Inkomstenbelasting en kinder aftrek Rechtszaken Beursoverzicht SPORTNIEUWS GEMEENTERAAD VAN HOEK HAHEA «IS Pracht! handen Zoals bekend kan voor de heffing van de inkomsten belasting voor studerende kinderen van 16 jaar en ouder, doch jonger dan 27 jaar, aanspraak op tweevoqdige kinderaftrek worden gemaakt, indien deze kinderen grotendeels op kosten van de belastingplichtige worden onderhouden. De kinderaftrek DE AARDBEVING IN AFGHANISTAN 60 tot 70 doden Terughoudende markt, cultures lager POLY COLOR (irème Shampoo Pastell COLOR f. 1.90 Westduitse taxichauffeurs beveiligen zich. FRAUDE BIJ RENNEN IN ENGELAND Laatste hoge prijs van de staatsloterij NEMEN DE ZWALUWEN IN AANTAL AF? Nieuwe ontslagen bij de ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Chryslerfabrieken. DE PLANNEN VOOR EEN SLUIS IN HET VEEREGAT. INDONESIË Indonesische leger slaags met troepen van de R.M.S. DE STAKING IN DE BOUWVAKKEN TE GRONINGEN Gevechten in Algerië Staking bouwvakarbeiders te Groningen duurt voort Rede van Cepicka Opnieuw hevige gevechten in Algerië De aanspraak op kinderaftrek is drievoudig indien deze stude. rende kinderen niet tot het huishouden van de belastingplichtige liehoren en geheel of nagenoeg geheel op zijn kosten worden onder honden. Bij da beoordeling van de vraag of de kinderen grotendeels dan wel of nagenoeg geheel door de belastingplichtige worden on derhouden, moet ekening gehou den worden met de eigen inkom sten van hot kind. Door deze eigen inkomsten kan derhalve de aanspraak op kinder aftrek geheel vervallen dan wel wijziging ondergaan. Inkomsten welke h°tzij rechtstreeks hetzij krachtens wettelijk vruchtgenot door de oude worden genoten, beïnvloeden daarentegen de aan spraak op kinderaftrek niet. Wie krijgt de beurs In het besluit op de Inkomsten, belasting 1341 is een bepaling op genomen (artikel 43, eerste lid), op grond waarvan door kinderen genoten inkomsten, die geen zui vere opbrengst van dienstbetrek king zijn, bij het inkomen van de ouder worden gevoegd, indien deze ouder aanspraak op kinder aftrek heeft voor het kind. Deze bijtelling vindt dus plaats, onge acht Je vraag of de aanspraak op kinderaftrek door deze eigen in komsten van het kind is vermin derd, b. teruggebracht van drie voudige op tweevoudige. Het bovenstaande kan b.v. van belang zijn met betrekking tot studiebeurzen in de vorm van pe riodieke uitkeringen. -Wordt zo'n beurs door de ouder genoten en dus m hem belast hetgeen 't geval is in de veel voorkomende situatie dat de beurs, toegekend aan een minderj rige, valt onder het wettelijk vruchtgenot dan wordt de aanspraak op kinderaf- Het is de Hamamelis die 't 'm doet trek, welke de ouder kan doen gelden, do iet genot van de Ibeurs niet beïnvloed. Wordt zo'n beurs door het kind genoten, dan moet met deze eigen inkor isten van het kind re kening worden gehouden bij de vaststelling van de aanspraak op kinderaftrek welke de ouder kan doen gelden. Evenwel worden deze inkomsten in de vorm van een studiebeurs volledig bij net zuiver inkomen van de ouder ge voegd, indien de aanspraak op kinderaftrek door deze eigen in komsten niet geheel is vervallen. Kortelings is echter door de staatssecretaris van financiën be paald, dat ten aanzien van studie beurzen in de vorm van periodie ke uitkeringen, genoten door meerderjarige kinderen en door minderjarige kinderen van wier inkomsten de ouder het wettelijk vruchtgenot niet heeft, art. 43, le lid van het Besl. Ink. Bel. bui ten toepassing blijft, zodat in deze gevallen geen bijtelling bij het in komen van de ouder geschiedt. Dit kan er dan echter niet toe lei den, dat de studiebeurs bij het kind wordt belast Bij het bepalen van de omvang van de aanspraak op kinderaftrek (dubbel dan wel drievoudig) dient met de studie beurs evenwel normaal rekening te worden gehouden. Tevens is eveneens bepaald dat studiebeurzen in de vorm van renteloze voorschotten, welke aan de ouders van studerende kinde ren worden toegekend, geen in vloed hebben op de omvang van de aanspraak cp kinderaftrek, welke de ouders voor deze kinde- rei kunnen doen gelden. Wordt het voorschot echter aan het kind toegekend, dan dient met dit- voorschot bij de vaststelling van de kinderaftrek wel rekening te worden gehouden. LEVENSLANG GEËIST WEGENS MOORD TE APELDOORN. Voor de rechtbank te Zutphen heeft de officier van justitie, mr. J. C. Donker, vrijdagmiddag levenslange gevangenisstraf ge- eist tegen de Apeldoornse boek handelaar N. J. de J., die ervan wordt verdacht in de nacht van 26 op 27 juni 1955 zijn tante uit Culemborg in zijn woning aan de hoofdstraat te Apeldoorn van het leven te hebben beroofd met een bijl. Na zijn daad heeft hij het lijk in zijn auto vervoerd. Na eni ge omzwervingen kwam hij ten slotte terecht in de omgeving van Rotterdam. Daar heeft hij het lijk op de spoorbaan gelegd. In Apeldoorn teruggekomen stichtte hii brand in zijn woning en naderhand meldde hij zich aan bij de Apel doornse politie. Verdachte bekende. De gedach te, het slachtoffer iets te doen ls de zaterdag tevoren bij hem opgekomen, toen bij een bezoek aan Culemborg zijn tante hem mededelingen deed, waarover hij boos werd. Toen ontbrak het hem echter aan de kans of de moed, zijn plan uit te voeren, 's Zondags is hij daartoe overge gaan. Hij vroeg zijn tante, mee te gaan naar Apeldoorn omdat hij hulp nodig had voor zijn echtgenote, die, naar hij beweer de, ziek was. Mevrouw De J. verbleef echter in Noordwijk. Toen het slachtoffer ontdekte, dat J's echtgenote niet thuis was, suggereerde hij, dat haar toe stand inmiddels ernstiger was geworden en dat zij naar het zie kenhuis zou zijn gebracht. Het slechtoffer, dat de indruk kreeg dat ze daar heen zouden gaan, ging even naar het toilet en werd daarna door haar neef met bijlslagen om het leven gebracht. Volgens de getuige-deskundige, Ph. P. van der Heijden, zenuw arts te Zutphen, is de man in enigszins verminderde mate toe rekeningsvatbaar. Uit het verdere verhoor bleek, dat verdachte niet aan de grond zat. De officier van justitie zei dat het slachtoffer het door de fami lie verzamelde vermogen beheer de. Alles was voor haar neef, die haar afgod was. Alles heeft hij te danken aan zijn tante. Tussen beiden was echter een verwijde ring gekomen, doordat De J's lévenswandel niet naar haar zin was en omdat de zaak financieel ook niet in orde was. De J. had een schuld aan zijn tante van ƒ33.000,waarom zij hem de laatste tijd gemaand had. Vol gens de officier is hier sprake van moord. Hij achtte het ver antwoord tegen deze zijns in ziens ijskoude moordenaar levens lange gevangenisstraf te eisen. De verdediger, mr. Van der Lop. zei in een uitvoerig pleidooi niet te geloven, dat er termen aanwezig waren om van moord te spreken. Zijns inziens was ook de kwesti® van voorbedachte ra de niet waar gemaakt. Ten aan- De toepassing van deze regeling zal plaats vinden met ingang van het jaar 1954. Reeds onherroepe lijk vaststaande aanslagen van dat jaar dienen op verzoek te worden .ïerzien. Men moet er dus speciaal om verzoeken, anders gaat liet eventuele voordeel uw neus voorbij. Of deze hierboven opgenomen nieuwe regeling geen verwarring zal veroorzaken staat nog te be zien, dat zal de toekomst moeten leren. (Nadruk v oden). Tussen de 60 en 70 mensen zijn omgekomen bij de aardbeving ln Afghanistan op 10 juni. Dit wordt gezegd door radio-Kaboel, die „on. bevestigde berichten" aanhaalt. Een aantal regeringsgebouwen en woonhuizen zijn vernield, aldus de radio. In officiële Afghaanse kringen in Karatsji zijn ook'geen nadere bijzonderheden over de ramp be kend. Met het weekeinde voor de boeg heeft zowel het publiek als de beroepshandel zich gisteren zeer terughoudend getoond. Er heerste dan ook niet veel animo op de Amsterdamse Effectenbeurs en de koersen der meeste rubrieken vertoonden een neiging tot ach teruitgang. Al met al zijn de ver. liezen per saldo nog meegevallen. Kon. Olie verliet de markt met een nadelig verschil van circa 5 punten, AKU en Philips per saldo slechts circa 1 punt lager. Wat er nu precies met de Unilever aan de hand was wist niemand met zekerheid te zeggen maar een feit is dat het margarineconcern goed gevraagd was en circa 2 punten hoger kon noteren tot 414. Gistermorgen heeft Amsterdam Rubber het dividendvoorstel over 1955 bekendgemaakt. Uitgekeerd wordt 7% tegen vorig jaar 9 Uiteraard verwekte dit enige teleurstelling. Van overstelpend aanbod was echter geen sprake. Het rubberconcern werd verno men op circa 94% tegen donder dag 97. Tevens is het verslag ver schenen van de handelsvereniging Amsterdam". Ook dit jaarrap port is niet optimistisch gesteld en HVA noteerde circa 1 punt luier. De koers werd echter pas tegen slot bekend gemaakt, de handel in dit papier had dus niets te betekenen. Verenigde Deli was ruim prijshoudend op 133%. De ondertoon op de scheep vaartsector was weliswaar niet ongunstig, maar dit verhinderde toch niet dat de noteringen een lichte achteruitgang te zien ga ven. KNSM ging wederom voorop met een prijs van 131 voor de claims 136) en 158% voor de aandelen (160). De overige scheepvaartpapieren eerder iets luier. De beleggingsmarkt bleef ongeveer in een doen met giste ren. Claims Wyers werden gead viseerd op 25 hetgeen uitkomt op een koers van 107% voor de uitgegeven converteerbare obli gaties. Prolongatie 3 procent. W- l l.*i /Af gemakkelijk en t* kunt het (huis ze Ij' dun»! in één simpele haarwassing bijgetint (niet geverfd!) in de eigen kleur of een modieuze nuance naar keuze grijzend haar volkomen bedekt een rijke volle glans het baar grondig gereinigd. grote tube voor twee wa—.ineen östbus-18. Laten ISJ H j Een taxichauffeur uit Düssel- dorf heeft patent gevraagd op 'n vinding, die bedoeld is de colle ga's tegen overvallen te bescher men. Door een enkele hand- of voetbeweging kan de chauffeur traangas laten uitstromen, ter wijl gelijktijdig een sirene het overige verkeer op de overval at tent maakt. Dezer dagen zullen honderd taxi's met de installatie worden uitgerust. NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 793—798 Unilever: 413—414 (796%) (413%) BEURSINDICES Int. conc. 299.50 297.16 296.15 Industrie 163.04 163.54 163.87 Scheepvaart 165.79 164.21 164.01 Banken 138.39 140.02 140.99 Ind. fondsen 123.74 124.10 123.38 Algemeen 220.32 219.39 218.96 VOETBALPROGRAMMA K.N.V.B. ZONDAG 17 JUNI. (Betaald voetbal.) Beslissingswedstrijd voor deelneming kampioenscompetitie. Rapid JC—Sportclub Enschedé. Beslissingswedstrijd voor deelneming promotiecompetitie. GVAVDFC. Competitie voor twee plaatsen in de Ere-divisie. KFCNOAD. HDVS—RCH. Eerste Klasse B. Be Quick—ONA. Eerste Klasse C. OosterparkersVolendam. Amateurvoetbal. Om het kampioenschap van Nederland. RFC—Vllssingen. Eerste klasse C. WH '16—Alliance. ZUID I. Promotie naar de le klasse. MOCHeksenberg. De SpechtenWilhelmina '08. Promotie naar de 3e klasse. NeveloHansweertse Boys. GrenswachtersGilze. UDI '19Woenselse Boys. RhodeTivoli. De jockey club heeft Scotland Yard in kennis gesteld van een geval van fraude op de renbanen waarbij verscheidene bookmakers en een beroepswedder betrokken zouden zijn. Volgens de „Star" betreft het hier een zwendelonderneming op grote schaal. De jockey club kreeg er ongeveer een maand ge. leden lucht van. zien van de strafmaat zei spre ker op grond van de rapporten, dat men hier te maken heeft met een man, die een moeilijk ver leden heeft gehad. Om hem heb ben zich allerlei spanningen ge vormd. Hij is nooit gekomen tot een normale ontplooiing van zijn mens zijn. Vooral de gezinsver houdingen zijn altijd slecht ge weest. Van het begin heeft hij gestaan onder de voortdurende controle van zijn tante. Hij hoopte dat de rechtbank dieper zal ingaan op de persoon van de verdachte en tot een von nis komt, dat ook door de ver dachte is te accepteren. Spreker vroeg, verdachte te zijner tijd nog een kans te geven. De officier van justitie, bleef erbij, dat van voorbedachte rade sprake is. Zijns inziens is De J. een moordenaar, die tot recidive in staat is en het zelf bekent. Blijkens het reclasseringsrapport heeft hij n.ï. geen berouw of wroeging over zijn daad. De man wil het materieel prettig hebben. Volgens zijn psychiatrisch rap port heeft hl) een vlak gevoels leven. Hij heeft het ook ln an dere zin prettig gehad, want hij heeft een lieve vrouw en lieve kinderen. Zijns Inziens was geld het motief voor zijn daad. Spre ker persisteerde bij zijn eis. In zijn dupliek zei mr. Van der Loo o.a. nog, dat hij overtuigd was, cUt De J. het slachtoffer was geworden van de omgeving, waarin hij gekomen is. De uit spraak werd bepaald op volgen de week vrijdag. MOEDER BRACHT STELENDE ZOON ZELF NAAR DE POLITIE. Op 24 maart j.l. zag de moeder van de 20-jarige monteur B. O. P. uit Amsterdam hem 's avonds tot haar ontsteltenis onder in vloed van sterke drank en met een koffer vol gloednieuwe tex tiel en andere voorwerpen thuis komen. Ze bracht hem persoon lijk terstond naar het politiebu reau. De jongen had na het nut tigen van teveel sterke drank een brutale Inbraak gepleegd in een warenhuis aan de Linnaeusstraat. Vrijdagmiddag heeft hij voor de rechtbank in Amsterdam te recht gestaan. Verteld werd, dat hij in het magazijn op een vrese lijke wijze huis had gehouden. Hij had stapels goed gereed ge legd, nadat hij zich door braak van een ruit toegang had ver schaft. Tenslotte zag hij geen kans alles mee te nemen en ver dween met een volgeladen kof fer. De officier van justitie eiste 1 jaar tegen hem met aftrek van de bijna 3 maanden voorarrest en met de bepaling, dat van de 9 resterende maanden 5 voor waardelijk zullen zijn. De raadsman betoogde, dat de jongeman, die juist uit militaire dienst was gekomen, nog 'n blan co strafblad had en sprak de hoop uit, dat zijn detentie niet lang meer zou duren. De rechtbank zal op 29 jifni a.s. uitspraak rtftB |gjg2jfgyy^|§ Vorige week kwam de ge meenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Hans- sens bijeen. Na opening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat B. en W. enige besprekingen met de P.Z.E.M. hebben gehad over de aansluiting van de z.g. onrenda bele gebieden, doch de kosten zijn dermate hoog, dat B. en W. niet een voorstel dienaangaande de raad ter bespreking menen te kunnen voorleggen. Daarbij komt nog, dat ook 'n aansluiting op de waterleiding ten zeerste ge wenst zou zijn. Wat betreft de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht kan worden medegedeeld, dat bin nenkort een nieuwe regeling zal worden ingediend. Aangaande de schoolartsendienst geven Ged. Staten in overweging niet uit de ze dienst te treden, temeer waar zij hierop toezicht zullen houden. Over het stichten van een re creatie-oord in de Braakman zijn besprekingen gevoerd met de ge meenten Philippine en Biervliet. Het inrichten van een dergelijk ontspanningsoord is voor één en kele gemeente onuitvoerbaar en daarom dient zulks gezamenlijk te geschieden. Het behoeft wel geen betoog, dat een behoorlijk zwembad voor Hoek noodzakelijk is. Naar aanleiding van deze mede delingen vroeg de heer Dieleman wat de mensen nu eigenlijk wil len: aansluiting op de waterlei ding of op het elektriciteitsnet. De heer Tollenaar zeide er de voorkeur aan te geven de onder handelingen met de P.Z.E.M. voort te zetten. Het is niet te voorzien, dat in de naaste toe komst een goedkopere tijd zal aanbreken of de aansluitingskos- ten lager zullen worden. De heer Vergouwe wees er op, dat de raad besloten heeft tot het voeren van besprekingen met de P.Z.E.M. Wanneer men nu tege lijk aansluiting op de waterlei ding verlangt, dan wordt de ge hele zaak onuitvoerbaar wegens de te hoge kosten. De heer Den Hamer merkte op, dat indien blijkt, dat door de P.Z.E.M. te hoge eisen worden ge steld, men hiervan zou kunnen afstappen en in de plaats daar van besprekingen zou kunnen voeren over de aansluiting op de waterleiding. De heer Jansen was van oor deel, dat er toch 2 plannen ont worpen waren. Wanneer nu blijkt dat het eerste plan onuitvoerbaar is, zou toch kunnen worden over geschakeld op uitvoering van het tweede plan? De heer Scheele gaf in over weging alle belanghebbenden op te roepen tot bijwoning van een vergadering, waarin dan een overzicht gegeven kan worden van het resultaat der onderhande lingen met de P.Z.E.M. De voorzitter zeide toe hiertoe te zullen overgaan. Op deze ver gadering zal dan tevens zowel 'n vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. als van de waterleiding maatschappij aanwezig zijn voor het geven van technische inlich tingen. De heer Vergouwe zou maar direct de knoop willen doorhak ken. Er zijn inderdaad onbillijkhe den in het voorstel van de P.Z.E.M., maar men zal er ten slotte toch niet onderuit kunnen. De heer Dieleman verklaarde zich voorstander van het bijeen roepen ener vergadering, waar in de belanghebbenden overtuigd kunnen worden dat de gestelde voorwaarden voor de gemeente onaannemelijk zijn. De raad heeft daarmede zijn plicht gedaan. Hierna kwam in bespreking 't voorstel van B. en W. om weer deel te nemen aan de gemeen schappelijke schoolartsendienst. heov lV- iOplp eerst de nadere formulering van deze dienst willen zien, alvorens tot intrekking van het nu een maal genomen raadsbesluit over te gaan. De voorzitter wees er op, dat tot uittreding van deze dienst be sloten was omdat dit de gemeen te alleen geld kostte en er verder geen aandacht aan Hoek werd ge schonken. Men zag eenvoudig de schoolarts niet verschijnen. Thans heeft echter het college van Ged. Staten het toezicht over de uitvoering van deze dienst en kan men er wel op reke nen, dat deze dienst thans zal worden uitgevoerd zoals het be hoort. Het voorstel van B, en W. om weder tot de schoolartsendienst toe te treden werd hierna aange nomen. Tegen stemden.de heren Tollenaar en Vergouwe. In verband met een schrijven van de Provinciale Waterstaat betreffende de doortrekking van de riolering in verband met de aanleg van een nieuwe verbin dingsweg naar Terneuzen werden verschillende uitvoeringen be sproken. Besloten werd deze werkzaamheden te doen uitvoe ren. Nadat verschillende uitvoerin gen ter sprake waren .gebracht werd het voorstel tot doortrek king van de riolering z.h.s. aan genomen. In behandeling kwam thans het verzoek van de Kamer van Koop handel tot het verlenen van een subsidie voor de verlenging van de helikopterdienst op Rotter dam. Het voorstel van B. en W. om de gevraagde subsidie te verlenen werd z.h.s. aangenomen. Z.h.s. werd vervolgens aange nomen het verzoek van de heer C. J. Meertens om de woning Oud- Vlissingen 19 aan te sluiten op het gemeenteriool, het verlenen van een uitkering van 3 van het salaris van 1955 aan de ge meente-ambtenaren en een va kantieuitkering van 4 voor 1956 en volgende jaren, tot aan koop van de woning van de heer M. Blok, zulks behoudens goed keuring van Ged. Staten. Verder werden achtereenvol gens nog aangenomen de voor stellen van B. en W. tot wijziging van de verordening op de keu ring van waren; het aanstellen van lijkschouwers; de verkoop van een perceel grond in de Dr Leenhoutsstraat aan de heren M. Meertens en P. Hamelink; tot wijziging van de politieverorde ning in verband met verspilling van leidingwater; tot verkoop van een gedeelte weg ad 1het verlenen van een bijdrage aan de gemeente-ambtenaren (interim regeling ziektekosten ambtena ren 1956), en de wijziging ge meentebegroting dienst 1956. Aan de Vereniging van Zeeuw se Fokkers te Axel werd voor de op 5 juli a.s. te Axel te houden paardenfokdag een bijdrage van 15 verleend. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten over het vo teren van een bedrag ad 25 in de kosten van het vernieuwen van de weg HoekTerneuzen volgde een discussie over het weggedeelte WulpenbekBoere- gat dat het zwaar te verduren zal krijgen als de weg naar Ter neuzen afgesloten zal worden. Gehoopt werd dat dit weggedeel te in een zodanige toestand zal worden gebracht, dat het goed be rijdbaar zal zijn. Een in verband hiermede inge diend voorstel van de heer Schee- Ie werd z.h.s. aangenomen. Besloten werd tot 't overschie ten van het dak der openbare la- -re school. Het voorstel van B. en W. tot toetreding in de Stichting voor het exploiteren van aanvullende Vlaanderen, omvattende de ge meenten Axel, Philippine, West- dorpe, Sas van Gent, Hoek en Terneuzen werd aangenomen. Na goedkeuring van een wijzi ging der gemeentebegroting 1955, volgde de omvraag. De heer Jansen vestigde er de aandacht op, dat aan het besluit om de grafdelver een dienstkle ding te verstrekken, nog geen uitvoering is gegeven. De voorzitter antwoordde, dat deze weldra zal worden afgele verd. De heer Dieleman informeerde of een zuiveringsinstallatie geen oplossing zou zijn voor de proble men van de afvoer van de riole ring. De voorzitter deelde mede hier naar reeds te hebben geïnfor meerd. Hem werd ontraden hier toe over te gaan, daar zelfs een een eenvoudige installatie nog te duur zou komen en per aan te sluiten perceel op 80 komt te staan. De heer Scheele wees er op dat sedert de vorige vergadering ge houden werd er 3 maanden ver lopen zijn. Dit heeft tot gevolg, dat de agenda te overladen was. Hij gaf in overweging vlugger een vergadering uit te schrijven. Hierdoor zullen ook de urgente gevallen vlugger kunnen worden afgehandeld. De voorzitter deelde mede dat in juli weder een raadsvergade ring zal worden gehouden. De heer Vergouwe had gaarne dat de avondlamp aan de woning van de wijkverpleegster werd veranderd in een nachtlamp. De heer Dieleman informeerde naar de subsidieaanvraag door de A.J.C. De voorzitter antwoordde, dat deze vereniging, welke nog zo kort bestaat, niet in staat is de verlangde gegevens te verstrek ken. Men dient dus tot zolang te wachten. Hierna schorste de voorzitter de openbare vergadering. Na het weder openbaar worden der ver gadering werd deze door de voor zitter gesloten. De president van India, Prasad, heeft president Soekarno uitge nodigd voor een bezoek aan In dia in de komende winter. Het Indonesische staatshoofd heeft deze uitnodiging aanvaard. De laatste hoge prijs van de Staatsloterij is uitgeloot. Op het lot nummer 12406 is 'n prijs van ƒ1500,waaraan een premie van 30.000,is verbon den, gevallen. KLEUTER VERMIST IN GOOR. Sinds donderdagmiddag wordt in Goor de vierjarige Toontje Vosgezang vermist. Het kind is vermoedelijk in- het Twents ka naal verdronken. Met drie vriend jes uit de kleuterschool is de jon gen na schooltijd naar de loska- de bij een fabriek gegaan. Daar moet, naar de jeugdige vriendjes pas thuis vertelden, Toontje van de kade gevallen zijn. Politie en vrijwilligers hebben sedert half vijf donderdagmiddag het kanaal afgedregd, maar met zonsonder gang had men nog niets gevon den. Nemen de zwaluwen in aantal af? De heer J. Ivangh, Heems- kerkerweg 236, Beverwijk, heeft een onderzoek ingesteld naar de bezetting van de zwaluwnesten in de kop van Noord-Holland. Het bleek dat van de getelde nesten, in vergelijking met het vorig jaar, dit jaar niet bezet ble ken. Om de vraag te beantwoor den of het aantal bezette zwa luwnesten in ons land afneemt hetgeen gevreesd wordt vanwege de consumptie van zwaluwen in zuidelijker landen is een on derzoek op groter schaal over ons hele land noodzakelijk. De heer Ivangh zou gaarne voor zijn we tenschappelijk doel gegevens ont vangen over de getelde nesten van 1955 en 1956 van de huis- en boerenzwaluwen. Doordat nog drie fabrieken van Chrysler werden gesloten zijn vrijdag nog 3.500 arbeiders van deze maatschappij werkloos ge worden. Op het ogenblik zijn 13.500 arbeiders van 8 Chrysler- fabrieken zonder werk. Volgens de vakvereniging der arbeiders in de automobielindu strie veroorzaakt Chrysler opzet telijk de stilleggingen van het werk, ter vermindering van de produktie en om het aantal on verkochte auto's te doen afne men, nu er in Amerika minder auto's verkocht worden. De maatschappij heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin zij dit tegenspreekt, evenals de be wering van de vakvereniging, dat COOP. VRUCHTENVEILING Veiling van 15 juni. Per 100 stuks in guldens: Sla 2.50—5.30. Per stuk in centen: Bloemkool A II 46—51, B 32—43, B II 31— 44, B afw. 1634; Witte komkom mer C II 34. Per bos in centen: Selderij 8 11; Peen 40—42; Kroten 20—27; Uien 8—10; Sjalotten 8. Aardappelen (per kg in een ten) Eersteling I 34—40, II 26 35, kriel 25—30. Per kg in centen: Andijvie 13 —18; Asperges 120236; Peulen 168—181; Savoye kool 13—30; Rabarber II 36; Tomaten B 132. Aardbeien per doosje 3559 et, de grootste moeilijkheid gelegen is in de nieuwe werkmethoden, welke de maatschappij wil gaan invoeren. Een woordvoerder van demaatschappij deelde mede, dat? het sluiten van de fabrieken het gevolg was van het ongeoorloof de neerleggen van het werk door 4.200 arbeiders ln een van haar fabrieken. D,e maatschappij heeft vrijdag twee arbeiders ontslagen, die de leiding hadden bij liet on geoorloofde neerleggen van het werk uit protest tegen de voorge nomen werkmethoden, welke tot een grotere produktie per arbei der geleid zouden hebben. Mijn persoonlijke mening en die heeft dus niets met rijks waterstaat te maken is, aldus ir H. A. M. C. Dibbits, hoofdinge nieur-directeur van de rijkswater staat, toen hij vrijdag de bespre kingen over het al of niet maken van een sluis in het Veeregat ter sprake bracht op de landaanwin ningsdag te Goes, dat men nooit aan een sluis moet beginnen. Zijn inziens geeft zij een ongewenste situatie voor.do golfwerking, is zij gevaarlijk voor de scheepvaart en geeft zij veel baggerwerk. Ik noem het een hersenschim, zo zei hij, het is beter dat men een ge sloten dijk krijgt met andere maatregelen, die de vissers van Arnemuiden en Veere 'n bestaan Speciale Indonesische politie- troepen hetoben 2 personen ge dood, 6 gevangen genomen en 7 ernstig verwond in een gevecht met aanhangers van de republiek der Zuid-Molukken in het zuide lijk deel van het eiland Ceram, aldus is gisteren door het hoofd kwartier van het Indonesische leger medegedeeld. De woordvoerder van het „Sta te department" in Washington, Lincoln White, heeft donderdag verklaard, dat de Ver. Staten nog steeds bereid zijn Engeland en Griekenland te helpen bij het vin den van een oplossing van de kwestie-Cyprus. De staking in de bouwvakken in Groningen duurt weliswaar nog voert, maar het aantal sta kende arbeiders is aanzienlijk verminderd. De districtsbestuur ders van de drie erkende vak organisaties hebben op de ver schillende bouwwerken hun le den geadviseerd, het werk te her vatten. Op verscheidene werken is dan ook vrijdagmorgen het werk hervat. De Groningse politie zal optre den tegen diegenen, die met in tekenlijsten rond gingen ten be hoeve van de stakende arbei ders, omdat het verboden is zon der speciale vergunning openba re geldinzamelingen te houden. Franse troepen hebben in het Westen van de provincie Oran een groep opstandelingen aange vallen. Er sneuvelden 14 opstan delingen. De Fransen maakten 32 gevangenen en een ruime buit in munitie en wapens. De staking onder de bouwvak arbeiders in Groningen duurt nog onverminderd voort. Ook donder dagmorgen lag het werk in de meeste Groninger bedrijven stil. Er worden pogingen gédaan, gel den te verzamelen voor de sta kende bouwvakarbeiders via in tekenlijsten. Alexis Cepicka, die in april moest aftreden als Tsjecho-Slo- waaks vice-premier en minister van defensie wegens zijn aandeel aan de persoonsverheerlijking, heeft donderdagmiddag het woord gevoerd op de conferentie van de Tsjecho-Slowaakse com munistische partij in Praag. Waarover Cepicka, die een schoonzoon is van oud-president Gottwald, gesproken heeft, it niet bekend. Nadat het enige dagen betrek kelijk rustig is geweest in Alge rië, zijn vrijdag opnieuw hevige gevechten uitgebroken. Nabij Beni Saf. in West-Alge- rië, sneuvelden 20 opstandelingen en 8 Franse militairen. In hetzelfde gebied (nabij Tlem- cen) werden 200 personen gear resteerd. In de provincie Constantine ïn Oost-Algeria vielen troepen, ge steund door vliegtuigen, 'n groep opstandelingen aan. Er sneuvel den 25 opstandelingen. Bij ge vechten in andere delen van de provincie

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 3