Woningproductie en welvaart RECHTSZAKEN Wat brengt de Radio? Vuloennen Uitbreiding van de Rotterdamse haven en uitdieping van de Nieuwe Waterweg Koninklijke Middenstandsbond verontrust over loonontwikkeling De Russische intocht in Mandsjoerije «Mijnheer Robert is teruggekomen» TWEEDE BLAD Vrijdag 22 juni 1956 11e jaargang no. 3797 Kinderen speelden met pantservuist De Amerikaanse hulp aan het buitenland Beschuldiging van Russische V. N.-functionaris Woninggrootte van meer belang dan technische uitrusting R. K. Kerk veroordeelt existentialisme Vroegere „Wehrmacht"- officieren raden dienstplicht aan DE ITALIAANSE COMMUNISTEN Atoombrandstof voor Frankrijk Fa P. J. van de Sande Kardelj over de Zuidslavische posilie Worosjilof aanvaardt Zuidslavische uitnodiging Amerikaanse geleide voor Russische oorlogsschepen Spaanse aanslag op Brits parlement BRIEF VAN DEHLER t k' ZEEUW Het college van B. en W. te Rotterdam heelt een schrijven ontvangen van de minister van Verkeer en Waterstaat over de uitbreiding van de Rotterdamse haven en het toegankelijk ma ken van de Nieuwe Waterweg voor zeer grote schepen. De minister verklaart zich be reid aan de gevraagde uitbreiding van de Botlekhavens goedkeu ring te verlenen, in weerwil van de bezwaren welke daaraan uit een oogpunt van rivierbeheer zijn verbonden. De minister neemt daarbij in aanmerking, dat zeer grote belangen voor de gemeente en voor ons land met deze haven uitbreiding zullen worden ge diend. Voorts deelt de minister mede, in beginsel te willen bevorderen, dat de weg van Rotterdam naar zee wordt geschikt gemaakt voor schepen met een diepgang van 38 a 39 voet. Verder geeft de minister te kennen, dat zijnerzijds tegen het beginsel van een open havencom plex voor zeer grote schepen op de westpunt van Rozenburg geen bezwaar bestaat. Enige jeugdige Apeldoornse in gezetenen hebben de dood recht in het gezicht gezien, zonder dit zelf te weten. Op nog geen meter van de rijbaan trof men aan de Amersfoortseweg te Apeldoorn een pantservuist aan en een on derzoek wees uit, dat kinderen, die deze pantservuist in de bossen hebben aangetroffen, er geruime tijd mee hebben gespeeld. De dienst hulpverlening uit Barne- veld heeft het gevaarlijke projec tiel onschadelijk gemaakt. Van gemeentewege wordt hier bij nog aangetekend, dat blijkens dit schrijven toestemming is ver kregen de dam in de Botlek te verplaatsen naar de grens van dit gebied, alsmede om de hier nog ontworpen verdere havens aan te leggen. De uitdieping van de Nieuwe Waterweg, waarvan hierboven sprake is, heeft betrekking op de vaargeul van Hoek van Holland tot de tweede Petroleumhaven. Nabij de mond van de Nieuwe Waterweg speelt echter de moge lijke deining nog een rol, zodat daar in ieder geval een grotere diepte moet worden aangebracht dan verder stroomopwaarts. Vol gens de voorlopige plannen van de rijkswaterstaat wordt gere kend met een minste diepte van ongeveer 14 meter N.A.P. tus sen de hoofden, verlopend tot on geveer 13,5 meter bij de Bergha- ven te Hoek van Holland. Voor de aan te leggen zogenaamde vierde Petroleumhaven, voor het graven waarvan de minister tevens toestemming verleende, kan derhalve een diepte van 13,5 meter N.A.P. worden aange houden. Deze haven zal aldus voor de zeer grote schepen toe gankelijk zijn. De commissie voor buitenland se betrekkingen van de Ameri kaanse Senaat heeft woensdag aan de Senaat verslag uitge bracht over het program van president Eisenhower voor hulp aan het buitenland in het ko mende belastingjaar. De presi dent heeft om 4,9 miljard dollar gevraagd, doch de commissie heeft dit bedrag verminderd met 400 miljoen dollar, omdat zij er niet van overtuigd is dat het vol ledige bedrag nodig is. Het huis v;an afgevaardigden heeft zich reeds uitgesproken voor vermindering van het door Eisenhower gevraagde bedrag met 1.1 miljard, doch volgens de Senaatscommissie is dat „een on verantwoordelijk speculeren met de nationale veiligheid". Michael Sjatof, een voomalige kapitein van het Russische leger die naar het Westen is uitgewe ken, heeft woensdag op een pers conferentie in New York ver klaard, dat de Russische direc teur van het V. N.-program voor technische hulp aan Azia en het Verre Oosten, Petoekhol, en de tweede secretaris van de Sowjet- missie bij de Ver. Naties, Sjapo- walof, in de afgelopen twee maanden geprobeerd hebben hem te dwingen spionage te plegen. Een V. N.-woordvoerder heeft geen commentaar op deze be schuldiging willen geven. Wel verklaarde hij, dat de kwestie onder de aandacht van secreta ris-generaal Hammarsk j oeld is gebracht. De Vaticaanse „congregatie van de seminariën en universi teiten" heeft bij decreet het on derwijzen en verbreiden van het „existentialisme" verboden. Het decreet zegt o.a.: „Een ethisch systeem, beter bekend onder naam van „ethiek der omstandig heden" en strijdig met de traditio nele zedenleer, verbreidt zich meer en meer onder de katholie ken. Dit systeem wil de beginse len van de objectieve ethiek ne geren en geeft voor gelijk en zelfs superieur te zijn aan de objectie ve ethiek. De schrijvers die dat systeem aannemen menen dat de laatste vorm voor welke handeling dan ook niet is de Objectieve orde zoals deze door de natuurwet is aangegeven en die, uit die wet voortvloeiend, met zekerheid kan worden gekend. Zij menen, in te gendeel, dat die laatste norm ze telt in het oordeel van de geest van elk mens, dank zij welk oor deel de geest weet uit te maken wat in een gegeven geval gedaan moet worden". „Militaire dienstplicht is de enige waarborg voor Westduitse deelneming aan de gemeenschap pelijke verdediging". Dit is de mening die ex-maarschalk Von Manstein en andere gewezen hoge officieren van het vroegere Duit. se leger te kennen hebben gege ven in een rapport aan de West duitse parlementaire commissie voor landsverdediging. Verdere bijzonderheden uit het rapport worden nog geheim ge houden. De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond heeft de rege ring een motie gezonden, die op een te Utrecht gehouden alge mene bondsvergadering is aan genomen en waarin bezorgdheid wordt uitgesproken over de re cente ontwikkeling op het gebied van lonen en andere arbeids voorwaarden. De motie zegt, dat het vrijwillig aanvaarde bestand in verband met de prijsstabilisa- tie dreigt te worden doorbroken door de jongste ontwikkeling ten aanzien van bepaalde wijzigin- Aanstaand weekeinde komt het centrale comité van de Italiaanse communistische partij bijeen. Dit comité bestaat uit 109 leiders uit het gehele land, die voorbereidin gen zullen treffen voor het in ok tober of november te houden par tijcongres, het eerste sedert ruim vijf jaar. Naar verwachting zal de hoofdschotel der besprekingen van het komende weekeinde ge vormd worden door de verklarin gen, die partijleider Palmiro Tog- liatti deze week in een persge- sprek t?en aanzien van Chroesjt- sjefs onthullingen over Stalin heeft afgelegd. Van welingelichte zijde zegt men te verwachten, dat op Togliatti wel kritiek zal wor den uitgebracht. Men acht het echter onwaarschijnlijk dat ge poogd zou worden hem het leider schap te ontnemen. Wel wordt de mogelijkheid geopperd, dat men de 63-jarige leider, die acht jaar geleden bij een aanslag ern stig werd gewond, vier jaar gele den een auto-ongeluk had en drie jaar geleden wegens trombose in de hersenen werd geopereerd, twee assistenten terzijde zal stel len om hem van bepaalde taken te ontlasten. Frankrijk zal volgens de met Amerika gesloten overeenkomst over samenwerking voor vreed zaam gebruik van atoomenergie veertig kilo verrijkt uranium U.-235 ontvangen, aldus is te Parijs meegedeeld. Deze hoeveel heid is aanzienlijk meer dan in overeenkomsten tussen Amerika en andere landen is vastgesteld. De thans 75-jarige Japanse ge neraal Otozo Jamada, in 1945 op perbevelhebber van het Japanse leger in Mandsjoerije, die kortge leden in Tokio- is teruggekeerd, na twaalf jaar in Sowjetrussiscne krijgsgevangenkampen te hebben doorgebracht, heeft dinsdag ver klaard dat zijn 600.000 tot 700.000 man sterke troepen in Mandsjoe rije medio 1945 „volledig in staat" waren geweest het hoofd te bie den aan de Sowjetrussische strijd, krachten, die dit gebied, enkele dagen vóór de afloop van de tweede wereldoorlog, binnenruk ten. ,De Japanse troepen in Mands joerije hadden zich nooit mogen overgeven. Het moreel van mijn soldaten was goed. Het eerste, dat ik over een Russische aanval hoorde was, dat drie mijner di visies oprukkende Russen een ne derlaag hadden toegebracht. Mijn plan was een vertragings actie te voeren over het gebied tussen Tsjantsjoen de voorma, lige Mandsjoerijse hoofdstad en de berggebieden aan de gren zen van Mandsjoerije en Korea. Doch ik kreeg als uitsluitende opdracht mijn leger over te ge ven en dat heb ik moeten doen" aldus de voormalige Japanse op perbevelhebber in Mandsjoerije. Generaal Jamada en zijn staf werden na de overgave door de Russen gevangen genomen en naar Oost-Siberië overgebracht. Hij en twaalf zijner officieren werden voor een Sowjet-krijgs- raad gedaagd. Jamada kreeg 25 jaar gevangenisstraf, waarbij een rechter hem toevoegde: „U mag van geluk spreken, dat er in de Sow jet-Unie geen doodstraf be staat". gen in de voordien geldende lo nen en andere arbeidsvoorwaar den. zoals deze bij collectieve ar beidsovereenkomst of bindende loonregeling nader zijn of zullen worden vastgesteld dan wel fei telijk worden toegepast. middenstands-ondernemingen, De motie gaat verder, dat die welke in mindere mate aandeel hebben in de gestegen welvaart en dan ook dikwijls niet in staat zijn hogere bedrijfslasten op te brengen door het verbod van doorberekening van de gestegen lasten in de prijzen waarvan slechts in beperkte mate kan worden afgeweken, in 'n dwang positie worden geplaatst, terwijl zijn bovendien bij de loononder handelingen onder zware druk komen te staan. De K.N.M.B. is van oordeel, dat de recente ontwikkeling op het gebied van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in strijd dreigt te komen met het door de werkgeversorganisaties gesteun de streven naar prijsstabilisatie en wegens haar gevolgen voor de kleinere ondernemingen grote bezorgdheid gewekt, zulks te meer omdat met het oog op de inwerkingtreding van de alge mene ouderdomsverzekering en de voorgenomen huurverhoging nieuwe moeilijkheden te ver wachten zijn. Het vertrouwen wordt uitge sproken, dat gezorgd zal worden voor een voldoende compensatie voor de nieuwe lasten, welke in de naaste toekomst voor de klei ne ondernemers uit de genoemde overheidsmaatregelen zullen voortvloeien, en gaat over tot de orde van de dag. Een afschrift van de motie zal ook worden ge zonden aan de leiders aan de vijf Kamerfracties, die bij de kabi netsformatie zijn betrokken. „Bfj 'n gemiddelde jaarproduk- tie van 70.000 woningen zal het meer dan 17 jaar duren voordat de kwantitatieve achterstand is ingehaald. In kwalitatief opzicht moge grote spanningen worden gevreesd, tengevolge van de tech nische veroudering van een deel van de bestaande en gehand haafde woningvoorraad. Het ge vaar bestaat, dat de gemiddelde kwaliteit ver achter zal blijven bij de gemiddelde maatschappe lijke welvaartsontwikkeling". Dit zeide prof. H. A. Albregts, voorzitter van de commissie wo ningbouw van de maatschappij voor nijverheid en handel gister ochtend op de 173e algemene jaar vergadering van de maatschappij te Leeuwarden. De prof. legde verantwoording af voor 't werk van de commissie woningbouw, mede ten overstaan van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, en de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, die, evenals vertegenwoor digers van de vakbeweging en Hij bracht twaalf jaar door in een gevangenis in de buitenwij ken van Moskou, waarna de rest van zijn straf hem werd kwijt ge scholden. van onderwijsinstellingen, deze dag gasten der maatschappij wa ren. Prof. Albregts zeide met vreug de kennis te hebben genomen van het „besluit uniforme bouw voorschriften", van de oprichting van het „economisch instituut voor de bouwnijverheid" en van het thans in gang zijnde overleg tussen het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting en enige gemeenten en enige bouw bedrijven, om tot doelmatige en zo doeltreffend mogelijke wo- ningproduktie te komen. Spreker zeide tenslotte, dat het noodzakelijk is in de bouwvakken meer industrieel te gaan denken en met relatief minder arbeids krachten meer en doeltreffender te gaan produceren. Daartoe ge dane suggesties dienen in hun on derlinge samenhang in overwe ging te worden genomen. Minister Witte zeide, alle waar dering te hebben voor het in mei verschenen rapport der maat schappij „Woningproduktie en Welvaart". Indien men een hierin gesug gereerd project tot opvoering van de bouwcapaciteit kan verwe zenlijken, dan zal iedere steun Vice-president Dr. Edvard Kar delj van Zuidslavië, die president maarschalk Tito op zijn bezoek aan de Sowjet-Unie vergezelt, schrijft in een dinsdag in het Amerikaanse tijdschrift „Buiten landse aangelegenheden" ver schenen artikel, dat de Zuidslavi sche politiek niet is gewijzigd door de „uitgesproken verbete ring in onze betrekkingen met de Sowjet-Unie". Hij beschouwt dit feit als een „bewijs, dat Zuidslavië een juiste buitenlandse politiek heeft ge voerd". Kardelj verklaarde ook nog, dat Zuid-Slavië er naar zal stre ven goede betrekkingen met de Verenigde Staten te onderhouden, „ongeacht het feit of wij al dan niet Amerikaanse hulp ontvan gen.'' De president van de Sowjet- Unie, maarschalk Worosjilof, heeft een uitnodiging van presi dent Tito voor een officieel be zoek aan Zuid-Slavië, aanvaardt, aldus meldt Tanjoeg. Er is nog geen datum voor het bezoek vast gesteld, doch men verwacht dat het spoedig plaats zal vinden. Een correspondent van het Rus sische blad „Izvestia" heeft gis teren verklaard: „Amerikaanse vliegtuigen cirkelen voortdurend boven Russische oorlogsschepen, die op weg zijn naar communis tisch China". Hij voegde hieraan toe dat dit „ongenode reisgeleide het onder werp is van vele grapjes door ie Russische zeelieden". Het Britse liberale blad „News Chronicle" heeft een brief ont vangen waarin verklaard wordt, dat het parlementsgebouw in Londen opgeblazen zal worden, als de Britse regering niet vóór 1 juli officiële onderhandelingen met Franco over onmiddellijke teruggave van Gibraltar begint. De brief was ondertekend met „Spaanse Falanx". Ook verscheidene Lagerhuis leden hebben een dergelijke brief ontvangen. Scotland Yard stelt een onderzoek in. ONTVOERDE VROUW HAAR EIGEN KIND De officier bij de rechtbank te Almelo, mr. A. W. Rosingh, heeft een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen de 30- jarige winkelbediende J. G. J. K. uit Hilversum, omdat zij zich schuldig gemaakt zou hebben aan ontvoering van haar achtjarig dochtertje, dat, hangende een ge ding tot scheiding van tafel en bed, voorlopig aan haar man was toegewezen. Zij was op 15 mei j.l. met enkele collega's uit Hilversum naar Ol- denzaal gegaan, waar het kind verbleef. Daar zag zij het meisje op straat spelen met een step. Het kind werd toen in de auto meegenomen, waarna men naar Hilversum terugkeerde. De vrouw zeide niet geweten te hebben, dat het kind voorlopig aan haar man was toegewezen en daar de scheiding van haar doch. tertje haar te lang duurde, had zij besloten het op te halen uit Oldenzaal. Mr. Rosingh kon zich de hou ding van de vrouw wel begrijpen en vroeg een maand voorwaarde lijk. De raadsman, mr. E. G. Rool- vink uit Almelo, betwijfelde of deze onttrekking aan het wettig gezag wel opzettelijk was ge beurd, ook al omdat de vrouw kennis gegeven had van het feit, dat zij het kind in Hilversum bij zich had. Uitspraak over 14 dagen. TAXICHAUFFEUR VAN 70 REED VOETGANGER VAN 75 JAAR AAN Slachtoffer later overleden Tegen de 70-jarige Amsterdam se taxichauffeur W. L„ die op een regenachtige avond in begin van dit jaar op het Muntplein te Am sterdam een 75-jarige voetganger uit Zaandam aanreed, die welis waar licht gewond werd doch aan de tijdens zijn verpleging in het ziekenhuis optredende complica ties overleed, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam één week hechtenis en ontzegging der rijbevoegdheid voor twee jaar geëist. Het slachtoffer, dat een wan delstok voor zich uithield, was met zijn vrouw op één der over steekplaatsen bezig naar de over kant te lopen. De passagier in de taxi had het tweetal wel opge merkt, doch de chauffeur niet. De officier was van oordeel, dat verdachte gezien zijn leeftijd niet meer geschikt is om een taxi in Amsterdam te besturen. Zijn re actievermogen is niet meer zo snel. Door grove onoplettendheid en onachtzaamheid, volgens de officier was deze aanrijding aan de schuld van de taxichauffeur te wijten. De raadsman achtte het ver band tussen de lichte verwondin gen en de daarna in het zieken huis opgetreden complicaties als (trombose en longambolie) te scherp door de officier gesteld. Hiervoor kon z.i. verdachte niet aansprakelijk worden gesteld. Pleiter merkte nog op, dat na het ongeval de taxichauffeur op in stigatie van de politie door een gemeente-arts was gekeurd, 'die hem goed had bevonden. Daarom vond de raadsman, die geen grove schuld aanwezig achtte, dat er geen aanleiding was om in ver band met verdaehtes leeftijd spe ciale maatregelen te treffen. De rechtbank zal op vrijdag 29 juni uitspraak doen. worden gegeven. Zeker zal men dan niëts tegen halve premie behoeven te bouwen. De minister wees erop, dat de norm van de woningproduktie de bouwcapaciteit is. Wordt deze door grotere continuïteit, stan daardisatie, typebeperking en me chanisatie vergroot, dan kan men pas van vergroting van het bouw volume spreken. Het woord „bouwvolume" camoufleert de realiteit. Het volume is in werke lijkheid de bouwcapaciteit. Zon der overspanning daarvan wordt de woningbouw gesubsidieerd. Evenwijdig aan het in het rap port beoogde project, dat bij rea liseren eveneens een prioriteit verdient, is de na twee jaren werken gerealiseerde continue bouw van standaardwoningen volgens afgesproken typen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Dordrecht, Nijmegen, Groningen en andere gemeenten. Gezocht wordt naar een groep fi nanciers, die in diverse kleinere gemeenten tot het bouwen van groepen standaardwoningen op dracht geeft. Dit is tot op heden niet gelukt. Voorwaarde voor ge standaardiseerde, gemechaniseer de, continue bouw van beperkte typen is een bundeling van op drachtgever, architect, aannemer en toelevingsbedrijven, aldus mi nister Witte. Te zeer komt thans de bouw tot stand door een reeks beslissingen, die onafhankelijk en zonder of met te weinig onder ling verband worden genomen. Als kritische noot op het rap port zeide ir Witte, dat de Ne derlandse woning in technische uitirusting wellicht bij buitenland se woningen achter staat, maar dat hij deze technische uitrusting gaarne cadeau geeft voor de wo ninggrootte, waarmede wij nog altijd voorop staan. De leefruim te is essentieel voor de gezinsont plooiing. We mogen eigen presta ties niet roemen, maar behoeven ons ook niet op alle punten rouw moedig op de boirst te slaan. De woninggrootte in ons land is een voorsprong, die een onbetwist baar kwaliteitsaspect heeft, doch in het rapport helaas ongenoemd bleef. Een brief, welke Thomas Deh- ler ,de Westduitse liberale leider, aan de Oostduitse zusterpartij heeft gericht, en waarin voorge steld wordt in beide delen van Duitsland een politieke amnestie af te kondigen, wordt door de „Times" als een „Duitse politieke bom" betiteld. Het blad schrijft, dat de vrije democraten van Den- Ier aldus als eersten „de tover cirkel tegen contact met Oost duitse politici" hebben doorbro ken. Zoals bekend is Dehler kort ge leden met zijn volgelingen van de vrije democratische partij uit Adenauers coalitie getreden. Door JOSEPH HOCKING 22) (Nadruk verboden). „Zeker, zeker", zei de rentmees ter. „U moet het wel heerlijk vinden, weer terug te zijn. me neer Robert!" „Het/is verrukkelijk.... Maar zeg, Petersje hebt voor vijf personen gedektAls we, nu mijn oom en neef niet komen, juffrouw Diel eens vroegen? Als ik me goed herinner, dan „Juist, mijnheer Robert, juf frouw Diel zat bij de landheer ook wel een aan tafel. Hij ge droeg zich vriendel k tegenover haar.maar nu ze van uw oom ontslag had gekregen „Is ze dan niet meer in huis?" „Jawel mijnheer. Ik heb het haar verteld en ze was erg ver langend u te zien, maar na wat gebeurd was „Zou je haar willen vragen om hier te komen, Peters? En., ja. zeg eens.... alle bedienden weten zeker ook al van mijn te rugkomst?" „Ja, mijnheer". „Dat heb jij hun natuurlijk verteld. En ik veronderstel, dat sommigen hier al waren, toen iktoen ik het huis verliet". „Er zijn er nog twee, mijnheer, i de keukenmeid en Ada, de lin nenmeid." „Vraag dan, of ze ook komen. De heren zullen mij dat ongewo ne gedrag wel niet kwalijk ne men, maar u begrijpt ook wel, hoe ik me voel, nu ik nog zo pas thuis ben". Kort daarop kwamen de be dienden binnen. Het was hun aan te zien, dat ze in een opgewon den toestand verkeerden, Alleen de keukenmeid had haar kalmte bewaard, toen Peters het nieuw tje kwam vertellen. „Als mijnheer Robert nog is als vroeger, dan zal hij wel razende honger hebben!" had ze uitge roepen, „en dan moet ik er voor zorgen, dat hij wat goeds te eten krijgt!" Brichtauer nam hen snel op en zag terstond, wie juffrouw Diel moest zijn. Ze had zo echt het uiterlijk van een oude, vertrouw de huishoudster. „Juffrouw Diel!" riep hij haar opgewekt toe. De oude vrouw kwam met tra nen in de ogen naar voren. „O, wat een keluk, dat u thuis gekomen bent, mijnheer Robert!" riep ze uit. „EnenZe brak in snikken uit en kon niet verder. „Kom kom, juffrouw Diel, nu niet huilen, anders zou ik nog gaan denken dat u niet blij bent met mijn terugkomst", „Maar't is't isvan blijdschap, mijnheer' Robert!" „Kom, juffrouw Diel, kijk eens een beetje vrolijker! Ik zou zo graag hebben, dat u vandaag aan tafel de honneurs waarnam. En verderben ik blij, u allen te zienjullie hebt mijn vader goed gediend en ik hoop, dat al len bij mij in dienst zullen blij ven op de oude voet. Ik zie, dat mijn oude vriendin Betsy me ook nog kent, is het niet zo, Betsy?" „Dat zal war zijn, mijnheer. U bent groter en wat zwaarder ge worden, maar overigens nog pre cies hetzelfde! Maakt u 't goed?" „Uitstekend Betsy. Eh daar hebben we Ada ook, ja, ik ben blij, dat ik weer terug ben. Na tuurlijk is het in het begin nog een beetje vreemd, maar dat zal wel wennen, denk ik. Ik dacht in elk geval, dat jullie allen mij wel graag nog voor de lunch even zoudt willen zien en ik wilde het ook graag!" „Zeker, ja zeker, mijnheer!" riepen ze door elkaar. „Wij zijn heel erg blij!" „Gelukkig! En.... ik zal mijn best doen, een goed huisheer te zijn en te zorgen, dat jullie er geen spijt van hebt, dat je een nieuwe heer gekregen hebt. En nu gaan we aan tafel. Betsy zal ZATERDAG 23 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gram.; 7.15 Koorzang; 7.45 Mor gengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 10.50 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Amus. muziek; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Lich te muziek; 14.20 Gram.; 14.40 Amateursprogr.15.00 Kroniek vanavond wel een feestmaal voor het hele personeel willen klaar maken en binnen een paar dagen vieren we mijn terugkomst nog eens heel degelijk!" Onder vele dankbetuigingen verlieten ze het vertrek. „Stel je toch voor, dat hij me nog zo goed kende!" riep Betsy verrukt. „En mij ook!'' viel Ada haar bij. „En wat is hij veranderd!" zei de keukenmeid. „Hij is veel vriendelijker en belangstellender geworden, dat staat vast. Hij mag dan wat wild geleefd hebben, maar hij had toch altijd een goed hart!" „Het zal hier nu wel heel an ders worden.... partijtjes en dansavondjes en zo meer!" „Jaen we krijgen geen ont slagWat zal die meneer de advocaat op zijn neus kijken?" „Ik zou bij hem niet graag ge bleven zijn!" „Ik ook niet. Maar nu wordt het een goede tijd! En denk je niet, dat iedereen mijnheer Ro bert dolgraag zal mogen lijden?" „Dat 2al waar zijn! Hij ziet er helemaal niet uit als iemand die drinkt". „Weineen. Maar dat zijn mis schien ook niets anders dan praatjes geweest! Ze kletsen zo veel!" (Wordt vervolgd). van letteren en kunsten; 15.40 Amateursprogr.; 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans; 16.30 Voor de jeugd; 17.40 Orkest; 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journalis tiek weekoverzicht; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overzicht; 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.; 19.00 Nws; 19.10 Orkest; 20.00 Causerie; 20.20 Act.; 20.35 Gram.; 20.40 Muzikaal programma; 21.30 Cabaret; 22.00 Gram.; 22.35 Wij luiden de zon dag in. 23.00 Nieuws; 23.15 Espe ranto; 23.22 Dansmuziek; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.25 Vakantiekalen der; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven; 11.35 Cello en piano; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Dansmuziek; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Gram.; 14.35 Streekuitzen- ding; 15.00 Harmonie-ork.; 15.20 Toespraak; 15.35 Concertgebouw orkest; 16.20 Boekbespr.; 16.35 Orgelspel; 17.00 Act.; 17.30 Gr.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Strijk orkest; 18.50 Gram.; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Idem; 20.00 Nieuws; 20.05 Weense muz.; 20.55 Soc. comm.; 21.20 Van Ur tot Kanaan, progr. naar Joodse motieven; 21.45 Gr.; 22.30 Hoorspel; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 13.00 Nieuws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Journaal; 15.00 Gram.; 15.30 Omroeporkest; 15.45 Gram.; 16.00 Accordeonmu- ziek; 16.15 Gram.; 16.30 Accor- deonmuziek; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Koorzang; 17.30 Orgelconc.; 18.15 Volkszang; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nws; 19.40 Gr.; 20.00 Cabaret; 21.00 Volksliederen; 21.15 Omroeporkest; 22.00 Nws; 22.15 Amus. ork.; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5