Moordaanslag op Cyprus op Britse rechter Frankrijk aan de rand van inflatie BRITS VLIEGTUIG VERONGELUKT Het bezoek van generaal Twining aan Moskou DE SITUATIE IN DE AMERIKAANSE AUTO-INDUSTRIE Reorganisatie van Russische verkiezingstelsel? Amerikaanse mecanicien maakte Westduitse luchtruim onveilig Ontspanning in China HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT DINSDAG 26 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3800 Dr. DREES ONTVANGT FRACTIELEIDERS BRITSE TROEPEN TREKKEN CORDON OM NICOSIA Uitgebreide klopjacht op de aanslagplegers EISENHOWERS TOESTAND Klopjacht op de aanslagplegers. V ermaaksgelegenheden moeten sluiten. TEGENSTELLING TUSSEN LEGER EN LUCHTMACHT IN DE VERENIGDE STATEN? Stijging van de prijzen, groot begrotings tekort en de strijd in Algiers de oorzaken 30 personen kwamen om het leven Een vliegtuig van het type „Argonaut" van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC is zondag kort na het vertrek uit Kano in Noord Nigeria verongelukt, aldus is te Londen bekendge- in 3 uk t De BOAC zei dat het toe stel 38 passagiers en zeven bemanningsleden aan boord had. Het vliegtuig was op weg naar Londen. Rhee stemt in met nationale verkiezingen NOODTOESTAND AFGEKONDIGD IN GUATEMALA TOESPRAAK VAN DE GAULLE ADMIRAAL KING OVERLEDEN SJAH VAN PERZIE IN MOSKOU hankering bij abonnement Terneuzen recteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Kedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Gisteravond om acht uur is in het ministerie van Algemene Za ken «le tweede bespreking begon nen tussen de kabinetsformateur, dr. Drees en de leider van de vijf grote Tweede Kamerfracties. Aan deze bespreking namen deel mr. Burger van de P. v. d. A., prof. Romms van de K. V. P., pirof. Zijlstra van de A. R., drs. Korthals van de V. V. D., (prof. Oud leidt in Stockholm de jaar- Cyprische verzetslieden hebben liikse conferentie van de interna- een moordaanslag gepleegd op hjfcse conferentie van de interna rechter gemard shaw van het tionale vereniging van vereniging van gemeen ten) en de heer Tilanus van de C. H. U. „DE DRAAD IS NIET AFGEBROKEN". Na de tweede bespreking is gisteravond medegedeeld, dat „de 'Iraad niet is afgebroken" en dat dit overleg op een nader te bepa len datum zal worden voortgezet. Het Is nog niet bekend wanneer dit zal gebeuren. Het wordt in middels waarschijnlijk geacht, dat dr Drees in de loop van he denochtend besprekingen met an dere politieke leiders zal voeren. De conferentie van gisteravond duurde bijna twee uur. De fractieleiders, die de bespre kingen hebben bijgewoond, wa ren niet bereid mededelingen over het besprokene te doen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaan 13 departement van Arbeid worden er steeds meer ontslagen arbeiders van de Amerikaanse auto-industrie te ruggeroepen, al zijn nog steeds ongeveer 200.000 van de in totaal meer dan 700.000 arbeiders zonder wêrjc. Sedert het begin van deze maand zijn er echter ongeveer 11.000 arbeiders meer teruggeno men dan ontslagen. Men heeft dan ook de indruk, dat de Ameri kaan.')» auto-industrie, die aan de rai*il van een ernstige inzinking is geweest, haar evenwicht heeft hc wonnen. De automaatschappijen zijn over het algemeen optimistisch gestemd als gevolg van berichten van de handelaars, dat het Ameri kaanse publiek eindelijk weer normaal auto's gaat kopen. De verwachting is, dat het verzet van de kopers geheel zal worden overwonnen, wanneer eenmaal de modellen 1957 aan de markt ko men, hetgeen over 3 a 4 maanden het geval zal zijn. •De vakbonden zijn echter van mening, dat er nog te veel ongun stige factoren zijn om een werke lijk belangrijke verbetering van de afzet te kunnen verwachten. Zij vestigen er de aandacht op, dat de produktie nog steeds lager is dan verleden jaar, terwijl zij voorts verwachten, dat de onver kochte voorraad van ruim 800.000 auto's een deprimerende invloed zal hebben op de verkoop der nieuwe modellen. De besprekingen die premier Nehroe van India tussen 7 en 10 juli met president Eisenhower zou voeren zijn op voorstel van de Indiase premier, uitgesteld zo heeft de perschef van het Witte Huis maandag bekendgemaakt. Hij deelde voorts mede, dat Eisenhower besloten heeft op 21 en 22 juli Panama te bezweken voor de conferentie van Ameri kaanse staatshoofden. Deze con ferentie werd onlangs in verband met Eisenhowers ziekte uitge steld. De president zal waarschijnlijk vrijdag of zaterdag het Walter- Reed-ziekenhuis in Washington verlaten. Hij gaat dan voor ver- deT herstel naar zijn boerderij te Gettysburg. President Eisenhower en zijn vrouw zijn van plan hun 40-jarig huwelijksfeest, zondag aanstaan de, op de boerderij te Gettysburg te vieren. De behandelende geneesheren verwachten, dat president Eisen hower binnen drie weken na het verlaten van het ziekenhuis zijn presidentsfunctie weer geheel kan waarnemen. Uit latere berichten blijkt, dat niet alleen de besprekingen van Nehroe met Eisenhower, doch 't gehele bezoek van de Indiase pre mier aan de Ver. Staten in ver band met Eisenhowers ziekte is uitgesteld. Eisenhower heeft premier Neh roe verzocht een nieuwe datum voor een bezoek aan Washington voor te stellen. speciale gerechtshof op Cyprus, dat de ernstigste, door EOKA- leden gepleegde misdrijven, be handelt. Shaw werd door twee schoten in hals en hoofd getroffen. Zijn toestand is ernstig. Shaw heeft verscheidene Cy prioten, die aanslagen hadden ge pleegd tot de doodstraf of levens lange gevangenisstraf veroor deeld. Ook Andreas Demetrioe, werd opgehangen wegens door hem gepleegde moordaanslagen, die de dood van zijn slachtoffers tengevolge had, werd door Shaw ter dood veroordeeld. De twee verzetslieden schoten met revolvers op Shaw, toen deze per auto van het gerechts hof naar zijn woning reed. De aanslag werd gepleegd nabij 't hoofdbureau van politie te Ni cosia. Na de aanslag sprongen de verzetslieden in een auto en reden weg, aanstonds achter volgd door Britse militairen. Shaw zat achterin in de auto, die voor een verkeerslicht moest stoppen. Naast hem zat een met de zorg voor zijn veiligheid be laste militair. Toen de auto tot stilstand kwam, liepen de twee- Cyprische verzetslieden erheen en schoten met hun revolvers op Shaw. De militair sprong uit de auto en loste verscheidene schoten op de wegrennende aanslagplegers, die in een kleine auto wisten te ontkomen. Zes van de zeven tot nu toe ter dood veroordeelde Cyprioten zijn door Shaw gevonnisd. Britse troepen hebben, na de aanslag op rechter Shaw een cordon om Nicosia getrokken. Er is een uitgebreide klopjacht op de aanslagplegers ingezet, waarbij ook van politiehonden gebruik wordt gemaakt. Op een gegeven ogenblik scho ten Britse militairen op een jonge Cyprioot, die nabij het Metaxas- plein over de oude Venetiaanse muren ter plaatse klom. Tezelf dertijd rende de vrouw van de Cy prioot naar haar man toe, waar door zij door de voor hem bestem de kogel werd getroffen en met een vleeswond in he ziekenhuis De moest worden opgenomen. Cyprioot is gearresteerd. De gewonde vrouw, Olge Con- stantinides, is later in het zieken huis overleden. De kogel, waar door zij werd getroffen, ging eerst door haar arm en drong ver volgens de maag binnen. Met ingang van maandhg, te middernacht, zullen alle openbare vermaaksgelegenheden in het ge bied van Nicosia, de dorpen in de omgeving inbegrepen, tot nader order gesloten moeten blijven, zulks als strafmaatregel voor de aanslag op rechter Shaw. Maandagmorgen in alle vroeg te hebben gemaskerde verzetslie den een overval gepleegd op een politieagent te Deftera, 13 km ten zuiden van Nicosia. Zij omsingelden de post, open den het vuur met jachtgeweren en wierpen een bom, waardoor 'n der Britse schildwachten werd gewond. Toen het vuur beant woord werd, vluchtten de aanval lers. Volgens het Britse bestuur op Cyprus ontvangen de in Grieken land studerende Cyprioten aldaar, een „opleiding in terrorisme". Daarom zullen deze studenten, wanneer zij weer naar hun eiland terugkeren, worden ondervraagd, gefotografeerd en onder speciaal toezicht worden geplaatst. Te Paphos is het bestaan geble ken van 'n nieuwe, ondergronds werkende organisatie, de „Reen", dit is de „Radicale Unie van de Griekse jeugd". De „Reen" heeft daar namelijk pamfletten verspreid, waarin de Cyprioten worden opgewekt „onvoorwaar delijk het recht tot zelfbeschik king op te eisen" en elke samen werking met het bestuur van Cy prus te staken, „om zich geheel aan de nationale campagne te kunnen wijden". Volgens de „New York Times" heeft zich een nieuwe tegenstel ling tussen, leger en luchtmacht in de Verenigde Staten voorge daan m.b.t. de strategie en de or ganisatie der Amerikaanse strijd krachten. De legerstaf zou in een rap port een „algehele reorganisatie" van de Amerikaanse weermacnt hebben geëist. Ook zou het leger zich hebben uitgesproken tegen de opvatting der luchtmacht, dat een toekomstige oorlog „een met kernwapens te voeren korte krijg" zal zijn. De legerstaf zou in zijn rapport hebben verklaard, dat een derge lijke oorlog „uit moreel, politiek en praktisch oogpunt ongerecht vaardigd is". Op een overweg bij Soengei Sipoet op Malakka is zondag een Britse pantserauto door een trein aangereden. Vier Britse soldaten werden gedood en drie gewond. De Zuidkoreaanse president dr. Syngman Rhee, heeft maan dag te Seoel gezegd dat hij in zou stemmen met onder V.N.-toezicht te houden verkiezingen voor de herenjging van Noord- en Zuid- Korea, indien de Chinese troepen zich uit Noord-Korea terugtrek ken. Tot nu toe heeft de Zuidko reaanse regering altijd te kennen gegeven dat dergelijke verkiezin gen in Zuid-Korea niet nodig wa ren, omdat de Zuidkoreaanse volksvertegenwoordiging reeds op democratische wijze is geko zen. Noord-Korea wenst rationale verkiezingen, doch zou deze onder toezicht van de Noord- en Zuid koreaanse regeringen laten hou den. Nader wordt gemeld, dat er onder de 38 passagiers 13 over levenden zijn. Van de zeven be manningsleden kwamen er twee om het leven. Een woordvoerder van de BOAC te Londen zei dat er on der de passagiers 17 mannen, 12 vrouwen, zes kinderen en drie baby's waren. Bij de 13 overleven den bevinden zich enkele kinde ren. In Lagos is maandagmorgen 'n officiële verklaring over het on geluk uitgegeven. Het vliegtuig kwam direct na de start in een regenwolk terecht en verloor door onbekende oorzaak hoogte. Het raakte hierdoor enige bomen ongeveer een kwart mijl van het einde van de startbaan, stortte neer en vloog in brand. I>e chef staf van de Amerikaan se luchtstrijdkrachten, generaal Nathan F. Twining, heeft zondag avond tegenover de hoogste Rus sische leiders verklaard, dat de V.S. in 1945 hebben ontwapend, doch dat zij dat niet weer zullen doen zolang over de gehele we reld geen controle op de bewape ning is ingesteld. Generaal Twining sprak op een bijeenkomst met Russische lei ders die ongeveer vijf uur duurde. Van Russische zijde waren onder meer aanwezig Nikita Chroesjt- sjef en maarschalk Boelganin. In antwoord op Russische heildron ken voor „vrede" en „vriend schap" verklaarde generaal Twi ning o.m. dat de V.S. al geduren de vele jaren hebben bewezen vreedzaam te zijn. „We zijn altijd pas heel laat aan oorlogen gaan deelnemen. Na de tweede wereld oorlog ontbonden wij Snze strijd krachten geheel". Hij merkte op dat later de ont wikkelingen in Korea de V.S. hadden genoodzaakt hun strijd krachten weer op te bouwen en waarschuwde dat de V.S. nu niet weer zullen gaan ontwapenen zo lang er geen doeltreffende contro le op de bewapening is ingesteld. Op de bijeenkomst schudde pre mier Boelganin persoonlijk de hand van tien Amerikaanse offi cieren en merkte op: „Ik wil u handen schudden als teken van waardering van de leiders van on ze regering en ons volk voor de genen die samen met ons hebben gestreden; ik dank u voor uw hulp". Zowel Chroesjtsjef en Boelga nin lieten zich waarderend uit over president Eisenhower en de eerste bracht een heildronk uit op een spoedig herstel van de Ame rikaanse president. De Russische leiders zeiden Eisenhower zo te waarderen „om zijn eerlijkheid. Toen hij opperbevelhebber was kwam hij zijn aan de geallieerden gegeven woord na en dat maakt hem bij ons zo geliefd". Chroesjtsjef merkte later nog op dat de buitenlandse bezoekers ongetwijfeld ook graag de Russi sche raketten zouden willen zien. Ook Rusland zou graag buiten landse raketten zien. „Wij zouden de dingen graag realistisch willen zien en wij willen geen verstop pertje spelen. De leiders van de Russische regering hebben beslo ten een aantal Russische vliegtui gen te laten zien. Laat ons uw vliegtuigen zien; dan zullen wij u onze raketten tonen". Da regering van Guatemala heeft zondag tie middernacht de noodtoestand afgekondigd en de burgerrechten ernstig beknot. Deze maatregelen zijn genomen in verband met een demonstratie van studenten waaraan door po litie een einde moest worden ge maakt. Verscheidene studenten zijn aangehouden. Het decreet waarbij de noodtoe stand werd afgekondigd werd zondagmiddag op een spoedzit ting van het congres bekrachtigd. De noodtoestand zal voorlopig 30 dagen duren. Te Cerdon, in Zuid-Oost-Frank rijk, is zondag een kerkhof ge opend voor de „onbekende ver zetsstrijders", die in de tweede wereldoorlog in de strijd tegen de de Duitse bezetters zijn gevallen. Generaal Charles de Gaulle, die in de afgelopen oorlog de lei ding had over de „vrije Franse strijdkrachten", verklaarde bij deze gelegenheid in een toespraak onder meer: „De Franse verzets beweging heeft 50.000 Duitsers gedood en 55.000 gevangen geno men. Slechts de Fransen hebben zonder ophouden gestreden voor de bedreigde waarden van het westen en zij deden dit voor het welzijn der mensheid. Indien Frankrijk zou menen, dat zijn rol ten deze is afgelopen, waarom zou het dan zijn goede militairen naar Afrika zenden?". De brandweer van het vliegveld was reeds na enige minuten ter plaatse en slaagde erin enige in zittenden te redden. Volgens onbevestigde berichten zijn nog twee passagiers van het Britse vliegtuig dat zondagavond bij Kano verongelukte, overleden, waardoor het aantal doden geste gen is tot 29. De Britse minister van Vervoer en Burgerluchtvaart Watkinson, deelde maandagmiddag in het La gerhuis mede, dat 30 van de 45 zittenden van de „Argonaut" om het leven gekomen zijn. De Franse regering heeft de strijd moeten aanbinden met een inflatiedreiging, die veroorzaakt wordt door steiging van de prij zen, een groot begrotingstekort en de hoge kosten van de strijd in Algerië. Volgens gewoonlijk goed inge lichte kringen heeft de minister van Financiën, P. Ramadier, de vorige week de financiële com missie van de Senaat medege deeld, dat Frankrijk aan de rand van inflatie staat. Het ministerie van Financiën verwacht dit jaar een globaal begrotingstekort van 980 miljard frank, waarvan het slechts 900 miljard frank kan dekken. Men hoopt thans, dat de uitgaven van de staat zullen mee vallen,, zodat althans dit inflatie gevaar kan worden bezworen. Zoals bekend is, streeft de Franse regering er naar de frank te verdedigen. Om de inflatie te bestrijden heeft de Franse rege ring reeds de prijzen bevroren en de winstmarges geblokkeerd en voorgesteld de belastingen te ver hogen. Het bankdisconto bedraagt ech ter nog steeds 3 en de moge lijkheden voor het opnemen van krediet zijn nog niet ingeperkt. Er wordt een wijziging van het Russische kiesstelsel overwogen om het mogelijk te maken ver schillende kandidaten te kiezen, zo schrijft het Britse communisti sche blad „Daily Worker". Het artikel is van de hand van zijn correspondent te Moskou. Het blad voegt er aan toe dat de maat regel op het ogenblik bestudeerd wordt „in het kader van de voor bereidingen van. de aanstaande bijeenkomst van de Opperste Sowjet, op 14 juli". De 25-jarige Thomas Smith, 'n mecaniciën van het grondperso neel der Amerikaanse luchtmacht op de basis WiesbadenErben- heim, heeft maandag het lucht ruim in dit gebied onveilig ge maakt. Nadat hij, zoals gewoonlijk, 'n vliegtuig, een tweemotorige C-47, startklaar had gemaakt, vroeg hij plotseling aan de starttoren vergunning om op te stijgen. Hoewel dit verzoek werd afgewezen reed hij het toestel naar de startbaan en ging er de lucht mee in. Onmiddellijk werd voor de nabijgelegen luchthaven Rhein- Main een start- en landingsver bod voor alle verkeerstoestellen afgekondigd. Tenslotte kon Smith vanaf de militaire basis per radio worden duidelijk gemaakt, dat hij beter kon terugkeren. Deze raad werd door de mecaniciën opgevolgd en hij zette het vliegtuig volgens deskundigen „nog heel netjes" op de grond. Daarna werd hij „voor observatie" naar een hospitaal overgebracht. Het blad brengt het nieuws in grote opmaak op de voorpagina en zegt, dat het nieuwe stelsel zal worden toegepast bij de verkiezin gen voor de gemeenteraden, voor de regeringen van de republiken en voor de cenirale regering. De maatregel zou deel uitmaken van het dé-Stalinisatieproces dat op 't 20ste partijcongres werd ingezet. De wijzigingen zouden tot doel hebben een volledige toepassing van de beginselen van de Sowjet grondwet te verzekeren. Deze belangrijke wijziging, al dus de „Daily Worker", zal een nieuw inzicht geven aan de ver kiezingscampagnes in de Sowjet- Unie, het gezag van de Sowjets verstevigen en tevens een rege ring waarborgen, die van het volk uitgaat. Het communistisch blad ver klaart nader, dat artikel 141 van de grondwet aan talrijke organi saties het recht verleent kandida ten te stellen, b.v. aan de plaatse lijke afdelingen van de partij, aan de vakbonden, de coöperatieve on dernemingen, de jeugdorganisa ties en de culturele verenigingen. Er zou thans sprake van zijn dat alle organisaties verschillende kandidaten stellen, wat een einde zou maken aan het tot dusver gehuldigde stelsel van de een heidskandidatuur. Voorts zouden de wijzigingen 'n striktere toepassing inhouden van artikel 142, waarin bepaald is dat de afgevaardigden hun kie zers verslag uitbrengen over hun werkzaamheden, en dat de ophef fing van het mandaat van de af gevaardigde door een meerder heidstemming van de kiezers mo gelijk maakt. Het blad somt nog andere maat regelen op, die in studie zouden zijn: uitbreiding van de bevoegd heden van de plaatselijke Sow jets, onder meer inzake de nijver heid, in het kader van het de centralisatieprogramma her ziening van 't Wetboek van Straf recht en van het gerechtelijk stel sel, aanpassing van de arbeids wetgeving aan de economische en sociale evolutie en verhoging van de pensioenen. De herziening van het gerechte lijk stelsel en van het Wetboek van Strafrecht, aldus de „Daily Worker", zal een belangrijke rol spelen in de versteviging van de socialistische wetgeving en bij de bescherming van de rechten van de burger. Volgens ambtenaren van het mi nisterie van Financiën wordt nog niet overwogen gebruik te maken van het klassieke wapen in de stijd tegen de inflatie: een ver hoging van het bankdisconto. De kosten van levensonderhoud in Frankrijk bewegen zich reeds vele maanden in stijgende lijn. Het verbond van gezinsorganisa- ties maakte onlangs bekend, dat de kosten van levensonderhoud van een gezin van vier personen in mei j.l. 13 hoger waren dan in januari van dit jaar. De prijzen van groenten zijn sterk gestegen als gevolg van de schade, die de tuinbouw heeft ge leden door de vorst in februari j.l. Verder zijn in Frankrijk de prij zen van huishoudelijke goederen hoog, in het bijzonder van elektri sche toestellen. Naar verwachting zal het be sluit der rerering de ouderdoms pensioenen te verhogen eveneens bijdragen tot de stijging der prij zen. Tot het teveel aan koopkracht, dat in Frankrijk hestaat, is bijge dragen door de terugkeer van kapitaal uit Noord-Afrika. In fi nanciële kringen schat men, dat het gerepatrieerde kapitaal mil jarden beloopt. Admiraal Ernest King, die in de tweede wereldoorlog opperbe velhebber der Amerikaanse zee strijdkrachten was, is maandag op 77-jarige leeftijd overleden. De sjah van Perzië en konin gin Soraya zijn maandag per vliegtuig in Moskou aangekomen. Op het laatste gedeelte van de reis werd hun vliegtuig begeleid door Russische jagers. Het koninklijk paar werd op 't vliegveld van Moskou begroet door president Worosjilof en pre mier Boelganin. Op het nationale volkscongres te Peking is vorige week uit de gehouden redevoeringen duide lijk gebleken dat er in commu nistisch China een proces v.an al gemene ontspanning gaande is. Gemaakte fouten werden eerlijk toegegeven en er werd vrijelijk kritiek uitgeoefend. Westerse waarnemers be schouwen dit als een bewijs, dat de Chinese leiders vertrouwen hebben in de politieke en econo mische toestand van hun land. Zij geloven niet dat deze ont spanning een direct gevolg is van de veranderingen in de Sow- jet-Unie, want de eerste tekenen ervan waren reeds merkbaar voor het jongste Russische par tijcongres. Deze binnenlandse ontspanning blijkt vooral in drie opzichten: 1. Grotere geestelijke vrijheid voor intellectuelen. Beeldende kunstenaars en schrijvers wor den aangemoedigd om meer aan dacht aan China's verleden en aan niet-communistische landen te besteden. 2. Kerkelijk contact. De Chi nese christenen, die sinds de machtsovername vrijwel van de buitenwereld geïsoleerd waren, kunnen in toenemende mate con tact met andere kerken op nemen. 3. Houding tegenover buiten landers. Deze verbetert dage lijks, Chinezen tonen zich nu veel meer tegemoetkomend. Tijdens het congres bleken de afgevaar digden volkomen bereid met bui tenlandse correspondenten te spreken en velen van hen deden dat in uitstekend Engels. De kritiek die op het congres werd geuit was voornamelijk ge richt op fouten die gemaakt zijn als gevolg van de snelle sociali satie en industrialisatie, het ge brek aan grondstoffen, de bu reaucratie, onbekwaamheid en verspilling, en het feit dat kwa liteit dikwijls opgeofferd wordt aan kwantiteit. WOENSDAG 27 JUNI. v.m. n.m. Breskens 4.16 4.26 Terneüzen 4.51 5.01 Hansweert 5.31 5.41 Walsoorden 5.41 5.51 ZON MAAN op onder op ondei Juni. 26 4.23 21.06 22.29 7.45 27 4.24 21.06 22.48 8.51 28 4.24 21.06 23.07 9.58 29 4.25 21.06 23.25 11.05 30 4.25 21.05 23.44 12.13 Ook maandag stond het weer in ons land geheel onder invloed van een koude en vochtige noord westelijke luchtstroming waarin de maximumtemperatuur in ons land nergens hoger was dan 15 graden. Deze stroming werd in stand gehouden door twee druk- systemen. Het ene is een hoge drukgebied ten westen van Ier land dat daar vrijwel stilligt. Het andere een uitgestrekt lagedruk gebied dat noordwest-Rusland, Scandinavië en een groot deel van de Noordelijke IJszee bedekt. In de noordwestelijke stroming naderde maandagavond uit het noorden een oude frontale zóne ons land. Dit ging echter maar erg langzaam doordat de lucht- drukverschillen boven onze om geving erg klein geworden wa ren. Door luchtdrukverlagingen boven Engeland en lichte stijgin gen boven het vasteland heeft de zwakke wind bij ons vandaag neiging naar west tot zuidwest te krimpen. Daardoor wordt de aan voer van koude lucht over een lang traject over koud zeewater afgesneden en de kans op opkla ringen groter, vooral in het bin nenland. Door deze opklaringen zal de temperatuur hoger worden dan de afgelopen dagen, terwijl de regenkans erg klein blijft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Verspreide opklaringen. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en maar weinig of geen regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Op de meeste plaatsen iets hoge re temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1