voor Uit de Provincie SPORTNIEUWS Is afwisseling Met'n ROYCO-soepje breng je weer eens wat anders op tafel Eric de Noorman - De Koningin van de Eilanden VOETBAL WIELRENNEN ZWEMMEN Beursoverzicht terneuzen. AXEL. Steek 's een PIRATE NIEUWERKERK OTHENE. OLYMPIA'S TOUR DOOR NEDERLAND VOOR AMATEURS. flinke Winkeljuffrouw „Ja, maar ik heb er iets op gevonden! De ervaring heeft mij geleerd dat een maaltijd volkomen verandert, als ik een bordje soep vooraf geef. Vooral als die soep zelf al anders is dan anders: Ik bedoel R0YC0; vijf soepen, waarmee ik volop afwisseling breng in het dagelijks menu..." Hier zijn ze alle vijf: Royco Kippensoep - Groentesoep - Kalfssoep - Aspergesoep en Erwtensoep ook tussen Eindexamen H. B. S. B. Veor het eindexamen H. B. S. B slaagden gisteren aan het Petrus Hondius Lyceum alhier: Wim Denie te Terneuzen, Ma rinus Dieleman te Sp^'Jo^" van Diike te Sas van Gent, Jan Franken te Terneuzen; Koen Lijp- te Terneuzen; Karlo Mar- te Sas v. Gent; Piet Mazure te Terneuzen; mep Neeteson te Kk>osterzande; Piër Verplanken fe Stï van Gent en Jan de Vijlder te Terneuzen. Benoeming. Met ingang van 1 september a is tot gemeente-deurwaarder té Bilthoven benoemd de heer Van Cleemputte, thans tweede c^rr.eentebode alhier. Verkeersongeval. Gistermiddag even vóór één uur stak zonder op het verkeer te letten de 61-jarige mevr. wed. v. fj 33,M. vanaf de Leeuwenlaan de Axelsestraat over om naar de Tramstraat te gaan. Op dat mo ment nadere uit de richting van hef Zwaantje een auto bestuurd door de Keer J. W. uit Terneuzen. Hoewel de bestuurder uit aue macht remde, kon hij niet voor komen dat de wandelaarster door de auto werd gegrepen en op de ruwer werd geworpen. 'Dokter Van Zanten verleende de eerste hulp en liet mevr. v. d. E die haar linkerbeen had ge broken per ambulance-auto naar het Juliana ziekenhuis vervoeren. De opleiding voor Chemiciëns. Dinsdagavond j.l. is er in de raadzaal van het gemeentehuis te Terneuzen een lezing gehouden óver het onderwerp; „De oplei ding en tewerkstellings mogelijk, heden van chemiciëns". Voor deze bijeenkomst* waren de hoofden van scholen uitgeno digd, alsmede de leraren van de Technische School te Terneuzen, terwijl ook de industrieën uit de kanaalzone goed vertegenwoor digd waren. De vergadering stond onder leiding van de heer A. F. H. Spij ker, directeur van de Technische School, die in een kort openings woord de aanwezigen welkom heette en de spreker voor deze avond, mr. G. A. van Haeften, bestuurslid-secretaris van de Sichting Opleiding Chemiciëns, introduceerde. Deze kreeg daarna het woord voor het houden van zijn lezing. Op zeer onderhoudende wijze schetste mr. Van Haeften de op komst en de groei van de chemi sche industrie in ons land, die vooral na de 2e wereldoorlog een geweldige vlucht heeft genomen. Er is thans in deze industrie 'n kapitaal geïnvesteerd van 1,2 a 1,5 miljard gulden. Per jaar wordt geproduceerd voor een be drag van 2 miljard gulden, waar van voor 900 miljoen wordt ge ëxporteerd. Dat het hoogtepunt nog lang niet bereikt is, blijkt wel uit het feit dat het planbureau bij bere keningen is gekomen tot een te verwachten verdubbeling van de omvang van de Chemische Indus trie in het jaar 1970. Een en ander zal mede tot ge volg hebben dat men steeds meer gaat automatiseren en daardoor ook meer behoefte zal krijgen aan mensen, die geschikt zijn om opgeleid te worden voor het be dienen van de apparatuur in deze industrie. Spreker schetst nu de verschil lende opleidingsmogelijkheden die er voor deze vaklieden zijn om via het door de Stichting Op leiding Chemiciëns af te nemen examen, het diploma chemiciën te verkrijgen. Hij onderscheidt daarbij 3 ver- schillende methoden en wel: de zgn. klassieke methode, dit is na lagere school 3 jaar op de Technische School, gevolgd door 2 jaar leerlingstelsel op de fabriek met aanvullend patt- time-onderwijs 12 uur per week ,b. Voor mensen die reeds in het bedrijf werkzaam zijn de oplei ding volgens het leerlingstelsel, gecombineerd met part-time-on. derwijs aan de school. In het ai- gemeen is voor het slagen van deze opleiding een ondergrond van metaal-bewerken gewenst. Het part-time-onderwijs wordt genoten met doorbetaling van loon. Zuiver schriftelijke methode, waarvoor de leerstof samenge steld wordt door de Stichting. Het ligt voor de hand, dat d onder a genoemde manier de meest gunstige is. Er zijn thans reeds schoolopleidingen begonnen en wel In Amsterdam en bij de i .Staatsmijnen. In verschillende chemische centra is men met de voorbereidingen begonnen en ook Zeeuws-Vlaanderen is een gebied waar aan een dergelijke opleiding behoefte bestaat, gezien de veel zijdige chemische industrie die hier gevestigd is. Na de pauze werden nog ver schillende vragen gesteld en door de spreker beantwoord, waarna de voorzitter met dank aan mr. Van Haeften en de aanwezigen deze goedgeslaagde bijeenkomst sluit. Er konden weer 34 leden wor den ingeschreven. Wanneer het weer blijft mee werken, verwacht het bestuur van „Klimop" dat zaterdag a.s. de tienduizendste bezoeker of be zoekster zal binnentreden. Druk bezoek aan de Midden standstentoonstelling Sedert de opening op zaterdag jl. hebben 5850 personen een be. zoek gebracht aan de Midden standstentoonstelling. Dit wil zeggen ongeveer 2200 gedurende de wekelijkse marktdag. Een aantal, dat de verwachtingen van de standhouders verre heeft over troffen. Om kwart vóór negen kwam de vijfduizendste bezoekster de tent binnen, n.l. mevr. Mobachv. d. Veen te Sluiskil, die van de heer W. Bliek, de voorzitter van „Klim. op" een draagbaar radiotoestel in ontvangst mocht nemen, een at tentie van de gezamenlijke stand houders. De gehele woensdagmiddag en -avond heerste er een gezellige drukte en ook in de late avond uren waren nog veel bezoekers uit andere gemeenten aanwezig. Men kon zich slechts langzaam voortbewegen en vooral aan de stands van de N. V. textielhandel Boerbooms, waar men mee kon doen aan een wedstrijd in het af drogen van borden met een spe ciaal geprepareerde handdoek, was het buitengewoon druk. Ge durende de laatste uren kostte dit de heer Boerbooms dan ook een dozijn handdoeken, die door de winnaars in de wacht werden gesleept. Dit betekent niet dat de andere stands minder belangstelling had den. Overal volgden groepjes be- bezoekers zeer geïnteresseerd de demonstraties met de „Ruton"- stofzuigers door de firma Kra mer om 3 uur en om 7 uur; de modeshows der gezamenlijke mo. dehuizen om 4 uur en 8.30 uur; de Prestige-snelkookpan-demon- straties om 5 uur en 9.30 uur door de heer Borghstijn; en de show van moderne coiffures met een zes-tal modellen om 8 uur door de heer J. v. d. Have, trok ken buitengewoon veel belang stelling. Het bezoek aan de stand van 't Verbond voor Veilig Verkeer overtrof alle voorgaande dagen. 210 gegadigden deden mee aan de verkeersprijsvraag, die werd ge wonnen door de heer W. van Driel te Terneuzen. Een extra- prijs, beschikbaar gesteld door 't bloemenhuis „Flora", werd ge wonnen door mevr. M. A. Diele- manHuijssen te Zaamslag. Diploma-uitreiking Chr. Lagere Landbouwschool. In de Christelijke lagere land bouwschool te Axel hield in tegenwoordigheid van het C. B. T. B.-bestuur en tal van ge nodigden, waarbij wij o.m. op merkten B. en W. van Zaamslag, de heer P. van Bendegem van het gemeentebestuur van Axel, ir J. Roest, inspecteur landbouwonder wijs in Zeeland, en A. Brandes namens de C. J. B. T. De heer C. de Putter, voorzit ter van de C. B. T. B., aid. Zee land, sprak een kort welkomst woord, waarna de openbare les 'n aanvang kon nemen. De leraar, de heer K. Booy, stelde eerst aan de leerlingen van de 3e klas enige vragen, wel ke tot volle tevredenheid werden beantwoord. Deze leerlingen werden allen bevorderd naar de vierde klas. Ook aan de leerlingen van de vierde (examen-klas) werden toen enkele vragen gesteld en toen ook deze waren beantwoord, werd door de inspecteur van het landbouwonderwijs de diploma's uitgereikt. De leerling L. W. de Jonge, uit Hoek kreeg de aantekening „met lof", en zeer goed kregen J. Die leman Pz. te Axel en J. A. de Putter Czn te Zaamslag; goed I. Verhelst te Hoek en W. J. Rie- mens te Terneuzen. Aan één leerling werd een getuigschrift uitgereikt wegens het trouw vol gen der cursus. De heer Ir Roest sprak ver volgens de leerlingen toe en zei, dat er tegenwoordig veel kennis wordt vereist om tot een goede maatschappelijke positie te ko men. Dit geldt ook met name voor de landbouw. Wij komen steeds maar weer voor de vraag te staan „hoe kan de landbouw zijn positie handhaven". Hiervoor is nodig een goede vakkennis, maar ook een goede algemene ontwikkeling. Hij hoopte dat, nu men de school gaat verlaten, de leer lingen niet alleen zullen uitblin ken door hun vakkennis, maar dat zij ook de dienende taak zul len verstaan t.o.v. de gemeen schap. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer Joh. Diele man te Hoek, namens de com missie van toezicht, namens de Chr. Jonge Boeren en Tuinder1 door de heer A. Brandes te Axel, terwijl namens de leerlingen sprak de heer L. W. de Jonge uit Hoek. Laatstgenoemde dankte voor 't genoten onderwijs maar ook voor de wijze waarop dit onderwijs is gegeven. Hij overhandigde aan de beide leraren, de heren K. Booy en F. Mangold, resp. een agrarische Winkler Prins en een enveloppe met inhoud. Wethouder P. van Bendegem sprak namens de gemeentebestu ren. Hij zei, dat de gemeenten veel belangstelling hebben voor het landbouwonderwijs. Naast een gedegen kennis kun nen wij Gods zegen echter niet ontberen. Daarom hoopte hij, dat zij die nu met hun diploma de landbouwbedrijven opgaan, steeds de spreuk „Ora et Labora" in dachtig zullen zijn. De heer C. de Putter ging in zijn slotwoord uitvoerig in op al les wat het pnderwijs aan de Chr. lagere landbouwschool be treft. Hij was verheugd om altijd te kunnen vernemen dat er aan de school zulk een goede geest bestaat, omdat dit toch ook weer van 'belang is voor het uiteinde lijk verkregen resultaat. Naast het gewone landbouwon derwijs, dat wij hopen nog tot grotere bloei te kunnen brengen, geven wij nu ook handvaardig- heidsonderwijs en vakonderwijs. Handvaardigheid is nodig om dat het op de boerderij niet nodig ipoet zijn, dat bv. wanneer eens ergens een plank gespijkerd moet worden, dat men dan op de tim merman moet wachten. Het vakonderwijs wordt steeds belangrijker naarmate er steeds meer dure machines op de bedrij ven komen. Hiervoor worden gro te investeringen gedaan. Hij dankte allen die aan de groei van dit alles meewerkten, alsook de autoriteiten voor hun aanwezigheid, waarna hij allen aan 'n gemeenschappelijke maal tijd uitnodigde, die het einde was van deze vruchtbare middag. -vXw'v** *»x -x X' een Virginia met karakter slechts 75 ct per pakje OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De uitslagen van de eerste wed strijden van de competitie om het kampioenschap van Nederland (betaald voetbal) luiden: Rapid JCSparta 31. ElinkwijkNAC 23. DE PROM. COMPETITIE VOOR DE ERE DIVISIE In de promotie-competitie voor twee plaatsen in de te vormen ere-divisie is te Groningen de wedstrijd GVAVRCH gespeeld. GVAV won met 40. De stand is thans: GVAV 1 1 0 0 2 4—0 NOAD 110 0 2 4—1 Hermes 1 1 0 0 2 20 KFC 10 0 10 1—4 RCH 2 0 0 2 0 0—6 Gemeenteraadsverkiezing. In de gemeente Nieuwerkerk zijn gisteren gemeenteraadsver kiezingen gehouden. Nieuwer kerk is de laatste gemeente in het vroegere rampgebied, waar dit nog moest gebeuren. Er zijn uitgebracht 823 stem men tegen 963 de vorige maal. (Er waren ongeveer 300 ramp slachtoffers in het dorp te be treuren.) De uitslag was: Pv. d.A.: 206 stemmen (vori ge maal 271); A. R. 172 (228); kiesvereniging dorpsbelang 108 (vroeger de VVD 121); CH.-U. 118 (107); Staatkundig Gerefor meerde partij 219 236). Er zijn zeven raadsleden. Ge lijk blijven de Staatkundig Gere formeerde partij met 2 zetels, de CH.-U. met 1 zetel, de V.V.D., nu kiesvereniging dorpsbelang, 1 zetel, A. R. 1 zetel (2)P. v. d. A. 2 zetels (1). Schoolreisje. Onder vrolijk uitgeleide van de bewoners van Othene vertrok ken de leerlingen van de christe lijke school aldaar dinsdagmor gen om 8 uur met een bus van de Z.V. T. M. om een schoolreisje te maken naar „De Efteling" te Kaatsheuvel. Ook vele moeders gingen mee om getuige te zijn van de pret, die hun kinderen daar zouden kunnen beleven naast de vele andere mogelijkhe den die „De Efteling" biedt. Het weer viel best mee en van het vele schoons, zoals het sprookjesbos, de siervijver etc. eViJ,d£$, de speel tuin niet te vergeten, hebben ze met volle teugen kunnen genie ten. De fladderende gekleurde duifjes verhoogden de pret. Des avonds om 8.30 uur werd Othene weer bereikt, waar ze hartelijk werden ontvangen. Met dankbaarheid en blijdschap kan op deze tocht worden teruggezien. Promotie-competitie om twee plaatsen in de ere-divisie KFCHermes DVS. Cees van der Zande over winnaar. De einduitslag van de Olympia tour door Nederland voor ama teurs 1956 luidt: 1. Van der Zande (Halsteren) 25.15.53 2. Van der Brand (Schijndel) 25.18.54 3. Van Vliet (R'dam) 25.18.54 Pauw (Utrecht) 25.19.33 Damen (Lieshout) 25.19.41 Konings (Breda) 25.19.50 Captein (A'dam) 25.20.11 Rol (Alkmaar) 25.20.29 Theunisse (Utrecht) 25.21.57 Van Sluis (Vlissingen) 25.22.44 Kersten (Siebengew.) 25.24.02 Pos (Vreeland 25.25.32 Huisson (Ierseke) 25.26.09 Groot (Beverwijk) 25.26.40 De Vree (Breda) 25.26.45 DE KANAALRACE. Naar de organisatoren van de Kanaalrace meedelen zullen zes zwemsters en dertien zwemmers in de periode van 11 tot 15 augustus a.si deelnemen aan de kanaalwedstrijd van Kaap Gris Nez naar de Engelse kust. Het zijn: Dames: Margaret Sweeney en Diana Cleverley (Nieuw Zeeland), Elna en Greta Anderson (Dene marken), Maria Meesters (Neder land) en Bertha Wild (Z.-Afrika). Heren: Bracewall (Groot-Brit- tannië), MacLelland (Ierland), Barnie (Schotland), Sahin (Tur kije), Eric Martin (Zweden), Cloutier (Canada), Mohamed el Soussi (Syrië), Pereira (Portugla), Tirrell (Z.-Afrika), Tom Park (Ver. Staten) en Conza (Nieuw Zeeland). Maria Meesters heeft naar het A.N.P. verneemt, het inschrijffor mulier voor deze wedstrijd nog niet teruggezonden. Ernstig wordt door haar en haar trainer, de heer Vriens, overwogen of de jeugdige Nederlandse zwemster aan deze kanaalrace zal deelne men. Intussen wordt intensief getraind. Onder meer staat een oefentocht van Vlissingen naar Zierikzee en terug op het pro gramma. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 37. Hoewel de krij gers brandend van verlangen zijn de laffe overval op hun koning te wreken, beseffen zij dat een gevecht tegen zo'n overmacht zelfmóord is. Dus wordt het zeil gestre ken en pogen zij uit alle machtroeiende een goed heenkomen te zoeken. Van de troep krij gers met Svein en Erwin, die hen in de overige boten zouden volgen, is nog geen spoor te bekennen, zo dat van die zijde geen TTl,nTI hulp te verwachten is. Ze kunnen bovendien geen gevecht met Niall's piraten riskeren, zolang Wi- nonah en de anderen in de macht van de eerste zeerovers zijn. LICHTE REACTIE NA BETERE OPENING. De Amsterdamse effectenbeurs blijft gevoelig speciaal voor be richten over het verloop van pre sident Eisenhowers gezondheids toestand. De beurs opende woensdag middag niet onvriendelijk en Philips was zelfs vast op 299 293%voornamelijk wegens aankopen voor Franse rekening. Naarmate het bericht dat pre sident Eisenhower enkele dagen langer in het ziekenhuis zal moe ten verblijven, bekendheid kreeg brokkelden de noteringen af. Philips verliet de markt per saldo op 296% Kon. Olie sloot onveranderd op 792%Unilever en A.K.U. noteerden echter 2 punten lager. De handel had we derom weinig te betekenen. Op de scheepvaartafdeling ging de aandacht weer in de eerste plaats uit naar aandelen en claims K.N.S.M., die beide een kleinigheid konden verbeteren. De overige soorten echter eerder iets lager. De cultuursector had wederom een kleurloos verloop, waarbij de leidende soorten een fractie la ger noteerden. Gisteren werden ter beurze geïntroduceerd Share Gunmar Mines. De belangstelling was behoorlijk, als eerste note ring kwam 19% dollar uit de bus. Het dividendvoorstel van Bols heeft een gunstige indruk gemaakt. Er werd een advies prijs vernomen van 325 a 330 tegen een vorige afdoening op 320. Guldensbeleggingen tenslotte was stil en onveranderd. De markt sloot rustig, in afwachting van Wall Street. Prolongatie 3 pet. achtervolgende schepen zijn steunpunt heeft °p het eilandje af en toe nauwelijks zichtbaar door de neerstromende regen en dit brengt Eric eensklaps op een idee. „Ik vermoed dat Niall zijn van waaruit hij Durrah's scheepje overviel, waarschijnlijk bevinden mijn vrouw en anderen zich daar. Tehwijl die schurken naar ons op zoek zijn, kunnen wij de onzen met een beetje geluk in veiligheid bren gen", zegt de Noorman Aranrod knikt zwijgend. Ze wenden de steven en koersen weer terug. Onder de bescher ming van de regen naderen ze even later het rotsige eiland dat als een onheilspellende grauwe muur uit de zee oprijst. Kon. Olie: 794798 AKU: 268—268% Philips 299—303 Unilevër: 412413 NABEURS KOERSEN (792%) (266%) (296%) Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen (410%) BEURSINDICES. 18/6 19i6 20/6 296.49 294.98 295.15 163.54 163.13 163.03 163.62 161.06 160.86 141.81 142.30 142.46 123.38 124.10 123.56 219.07 218.19 218.17 Naar aanleiding van de onrust, die de laatste weken in de Haar lemse gevangenis heerst, heeft het departement van Justitie be sloten de vrijheden, die aan gede tineerden was verleend, voorlopig in ie trekken. GEVRAAGD eventueel met ervaring) in Levensmiddelenzaak. Brieven onder nr 324 Bureau van dit Blad. KlEST U ZELF, mevrouw! Morgen Royco Kip pensoep Die is met dezelfde zorg bereid als Uw eigen kippensoep. Net zo goed, net zo smakelijk; en toch juist even anders. Proef die gezonde, goudgele bouillon, ge trokken uit het malse vlees van jonge kippen. Proef die rijke smaak van de fijne vermicelli, de geurige peterselie, het volmaakte mengsel van uitgelezen kruiden. Een plezier om Uw gezin op zo'n soepje te onthalen. Doe het vaak, tijds! Royco Kippensoep is in 5 minuten klaar

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3