hhskss jss&i iris«es K. BINNENLANDS NIEUWS Tf Algemene vergadering van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" RECHTSZAKEN De Z.L.M.-dagen te Domburg «Mijnheer Robert is teruggekomen» Vergadering van het bestuur van het Landbouwschap V ld ferj Liek En tee lov aai nie jn :uu wa mg D *ng ag en, en; ;rei an| mi y ki Eindelijk wordt de Internationale Zeedijk verbeterd rond het Zwin AARDAPPELEN. AGENDA. DE EERSTE KROTEN SfjeW ,««n 3 oTde "mng t. Gevonden voorwerpen TERNEUZEN. Wat brengt de radio Me rug ;rnf ng vil enis irer Sec eed uur khc ie [OOI ïdu ;anc erd swc ting W t s D ee] /*a-c ie an ezi uci ia; ol) f i n* en et 01 B ig eii KJ rei er va et de he pa ''ij n M fe 73 ii :n P< di Ei d I» fa Dinsdagmiddag werd te Oost burg de .laarlijkse algemene verga dering gehouden van het Water schap „Het Vrije van Sluis." Het was voor de eerste maal, dat dijkgraaf J. B. Becu als dijk graaf deze vergadering presideer- Na een kort begroetingswoord werden herdacht de heer A. de Hullu-Leenhouts, plv. hoofdinge land, en de heer Jacob de Bias, die als polderarbeider in dienst van het Waterschap was. Onder de ingekomen stukken wa ren o.m de benoeming van de heer J. B. Becu als dijkgraaf, en de heer A P Kostense als gezworene. In zijn inleidend woord bracht de neer Becu dank aan de heer C. M. van de Broecke, de vorige dijk graaf voor het vele werk, dat deze in het belang van het Waterschap heeft gedaan. De heer Becu gaf een kort histo risch overzicht van de ontwikke ling van het Waterschap, dat in de oorlog werd geboren. Gedurende de oorlog was een normale ont wikkeling onmogelijk, terwijl het Waterschap na de oorlog voor de schier onmogelijke taak van de we deropbouw van het wegen- en wa temet, alsmede dat der zeewering, werd geplaatst. Ook de voortdurende wisseling van topfunctionarissen heeft het Waterschap beslist geen goed ge- daan. De verminderde koopkracht van de gulden en de steeds verdere stij ging der lonen en sociale lasten verhinderden 'n gezonde ontplooi ing De Delta-wet, welke thans is aangeboden, stelt het Waterschap opnieuw voor grote problemen. Als eerste meldde zich de bevei- liging van het Zwin. De toestand was beslist niet meer verantwoord, waarom het bestuur zich tot het Rijk wendde met het verzoek het Zwin te mogen afsluiten. Hierop is een internationale Zwincommissie gevormd, waar men in zake de Zwindijken over eenstemming kon bereiken. Welis waar zal het Zwin niet worden af gesloten, zoals het bestuur graag gezien had, doch wel werd goed gevonden, dat in het kader van het Delta-plan, deze werken aan de Zwindijk zo spoedig mogelijk wor den uitgevoerd. Zoals de toestand nu is, meent het bestuur geen ver antwoordelijkheid voor calamitei ten. Hoewel de juiste verhouding der rijkssubsidie nog niet bekend is, zullen de zwakke plaatsen in deze .dijken met spoed ter hand wor den genomen. Het Waterschap is gaarne bereid om mee te werken aan de beveiliging van de Wester- schelde, doch vindt het onredelijk, dat een gedeelte van deze werken ten laste van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" zou komen. Ook de zeewering, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, zal onze voortdurende aandacht blijven vragen. De voorzitter betreurde het, dat het eigendomsbezit wordt uitge hold en door hoge lasten de grond eigenaars voor steeds grotere pro blemen stelt, terwijl de pachtprij zen worden vastgehouden Uit de Deltawerken zal ook voortvloeien een concentratie van polders, hier betreffen het enkele calamiteuze polders. Ook dit zal het Waterschap voor nieuwe pro blemen stellen, terwijl „Het Vrije van Sluis" zelf nog niet volgroeid is, en men nog steeds bezig is de erfenis der voorgangers te sane ren. De voorzitter gaf tenslotte een overzicht van dat wat het afgelo pen jaar reeds bereikt werd, en voegde er aan toe, dat men zich niet moet laten overhaasten door de komende Deltawerken. Ook moet het noodzakelijke werk niet blijven liggen. Wij moeten gewoon verder werken, en waakzaam blij ven. Waar mogelijk zullen wij bin nen het kader der Deltawet mede werken aan de beveiliging van Westerschelde en zeewering. Alvorens men met de agenda be gon sprak de heer J. J. Mijs na mens de algemene vergadering z'n vertrouwen uit in de nieuwe dijk graaf, en zegde hem toe, dat de in gelanden achter hem zullen staan, in de moeilijke tijd van Deltawer ken etc. die het Waterschap tege moet gaat. Ook de heer J. A. C. M. van Don gen was verheugd over de positie ve lijn, welke uit de woorden der dijkgraaf sprak, en wenste hem 'n goede ambtsperiode toe. Hij riep de vergadering op een eenheid te vormen, door achter het bestuur te staan, en naar buiten als een heid op te treden. Notulen der vorige vergadering werden vastgesteld. Verschillende grondaankopen voor verbetering van wegen en onderhoud der wa terleidingen werden goedgekeurd door de vergadering. Van de heer Van der Beke Cal- lenfels werd het planreeht ange- kocht van ongeveer 15 km langs diverse dijken en wegen van Cad- zand, Nieuwvliet en Zuidzande. Voor de reddingboot werd recht van opstal verleend te Cadzand, nabij de voormalige haven. Voor het personeel werden de verschillende rijksregelingen voor vakantie, vakantietoeslag, en de 3% 1955 van toepassing verklaard. De benodigde gelden werden uit getrokken voor het herstel van het watergemaal te Biervliet. De aanbesteding lag belangrijk boven de raming, terwijl de ver- geoding van oorlogsschade 4000 minder was, dan werd verwacht. Besloten werd de weg Kruisdijk Platteweg te Groede te verbete ren met suosidie van de Cultuur- Technische Dienst. Volgens globale raming kost dit werk 100.000, waarvan voor re kening van deze dienst 53% komt der totale kosten. Daar de subsidie beduidend is, ging de vergadering na ampele overwegingen akkoord met het bestuursvoorstel. Besloten werd voor een bedrag van 50.000 de besuursleden te verzekeren voor invaliditeit en overlijden na een ongeval, dat hen mocht overkomen terwijl zij in hun functie van het Waterschap een ongeval mochten overkomen Met 23 stemmen voor, 10 tegen en 1 blanco werd besloten de be stuursleden voor ongevallen aldus te verzekeren, zulks om eventuele aanspraken op het Waterschap te voorkomen. Landurig stond de voorzitter ver volgens stil bij het bestuursvoor stel, tot verbetering van de be staande zeewering achter het Zwin en wees op het internationa le contact, waarvan thans de resul taten zijn, dat België het Belgische gedeelte zal herstellen, en „Het Vrije van Sluis" het Nederlandse deel voor haar rekening neemt, rijkssubsidie, die minder gewenst zijn. Een gedeelte van de Sluissedijk werd overgedragen aan de ge meente Zuidzande. voor. MUGGEN IN N. W.-OVERIJSSEL. Een wetenschappelijk assistent van het departement van sociale zaken en volksgezondheid zal in N. W.-Overijssel een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van een massale bestrijding van muggen. In het lange land van de kop van Overijssel kwamen muggen vroeger veel voor, maar ze ver- oncjernomen dwenen toen het moerasgebied werd ingepolderd. Thans is in sommige streken van N. W.-Over ijssel een andere soort mug waargenomen die kleiner is dan de tot nu toe bekende maar meer last veroorzaakt. SLEEP OP WEG NAAR NIEUWE WATERWEG. De sleepboot „Maas" die uit Hoek van Holland is vertrokken en de sleepboot „Scaldis", die de haven van Vlissingen heeft ver laten zijn aangekomen bij het Deense tankmotorschip „Prima Maersk", dat, zoals bekend, een aanvaring heeft gehad. De sleepboten hebben inmid dels vastgemaakt en koers gezet naar de Nieuwe Waterweg. DODELIJKE VAL VAN BROMFIETS. De 65-jarige heer H. Groenen uit Moordrecht is dinsdagmorgen op weg naar zijn werk plotseling onwel geworden en van zijn bromfiets gevallen. Het slacht offer kwam zo ongelukkig te recht, dat hij ter plaatse overleed. TANKMIJN GEVONDEN IN DORDRECHT. In de zogenaamde „Wielwijk" te Dordrecht, die men op het ogenblik voor woningbouw bouw rijp aan het maken is, heeft men een Duitse tankmijn gevonden die scherp gesteld was. Een drag line was bezig te graven en maakte de mijn bloot. Het werk tuig had in de lucht kunnen vlie gen, want volgens de bevindingen van de ijlings gealarmeerde mijn opruimingsdienst in Barneveld verkeerde de mijn nog in goede staat. STAKING IN DORDRECHT Het vrouwelijk personeel van de voedingsmiddelenfabriek „Fa rina" in Dordrecht, is dinsdag in staking gegaan omdat het van de directie geen uitsluitsel kreeg omtrent een verbetering van de arbeidsvoorwaarden, zoals die in soortgelijke bedrijven tot stand is gekomen, en over een uitke ring van 3 procent. Dit komt neer op een sanering ^^^ynHjk 80% zal bedragen, van knotwilgen langs deze dijken w^iever had men gezien dat het en wegen, die voor de landbouw Afgesloten zou worden, dan m,rwW 1 men ineens van de narigheid van het onderhoud der lange dijk Daar het hier een internationale kwestie betreft, was het bestuur al blij dat de zwakke plaatsen in de zeewering hersteld mogen worden. Waar mogelijk zal 't natuurschoon behou,denó blijven. Het is beslist niet vèrantwoord hier een af wachtende houding aan te nemen, of het rijk misschien in het kader van de Delta-wet voor 100% over de brug zal komen. Volgens een globale raming zijn de kosten 1.000.000. De heer J. A. C. M. van Dongen merkte op, dat wel niemand in deze vergadering tegen het be stuursvoorstel zou stemmen. Men juichte het algemeen toe, dat ein delijk een open oor is gevonden voor de enorme gevaren, waaraan men steeds is blootgesteld ge- WGGSt. Wel waarschuwde de heer Van Dongen er voor, dat men niet di rect akkoord moet gaan met deze 80% welke het Rijk hierin zou bij dragen Wanneer deze werken worden uitgevoerd in het kader der Delta-wet is het niet meer dan billijk, dat het Rijk 100% vergoedt alsmede het volledige renteverlies Vooral op dit laatste drong de heer Van Dongen aan, daar de Rijksmo len nogals eens langzaam begint te malen Zonder hoofdelijke stemming ghië de vergadering akkoord met het voorgestelde. Een voorstel van de heer J. J- Mijs en de heer Van Dongen om de afgetreden dijkgraaf een wacht geld toe te kennen werd door de vergadering verworpen met 36 tegen 13 voorstemmers. Van de rondvraag werd ge bruik gemaakt om de aandacht te vestigen op de dragline. Men vroeg of het niet mogelijk was dat dit dure apparaat overuren ging ma ken In het dagelijks bestuur zal dit nader bekeken worden. Met nadruk werd er op aange drongen, dat het bestuur spoedig VROryiE AARDAPPELOOGST BELOOFT GOED TE WORDEN. Het laat zich aanzien dat dit jaar de oogst van vroege aardap pelen goed zal zijn. In de pro- duktiecentra staat het gewas er goed voor. Alleen zijn de vroege aardappelen dit jaar opnieuw weer erg laat. Het vorig jaar wa ren ze laat maar tengevolge van het koude voorjaar zijn ze nu nog later. Op de grote veilingen van vroege aardappelen in Noord- Holland zijn de dagaanvoeren nog niet groter dan rond 50 ton. Het zal nog wel even duren voor de topaanvoeren komen. De prijs ligt op het ogenblik tussen 25 en 35 ct. per kg. Het vorig jaar is er 'n zeer grote export van vroe ge aardappelen geweest, vooral naar Zweden. De verwachting leeft dat er dit jaar minder vraag voor export zal zijn dan het vo rig jaar. MINIMUMPRIJZEN VOOR KLEIN FRUIT. Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen heeft besloten ook dit jaar voor verschillende kleinfruitprodukten weer mini- mumveilingprijzen vast te stellen. Beneden deze minimumprijzen zullen in het komende seizoen geen produkten worden ver kocht. Voor de rode bessen is deze minimumprijs vastgesteld op 30 ct. per kg; voor bramen op 40 ct. en voor frambozen en zwarte bessen op 60 ct. per kg. Verder zal er ook weer een heffing wor den ingehouden om eventuele doordraai te kunnen betalen. Deze heffing zal niet gelden voor bramen en rode bessen. De oogst van bramen zal namelijk heel ge ring zijn omdat de meeste strui ken dood zijn tengevolge van de strenge vorst van de afgelopen winter. Voor rode bessen is een nog voldoende fonds aanwezig. Voor zwarte bessen en frambo zen zal 3 ct. per kg heffing wor den ingehouden. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH VLAANDEREN'^ TERNEUZEN. Veiling van 20 juni. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla 2,503,30. Per stuk: Bloemkool A II 5270 ct, B 34—51 ct, B II 3148 ct, B afw. 2645 ct; Groene komkom mers B 41 ct, C 34—39 ct; Witte komkommers C 3738 ct. Per bos: Selderij 89 ct; Peen II 2841 ct; Kroten 1526 ct; Uien 11 ct; Sjalotten 1011 ct. Per kg: Andijvie 1518 ct, Kas- snijbonen 1,67; Peulen 1,48 1,53; Savoije kool 21—29 ct; Ra barber 1820 ct; Tomaten A II 1,20. Per kg: Eerstelingen bonken 39 ct, I 2731 ct, II 1824, kriel 15— 17 ct. FRUIT. Per doosje: Aardbeien 4056 ct, afw. 3541 ct. De Franse regering heeft zich in beginsel akkoord verklaard met een ontwerp-decreet, waarin een administratieve hervorming in Algerië wordt beoogd. Het is de bedoeling, dat het land, dat nu in vier departemen ten is ingedeeld, twaalf departe menten krijgt. In de zestiende openbare ver gadering van het bestuur van het Landbouwschap, welke gis terenmiddag in het gebouw van het hoofdproduktschap voor ak- kerbouwprodukten in Den Haag is gehouden, zijn o.m. voorstel len van de hoofdafdeling veehou derij en van de hoofdafdeling ak kerbouw behandeld. De commissie grondgebruik heeft zich vorig jaar beraden over de grondbelasting. Zij advi seerde toen het bestuur van het Landbouwschap, de afschaffing van de grondbelasting te beplei ten. Het bestuur had toen beslo ten ter gelegenheid van de be handeling van de begroting van Financiën voor 1956 aan te drin gen op afschaffing van de gehele grondbelasting. Het Landbouw schap heeft nog geen actie ge voerd. De commissie grondgebruik, zo meent het bestuur van het Land bouwschap, zou thans kunnen nagaan of het gewenst is het be stuur te adviseren inzake een eventuele poging, bij behande ling van de begroting van Finan ciën voor 1957 zijn wensen in ver vulling te doen gaan. Het Landbouwschap besloot voorts deel te nemen voor een bedrag van 10.000 in een waar borgfonds voor de nationale land- bouwexpositie 1957. De contact commissie voor het agrarisch ten toonstellingswezen had het Land bouwschap hierom verzocht. De financiële moeilijkheden van de aardappelexporteurs. Het bestuur van het Landbouw schap heeft tijdens een besloten vergadering de situatie bespro ken, die ontstaan is tengevolge van het noodlottige verloop van de aardappelenexport. Het is de vraag, zo menen de aardappelexporteurs, of zij door de financiële moeilijkheden nog wel de afzet kunnen verzorgen en de export financieren. Het pro- duktschap voor aardappelen zoekt met minister Mansholt naar een oplossing van de moei lijkheden. Het Landbouwschap heeft zich dan ook over de kwestie beraden. Na afloop van de besloten verga dering deelde de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes, mede, dat het bestuur met een meerderheid van stem men had geconcludeerd, dat de gelden uit het consumptie-aard- appelenegalisatiefonds niet mo gen worden aangewend om deze moeilijkheden op te heffen. Afschaffing van de verplichte stempeling van verse eieren. Voorts heeft het bestuur met 11 stemmen vóór en negen stem men tegen het voorstel van de af deling pluimveehouderij tot af schaffing van de verplichte stem peling van eieren aangenomen. De tegenstemmers waren de ver tegenwoordigers van de werkne mers en de heer J. Haverkamp (C.B.T.B.). De stempeling naar gewichts klasse kan echter nog wel facul tatief worden gebruikt, als zou blijken dat een deel van de con sumenten de voorkeur zou geven aan de waarborg die het ge- wichtsstempel geeft. In dit geval zal, evenals dit bij de verplich ting tot stempeling het geval was, alleen de erkende handelaar dit facultatieve gewichtsstempel mo gen aanbrengen. De vakantietoeslag in de landbouw. Hierna werd door het bestuur beraadslaagd over de verruiming van de secundaire arbeidsvoor waarden in de landbouw. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening had aan het Landbouwschap een brief gezonden, waarin hij mede deelt dat de regering van gevoe len is, dat gegeven de thans ge volgde loonpolitiek, het op dit ogenblik uitermate inopportuum zou zijn om goed te vinden dat een verruiming van de secun daire arbeidsvoorwaarden in de garantieprijzen zou worden door berekend. Nadat het bestuur van het Landbouwschap over deze aange legenheid van gedachten had ge wisseld besloot het, op voorstel van de voorzitter, over deze kwestie advies te vragen aan de hoofdafdeling van Sociale Zaken. In de eerstvolgende vergadering zal het bestuur van het Land bouwschap de zaak verder be zien. DONDERDAG 21 JUNI. TERNEUZEN: Café Du Com merce, 2 uur: Openbare ver koping van een huis en een middenstandswoning met erf en tuin. Markt, 2—10 uur: Tentoon stelling Winkeliersver. „Klim op". VRIJDAG 22 JUNI. OTHENE: Verenigingsgebouw, 2 uur: Openbare verkoping van een huis. TERNEUZEN: Markt, 2—10 u. Tentoonstelling Winkeliersver. „Klimop". - De gemeenteraad van Amster dam heeft een aedrag van 33 mil joen gevoteerd voor de uitvoering van werkzaamheden behorend tot de eerste fase van de vernieu wing van de elektrische centrale. Hedenmiddag zal de voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat- scrappij, ir. M. A. Geuze, op een terrein van 12 ha, even buiten Domburg de Z.L.M.-tentoonstel- ling officieel openen. De directie van het bedrijf wilde wel een afvaardiging van de circa 20 meisjes ontvangen om haar wensen te vernemen, maar dan na werktijd en alleen als het werk onmiddellijk hervat zou worden. namen hiermede De meisjes geen genoegen, hetgeen tot re sultaat had, dat zij werden ont- slagen. De mannelijke employe's I voordracht'' voor van „Farina" hebben geen actie ingenieur aan het Waterschap. Er waren negen sollicitanten, doch de eisen die men moet stellen zijn bij zonder hoog. De man moet over weg kunnen met Rijksinstanties, de weg weten in de provincie, om kunnen gaan met de West Zeeuws- Vlaanmse boer, kundig zijn, terwijl verwacht moet worden, dat hij het Men kent zowel zomer- als win terkroten, maar toch als men leest, dat de eerste kroten ter vclvv_lLl,_ veiling zijn aangevoerd, geeft dat beiej(j aan het bestuur en de alge- de idee van de naderende winter. mene vergadering overlaat. Wan- De weersomstandigheden van de neer de tijd rijp is, zal het bestuur laatste tijd in aanmerking geno- met een voordracht komen. aldaar de eerste kroten aanvoer- ring met een dankwoord tot de de. Zij kregen er 15 cent per bos aanwezigen voor de vlotte bespre kingen. In enkele tientallen tenten zul len hier de Nederlandse fabri kanten, dealers of importeurs de nieuwste landbouwmachines en -werktuigen tonen en demon streren. Aangezien dit jaar in Utrecht geen agrarische jaar beurs is gehouden, bestaat er van de zijde van de handel bijzonder grote belangstelling voor deze expositie. O.m.' komt een fabriek op motorengebied met twee vliegmachines de aandacht trek ken gedurende twee middagen. Eerst zullen zij laag over het ter rein vliegen door middel van spandoeken reclame makend en de volgende middag zullen na het uitwerpen van strooibiljetten, waarop staat wat er na een uur gaat gebeuren, dertig tot veertig parachutes worden afgeworpen, elk voorzien van een label. Daar op staat, of de vinder voor een prijs in aanmerking komt. Een andere attraktie is een minia- tuurtrein, die de bezoekers van de bushalte te Domburg naar het tentoonstellingsterrein zal ver voeren en oók daar rondritten zal maken. In een bioscoop, die plaats biedt ;aan 250 personen, zal elk half uur een aantal films worden vertoond. De bezoeker zal hier ook het cultuurtechnisch werk, dat op Walcheren in het kader van de herverkaveling is verricht, kun nen aanschouwen. Het eerste ge deelte van dit tentoonstellings onderdeel toont het oude Walche ren, een weiland voor de inun datie. In het tweede vak is een dragline op hetzelfde stuk grond aan het werk. Het derde perceel toont een geheel geëgaliseerd weiland, waarop het omweidings- spsteem wordt toegepast. Voorts komen de diverse rijksconsulent schappen met een grote stand, evenals de Zeeuwse groentete lersvereniging. De leden van de Zeeuwse plattelandsmeisjesbond zullen modeshows geven van zelf vervaardigde kleding. Na de algemene ledenvergade ring der Z.L.M.. die hedenmiddag in het Domburgse badpaviljoen zal worden gehouden, zal het bestuur door het gemeentebe stuur worden ontvangen. Des avonds worden concerten gege ven. Vrijdagmorgen is er de tra ditionele rijtoer, waaraan door 140 auto's en 30 autobussen deel genomen wordt. Des middags is er het défilé der in de morgenuren bekroonde dieren. Dit valt samen met de derde Walcherse fokdag. Zaterdagmorgen zijn er de dres- suurproeven van de landelijke ruiters en beginnen de sportwed strijden tussen de leerlingen van de landbouwhuishoudscholen der Z.L.M. Des middags zijn de fina les en is er een ponynummer met versierde wagentjes. Na de pa rade van alle deelnemende rui ters is er ringsteken per sjees Het grote nummer van de ruiters is het z.g. eilandenconcours. Zaterdagavond zullen Neder landse artisten de revue „Ster renparade" opvoeren. Enkele da mes uit Westkapelle zullen tij dens de tentoonstellingsdagen demonstraties in kantklossen ge ven. DRONKEN WEGGEBRUIKERS DEDEN DWAZE DINGEN. De wijze, waarop dronken chauffeurs hun kennelijke staat trachten te verbergen, moge schamel genoemd worden. Tot 'n dergelijke conclusie komt men, indien men de gedragingen na gaat van de metselaar E. S. uit Oostburg, die met zijn 24 jaren op 7 mei j.l. te Sluis werd aangehou den, toen hij bijna een aanrijding veroorzaakte. S. had... een vlag van een gerenommeerde limona- defabriek rond de hals geknoopt, als een vlag, die de lading moest dekken, zoals de politierechter te Middelburg, mr J. A Abbing, het dinsdagmorgen noemde... Dat S. verder tegen de politie zei: „Nee, geen bloedproef, an ders ben ik de sigaar", doet hier verder niet ter zake. Het kwam erop neer, dat S. in eerste instan tie in het café, waar hij acht tot negen glazen bier consumeerde ,,'t Is nogal 'n plons", zei de po litierechter een bescheiden de monstratie van zijn dronkenschap gaf, door ten aanschouwe en ver- make van een select publiek eni- ee keren het café rond te krui- pen. Was hij nu maar blijven krui pen... Thaos werd hij veroor deeld tot een week gevangenis straf en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier van justitie, mr G. J. B. van der Dus- sen, had twee weken en een ont zegging voor de tijd van een half jaar geëist. De steenkolenhandelaar A. F. E. V., uit Terneuzen maakte op 2 januari in zijn woonplaats dezelf de overtreding. Zijn auto kwam tegen een boom tot stilstand. Nog probeerde V. de deels in wat ver wrongen staal veranderde wagen te starten. De eis tegen V. was 1 mnd ge vangenisstraf en 6 mnd. ontzeg ging. Mr P. S. Adriaanse, die hem verdedigde, vroeg als stok-achter- de deur een voorwaardelijke straf. De politierechter vonniste met een boete van 250 subs. 25 d. 6 mnd. ontzegging en 1 mnd voorw. met 2 jaar proeftijd. Eveneens onder invloed, doch met als vervoermiddel een brom fiets, reed de metselaar L. v. d. H. uit Sas van Gent. Zulks totdat hij samen met zijn apparaat om rolde. (ƒ60 subs. 12 d„ conform) Th. J. C., een los-arbeider uit Hontenisse bereed eveneens in zijn woonplaats in kennelijke staat een bromfiets. C., die op dit terrein een recidivist is, hoorde ƒ75 subs. 15 d. en 1 mnd voorw. met 2 jaar proeftijd tegen zich eisen. Het vonnis was conform. L. L. M. D„ kraanmachinist te Terneuzen, kreeg een boete van 30, subs 6 dgn, omdat hij op 27 mei 2 Vi kg sloopkoper zich had toegeëigend. De eis was 40, subs. 8 dgn. „Waar haal je 't vandaan, man?" vroeg de politierechter in opper ste verbazing aan de 54-jarige J- A. K„ die te Breskens, zonder be roep, verblijf houdt. Deze was n.l. op het idee ge komen zijn buurvrouw een „sme rige luizebos" te noemen, iets dat alleen reeds door de vermeende aanwezigheid van dit algemeen verachte en geweerde ongedierte stof tot overpeinzing geeft...... Het kostte hem 10, subs. 5 d. (Zws Dgbld). Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven onder staande voorwerpen, die terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Zakmes, P. Simons, Bernhard- str. 12; blauw kinder jasje, Roos, Willem de Zwijgerstr. 50; coupon boekje van de Caltex. P. Harte, Margrietstr. 7; 1 paar glacé he renhandschoenen, Ini den Engels man, Dijkstr. 12; broche, W. Ver meir, Jul. van Stolbergstr. 39; groene step, Erick Maas, Axelse Door JOSEPH HOCKING HOOFDSTUK VIII. Verwelkomd door het personeel. van het landgoed mijnheer Ro bert met vreugde zullen begroe ten". De lunch staat klaar, heren. Arthur Reichmann keek hem eens onderzoekend aan en keei - de naar zijn stoel terug. Hij scheen het er niet met zichzelf over eens, wat hij doen of zeggen PToene sueo zou- "Ik gel°°f dat X°°T Str.' kanarievogel, Ineke van de tijd wordt om naar huis te gaan Velde Nieuw Neuzenpolder 28; zei hij tot zijn vader, wieldop van auto, Bootlieden- „Zoben je tevreden met je wacht Westsluis 6; bruine fiets-) onderzoek?" vroeg deze. tas (enkel), Johny Riemens, Don- ze Visserstr. 13; kinderportemon- naie met inhoud, Willems, Korte Kerkstr. 46; oorbel, Gonda Cor- nelissen, Nieuwediepstr. 4; kin derschortje, W. Ravia, Dekkerstr. 58; bos sleutels en bruine heren glacé, J. Marsilje, Axelsestr. 104; rood plastic portemonnaie, Jan- ny Jonkman, Donze Visserstr. 21; blauwe das, G. van de Voorde, Steenkamplaan 73; zwarte da mesglacé (linker), A. Verhelst, Tholensstr. 130; blauw kinder jasje, De Koeijer, Mareikestr. 3. Verder zijn nóg aan het bureau van politie gedeponeerd: Bruine damesglacé, kinderarm bandje, zwarte regenjas, zonne bril, zomer dameswant, dop van tank van bromfiets, broche, das. Het is wel zeker, dat hij het is!" antwoordde Arthur nors en keek doelloos naar buiten. Ik ben er mij volkomen van bewust", zei Brichtauer, „datm'n onverwachte thuiskomst voor u beiden een grote ontgoocheling is. Maar ik had toch geen ogenblik kunnen vermoeden, dat er aan mijn identiteit zou worden ge twijfeld. Mocht er nog enig on derzoek nodig zijn, dan ben ik volkomen bereid, aan mijnheel Dolger enige van de brieven te laten zien, die mijnvader mij gestuurd heeft. Ze zijn, vrees ik, wel niet al te vleiend voor me, maar „Dat is helemaal niet nodig, mijnheer Robert", zei Dolger ter stond. „Ik heb u dadelijk her kend. Natuurlijk was uw komst een grote verrassing en die heeft voor de toekomst veel ver anderd. U zult toch ook wel kun nen begrijpen, dat mijnheer Reichmann en zijn zoon er ge weldig van in de war zijn. Maar over de vraag, wie u bent daaromtrent kan niet de minste twijfel bestaanniet de minste of geringste! Wat zeg jij ervan, Binnen?'' „Niet de minste", beaamde Binnen, „en ik voor mij ben blij, dat u weer terug bent, mijnheer Robert. Als ik me misschien wat koeltjes gedragen heb, dan was dat geen bewijs van onvriende lijkheid, maar vanvan be duusdheid, zal ik maar zeggen. Ik heet u hartelijk welkom en ik ben er van overtuigd, dat ieder een in de hele omtrek er zo over denk. U zult bevinden, dat alles volkomen in orde is en ik ben be reid, u op elk ogenblik van de dag. alle mogelijke inlichtingen tp verschaffen, die u rrtafer wen sen kunt. Vindt u ook niet, mijn heer Dolger?" „Zeker, zeker!" antwoordde deze. „Ik ben er zeker van, dat alle pachters en onderhorigen kwam Peters zeggen. Brichtauer slaakte een zucht van verlichting. Het ergste was nu denkelijk wel voorbij. En het was goed afgelopen. Hij was er van overtuigd, dat er nu geen twijfel aan zijn persoonlijkheid meer bestond. Dat had hij te dan ken aan de gelijkenis met Robert en zijn kennis van het verleden. „Lunch? Dat is prachtig!" zei hij opgewekt. „De heren blijven natuurlijk mijn gasten? En u, oom blijft toch ook met Arthur?" Neen, dank je wel! Liever niet! Bovendien zit ik toch maar in de weg. Je zult zaken te be spreken hebben met Dolger en met Binnen". „Heus nietvandaag zeker niet! Ik zeg geen woord meer over zaken. Er zijn zoveel andere dingen te bepraten. Ik zou na tuurlijk graag.wat meer over vader horen". „Ik vrees, dat ik niet de ge schikte persoon ben om over hem te vertellen. Ik voel het verlies nog te diep en bovendien moet ik voortdurend denken aan het verdriet, dat zijn laatste dagen verbitterd heeft over zijn.... zijn „Zijn ontaarde zoon", vulde Brichtauer aan, toen de ander aarzelde. „Maar u zult tot de be vinding komen, dat ik een heel ander mens ben geworden. Ik heb u al gezegd, dat ik mijn leven gebeterd heb en u zult bemerken dat ik heel anders ben, dan u me gekend hebt." „Daar reken ik op.... en ik hoop, ik hoop, dat de naam Reich mann niet meer onteerd zal wor den door gevalletjes als toen met die Breuer". „Dat beloof ik u. Weet u heel zeker, dat u geen zin hebt om te blijven lunchen?" .Beslist! Kom, Arthur!" „Peters", zei Brichtauer, „mijn oom en neef zullen niet aan ta fel komen. Laat hen dus even üit, wil je? Dag oom! Dag, Ar thur. Zeg, oude jongen, je komt zeker nog wel eens aan, is het niet?" Geen van beiden gaf verder enig antwoord en ze gingen nij dig weg. In de eetkamer gekomen, liep Brichtauer naar het venster en keek naar buiten over het uitge strekte papk, dat in zachte glooi ing naar de rivier afliep. „Neem me niet kwalijk, heren, maar.." „We begrijpen het best, mijn heel- Robert", zei Dolger. „Ubent natuurlijk onder de indruk van al uw jeugdherinneringen. Het zou wel een wonder zijn, als dat niet zo was, hè Binnen?" (Wordt vervolgd). VRIJDAG 22 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gr.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Radio Philh. ork.. 10.30 Morgendienst; 11.00 Zang en piano; 11.30 Gram.; 12.05 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouw - meded.; 12.35 Negro-spirituals; 12.55 Gram. of act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Pianoduo; 14.50 Gr.; 15.15 Voor dracht; 15.35 Vioolrecital; 16.00 Caus.; 16.15 Gram.; 16.30 Radio Philh. sextet; 17.00 Voordr.; 17.20 Amus. muz.; 17.40 Koersen; 17.45 Gram.; 18.00 Stemmen van over zee; 18.15 Accordeon-ork.; 18.35 Caus.; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant: 20.20 Gr.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Opera: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.57 Opera (verv.). HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.53 Wie weet hoe....; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram. (pl.m. 8.18 Vacantiekalen- der); 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Piano en trom bone; 10.55 Orgelspel; 11.20 Lich te muziek; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Sport en prognose; 12.50 Klank beeld; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gram.; 13.20 Metropole ork.; 13.55 Beursberichten; 14.00 Strijkkwar tet; 14.30 Litterair progr.; 14.50 Gram.; 15.05 Lichte muz.; 16.00 Orgelspel; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Muzikale caus.; 17.40 Instr. trio; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Dansmuz.; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Spaanse muz.; 19.30 Caus.; 19.45 Klankbeeld; 20.00 Nieuws; 20.05 Caus.; 2#.10 Boekbespr.; 20.15 Voordr.; 20.30 Bespiegelingen aan de East Ri ver; 20.40 Caus.; 21.00 Lichte mu ziek; 21.35 Gram, en comm.; 28.05 Lichte muz.; 22.25 Buitenl. week- overz.; 22.40 Caus.; 22.45 Avond wijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Omroepork.; 12 30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 17.00 Nws, 17.10 Lichte muz.; 17.45 Viool en piano; 18.05 Volksliederen; 18.10 Voordracht; 18.20 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang; 20.00 Gr.; 20.15 Symfonie-ork., in de pauze: Kunstkaleidoscoop22.00 Nieuws; 22.15 Internat, radio-universiteit; 22.30 Gitaarspel; 22.55 Nieuws.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2