onder de huidige omstandig heden" niet mogelijk is diploma tieke betrekkingen tussen West Duitsland en de staten tot stand te brengen. Tsjou zei dit in een toespraak tot het nationale volkscongres (de Volksvertegenwoordiging). „Het Chinese volk is vastbeslo ten Taiwan (Formosa) te bevrij den. Dit is de wil van de 600 mil joen Chinezen", zei hij. Er waren twee manieren om Formosa te bevrijden: Door oor log en langs vreedzame weg. Het Chinese volk zou zo veel moge lijk de laatste weg kiezen. Tsjou meende, dat de kans op een vreedzame regeling toeneemt. Tsjou deed zijn verklaringen in een overzicht van de wereldtoe stand. Hij beloofde de nationalisten, die voor de zaak van de Chinese volksrepubliek zouden gaan wer ken, vrijheid van bestraffing voor begane daden en nodigde nationalistische beambten en mi litairen tot bezoeken aan het vas teland uit. Hij zei te hopen, dat. verantwoordelijke militaire en politieke functionarissen van de nationalisten een belangrijke rol zouden spelen bij „de vreedzame bevrijding van Taiwan". Hun toekomstige positie zou dan ver zekerd zijn. Tsjou gaf uitdrukking aan de steun van communistisch China voor de strijd van het Algerijnse volk en de voorstellen van Nen- roe voor regeling van deze kwes tie. Slechts door erkenning an het zelfbeschikkingsrecht der af hankelijke volken kunnen de Europese landen verwachten, met instemming van de plaatselijke bevolking en op een basis van wederzijds voordeel, zekere ge- wettige belangen te behouden in het betrokken gebied, die voort vloeien uit historische betrekkin gen, aldus Tsjou. De Verenigde Staten steken als een struisvogel de kop in het zand, omdat zij het feit niet onder ogen durven te zien dat de Chi nese volksrepubliek bestaat, zei de premier. Tsjou werd hartelijk toege juicht toen hij verklaarde, dat de grote meningsverschillen tussen China en de Ver. Staten vriend schappelijke betrekkingen tussen de twee volken niet in de weg mo gen staan. De dag zal komen, zei hij, dat het Chinese en het Ame rikaanse volk hun traditionele vriendschap hernieuwen. Naar het ANP uit vakkringen verneemt, zullen de prijzen van sommige soorten koffie met in gang van vandaag verhoogd wor den tengevolge van de stijging der grondstoffen. Het pakje van f 2,38 zal 20 cent in prijs stijgen en dat van 2,08 met 10 cent. Het pakjie van 1,72 zal echter niet in prijs worden verhoogd. Hoewel aanvankelijk de koffie- overschotten in de producerende landen de verwachting rechtvaar digden, dat er geen prijstijging in zicht was, is de kwaliteit der overschotten van dien aard ge bleken, dat het geringe kwantum goede koffie de prijzen juist deed stijgen. Tenslotte heeft de kleine oogst, welke voor 1956 en 1957 verwacht wordt, ook invloed uitgeoefend op de stijging drer koffieprijzen op de wereldmarkt. Terwijl de koffiebranders aan vankelijk het geleidelijk stijgen van de grondstoffenmarkt aange zien hebben zonder tot prijsverho ging over te gaan, is dit thans niet langer mogelijk gebleken. Een matige stijging der detailprij zen is noodzakelijk geworden, al dus deze vakkringen. Op de vergadering veroorzaakte de oproep grote opschudding, zich uitend in heftige veront waardiging en diepe verslagen heid. Unaniem was men diep ge schokt door het feit, dat de Ne derlands Hervormde kerk over het lot van haar adepten buiten hem om beschikt. De ernstige si tuatie, die thans ontstaan is, wi! men goed overwegen alvorens een besluit te nemen. Thans wor den vergaderingen gehouden om te komen tot het opstellen van een vaste gedragslijn. In verband met verkoopmoei lijkheden zullen bij een tweetal grote Westduitse fabrieken van tractors ongeveer 1200 arbeiders worden ontslagen, n.l. 600 bij Hanomag en 600. bij Lanz. Beide fabrieken tellen elk ongeveer 10.000 arbeiders. De daling van de afzet wordt over het algemeen toegeschreven aan de hogere rentetarieven. De landbouwers moeten thans 11 a 12 procent rente betalen op de kredieten voor de aankoop van tractors. De vakvereniging van Zuid- Australische zeelieden heeft be sloten geen schepen met Austra lische bemanning uit de haven van Adelaide te zullen laten ver trekken zolang daar ter plaatse ingenomen voedsel en water niet Oosteuropese j op radio-actieve besmetting zijn onderzocht. Een functionaris van de vak vereniging zei dat dit besluit ge nomen was in verband met de zware regens in Zuid-Australië kort na de atoomproefnemingen op de Monte Bello-eilanden en met berichten over de val van radio-actieve regen in Queens land. Een depressie, die over Enge land in zuidoostelijke richting trok, heeft ons gisteren koud en regenachtig weer bezorgd. Plaat selijk werd er ongeveer 4 mm re gen afgetapt. Het meest viel in Woensdrecht, namelijk 8 mm. Aangezien de kern van de depres sie in de nacht van donderdag op vrijdag ons land zal zijn gepas seerd, zal de wind vandaag weer in de westhoek staan. Er stroomt dan onstabiele lucht naar ons land. In verband daarmee zullen er enkele buien vallen. Daarbij >s er ook kans op onweer. De tem peraturen blijven aan de lage kant. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdago ï- tend tot vrijdagavond. Onbestendig. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, sommi ge met onweer. Matige, af en toe vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Aanhoudend koud. ZATERDAG 30 JUNI. v.m. n.m. Breskens 6.07 6.21 Terneuzen 6.42 6.56 Hansweert 7.22 7.36 Walsoorden 7.32 7.46 ZON op onder Juni. 29 4.25 21.06 3G 4.25 21.05 MAAN op onder 23.25 23.44 11.05 12.13

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1