UIT DE PROVINCIE Het beste ligt voor 't grijpen «Mijnheer Robert is teruggekomen» Gemeenteraad van Vogelwaarde TERNEUZEN AXEL. SOEPEN (HiCKEM SCHOONDIJKE. ZAAMSLAG Wederom invoering vermakelijkheidsbelasting ZEEUWSE ACTIE VOOR HULP AAN KARINTHIE In Zeeland is tot heden onge veer 37.000 bijeen gebracht voor de vluchtelingengezinnen in Ka- rinthië. Deze actie ging uit van de federatie vrouwelijke vrijwilli ge hulpverlening. Een gedeelte van Zeeland moet nog bewerkt worden, zodat de actie nog meer zal kunen opleveren. In Middel burg werd ongeveer 4.900 bij eengebracht. De Middenstandstentoon De Middenstandstentoon- stelling. Morgenmiddag zullen de poor ten opengaan van de Midden stands-tentoonstelling, die gehou den wordt in de tent van enorme afmeting, welke het gehele noor delijk gedeelte van de Markt in beslag neemt, vanaf de muziek tent tot aan het kantongerecht. Maandagavond arriveerden de vrachtwagens met het materiaal van de tentoonstellingstent ën toen 't personeel dinsdagmorgen met het opbouwen begon stond men reeds verstomd niet alleen over de afmeting van de tent, maar ook over de vakkundigheid van het personeel, dat er reeds in de middaguren in was ge slaagd de tent te doen verrijzen om daarna binnenin met de ver dere afwerking een aanvang te maken. Gisteravond zijn de deelnemers begonnen met het opbouwen van hun stands. En dit gaat voor Ter- neuzen iets heel bijzonders wor den. Veertienhonderd vierkante meter ruimte is gemakkelijk ge zegd, maar als men de tent, ge steund door 11 masten binnen komt, schrikt men er toch wel even van. Nu de voorbereidingen in volle ging zijn, lijkt het zo'n beetje op een grote fabriekshall, waar ge past, gemeten en getimmerd wordt. Iedere deelnemer maakt er iets bijzonders van en het zal dan ook heel moeilijk zijn uit te maken, wie er nu eigenlijk het beste voor de dag komt. Maar wat doet het er eigenlijk toe? Zaak is dat iedere middenstander het allernieuwste te zien geeft en daardoor de klant overtuigt dat Terneuzen een actieve midden stand heeft, die alles doet om het de kopers naar de zin te maken. Verschillende deelnemers heb ben van „hun" fabrieken speciaal tentoonstellingsmateriaal ontvan gen. Materiaal dat ook op de jaarbeurs en allerlei andere gro te tentoonstellingen wordt ge bruikt. Degenen daarentegen die hun stand zelf opbouwen geven beslist blijken van overgrote fan tasie en aardige ideeën te be schikken. Aan de achterzijde, over de ge hele tentbreedte, is een groot po dium gebouwd, waarop dagelijks de shows en demonstraties wor den gegevens en daarop ook het hammondorgel wordt geplaatst, dat tijdens de tentoonstelling zal worden bespeeld door de bekende Belgische organist Ric-Ady. De gehele tentoonstelling, zoals deze nu in voorbereiding is, ademt de actieve geest van „Klimop" zoals velen die gekend hebben in de dertiger jaren. De „Klimop"-leden, die aan de ze tentoonstelling deelnemen ge troosten zich zeker veel moeite en kosten, doch indien het weer me dewerkt zullen deze ongetwijfeld rijkelijk worden beloond en zal de Terneuzense handeldrijvende middenstand er een grote good- wille mede kweken. Tewaterlating. Naar wij vernemen zal een nieuwgebouwde 1000-tons d.w. shelter deckship morgen te kwart over 12 uur bij de Terneuzensche Scheepsbouw Maatschappij te water worden gelaten. Meisje struikelde. Woensdagmiddag struikelde hefdriejarig dochtertje van de heer W., wonende in de Rozen straat op het trottoir voor het modemagazijn van de heer Van der Meer in de Noordstraat. Het meisje kwam zo hard met haar hoofd tegen de étalageruit terecht, dat een flinke barst ont stond in de ongeveer 3 x 2,5 m2 grote spiegelruit. Agenda gemeenteraad. Op de agenda van de a.s. dins dag des namiddags te 7 uur te houden vergadering van de ge meenteraad komen o.m. de vol gende punten voor: Voorstel tot benoeming van een onderwijzeres aan de openbare la gere school. Voorstel tot wijziging van de verordening geneeskundige ver zorging gemeentepersoneel. Voorstel tot onfoewoonbaarver- klaring van de woning L staande te Kijkuit, genummerd L 2. Voorts wordt voorgesteld de woningen gemerkt Spui N 20, Kijkuit K 68, Oudewijk 2 en Zuivelstraat 45, welke reeds met een ontruimings termijn van één jaar onbewoon baar zijn verklaard, vanwege de woningnood, deze ontruimings termijn opnieuw met een jaar te verlengen. Voorstel tot vaststelling van een vakantiesluiting voor de sla gerswinkels. Alle slagers hebben gemeenschappelijk een desbetref fend verzoek ingediend, terwijl de Kamer van Koophandel daarte gen geen bezwaar heeft inge bracht. De bedoeling is, dat slechts enkele slagers tegelijk hun win kel zullen sluiten, terwijl de le- vensmiddelenbedrijven, welke vleeswaren verkopen, buiten deze Voorstel tot vaststelling van een kampeerverordening. In ver- band met de toeneming van kam peerders achten B. en W. het ge wenst, regelen vast te stellen be trekking hebbende op het kampe ren en kampeerterreinen, waar door eventuele minder gewenste toestanden kunnen worden tegen gegaan. Dit terrein zou dan ge legen zijn in de nabijheid van de jeugdherberg, waardoor het mo gelijk zou zijn dat de jeugdher- bergvader er toezicht op houdt. Daar Ged. Staten bezwaren hebben tegen de redactie van de op 10 april j.l. vastgestelde ver ordening op de heffing van opcen ten op de grondbelasting, stellen B. en W. voor deze overeenkom stig de door Ged. Staten ontwor pen regeling te wijzigen en aldus te besluiten. Voorstel om overeenkomstig 't verzoek van de Z. L. M. een ver klaring af te geven waarin de raad zich uitspreekt over de wen selijkheid om aan de Landbouw- huishoudschool alhier een Mater Amabiliscursus te verbinden. Voorstel tot het geven van na men van straten in Plan Zuid. In de vorige vergadering van 19 april is dit punt tot een volgen de vergadering aangehouden ten einde de heer Oggel in de gele genheid te stellen een aantal na men van persoonlijkheden uit de geschiedenis van Axel aan B. en W. ter beoordeling voor te leg gen. Genoemde heer heeft met de heer J. R. de Jorge een opgave van namen gedaan, die le betrekkihg hebben op de ge schiedenis van Axel; 2 historisch verantwoord zijn; 3 niet al te ingewikkeld zijn, zodat ze geen moeilijkheden kun nen opleveren in verband met adressering. Zij adviseren: Straat I te noemen Johanna- straat, onderschrift: Gravin Jo hanna van Constantinopel 1205— 1244. Dit als herinnering aan Johan na van Constantinopel, Gravin van Vlaanderen, die in 1213 aan Axel stadsrechten schonk. Straat II te noemen Ferdinand- straat, onderschrift: Ferdinand van Portugal, Graaf van Vlaan-( deren. (Deze man was de echtge noot van Gravin Johanna, die dus ook betrokken was bij de schen king der stadsrechten). Straat III te noemen Robert- straat, onderschrift: Robert, heer van Axel 813. Deze was de eerste bekende heer van Axel, hij bouw de hier in 813 een klooster. Straat IV te noemen Olivier- straat, onderschrift: Olivier, heer van Axel 1200. Deze was heer van Axel en verkreeg door zijn dapperheid het eerste wapen van Axel (het schild met de rode ke per). Straat V te noemen Van Gistel- lestraat, onderschrift: Joos van Gistelle 1446—1516. Dit ter herinnering aan het ge slacht Van Gistelle, heren van Axel en de Moere (Zuiddorpe), in t bijzonder aan Joos van Gistelle „de grote reiziger". Straat VI (Jacob) de Hont- straat, onderschrift: Jacob de Hont 14871525. Deze beschreef de geschiedenis van Axel en de dagelijkse gebeurtenissen in Axel in de 15e eeuw. Hij was presbyter en organist van de parochiekerk St. Petrus. Straat VII te noemen te Water straat, onderschrift: Ds. W. te Water 1688—1674. Ds W. te Water, predikant te Axel, beschreef de historie van Axel, alsmede „Historie der Her vormde Kerk te Gent" en „Hoog adellijk en adelrijk Zeeland". Straat VIII te noemen Van Mid- delhovenstraat, onderschrift: Ds. Jona van Middelhoven 17051757. Hij was predikant in Axel en van hem is bewaard de platte grond der stad Axel 1740, in het stadhuis aanwezig, die ons de toestand der stad in die tijd doet kennen. Straat IX te noemen Caland- straat. onderschrift: F. Galand 1860. Deze verrichtte veel onderzoe kingen in het stadsarchief en pu bliceerde o.a. de oudste stadsre- kening van Axel uit 1492. Droeg door zijn publicaties veel bij tot de kennis van de oude geschie denis van Axel. X Brug te noemen Jan Pikke- veebrug. Jan Pikkevee redde Axel in 1702 door list van een aanval der Franse troepen. Al was hij een eenvoudig en onbe kend man, toch rust op ons de plicht de gedachtenis aan zijn hel denmoed aan de vergetelheid te ontrukken. Deze naam is bedoeld voor de brug leidend naar de boerderij van de heer W. de Feijter Wzn. 'Het college van B. en W. waar deert de moeite en de tijd, die de heren aan deze materie hebben besteed, doch kan deze straatna men in deze nieuwe wijk, niet be wonderen. Zij zullen door het publiek even min worden toegejuicht. Het is een greep uit verschil lende jaartellingen van zeer uit eenlopende aard, waardoor een zekere lijn wordt gemist, die in andere wijken heeft gegolden. Zij achten het naar voren bren gen van namen en voornamen van personen uit de historie, als straataanduiding in deze wijk niet op zijn plaats. B. en W. zijn als college door deze opsomming niet bevre digd en hebben daarom geen vrij heid kunnen vinden deze namen ter vaststelling als straatnamen, aan de vergadering voor te leg gen. „Wij menen, dat 't gerechtvaar digd is voor deze nieuwe wijk, grenzende aan het bos, ons vorig voorstel, zijnde namen van bomen opnieuw Uwe raad aan te bieden ter vaststelling, welke wij hier onder nog eens herhalen. Straat I (langs het nieuwe ka naal) Bosweg. Straat II le straat te noemen Elsweg. Straat III. 2e straat tot aan de brug van W. de Feijter Meidoorn- straat. Straat IV. 3e straat te noemen Abeelstraat. Straat V. le staat te noemen Esdoornstraat. Straat VI. 2e straat te noemen Haagfoeukstraat. Straat VII.-3e straat te noemen Vlierstraat. Straat VIII. 4e straat te noemen Hazelaarstraat. Straat IX. 5e straat te noemen Berkstraat. B. en W. stellen voor dienover eenkomstig te besluiten. In verband met de uitbreiding van de bad. en zweminrichting zullen B. en W. voor de pachtsom van het viswater in de Kleine Kreek in het z.g. kleine putje, verhuurd aan de hengelsportver eniging „Geduld overwint alles", van 450 te verminderen tot 250 per jaar. Voorstel tot deelname in de Stichting aanvullende werkplaat sen midden Zeeuws-Vlaanderen, omvattende de gemeente Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe en Zaam- slag. Idem tot aankoop van een stuk grond van de N.V. Eerste Zeeuwsche Vlasspinnerij, voor de verbreding van de Buitenweg. Voorstel tot het voteren van eer. bedrag van 45.000 voor aan koop van enige percelen in de Oudewijk en aan de Kerkdreef ten behoeve van de sanering in dat gedeelte der gemeente. Voorstel tot het beschikbaar stellen van 50.000 voor het rio- leren en verharden van de uit breiding op het Spui. Voorstel voor de verbetering van de rijksweg SluiskilAxelse Sassing. De kosten hiervan wor den begroot op 3500 voor het gedeelte langs de fabriek. Voorstel tot het uitbetalen van een voorschot op het voor 1956 geraamde tek rt tot een bedrag van 12.800 van het Juliana zie kenhuis te Terneuzen. Voorstel tot het verlenen van een subsidie van 200 ten behoe ve van de door de V.V.Z.F. te hou den paardenfokdag. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten op grond van art. 73 le en 2e lid der Kleuteronderwijs wet. Voorstel tot afwijzing van het verzoek om een subsidie van de Katholieke Bond van bejaarden en gepensionneerden. Behandeling ingekomen recla mes tegen aanslagen in diverse gemeentelijke belastingen. Vaststelling wijzigingen in di verse begrotingen. Voorstel tot onderhandse aan besteding van het buitenschilder werk van 176 woningen gemeen telijk woningbouwbedrijf. r "r Met onfeilbaar instinct pikt de kip de beste graankorrels uit het gestrooide voer. Denk aan die „kippenkarakter- trek", wanneer U een pakje kip pensoep koopt. Laat U niet in de war brengen, het beste ligt immers voor het grijpen: OXO „Chicken"kippensoep(het beste van de kip) in het bekende groen-geel-rode zilverzakje. Deze week staat het woord „kiezen" in het middelpunt der belangstelling. Ook Uw soepen keuze is belangrijk,kies OXO kippensoep en U hebt de soep van Uw keuze gevonden. Eén pakje is voldoende voor 4 borden heerlijke kippensoep. oxo Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep, Cham pignonsoep, Vermicellisoep, Aspergesoep, Bruinebonensoep Liesic. Kfm.nsouuj.oH Aanbieding gemeente en be- drijfsrekeningen, dienstjaar 1955. Verkoping woonhuis. Dinsdag werd door notaris J. Meijling ten verzoeke van de er ven van de heer J. de Visser in hotel „Het Gulden Vlies" in het openbaar geveild een woning met erf en tuin, staande in de Sta tionsstraat. Koper werd de heer C. Koster- Deij alhier voor de som van ƒ9000. Collecte speeltuinvereniging. De alhier gehouden huis-aan- huiscollecte ten bate van de alge mene speeltuinvereniging is met een waar succes bekroond gewor den. Niet alleen bracht deze col lecte een bedrag van 650 op, doch tevens hebben zich 450 in gezetenen als lid doen inschrij ven. Vergadering Bond van Ge pensionneerden. Deze afdeling hield haar jaar vergadering in een der zalen van „Het Centrum" te Axel. De op komst was zeer bevredigend. De voorzitter, de heer Van Riet te Terneuzen, opende de vergade ring en heette allen welkom, in het bijzonder het hoofdbestuurs lid van de bond, de heer Groen uit Bussum. Na het voorlezen van de na men van* de leden der afdeling, die in 1955 zijn overleden, werd een minuut stilte in acht geno men. De voorzitter herdacht tevens de op 31 januari j.l. overleden al gemeen secretaris van de bond, de heer Van Lier. Hij gaf daarop het woord aan de heer Groen, Deze spreker gaf een duide lijke uiteenzetting van de wet in zake de algemene ouderdomsver- zekering en besprak hierbij ook het ontwerp van wet be treffende beperking van de uit betaling van een overheidspen- sioen bij gelijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de wet op de algemene ouderdoms- verzekering. Hij hekelde deze plannen omdat aan een verkre gen pensioen niet valt te tornen. Wat de gepensionneerden van beneden de 65 jaar betreft, deze zullen vanaf 1957 6 of 7 procent van hun pensioen als premie hebben te betalen voor hun ouderdomsverzekering, maar de pensioenfondsen hebben toege zegd deze premies te zullen terugbetalen. De heer Groen stond nog even stil bij de in het vooruitzicht ge stelde wettelijke bepalingen tot verhoging van het maximum der pensioenen voor in de toekomst gepensionneerden en bepalingen tot optrekking der tegenwoor dige pensioenen naar de huidige salarissen. De voorzitter bracht de heer Groen dank voor zijn rede en de vergadering betuigde haar dank door een luid applaus. Het verslag van de secretaresse over het verenigingsleven in 1955 gaf andermaal een groei van het ledental aan. Uit het verslag van de penningmeester bleek een ac curaat beheer, waarvoor hem een woord van dank werd ge bracht. Het aftredende bestuurslid de heer De Ridder werd bij acclama tie herkozen. Als afgevaardigden ter alge mene vergadering van de bond te houden te Utrecht op 27 juni a.s. werden aangewezen de voor zitter en de secretaresse en als plaatsvervangers resp. de heren Velleman en Geirnaert. Na de rondvraag dankte de voorzitter de heer Groen voor zijn tegenwoordigheid en de aan wezigen voor hun opkomst, waarna hij deze voor de gepen sionneerden belangrijke vergade ring sloot. Gemeenteraad. In de donderdagavond onder voorzitterschap van burgemees ter Van Rosevelt gehouden ver gadering van de gemeenteraad werd ingevolge art. 73, le en 2e lid der kleuteronderwijswet op het verzoek van het bestuur der R.K. kleuterschool voor 1956 een voorschot toegekend van ƒ221, en op het verzoek van het be stuur der neutrale kleuterschool een voorschot van ƒ323. Op voorstel van B. en W. werd bouwgrond beschikbaar gesteld aan A. J. van Pamelen, A. A, de Poorter, W. Kanse en de erven mr P. J. van Bortel. De gemeentebegroting 1956 werd aangeboden. De gewone dienst sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 404.330,46 met een post van on voorzien begroot op 3053, over eenkomende met een bedrag van 1.50 per inwoner. Om deze be groting sluitend te kunnen ma ken is een bedrag van 18.133,99 van de algemene reserve op de gewone dienst overgeboekt. De kapitaaldienst geeft aan in komsten aan 2.058.152,72 en aan uitgaven van 2.446.564,34, alzo een geraamd nadelig slot van 388.411,62. Op de kapitaaldienst is reke ning gehouden met een reserve ring van 3600 voor de bouw van een gymnastieklokaal en van 20.000 voor dekking van het te kort op de wederopbouwreke- ning. In antwoord op een vraag van de heer Dekker deelde de voorzit ter bij de rondvraag mede, dat de officiële ingebruikstelling van het nieuwe gemeentehuis zal plaats vinden op 20 juli. De Commissa ris der Koningin in Zeeland zal verzocht worden deze opening te willen verrichten. Schoolreis C. V. O. Met bezorgde gezichten keken j.l. maandag vele "leerlingen van de school voor C. V. O. te Zaam- slag naar de regenluchten. Zou het morgen ook zo zijn? Dan zou de schoolreis wel in het wa ter vallen. Al was het dinsdag morgen om kwart voor 7 bij het vertrek nog erg betrokken, met opgeruimd humeur stapten ze in de bus. Via Perkpolder werd de tocht gemaakt door Noord-Brabant naar de eerste stopplaats: Vught. Door JOSEPH HOCKING 16) Nadruk verboden. „O, was het dat? Maar met dat al zijn we toch maar erg blij, dat we u weer terugzien. Ploeghoeve ligt daar aardig, vindt u niet? U zult het wel erg prettig vinden, al die oude plekjes terug te zien, is het niet?" „Natuurlijk!" zei Brichtauer, die niet wist, welke hoeve de oude man bedoelde. „En... wie zit er tegenwoordig op de Ploeghoeve?" vroeg hij na een poosje. „Wel, Peter Gundar nog altijd! Peter zal er wel nooit van af gaan. Die weet ook wel, dat er 'n goede boterham in zit.Maar ik snap wel, waar u naar uitkijkt, mijnheer!" „Ik?" vroeg Brichtauer, die el ke akker en ieder huis in het voorbijrijden zo aandachtig mo gelijk had opgenomen. „Wel, natuurlijk of u het Huis nog niet zien kunt. Ja, nog* heel even, als we deze heuvel over zijn kunt u het zien." Enkele mi nuten later bereikten ze de top huis, waarover hij nu al weken lang gedroomd had, tegen de hel ling van de volgende heuvel vóór hem. Zou hij het wagen naar het huis te gaan, dat zoveel eeuwen het eigendom der Reich- manns geweest was, en het voor zichzelf op te eisen? Hij voelde een heftige tweestrijd, maar de speculatiezucht, welke hij toch min of meer van zijn vader ge- erfd had, kwam bij hem boven en hij besloot alles op één kaart te zetten. Toch gaf hij zich duidelijk ge noeg rekenschap van de moeilijk heden, die hem wachtten. Hij was met de ligging van het huis niet bekend. Hij kende er geen enkele kamer. Als hij nu maar een dag of tweë kon doorkomen, zonder argwaan te wekken, dan zou het verder wel lukken. En het feit, dat tot nu toe allen hem zonder aarzeling voor Robert Reichmann hadden aangezien, gaf hem moed. Het rijtuigje hield stil voor de grote voordeur. Even later klonken er voet- stapppen in de gang en werd de van een jaar of zeventig. Brichtauer voelde dat nu de teerling voor hem geworpen was. „Hallo, meneer Peters, ik heb iemand voor je meegebracht!" riep de oude Karl opgewonden. „Wie dan?" vroeg de oude be diende. „Kun je dat zelf dan niet zien?" Brichtauer wendde zich om en liep langzaam naar de deur toe. Toen hij vlak bij de oude man was gekomen, bleef hij staan en keek hem recht in het gezicht. Enkele seconden keken ze elkaar zwijgend aan. Herkenning, twij fel en verwondering streden om de voorrang op het gelaat van de oude bediende. „Nee maarWat een ge luk...! Daar hebben we mijnheer Robert". „Dus je herkent me, Peters, al is het dan ook acht jaar geleden? Wat een tijd hè?" „Ja, mijnheer, ik herken u ze ker! U bent wel wat veranderd, maar toch herken ik u best! Wel kom thuis, mijnheer!" Hij greep de hand van Brich tauer en er sprongen tranen in zijn ogen. Hij wreef ze weg en herhaalde: „Laat ik nog eens I goed kijken of mijn oude ogen |me niet bedriegen.Ja... zeker, lijk! Maar u bent veranderd, mijnheer, heel wat veranderd... alleen uw gezicht, dat is hetzelf de gebleven. Ik zou u overal her kend hebben, mijnheer!" „Ik kan niet zeggen, Peters, dat ik al te dikwijls aan vader ge schreven heb, maar ik heb hem toch ook wel geschreven, dat ik veranderd ben". „Ja zeker, mijnheeroch, neemt u me het niet kwalijk ik mag zoiets niet zeggen, maar door uw komst ben ik totaal overstuur geraakt, mijnheer Ro bert. Ja, ik ben natuurlijk blij u te zien, en erg dankbaaren ik hoop maar, dat alles op de oude voet zal doorgaan hier in huis. De oude heer scheen bang te zijn, dat er verandering zou komen, neemt u me niet kwalijk, dat ik dat zo zeg.maar u weet ook wel, hoe hij aan het huis ge hecht was... en uw weggaan is heus heel erg voor hem geweest." „Dat begrijp ik, Peters", zei Brichtauer, nadat hü de oude Karl had laten heengaan. „Maar je hoeft niet bang te zijn. Ik ben een heel ander mens geworden en ik zal mijn plicht doen tegenover iedereen en zo goed ik kan. Vandaar werd doorgereden tot aan de Maasbrug bij Grave. Te voet gingen de deelnemers er over om enig idee te krijgen van de breedte van de Maas, van een stuw en schutsluis, die daar zo goed zijn te zien. De bus nam allen weer op en zo werd doorgereden naar Nij megen. Het Valkhof en de schit terende parken daar rondom met het prachtig gezicht op de Waal brug was voor allen een fijne genieting. Ook aan de Heilige Landstichting werd een bezoek gebracht, wat door de deskun dige rondleiding zeer leerzaam was. In het Rijk van Nijmegen werd nog wat rondgereden, een speel tuin bezocht en via Mook ging het terug op Den Bosch. Door de Langstraat voerde de reis naar Oosterhout, waar ter gelegen heid van de feestelijkheden juist een muziekkorps te paard werd gezien. Nog wat vertoeven in een speeltuin daar, en toen was het tijd om de Schelde weer over te steken. Om half 10 was men thuis. Onder gunstige weersom standigheden hebben allen geno ten van deze prachtige school reis, die zonder een enkel onge lukje was verlopen. Glorieuze jubileumreis met ouden van dagen. Moge het jaarlijks uitstapje van de ouden van dagen ieder jaar bij de deelnemers lange tijd het onderwerp van het gesprek blij ven, de 10e reis, die j.l. dinsdag werd gemaakt, zal nimmer in de vergetelheid geraken, daar H. M. Koningin Juliana bereid was ge vonden een gecombineerde reis, waaraan ook de ouden van dagen van Zaamslag deelnamen, de be jaarden uit de gemeenten Nieu- werkerk a/d IJssel, Veghel, Ub- bergen, Eck-en-Wiel, Vierpolders Mierlo en Dalem in de gelegen heid te stellen een bezoek aan het paleis te Soestdijk te brengen. Met drie bussen van de Z. V. T. M. werd dinsdagmorgen te 6 uur door 145 ingezetenen, de reis aan gevangen, die zou bekroond wor den met een bezoek aan het paleis waar een défilé zou plaats vinden voor onze Vorstin. Geen wonder, dat het dus een dubbele jubileumrit zou worden en reeds vanaf de afreis was het gesprek de begroeting van H. M. Koningin Juliana. De formaliteiten aan de grens posten te Clinge hadden een vlot verloop en via Antwerpen werd gereden over Breda naar Berg- schenhoek waar een koffiemaal tijd het gezelschap wachtte. Om half tien, toen de tocht werd voortgezet, brak de zon door het wolkendek en zou het oranjezon netje deze feestdag nog meerdere luister bijzetten. Via Utrecht reden de bussen door de prachtige villawijken van De Bilt en Bilthoven en arriveer de men te half twaalf te Soest, waar even werd vertoefd. Daar na werd gereden naar Soestdijk waar de uit de verschillende ge meenten samengekomen bussen zich tot een grote stoet formeer den om naar het paleis van ons Vorstelijk Gezin te rijden. Hier aangekomen stond H. M. Koningin Juliana in gezelschap van haar adjudant en een hof dame op het bordes om de in langzaam tempo voorbijrijdende bussen met ouden van dagen gade te slaan en vriendelijk wui vend allen te begroeten, waarbij de hoera's en „Leve de Konin gin" van alle tochtgenoten luide opklonken. Het was voor allen een onverge telijk ogenblik en menige vreug detraan ontrolde op de wangen der bejaarden, die „de" grote dag van hun leven medemaakten. Na afloop van het défilé werd in een nabijgelegen restaurant een kopje koffie gebruikt. Door de heer J. C. Kaijser werd hier namens de ouden van dagen van Zaamslag aan het bestuur der Oranjevereniging een vlag aangeboden, die door de voorzit ter dankbaar werd aanvaard en vervolgens ontplooid. Met een driewerf hoera voor onze Vorstin en de Oranjevereniging werd dit besloten. Te 2 uur werd ingestapt voor het aanvaarden van de terugreis. De tocht ging thans via Baarn, het vliegveld Soesterberg en de stad Utrecht zuidwaarts om te Oisterwijk wederom te pauzeren in een fraai gelegen ontspan ningsoord, waar nogmaals een koffiemaaltijd werd gebruikt. Dan ging het via Tilburg en Breda weder naar de tunnel (nog niet de Zeeuws-Vlaamse en om half negen werd de kom van Zaamslag bereikt, waar „De Vol harding" gereed stond om onder het spelen van marsen de stoet naar het gemeentehuis te bege leiden, alwaar zeer velen ter \%r- welkoming aanwezig waren. Op de trap van het raadhuis sprak de heer J. C. Kaijser na mens de bejaarden woorden van dank aan allen, die deze pracht- tocht hadden mogelijk gemaakt en speciaal tot het bestuur der Oranjevereniging. Het muziek liet hierop de be kende potpourri horen. Burgemeester Trimpe betuigde zijn vreugde over deze geslaagde jubileumtocht met als hoogte punt het défilé voor onze geliefde Vorstin. De voorzitter der Oranjevereni ging, de heer C. A. de Kraker, wijzende op de volbrachte feest dag, waarop ongeveer 1000 be jaarden uit ons land H. M. de Ko ningin mochten begroeten, bracht vervolgens dank aan de burge meester en mevr. Trimpe, de ge meentesecretaris Kusee, de mu ziekvereniging, de chauffeurs der bussen en bovenal voor de milde gaven der ingezetenen, die de reis hadden mogelijk gemaakt. Nadat het muziekgezelschap een verversing was aangeboden, keer den allen, ten hoogste voldaan, huiswaarts. Een dag om nimmer té vergeten was ten eirtdé;-'1- Belangrijke steun aan Wit-Gele Kruis. De raadsvergadering van Vo gelwaarde kreeg een belangrijk slot toen het voorstel van B. en W. om de vermakelijkheidsbelas ting terug in te voeren ter tafel kwam. Deze belasting werd en kele jaren geleden afgeschaft. Nu de festiviteiten, die vorig jaar te Hengstdijk zeer veel bezoekers trokken, ook dit jaar en nog grootser opgezet doorgang zullen vinden, achtte B. en W. het in het belang van de gemeente om de vermakelijkheidsbelasting weer in te voeren, om zodoende een gedeelte van de inkomsten in de gemeentekas te doen vloei en. Gewezen werd op het feit, dat de financiële toestand van de gemeente het invoeren van belastingen noodzakelijk maakt en het college achtte het de meest aangewezen weg om, vooraleer de straatbelasting in te voeren, op de eerste plaats weer verma kelijkheidsbelasting te heffen, aangezien hier in de huidige om standigheden 'n belangrijke bron van inkomsten ligt. De raad kon zich niet zonder meer met dit voorstel van B. en W. verenigen. Men vreesde voor de organisatoren van de wieler wedstrijden c.a. te Hengstdijk een strop, aangezien dit comité bij de voorbereidingen geen rekening heeft gehouden met deze belas ting. De voorzitter maakte dui delijk, dat de gemeente gedwon gen wordt om nieuwe bronnen van inkomsten te zoeken en hij vond het logisch om met deze belasting, die in iedere gemeente geheven wordt, te beginnen. Uiteindelijk nam de raad, hoe wel kennelijk niet van harte, het voorstel aan. De heer De Poor ter stemde tegen. Wit-Gele Kruis. I De plaatselijke besturen van het Wit-Gele Kruis te Boschka- pelle en te Ossenisse kregen een bijdrage ineens van 5000,in de stichtingskosten van een wijk- gebouw. Uit andere bronnen is deze afdelingen een bijdrage toe gezegd van resp. 15.000.en 13.000-, en de rest van de bouw kosten zal gezocht moeten wor den in particulier initiatief. De raak kon zich met deze bijdrage verenigen en tevens zal een sub sidieregeling voor het jaarlijkse exploitatietekort worden uitge dokterd. Besloten werd tot het verlenen van medewerking aan de Kath. Z.-Vlaamse Woningbouwvereni ging voor het bouwen van 15 woningwetwoningen in deze ge acht woningen worden gebouwd, in elk kerkdorp twee. In verband hiermee werd besloten tot het aangaan van een kasgeldlening van 135.000,—. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de vernieuwings- kosten van de Bossestraat en de Kerkdreef thans globaal geraamd worden op 630.000,De raad besloot van deze kosten 25 voor rekening van de gemeente te nemen en ging voorts accoord met de door Ged. Staten gestelde voorwaarden. Besloten werd tot aankoop van bouwterrein te Boschkapelle, ge legen achter de R.K. lagere school. Omtrent aankoop van bouw grond te Hengstdijk en te Osse nisse worden nog onderhande lingen gevoerd. In verband met de toetreding van de gemeente tot de Stichting Z.-V1. Borgstellingsfonds diende een bestuurslid en een plaatse lijke commissie van advies te worden aangewezen. Resp. wer den hiertoe aangewezen burge meester Hendrikse en het colle ge van B. en W. Het subsidie aan de kleuter scholen te Boschkapelle, Stoppel dijk en Ossenisse over het iaar 1955 werd verhoogd door bijpas sing van het exploitatie-tekort over 1955. Voor de genoemde scholen bedroeg dit tekort resp. 332,90, ƒ719,91 en ƒ966,20. De uitkering van 3 °/o over '55 aan de G.S.W.-arbeiders, waar over in de vorige vergadering druk werd gedebatteerd, zal wor den uitbetaald, zodra de minis ter hiertoe toestemming geeft. De vergoeding van 30,per persoon aan de G.S.W.-arbeiders voor het uitbrengen van circu laires inzake de busdienst Vogel waardeHulst, waaromtrent de stemmen in de vorige vergade ring staakten, ging er deze keer met glans door. De heer Peersman maakte van de rondvraag gebruik om te wij zen op het gevaar, dat de heg langs de Provinciale weg te Ra penburg-Tol oplevert voor het verkeer. Aan de provincie zal gevraagd worden deze heg te verwijderen. De heer Van Hove vroeg of de Waterleiding Mij. nog werkt aan de voorziening van ce onrenda bele gebieden. De voorzitter wees er op, dat deze Mij. momenteel moeilijk in de vraag naar water kan voorzien. Naar aanleiding van een vraag van de heer Serrarens besloot de raad tenslotte nog om de Kip-» straat te Ossenisse te doen asfal*

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2