Dulles over de verhouding tussen Oost en West De aanleg van een oliebuisieiding naar het Ruhrgebied Onrust in Zuid-en Midden Amerika WBÊm Hoge Raad wijst het beklag van Mej. Pino af Het communisme in Afrika HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Vacantie aanbieding! VOERMAN- de PAUW DONDERDAG 28 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3802 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Wat doet Zuid-S!avië De verhouding tussen oost en west Stalin wilde functie aan Togliatti afstaan Perzië en de Sowjet-Unie Het uitgestelde bezoek van Nehroe Het Duitse vraagstuk De communistische partijen Tsjecho-Slowakije acht Amerikaanse propaganda- ballons gevaarlijk voor luchtvaart IJsland 10 Korting T ito we. er thui De kabinetsformatie Prinses Beatrix teruggekeerd O verleg over repatriëring van Ambonezen DE ZAAK SCHOKKING Keus gaat tussen Wilhelmshaven en Rotterdam Vijfde arrestatie in de Belgische fraudezaak Het pensioenvraagstuk in de Franse Nat. Vergadering Aanslagen op Cypius Jrankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. viverteritieprijs per mm 15 et; minimum per rdvertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Minister Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie verklaard, dat de V. S. nauwkeurig aandacht i>esteden aan hun betrekkingen met president Tito van Zuid- Slavie maar dat er geen bewijzen «jn, dat Tito zich als een gevolg van zijn bezioek aan Moskou de wet dom' de Sowjet-Unie laat voorschrijven. De minister hoopte, dat het congres, dat zich Ibezig houdt met het program \jor hulp aan het buitenland, niets zal doen waal door vooruitgelopen wordt op de kwestie van de betrekkingen met Zufd-Slavië. Dulles voegde hier aan toe, dat de V.S. zich nog geen definitief oordeel over Tito's bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie hebben gevormd. Hij was van oordeel, dat het toezicht van Moskou op de com munistische partijen buiten Rus land zeer sterk is verzwakt. Over de verhouding tussen oost en west zei minister Dulles, dat president Eisenhower binnen én kele dagen met leden van de rege ring en de nationale veiligheids raad een beslissing zal nemen over brede richtlijnen voor het contact tussen de V. S. en de Sowjet-Unie. Hoewel deze richt lijnen „vast en duidelijk" zullen In zijn verklaring van het af- gelopien weekeinde heeft Togli atti, de leider van de Italiaanse communisten, meegedeeld, dat Stalin hem, toen hij in januari 1951 voor herstel van gezondheid in Moskou was, voorstelde zijn functie van secretaris van de Ita liaanse partij op te geven en die van secretaris-generaal van de Kominform op zich te nemen. Togliatti had om politieke en persoonlijke redenen zich daarte gen verklaard en Stalin nam ten slotte zijn voorstel terug. Woensdag zijn in Moskou be sprekingen begonnen met de Perzische delegatie onder leiding vani de sjah. Van Russische zijde nemen president Worosjilof, partij secretaris Chroesjtsjef, premier Boelganin, vice-premier Mikojan en minister van handel Kabanof aan de onderhandelingen deel. Westelijke waarnemers had den niet verwacht dat de sjah, als constitutioneel monarch, daarbij ook een actieve rol zou spelen. De onderwerpen van ge sprek zijn niet bekendgemaakt. De Indiase premier Nqhroe heeft president Eisenhower doen weten dat hij hoopt dat zich in de toekomst een nieuwe gelegen heid zal voordoen voor een on derhoud. Zoals gemeld zijn de besprekingen van beide, staats lieden. die van 7 tot 10 juli te Camp David in Maryland zouden plaats vinden, uitgesteld. Eisen hower had Nehroe verzocht een nieuwe datum voor te stellen maar Nehroe heeft dat in zijn, via de Indische ambassade ge geven, antwoord niet gedaan. zijn, was Dulles toch van mening dat de contacten tussen de twee landen van geval tot geval zul len worden beoordeeld. De minister zei dit in antwoord op vragen over zijn recente be sprekingen met zijn Franse ambt genoot, Pineau, over handels- en andere relaties tussen oost en west. Over de beginselen inzake uitwisseling tussen de twee ge bieden waren d.e ministers het eens geweest, doch wellicht zou den zij omtrent de uitvoering uit eenlopende meningen hebben. Ook was Dulles het er met Pineau geheel over eens geweest, dat er in het Sowjet-blok een diepgaande verandering ten gunste van de arbeiders gaande is. Dulles herinnerde er aan, dat de Sowjet-Unie op de laatste con ferentie van de ministers van Binnenlandse Zaken van de „Gro te Vier" in oktober en november van het vorige jaar naar een al gemene uitwisseling tussen oost en west had verworpen. Sindsdien waren er echter enige aanwijzin gen geweest, dat tenminste de Sowjet-Unie bereid is tot uitwis seling op bilaterale basis. Minister Dulles verklaarde, dat het westen van plan is, de druk op de Sowjet-Unie te handhaven Naar zijn mening geloofde de IJslandse bevolking kennelijk, dat er van Sowjet-zijde minder gevaar dreigt dan in 1949. De V.S. waren evenwel van oordeel, dat het gevaar groter is, omdat de Sowjet-Unie haar houding vrij wel elk ogenblik kan veranderen. Overigens herinnerde minister Dulles er aan, dat IJsland tot de NAVO was toegetreden, in de veronderstelling dat er geen bui tenlandse troepen op het eiland zouden worden gelegerd. Dit was echter wel gebeurd, als gevolg van de toegenomen spanning na het uitbreken van de oorlog in Korea. Thans bestond evenwel de neiging om de NAVO niet meer te beschouwen als een louter mi litaire organisatie. Dulles gaf als zijn mening te kennen, dat het probleem van de basis op IJsland door de NAVO moet worden besproken, aange zien de V. S. een agent van deze organisatie zijn. De minister verklaarde, dat er in communistische partijen bui ten het Sowjet-blok, zoals in En geland. Italië en de V. S., ernstige ontevredenheid bestaat over de huidige Sowjet-leiding. De anti-Stalin campagne in Rusland heeft het internationale communisme in „een staat van verwarring" gebracht, doordat 't tegelijk met „zekere grondwaar heden" is geconfronteerd. „Een van deze waarheden is, De Tsjechoslowaakse regering heeft in een brief aan de interna tionale organisatie voor de bur gerluchtvaart de Amerikaanse verklaring verworpen, dat de bal lons met propagandabiljetten, die door het „comité voor een vrij Europa", een particuliere Ameri kaanse anti-communistische orga nisatie, in Wjest-Duitsland, met bestemming Tsjecho-Slowakije worden losgelaten, gevaarlijk voor de luchtvaart zijn. De Tsjechoslowaakse regering herhaalt in de brief de eis, dat dergelijke ballonnen niet meer zullen worden losgelaten. (Advertentie.) Speciale teneinde een herenigd Duitsland dat het communisme zeer moeilijk tot stand te brengen. Bij het jong e€n doeltreffend instrument van ste bezoek van bondskanselier Adenauer aan Washington was men het er over eens geweest, dat men veel meer moet doen dan een zuiver passieve politiek ten aanzien van deze kwestie volgen. Er was afgesproken, dat de V. S. en de bondsrepubliek de Russische houding inzake het Duitse vraagstuk zullen beschou wen als een toetssteen voor hun betrekkingen met Moskou. Op die manier verwachten de twee landen het soort druk op de Sowjet-Unie uit te oefenen, dat indertijd na vele jaren van onder handelingen leidde tot de sluiting van 't staatsverdrag met Oosten rijk. In antwoord op vragen over 't verzoek van IJsland om terug trekking van de Amerikaanse strijdkrachten, verklaarde Dulles, dat IJsland op zijn hoede moet blijven tegenover „de voortduren de Sowjet-dreiging". Hij be schouwde de Amerikaanse basis op het eiland als een belangrijk element in het westelijke verdedi gingsstelsel. de koude oorlog is zonder een ijzeren discipline en een bruut ter rorisme, zoals doer Stalin wer den gebruikt, aldus de Ameri kaanse minister. Aan de andere kant zou een dergelijk bewind niet eindeloos worden getole reerd. als het niet een opeenvol ging van successen oplevert. In de afgelopen jaren had de Sowjet- politiek, naar de mening van Dul les, in het geheel geen overwin ningen opgeleverd. Hij verwierp de theorie, dat de communistische kritiek op Mos kou een van tevoren beraamd plan vormde om de nieuwe Sow- jet-politiek van onafhankelijk heid voor alle nationale commu nistische partijen te dramatise ren. Volgens de minister zijn er sterke bewijzen, dat de kritiek 'n gevolg was van wezenlijke me ningsverschillen en ontevreden heid. De nieuwe ontwikkeling heeft echter voor het westen nieuwe problemen geschapen en het is van bijzonder belang, dat het wes ten zijn eenheid en kracht hand haaft. aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken. Met ingang van hedenop alie mantel- costumes en zomermantels Noordstraat 51 53 Ter is „Tan joeg" meldt, dat presi dent Tito bij de grensplaats Ki- j kinda door ruim zestigduizend personen werd verwelkomd, toen hij weer voet op Zuid-Slavische bodem zette. Een recente foto van Z. K. H. Prins Bemhard, die morgen zijn 45e verjaardag viert. De kabinetsformateur dr. W. Drees heeft woensdagmorgen de demissionaire minister van Bin nenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, ontvangen. Woensdagmiddag om half vier is Prinses Beatrix van haar be zoek aan Italië teruggekeerd. De „Dakota", die de Prinses en haar reisgezelschap terugbracht, land de op Soesterberg, waarna Prin ses Beatrix onmiddellijk naar Soestdijk vertrok. Naar wij vernemen, zal heden in het gebouw van de Indonesi sche vertegenwoordiging in Den Haag de eerste bespreking ge houden worden over de repa triëring naar Indonesië van in Nederland verblijvende Ambone zen. Van Ambonese zijde wor den deze besprekingen gevoerd door vertegenwoordigers van een overkoepelende organisatie, die een 400-tal Ambonese gezin nen zou omvatten en van Indo nesische zijde door de zaakgelas tigde in Nederland, de heer Kweedjiehoo, en de heer P. de Queljoe. Laatstgenoemde is vo rige week door de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken Rusljtn Abdulgani, naar Bonn ontboden om instructies voor dit overleg te ontvangen. Het initiatief tot deze besprekin gen is uitgegaan van de zijde der Ambonezen, die hun terug keer naar Indonesië voorstaan. Naar wij vernemen is het be klag van mej. Pino, die zich tot de Hoge Raad had gewend om dat de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank geen straf vervolging heeft ingesteld tegen de burgemeester in Den Raag, mr. F. M. A. Schokking, door de Hoge Raad afgewezen. De financiering van het uitbag geren van een havengebied in Wilhelmshaven is verzekerd. De regering van Neder-Saksen heeft dinsdag besloten deel te nemen aan de financiering voor het uit diepen van de haven nodig voor de Ibouw van een olieopslaginstal- iatie in Wilhelmshaven. Ortiz Orellana, directeur-gene- raal voor de openbare veiligheid in Guatemala, heeft woensdag ge zegd, dat zijn regering plannen heeft ontdekt voor een invasie van Guatemala, vanuit Mexico en Salvador. De regering zou geloven dat ondanks het ontdekken van de plannen de invasie toch plaats zal heibben. De president van Peru, Manuel Ordria, heeft dinsdagavond een decreet getekend waarlbij alle grondwettelijke garanties voor de duur van dertig dagen worden opgeheven. De tekst van het decreet is door de Peruviaanse nationale radio omroep bekend gemaakt. Eir wordt in gezegd, dat aansla gen op het leven en goed van Pe ruviaanse burgers zijn gepleegd en dat het de taak van de rege ring is de openbare veiligheid te handhaven. In politieke kringen in Mexico is men van mening dat het com plot tegen de Cubaanse president, Fulgencio Batista, het meest ge durfde was dat ooit op Mexicaan se bodem tegen een vreemd land werd gesmeed. Zulks naar aanleiding van het feit dat maandag in Mexico twin tig Cubaanse vluchtelingen wer den gearresteerd, die ervan wor den beschuldigd een aanslag op president Batista te hebben wil len plegen. Volgens de politie zijn zondag 17 personen uit Guatemala uitge wezen en 200 gearresteerd. Maan dag zijn nog eens 168 imensen aan gehouden na een studentenbeto ging, waarbij twee doden vielen. Uit de Peruviaanse hoofdstad Lima wordt bericht, dat aldaar en in Callao, waar studenten onge geregeldheden hadden veroor zaakt, de rust volkomen is weer gekeerd. Het zag er naar uit, dat het werk woensdag zou worden hervat. De totale kosten worden ge raamd op ongeveer 41 miljoen mark waarvan 12 miljoen mark voor rekening van Neder-Saksen- zal komen. Het restant zal door de federale regering worden ge dragen. De minister van Finan ciën Van Neder-Saksen heeft de Westduitse minister van Econo mische Zaken van dit besluit van zijn regering in kennis gesteld. Hij heeft hierbij te kennen gege ven dat naar de mening van de regering van Neder-Saksen uit sluitend de federale regering ver plicht is tot uitbreiding en onder houd van waterwegen zodat er geen juridische verplichting voor Neder Saksen bestaat een deel van de kosten te dragen. Naar Reuter voorts nog meldt heeft een woordvoerder van het ministerie van Economische Za ken van Neder-Saksen o.m. nog verklaard, dat de maatschappijen welke het besluit moeten nemen over de aanleg van de oliebuisiei ding naar het Ruhrgebied hadden gevraagd of haar belastingconces sies en kredieten zouden worden toegestaan indien de beslissing in zake de aanleg van de leiding ten gunste van West-Duitsland zou vallen. Volgens de woordvoerder Op bevel van de rechter van instructie is men overgegaan tot een vijfde arrestatie in verband met de fraude-zaak onder hoge Belgische ambtenaren. Gearres teerd is de gevolmachtigd minis ter, directeur van de buitenland se markten, Nys. was aan de maatschappij deze verzekering gegeven. Volgens deze woordvoerder is het voor West-Duitsland een nationaal be lang dat de buisleiding uitsluitend op Westduits grondgebied zal lo pen. Nu de financiering wat de aan leg van de haven in Wilhelmsha ven verzekerd is, kan volgens DPA worden aangenomen, dat de oliemaatschappijen, welke de kos ten voor de buisleiding zelf zul len dra'gen, ten gunste van Wil helmshaven zullen besluiten. Zo als bekend gaat de keus tussen Wilhelmshaven en Rotterdam. De regering-Mollet heeft de stemming over de eerste van twee moties van vertrouwen, in gediend bij de behandeling in de Franse nationale vergadering van het wetsontwerp op de pen sioenen, met 269 tegen 115 stem men gewonnen. De aanvaarde motie behelsde goedkeuring der surplus-uitga- ven tot een bedrag van 140.000.000.000 franc (de franc is iets meer dan een cent) per jaar, die de door de regering voorgestelde verhoging der pen sioenen met zich brengt. Daarna werd onmiddellijk overgegaan tot de stemming over de tweede motie van ver trouwen die op het gehele wets ontwerp betrekking heeft. Deze stemming won de rege ring met 327 tegen 19 stemmen. De voorzitter van de Neder- duits-Geref. kerk in Zuid-Afrika, dr. Badenhorst, heeft tegenover vijftig zendelingen uit de vier provincies van de Unie ver klaard, dat er „overvloedige be wijzen" zijn, dat in geheel Afri ka, in het bijzonder langs de oostkust, een communistische or ganisatie met centra in Egypte en Ethiopië werkzaam is. Dr. Badenhorst zei dit op een bijeenkomst te Bloemfontein, waar gesproken werd over het rapport-Tomlinson, waarin een regeringscommissie haar visie geeft op het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika. Hij noemde de Unie het bol werk van het Protestantisme en Calvinisme op het Afrikaanse vasteland. Naar zijn mening zul len de inheemsen gemene zaak met de communisten maken, als zij niet voor het christendom worden gewonnen. Zuid-Afrika zag hij als de „reageerbuis" voor de betrekkingen tussen de ras sen, een buffer tussen Oost en West, tussen de democratie en het communisme en tussen het christendom en het heidendom. Naar zijn mening zouden de beschaving en het christendom ten dode zijn gedoemd, als de blanken uit Zuid-Afrika zouden verdwijnen. „Wij geloven, dat wij door God met een bedoeling zijn geplaatst en niet zo maar door de stroom der tijden op de kusten van Afrika zijn aange spoeld", aldus dr. Badenhorst. Hij was van mening, dat de moderne industrie de inheemsen in een chaos heeft gestort, en hij noemde een uitgebreide en goed georganiseerde zendingspolitiek een gebiedende noodzaak voor de gestage vooruitgang van de Afri kaanse kerk. De Rooms-Katholieken waren op dit gebied de Protestanten ver vooruit. In vele gevallen was de toeneming van de activiteit van de missie „fenomenaal". Aange zien het zendingsgebied in Zuid- Afrika op het gebied van rassen en religie niet homogeen is, moe ten de kerkelijke leiders de toe stand in dit land niet louter van een politiek of rassenstandpunt bezien, aldus de voorzitter van de Nederduits-Geref. kerk in Zuid-Afrika. De raadsman van mej. Pino, mr G. ter Laan te Utrecht zeide 't ANP desgevraagd, dat hij nog niet heeft uitgemaakt wat hij na deze afwijzende beschikking zal gaan doen. Hij heeft de uit voerige stukken nog niet bestu deerd. In elk geval staat nog altijd een weg open van een ci viele procedure, zo verklaarde l»ij. De afwijzing van het beklag van mej. Pino is geformuleerd in een beschikking van de Hoge Raad, die in raadkamer geno men werd. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad brengt ter voorbereiding van zulk een be schikking een conclusie uit, die de strekking heeft van «en ad vies. Het beklag is overeenkomstig het verslag van de advocaat-ge neraal Langënmeijer, ongegrond verklaard. De Hoge Raad stelt voorop, dat hij volgens de wet onbevoegd is voor wat betreft het door mej. Pino mede gedaan iceklag over beweerde beledi ging van haarzelf en van de Joodse volksgroep en bevoegd al leen voor wat aangaat de arresta tie en uitlevering aan de S. D. van het gezin Pino. Bij de beoordeling van dit laat ste neemt de Raad veronderstel- lenderwijs als uitgangspunt de niet viel té twijfelen, vervolging is achterwege gelaten, ook wan neer de gevolgen van dit falen zeer ernstig waren. Nu hierbij komt, dat inmiddels zo lange tijd is verlopen, oordeelt de Hoge Raad, dat zeker geen reden voor vervolging meer bestaat. Uit het verslag van de advocaat- generaal zij nog vermeld, dat deze opmerkte, dat de eer van de fa milie Pino in het minst niet in geding is, zodat dit punt ook niet zijdelings voor de vervolging van het feit der arrestatie en uitleve ring van belang is. De noodlottige afloop sluit elke veronderstelling in hun nadeel uit. Hun gedrag, waardoor zij hun gastheer sluw hebben gedekt, verdient zelfs gro te eerbied. Ook mr. Schokking heeft achteraf hun goede trouw niet in twijfel getrokken. .Nog steeds blijven de tempera turen in grote delen van west en midden-Europa vbor de tijd van het jaar aan de lage kant. Alleen in Zuid-Frankrijk in de middag steeg het kwik tot ongeveer 28 graden. De aanvoer van koude lucht wordt in stand gehouden door 'n juistheid van het door de verzoeK- gebied van hoge luchtdruk ren westen van Ierland en een de ster gestelde. Daartoe behoort dat mr. Schokking in de mening heeft verkeerd, dat hem een val strik werd gespannen en behoort ook een wijze van doen van het echtpaar Pino, die deze mening hoezeer zij achteraf onjuist is ge bleken naar het oordeel van de Hoge Raad, verklaarbaar maak te. In dit verband acht de Hoge Raad mede van belang de wijze waarop mr Schokking vooraf uit 's-Gravenzande was heengegaan, de inlichtingen die hem omtrent de beide veldwachters te Hazers- woude waren verstrekt en de aan wezigheid, toen reeds, in die ge meente van een groot aantal on derduikers. De Hoge Raad acht het hoogstwaarschijnlijk, dat, in dien over de vervolging kort na de bevrijding zou zijn beslist, met pressie ooven Scandinavië. Aan de noordtlank van het hogedrukgebied trekt inm daeis een kleine storing in de rich.mg van jüngeland. Deze storing zal in ons land de wind vandaag naar west tot zuidwest doen krimpen. Als ge volg daarvan zal de temperatuur iets hoger worden. Regen van be tekenis wordt niet verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Wind krimpend naar zuidwest. Vooral aanvankelijk zonnige perioden en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Zwak ke tot matige wind krimpend dit zelfde beeld van de feiten voor naar zuidwest. Dezelfde tempera ogen, het niet tot vervolging zou zijn gekomen. Het vervolgingsbe leid bij de bijzondere rechtsple ging is toch overwegend zo ge weest, dat bij falen in een bepaald geval van personen aan wier goed vaderlandse gezindheid overigens In het dorp Akaki ten Westen van Nicosia is dinsdagavond een Griekse boer door verzetsliedfin neergeschoten. Hij werd als ver rader beschouwd. Een Griekse aannemer in Pa phos is woensdagochtend door een verzetsman zwaar gewond. turen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 29 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN v.m. n.m. 5.26 5.41 6.01 6.16 6.41 6.56 6.51 7.06 Juni. op onder op onder 28 4.24 21.06 23.07 9.58 29 4.25 21.08 23.25 11.05 30 4.25 21.05 23.44 12.13

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1