betekenióket <~ITlidden Premier Mollet verkrijgt twee maal vertrouwen Na de verkiezingen op IJsland Doderi en gewonden bij betogingen Guatemala De corruptie in België in De ontevredenheid over het aardappel- en melkbeleid in de Wereld-strategie HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De communistische partij in België OVER OLIE, ARABIEREN EN TURKIJE WOENSDAG 27 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3801 EERSTE BLAD rusland stelt UITSTEL VAN DEBAT OVER ALGERIE VOOR Voorstel echter afgewezen Ontwapeningscommissie van V N. cp 3 juli bijeen Duitse film over Paul Kruger in Zuid-Afrika verboden AANSLAG IN LONDEN Nederlandse magazijn meester in Frankrijk verdwenen. Beperking van Britse regeringsuilgaven ZUID-AFRIKA NIET IN POLITIEK ISOLEMENT. Protest tegen belasting van wegvervoer in Frankrijk Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 - Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand f 1.80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pe» advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Rusland heeft dinsdag in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voorgesteld het debat over de kwestie Algerië voor onbe paalde tijd uit te stellen. Het voorstel werd ingediend door de Russische gedelegeerde Arkady Sobolef, onmiddellijk na dat de raad was bijeengekomen op verzoek van 13 Arabische en Aziatische landen. Het verrassende Russische voorstel volgde op een 'bespreking tussen Sobolef en de Australische voorzitter van de raad, dr. E. Ro nald Walker. Nadat de Franse gedelegeerde, Herve Alphand, had meegedeeld zich tegen dit Russische voorstel te verzetten, werd dit voorstel met zeven stemmen tegen één bij drie onthoudingen afgewezen. De Veiligheidsraad zal nu dus moeten beslissen over het verzoek van de 13 Arabische en Aziatiscne landen om de kwestie Algerië op te nemen in de agenda. Alleen Rusland stemde voor 't voorstel. Zuidslavië, Iran en na tionalistisch China onthielden zieh van stemming. Rusland had het voorstel om de bespreking uit te stellen gedaan om, zoals afge vaardigde Sobolef meedeelde, de leden van de raad meer tijd te ge ven om de toestand (in Algerië) te bestuderen en de noodzakelijke inlichtingen in te winnen. Be Franse regering van pre mier Guy Mollet heeft dinsdag tweemaal het vertrouwen van de nationale vergadering verkregen inzake de aanvullende begroting voor 1956. Allereerst verkreeg hij het ver trouwen van het parlement op een artikel van het begrotings- ontwerp waarin een belasting wordt ingesteld op wegtransport teneinde de staatsspoorwegen in staat te stellen hun vrachtprijzen te yerhogen zonder klanten te verliezen aan het wegtransport. Men verwacht dat deze belasting ongeveer 20 miljard frank per jaar zal opbrengen. Dit artikel werd met 275 tegen 121 stemmen goedgekeurd. Daarna werd de aanvullende begroting als geheel met 325 stemmen tegen 80 goedgekeurd. Deze aanvullende begroting om vat een bedrag van 162 miljard frank. Verder heeft premier Mollet dinsdag nog tweemaal de ver trouwenskwestie gesteld met be trekking tot het wetsontwerp betreffende hogere ouderdoms pensioenen. Hij heeft de nationale vergade ring verzocht hem het vertrou wen te geven met betrekking tot: 1. De belastingen om deze ho gere pensioenen te financieren, namelijk hogere inkomstenbelas ting en auto-belastin». 2. Het wetsontwerp in zijn geheel. De assemblee zich zich van daag hierover uitspreken. WIJZIGING IN HET KIES STELSEL VOORGESTELD. De Franse nationale vergade ring heeft dinsdag met 320 tegen 250 stemmen een socialistisch voorstel aanvaard, dat in feite een afschaffing van tussentijdse verkiezingen inhoudt. Volgens het voorstel zal de ze tel van een afgevaardigde, die aftreedt of komt te overlijden, worden ingenomen door de vol gende kandidaat op de lijst van de betrokken partij bij de vorige algemene verkiezingen. Er zullen alleen tussentijdse verkiezingen worden gehouden, als bij de vo rige verkiezingen alle zetels in het betrokken district door de zelfde partijlijst zijn gewonnen of indien alle kandidaten op een partijlijst achtereenvolgens heb ben bedankt. Het wetsontwerp gaat nu naar de raad van de republiek. De ontwapeningscommissie van de V. N. zal op 3 juli in het hoofdkwartier van deze organi satie bijeenkomen ter bespreking van het rapport dat is opgesteld door de subcommissie over de recente besprekingen te Londen. In de nazomer zal IJsland met de V.S. en andere NAVO-landen besprekingen beginnen over de toekomst van de Amerikaanse bases op het eiland een van de belangrijkste punten bij de zon dag gehouden parlementsverkie zingen. De leider van de onafhankelijk heidspartij, premietr Olafur Thors, en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Gudmundsson van de progressieve partij, heb ben toegezegd, dat IJsland lid zal blijven van de NAVO. Laatstge noemde heeft verklaard, dat, hoe wel zijn partij gekant is tegen de aanwezigheid van Amerikaanse In verband met de corruptie .op het departement van Buitenland se Zaken schrijft „Le Peuple": Sommige bladen hebben de vraag gesteld of de regering snel genoeg de nodige stappen heeft gedaan om een vervolging in te stellen. Wij kunnen hierop bevestigend antwoorden. Zodra de ministers in het bezit.waren van afdoende bewijzen, hebben zij het als hun plicht beschouwd deze aan het parket door te geven. Alleen een gerechtelijk onder zoek en de daarmede gepaard gaande huiszoekingen konden 'n volledig licht werpen op de gege vens die aan de minister waren meegedeeld". Het blad verklaart voorts maandagavond te hebben verno men dat het parket de kantoren van de gedelegeerde beheerder van een belangrijke elektrici teitsonderneming, die haar zetel te Brussel heeft, heeft verzegeld. Het Zuidafrikaanse regerings dagblad ,,Die Transvaler" meldt dat een vóór de tweede wereld oorlog door de Duitse nationaal- soeialisten vervaardigde film over „OOm Paul Kruger", de voorma lige president der boeren-repu- bliek Transvaal, die grote bekend heid verwierf in de strijd tegen Engeland, dat de boerenrepublie ken vóór de eerste wereldoorlog met wapengeweld onderwierp, voor vertoning in Zuid-Afrika ver boden is. De politieke medewerker van „Die Transvaler", die dit meldt, voegt hieraan toe dat van offi ciële zijde geen reden voor het verfcod is medegedeeld. De film is in het begin van dit jaar voor leden der Zuidafrikaan se volksvertegenwoordiging ver toond. Enkelen hunner hadden toen verklaard dat de film be paalde geschiedkundige feiten on juist weergeeft en verkeerde voorstellingen wekt. Deze volksvertegenwoordigers waren ook van mening dat de film niet bevorderlijk zou zijn voor de goede verstandhouding tussen de verschillende in Zuid- Afrika wonende rassen. De film is indertijd door het nationaal-socialistische Duitsland en het fascistische Italië, en later door de Sowjet-Unie, als anti westers propagandamiddel ge bruikt. Strijdoms verklaring te Londen De te Johannesburg verschij nende „Rand Daily Mail" schrijft dat de Zuidafrikaanse premier Strijdom niet het recht had te Londen namens het gehele Zuid afrikaanse volk te spreken, toen hij het had over de mogelijkheid, dat de Zuidafrikaanders van Zuid-Afrika een republiek zouden willen maken. „E>e heer Strijdom deed het voorkomen, alsof hij hierin na mens alle Afrikaanders sprak. Doch dit is volkomen onjuist. Hij had niet verder kunnen gaan dan te zeggen, dat de aanhangers van zijn nationale partij een Zuidafri kaanse republiek wensen", aldus de „Rand Daily Mail". Het gerucht ging, dat deze onder neming met de corruptie te ma ken had. Volgens de Libre Belgique heeft Olivier Gérard, directeur-gene raal van de buitenlandse handel, met Zuid-Slavië onderhandeld. Tegen alle verwachtingen in, zo voegt het blad er aan toe, zijn kredieten ten bedrage van ver scheidene miljarden aan dat land toegekend, waar Belgische fir ma's o.m. talrijke cokesovens bouwden. Bij betogingen, die Guatema- laanse studenten maandagavond in de hoofdstad Guatemala heb ben gehouden, zijn twee demon stranten gedood en negentien ge wond. Talrijke studenten zijn ge arresteerd. De botsing met de politie, waar bij de slachtoffers vielen, deed zich voor in de hoofdstraat van Guatemala, in de onmiddellijke nabijheid van het presidentiële paleis. De politie wilde beletten, dat de studenten hun mars voort zetten. Hierbij werd geschoten, met het bovenvermelde gevolg. De regering had de studenten tevoren gewaarschuwd dat zij „met alle middelen" betogingen zou tegengaan, indien deze in de straten van de hoofdstad zouden worden gehouden. Er is sinds maandagmiddag censuur ingesteld op voor het buitenland bestemde perstele grammen uit Guatemala. lingen samenvalt met een ver hoogd prestige der socialistische landen onder de Belgische socia listische arbeiders en militairen. Het hoofdbestuur ziet in de ge beurtenissen, die zich thans in de socialistische wereld voordoen, belangrijke elementen die de on ontbeerlijke eenheid van actie der Belgische arbeiders in de strijd tegen het kapitalisme, voor het behoud van de vrede en de ont wikkeling van de maatschappe lijke vooruitgang, bevorderen. In de resolutie staat dat de „haat van de kapitalistische we reld jegens de Sowjet-Unie" vol doende was om het klimaat in de Sowjet-Unie van „overdreven wantrouwen waardoor de ernsti ge fouten mogelijk werden", te verklaren. De resolutie eindigt met de woorden „Lang leve de commu nistische partij van de Sowjet- Unie en lang leve de eenheid der Belgische arbeiders". Het blad „Le drapeau rouge" maakt de tekst bekend van de tijdens het weekeinde door het hoofdbestuur der Belgische com munistische partij goedgekeurde resolutie over de weerslag van het twintigste congres der Rus sische communistische partij. In de resolutie heet het onder meer, dat het hoofdbestuur de schendingen van de revolutionai re wetten en van de voorschrif ten der socialistische democratie, in de U.S.S.R. ontoelaatbaar acht. Het erkent dat de Belgische communistische partij zich ver giste toen zij, in de hitte van haar strijd voor de verdediging van het land van het socialisme, niet voldoende aandacht schonk aan de mogelijkheid van te vermijden buitensporigheden die thans trouwens aan de kaak worden ge steld. Het hoofdbestuur stelt vast dat de moedige erkenning der dwa- De studenten hadden betoogd als protest tegen het regerings besluit om de „grondwettelijke waarborgen" op te schorten en de staat van beleg af te kondi gen. Maandagavond had een aantal studenten van de rechtshoge school zich in het universiteits gebouw verschanst, waarop dit door de politie werd omsingeld. Volgens nog niet bevestigde be richten zou de voorzitter van de vereniging der studenten in de rechten zijn gearresteerd. Nader wordt gemeld dat er drie doden en negentien gewonden zijn. De toestand van twee der gewonden is ernstig. Onder de om het leven gekome- nen bevindt zich de voorzitter yan de vereniging der studenten in de rechten, Alvaro Castillo. Behalve studenten zijn ook linkse advocaten en journalisten gearresteerd. De arrestanten wor den beschuldigd van „ondergrond se bedrijvigheid". Zij zouden met vorige Guatemalaanse regeringen hebben samengewerkt, en met name met die van de met com munistische steun aan de macht gekomen voormalige president Jacobo Arbenz, die in juni 1954 door een militaire Junta, onder leiding van de huidige president Zekere Thomas Smithson, van wie gezegd wordt dat hij contact had met kameraden van Billy HUI en Jack „Spot" Corner, bekende figuren uit de Londense onder wereld, is maandag het slachtof fer geworden van een overval. Volgens omwonenden hadden vier mannen Smithson voor zijn huis in west-Londen staan op wachten. Drie van hen waren hem naar binnen gevolgd, waarna er geschoten was. De mannen kwamen daarop naar buiten ge rend en verdwenen met een ge reedstaande auto. Even later as Smithson naar Ibuiten komen wankelen. Hij was in de mond geschoten en overleed in het zie kenhuis. Carlos Castillo Armas, werd af gezet. De telefoonverbindingen tus sen de hoofdstad Guatemala en Mexico zijn maandag, kort voor middernacht plaatselijke tijd, ver broken. De politie van Dieppe stelt een onderzoek in naar de geheimzin nige verdwijning van een Neder landse magazijnmeester, A. M. de Haan, woonachtig te Rotter dam. 15 juni j.l. was deze in gezel schap van een chauffeur in een vrachtauto in Dieppe aangeko men voor het afleveren van goe deren, die moesten worden ver scheept. Dezelfde avond vertrok de chauffeur alleen naar Rotter dam. Van de H. heeft men niets meer vernomen. Deze had 1600 bij zich. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. troepen, hij er voorstander van is, dat de grote basis te Keflavik door IJslandse en Amerikaanse technici in paraatheid wordt ge houden. Waarnemers te Reykjavik zijn van oordeel, dat IJsland zal aan dringen op herziening van het verdrag met de V.S. van 1951, maar dat het zijn eerdere eis van volledige ontruiming van de ba sis zal verzachten. Bij de verkie zingen zijn de (conservatieve) onafhankelijken de grootste par tij gebleven, hoewel zij twee ze tels hebben verloren. Premier Thors verklaarde, dat er nog nooit zoveel stemmen op zijn par tij waren uitgebracht. De zetelverdeling (tussen haak jes de resultaten van de verkie zingen van 1953) was als volgt: Onafhankelijkheidspartij 19 (21), vooruitstrevenden 17 (16), so ciaal-democraten 8 (6), volksalli antie 7 (7), nationale defensie- partij 0 (2) zetels. De volksalliantie is een coalitie van communisten en linkse socia listen. Deskundige voorspellen, dat de onafhankelijken en progressie ven mogelijk met deelneming van de sociaal-democraten een coalitieregering zullen vormen, grotendeels naar het model van het vorige kabinet. De meeste waarnemers sluiten samenwerking tussen de sociaal democraten en de volksalliantie uit, gezien de felle rivaliteit tus sen deze groepen. De Britse minister van Finan ciën heeft dinsdag medegedeeld, dat de Britse regering haar uit gaven dit jaar met 76 miljoen pond sterling zal beperken. Hier van zal een bedrag van 36,5 mil joen pond sterling betrekking hebben op het defensie-program ma, 14 miljoen op defensie uitgaven van civiele departemen ten en 25,5 miljoen op uitga ven door andere civiele departe menten. Bij de indiening van zijn be groting in april j.l. had de mi nister medegedeeld, dat de re gering voornemens was de uit gaven dit jaar met minstens 100 miljoen te verminderen, hetgeen het alternatief zou zijn voor hogere belastingen. De raming van de uitgaven voor defensie voor dit jaar be draagt 1,5 miljard. De minis ter deelde het Lagerhuis mede, dat 11 miljoen zou worden be zuinigd bij de marine, bijna 17 miljoen bij het leger en ongeveer 8.750.000 bij de luchtmacht. De premier van de Unie van Zuid-Afrika, Johannes Strijdom, heeft in Londen ontkent dat zijn land op weg naar isolement zou zijn. Strijdom, die in Londen is voor de conferentie der eerste minis ters van het gemenebest, zei dat als de meerderheid der kiezers zich vóór 'n republikeinse staats vorm zal uitspreken, dit nog niet wil zeggen dat het land dan niet meer met Groot-Brittannië en iet gemenebest zal samenwerken. Volgens Strijdom zijn behalve de defensiebelangen, ook de econ- nomische en financiële belangen van Zuid-Afrika en het gemene best zo nauw verbonden, dat de handel en andere economische be trekkingen eerder versterkt en uitgebreid dienen te worden. Over de politiek van rassen scheiding zei de premier, dat men hiervan in het buitenland een ver wrongen beeld heeft. Hij vond „dat het aan ieder wel denkend mens duidelijk moest zijn, dat de blanken, die in Zuid- Afrika numeriek verre in de min derheid zijn, het beheer van het land in eigen hand dienèn te hou den, omdat zij anders óf het land moeten verlaten, óf zich op moe ten laten nemen in de geweldige zwarte meerderheid". •fa De Nw-Zeelandse minister van Gezondheid heeft maandag ver klaard dat het aantal immigran ten van 15.000 tot 10.000 per jaar zal worden verminderd. In zijn openingsrede van de al gemene vergadering van de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw, die in Almkerk is gehouden, toonde de voorzitter, de heer W. G. de Waard, zich be zorgd over de ontwikkeling, die zich in Nederland ten aanzien van het loon- en prijsbeleid aan het voltrekken is. De heer De Waard meent dat Nederland een zeer kwetsbaar land is en waakzaam dient te ziin over de bronnen van zijn wel vaart. Hij zeide dit naar aanlei ding van de in landbouwkringen naar zijn mening bestaande onte vredenheid over de prijzen van aardappelen-, melk- en akker- bouwprodukten. Waarom, zo vroeg hij, kan men niet de moed opbrengen om de prijzen van de onmisbare en nood zakelijke levensbehoeften te ver hogen tot een voor de landbouw bevredigend niveau, waar men wél geld beschikbaar heeft voor auto's, televisietoestellen en a dere kostbare apparaturen? Spreker kan zich voorts niet aan de indruk onttrekken dat de regering met betrekking tot de garantieprijs voor de landbouw een andere kant uit wil dan het Landbouwschap. Bij de berekeningen voor deze garantiebasis zullen vooral de eigenaarslasten voldoende tot uit drukking moeten worden ge bracht, vervolgde hij, en dienen de werkelijk betaalde lonen aan de arbeiders te worden ingescha keld. Het is zeer goed bekend, meent de heer De Waard, dat weinig werkgevers zich voor de officieel vastgestelde lonen werknemers kunnen krijgen en houden. Spreker besloot met een korte beschouwing over de gestelde pünten naar aanleiding van het rapport van het Kon. Nederlands Landlbouwcomité. Transportondernemingen in Marseille en omgeving hebben gisteren gedurende twee uur de wegen naar de stad geblokkeerd. Het was een protest tegen het voornemen van de regering om het wegvervoer te belasten ten einde het exploitatietekort van de staatsspoorwegen te verminde ren. Hoe belangrijk is het Midden- Oosten in de wereld-strategie? Deze vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden in een tijdperk van atoom- en waterstofbommen. Doch zelfs zulke wapens veran deren niets aan de ligging van een gebied of de dichtheid van de bevolking of de aanwezigheid van natuurlijke hulpbronnen. Welke schade de grote mogend heden elkaar ook met atoom-wa penen zouden kunnen toebren gen, de betekenis en de waarde van het Midden-Oosten ten op zichte van de rest van de wereld zal dezelfde blijven. Hoe belangrijk het Midden- Oosten in tijden van oorlog is, kan het best beoordeeld worden wanneer we nog eens de geschie denis van dit gebied tijdens de laatste oorlog nagaan en wel speciaal de periode van maart tot november 1941. Voor Enge land was dit een tijd van ge weldige spanning. De Britten be seften wat er op het spel stond. Zij waren in Cyrenaica versla gen, waardoor de Duitse strijd krachten onder generaal Rommel konden oprukken, de poging om Griekenland tegen de Duitse aan vallers te verdedigen was mis lukt en Kreta was eveneens ver loren gegaan. Tegenover deze verliezen ston den echter ook enige successen, die toendertijd vrij klein leken, maar die strategisch toch van grote waarde bleken te zijn: de verdrijving van de Duitsers uit Irak, de nederlaag en uitdrijving van de Franse Vichy toegewijde strijdkrachten uit Syrië, de defi nitieve vernietiging van de Ita liaanse macht in Oost-Afrika, de succesvolle verdediging van Mal ta en de hevige slagen in de Mid dellandse Zee tegen de As-mo- gendheden. Gevaar uit het noorden. Verschillende factoren kwamen gedurende deze voor Engeland moeilijkste periode van de oor log naar voren, die van blijvende betekenis voor de situatie in het Midden-Oosten zijn. Één van deze factoren was het gevaar van een aanval over land van het noorden uit, die de veiligheid van Egppte, Palestina en Syrië van uit de richting van de Kau- kasus en Perzië, of door Anato- lië naar Syrië zou kunneen be dreigen. Dezelfde mogelijkheid bestaat op het ogenblik nog. Een tweede blijvende factor is de olie. Toen in de zomer van 1941 het gevaar, dat de Duitsers uit het noorden over land zouden oprukken, dreigender vormen aannam, besliste de Britse opper- leiding, dat men als eerste moest trachten de Perzische olievelden en de grote raffinaderij te Aba- don te beveiligen. Dit was nood zakelijk, daar het verlies hiervan het voor de Britten ontzaglijk fnoeilijk zou maken om de oorlog in het Midden-Oosten voort te zetten en dit tevens de strijd van de geallieerden in andere secto ren ongunstig zou beïnvloeden. Op het ogenblik zijn er ook nog andere olievelden en er is verandering gekomen in de over eenkomsten betreffende de raffi naderijen; doch de olie van het Midden-Oosten blijft voorheen één van 's werelds grootste bron nen van energie, een uiterst be langrijk bezit zowel voor de mensen van het land zelf als voor miljoenen anderen. Een derde factor. Het transport is een derde fac tor. Wanneer we alleen Irak be kijken, dan zien we, dat Basra, een waardevolle basis Voor lucht- versterkingen en een landings plaats op de luchtlijn naar India is; gedurende de tweede wereld oorlog was deze plaats ook het uitgangspunt voor de route over land tussen de Perzische Golf en Egypte. Vandaar dat het zo be langrijk is om Basra en de ver binding van deze plaats naar de zee te beveiligen. Voorts is een zekere mate van vijandschap van de zijde van de Arabieren tegenover de Weste lijke landen niet nieuw in het leven van het Midden-Oosten. Deze vijandschap is steeds ge richt tegen die macht, die op dat moment het meeste invloed in dit gebied heeft. Wanneer we verder teruggaan in de historie zien we dat deze vijandschap al tijd tegen elke heersende macht heeft bestaan, zelfs wanneer men Mohammedaans was. In 1941 had Engeland in Irak met de vijandelijke houding van de Arabieren te kampen, evenals Frankrijk in Syrië en de Liba non. In Bagdad werd het Ita liaanse gezantschap het centrum van het Arabisch-nationalistisch en anti-Britse verzet. Een Arabi sche vijand van Engeland was o.a. de moefti van Jeruzalem, die uit Palestina verbannen was en in Eagdad actief met de Duitsers samenspande. De betekenis van Turkije. Deze periode in de geschiedenis van de tweede wereldoorlog on derstreept tevens de betekenis van Turkije als permanente fac tor in het Midden-Oosten. De Turken verzetten zich tegen elke bedreiging van hun onafhanke lijkheid. Gedurende de oorlog scheen het een tijd lang alsof een nieuwe bedreiging van de zijde van Duitsland zou komen en de Turken overwogen wat ze in dit geval zouden doen. Doch de voor naamste bedreiging van Turkije komt van het noorden uit. Niets wat Rusland doet om Turkije van zijn vriendschappe lijke gevoelens te verzekeren, kan de eeuwenoude haat tegen wat de Russen de Turken in de loop der historie hebben aangedaan, doen vergeten. Daarom is het ze ker, dat Turkije zich altijd tegen elke agressie van de zijde van de Sowjet-Unie zal verzetten. Een bestudering van de geschie denis van de laatste oorlog be vestigt dus de waarheid van de bewering, dat de blijvende fac toren zelfs in de eeuw van de atoombom hun betekenis behou den. Op deze blijvende factoren rust de plaats, die het Midden- Oosten in de wereld-strategie in neemt. Met zuidwestelijke winden werd dinsdag aanvankelijk min der koude lucht naar ons land gevoerd waarin tijdens opklarin gen maximumtemperaturen tot 20 graden geregistreerd werden. Een zwakke storing, passeerde in de loop van de dag met hier en daar enkele buien, waarna deze wind weer naar west tot noord west ruimde en opnieuw koudere lucht begon binnen te stromen. Dit is een gevolg van de hardnek kigheid van zowel een hogedruk- gebied ten westen van Ierland ais van een uitgestrekt lagedrukge bied Iboven noordwest-Europa. Het koude weer handhaaft ich dan ook de eerstkomende 24 uur in ons land. De lucht die nu met de matige of vrij krachtige noord westelijke winden wordt aange voerd, is enigszins onstabiel van opbouw, zodat de regenkansen groter zijn dan de afgelopen da gen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Koud. Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige wind tussen west en noordwest Koud voor de tijd van het jaar. DONDERDAG 28 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder Juni. 27 4.24 21.06 22.48 8.51 28 4.24 21.06 23.07 9.58 29 4.25 21.06 23.25 11.05 30 4.25 21.05 23.44 12.13 v.m. n.m. 4.48 5.02 5.23 5.37 6.03 6.17 6.13 6.27

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1