Uit de Provincie KERKNIEUWS Voor de Zondag met melk meer mans De wensen van het Landbouwschap inzake het toekomstige landbouwbeleid Middelbare Meisjesschool start per 1 september Gemeenteraad van Biervliet doctoraal examen theologie. TERNEUZEN AXEL. Nieuwe aid. van hei Lyceum ie Terneuzen HENGSTDIJK. SAS VAN GENT. SLUISKIL Werpt al uw bekommernis sen op Hem, want Hij zorgt voor u. 1 Petr. 5:7.. Hebt gij een plaats om uw zor gen en bekommeringen neder te leggen? Zien uw ogen wellicht rond onder de kinderen der men sen, aan wie ge u kondt toever trouwen? Hebt gij ook een mede voelend, trouw mensenhart ge vonden? Acht dit een groot voorrecht op uw levensweg. Maar blijf er niet bij staan. Meen niet, dat gij daaraan genoeg hebt. Immers dan komt er een uur, dat gij troosteloos alleen staat. Wij men sen kunnen elkaar wel helpen en steunen, maar toch alleen slechts werkelijk en blijvend, als we elkaar wijzen op en brengen tot Hem, bij Wie we onze moeite en zorg kunnen afleggen. ..Werpt ze op Mij!" zo nodigt ons de Here. Dat wil dus zeg gen: „Draagt ze zelf niet lan ger Gij kunt er niets aan toe- of afdoen. Ik help niet enkel uw lasten dragen. Ik zorg ook, dat ge niet meer krijgt dan ge torsen kunt. Ik zorg voor u, dat het u niet te veel wordt. Ik zorg voor u, dat ze u tot een eeuwige zegen worden." We hebben een God, die aldus met ons bemoeienis houdt. Laten wij dan ons hart vol bekommer nissen, die gedurig dreigen ons de rust in Hem te benemen, ons zelf en al het onze, ook heden op Hem werpen! Waartoe u toch beangst, bedroefd In dit kortstondig leven! Uw vader weet, wat gij behoeft En zal 't u zeker geven. (Uit „Nieuw Bijbels Dagboekje."» Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen theologie, ds H. Kuylman, Ned. Herv. predikant te Zuidzande. UITZICHT OP KRUISING IN PROVINCIALE WEG IJZENDIJKE—PHILIPPINE VERBETERD De A.N.W.B. bericht, dat net uitzicht op het kruispunt van de provinciale weg IJzendijkePhi lippine met de weg van Angelina- polder naar Maagd van Gent, even ten oosten van de aftakking Biervliet, is verbeterd doordat de provinciale waterstaat in overleg met het waterschap Het Vrije van Sluis de dijk langs de zijweg van de .provinciale weg voor een deel heeft afgegraven. AFSLUITING WEG OOSTBURG GROEDE VIA SCHERPBIER. In verband met onderhouds- en herstelwerkzaamheden aan de weg Oostburg-Groede via Scherp- bier zal deze weg tot 1 augustus voor alle verkeer gesloten wor den. ONTEIGENING TEN BEHOEVE VAN DIJKAANLEG Blijkens een in de staatscou rant gepubliceerd Kon. Besluit zullen, ten behoeve van de aanleg van een dijk langs het Oostgat in de gemeente Zoutelande op Wal cheren, ten name van de polder Walcheren, gronden en gebouwen ter gezamenlijke grootte van on geveer 8 ha worden onteigend. Hierbij zijn aan de staat toebeno- rende duingronden ter grootte van ongeveer 2% ha. WrATERLEIDING MIJ. ONTSLAAT PERSONEEL. De vergadering van aandeel houders van de N.V. Waterlei dingmaatschappij Schouwen-Dui- veland heeft in besloten vergade ring het besluit genomen al het personeel, zowel administratief, technisch als van de pompsta tions, dat niet in vaste dienst is, ontslag te verlenen vóór 1 jan. 1957 Reden van dit ontslag is A 9 de deplorabele toestand, waarin de maatschappij verkeert en de daarmee in verband staande voorgenomen reorganisatie. Na dat over de afgelopen jaren gro te tekorten in de magazijn-admi nistratie waren ontdekt, had men reeds saneringsmaatregelen aan gekondigd. Op een vorige vergadering van aandeelhouders, waartoe alle Schouwse en Duivelandse ge meentebesturen behoren, werd de adjunct-directeur op wachtgeld geplaatst. De waterleidingtarie ven werden daarna verhoogd, maar thans is weer een nieuw magazijntekort van 6000 gecon stateerd. Daaron is nu het ont slagbesluit gevallen. ZESTIENJARIGE KLAAS ZACHARIASSE GEADOPTEERD DOOR JACHTVLIEGERSSQUADRON Bij de vliegtuigherkennings wedstrijden in februari j.l. heeft j'"1'!"' de 16-jarige Klaas Zachariasse, leerling van 't Christelijk lyceum voor Zeeland in Goes, in zijn klas se de beste prestatie geleverd. De vliegers van 313 squadron van de eerste taktische vliegba sis Volkel van de koninklijke luchtmacht willen van hun waar dering voor deze prestatie doen blijken door Klaas te adopteren. Dinsdag a.s. zal hij op de vlieg basis met de rector-classicus van het lyceum, dr D. Barends ont vangen worden. Dr Barends is van 1925 tot 1930 luitenant-vlie ger geweest op Soesterberg en niet vreemd aan het luchtvaart- enthousiasme onder zijn leerlin- fiims, die onder leiding van de directeur der stichting „Jeugd en Natuur", de heer C. H. Voorhoe ve, door deze stichting worden uitgebracht. -Deze films diénden als propa ganda voor de binnenkort op te richten Terneuzense afdeling van de „Jeugdnatuurwacht". Beide films die in de parochie huizen van Sluiskil en Terneuzen en in het jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan werden vertoond, maakten opi alle leerlingen grote indruk. Het gemeentebestuur gaf van zijn belangstelling blijk door de aanwezigheid van de wethouder J. den Hamer. Aan het einde van iedere voor stelling spoorde de heer Voorhoe- ve de leerlingen aan om lid te worden van de „Jeugdnatuur- wacht", nadat hij doel en streven hiervan duidelijk had uiteenge zet. De kosten die hieraan verbon den zijn, bedragen slechts 40 ct voor het insigne dat op maandag 9 juli a.s. door burgemeester Tel- legen zal worden uitgereikt aan die leerlingen, die zich vóór 26 juni bij hun onderwijzer als lid opgegeven en zich ern stig hebben voorgenomen een waardig en goed jeugdnatuur wachter te zijn. Het comité is bezig een prijs vraag voor te bereiden waaraan alle leden, dat zijn dus de leer lingen vanaf de vierde klas der lagere school, mee kunnen doen. Aan deze prijsvraag zijn verschil lende aardige prijzen verbonden. Het is te hopen, dat het comité er in slaagt door allerlei attrac tieve acties de kinderen liefde voor de natuur bij te brengen. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Publikoo* Nederlands Zui gen. Des morgens om negen uur zul len twee helikopters landen op 't gemeentelijk sportveld aan de ha ven van Goes om hen naar de vliegbasis te brengen.- 's Avonds om zes uur zullen de gasten per helikopter naar Goes worden te ruggebracht. a>(90"/ - Het a.s. muziekfestival. Het Lanabouwschap heeft aan de kabinetsformateur dr W Drees, in een brief zijn wensen kenbaar gemaakt omtrent de tfvkoTTistifrG landbouwpolitiek. Het Toekomstig landbouwbeleid zal gericht moeten zijn, zo zegt het Landbouwschap, op een zowel in sociaal als economisch opzicht gelijkwaardige plaats van de land- en tuinbouw in het geh l van het maatschappelijke bestel, en zal de voorwaarden moeten scheppen voor de instandhouding van een zelfstandige boeren- tuindersstand. De ontwikkeling in de laatste jaren wijst er op d zonder maatregelen van overheidswege, de achterstand waarin de landbouwende bevolking op het punt van de levensomstandigheden verkeert ten opzichte van andere bevolkingsgroepen, eerder toe dan afneemt. De overheid zal met kracht dienen te bevorderen dat deze ontwikkeling in tegengestelde richting wordt omgebogen produkten kunnen worden ver goed De overheid zal in deze ge vallen de ondernemer op dit be drijf het in verband met de kos ten noodzakelijke opbrengstni veau moeten waarborgen. Bij dit garantiebeleid dienen tot de nor male produktiekosten o.m. gere kend te worden de kosten welke verbonden zijn aan de eigendom van grond en bedrijfsgebouwen, alsmede een redelijk bedrag voor grondrente. Vergoeding van de eigenaarslasten is essentiële voor waarde voor de instandhouding en vernieuwing van 't agrarische produktie-apparaat. Met het oog hierop dient voorts het niveau der pachtprijzen zoda nig te worden gesteld, dat uit de pachten tenminste de eigenaars- lasten kunnen worden voldaan", zo zegt het Landbouwschap. Een redelijk inkomen vooir de boer. „Naast de vergoeding van de normale produktiekosten zal het garantiebeleid gericht moeten zijn op het waarborgen van een redelijk inkomen aan de onderne mer op het goed geleide sociaal en economisch verantwoorde be drijf. Onder normale omstandig heden draagt dit beleid het ka rakter van een minimumgaran tie, waarin naast de beloning van de handenarbeid en het geïnves teerd kapitaal een beperkt be drag wordt opgenomen voor de commerciële, administratieve en organisatorische arbeid van de boer, en voor de bedrijfsleiding" aldus het adres. Openbare nutsvoorzieningen en woontoestanden. De aanleg van waterleiding en elektriciteitsvoorziening zal naar het oordeel van het Landbouw schap een belangrijk onderdeel moeten vormen van het beleid dat gericht is op de verbetering van de levensomstandigheden van de agrarische bevolking. De ontsluiting van achteraf gelegen en achtergebleven gebieden door wegenaanleg en verharding van landwegen zal eveneens met kracht moeten worden bevor- derd Voorts wordt aandacht ge vraagd voor de toestand der wo- ningen op het platteland. In de komende jaren zal derhalve op ruime schaal moeten worden overgegaan tot krotopruiming, in vele landbouwgebieden een zaak van minstens even urgent karak ter als in de grote steden, aldus het Landbouwschap. Relatieve gelijkstelling van de arbeid in de landbouw. Grote nadruk meent het Land bouwschap te moeten leggen op- de achterstand op het punt van de arbeidsvoorwaarden en -om standigheden, waarin de landar beid verkeert t.o.v. de arbeid in andere bedrijfstakken. Het ge vaar is groot dat deze achter stand in omvang toeneemt onder invloed van de ongunstige ont wikkeling van de rendabiliteit in de landbouw gedurende de laat ste jaren. Deze achterstand wordt bovendien in de hand ge werkt door de omstandigheid, dat het huidige garantieprijssysteem voor landbouwprodukten op ba sis van de kostprijsberekeningen van het landbouw-economisch in stituut met zich mee kan bren gen. dat een -hogere produktivi- teit niet tot uitdrukking komt in de resultaten van de voortbren ging der zg. basisprodukten. Zowel het landbouwbeleid als het algemeen beleid op loonge- Wed dienen de relatieve gelijk stelling van de landarbeid met de handenarbeid in andere sectoren met kracht te bevorderen en zul len derhalve gericht moeten zijn op een verbetering der arbeids voorwaarden. Zulke maatregelen zijn mede gewenst om de nood zakelijke arbeidsvoorziening in de agrarische sector, die in de laat ste jaren steeds meer wordt be dreïgd, in stand te houden. Garantiebeleid. „Ondanks de produktiviteits- verhogende maatregelen zullen mede onder invloed van de ver stoorde prijsvorming op de inter nationale markt, de normale pro duktiekosten op het sociaal en economisch verantwoorde bedrijf niet steeds uit de prijzen van de Belastingen. „De aard van de voortbrenging in de land- en tuinbouw brengt met zich mee dat het inkomen van de ondernemer sterk onder hevig is aan jaarlijkse schomme lingen. Het huidige systeem van heffing der inkomstenbelasting houdt met deze schommelingen geen rekening,' zodat de progres sie de agrariër onevenredig zwaar treft. Voorts is het Landbouwschap van oordeel dat er onder de hui dige omstandigheden alle aanlei ding bestaat om de grondbelas ting af te schaffen. Hiermede zal een niet te verwaarlozen kosten factor in de agrarische voort brenging vervallen". Waterstaataangelegenheden. Tenslotte acht het Landbouw schap het noodzakelijk dat het wordt ingeschakeld bij de voor bereiding van de grote, voor de landbouw uiterst belangrijke werken ter drooglegging en in richting van de IJsselmeergron den en ter afsluiting van de zee gaten in het deltagebied in Z. W. Nederland. De laatste dag van de zeer ge slaagde middenstandstentoonstel ling is nauwelijks aangebroken of reeds de „Harmonie Terneuzen" begint met het treffen van de voorbereidingen voor het grote muziekfestival, dat op de zater dagen 7 en 21 juli a.s. zal plaats hébben. Het beroep dat het bestuur van de „Harmonie Terneuzen'; heeft gedaan op de handeldrijvende middenstand en Horeca-bedrijven is niet zonder resultaat geweest, heeft zelfs de mogelijkheid ge schapen een muziekfeest te orga niseren waarbij twaalf Zeeuwse gezelschappen de gasten zullen zijn met bovendien als zeer bij zondere attractie „Het fanfare korps der Genie" uit 's-Hertogen- bosch, dat zaterdag 21 juli om 8 uur 's avonds als waardig slot van 't feest een concert geven en daerbij in gala-uniform optreedt. Na de pauze brengt het gezel schap met medewerking van de drumband de grote originele uit 17 nummers bestaande taptoe ten gehore, waarmee in Delft, Am sterdam en andere steden zo n prachtig succes werd geboekt Van de gezelschappen van eigen bodem mag ook met ere worden genoemd: „Oefening kweekt kunst" uit Schoondijke. Op het laatste concours georganiseerd door de Bond van Muziekvereni gingen in Zeeuws-Vlaanderen, won dit gezelschap de beschik- baargestelde beker met het hoog ste aantal punten en de lof der jury. Ook dit gezelschap zal op de laatste dag van het muziek festijn concerteren.. Op beide dagen zal om 3.15 mr de opstelling der korpsen op de Markt plaats hebben. Om 3.30 uur volgt een mars door de stad en om 3.45 uur zal het gemeentebe stuur de verschillende besturen ontvangen. Van 5 uur tot half 8 volgen de concerten op de kiosken op de Markt en in de Nieuwstraat. Volgende week zaterdag 130 juni) zal de „Harmonie Terneu zen" een concert geven te Baar land. Nieuws van' de nudden- standsten toonstelling De grote actie van de midden standzaken loopt naar het ein de Dat deze grote activiteit met in de kleren gaat zitten is het best te bemerken wanneer na 10 uur de meeste standhouders nog even uitblazen in en om de ge zellige tent van ,,'s Lands Welva ren", waar bij bier, koffie of soep de belevenissen van de dag de revue passeren. Trouwens de stand van de heer De Vries is de gehele week een zeer aantrekke lijke en druk bezochte pleister plaats geweest voor menige be- zoeker Negen honderd bezoekers was de oogst van gisteren. Op twintig na de achtduizend Vol sedert het begin. De verwachting tegen vandaag staat hooggespannen, want bij goed weer zullen zeker velen van buiten Terneuzen de weg naar de tentoonstelling weten te vinden en zal de laatste dag zeker een recordaantal bezoekers noteren. Het Verbond voor Veilig Ver keer noteerde gisteren 27 nieuwe leden terwijl 159 bezoekers mee deden aan de verkeerspuzzle, die dit keer gewonnen werd door dé heer E. Nagelhout te Terneuzen. Jeugdnatuurwacht. Ongeveer zestienhonderd leer lingen van de middelbare scho len en vanaf de vierde klasse der lagere scholen te Terneuzen en Sluiskil hebben gedurende twee achtereenvolgende dagen voor de eerste maal kennis gemaakt met een tweetal zeer mooie natuur- Aanbesteding vvegs-verbete- riug Goesschepolder. Door het bestuur van de Goes schepolder werd in hotel „Cen traal" aanbesteed het aanbrengen van een bitumenlaag op enige in die polder gelegen wegen over een totale oppervlakte van 6675 m2. Hiervoor werd als volgt inge schreven: firma Remeeüs te Kats 15.135; J. en K. den Ouden te Biervliet 15.390; Aannemersbe drijf M. P. Hol te Hulst 17.320; Aannemersbedrijf W. J. de Bruij- ne te Terneuzen 17.650; K. Lu- casse te Walsoorden 17.660. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. Schoolsportdag. Op het terrein nabij de jeugd herberg werd gisteren de school sportdag, een jaarlijks terugke rend evenement voor de school gaande jeugd, gehouden. Reeds vroeg in de morgen kwamen drommen jongens en meisjes uit Axel, Zaamslag, Sas van Gent en Westdorpe bij de jeugdherberg samen, om in een sportieve strijd- elkanders krach ten te meten. Nadat de consulent voor licha melijke opvoeding in Zeeland, de heer C. J. Klompe, de leerkrach ten en schooljeugd had verwel komd, werd onmiddellijk aange vangen met het afwerken van het uitgebreide programma. Zes leerlingen behaalden het E- diploma. Dit diploma wordt uitge reikt aan hen die het hoogste be reikbare aantal punten behalen in hoogspringen, behendigheids oefening, balwerpen en hardlo pen over 60 m. De gelukkigen wa ren: S. M. M. Bartelaare, leerling van de R.K. school te Axel; Tan- nie Wieland en Corrie Slabbe- koorn, leerlingen van de O.L.S. te Axel, Gelein Lensen en Rina Dieleman, leerlingen van de Her vormde school te Zaamslag, en Cor v. d. Broecke, leerling van de Chr. nationale school te Axel. Voor deze jongelui was als ex tra prijs een fraai vulpotlood be schikbaar gesteld door de heer Sanders uit Axel. Des middags werden de slag bal en de estafettewedstrijden ge houden. Hierbij kwam een gezon de rivaliteit tussen de diverse scholen tot uiting. Er werd met enthousiasme gespeeld. De uitslagen waren: Slagbal jongens: 1. Openbare Lagere school Axel I; 2. Chr. nat. school Axel I; 3. R.K. jongens school Sas van Gent. Slagbal meisjes: 1. R.K. school Westdorpe I; 2. O.L.S. Axel I; 3. R.K. school Axel I; 3. R.K. school Westdorpe II. Estafette meisjes t/m 12 jaar: 1. R.K. school Westdorpe I; 2. R.K. school Westdorpe II; 3. Chr. nat. school Axel I. Estafette meisjes 13 t/m 14 j. 1. O.L.S. Axel I; 2. R.K. school Axel I; 3. R.K. school Westdor pe I. Estafette jongens t/m 12 jaar: 1. Chr. nat. school Axel I; 2. R.K. school Westdorpe I; 3. R.K. school Westdorpe II. Estafette jongens 13 t/m 14 j.: 1. O.L.S. Axel I; 2. R.K. school Westdorpe I; 3. Herv. school Zaamslag I. Na afloop der wedstrijden sprak de heer Klompe een woord van dank tot alle deelnemers en de leraren, inzonderheid tot de heer B'ok, die deze schoolsport dag nad georganiseerd. „Laten wij zo voortgaan!", zei de heer Klompe. „Het resultaat wordt ieder jaar merkbaar be ter". Bestuur „Groene Kruis". Zoals onze lezers reeds bekend is, zal met ingang van september naast de afdelingen HBS A, HBS B en Gymnasium van het Petrus Hondi us Lyceum een afdeling middelbare school voor meisjes worden gesticht. Deze school be staat uit 5 klassen, waarvan de eerste samenvalt met de eerste klasse van de gemeenschappelijke onderbouw. Er wordt gestart met een tweede klasse. Het programma van de middel bare school voor meisjes is, méér dan dat van de HBS A en B, af gestemd op de praktische behoef ten van meisjes, die een middel bare opleiding willen hebben, maar geen plannen koesteren voor een universitaire studie. Aan het onderwijs in de talen wordt veel aandacht besteed, terwijl het aantal uren voor de exakte vak ken beperkt is. Algemeen vor mende vakken, zoals kunstge schiedenis en muziek staan op de lesrooster, terwijl daarop tevens vakken, die meer in de huishou delijke sfeer liggen, zoals hand werken, koken, hygiëne en voe dingsleer voorkomen. In de hoog ste klasse wordt ook een uur kin derpsychologie gegeven. Ofschoon het diploma niet het recht geeft om aan een universi teit te gaan studeren, biedt het toch vele mogelijkheden voor .en opleiding tot diverse beroepen, zoals die van maatschappelijk werkster, bibliotekaresse, gym- nastieklerares, logopaediste, enz. Het diploma maakt de bezitster tevens benoembaar tot bijv. ste wardess, telefoniste, informatrice bij de Ned. Spoorwegen, admini stratief ambtenaar ten departe- mente terwijl het de bevoegd heid verleent tot het afleggen /an de meeste middelbare en nijver heidsexamens, enz. Meisjes met weinig interesse en aanleg voor de exakte vakken wa ren tot nu toe op de afdeling HBS A aangewezen. Voor deze meisjes is het programma van de middelbare meisjesschool even wel veel aantrekkelijker. Daarom voorziet deze school ongetwijfeld in een behoefte en is deze voor Zeeuws-Vlaanderen zeker een be langrijke aanwinst te noemen. De rector van het Petrus Hon- dius-Lyceum zal verder gaarne alle gewenste inlichtingen ver strekken. Bij de onderlinge verdeling van de bestuursfuncties van „Het Groene Kruis" alhier, werd tot voorzitter benoemd de heer J Blok, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het be danken van de heer A. E. E. Kruysse. Wegens zijn grote verdienste ten opzichte van de afdeling Axel van „Het Groene Kruis" werd de heer Kruysse, die ruim 40 jaren de voorzittershamer hanteerde, op de laatst gehouden jaarverga dering tot erevoorzitter be noemd. De raad van de gemeente Bier vliet kwam donderdagavond in openbare vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burge meester A. P. Kostense. Ged. Staten heeft haar goedkeu ring gehecht aan de raadsbesluiten van 9 mei, tot het verlenen van erfpacht aan de heer W. Hoevena gel en tot verkoop van bouwgrond, gelegen aan de Havenstraathoek Singel, aan de heer J. I. Michiel- sen. Blijkens een rapport van het ve rificatie-bureau van de vereniging van Ned. Gemeenten werd per 23 april de kas en boeken van de ge meente-ontvanger gecontroleerd en volledig in orde bevonden. De minister van Financiën heeft de. vergoeding over 1955 aan de ge meente wegens gederfde leges voor wederopbouwgevallen vastgesteld op 513, Van de D.A.C.W. is bericht in- gekomen, dat zij haar goedkeuring heeft gehecht aan de uitvoering in D.A.C.W.-verband van de uitvals weg naar de nieuwe prov. weg. De voorzitter deelde mee, dat 2 aanvragen voor woningverbetering zijn gedaan en wel door de heer I. Versluys voor de woning Gentse straat 57 en door de heer I. Klaey- sen-Wolfert voor de door hem be woonde woning op de wijk Driewe gen Ingevolge de door de raad aan B W. verleende machtiging, heeft B. W. deze. aanvragen be handeld en voorzien van een gun stig advies, en doorgezonden aan de prov. direktie voor wederop bouw en volkshuisvesting. Z.h.st. werd besloten een perceel grond aan te kppen ter grootte van 324 m2, gelegen nabij café Maas aan de Noordstraat. De door de eigenaars, de heren Tournois en De Wever, bedóngen prijs, inclusief enige lasten, bedraagt 179,51. Op de wijk Driewegen wordt sinds lang het gemis van een speel plaats voor dé school ernstig ge voeld. Besloten werd een speelter rein aan te léggen met een een voudige afrastering. Z.h.st. ging 4e raad akkoord met de aankoop en ruiling van grond in verband met sanering van de hoek NoordstraatMolenstraat. Van de heer A. Jansen krugt de gemeente een perceel grond ter grootte van 28 ca met een bouw vallige woning er op. Als tegen prestatie zal de gemeente een schuurtje voor de heer Jansen bouwen, wat hij gedurende zijn le ven mag gebruiken. De heer J. A Kostense geeft n perceel grond van 22 ca met een bouwval en een perceeltje van 21 ca Als tegenprestatie zal de ge meente 15 ca teruggeven en een nieuw closet aanleggen. Ook ging de raad akkwird met de door B. W. voorgestelde sa nering van de werkplaats van de •heer F Keukelaar. De gemeente geeft een vergoeding van 3600,—, terwijl 480 m-' grond van de heer Keukelaar zal worden aangekocht voor 1,per m2 en 70 m2 grond voor 2,50 per m2 Voorts is het aan de heer Keukelaar toegestaan het door de gemeente op de Markt aangekochte boerderijtje af te bre ken voor de afkomende materia len. Voorts kwam de stichting van 'n wijkgebouw door 't Groene Kruis voor Biervliet en Hoofdplaat aan de orde. De voorzitter deelde mee, dat thans met vrij grote zekerheid er van uitgegaan kan worden, dat het RUk de bouw van het wijkge bouw zal subsidiëren. In dat geval zal het nog dit jaar aanbesteed die nen te worden. B. W. stélden voor het initia tief van het Groene Kruis voors hands te steunen dor het beschik baar stellen van de grond (als plaats is gedacht Tuinstraat—hoek Havenstraat). B. W. stellen zich dan voor tegelijk met de bouw van het wijkgebouw, annex een bad huis te bouwen, waarvan de kosten uiteraard door de gemeente dienen te worden gedragen. Het plan voorziet in de bouw van een badhuis met 19 douchecel len. Na een uitvoerige discussie, waaruit bleek, dat de heren Van Hoeve en Verplanke uit zuinig heidsoverwegingen het plan afwe zen, werd tot stemming overge gaan Beide heren stemden tegen. Voorts werd z.h.st. de bouwgrond voor het wijkgebouw beschikbaar gesteld aan 't Groene Kruis voor de formele som van 1, De beide wethouders werden tot onbezoldigd ambtenaar der bur gerlijke stand benoemd. Z.h.st. werd de eindwijziging be groting 1955 vastgesteld Tijdens de rondvraag signaleer de de heer A. de Meije^ dat bewo ners der woningwetwoningen op de wijk Driewegen moeilijkheden heb ben met de P.Z.E.M. over niet ge aarde stopcontakten in de vertrek ken met stenen vloeren. B W. zullen zich ter zake in verbinding stellen met de P.Z.E.M. De heer J. W Verplanke sprak over de school te Driewegen. De voorzitter antwoordde hierop, te weten dat de toestand van het schoolgebouw niet zo best is, maar voor inlichtingen hieromtrent moet de schoolarts bij de gemeente zijn. Het is niet juist dit via het hoofd der school en een raadslid te we ten te komen. De heer I Michielsen zei dat de heer Van Hoeve in het verleden herhaaldelijk gesproken heeft over een ophaaldienst voor huisvuil op de wijk Driewegen en informeerde thans of B. W. al met deze kwes tie zijn opgeschoten De voorzitter zei, dat B. W. er nog niet uit is, maar nu op korte termijn de zaak zal bezien. Internationaal mondorgel- en accordeonconcours. Het internationaal mondorgel- en accordeonconcours te Hengst dijk op zaterdag 28 juli 1956 zal een echt Benelux-concours wor den. Niet alleen uit België, maar uit geheel Nederland komen er inschrijvingen, o.m. uit Hilver sum, Soestdijk, Zwanenburg, Vlis- singen, enz. Zowel voor de ere-afdeling als voor de jeugd-afdeling zijn er deelnemers. Tot de deelnemende verenigingen behoren o.a. de „Me- lodymakers" uit Gent; de „Ac cordeonvrienden" van St Niklaas; „Flandria" uit IJzendijke en de moiidorgelvereniging „Concor dia" van Wemeldinge. Voor dit concours heeft de fir ma Math. Hohner (D.) A. G. reeds zeven medailles beschik baar gesteld. De eerste Nederlandse accor- deonschool van Hilversum en om streken schonk een zilveren me daille, terwijl de Nederlandse accordeon associatie een dirigen- tenprijs beschikbaar stelt. De jury voor dit concours be staat uit de heren: A. J. van Aal deren, toonkunstenaar en direc teur der E. N. A. S. te Hilversum en omstreken; Aug. M. Eekhout, toonkunstenaar en ere-directeur van de kon sted. harmonie te Hulst; Jos van Landeghem, ac cordeonkampioen van België en dirigent van de „Accordeonvrien den" te St. Niklaas en L. J. van Trigt, toonkunstenaar en voor zitter der N. A. A. te Zeist. Waar Zeeuws-Vlaanderen tal rijke beoefenaars van mondorgel en accordeon telt en deze muziek zich in een populaire belangstel ling kan verheugen, mag ver wacht worden, dat, indien de weersomstandigheden medewer ken, het een zeer drukke dag voor Hengstdijk en dit unieke concours zal worden. Reis Ouden van Dagen. Begunstigd door ideale weers omstandigheden maakten ruim 250 ouden van dagen uit de ge meente een tocht naar Noord- Brabant. 's Morgens om 8 uur vertrok de lange stoet van meer dan 50 luxe auto's en een autobus. Voor afgegaan door een motorrijder van de Rijkspolitie en vergezeld van de wegenwacht werd via Westdorpe, Hulst, België ingere den. Aan de Belgische grens werd de stoet opgewacht door motor rijders van de Belgische rijks wacht die hen via St Niklaas, Antwerpen (de tunneldirectie verleende gratis doortocht) naar Westmallebracht, waar de eerste pleisterplaats in „De Trappist" was. Vandaar werd via Turnhout, Tilburg naar de „Efteling" gere den waar het grote gezelschap zich uitstekend vermaakte. Terug werd via dezelfde route gereden en werd St. Niklaas de laatste pleisterplaats. Het comité had bijzondere lof voor de prestaties van de Belgi sche rijkswacht en de plaatselijke politiecorpsen. Het gezelschap werd aan de grens der gemeente door de harmonie opgewacht en vooraf gegaan door de lustig spelende muzikanten werd de stoet op de Markt ontbonden. Allen, die de tocht hebben me degemaakt, waren ten hoogste voldaan over deze mooie reis, waarop zóveel is genoten. Reis ouden van dagen. Het leek wel of donderdagavond geheel Sluiskil was leegge stroomd naar de brug om de ouden van dagen, die dien dag op reis waren geweest te verwelko men. Het plaatselijk fanfaregezel schap stond opgesteld om bij de intocht de oudjes muzikaal wel kom te heten. Precies volgens tijdschema liepen de 3 grote bus sen van de Z.V.T.M. Sluiskil bin nen. De feestklanken der muziek en het blijde wederzien van huis genoten en bekenden werd voor de oudjes een festijn. Reeds dn werd vernomen, dat ze nog nim mer zo'n fijne reis hadden genad en dat ze zelfs in Frankrijk wa ren geweest, en daar wijn hadden gedronken. Inderdaad is het voor de ouden van dagen een van de mooiste reizen geworden. Om half acht waren er 132 oud jes present om de tocht aan te vangen. Nadat de Belgische grens was gepasseerd ging het op de kust aan om vervolgens een kijkje te nemen in Knokke, Oostende en andere kustplaatsen met als eindbestemming de beroemde streek in België waar in de le wereldoorlog de Duitse troepen tot stand werden gebracht. Men bezichtigde hier verscheidene oorlogsherinneringen in Diksmui- den, het zwaar beschadigde IJzer monument, Ieperen en Meenen. De bussen schrikten er zelfs niei voor terug om ook nog de Kemel- berg te beklimmen, waar men een prachtig vergezicht had. Daar de Belgisch-Franse grens hier dicht nabij is kreeg men toestemming om de streep te passeren. De ge legenheid om een Frans wijntje te drinken werd door de oudjes benut. De terugreis verliep al even vlot en kwam men behouden op tijd in Sluiskil aan. De voorzitter van het comité, de heer H. J. Colsen, bracht de bevolking hartelijk dank voor de medewerking ondervonden in het bijzonder ging zijn dank uit naar de directies van de beide fabrie ken, die het mogelijk hadden ge maakt om door hun steun de reis zo groots op te zetten en volledig te doen slagen, en er zelfs geen sprake was van een tekort. Ook de Sluiskilse neringdoen den bracht hij voor hun giften in geld en natura hartelijk dank. In het kort memoreerde hij de eerste tocht in 1924 met 52 oud jes die toen ging naar Sas van Gent, Zuiddorpe, Hulst, Honteais se en terug over Boschkapelle. In plaats van een fanfare was er toen een harmonica voor muzi kale begroeting aanwezig. Nu een grote tocht met 132 oudjes en een feestelijke muzikale verwelko ming. Hij sprak de hoop uit dat Sluis kil in lengte van jaren eensge zind mocht samenwerken om steeds hun bejaarden een prettige uitgangsdag te bezorgen. Namens de ouden van dagen sprak de heer Bosschaert een woord van dank aan het comité en de Sluiskilse ingezetenen voor de mooie dag die hun was aange boden. Dank zij de neringdoen den was het mogelijk geweëst ten bate van de reis een verloting te organiseren, waarvan öp die avond de trekking plaats 'vond. Zeer voldaan keerden de oudjes naar hun woningen terug, zij zul len nog lang spreken over de mooie tocht waarvan zij ten volle hadden genoten.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2