Maakt Eisenhower nog kans? JmiUa z?Z±1Z Franse diplomatie actief in Londen en Washington Het bezoek van oud-president Truman De afbetalingsbeschikking 1956 In werking treding op 18 Juni Adenauer ere-doktor en ere-lndiaan De beknotting van Eisenhowers hulpprogram WEERBERICHT HOOGWATER ZON- MAANSTANDEN Het weer en ZATERDAG 16 JUNI 1956 11e Jaargang Nr 3792 Wekelijkse Wereldschouw Uitzicht voor Eisenhower? Niet ontwapenen! Saar, Algiers en Cyprus Eerste inspectie door H.K. H. Prinses Beatrix H. M. DE KONINGIN ONTVANGT DE FRACTIELEIDERS De sterkte der communistische legers iiiiimiitiiin Protesttelegram wereld- bescherm ing dieren aan Olympisch Comité WIE WAS DE VALSE TANCO Franse goederen in Pakistan worden geboycot NEDERLANDS SCHIP BIJ ZWEDEN GESTRAND Dikke mist de oorzaak rr«nker!ng bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal: per maand f 1.80: per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pér advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties: S regels rf li- tedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. President Eisenhower heeft opnieuw de internationale wereld en via de New Yorkse beurs de beurzen in het algemeen 'n ernstige schrik bezorgd. Er bleken zich gedurende de nacht stoornissen in ziin spijsvertering voor te doen, die het de dokter van het Witte Huis wenselijk deden voorkomen hem voor onderzoek naar een militair hospitaal over te brengen. Daar is consult gehouden met niet minder dan 13 doktoren de Amerikanen doen het in alles gaarne in het groot! De hartspecialist, die Eisenho. wer het vorig jaar behandelde, werd met het oog op de mogelijk heid, dat het hart zou zijn aange tast, uit Boston ontboden. Onge veer een etmaal, nadat de presi dent in het ziekenhuis was opge nomen, waarheen zijn vrouw en zijn zoon hem vergezelden, werd vastgesteld, dat er een verstop ping was en dat het gewenst was door een operatie deze verstop ping op te sporen en haar weg te nemen. De operatie verliep gunstig; men kon de oorzaak vinden en wegnemen. Nauwelijks twee et malen later mocht de president het bed verlaten voor een korte wandeling in de ziekenkamer, die de volgende dagen een weinig werd uitgestrekt. De bulletins der vier doktoren, die aan de ope ratie medewerkten, waren uiterst gunstig. Reeds in de loop van maandag ontving de president een paar medewerkers en deed met hen zaken af. Hij zal nog een paar weken in het ziekenhuis moeten blijven; na totaal zes we ken zal hij zijn werkzaamheden kunnen hervatten. De voornaamste geneesheer verzekerde, dat er niets is, dat de president verhinderen zou een tweede candidatuur te aanvaar den. De rust keerde in de politiek en op de beurs terug, al is door dit emotionele gebeuren ernstige schade aangericht. Wat de a.s. verkiezingen be treft, komt vast te staan, dat de verenigde vakverenigingen dit maal achter Eisenhower staan. In de strijd om de candidatuur der democraten is thans duidelijk tekening gekomen. De grote overwinning, die Stevenson in Californië op Kefauver heeft be haald, heeft deze laatste vrijwel uitgeschakeld, al wil Kefauver geen candidatuur voor vice-presi dent aanvaarden. Nu heeft echter Harriman, gouverneur van New York, zijn candidatuur officiëel aanhangig gemaakt en het staat vrijwel vast, dat Harriman de steun geniet van ex-president "ïiruman, die een reis door Euro pa maakt en thans in Den Haag logeert. Er blijven dus tal van mogelijk heden. President Eisenhower heeft, voor dat zijn ziekte bekend werd, een nogal bedenkelijke ne derlaag geleden in het Huis, dat ten tweede male weigerde volle dig toe te stemmen in de buiten landse hulp, militair en econo misch. Dit kan èn voor de NATO èn voor de economische verhou dingen in de^vereld wel gevolgen hebben. Inmiddels heeft de Veiligheids raad het rapport van Hammai- skjoeld over de verhouding Israël- Arabische landen goedgekeurd en Hammarskjoeld nieuwe volmach ten gegeven. Ten gevolge van Ruslands steun aan de wens der Arabische staten, dat de zinsnede over definitieve vredesverdragen in de aangenomen resolutie is ge schrapt, wordt de taak van Ham. marskjoeld niet vergemakkelijkt. De Russen geven hun pogingen om andere landen tot ontwape ning te brengen niet op. Dulles is daartegen scherp te velde ge trokken eigenlijk in strijd met Stassen, die de bijzondere verte genwoordiger van Eisenhower in deze zaak Is. Amerikanen spreken reeds van de smalle lijnen van verdediging, die en door eventue le besnoeiing van de Amerikaan se strijdmacht en door minder hulp naar buiten zou ontstaan. Adenauer, op dit ogenblik op be zoek in Amerika in verband met een academische eregraad, heeft fel tegen Ruslands plan gewaar schuwd. Inmiddels is Tito met bijzonde re onderscheiding in Moskou ont vangen. Zijn houding maakt en Amerika en Engeland ongerust en stelt de hulp van Amerika aan Joegoslavië in twijfel. De Russen willen decentralisatie toepassen, waardoor de afzonderlijke Sow- jet-republieken meer eigen zeg genschap zouden krijgen. Malen kof gaat naar Parijs om het be zoek van de Russische tweeling in september voor te bereiden. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken gaat de diplomatie ke dienst van Rusland zuiveren, terwijl Rusland nu ook aan La tijns Amerika financiële hulp be looft. Zo straks komt Soekarno, na te Rome te zijn geweest, naar Moskou en zal ook daar wel jube lend worden ingehaald. Dat kost zo weinig! Rusland wil de chefs van sta ven van verschillende landen op de aanstaande luchtvaartdag van het leger in Moskou hebben. Maar Eisenhower vindt voor Amerika de chef van de luchtmacht vol doende en heeft de verdere uit nodigingen afgeslagen. Frankrijk en Duitsland hebben belangrijke besprekingen gehad te Luxemburg. Daarbi' is over eenstemming bereikt inzake de Saar. Frankrijk is van kolenleve- ringen uit het Saarland verzekerd en ook van het Moezelkanaal. De Nationale Vergadering heeft haar vertrouwen in de regering van Mollet uitgesproken inzake de sociale wetgeving en Algiers, waardoor de regering tot in de vroege herfst rustig kan werken. De militaire resultaten in Algiers lijken bemoedigend en schrikken blijkbaar Tunis en Marokko van elke vriendschappelijke inmen ging af. Lacoste hoopt in het na jaar resultaten te kunnen tonen. De mededelingen, die Adenauer te Luxemburg kreeg van Mollet, hebben hem tot vrij krachtige uitingen over de praatgrage Chroesjtsjef geleid, vandaar een officiëel Russisch protest te Bonn. Engeland meent op Cyprus de leiders van het verzet grotendeels in handen te hebben gekregen, en acht daarmede de taak van de verzetsorganisatie in grote mate bemoeilijkt. Engeland gaat in 1957 de H-bom in de afgelegen Indische wateren beproeven. Het feit, dat bij de gemeenteraadsver kiezingen in Italië geen uitge sproken meerderheid is in de gro te steden, leidt tot een impasse. Wellicht zal deze. worden over wonnen, indien de beide socialis tische partijen van Saragat en Nenni tot overeenstemming zou den komen. Tot slot hebben aanhangers van de voormalige Argentijnse president Peron een poging tot revolutie gedaan. Deze is echter door de aan de regering trouw gebleven troepen definitief over wonnen. Maar er is uit gebleken, dat het vuur nog smeult in dit roerige land. VAN IER MANDERE. (Nadruk verboden.) BEZOEK AAN DEPOT KON. MARECHAUSSEE TE APELDOORN H. K. H. Prinses Beatrix zal dinsdag 3 juli voor het eerst for maties van een wapen inspecte ren. Die dag zal zii namelijk, ver gezeld door Z. K. H. Prins Bern- hard een bezoek brengen aan het depot der Koninklijke Marechaus see te Apeldoorn. Zij zal daar om half twaalf des morgens arrive ren. Zoals bekend is de marechaus see mede, en dat in samenwer king met andere daartoe aange wezen organen, heiast met de zorg voor de veiligheid van H. M. de Koningin en de leden van haar Huis. Ter inscectie zullen onge steld staan marechaussees uit de districten, van de brigades en van het depot. Bii gelegenheid van dit bezoek zal haar door de commandant der Kon. Marechaussee en mede als geschenk voor haar 18e ver jaardag nam.ns het wapen een kleine, in goud en diamanten uit. gevoerde, broche worden aange boden, waarvoor alle officieren, onderofficieren en manschaopen der marechaussee hun bijdrage hebben gegeven. Het kabinet der Koningin deel de vrijdag het volgende mede: H.M. de Koningin heeft vanoch tend voor een conferentie op het Huis ten Bosch achtereenvolgens ontvangen de fractievoorzitters van de P. v. d. A., de K.V.P., en de A.R., t.w. de heren m;. J. A. W. Burger, prof. C. P. Romme en prof. J. Zijlstra. Vrijdag heeft H.M. uitgenodigd de fractievoor zitters van de V.V.D., de C.H.U., de C.P.N. en de S.G.P., de heren prof. mr. P. J. Oud, H. W. Tila- nus, H. Gortzak en ds. P. Zandt. .,De communistische staten heb ben meer dan acht miljoen man onder de wapenen. Het commu- nistisch-Chinese leger is twee en een half miljoen man sterk", al dus heeft de Amerikaanse minis ter voor het leger, Wolber Bruc- ker. donderdag in een toespraak te Philadelphia, die hij uitsprak ter gelegenheid van de viering van de „dag van de vlag", ver klaard. Hij zei voorts dat het grootste gedeelte der communistische strijdkrachten is ondergebracht in 405 „goed geoefende divisies, die onmiddellijk tot' actie kun nen overgaan". Twee topfiguren op het gebied van de Franse buitenlandse po litiek gaan Washington en Lon den bezoeken om 't Franse stand punt ten aanzien van twee kwes ties toe te lichten, nl. de betrek kingen met Rusland en het stre ven naar Europese eenheid. De minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, vertrok donder dagavond per vliegtuig naar de Verenigde Staten en zijn staats secretaris, Maurice Faure, ging vrijdag naar de Britse hoofdstad. Pineau verwacht in zijn bespre kingen met zijn ambtgenoot Dul les volledige sympathie te vin den voor zijn hoop op nauwere Europese samenwerking, doch een veel gereserveerder houding ten aanzien van zijn streven naar toenadering tot de Sowjet-Unie. De Franse minister is van oor deel, dat de zes landen van de Europese gemeenschap voor ko len en staal (E.G.K.S.) met of zonder Engeland hun actie voor nauwere eenheid moeten voort zetten. Op dit punt ontmoette hij verzet van René Massigli, de af getreden secretaris-generaal van Dr. Konrad Adenauer, de West- duitse kanselier, die momenteel in de Verenigde Staten op be zoek is, heeft vrijdag een ere doctoraat van de Marquette-uni- verstiteit te Milwaukee in de staat Wisconsin ontvangen en werd bii dig gelegenheid tevens tot ere-lndiaan benoemd. De 80- jarige kanselier ontving van de ..Verenigde stammen van Ameri kaanse Indianen" een originele Indiaanse hoofdtooi. De voorbereidingen voor de toekenning van het ere-Indiaan- schan begonnen reeds twee jaar geleden toen mgr. Aloysius Münch, de uit Milwaukee af komstige nuntius in Duitsland, in Milwaukee vertoefde voor het ontvangen van een ere-doctoraat. Hij vertelde toen. dat Adenauer 'n bijzondere belangstelling voor Indianen had en in zijn jongens jaren de boeken van James Fe- nimore Cooper en anderen had verslonden. Bij de promotie-plechtigheid sprak Adenauer een rede uit, waarin hij aanmaande tot geduld bij het tegemoet treden van „de communistische bedreiging van wereldoverheersing". De Sowjets, aldus Adenauer, hebben een heel andere instelling ten aanzien van tijd en tijdsver loop dan Amerikanen en Euro peanen. Voor de Rus is tijd niet zo belangrijk maar de vrije vol keren verliezen te gauw hun ge duld, zij willen te snel succes zien. Wie weet te wachten, is bij politieke tegenstellingen in het voordeel. Adenauer meende, dat er voor het ogenblik geen gevaar van een ..hete oorlog" bestaat omdat de Sowiets in beslag genomen worden door de opbouw van hun industrie. Het Westen moet ech ter wat bewapening betreft niet verslapen. De kanselier zei voor stander te zijn van uitbreiding der taken van de Navo tot buiten de grenzen van het oorspronke lijke militaire verbond. Zonder integratie, aldus bonds kanselier Adenauer, gaan de vol ken van Eurooa een ramp tege moet. Deze integratie was echter niet mogelijk zolang Duitsland in tweeën was verdeeld. Uitbreiding van het werk van de Navo tot het economische ge bied acht Adenauer een absolute voorwaarde voor het succes van de vrije volken in de strijd tus sen Oost en West. In de staatscourant van giste ren is gepubliceerd de afbeta lingsbeschikking 1956. Deze be schikking, die op 18 juni in wer king treedt, is gebaseerd op de onlangs door de Staten-Generaal aanvaarde wet houdende een tij delijke regeling betreffende afbe talingsovereenkomsten. Zij geeft een opsomming van de goederen, waarvoor bij het sluiten van een afbetalingsovereenkomst een aangegeven minimum, de z.g. kassastorting, als eerste betaling door de verkoper moet worden bedongen en aanvaard. Zij regelt tevens de maximumduur, welke bij het sluiten van bedoelde afbe talingsovereenkomsten in acht moet worden genomen. De be; schikking is van toepassing bij verkoop van de desbetreffende goederen onverschillig of zij voor particuliere of zakelijke doelein den worden gebruikt. Met de vertegenwoordigers van belanghebbenden in industrie groothandel en detailhandel is, met inschakeling van de organi saties van het bedrijfsleven, als mede van de vakcentrales en de ONSSPCIlKTi GARAMfl OT DC VEUN& UlZiTFAMIUCSN Ti ZEViiliKRSit Oud-president Truman heeft vrijdgaochtend in Den Haag als „gewoon tourist" zijn het dan, dat de politie een oogje in het zeil hield het Vredespaleis, het Mauritshuis en de Ridderzaal bezichtigd. Bij het Vredespaleis kreeg door zijn aanwezigheid een schoolreisje nog een onverwacht hoogtepunt. Truman was niet on opgemerkt gebleven en terwijl de ouderen hem van enige afstand gade sloegen, werd hij omringd door kinderen, die onder leiding van hun leraar eveneens het ge bouw bezichtigden. Met enkele van hen maakte de voormalige president een praatje. -*■ Generaal Raul Tanco, één der In hotel De Wittebrug, waar leiders van de mislukte opstand hij logeert, nam Truman om half in Argentinië, is donderdag in één een speciale éditie in ont- j Montevideo, de hoofdstad van taling van zijn memoires, hem aangeboden door de uitgevers. Vervolgens vertrokken de oud president en mevrouw Truman naar Scheveningen, waar zij de gast waren van dr. Drees en de ministers Beyen en Luns aan een lunch in het Kurhaus. Hier te kende Truman het gastenboek, dat als eerste werd getekend door prinses Wilhelmina in 1893 en waarin de handtekeningen van vele buitenlandse staatslie den prijken. D, commissie voor bulten.»* m,U«rd S»gd,d=ch hel®.* Als de Senaat de aanbevelin gen van de commissie goedkeurt, zal een gemeenschappelijke com- misie van Huis en Senaat een compromis moeten opstellen. betrekkingen van de Ameri- •.anse Senaat heeft vrijdag op nieuw een gedeelte van de bezui niging die 't Huis van Afgevaar digden aanbracht in het program van president Eisenhower voor hulp aan het buitenland, onge daan gemaakt. Met 9 tegen 5 stemmen besloot de commissie honderd miljoen dollar beschikbaar te stellen voor Eisenhowers fonds voor de eco nomische ontwikkeling van Azië. Donderdag had de Senaatscom missie bezuinigingen tot een totaal bedrag van 615 miljoen dollar afgeraden, zodat het totaal bedrag van het program voor het komende jaar, naar het oor deel van deze commissie, op 4.5 miljard dollar moet worden ge steld. De president had om 4.9 De toestand van Eisenhower President Eisenhower blijft goed vooruitgaan. Men verwacht, dat hij eind volgende week het Walter Reed-ziekenhuis zal kun nen verlaten. De voeding door middel van verbruikers, over de inhoud van bovenbedoelde maatregelen uit voerig overleg gepleegd. Hieronder staan vermeld de goederen die in de beschikking zijn aangewezen met daarachter het percentage dat dadelijk als minimum-kassastorting moet worden betaald en de duur van het contract, die maximaal mag worden overeengekomen. 1. Personenauto's (met uitzon dering van autobussen)35 24 maanden. 2. Motorrijwielen al dan niet met zijspan (met inbe grip van scooters), 35 18 maanden. 3. Bromfietsen en losse hulpmotoren voor rijwie len: 30 18 maanden. 4. Radio- en televisie-ontvangtoestellen (al dan niet met inbegrip van anten ne), grammofoons en platenspe lers, accordeons, koelkasten met een inhoudsmaat van ten hoog ste 200 liter, haarden en kachels voor huishoudelijk gebruik, elek trische en gasfornuizen voor huishoudelijk gebruik, warmte- apparaten voor huishoudelijk ge bruik, wasmachines voor huis houdelijk gebruik al dan niet voorzien van wringer of centri fuge, centrifuges voor huishou delijk gebruik voor het drogen van textielgoederen, rijwielen: 20 18 maanden. 5. Stofzui gers, naaimachines voor huishou- delijk gebruik, meubelen, woning- textiel, bedden, matrassen, alle soorten vloerbedekking: 15 18 maanden. 6. Huishoudtextiel, heren-, dames- of kinderkleding: 15 12 maanden. Ten aanzien van afbetalings contracten, waarbij de totale koopprijs der daarin vermelde goederen minder bedraagt dan 125 gelden de in bovengenoem de beschikking gestelde verplich tingen inzake de kasstorting en de duur van het contract niet. Deze kunnen in dat geval zelf standig door de winkelier wor den vastgesteld. Voor deze trans acties zijn echter wel van kracht de administratieve voorschriften. De kassastorting moet bere kend worden over de contant- prijs plus de verschillende kre dietopslagen, derhalve over de totale koopprijs. In beschikking zijn eveneens opgenomen enige administratie ve voorschriften, die de verko per moet nakomen. Ook de zgn. postorderbedrijven vallen onder de werking van de beschikking. Bij deze vorm van verkoop is het gebruikelijk, dat de aspirantkoper een termijn van vier a vijf dagen heeft, waarin hij het goed „op zicht" heeft en waarbinnen hij het recht heeft, het goed zonder verplichting zij nerzijds te retourneren. Uit de aanbieding in advertentie of brochure van het postorderbe drijf dient duidelijk te blijken dat de koper, indien hij het goed wenst te behouden, na het ver strijken van de zichttermijn ter stond de verplichte kassastorting dient te betalen. De postorderbe drijven zulen daarbij op de nako ming hebben toe te zien. De controle op de naleving van de beschikking is opgedra gen aan de economische controle dienst. Buitenlandse Zaken, die ln het raam van de woensdag aangekon digde mutaties zal worden ver vangen. Deze voormalige ambas sadeur in Engeland is tegenstan der van elke politiek, die Frank rijk nauwer bindt aan zijn buur landen op het vasteland, ten kos te van zijn bondgenootschap met Engeland. De Verenigde Staten hebben' achter de schermen al hun in vloed aangewend ten gunste van de vorming van Euratom, de voorgestelde organisatie voor Europese samenwerking op atoomgebied. Wat de verhouding tot Rus land betreft is Pineau van oor deel, dat de Sowjet-Unie oprecht toenadering tot het Westen wenst en dat de Westelijke mo gendheden, in het bijzonder Amerika, te achterdochtig hierop reageren. Faure verwacht op zijn beurt in Londen reacties te ontmoeten, die tegengesteld zijn aan wat Pi neau in Washington te horen krijgt. De staatssecretaris ver wacht nl., dat de Britse regering welwillend zal staan tegenover de Franse denkbeelden omtrent de betrekkingen tot de Sowjet-Unie, maar dat zij terughoudend zal zijn wat betreft een nauwe Britse band met Euratom. Deze laatste kwestie zal het voornaamste punt van bespre king zijn bij het overleg met pre mier Eden, dat twee dagen zal duren. Faure rekent er niet op, dat hij Engeland er toe zal bewe gen, als volwaardig lid tot de Euratom toe te treden, maar hij zal er zeker op aandringen, dat de Britten zo nauw mogelijk met deze organisatie gaan samen werken. De „New York Times" over de Nederlandse verkiezingen „De Amerikanen, die van ouds door sterke banden met Neder land zijn verbonden, mogen deel hebben aan de voldoening der Nederlanders over de uitslag der algemene verkiezingen", schrijft de „New York Times". Deze uitslag betekent een dui delijke overwinning op de extre misten van links en rechts. De successen der socialisten maken het zeer waarschijnlijk, dat een nieuwe regering-Drees zal worden gevormd. Nederland steunt in zijn bui tenlandse politiek het Westerse bondgenootschap en het is voor stander van Europese eenwor ding. Deze politiek zal vermoede lijk geen wijziging ondergaan", meent dit vooraanstaande Ame- „Naar aanleiding van berich ten, die bij de secretaris-gene raal van de wereldfederatie ter bescherming van dieren, (de heer M. Reckman) zijn binnengeko men, omtrent valpartijen tijdens de crosscountry in Stockholm, waarna paarden ernstig werden gewond en sommige ter plaatse moesten worden afgemaakt, heeft deze secretaris-generaal zo deelt hij mede „het volgende telegram aan de president van het Olympisch comité te Stock holm" gezonden: „De wereldfederatie ter be scherming van dieren is ge schrokken van de vele kwelle- rijen van paarden, die zich heb ben voorgedaan tijdens de cross country van de Olympische spe len. Onze wereldomvattende or ganisatie kan niet geloven, dat deze kwellerijen in de geest zijn De politie van Montevideo tracht de man op te sporen, die zich donderdag j.l. onder de naam „generaal Raoel Tanco" in een hotel in Montevideo heeft laten inschrijven (de echte gene raal bevond zich toen, als ge meld, in de ambassade van Haiti te Buenos Aires). Uruguese dagbladen hebben hun verontwaardiging uitgespro ken over deze daad, die zij be schouwen als een „Peronistische manoeuvre", welke ten doel had de onder bevelhebber van de jongste Argentijnse opstand te helpen. Het pan-Pakistaanse Maghre- comité, waarin vertegenwoordi gers van verschillende Pakis taanse politieke partijen en or ganisaties zitting hebben, heeft besloten in geheel Pakistan een boycot van Franse goederen te organiseren. ENGELSE MEISJES NIET MOLLIG GENOEG. De slanke figuurtjes van de zes Britse mannequins die de komende weken in Moskou Britse modellen zullen tonen, hebben daar enige twijfel ge wekt. Nadat zij getuige was ge weest van een proef-show, vroeg mevr. Gromiko. echt genote van de onderminister van Buitenlandse Zaken, zich af of de modellen die de meisjes toonden eigenlijk wel geschikt waren voor mollige Russische vrouwen Een arbeider, dié de show zag, lette meer op de meisjes dan op de jurkjes. Hij zei: „Die zijn te mager, ze moes ten eens een mestkuur doen". Van het westen uit beweegt een hogedrukgebied zich naar onze omgeving. Onder invloed ervan neemt de buienactiviteit af, en wordt de wind zwak. Vrij dag kwamen in ons land nog vrij veel buien voor, waarvan som mige vergezeld gingen van on weer. De gerapporteerde neerslaghoe veelheden bleven beneden de 5 mm. De maximumtemperaturen bleven ook laag voor de tijd van het jaar. Ze lagen op de meeste plaatsen tussen 14 en 16 graden. Vandaag zullen de temperatu ren iets hoger kunnen worden. Ten westen .van Ierland arrl- veerde vrijdagavond een vrij ac tieve Oceaandepressie, die zich naar het oosten bewoog. De wolkenschermen van deze storing zullen vandaag in de loop van de dag uit het westen bij ons komen aandrijven. Het m.s. „Nomadisch' is vrij dagmorgen in dikke mist ge strand bij de zuidoostkust van het Zweedse eiland öland. De reddingboot van Grasgaard op öland is uitgevaren. De „Nomadisch" meet 363 b.r.t. en is eigendom van de heer D. J. Kajviter. De „Nomadisch" was met hout onderweg van Finland naar Ne derland. Kapitein is de heer J. Duinkerken. De toestand is, blijkens bij de reder binnengekomen berichten, niet ongunstig. De Belgische Senaat heeft donderdag de instelling van een interparlementaire adviesraad voor de Benelux, volgens de con' ventie die op 5 november 1955 ge. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Weinig wind. Aanvankelijk zonnige perioden, daarna toenemende bewolking. Weinig wind. Iet-s hogere middag- temperaturen. ZONDAG 17 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.02 9.37 10.17 10.27 n.m. 9.29 10.04 10.44 10.54 MAANDAG 18 JUNI. v.m. n.m. Breskens 10.12 10.40 Terneuzen 10.47 11.15 Hansweert 11.27 11.55 Walsoorden 11.37 12.05 ZON MAAN op onder op onder Juni. 19 4.21 21.05 17.40 1.48 20 4.21 21.06 18.43 2.20 21 4.22 21.06 19.39 2.59 22 4.22 21.06 20.27 3.45

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1