Staatslieden zoeken nieuwe wegen De kwestie-Cyprus RADIO TAZELAAR HET WEER WEERBERÏCHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Westduitse regering over de verklaring van Tass Stalen eilanden in de Zuidchinese zee voor olieboring Landmijn ontploft Gebr. Messina voor de rechter De rundvleesprijzen gaan omlaag ZATERDAG 23 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3798 EERSTE BLA» WEKELIJKSE WERELDSCHOUW REMIER MOLLET OVER KWESTIE ALGERIE De Kabinetsformatie Drie doden en fwee zwaar gewonden De teelt van zaaiuien JACK COMER IN PREVENTIEVE HECHTENIS Ex-koning van Londense onderwereld VERZENDING ZEEPOST ONGELUK IN GIETERIJ 20 ton gloeiend gietijzer op loopbrug kantelde 1 dode en verscheidene gewonden Nieuw Frans offensief in Algerië Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine AdvertentiesR regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Het houdt niet op met de be zoeken, die staatshoofden of mi nisters elkander in en buiten Europa brengen. Soekarno is nu van Italië naar Duitsland gegaan, en heeft daar de wenk gekregen, dat men geen onvriendelijke uit latingen van hem over Neder land verwachtte, gelijk ook Italiaanse pers duidelijk te ken nen geeft, dat zij door de regels heen van Soekamo's woorden heeft gelezen. En toch merkte de minister van Buitenlandse Za ken, die hem vergezelde, in Ita lië op enigszins klagende toon op, dat het zo jammer was, dat zij niet naar Nederland konden reiaen Soekarno heeft nu zijn bezoek in Moskou voor de boeg; het is inderdaad de vraag hoe hij zich tiaar zal uitlaten, omdat hij weet, dat van zijn houding tegenover Moskou een groot deel van de Amerikaanse steun afhangt. Tito is nog in Rusland; te Sta lingrad heeft hij een redevóering gehouden, die op vriendschap tus sen de volkeren als een nood zakelijkheid wees, maar in zoda nige termen, dat men geneigd is te veronderstellen, dat Tito in het Russische, of dat het zg. ver- „„ntiaPo anderde Rusland in het Titoïsti-1 omdat deze inderdaad politieke berichten geloven, dan zou de laatste man spoedig zijn verdwe nen. Dat zulk een laatste man, en nu een Engelsman, de Suez- kanaalzone heeft verlaten, waar de Engelsen 74 jaar hebben door gebracht, is een feit, dat boek delen spreekt. Egypte, dat een weinig aan grootheidswaanzin gaat lijden, stelt er zich op in om in 1968, wanneer de concessie der Suezkanaal maatschappij af loopt, het beheer van het kanaal geheel in eigen hand te nemen. In Engeland zelf maakt Eden de indruk, dat hij met man en macht Engeland's wereldpositie wil handhaven, al maken zowel binnenlandse stromingen op eco nomisch gebied,- ook van eigen conservatieve partijgenoten, en de houding van Dominions gelijk India en Ceylon, dit moeilijk. TURKSE DREIGING. Cyprus blijft een open wond. De Engelse regering zag zich voor een nieuwe harde noodzake lijkheid geplaatst, omdat het de Archimandrit, het hoofd der Grieks Orthodoxe kerk, uit En geland heeft moeten verbannen, Sche kamp is gekomen. De Belgen staan nu op het punt een bezoek aan Rusland te over wegen Intussen is de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Sjepilof naar Cairo gegaan, waar hij hartelijk is ontvangen, gelijk ook wel het geval zal zijn in Sy rië en Libanon, die hij daarna gaat bezoeken. Dit mag wel als bewijs gelden hoezeer de vraag stukken van het Midden-Oosten thans in Moskou de aandacht trekken. Eden gaat waarschijn lijk binnenkort naar Parijs. VOORTAAN EEN EIGEN WEG. Grote aandacht trekken de ver klaringen van enkele communis tische partijen. Dit geldt in het bijzonder van Italië, waar Tog- liatti zijn kritiek over het nieuwe beleid van Moskou niet onder stoelen of banken steekt. Praag heeft dit een belangrijke bijdrage tot de discussie ge noemd. Andere hoofdsteden volg den. Togliatti zal daardoor on getwijfeld een nieuwe Tito wor den en dit te meer, omdat hij openlijk wat begrijpelijk is de toenadering van Nenni met de Saragat-socialisten afkeurt. Het is merkbaar in Frankrijk, waar de communistische partij nog aarzelt, en in Oost-Duitsland, waar Ulbricht tracht tussen de klippen door te zeilen. Oost-Duitsland trekt dezer da gen wel de aandacht. Tegelijk toch, dat in West-Duitsland een derde jaarlijkse herdenking van de opstand van 17 juni 1953, kort na Stalin's dood, wordt betracht, z^n nu de Russen bezig om uit Oost-Duitsland al hun troepen terug te trekken. Mag men hun propaganda voerde. Turkije zond een scherpe nota naar Engeland, waarin het dreigt het eiland te zullen bezetten als de Britse troepen het zouden ont ruimen. Dit geeft natuurlijk nieuwe moeilijkheden met Athe ne en voor de Turkse bevolking op Cyprus. Adenauer heeft intussen een nieuw bezoek gebracht aan Ame rika. Hij heeft zeer duidelijk waarschuwende woorden gespro ken over de nieuwe Russische politiek van tegemoetkomend heid, die hem gevaarlijker lijkt dan de hardhandige van Stalin. Hij is daarin bijgevallen door Eisenhower, die hij als eerste in het ziekenhuis mocht bezoe ken. Het gaat met Eisenhower goed; er is tot dusver geen enkele wanklank in de berichten der doktoren. Adenauer sptrak met Dulles over de N:A.T.O., en bij beiden bleek de vastberaden wil aanwe zig om deze te versterken, en de nieuwe taak, die men aan de N.A.T.O. wil opdragen, vooral te zoeken in verzoening van poli tieke tegenstellingen tussen de bondgenoten, gelijk b.v. tussen Engeland en Griekenland en ook tussen Griekenland en Turkije over de kwestie-Cyprus. om Amerika ertoe te brengen een levendiger aandeel te nemen in de kwestie Noord-Afrika. Dit is nodig, nu de Aziatisch-Arabi- sche groep Algiers voor de as semblee te New-York wil bren gen, waartegen Frankrijk niet, als in de Veiligheidsraad, zich met een veto kan verdedigen. Pineau heeft in eigen land in zo verre succes gehad, dat de zeer belangrijke veranderingen in het diplomatiek personeel op de be langrijkste buitenlandse posten, zonder enige discussie door de regering zijn aanvaard en dus ten uitvoer kunnen worden gelegd. De regering lijkt iets steviger in het zadel te zitten dan tevoren. Adenauer heeft het in eigen land niet zo gemakkelijk. Hij mag de westelijke politiek voor alles voorstaan de oppositie daartegen groeit en naar men zegt ook in zijn eigen partij. In Amerika hebben, niet voor de eerste keer, Dulles en Eisenho wer, een verschillend standpunt ingenomen in een belangrijke aangelegenheid. Dulles noemde, ook sprekend van de nieuwe on afhankelijke Aziatische staten, neutraliteit immoreel en dom; Eisenhower daarentegen heeft gezegd, dat gezien de gevaren, die een nieuwe oorlog met zich brengt, hij de kleine staten geen ongelijk kan geven als zij dit standpunt innemen. WEINIG KANS VOOR EISENHOWER. Amerika heeft het moeilijk, naar buiten reeds omdat er na maandenlang onderhandelen te Genève, geen overeenstemming is bereikt met China; naar bin nen, omdat de ziekte van Eisen hower opnieuw geweldige onze kerheid schept. Zij is merkbaar in de verkiezingsvoorbereiding, gelijk ook op de beurs te New- York. Eisenhower is tenslotte de man, die na verloop van ongeveer nog een maand, zelf zal moeten beslissen of een nieuwe kandi datuur voor hem te aanvaarden is. Truman, diè zijn Europese rondreis thans in Engeland be ëindigt, heeft tijdens de vier da gen, dat hij in ons land was, en van zijn doodgewoon eigen toe risme genoot, iets over de ver kiezingen gezegd, en aangeno men dat het moeilijk voor de re publikeinen zal z^jn om deze ver kiezing te winnen. Eisenhower vecht nog steeds met het Congres over de hulp aan het buitenland; het oordeel van de Senaat is, dat niet een volledig miljard, maar 500 miljoen, dus de helft, moet worden verstrekt. Veler blikken zijn op dit ogen blik op twee extreme gebieden gevestigd. In de eerste plaats op Bern, waar nu het proces be handeld wordt tegen de Roeme nen, die in februrai 1954 de Roe meense legatie in Bern trachtten te overweldigen. Dit proces is met typische Zwitserse nauwkeu righeid, maar tegelijk nuchter heid gevoerd. Hoezeer èn het hof èn de regering de politiek er buiten wilden houden, konden zij bij het verhoren van getuigen A décharge niet ontkomen aan het feit, dat alle getuigen indruk heb ben gemaakt met hun schilde ring van de wijze waarop de communisten in Roemenië na 1947 hebben huisgehouden. Het andere uiteinde is Argen tinië, waar de revolutie der Pe ronisten met harde hand is neer geslagen. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Premier Guy Mollet van Frank rijk heeft vrijdag verklaard dat Frankrijk rekent op ,,het begrip en de steun" van alle landen die zijn land vriendschappelijk zijn gezind bij zijn behandeling van het Algerijnse probleem. „Frankrijk weet dat zijn zaak een gerechtvaardigde is en dat hij deze zaak zonder schaamte kan verdedigen". De premier voegde eraan toe dat Frankrijk bereid is zich voor Algerië alle mogelijke opofferin gen te getroosten. „Is Algerië niet de hoeksteen van het gehele Franse imperium?". De Westduitse regering heeft vrijdag in een officiële verklaring gereageerd op de jongste mede deling van het Russische persbu reau Tass over de jongste ge wraakte uitlating van Chroesjt- sjef inzake de Duitse kwestie. De bondsregering is van me ning, dat de Sowjetregering zich blijkens het bericht van Tass aan haar verantwoordelijkheid voor de hereniging van Duitsland wil onttrekken. Tevens houdt Bonn Alle modellen vindt U bij ons! W/j geven gaarne nadere inlichtingen. Tel. 2361 TERNEUZEN Exclusief Dealer vast aan de weergave van Chroesjtsjefs woorden, zoals die indertijd door bondskanselier Adenauer is gegeven. Minister Pineau had deze versie bovendien onlangs in een rede te Washing ton bevestigd en aangevuld. Volgens de bondsregering heeft de Franse minister de omstreden uitlating van de Russische partij secretaris toen als volgt weerge geven: „Ik geef er de voorkeur aan, 20 miljoen Duitsers aan mijn kant te hebben, boven zeventig miljoen in een herenigd Duits land tegen ons. Zelfs als Duits land militair neutraal zou blijven, zou ons dat niet voldoende zijn. Wij willen ook, dat hetgeen Oost- Duitsland op sociaal en econo misch gebied heeft verworven, behouden blijft. Het hebben van Oost-Duitsland aan onze kant is daarenboven een prestige kwes tie". De regering te Bonn is van oordeel, dat hierdoor hetgeen de Franse minister-president inder tijd te Luxemburg in tegenwoor digheid van de Westduitse en de Franse delegatie tegen Adenauer heeft gezegd, is aangevuld. FRANKRIJK HULP. VRAAGT Hij had nauwelijks Amerika verlaten of de Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau, die nog altijd werkt voor zijn doorbraak in de buitenlandse po litiek, volgde hem op. Pineau komt echter niet alleen om de resultaten van zijn bezoek aan Moskou te bespreken, maar In de Zuidchinesie Zee, onge veer 32 km uit de kust van Bru nei (Brits Borneo), is een doch- tertnaatschappij van de Konink lijke Shell groep bezig met de houw van een kunstmatig eiland van staal voor het verrichten van aardolieboringen in de zeebodem. Men verwacht dat het eiland begin augustus gereed zal zijn, waarna de boorwerkzaamheden een aanvang zullen gaan nemen. De boorlocatie, Ampa Patches geheten, is een koraalrif dat zich ongeveer negen meter beneden 't wateroppervlak bevindt, een op zeekaarten als „gevaarlijk voor schepen" aangeduid punt. Een soortgelijk eiland zal bin nen afzienbare tijd 13 kilometer uit de kust van Serawak 96 Ki lometer ten zuidwesten van Am- pa Patches worden gebouwd. Het water is hier ongeveer 23 meter diep. De totale kosten van deze twee projecten worden geraamd op 6.5 miljoen gulden. Beide eilanden zijn ontworpen door de N.V. Bataafsche Petro leum' Maatschappij te 's-Graven- hage. De Ampa Patches construc tie werd uitgevoerd door twee Nederlandse firma's, terwijl het eiland voor Siwa in Hongkong door een Engelse maatschappij werd vervaardigd. De eilanden zullen eigen radio stations en krachtcentrales krij gen. VooHs zullen er gerieflijke verblijven voor het boorpersoneel opslagruimten en landingsplaat sen voor helikopters zijn. Beide eilanden zullen veel groter wor den dan de drie die zich op het ogenblik ongeveer IV2 kilometer uit de kust bij Brunei bevinden. Premier Eden en minister Lloyd naar Parijs De Britse premier sir Anthony Eden en zijn minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, zul len na 23 juli een bezoek bren gen aan Parijs, aldus verneemt Reuter in kringen in nauw con tact met de Franse regering. Zij zeiden dat het bezoek „in principe" is vastgesteld. In een vrijdag te Nicosia uitge geven officiële verklaring wordt medegedeeld, dat de grote bos brand, die het afgelopen week einde op Cyprus heeft gewoed, het leven heeft gekost aan twin tig Britse militairen, terwijl er zestien ernstig werden gewond. Een aantal soldaten kreeg lich te brandwonden. Nicosiaanse dagbladen melden, dat elf op Cyprus werkende Griekse leraren in de afgelopen drie dagen aanzegging hebben gekregen het eiland te verlaten. Ook aan John Anagnostopoelos, de Griekse con-rector van een gymnasium te Fatagusta, is mededeeld, dat hij Cyprus moet verlaten. De Britse autoriteiten op Cy prus hebben de inwoners van Limassol een gemeenschappelijke boete van 35.000 pond sterling ruim 350.000 gulden) opgelegd als straf voor terroristische aan slagen, die daar in de laatste tijd zijn gepleegd. Er is een regeling getroffen voor de invordering van de ge meenschappelijke boete van veer tigduizend pond sterling (is meer dan 400.000 gulden., die aan de inwoners van Famagusta is op gelegd. Volgens de „New Statesman and Nation" staat thans een ta melijk grote minderheid van het Britse kabinet, de premier uitge sloten, gunstig tegenover even tuele onderhandelingen over de kwestie-Cyprus. Het linkse week blad schrijft verder, dat sommige leden van het kabinet er voor voelen de verbannen aartsbis schop Makarios naar Londen te laten komen. Het rechtse weekblad „Time and Tide" schrijft, dat de rege ring in de afgelopen drie a vier jaar alle mogelijke fouten ten aanzien van de kwestie-Cyprus heeft gemaakt. De „Times" schrijft, dat onder drukking van het terrorisme op Cyprus het onmiddellijke doel moet zijn, maar dat dit niet als verontschuldiging mag gelden voor het opschorten van de her vormingen, welke de regering in het vooruitzicht heeft gesteld, nl. zelfbestuur en later, wanneer dat geslaagd is en de wereldtoestand het toelaat, zelfbeschikking. In een latere editie heeft de „Times" dit hoofdartikel gewij zigd. Het blad dringt daarbij aan op het bevorderen vaq vertrou welijke besprekingen met Grie kenland en Turkije. Twee Turkse bladen op Cyprus melden thans, dat de Turkse am bassadeur in Londen een „in krachtige termen gestelde nota" aan het Foreign Office heeft af gegeven, waarin bij wijze van ul timatum de gedachte van verle ning van zelfbeschikkingsrecht aan Cyprus wordt afgewezen. Nadere bijzonderheden van het plan van de Britse regering ten aanzien van Cyprus, dat thans bij het Britse kabinet in beraad is, zijn niet bekend gemaakt. Men meent echter te weten, dat er plannen zijn om lord Radcliffe, een vooraanstaand rechtskundige, naar het eiland te zenden om een grondwet op te .stellen, waarbij binnenlands zelfbestuur aan Cy prus zou worden gegeven. De afgetreden Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Kop- rulu, heeft inmiddels aan Reuter verklaard, dat zijn aftreden niet met de kwestie Cyprus of enige andere aangelegenheid van bui tenlandse politiek in verband staat. Gisteren is het overleg in de vijf grote Tweede-Kamerfracties over de voorstellen van kabinets formateur dr Itrees voortgezet. Nadat donderdag de fracties van de 'K.V.P. en de C.H.U. in het Tweede-Kamergebouw hadden vergaderd, zijn vrijdag de fracties van de V.V.D., de A.R. en de P.v.d.A. op het Binnenhof bijeen geweest. De P.v.d.A.-fractie zette des avonds haar vergadering voort. Dr Drees en minister Suurhoff waren daarbij aanwe zig- Gistermiddag hebben voorts 5 fractieleiders een afzonderlijke bijeenkomst gehouden, die bijna anderhalf uur duurde. Deze vergadering werd door de deskundigen op het gebied van de woningbouw uit de fracties bijge woond. Zoals gemeld verwacht de ka binetsformateur uiterlijk maan dag a.s. schriftelijk antwoord van de politieke partijen op zijn voorstellen. Tijdens het dichten van een sleuf met een mechanische stam per langs de weg van Sittard naar Buchten is vrijdagmiddag ver moedelijk door de trillingen in de grond een landmijn tot ontplof fing gekomen. Hoewel de aldaar werkende ar beiders ongeveer 15 a 20 meter van de plaat-) van de landmijn verwijderd waren, eiste de ont ploffing drie doden en twee zwaar gewonden. De drie slachtoffers zijn de 44- jarige L. H. Penders uit Heerlen, de 53-jarige J. J. Leunissen, ook uit Heerlen, (dé heer Leunissen is overleden tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Sittard I, en G. Zelissen uit Sittard (overleden in het ziekenhuis te Sittard). Zwaar gewond zijn de 24-jarige G. Bonen en de 19-jarige J. R. Philippen, allebei uit Sittard. In het wegdek ontstond een gat van ongeveer een halve meter diepte. De beide gewonden schijnen het naar omstandigheden goed te ma ken. De mannen waren werkzaam bij het aannemersbedrijf Brands uit Geleen. Vrijdagmorgen is te Tournai 'n proces begonnen, tegen de ge broeders Eugenio en Carmelo Messina, die o.a. van handel in blanke slavinnen of poging daar toe worden beschuldigd en 31 augustus van het vorige jaar te Knokke-Het-Zoute in een nacht gelegenheid werden gearresteerd. Volgens de akte van beschuldi ging leidden zij een luxe leven, hielden er dure auto's en weelde rige appartementen op na en verkeerden steeds met jonge meisjes, die vervolgens in de straten van Londen „aan het werk" werden gezet. Dat waren de „Messina-girls". Eugenio voert voor de recht bank het woord. Wat de beschul diging van het onbevoegd dra gen van vuurwapenen betrof, ver klaarde hij gewapend geweest te zijn omdat hij vroeger door com munisten was aangevallen. Carmelo zegt van niets af te weten. Eugenio is 47, Carmelo 40 jaar oud. Het proces zou oorspronkelijk te Brugge gevoerd zijn maar daar de verdachten verklaarden alleen Frans te kunnen spreken, werd de zaak naar het Franstalige hof van Tournai overgebracht. Blijkens de uitkomsten van de in mei gehouden landbouwtelling bedraagt de teelt van zaaiuien, volgens het Centraal Bureau voor de statistiek rond 5000 ha (in 1955 4100 ha). Jack „Spot" Corner, ex-koning van de Londense onderwereld, is vrijdag voor een week in preven tieve hechtenis gesteld onder be schuldiging Thomas Falco, een vriend van zijn rivaal Billy Hill, met een scheermes te hebben „be werkt". Zowel Corner als Hill zijn don derdag in het Lagerhuis genoemd toen er bij de regering werd aan gedrongen op strengere maatre gelen om een einde te maken aan de toenemende bendestrijd in Londen. De 44-jarige Comer, die nog de littekens heeft die hij onlangs in een gevecht met enkele gevaar lijke vechters had opgelopen, werd donderdagmiddag gearre steerd nadat Falco, met 47 hech tingen in een arm als gevolg van een straatgevecht, uit het zieken huis kwam en zich tot de politie wendde. Een verzoek van de verdediging om Corner op borgstelling vrij te laten omdat zijn 27-jarige vrouw Rita per brief en per telefoon is bedreigd, werd afgewezen. De prijzen van het rundvlees zijn aan het zakken. Dat was de conclusie waartoe het produkt- schap voor vee en vlees kwam, toen op de gisteren in Utrecht gehouden vergadering de markt situatie is besproken. Sedert vorige week is op de markten een dalende tendens in de prijzen waar te nemen, eerst traag en in de laatste dagen snel ler. In Rotterdam en later ook in Den Bosch en Groningen is deze ontwikkeling begonnen. Vrijdag ochtend in Leiden en ook in Leeuwarden was er opnieuw een zeer grote aanvoer, met als ge volg een teruggang- in de prijzen van het slachtvee. De omzetten zijn tot een mini mum gedaald en ook op de ab- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië; m.s. „Paraguay Star" m.s. „Argentina" Australië: via Engeland Brazilië; m.s. „Paraguay Star" m.s. „Argentinia" Canada: m.s. „Prins Willem 4" Chili via New York Indonesië m.s. „Mataram" Ned. Antillen: m.s. „Oberon" s.s. Orestes" Nieuw Zeeland: via Engeland Suriname: m.s. „Heidberg" Unie van Zuid-Afrika: en Zw.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" m.s. „Stirling Castle" Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. 26 juni 30 juni 30 juni 26 juni 30 juni 27 juni 27 juni 28 juni 25 juni 26 juni 30 juni 26 juni 26 juni 30 juni battoirs blijkt de vleesverkoop zeer laag. Daarmee zijn de verwachtin gen van het produktschap voel- vee en vlees, dat nog deze maand een kentering in de prijzen zou gaan optreden, voorlopig bewaar heid. Bij deze ontwikkeling is er voor het produktschap geen aanlei ding het beleid te wijzigen en maatregelen te nemen, door bij voorbeeld de export af te rem men. Volgens de voorzitter, de heer Joh. de Veer, gaat de smaak van het publiek zich steeds meer richten op mager vlees, waardoor voor de veehouder waakzaam heid is geboden met een te rijpe (vette) koe. De prijzen van de eerste kwaliteit zijn minder ge daald. Deze vraag past bij de vraag naar voorvoeten en achter voeten, zodat de prijsdaling van het rundvee gepaard gaat met 'n normale relatie tussen de vraag naar en dus de prijs van voorvoeten en achtervoeten. Er bestaat ook een direct ver band tussen de invoer en de uit voer. De import neemt toe maar evenzo de uitvoer. Tussen 4 en 9 juni is 226 ton rundvlees uitge voerd voor meer dan de helft naar Frankrijk en de aanvra gen zijn nadien beduidend geste gen, namelijk tot 462 ton. De vertegenwoordiger van de slagers, de heer C. Burger, vond het noodzakelijk de situatie op de markten nauwkeurig te volgen, want z.i. behoeft men nog niet te denken dat we er al zijn. Vrijdagochtend is in de „Ace- ries Thomas", afdeling Couillet, van de „Usines Hainaut-Sambre" een lading van 20 ton gloeiend gietijzer, die per loopbrug ver plaatst werd, gedeeltelijk gekan teld. Ongeveer 15 arbeiders waren grafwerk aan het verrichten voor de bouw van een nieuwe conven- tor op de plaats waar de gloeien de massa neerkwam. Een der ar beiders was op slag dood en twee bezweken bij hun overbrenging naar het ziekenhuis. Twee ande ren verkeren in levensgevaar en negen hebben meer of minder zware brandwonden opgelopen. Franse troepen zijn een offen sief begonnen tegen Algerijnse opstandelingen in het Nementcha- gebergte nabij de grens met Li bië. Zij willen hierdoor verhinde ren, dat de opstandelingen in dit gebied wapens uit Libië ontvan gen. Volgens de eerste onbevestig de berichten zijn er 78 opstande lingen gedood en 52 gevangen ge- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Noordelijke wind. Droog weer met in het westen van het land veel bewolking, la ter op de dag voornamelijk in het oosten opklaringen. Overigens matige noordelijke wind. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. •ft De 72-jarige schipper Wé Wij- brands van het binnenschip „Hol- landia" is vrijdagmorgen bij het verhalen van dit schip in de Mer- wehaven te Rotterdam met het hoofd bekneld geraakt tussen de roef en het m.s. „Washington". Hij werd ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar het zie kenhuis Coolsingel overleden. Er treden op het ogenblik in de algemene luchtdrukverdeling in onze omgeving slechts kleine veranderingen op. Ten westen van Ierland trok '11 gebied van hoge luchtdruk heel langzaam in noordoostelijke rich ting. Dit luchtdruksysteem hield in ons land de wind in de noord- hoek, zodat koude lucht met veel bewolking van de Noordzee bleef toestromen. Mede door de aanwezigheid van een depressie boven de Bal kan is deze koude lucht inmiddels via Italië tot Noord-Afrika uit gevloeid. Over de Britse eilanden drong Oceanische lucht naar de Noordzee. In verband daarmee zal er zaterdag in het westen van ons land veel bewolking zijn. In het oosten zullen vooral later op de dag opklaringen voorkomen. ZONDAG 24 JUNI. v.m. n.m. Breskens 2.32 2.56 Terneuzen 3.07 3.31 Hansweert 3.47 4.1-1 Walsoorden 3.57 4.2-1 MAANDAG 25 JUNI. v.m. n.m. Breskens 3.10 3.28 Terneuzen 3.45 4.03 Hansweert 4.25 4.43 Walsoorden 4.35 4.53 ZON MAAN op onder op onder Juni. 23 4.22 21.06 21.06 4.38 24 4.22 21.06 21.39 5.37 25 4.23 21.06 22.06 6.40 '26 4.23 21.06 22.29 7.45 27 4.24 21.06 22.48 8.51 28 4.24 21.06 23.07 9.58 29 4.25 21.06 23.25 11.05 30 4.25 21.05 23.44 12.13

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1