Griekse Archimandriet te Londen uitgewezen Nog weinig verandering in S. U. Het bezoek van Soekarno aan Italië Paul Robeson DULLES: Bank voor internationale betalingen waarschuwt tegen inflatiementaliteit Persconferentie in Rome Vervolging wegens belediging Moeilijkheden met djonggos bij de Mij. „Nederland" en „De Lloyd" HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 13 JtfNI 1956. 11e Jaargang Nr 3789 Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. EISENHOWERS VERBLIJF IN HET HOSPITAAL AMERIKAANSE TROEPEN MOETEN IJSLAND VERLATEN „Cadima"-organisatie in Marokko verboden Chef luchtmachtstaf kreeg Amerik. onderscheiding PRINSES MARGARET Geruchten over verloving tegengesproken China blijft bereid tot onderhandelen over Formosa DE NIEUWE EGYPTISCHE KIESWET Alle staatsburgers boven de 30 kunnen in het parlement gekozen worden Grieks protest bij Engeland over uit\»4izing NEDERLANDSE IN BELGIE OMGEKOMEN AANKLACHT TEGEN NIZAM VAN HAIDERABAD SJEPILOF OOK NAAR ATHENE De Algerijnse kwestie en de Verenigde Naties EISENHOWERS HULPPROGRAM Zjoekof zendt Eisenhower zijn beste wensen „In Rusland voelt hij zich pas een mens OOK STAKING BIJ CHRYSLER Op de motor 18.000 km DOOR EUROPA EN AFRIKA Zonder ook maar één enkele vorm van motorpech MELKSTAKING IN FRANKRIJK Te lage zomerprijzen 1 tinkering bij abonnement Temeuzen HJirecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Temeuzen Otedactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 (Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pa* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1,— iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het Britse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft dinsdag medegedeeld, dat de archiman- cHet van de Grieks-orthodoxe kerk te Londen, mgr. Kallinikos Macheriotis, maandagavond uit- Cyprische terreurdaden in Engeland. Vermoedelijk hebben Cyprioten dinsdag voor het eerst terreurda den in Groot-Brittannië bedreven. Op de spoorlijn Leeds— Shef field, nabij het station Brightside werd een veertigtal wagons die op een rangeerspoor stonden uit de rails gelicht. Ook werden sein palen beschadigd en de ruiten van het station ingeslagen. Op de grond was met stenen het woord „Eoka" gevormd. President Eisenhower betaalt roor zijn voeding in het V/alter Reed-hospitaal per dag een dol lar vijf cent (ƒ3,70), het bedrag dat elke officier daar moet beta len. Mevrouw Eisenhower be taalt per dag een dollar vijftig cent (ƒ5,45), het tarief voor bur gers. De kamer en de verzorging zijn kosteloos. De perschef van het Witte Huis Hagerty, heeft maandag de foto grafen verzocht, niet hun tele lenzen te richten op het vertrek, waar de president wordt ver pleegd. „U zoudt de president noodzaken, de jalouzieën te laten zakken, waardoor hij niet van de zon en het uitzicht op het park kan genieten, of zich ver van het raam te houden. Ik ben er zeker van, dat het Amerikaanse volk het met mij eens zal zijn, dat de president recht heeft op deze consideratie", aldus Hagerty. De IJslandse minister van Bui tenlandse Zaken, Gudmundsson, heeft een nota aan de Ameri kaanse ambassadeur in Reykja vik overhandigd waarin de IJs landse regering verklaart het vertrek van de Amerikaanse troepen te wensen. Op 28 maart heeft het IJsland se parlement besloten het IJs- lands-Amerikaanse verdedigings verdrag te herzien, of het ver drag op te zeggen tenzij de Ame rikaanse troepen het eiland ver laten. Ook verklaarde het parle ment toen de Navo te zullen blij ven steunen. Gudmundsson heeft verzocht de besprekingen over de herzie ning van het verdrag na de IJs landse verkiezingen te houden, liefst op 1 augustus van dit jaar. De Marokkaanse regering heeft de „Cadima"-organisatie verbo den. Deze organisatie, die gesteund wordt door de Israëlische rege ring, verzorgt de emigratie van Marokkaanse Joden naar Israël. Sinds 1946 hebben ongeveer 100.000 Joden Marokko verlaten, terwijl er nog 250.000 achterge bleven zijn. De Marokkaanse regering zou zich zorgen maken over de grote aantallen Joden die het land ver laten. President Eisenhower van de Ver. Staten heeft de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, lui tenant-generaal vlieger waarne mer A. Baretta benoemd tot commandeur in de orde van ver dienste. De bij deze hoge onder scheiding behorende medaille heeft generaal Baretta dinsdag ochtend op de Amerikaanse am bassade in Den Haag ontvangen uit handen van de Amerikaanse ambassadeur, H. Freeman Mat thews. De luchtmachtattaché van de Amerikaanse ambassade, ko lonel F. E. Morris, las de muta tie voor. Daarin werd gezegd, dat de onderscheiding was toegekend wegens bijzondere verdiensten voor de Amerikaanse luchtmacht en de N.A.V.O. Na de uitreiking bood de am bassadeur generaal en mevrouw Baretta een lunch aan, waarbij o.a. aanzaten de minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf, de staatssecretaris van Oolog mr. F. J. Kranenburg, de chef van de generale staf generaal B. R. P. F. Hasselman, en verscheidene op perofficieren van land-, zee. en luchtstrij dkrachten gewezen is uit Engeland. Dit was gedaan „in het openbaar belang". De archimandriet is met een vliegtuig naar Athene vertrok ken. Hij is een Cyprioot van ge boorte, maar heeft het grootste deel van zijn leven in Grieken land doorgebracht. Het nieuws was eerder door een woordvoerder van de Grieks- orthodoxe kerk te Londen mee gedeeld, die verklaarde, dat de leiders van zijn kerk verontwaar digd zijn over de uitwijzing en en dat men niet weet, waarom de archimandriet, die drie jaar geleden in Londen kwam, uit het land is gezet. De woordvoerder zei het nieuws te hebben verno men van de Griekse ambassade Deze laatste weigerde commen taar te leveren. Francis Noel-Baker, Brits La- bour-afgevaardigde, heeft ver klaard de kwestie in het Lager huis ter sprake te zullen bren- gen. Noel-Baker heeft dinsdagoch tend een bespreking gehad met Nicos Kranidiotis, secretaris van de Cyprische ethnarchie, die steun zoekt voor het standpunt der Cyprioten. Genoemde ethn archie is de leiding van de Grieks-orthodoxe kerk op Cy- t prus. I De archimandriet was priester van een der twee Griekse kerken in Londen. De woordvoerder van de Grieks- orthodoxe kerk te Londen ver klaarde, dat Macheriotis tevoren niet op de hoogte was gesteld, dat hij zou worden uitgewezen. Wel waren verscheidene malen inspecteurs van Scotland Yard bij hem gekomen om hem over zijn nationaliteit te ondervragen. Leden van de Britse veilig heidsdienst hebben in de afgelo pen weken een intensief onder zoek ingesteld naar de activiteit der Cyprioten te Londen. Namens Prins Bertil van Zwe den is een verklaring uitgegeven waarin geruchten over een verlo ving van Prinses Margaret van Engeland met Prins Bertil „ge heel vals en onwaar" worden ge noemd. In Peking is dinsdag een offi ciële verklaring uitgegeven, waar in gezegd wordt dat de minister van Buitenlandse Zaken van com- munistisch-China nog steeds be reid is tot onderhandelingen met zijn Amerikaanse amiotgenoot over Formosa, zo meldt het com munistische persbureau „Nieuw China". De nieuwe Egyptische kieswet, die maandag door het kabinet is goedgekeurd, bepaalt dat alle staatsburgers die niet uit hun burgerlijke rechten zijn ontzet, in het parlement gekozen kunnen worden, mits zij minstens 30 jaar zijn, lezen en schrijven kunnen en niet tot de vroegere koninklij ke familie behoren. De kandida ten zullen echter moeten worden goedgekeurd door een lichaam, dat „de nationale unie" wordt ge noemd. Het is nog niet bekend, wat dat voor een lichaam is en hoe het de controle op de kandi daten zal uitoefenen. De kieswet bepaalt niet, wan neer er verkiezingen zullen wor den gehouden. De nieuwe Kamer zal 250 afgevaardigden tellen. Griekenland heeft dinsdag bij Engeland geprotesteerd tegen de uitwijzing van de Griekse geeste lijke Macheriotis, een geboren Cyprioot. De bank voor internationale betalingen te Bazel heeft in haar thans verschenen jaarverslag over 1955 gewezen op de nood zaak een einde te maken aan de alom bestaande inflatiementali teit, welke bij het publiek de mening heeft doen ontstaan dat de prijzen voortdurend moeten stijgen. De bank wijst er in haar jaar verslag op, dat het enige werke lijke element van schaarste op de wereldmarkt de factor arbeid be treft en dat men thans te maken heeft met een tijd van meer dan volledige werkgelegenheid. Dit brengt het gevaar met zich mede, dat snelle loonsverhogingen een nieuwe prijsstijging kunnen ver oorzaken. Indien dit gepaard gaat met een ongeremde krediet- expansie zou dit de betrekkelijke stabiliteit der valuta's kunnen bedreigen. De bank dringt er op aan dat al het mogelijke moet worden gedaan om de huidige hoogconjunctuur te remmen zon der dat hierdoor de krachten wor den verzwakt welke een gezonde economische groei veroorzaken. De bank doet een beroep op machtige economische organisa ties zichzelf een zekere matiging op te leggen. De bank acht de verhoging der rentetarieven en andere onlangs genomen mone taire maatregelen stappen in deze richting en zij acht de kansen redelijk dat deze maatregelen succes zullen opleveren. De vraag naar krediet was, al dus het verslag, in het afgelopen jaar nog groot, doch de bank acht het niet onmogelijk dat zich binnen niet al te lange tijd een wijziging in de economische ont wikkeling zal voordoen. Wan neer dit het geval zou zijn dienen de autoriteiten over een voldoen de soepelheid van geest te be schikken voor het behandelen van de vraagstukken, welke dan zullen ontstaan. President Soekarno heeft op een persconferentie in Rome ver klaard, dat Indonesië technische, materiële en geestelijke hulp no dig heeft bij zijn streven naar het opbouwen van een waarlijk so ciale en economische democratie. Hij voegde hieraan toe, dat In donesië buitenlandse technische en materiële hulp nodig heeft om het wederopbouwplan te vol tooien en een groot aantal tech nici op te leiden. De geestelijke hulp, zei hij, is nodig om de res ten van de koloniale mentaliteit uit de gedachtenwereld van de Indonesiërs te doen verdwijnen. Deze mentaliteit noemde hij een natuurlijk verschijnsel bij een volk, dat gedurende 350 jaar on der buitenlandse overheersing heeft geleefd. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Ab- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie in Was hington verklaard, dat hij, on danks de anti-Stalinistische cam pagne in de Sowjet-Unie, geen bewijzen heeft gezien van een wijziging in het Sowjet-stelsel, dat zelf het Stalinistische kwaad heeft voortgebracht. Dulles vreesde, dat de Sowjet- partijsecretaris, Chroesjtsjef, Sta- lins excessen alleen maar veroor deelde om in het Sowjet-blok de indruk te vestigen, dat de hui dige dictatuur goed is, omdat zij de oude dictatuur veroordeeld. Er zijn bemoedigende ontwik kelingen die wijzen op een groeiend verlangen in de Sowjet- Unie naar grotere vrijheid en een regering die meer rekening houdt met de wensen van het volk, doch „het kwaad dat Chroesjtsjef onthult en veroordeelt is niet al leen een gevolg van Stalins per soonlijkheid, maar ook van het stelsel dat een filosofie toepast die mensen beschouwt als werk tuigen van de staat, die gebruikt kunnen worden voor de verheer lijking van de staat." Wij hopen dat Chroesjtsjefs onthullingen het begin betekenen vaji een wijziging van de dicta tuur, aldus Dulles, maar wij vre zen dat dat niet de bedoeling van de Sowjet-leider is. Het kwaad van het opgelegde dictatoriale bewind in de Sowjet- Unie kan slechts öp één manier worden verholpen, zo voegde hij hieraan, n.l. door een regering die haar macht put uit de goedkeu ring van de bevolking. DULLES OVER NEUTRA LITEIT. Dulles heeft verder verklaard, dat er geen verschil bestaat tus- De 28-jarige mej. Van den Bo gaerde uit Eindhoven is maan dagavond levenloos aangetroffen in een badkuip van een aparte ment te Albert Plage, waar zij bij een arts uit Eindhoven, die te Knokke met vacantie was, als gouvernante in dienst was. Het onderzoek heeft geleid tot de conclusie dat zij is gestikt doordat gas aan de geyser ont snapte. De Nizam van Haiderabad is er door een Indiase jurist van beschuldigd, dat hij er in strijd met de wet een particuliere poli tiemacht op na houdt, ter sterkte van duizend man. Het is de tweede maal, dat deze advocaat, R. G. Keskar, een aan klacht tegen de 80-jarige Nizam, één van de rijkste mannen ter wereld, indient. Vorig jaar maakte het hoogge rechtshof van Haiderabad uit, dat een beschuldiging, dat de Ni zam „slavinnen" in zijn paleis zou houden, niet kon wordes on derzocht, omdat de Nizam als staatshoofd onschendbaar is. dulgani verklaarde voorts, dat Indonesië een beslissing van Den Haag afwacht over een voorstel om de betrekkingen met Neder land op een nieuwe basis te stel len. Nadat Soekarno op de perscon ferentie een overzicht had gege ven van de huidige situatie in Indonesië gaf hij het woord aan minister Ruslan Abdulgani voor het beantwoorden van vragen der journalisten. Hij deed dit, zoals hij zei, om dat hij een constitutioneel presi dent is en omdat nog niet bekend is, welke beslissing de komende wetgevende vergadering zal ne men over presidentiële bevoegd heden. Tijdèns de persconferentie over handigd, een Amerikaans cor respondent de tekst van een ver klaring, die h'i uit Stockholm had gekregen over het bestaan van vijf politieke concentratie kampen in Indonesië. Minister Ruslan Abdulgani las de verkla ring voor, waarbij president Soe karno in lachen uitbarstte, even als de Indonesische ambassadeur in Rome, Rasjid, die naast Soe karno onder de felle lampen van de televisie zat. Minister Ruslan Abdulgani zei, breed glimlachend: „Volslagen nonsens". Soekarno voegde daaraan toe! „Hoort U dat heren. Volslagen nonsens en schrijft U s.v.p. dat „de enige concentratiekampen zijn in het deel van Indonesië, Nieuw-Gui- nea, waar de Nederlanders nog steeds een militaire bezetting hebben. Dertig jaar geleden zou U Nederlandse concentratiekam pen in Nieuw-Guinea kunnen hebben aantreffen. Indien de commissie in Stock holm, waarover U spreekt, thans een onderzoek wil instellen, deel haar dan maar mede, dat zij zeer laat is." Op een vraag van'een Neder landse correspondent antwoordde minister .Ruslan Abdulgani nog dat Indonesië een nieuwe grond slag wenst in de betrekkingen met Nederland. Wij zullen de Ne derlanders niet langer enige voorrechten geven en het hangt thans van de Nederlanders zelf af, hoe de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zich zul len ontwikkelen. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Dmitri Sjepilof, zal na Egypte, Syrië"en Libanon ook Athene bezoeken. Dit laatste be zoek zal onofficieel zijn. De Sowjet-ambassadeur ie Athene heeft de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, van het voornemen van Sjepilof in kennis gesteld. Averoff ver klaarde, dat de Griekse regering, ,geen bezwaar" heeft tegen het bezoek. In Egypte zal het vertrek van de laatste Britse militairen uit de zone van het Suez-kanaal als 'n nationale feestdag worden ge- vierd. De militairen verlaten 19 uni Egypte. sen het standpunt van president Eisenhower en het zijne ten aan zien van de neutraliteit. De minister aarzelde meer dan gewoonlijk met zijn antwoord, toen journalisten hem vertelden, dat er veel verwarring is gerezen door afwijkende verklaringen van Eisenhower en hemzelf over de neutraliteit. De president verklaarde de vo rige week, dat, gezien de risico's die een land neemt als het een bondgenootschap aangaat, het hem niet verbaasde dat sommige landen de voorkeur geven aan neutraliteit. Dulles verklaarde zaterdag echter, dat neutraliteit „immo reel en kortzichtig" is, behalve in zeer bijzondere omstandig heden. Dulles wierp in zijn persconfe rentie slechts weinig licht op het verschil in deze verklaringen. Hij zei dat hij de vorige week donderdag lang met de president over deze kwestie had gesproken. Hij gaf de verzekering dat er geen enkel verschil van mening hierover tussen hem en de pre sident bestaat. Verder wilde de minister niets zeggen. Desgevraagd verklaarde Dul les, dat hij de neutraliteit van Zwitserland, dat zelfs geen lid van de Ver. Naties wil worden, niet kortzichtig of immoreel vindt. Hij wilde geen oordeel uit spreken over de neutraliteit van landen als India en Indonesië. De groep van Aziatische en Afrikaanse landen bij de Ver. Naties heeft dinsdag „definitief" besloten te vragen om een bij eenkomst van de Veiligheidsraad ter bespreking van het Algerijn se vraagstuk. Het verzoek zal echter aog niet worden ingediend. Eerst wil de groep nog andere regeringen de gelegenheid geven mede het ini tiatief te nemen. De voornaamste medewerker van president Eisenhower, Sher wood Adams, heeft dinsdag in 'n gesprek met leiders van de de mocratische en republikeinse fractie van de Senaat een verzoek van president Eisenhower over gebracht om de beknotting van zijn hulpprogram door het Huis van Afgevaardigden ongedaan te maken. De president had voor het pro gram voor hulp aan het buiten land in 't komende belastingjaar een bedrag van 4,9 miljard dol lar gevraagd, doch het Huis be sloot maandag dit bedrag met 1,1 miljard dollar te verminderen. Eisenhower heeft dinsdag in het ziekenhuis de kwestie met Adams besproken. Hij verklaarde, dat door de beknotting van de buitenlandse hulp de steun aan de NAVO geschaad wordt. De Senaat moet zich nog over het plan voor hulp aan het buiten land uitspreken. De Sowjet-minister van Defen sie, maarschalk Zjoekof, heeft mede namens zijn gezin presi dent Eisenhower telegrafisch zijn beste wensen voor een spoedig herstel doen toekomen. Bij de Chrysler-autofabrieken te Detroit hebben maandag 1100 arbeiders het werk neergelegd als protest tegen het ontslag van twee collega's, die eerder sta kingsbewegingen hadden georga niseerd. Tengevolge van de staking zijn 9420 in andere delen van de fa briek zonder werk gekomen. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is in 's-Gravenhage terugge keerd de 36-jarige Dick Smitn, die op zijn motor een tocht heeft gemaakt van 18.000 kilometer door Europa en Afrika. De heer Smith is op 28 maart vertrokken en heeft op zijn reis, die hem via België, Frankrijk, Spanje, Marokko, Mogador en Agadir naar Dakar heeft gevoerd, geen enkele vorm van motor-pech gehad. Zelfs heeft hij op een motor- rallye in Las Palmas de eerste prijs gewonnen. Om van Agadir in Dakar te ko men, heeft hij 13 dagen met het Franse vreemdelingen-legioen door de woestijn van de Sahara getrokken. De commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden die zich bezighoudt met anti- Amerikaanse activiteit heeft het Huis aanbevolen de negerzanger Paul Robeson te doen vervolgen wegens belediging. De commissie heeft de zanger dinsdag gehoord over zijn moei lijkheden bij het verkrijgen van een pas, als onderdeel van een onderzoek, dat wordt ingesteld naar het gebruik van Amerikaan se paspoorten door communisten en sympathiserenden. Er ontwikkelde zich 'n verhitte discussie tussen Robeson en een aantal leden van de commissie. De voorzitter onderbrak op zeker ogenblik een verklaring van Ro beson met de woorden dat de bij eenkomst werd verdaagd. Robeson zei later tot een ver slaggever: „Er was geen sprake van belediging. Ik heb elke vraag beantwoord. Ik verdedig mij al leen maar". Hij zei tegenover de commissie dat zijn strijd voor een pas een strijd voor vrijheid was vrij heid om te reizen, zijn brood te verdienen, te spreken en zich ar tistiek te uiten. Deze vrijheid was hem ontzegd wegens zijn mening over de bevrijding van koloniën, zijn verzet tegen de achterstelling van negers en zijn verlangen naar vrede met alle landen. Hij had uit nodigingen om op te treden in Engeland, Rusland, Australië, Zweden, Frankrijk en Israël. De bijeenkomst werd ver daagd nadat Robeson de com missie had toegescreeuwd: „u moest u schamen". De aanbeveling om tot vervol ging over te gaan, is niet ge grond op een bepaalde uitlating van Robeson, maar „op gedrag dat het verhoor belemmerde". Robeson is volgens een lid van de commissie de vragenstellers enkele malen in de rede geval len. De zanger prees herhaaldelijk de Sowjet-Unie. „In Rusland voelde ik me voor het eerst vol ledig mens", zei hij. Westelijke winden. Doordat de depressie, die maan dag veel regen bracht, naar Dene marken trok draaide de wind in ons land naar westelijke richtin gen. Met deze winden stroomde wel vochtige lucht ons land bin nen maar tot belangrijke regen val kwam het toch niet meer. En kele opklaringen brachten wat zon en daardoor op vele plaatsen hogere maximumtemperaturen. Inmiddels naderde over Engeland een front waarachter koude oce- aanlucht wordt aangevoerd met noordwestelijke winden. Dit front veroorzaakte in Engeland en noordwest-Frankrijk al regen, terwijl ook in het zuiden van ons land in de namiddag van dinsdag wat regen viel. Duitsland en De nemarken kregen eveneens nog plaatselijk intensieve regenval, deze echter van de depressie die nu verder Scandinavië binnen trekt. In Nederland staat ook van daag het weer geheel onder in vloed van de westelijke luchtstro mingen. Deze blijft echter lucht aanvoeren met voor de tijd van het jaar te lage maximumtempe raturen. Daarbij blijft een kans op wat regen bestaan. Het onbe stendige te koude weertype wordt dus nog gehandhaafd. Bij de stoomvaartmaatschappij „Nederland" te Amsterdam zijn moeilijkheden gerezen met het Indonesisch scheepspersoneel. In het begin van mei j.l. hadden en kele bedienden een vrachtschip van genoemde maatschappij zon der verlof verlaten. Daarop is ontslag van deze bedienden ge volgd. Het is naar aanleiding daarvan, dat het overige Indone sische bedieningspersoneel thans een actie is begonnen, die in een staking zou kunnen uitlopen. Zeker is dat geenszins, omdat thans tussen een vertegenwoor diger van 't hoge commissariaat van Indonesië, de actieleiding en de directie van de maatschappij „Nederland", besprekingen wor den gevoerd. De actie heeft vooreerst betrek king op de „Oranje" en de „Zui derkruis", die beide in de Am sterdamse haven liggen, en de „Sibajak", die gisteren naar Australië moest vertrekken. De maatschappij „Nederland" heeft (evenals de Kon. Rotter- damsche Lloyd) maatregelen ter voorziening in de personeelsbe zetting getroffen om de genoem de schepen in ieder geval op tijd te doen vertrekken. Zo staat vast, dat de „Oranje" vrijdag uit Am sterdam afvaart. De besprekingen van een ver tegenwoordiger van het Indone sische hoge commissariaat, laat stelijk met de actieleiding, heeft geen verandering opgeleverd in het standpunt van het Indonesi sche scheepspersoneel. Dit zal blijven weigeren aan boord te gaan zolang het ontslag van en kele collega's niet ongedaan wordt gemaakt. De directie van de Mij. „Neder land" vindt geen aanleiding op haar (ontslag) besluit terug te komen. Verwacht wordt dat de nu sta- kende ca 300 djonggos de kwestie zullen voorleggen aan de ter beoordeling van arbeids geschillen in Indonesië bestaande instantie. De mij. „Nederland" aldus herhaalde haar directie heeft maatregelen getroffen die de ongestoorde voortgang van het vaarplan waarborgen. De „Sibajak" zonder djong gos naar Australië ver trokken. Dinsdagnamiddag om kwart over zes is het m.s. „Sibajak van de Lloyd, onder commando van kapitein J. Roos uit Wasse naar, met ruim 900 emigranten uit Rotterdam zonder djonggos naar Australië vertrokken. De Lloyd had enkele tientallen hof meesters van andere schepen gecharterd en bovendien zijn er een 200-tal jonge vrijgezellen aan boord, die tegen betaling in Australisch geld bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. Men zal echter slechts enkele tientallen van hen behoeven in te zetten. Als gevolg van een staking van zuivelboeren uit protest tegen lage zomerprijzen hebben duizen den Partfzenaars het dinsdag zon der melk moeten stellen. De staking begon zondag, doch de voorraden van het weekeinde waren voor maandag nog vol doende. Dinsdagochtend werd in Parijs slechts circa 170.000 liter verse melk aangevoerd. De nor male aanvoer is 1.300.000 liter per dag. De autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat er voldoende voor raden zijn voor kinderen, zieken- I huizen, ouden van dagen en zie- 'ken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Te koud. Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG 14 JUNI. v.m. n.m. Breskens 5.57 6.21 Terneuzen 6.32 6.56 Hansweert 7.12 7.36 Walsoorden 7.22 7.46 ZON MAAN op onder op onder Juni. 14 4.21 21.03 11.35 15 4.21 21.04 12.52 0.14 16 4.21 21.04 14.07 0.35 17 4.21 21.05 15.21 0.57 18 4.21 21.05 16.32 1.20

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1