Opdracht aan Dr. W. Drees VORMING KABINET LANDAANWINNINGS-VRAAGSTUKKEN Lijk van Mussert verdwenen Het proces te Bern tegen Roemeense anti-communisten Oud-president Truman en echtgenote in Amsterdam De zaak Pirogof HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN iWAANDAG 18 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3793 salons „r obert" Boodschap van Eisenhower aan Heuss „A.V.O'' houdt nationale collecte Nederlands schip vindt onbemand zeiljacht Aanval op Israëlisch dorp Herdenking in Verdun Eisenhowers gezondheidstoestand Misverstand veroorzaakte gevecht tussen agenten van de Amerikaanse geheime dienst Mosje Sjaret treedt af FraEkering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 et Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. euze- L als 4). Ker- Ad verten tieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Van Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—1 De Iedere egel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adr«^paj Bureau van dit Blad 20 cent meer. me) Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. sen: 'Vo- O H. M. de Koningin heeft aan dr \V. Drees opdracht verstrekt tot liet vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrou wen van het parlement te genie ten. De heer Drees heeft H. M. verzocht de opdracht in beraad te mogen behouden. Het onderhoud, dat H. M. de Koningin zaterdag met dr Drees heeft gehad, heeft ruim drie uur ceduurd. Enkele minuten over eén verliet dr Drees Huis ten Bosch. Op het bordes nam H. M. afscheid van de kabinetsforma teur met een handdruk. Dr Drees ontkende uitdrukke lijk, in antwoord op vragen van wachtende journalisten, dat in het onderhoud van drie uur iets anders zou zijn besproken dan de kwestie van de kabinetsformatie. Uitdrukkelijk sprak hij ook Brit se persberichten tegen, dat frac tieleiders een eis hadden gesteld met betrekking tot de kabinets formatie, die een andere kwestie raakt. Gevraagd naar de oorzaak van de langdurige bespreking antwoordde dr Drees, dat „er veel te bespreken is en H. M. heeft veel met mij besproken". Hij bevestigde vervolgens de veronderstelling, dat de kabinets formatie „stellig moeilijk zal zijn". Dr Drees deelde tenslotte nog mede, dat hij waarschijnlijk 's middags nog een gesprek zou hebben met de fractievoorzitter van de P.v.d.A., mr Burger. Ook tijdens het weekeinde zou wel overleg gepleegd worden, even als vandaag, als de demissionaire ministerraad bijeenkomt, doch „dinsdag zal ik serieus aan het werk gaan", aldus de kabinets formateur. <k kapper aef het oparb co«W markt 16 brwwanjstroal 9 fertieuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". MANCHESTEE GUARDIAN BUITENSPORIGE TAAL VAN SOEKARNO. De „Manchester Guardian" be schuldigde president Soekarno van het gebruik van buitenspori ge taal en noemde zijn mening over enkele Westerse landen en het kolonialisme „ouderwetse onzin". „President Soekarno spreekt over een periode, die lang voorbij is. Heeft hij in bijzonderheden er aan toegevoegd, wat hij meent, dat het Westen thans uit Azië haalt? Het antwoord zou hem verbazen. Het droevige is, dat 'n groot aan tal mensen in Azië gelooft, wat de president zei. Het veroorzaakt de emotionaliteit, die nog steeds de betrekkingen tussen Azië en het Westen moeilijk maakt". Over de verklaring van Soe karno, dat er geen stabiliteit in de wereld kan zijn, zolang drie kwart van de wereldbevolking minder dan een vijfde van het wereldinkomen heeft, zegt het blad, dat dit zeker een dringend vraagstuk is. „De communisti sche propaganda zegt, dat alleen communistische werkwijzen de Aziatische levensstandaard snel kunnen verhogen. De gemoeds toestand, zoals vertegenwoordigd door president Soekarno, toont aan, dat in een groot deel van Azië deze propaganda kan reke nen op een willig oor", aldus de „Manchester Guardian. AANSLAG IN CONSTANTINE. In Constantine (Algerië) is za. terdagavond buiten een waren huis een granaat gegooid temid den van mensen, die aan het win kelen waren. Door de ontplof fing werden 18 personen gewond. President Eisenhower heeft in een boodschap aan president Heuss van West-Duitsland ver klaard, dat de V. S. er vast van overtuigd zijn, dat er aan de on rechtvaardige verdeling van Duitsland een einde zal komen. De Amerikaanse president voeg de hieraan toe, dat de Sowjet- Unie zeker tot de erkenning zal komen, dat „het in haar eigen be lang is om tot een regeling te ko men, waarin de rechten op vrij heid van het Duitse volk en de belangen van zowel oost als west worden geëerbiedigd". De boodschap had betrekking op de „dag van de Duitse een heid", die zondag werd gevierd ter herinnering aan de opstand in Oost-Duitsland. De Nederlandse vereniging so ciale zorg voor minder validen „A.V.O." houdt in de week van 2 tot 7 juli een nationale collecte ter versterking van haar midde len. De vereniging verschafte in 1955 lan 828 van de bij haar inge schrevenen passend werk, in het vrije bedrijf, in overheidsdienst, in speciaal voor hen bestemde be schuttende werkplaatsen, in eigen bedrijf (zelfstandige vesti ging) en via huisarbeid. Van deze 828 gehandicapten waren er 42 blind of slechtziend, 10 doof of slechthorend, 143 met belemmerde ledematen, 44 met geamputeerde ledematen, 62 met interne ziekten, 15 kinderverlam mingspatiënten, 29 reumapatiën ten, S lijdende aan suikerziekte, 19 lijdende aan vallende ziekte, 63 tbe-patiënten, 36 lijdende aan ast ma en bronchitis, 55 met defecten aan hoofd, romp en rug, 44 zwak- begaafden, debielen en imbecie len. 58 met psychische defecten, enz. Aan 1067 personen werd met goed resultaat hulp verleend op andere wijze. Op 1 januari van dit jaar waren nog 3.610 perso nen 'bij de A.V.O. ingeschreven. Het 470 ton metende Neder landse schip „Stientje Mensinga" van het scheepvaartbedrijf „Gru- no" te Delfzijl heeft zaterdag ge meld, dat het bij Tuskar Rock, bij de zuidoostpunt van Ierland, een zeiljacht heeft aangetroffen. Er waren geen personen aan boord. Bij een serie aanvallen, die don derdagavond van Libanees gebied uit werden ondernomen op het Arabische dorp El Arabsjeh in Israël, is een Arabische Israëliër gedood. Negen Arabische Israë liërs werden gewond, onder wie zes kinderen en twee vrouwen. Dit is zaterdag verklaard door een woordvoerder van het Israë lische ministerie van Buitenland se Zaken. De aanvallers hadden een huis doen instorten. Er wordt een on derzoek ingesteld naar aanvallen op vier grensdorpen. De woordvoerder zei, dat Israë- lisch-Libeaanse groepen en mili taire waarnemers der Verenig de Naties hadden bevonden, dat de aanvallers uit Libanon kwa men. Israëlische waarnemers ge loven, dat de aanvallen werden gedaan door speciale Egyptische commando-eenheden, welke door Egyptenaren op Libanees grond gebied worden geoefend. Zondagmorgen is gebleken dat onbekenden in de nacht van za terdag op zondag de stoffelijke resten van ir Mussert, die begra ven ligt op de algemene begraaf plaats te 's-Gravenhage, hebben opgegraven en weggenomen. De onbekenden zullen trachten het stoffelijk overschot naar het buitenland te brengen. Aan politie, marechaussee en grensbewaking is verzocht alles in het werk te stellen om de over brenging te voorkomen en even tuele daders aan te houden. Degenen die het lijk hebben weggehaald, moeten precies ge weten hebben waar de stoffelijke resten van Mussert begraven la gen. Op het graf, waarin nog drie andere lijken lagen, bevond zich geen steen. Een klein grafteken, dat naast het graf van Mussert stond, was opzij gegooid. Men heeft daarna op de juiste plaats een kuil van pl.m. anderhalve meter gegra ven op een wijze, die doet ver moeden dat lieden, die ervaren waren in graafwerk, bezig zijn geweest. De politie heeft een speurhond op het spoor gezet. Deze volgde ■fcNaar radio-Peking meldt heb ben zich tengevolge van zware regenval in de afgelopen 2 weken overstromingen voorgedaan in de provincies Anhwei, Honan en Hopei. De openbare aanklager heeft in het proces, dat thans te Bern wordt gevoerd tegen uitgeweken anti-communistische Roemenen, die op 15 februari 1955 het Roe meense gezantschapsgebouw in de Zwitserse hoofdstad zijn bin nengedrongen, waarbij een lega tie- chauffeur dodelijk werd ge wond, tegen de leider Oliviu Bel- deanu zes jaar gevangenisstraf geëist. Hij eiste dat Stan Codrescu, Jon Chirila en Dumitru Ochiu resp. 5 jaar en 4 maanden, 3 jaar en 16 maanden gevangenisstraf zuilen krijgen. De openbare aanklager vroeg aftrek van de reeds door beklaag den in de gevangenis doorge brachte tijd. Hij eiste voorts dat Beldeanu, Codrescu, Chirila en Ochiu na ommekomst van hun straffen, resp. tot tien, tien, zeven vijf jaar verbanning uit Zwitserland zul len worden veroordeeld. De Zwitserse officier van Justi tie stelde dat het hier een ernsti ge zaak betrof, omdat een man om het leven was gekomen en de Zwitserse veiligheid in gevaar ge bracht was. Hij zei ook, dat, ondanks alle geruchten, waarin dit anders werd gesteld, gebleken was dat de om het leven gekomen Roe meense legatie-chauffeur Setu slechts een nederige functie ver vulde en dat hij op politiek ge bied geheel onbelangrijk was. De advocaat van mevr. Setu stelde voor, dat Beldeanu, Codres cu en Chirila veroordeeld worden tot een schadeloosstelling van tenminste 25.000 Zwitserse fran ken (ongeveer 20.000 gulden) aan zijn cliënt. De advocaat, David Lifschitz, verklaarde, dat Beldeanu lid was van de Roemeense fascistische „ijzeren garde" en dat hij anti-se miet was. „Hij heeft de kenmer ken van een „Führer", ook al draagt hij een baard in plaats van een snor". Lifschitz achtte het betreurenswaardig, dat Setu, „zelfs in zijn graf", nog belasterd werd door beschuldigingen, dat hij de politieke commissaris van het gezantschap zou zijn geweest. Het proces werd tot vandaag verdaagd. Dan komt de verdedi ging aan het woord. De openbare aanklager zei het spoor tot de achterzijde van de begraafplaats waar zich een hek van ongeveer ruim twee me ter hoog bevindt. Het slot van dit hek was niet geforceerd. De hond vond buiten dit hek, op de Koninginnegracht, het spoor te rug, maar raakte het weer kwijt ongeveer halverwege. Men neemt aan dat de overblijfselen van Mussert, met de resten van de vurenhouten kist waarin hij was begraven, daar in een auto zijn gezet. Zondagmorgen om half acht heeft een ombekende de redactie van een Amsterdams ochtend blad („de Telegraaf") telefonisch medegedeeld dat het lijk van Mus sert was weggehaald. Deze waar schuwde haar Haagse redactie, die contact opnam met de direc tie van de algemene begraaf plaats. Nadat men de juistheid van de anonieme mededeling had geverifieerd heeft de directie de politie gewaarschuwd. Mussert werd op 7 mei 1946 gefusilleerd en dezelfde dag be graven. Slechts zijn familie was Toekend met de plek waar hij be graven lag. In 1947 heeft de we duwe van Mussert gevraagd of zij bloemen mocht leggen op het graf. Dit verzoek is destijds inge willigd. Na 1947 werden er nooit meer bloemen gelegd. Het graf bevond zich in het oude gedeelte van de begraaf plaats, waar de vijfde klasse gra ven lagen. De kist met de resten van Mussert was de loovenste van de vier, die in een van de zoge naamde massagraven waren bij eengebracht. Deze graven worden tien jaar in stand gehouden. Deze termijn was dus voor het graf van Mussert reeds verstreken. Bij het onderzoek op de be graafplaats waren gistermiddag o.m. aanwezig de heer D. W. Dett. meijer, wethouder van openbare werken van Den Haag, mr C. N. Peijster, adjudant van de hoofd commissaris van politie te Den Haag en de directie van de alge mene begraafplaats. Het onder zoek wordt geleid door commissa ris G. Hanken van de Haagse po litie. Bij informatie is gebleken dat de weduwe van Mussert reeds enige jaren geleden is overleden. President Coty v an Frankrijk heeft bij een plechtigheid te Ver dun ter herdenking van de in de eerste wereldoorlog gevallenen, het Franse volk opgeroepen tot eensgezindheid bij de verdediging van Algerië. „Het vaderland is in gevaar. Allen die niet onder militaire tucht staan, moeten een maxi mum aan. burgerlijke discipline in acht nemen", zei hij. Buiten landse inmenging kon niet wor den geduld. Coty noemde de slag bij Ver dun, waarin hijzelf als korperaal heeft meegevochten, „het toppunt van de heldenmoed van een ge hele natie". De dokters, die Eisenhower e- handelen, hebben zondag medege. deeld dat de gezondheidstoestand van de president zich „zeer De- vredigend" blijft ontwikkelen. Hij sliep in de nacht van zater dag op zondag zeven en een half uur zonder wakker te worden. De president gebruikte zondagoch tend, acht dagen na zijn inge wandsoperatie, voor het eerst 'n echte maaltijd. „Het moreel en de geest van de president zijn hoog", aldus deelden de geneesheren nog mede. K ivië pel, «ras Zaterdagochtend hebben oud president Truman en zijn echtge note, in gezelschap van enige autoriteiten, een bezoek aan de hoofdstad gebracht. De burge meester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly, ontving de hoge gasten in zijn ambtswoning aan de Herengracht. Geruime tijd heeft hij in zijn werkkamer met de heer en mevr. Truman een onderhoud ge had. De .burgemeester bood zijn gasten een door hem getekend fotoboek van de stad Amsterdam aan. Nadat de Amerikaanse oud-pre sident en zijn echtgenote neg even een kijkje in de tuin van het oude grachtenhuis hadden geno men vertrokken zij naar het rijksmuseum voor de bezichti ging van de Rembrandttentoon- stelling. Op de Rembrandttentoonstel- ling ging het weldra van mond tot mond dat de oud-president Harry Truman en zijn vrouw in de zalen rondliepen. Het was de directeur van d.e schilderijenafde ling, dr Van Schendel, die presi dent Truman een korte toelich ting op de schilderijen gaf. Tot Op een gegeven ogenblik meende één dezer groepen, dat men zou pogen Pirogof in de gang te ontvoeren. Zij besloot handelend op te treden. Pirogof werd zogenaamd „overweldigd" en hij werd, met een handboei, aan één der agenten vastgeklon ken, om eventuele ontvoerings pogingen te verijdelen. De Rus dacht echter met Sow- jet-agenten te doen te hebben en riep luidkeels om hulp. Daarop schoten zijn „vrienden", d.w.z: de leden van de andere groep van de Amerikaanse inlichtingendienst, die zich nog in het eigenlijke restaurant bevonden, toe. Zij zagen aanvankelijk hun col lega's in de gang voor Sowjet- agenten aan, en grepen onmiddel lijk krachtig in. In het restaurant bevond zich nog een derde groep, namelijk die der echte Sowjet-agenten. Deze sloegen zwijgend, doch vol aan dacht, het gevecht tussen hun Amerikaanse collega's gade. Laatstgenoemden bespeurden tenslotte hun vergissing, waarop het handgemeen werd gestaakt. Pirogof deelde de ondercom missie voor de veiligheid van de Amerikaanse Senaat nog mede, dat de vrijwillig naar de Sowjet- Unie teruggekeerde Barsof al daar is terechtgesteld. Enkele dagen geleden heeft de voormalige Sowjetrussische vlie ger Peter Pirogof tegenover de ondercommissie voor de binnen landse veiligheid van de Ameri kaanse Senaat verklaard, dat „Sowjetrussische agenten" in augustus 1949 hadden gepoogd hem uit het Russische restau rant „De drie musketiers" te ontvoeren. De ondercommissie heeft thans de ware toedracht van deze gebeurtenis bekend ge maakt. Pirogof bevond zich in gezel schap van de eveneens naar het Westen uitgeweken Russische vlieger Anatole Barsof, in het be wuste restaurant. Barsof was be sloten naar de Sowjet-Unie terug te keren en hij poogde Pirogof over te halen evenzo te handelen. Terwijl laatstgenoemde in de gang liep, werd hij plotseling, zo als hijzelf mededeelde, door vier of vijf man overweldigd. Eén hunner trof hem met de kolf van een revolver en een ander legde hem een handboei aan. Uit het verslag van de Senaats- ondercommissie blijkt thans, dat twee groepen van de Amerikaan se inlichtingendienst zich even eens in „De drie musketiers" be vonden, met de opdracht een oog je in het zeil te houden, opdat niet gepoogd zou worden Pirogof te ontvoeren. TRUMAN AUS GAST VAN KONINGIN JULIANA OP PALEIS SOESTDI IK. Oud-president Truman en echt. genote hebben zondagmiddag als gast van de Koningin de lunch op het paleis Soestdijk gebruikt. Dit was tevens het laatste program mapunt van het bezoek aan ons land van de oud-president der Verenigde Staten, die zondag, avond uit Hoek van Holland naar Engeland is vertrokken. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjaret heeft op een zondag gehouden bijeenkomst van het hoofdbe stuur van de Mapai, de Israëli sche socialistische partij, medege deeld dat hij heden zal aftreden. De thans 62-jarige Sjaret is minister van Buitenlandse Zaken geweest sinds in mei 1948, bij 't vertrek der Britten uit Palestina een voorlopige Israëlische rege ring werd gevormd, die een jaar later in een defintief kabinet werd omgezet. Nader verneemt A.F.P. in wel ingelichte kringen, dat heden op een speciale kabinetszitting mevr. Golda Mayerson zal worden be noemd tot minister van Buiten landse Zaken, als opvolgster van Sjaret. Mevr. Mayerson is thans minis ter van Arbeid. Zij zal als zodanig worden opgevolgd door de secre taris-generaal van de vakvereni gingsfederatie, Pinhas Lavon, al dus deze kringen. slot van het bezoek gingen de Amerikaanse gasten via de ere galerij naar „De nachtwacht' waar tientallen bezoekers zich rond de Amerikaanse president en diens echtgenote verdrongen. Bij het verlaten van de naeht-Ê- wachtzaal klampte een Ameri- kaans toeriste het echtpaar Tru man aan. Er werden handen geT 2 schud. Harry Truman werd op de schouder geklopt zoals „at home" gebruikelijk. Schelle politiefluii- jes weerklonken toen de auto's dwars door het drukke verkeer voor het rijksmuseum in snelle vaart naar de Prinsengrachtn) hoek Spiegelstraat reden, waar onder het lommer der bomen de rondvaartboot „Gysbrecht van Aemstel" te wachten lag. Joviaal zwaaide Truman met zijn hoed naar de tientallen Amsterdam mers, die hier aan het randje aan™- de wallekant zich voor de rondid- vaartboot verdrongen. *n n» TRUMAN VOOR DEn- TELE VISIE. se De oud-president van de Ver enigde Staten Harry S. Truman hoopt door de democratische par tij in Amerika te worden uitgeno digd voor deelneming aan de ko mende verkiezingscampagne. Truman heeft dit zaterdag-^ avond voor de televisie verklaard' in een vraaggesprek met een ver slaggever van het journaal yan de Nederlandse Televisie Stich ting. „Ik hoop aan deze verkie-^ zingscampagne actief te kunnen!, deelnemen", aldus Truman. de belangrijkste! voorts nog van mening te zijn dat de beklaagden werkten voor een buitenlandse organisatie en niet voor de „Bond van Vrije Roeme nen". Sprekend over het „gevaar voor de Zwitserse veiligheid", verklaarde de officier van justi tie dat Zwitserland en Roemenië na het incident „in een toon van haat gestelde diplomatieke no ta's" hebben gewisseld. De Zwitserse regering had de Roemeense zaakgelastigde te Bern gevraagd, of hij eisen tot schadevergoeding wilde indienen. Hierop was, binnen de daarvoor gestelde termijn van drie maan den, geen antwoord ontvangen. Moet de watehbergingscapaci- teit in het door de uitvoering van het Deltaplan ontstaande Zeeuw se Meer zo groot mogelijk zijn, of heeft landaanwinning voor rang? De president-directeur van de Nederlandse Heidemaatschap pij, ir H. J. A. Hendrikx acht een duidelijke uitspraak over deze kwestie gewenst. Dit heeft hij verklaard op het jaarcongres van de Nederlandse vereniging voor landaanwinning dat vrijdag in Goes werd gehouden. Ir Hendrikx behandelde aspec ten betreffende het mogelijke samengaan van Deltaplan en landaanwinning. Vele vooraanstaande figuren woonden het congres bij, o.a. dr ir S. Smeding, oud-directeur van de Wieringerimeerprof. ir J. P. Thijsse, directeur van het Water, loopkundig Laboratorium te Delft; ir S. Herweijer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht en ir H. A. M. C. Dib- bits, hoofdingenieur-directeur der Rijkswaterstaat. Het is gewenst, aldus ir Hen drikx, dat reeds in dit stadium het feit doet zich b.v. voor bij de herverkaveling op Tholen een inzicht wordt verkregen in de peilen, die in de toekomst in het Zeeuwse Meer moeten worden gehandhaafd. Spreker meent dat de conclusie in de memorie van toelichting op de Deltawet, dat van landaanwinning in het Zeeuwse Meer geen sprake zal kunnen zijn, teneinde zoveel mo gelijk zoet water te houden voor landbouwgronden in Zeeland West- en Oostbrabant onjuist is. Hij stelt zich op het standpunt, dat alle gronden in het Zeeuwse Meer, die boven het peil van een meter beneden N.A.P. liggen en die daarvoor in aanmerking ko men, ingepolderd moeten worden. Ir Hendrikx zeide zich ervan bewust te zijn, dat zijn suggesties slechts vraagpunten zijn. Hij stel de de vraag of de gehoopte pro- duktievermeerdering aan land bouwgewassen in West'bralbant niet met minder opofferingen aan kapitaal en adbeid kan worden bereikt, dan door water uit het Zeeuwse Meer via kostbare wer ken naar Brabant te brengen. Betreffende de andere mogelijk, heden om de landbouw in Brabant te helpen meent ir Hendrikx een kans te zien waardoor zoet water voor de landbouw vrij komt. Zijns inziens is het bij voodbaat een verloren zaak om het zoute wa ter tot bewesten de Parksluizen in Rotterdam terug te willen dringen. Hij zou onderzocht wil len zien welke de consequenties zijn wanneer het zout in de Nieu we Waterweg in droge perioden zou kunnen opdringen tot aan de IJselmond of zelfs tot aan de Lek. Indien de nadelige gevolgen voor Rotterdam en de Zuidhollandse Hoogheemraadschappen opgevan gen zouden kunnen worden, komt er zoveel water vrij, dat het te kort omslaat in een overschot. Ook de mogelijkheid van grond, waterreservoirs waarin zoet wa ter in tijd van overvloed kan wor den opgeslagen zag spreker on der ogen. De president-directeur van de Ned. Heidemaatschappij liet de landaanwinning in het Drie-eilandenplan tuiten beschou. Op de vraag: „Welke zijn naar uw mening de belangrijkste^ eigenschappen voor een president" van de Verenigde Staten?" ant-.. woordde Truman„Daarvoor zoo u de mémoires van een zekert' Plarry S. Truman eens moeten lezen". n Zijn mening over de huidige„_ Russische politiek is: „Ik beo:, absoluut geen vertrouwen in de-" Russen totdat ze door hun daden tonen dat het hun ernst is. Ze^ hebben zich nooit aan overeen komsten gehouden, in het bijzon-n der niet aan die welke met de; Amerikaanse regering is gesloten" in Potsdam. Ik wantrouw ze't 1 De conferentie van presidentem der landen van Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, die op 22 juni in de stad Panama geopend zou worden, is uitgesteld in de hoop dat president Eisenhower op ee latere datum de conferentie zal" kunnen bijwonen. Eisenhower was vóór zijn ziek- te van plan' om op de slotzittin gen op 25 en 26 juni aanwezig te - zijn. Hendrikx een zeer belangrijke zaak aan de orde had gebracht. Hij drong aan op een uitvoerige bestudering van de geopperde Ir Dibbits merkte naar aanlei ding van het betoog van ir Hen drikx op, dat het begrip landaan winning niet los is te zien van andere aspecten. De rijkswater staat weegt al die belangen tegen elkaar af, zo zeide hij, en komt dan met een plan, dat nationaal gezien ongeveer het beste is. Ir Dibbits was het met de vorige spreker eens, dat in ons land Je watervoorziening nog te veel in cidenteel wordt bezien. Dat ziet de rijkswaterstaaat ook in. Bij de Deltadienst is nu ook een af deling in oprichting, die zich spe ciaal ibezig houdt met de water voorziening. Ir M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maat- baarPislj'daVvan dcsSdc wlter 'kust harde wind uit noordelijke zou kunnen worden betrokken. richtingen. Koud voor de tijd van Deze vraag werd eveneens tot het jaar. Vrijwel overal in ons land was het zondag de gehele dag zwaar bewolkt met af en toe regen. De neerslaghoeveelheden dia als gevolg hiervan zondagavond werden afgetapt, liepen nogal uiteen. Op enkele plaatsen viel meer dan 1 mm, terwijl sommige andere stations 7 en 8 millimeter hebben gemeten. Dit laatste was het geval op de vliegvelden Val kenburg en Volkel en in De Bilt. Het weertype van zondag werd veroorzaakt door een depressie die in oostelijke richting over cr.s land is getrokken. Aan de achten, kant van deze depressie stroomt met noordelijke winden koude lucht naar ons land. Boven de Britse eilanden naderl een rug van hoge druk. Door de invloe i hiervan neemt de stafoiliteit in de atmosfeer toe, zodat de kans op buien geleidelijk afneemt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. KOUD. Enkele verspreid optredende buien, maar vooral aan de kust ook flinke opklaringen. Matige tot krachtige en aan de Wadden- nadere bestudering voorgelegd In de avondvergadering hield de heer Dibbits een inleiding met het oog op de excursie die de con gresleden de volgende dag zouden maken naar de Braakman. Hij vertoonde een interessante film over het machtige polderwerk. De rentmeester der domeinen te Breda, ir J. Klytenaar, belichtte de landbouwkundige aspecten van de Braakman, waarna dr D. Bakker, mineraloog bij de dienst van de Noordoostpolder werken wing, daar deze plannen waar-onder meer nog meedeelde, dat schijnlijk reeds vaststaan. het eventueel in te polderen ge- Dr ir V. J. P. de Blocq van Kuf- felen, oud-hoofdingenieur-direc. teur van de dienst der Zuiderzee werken, was van mening, dat ir Died van Saaftinge 2l00 ha groot DINSDAG 19 JUNI. v.m. n.m. Breskens 11.17 11.25 Terneuzen 11.52 Hansweert 0.32 12.40 Walsoorden 0.42 12.50 ZON MAAN op onder op onder Juni. 24 4.22 21.06 21.39 5.37 25 4.23 21.06 22.06 6.40 26 4.23 21.06 22.29 7.45 27 4.24 21.06 22.48 8.51 28 4.24 21.06 23.07 9.58 «•h - I-

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1