BINNENLANDS NIEUWS Pokken-epidemie Zuid-Celebes op RECHTSZAKEN Wat brengt de Radio? Verdovende Italië middelenschandaal m Kalverensmokkel aan de lopende band "AKKERTJES TWEEDE BLAD Donderdag 28 juni 1 56 11e jaargang no. 3801 KOREA Complot in Brazilië Ouden van dagen ongerust over aftrek van de uitkering ineens Britse straalvliegtuigen voor lange afstanden Vervolging tegen hoofdredacteur van J'Humanite" ingesteld Aan „onbekende". Bosjesmannen. Een bekende. WAARN. BURGEMEESTER VEROORDEELD WEGENS AANRIJDING. Relletjes bij Johannesburg Onrustig Gejaagd flitsen Uw klachten weg! Vlugschrift van de Eoka Staat van beleg in Guatemale afgekondigd De pokkenepidemie in Zuid- Celebes breidt zich uit, aldus is woensdag bekend gemaakt. Tot dusver zijn 226 personen in Ma kassar tengevolge van de pok ken overleden. De gezondheids dienst van de stad bereidt thans met de gezondheidsdienst van het leger een campagne tot mas sa-vaccinatie voor om de ziekte te bestrijden en verdere uitbrei ding te voorkomen. Het ministerie van gezondheid in Djakarta heeft een specialist, dokter Maksum, naar Makassar gezonden om bijstand te ver lenen in de strijd tegen de epide mie. Aangenomen wordt, dat de pokken afkomstig zijn uit Zuid- Celebes en door vluchtelingen naar Makassar zijn overgebracht. Een woordvoerder van het leger heeft verklaard, dat de ziekte niet alleen slachtoffers heeft ge maakt in Makassar, maar ook in Pare Pare, 200 km ten N. van Makassar gelegen. De gezond heidsdiensten van het leger zul len worden gemobiliseerd om de ziekte te bestrijden. De woord voerder zei voorts, dat een ver bod aan buitenlandse schepen om de haven van Makassar aan te doen, overwogen wordt. Inmiddels heeft de Garuda In donesian Airways aangekondigd, dat passagiers, die in Makassar aan boord komen, een bewijs van inenting tegen pokken moe ten hebben. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft gezegd dat te rugtrekking van de Chinese troe pen uit Noord-Korea automa tisch de vereniging van de beide landsdelen tot stand zal brengen. Eerder heeft hij verklaard te zul len instemmen met algemene verkiezingen in het gehele land na volledige terugtrekking van de Chinezen. Als de Chinezen weg zijn, al dus Rhee, zijn er voor de Noord Koreaanse troepen maar twee mogelijkheden: Korea verlaten of zich aan het Zuiden over geven. Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldt, dat Noord-Korea begonnen is met de demobilisatie van 80.000 man troepen. In geheel Brazilië zijn strenge veiligheidsmaatregelen genomen na de ontdekking van een groots- scheeps complot om president Kubitschek te vermoorden en de bevolking op te zetten tegen de regering. Dit is dinsdag door een regeringswoordvoerder meege deeld. Een 35-jarige buitenlander is gevangen genomen en zal naar Bolivia worden gedeporteerd. De politie verklaart, dat men 300 kaarten in zijn hotelkamer, tegenover het bureau van Ku bitschek, had gevonden. Hierop waren de plaatsen aangegeven waar in Brazilië, thorium en mo- naziet worden gevonden. PRESIDENT RECHTBANK BESCHIKT: Het Centraal Orgaan, samen werkende organisaties van de ouden van dagen, heeft aan de minister van Maatschappelijk Werk 'n schrijven gericht, waar in het er zijn ongerustheid over uitspreekt, dat naar zijn mening vele bejaarden in feite niets zul len ontvangen als mettertijd de uitkering ineens zal worden ge daan. Het C.E.S.O. meent dat de uit kering in vele gevallen teniet zal worden gedaan, aangezien het bedrag van de uitkering in ver scheidene gemeenten zal worden gekort op de aanvullende steun, die de bejaarden op de noodwet ouderdomsvoorziening ontvangen van de diensten van Sociale Za ken. Het verzoekt de minister, aan de gemeentebesturen te vragen deze aftrek achterwege te laten. Engeland is van plan met de Ver. Staten te blijven wedijveren op het gebied van straalvliegtui gen met grote actieradius voor de burgerluchtvaart. De minister van bevoorrading, Muadling, heeft maandag in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat zijn ministerie samen met de Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. een ontwerp heeft opge steld aangaande passagiersvlieg tuigen met straalaandrijving voor lange afstanden, dat aan vlieg tuigfabrieken is toegezonden. Onlangs heeft de Britse rege ring de steun ingetrokken die aan de Vickers-fabrieken verleend werd voor de bouw van een mili tair straalvliegtuig, dat in dienst van de burgerluchtvaart zonder tussenlanding met honderd pas sagiers van Londen naar New York. zou kunnen vliegen. Het blad van de Franse com munistische partij „l'Humanité", meldt dat zijn hoofdredacteur, André Stil, zal worden vervolgd wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Dit zou zijn geschied door de publikatie in het nummer van 15 juni van een communiqué van de communistische partij in Al- gerië over de desertie van een Fransman naar de opstandelin gen. Weggelopen metselaars moeten terug naar hun patroons. Negen Amsterdamse metse laars, die deze maand kwaad wegliepen, toen hun patroons hun mededeelden, dat ze geen zin meer hadden nog langer zwarte lonen uit te betalen, zijn woensdagmorgen in een kort ge ding door de president van de rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, naar deze werkgevers te ruggezonden. Hij beval hen reeds morgen het werk weer te hervatten en niet weer de dienst betrekking in strijd met het bui tengewoon besluit arbeidsver houdingen te verbreken op straf fe van verbeurdverklaring van een dwangsom per dag van f 15 voor iedere metselaar. Teneinde uitstel der hervatting van het werk te voorkomen, dat de met selaars mogelijk zouden kunnen krijgen, wanneer zij tegen deze beslissing hoger beroep zouden aantekenen, verklaarde de presi dent het vonnis bij voorbant uit voerbaar. Twaalf metselaarspatroons in Amsterdam waren overeenge komen om met ingang van 11 juni hun metselaars volgens het z.g. modelboek (waarin lonen, tarieven e.d. wettelijk zijn ge regeld) te gaan betalen. De reden daartoe was ,.de onmoge lijkheid om de steeds stijgende zwarte lonen nog langer te be talen" en tevens dat „de arbeids prestatie ondanks de hoge lonen verminderde." Bij de werken van drie pa troons, die deze regeling in de keten bekend hadden gemaakt en die in het geding als eisers optraden, liepen de metselaars weg en gingen aan het werk bij andere aannemers tegen een brutoloon van circa 120 per week, terwijl volgens het model boek slechts ongeveer 80 mag worden betaald. Maandag j.l. diende het korte geding voor de president met 9 weggelopen metselaars als ge daagden. Hun raadsman voerde toen aan, dat zijn cliënten met hun drie patroons een monde linge overeenkomst hadden, vol gens welke boven het werkelijk loon een percentage extra zou worden uitgekeerd. De advocaat achtte dit een eenzijdige verbre king van de afspraak. Te dien aanzien heeft de pre sident, die woensdagochtend reeds uitspraak deed, als moti vering tot het vonnis vastge steld, „dat de rechter geen be scherming kan verlenen aan loonafspraken voor zover die in strijd zijn met de wet en dus nietig". De raadsman van de patroons had zijn eis tot terugzending der metselaars ingediend op grond van de overweging, dat zij zon der vergunning van het arbeids bureau hun dienstbetrekking hadden beëindigd, hetgeen niet is toegestaan. Hij voerde maan dag nog aan, dat niet alleen de werkgevers-, doch ook de werk nemersorganisaties zelf de loon regelingen, zoals die in het mo delboek zijn neergelegd, destijds hebben goedgekeurd. De president heeft tenslotte in zijn vonnis nog bepaald, dat de metselaars de kosten van dit korte geding zullen moeten be talen. Deze kosten zullen moge lijk enkele honderden guldens in totaal bedragen. ZWARE STRAF WEGENS OVERTREDING RIJTIJDEN BESLUIT. Naar aanleiding van de ont dekking van een omvangrijke handel in verdovende middelen, heeft de Italinaanse politie dins dag honderd personen onder vraagd. Acht van hen zijn in hechtenis genomen, onder wie drie leden van de Romeinse adel: prins Giuseppe Pignatelli, de hertog Ludovi Lante Delia Ro- vere en baron Emmanuele de Seta. In het schandaal zijn industrië len, handelaars, vier artsen en een filmacteur betrokken. Ver scheidene personen zijn voorlopig op vrije voeten gesteld, onder wie de hertog Augusto Torlonia, de voormalige echtgenoot van de actrice Maria Michi. De politie onderzoekt of de zaak vertakkingen naar het bui tenland heeft. Hiervoor werkt zij samen met „Interpol". De zaak is aan het rollen geko men door de arrestatie van een vertegenwoordiger in likeuren, een voormalige fascistische lei der, die sinds het bewind van Mussolini als handelaar in en verslaafd aan verdovende mid delen bekend stond. Een bar, waar de betrokkenen in dit schandaal elkaar plachten te ont moeten, is door de autoriteiten gesloten. De kantonrechter te 's-Graven- hage heeft dinsdag een zware straf uitgesproken tegen een overtreder van het rijtijdenbe sluit. Een ondernemer van een v rvoersonderneming die zich had schuldig gemaakt aan het plaatsen van onjuiste aanteke ningen in de werkboekjes der chauffeurs werd veroordeeld tot een onvoorwaardelijke hechtenis van 30 dagen en een onvoorwaar delijke hechtenis van 38 dagen terwijl hij zich voor het feit dat hij zijn chauffeurs te lang had laten rijden en te korte rust perioden had gegund zich ver oordeeld zag tot een geldboete van 200 subs. 10 dagen hechte nis. De uitspraak was conform de eis. De ambtenaar van het O. M. merkte in zijn requistoir op, dat de politie in een periode van en kele maanden niet minder dan 1789 processen-verbaal'had moe ten opmaken wegens overtre dingen van het rijtijdenbesluit. Het ging hier dan in het alge meen om te lange werkuren en te korte rusttijden. In 123 geval len werden in het werkboekje onjuiste of valse aantekeningen geplaatst. Het komt erop neer, aldus het O. M., dat de verdachte zich niets heeft' aangetrokken van het rij tijdenbesluit en gemeend heeft dit ad libitum te kunnen over treden. „Hier hebben zonder uit zondering wantoestanden ge heerst. De chauffeurs geraakten zo vermoeid, dat gaandeweg hun gezondheid werd geschaad. Om wakker te blijven kregen ze coca cola en anti-slaapmiddelen. Ver scheidene chauffeurs hebben ontslag moeten nemen, omdat zij het lichamelijk niet konden bol werken". De ambtenaar van het O. M. legde er de nadruk op, dat het rijtijdenbesluit de veiligheid op de weg beoogt te beschermen. De politie doet wat zij kan om deze veiligheid te waarborgen en het kan niet worden geduld, dat chauffeurs op de weg komen, die oververmoeid zijn. Gebleken is, dat deze vermoeidheid bij vele ongelukken een voorname rol speelt. Reeds een betrekkelijk geringe vermoeidheid vermin dert het concentratievermogen belangrijk en doet de agressivi teit toenemen. Het is daarom de morele plicht van een werk gever erop toe te zien dat geen vermoeide chauffeur achter het stuur plaats neemt. Wat de knoeierijen met het werkboekje betreft was het O. M. van oordeel, dat men hier zo dicht staat bij de grens der cri minaliteit dat een vrijheidsstraf zeker op zijn plaats is. De eigenaar van de vervoers onderneming verdedigde zich met de opmerking dat de chauf feurs wel 100 in de week ver dienden en hijzelf de afgelopen jaren grote verliezen had ge leden. Ook begreep hij niet dat de chauffeurs zo vermoeid wa ren als ze wel tijd hadden om voor hun plezier naar Amster dam te rijden en daar uren lang in café's door te brengen. „Het is op het ogenblik zo, dat ik in mijn eigen zaak niets meer te vertellen heb. Ik heb ze ook niet alleen coca-cola doch ook koffie en thee gegeven", zo merkte hij op. „En die slaappillen dan", vroeg de kantonrechter. „Dat was gewone aspirine", antwoord de verdachte. Tenslotte bleek nog dat deze er onkundig van was dat hij voor spoedwerk ontheffing van het rijtijdenbesluit kon krijgen. De ambtenaar van het O. M. wees erop, dat in zulke gevallen vrij wel steeds een vergunning wordt verstrekt. jaar ontzegging van de rijbe voegdheid werd veroordeeld. Op 2 aug. van verleden jaar had De V. toen hij voor naderen de wielrijders naar links moest uitwijken een meisje meege sleurd met zijn linker bumper. De auto reed niet hard en de vader van het meisje kon zijn kind van de auto los maken. Ze had een beenwond, die zich aan vankelijk niet ernstig liet aan zien maar die later verergerde. Er is een groot litteken overge bleven en een deel van het been is nog stijf. De V. verklaarde niets van het voorval te hebben gemerkt. Twee bromfietsers wa ren hem achterop gereden en hadden hem gedwongen te stop pen. Volgens deze bromfietsers zou de waarnemende burgemees ter, na uitgestapt te zijn, gewag geld en naar drank geroken heb ben. Na afloop van deze gebeur tenis was hij naar Rockanje ge gaan waar hij had gedineerd en ECONOMISCHE POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Onder de slagen, die de doua- De officier, mr J. L. Ondreae, niers in Zeeuws-Vlaanderen on- zei in zijn requisitoir, dat De S. 'n der het kalveren-smokkelende vlasser is, gunstig wonend in de volksdeel hebben uitgedeeld, al- grensstrook, die normaal geen dus het Zeeuws Dagblad, is ook kalveren houdt. Hij achtte derhal- de 40-jarige vlasser J. A. M. de',ve het bewijs van zijn medewer- S uit Aardenburg-Eede gevallen.king aan deze smokkelpoging Op 11 april j.l. werden op zijn be-'duidelijk. De eis was een boete drijf door de kommiezen, die on- van 250 subs. 50 d., verbeurdver- verwachts een inval deden, twaalf klaring van de kalveren, de jute- kalveren aangetroffen, een aan- zakken en de weckringen tal groter dan bij de geaardheidVerdachte vond dit niet op zijn van zijn bedrijf paste. plaats, waarop de economische Dat de kalveren onomstotelijk politierechter hem conform de eis voor de smokkel bestemd waren, j veroordeelde. bleek uit het feit, dat zij een weck- ring in de bek droegen, waardoor Hl „Deiienwagen zij geen geluiden, de kalveren 30-jarige veehandelaar T. P. eigen, konden produceren. Te- Q ujt Hulgt was op 15 april j.p vens werdentwaalf jute zak- me(. Zgn „bellenwagen", ken aangetroffen, precies twaalt. waarin twee kalfvaarzen waren Voorts nog drie mannen, waarvan opgenomen> 0p weg naar de vee- er één doende was een kalf jn markt in Rotterdam. Hij deed dit een jute zak te frommelen in de nacht van zondag op maan- Bij de confrontatie met de eer- d ZQ omstreeks vier uur; dit ste douanier liepen zij deze onder- am met de eerste boot steboven en verder hun vrijheid mar het 0verkantse te kunnen, tegemoet. Hij maakte ook nog een kleine Op de vraag van de economi- omweg dit om bij een kennis sche politierechter, mr. P. van een kalf op t€ halen zodat Empel waarvoor De S. dins-- de kommiezen hem in Koewacht dag moest verschijnen wat deze kalveren op zijn bedrijf de den, antwoordde hij: „Ik had die kalveren gekocht en die wa ren er". „U dacht, 't is voordeliger per dozijn" aldus de politierechter; mr. Van Empel verwonderde zich verder over de „fopspenen" die de kalveren in de bek hadden zit ten „M'n kinderen konden niet sla pen" zei de vlasser „Wat deden die mannen in de schuur?" informeerde de politie rechter vervolgens. Verdachte zei daar niets van te weten. Wel had drie borrels had gedronken. De hij drie kalveren verkocht aan 'n V. zou volgens de advocaat-gene raal echter 's nachts in staat van kennelijke dronkenschap zijn aangehouden. Hij had toen een halve fles jenever in zijn auto. Verdachte verklaarde op de rechtzitting dat hij wel eens lange reizen maakte naar zijn familie in Friesland en dan on derweg een scheut jenever in zijn koffie deed. Uit een rapport van de rijksrecherche bleek, dat verscheidene inwoners van Nieuw Helvoet hebben verklaard, dat De V. herha'aldelijk in café's met dorpelingen zit te drinken waarna hij dronken moet wor den thuisgebracht. 15 JAAR GEËIST WEGENS MOORD OP 17-JARIG MEISJE. Voor de rechtbank te Almelo heeft dinsdag de 21-jarige J. S. uit Enschedé terechtgestaan, die in de avond van 26 december 1955 het 17-jarige meisje B. uit Enschedé zou hebben vermoord. De behandeling van deze straf zaak vond met gesloten deuren plaats. Door de officier van ju stitie werd als getuige gedag vaard de hoofdagent-rechercheur van politie te Enschedé B. Visser die indertijd belast was met het onderzoek in deze zaak, terwijl als deskundigen werden gehoord dr. J. Zeldenrust, patholoog-ana toom, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laboratorium te Den Haag en W. A. Vaandrager, zenuwarts verbonden aan de psychiatrische observatiekliniek van het gevangeniswezen te Utrecht. De officier van justitie achtte bewezen dat S. zich aan'moord heeft schuldig gemaakt en eiste tegen de verdachte een gevan genisstraf van 15 jaar met af trek van voorarrest, terwijl hij tevens vorderde dat S. na het ondergaan van de gevangenis straf ter beschikking van de re gering zal worden gesteld. De uitspraak is bepaald op dinsdag 3 juli a.s. .onbekende' „Vreemd" zei mr. Van Empel, 12 kalveren en 12 jute zakken, maar enfin, U was daar niet we tende van staande hielden. G. nam dit niet. Hij dreigde de douaniers met 'n stok, zeggende: „Je hefót er niet mee te maken ik rijd waar ik wil". Verder sprak hij over zijn vrij-zijn als Neder lander als hij met zijn vaarzen uit rijden wilde gaan, deed hij dat De kommiezen nu hadden en kele personen in het oog gehou den, die zich in een bosje schuil hielden bosjesmannen dus. Deze mannen dit gebeurde dus vóór de aanhouding kwamen bij de nadering van G.'s wagen uit de bosjes en gaven een teken, dat G. kon doorrijden. De kommiezen op hunne fietsen, er achteraan. Zij verloren, bij het passeren van een dijk, de wagen voor nog geen halve minuut uit het oog. Later bleek, dat G. de wagen had ge keerd; het was toen niet moei lijk hem aan te houden. G. nu, greep dit aan, om te be weren, dat hij van een andere zijde Koewacht was genaderd de „bellenwagen", die de kommie zen achtervolgden, moet, zo zei hij een andere zijn geweest er rijden veel van deze wagens in Zeeuws-Vlaanderen. G. baseerde zijn bewering uiter aard op het door de douaniers voor een-moment-uit-het-oog-ver- liezen van de wagen. De officier was niet genegen dit verhaal voor waar aan te ne men; ook het hoofdstuk van het kalf-ophalen-bij-een-kennis rang schikte hij onder de fabelen. Hij wees er nog op, dat beide beesten het oormerk kwijt waren deze moesten kort vóór de aanhouding zijn verwijderd, het bloedde name lijk nog De enige oplossing, die mr. An- dreae voor dit vraagstuk zag, was, dat de kalfvaarzen het er bij elkaar hebben uitgebeten „We kennen G.", zo besloot de officier zijn requisitoir, „een blik op zijn strafblad geeft voldoende kijk op verdachte". De eis was twee maanden gevang en ver beurdverklaring van de vaarzen, en de auto. Mr. W. K. H. Dieleman, die G. verdedigde, schetste de bewijs voering als vrij dubieus, hij meen de, dat vrijspraak zou moeten volgen. Het werd één maand met de verbeurdverklaring. De chauffeur M. B. te Axel reed in opdracht. Eveneens met een wagen, gevuld met kalveren. In het bestek stond, dat B. over bin nenwegen moest rijden. Dit werd hem de kalender wees 4 april noodlottig. Hij kreeg er met de volgeladen wagen een lekke band. Toen B. terugkeerde van het ha- len-van-een-autokrick bleek, dat zich tussen de kalveren een aan tal douaniers had genesteld B. verkoos de vrijheid, daartoe '1 hazenpad inslaande. Later werd hij evenwel gegrepen. De opdrachtgever bleef uiter aard onbekend. De auto van de onbekende is thans verbeurd ver klaard. B. kreeg nog een boete van 100 subs. 20 dagen. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft woensdagmorgen het vonnis van de rechtbank beves tigd waarbij de 56-jarige W. S. de V., waarnemend burgemees ter van Nieuw Helvoet wegens het aanrijden van een meisje, tot 14 dagen gevangenisstraf en een BRAND IN AMSTERDAMSE VLOTHAVEN. Dinsdagavond om ongeveer elf uur is in de Vlothaven te Am sterdam aan boord van een daar gelegen woonschip brand uitge broken. De keuken van het schip werd geheel vernield. De brandweer rukte uit met twee motorspuiten. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BOTSING OP AMSTERDAMSE STADHOUDERSKADE Twee personen werden licht en drie zwaar gewond bij een bot sing van een Volkswagenbusje met een personenauto op de Stadhouderskade te Amsterdam, nabij het Oosteinde. In het busje bevonden zich acht inzittenden, in de personen auto twee. Volgens de politie gaf het busje, dat van het Oosteinde kwam, geen voorrang aan de per sonenauto. Tengevolge van de botsing sloeg de personenauto over dg kop. De drie zwaar ge wonden werden in het O.L.V.- gasthuis te Amsterdam opge nomen. Meer dan 2000 negervrouwen zijn met hun kinderen uit de negerkraal van Evaton, bij Jo hannesburg, gevlucht om niet bij de daar steeds opvlammende ge vechten te worden betrokken. De spanning in de kraal duurt nu reeds drie dagen. De negers zijn het oneens over de boycot van bussen, naar aanleiding van rassenscheiding. Tot dusverre zijn er vier doden gevallen. Later ontkende de districts commandant van politie, majoor C. L. Stander, echter dat meer dan 2000 negervrouwen met hun kinderen uit Evaton zijn ge vlucht. Hij zei dat het in Evaton rustig is. ZEVEN GEWONDEN BIJ AUTOBUSONGEVAL TE SNEEK Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf zijn te Gneek drie perso nen ernstig en vier personen licht gewond bij een botsing tus sen een personenauto, bestuurd door de heer P. A. uit Sneek en een autobus van de Ned. Tram weg-Maatschappij met 16 passa giers, bestuurd door de chauffeur J. D. De personenauto, die de rijksweg nr. 43 van uit een zij weg in de richting Sneek wilde oversteken, werd door de bus, die met een snelheid van ongeveer 75 km per uur uit de richting Heerenveen naderde, gegrepen. De stuurinrichting van de auto bus raakte defect en het linker voorwiel werd ontzet, waardoor de bus met grote snelheid naar de linkerkant het rijwielpad op- schadigd werd. vloog en door een dichte haag in de daarachter gelegen bermsloot terecht kwam. Zeven gewonden werden door een viertal doktoren en de ijlings toegeschoten Rode Kruis-colonne onderzocht en naar het zieken huis overgebracht, waar vier hunner na verbonden te zijn weer naar huis konden gaan. De 78-jarige mer. A. P. B. uit Sneek liep zware verwondingen aan het gelaat op, de 52-jarige mevr. B. van L uit Rotterdam kreeg een hersenschudding en de 38-jarige mevr. N. H. uit Steen- wijk brak een been. De chauffeur en de bestuurder der personen auto kwamen met de schrik vrij. De autobus was van binnen ge heel vernield, terwijl de voor kant der personenauto flink be- De Eoka (Grieks Cyprische ver zetsorganisatie op - Cyprus) heeft vlugschriften verspreid waarin de Eoka-leider, generaal Digenis, oproept tot algemeen verzet. Zijn oproep is gericht tot „alle eerlijke Grieks-Cyprioten". Generaal Digenis zegt in deze oproep dat hij een militair is die geen belangstelt in politieke za- kan. De regering van Guatemala heeft voor het gehele land voor de duur van dertig dagen de staat van beleg afgekondigd en een uitgaansverbod tussen 21 en 6 uur ingesteld. Het kabinet onder leiding van president Castello Armas nam deze besluiten naar aanleiding van studentenbetogingen op maandagavond, die aan drie per sonen, onder wie een politieman, het leven kostte en waarbij ver scheidene personen verwondin gen opliepen. De regering maakte bekend, dat zij alle wettelijke middelen, welke haar ter beschikking staan, zal gebruiken om „onmiddellijk een absoluut einde te maken aan de subversieve acties en misda dige bedoelingen van de vijanden van het Guatemalaanse volk". De schuldigen zoudem onder de communisten moeten worden ge zocht. ,V VRIJDAG 29 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nws; 8.15 Hoogmis; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.05 Pianoduo; 10.30 Gram.; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Instr. octet; 12.00 An gelus; 12.03 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor de plattelandsvrouwen; 12.40 Instr. trio; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmu ziek; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Orkest; 15.25 Gram.; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kin derkoor; 17.40 Beursberichten; 17.45 Pianorecital; 18.05 Lichte muziek; 18.30 Vragenbeantwoor- ding; 18.45 Gram.; 18.50 Sport; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Verzoekprogr. voor de mili tairen. Nationaal programma: 20.00 Nws; 20.05 Feestappèl; 21.30 Toespraak; 21.45 Dansmuziek; 22.15 Taptoe; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 13.50 Dagsluiting. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 7.55 Cau serie; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 School radio; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 19.20 Voor de kleu ters; 10.40 Gram.; 11.35 Tenor, viola da gamba en clavecimbel; 12.00 Amus. muziek; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.35 Sport; 12.50 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Dansmuziek; 13.55 Koersen; 14.00 Pianoduo; 14.35 Causerie; 14.55 Viool en harp; 15.20 Gevar. progr.r 16.00 Orgel spel; 15.30 Voor de jeugd; 17.00 Muz. causerie; 17.40 Lichte mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.50 Vak- verenigingsnieuws; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Harmonie-orkest; 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Cau serie; 19.50 Idem; 19.55 Berichten. Nationaal programma. (Zie Hil versum I.) BRUSSEL (VI): 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Ope ramuziek; 16.30 Gr.; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muziek; 17.45 Gram.; 18.00 Zang en piano; 18.10 Voor dracht; 18.20 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Orkest; 21.00 Kunstkaleidoscoop; 21.15 Orkest; 22.00 Nws; 22.15 Causerie; 23.30 Zang en piano; 22.55 Nieuws. INBRAAK IN BIBLIOTHEEK: ƒ15.000 VERDWENEN. Woensdagnacht is ingebro ken in de openbare bibliotheek aan de Bilderdijkstraat te Den Haag. De inbrekers kwamen binnen door verbreking van een ruitje van de kelderruimte aan de straatzijde. De brandkast in de kantoor ruimte op de parterre is daaruit versleept naar de uitleenruimte (ca. 6 m) en daar op de voorzijde gelegd. De achterzijde is open gescheurd, Uit de brandkast is ontvreemd een aanzienlijk be drag van nog als salaris uit te betalen gelden. Het bedrag is rond 15.000.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5