De onderdrukte opstand in Argentinië Het tienjarenplan voor de haven van Antwerpen Chroesjtsjefs rede tot het Adenauer ontvangt eredoctoraat Yale van HET WEER WEERBERICHT partijcongres De Nederlandse koe heeft de meeste melk Het vakonderwijs in Nederland en België HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verdere liberalisatie van de Duitse invoer uit de Verenigde Staten DINSDAG 12 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3788 KONINGIN ,WILHELMINA FONDS Trekking nationale loterij 1956 Prinses Beatrix met haar vroegere klasgenoten naar Rome OPLEIDING TOT POOLREIZIGER IN BELGIE Een vier jaar durende opleiding Vervallen Frans kasteel opgeblazen WOLKBREUK BOVEN HILVERSUM Straten werden riviertjes Verkeer werd volkomen ontwricht PROOST EISENHOWER Toestand blijft uitstekend PRINSES MARGARET IN ZWEDEN HET VACCIN-SALK Middel tegen de kinderverlamming Politietroepen doden opstandelingen in Zuid-Atjeh op onder op onder Juni. EISENHOWER VERWERPT SOWJET- UITNODIGING AAN STAFCHEFS Om vliegtuigshow in Moskou bij te wonen DE ANTI-FRANSE BOYCOT IN EGYPTE Uitgebreid tot Alexandrië fnnfcerlng bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Eedactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal, per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ci DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pes advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 'f\— iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Kort na zyn terugkeenn Bue nos Aires, zondagmiddag, heelt president Aramburu een radio £ede eehouden, waarin hij zei aat hS volk niet bang hoeft te zijn en dat de vrijheid overwonnen heeft De president verklaarde, dit de opstand slechts het werk van een kleine minderheid was geweest, en hij raadde het volk aan eens goed na te denken ov de toekomst van Argentinië. „In enkele uren tijds heelt er veel Argentijns bloed gevloeid, drch dit zal er wellicht toe bi - dragen dat het Argentijnse volk zich verenigt" aldus de president. Öok beloofde hij dat er te zijner tiid een grondwettelijke regering geïnstalleerd zal worden. President Aramburu verscheen na ziin rede, tezamen met schout bij-nacht Rojas, op het balkon Gistermiddag is te Amsterdam, ten overstaan van notaris dr. mr. K. L. Piccardt, de trekking gehou den van de nationale loterij 1956 ten bate van het Koningin Wilhel- xnina Fonds voor de kankerbe strijding. De eerste en tweede luxe automobiel (Ford Anglia) zijn gevallen op resp. no. 84894 en no. 226769. De derde prijs een scooter op no. 135413. Voorts zijn 350 prijzen uitgeloot ALS AFSCHEID VAN HAAR SCHOOLJAREN H.KJL Prinses Beatrix zal als afscheid van haar schooljaren binnenkort met haar vroegere klasgenoten van het Baams ly ceum een veertiendaags bezoek brengen aan Rome. Dit bezoek draagt uiteraard een privé karak- Naar „Le Soir" meldt zal te Brussel een zgn. „Pollarpool" worden opgericht, waar jonge Belgen en eventueel ook buiten- landers een vier jaar durende opleiding tot Poolreiziger en Pool exploiteur zullen kunnen volgen. Zij zullen van buitenlandse en Belgische Pooldeskundigen on- i derricht krijgen in o.a. electroni- ca, waarbij het werken met ro bots een belangrijke plaats zal innemen, geologie, hydrologie en geophysica. Deze „Pollarpool" bereidt ook een permanente vestiging van België in het Poolgebied voor. Deze opleiding is ook voor vrou wen opengesteld. Om de Pool reizigers ook lichamelijk voor te bereiden op de zware taak die hen wacht, zullen zij een training ondergaan, die ongeveer overeen komt met die welke de comman dotroepen en parachutisten vol gen. van een huis in het hart van de hoofdstad. Hij werd door een menigte van ongeveer 50.000 mensen toegejuicht. Het radiostation van Santa- Rosa had zich eerst overgegeven nadat 4 zware bommenwerpers een 50-tal bommen in de onmid dellijke nabijheid van het zend station hadden geworpen. Luitenant-kolonel Cogorno, die het muitende zevende regiment infanterie van La Plata aanvoer de, is in de stad Belgrano ge- arresteerd, dat is 150 km ten O van Buenos Aires. Hoewel de staat van beleg voortduurt, was de toestand zon dagavond in Buenos Aires weer normaal. Volgens militaire waar nemers is het duidelijk, dat de opstand geen enkele kans van slagen had, de opstandelingen konden niet rekenen op de steun van vloot of luchtmacht, en in het leger waren het slechts on derofficieren en jonge officieren die de opstand actief steunden. De leden van de vakbonden hiel den zich afzijdig, hoewel men een groot deel van de arbeiders in de industriewijken van Buenos Aires als een „Peronistische mas sa" beschouwt. Generaal Roberto Dalton, die vorige week van zijn post als stafchef van het leger werd ont heven, heeft de strijd tegen de opstandelingen geleid, omdat zijn opvolger, generaal Alonso, die op 5 juni als opperbevelhebber van het leger door generaal Zerda werd opgevolgd, streed aan de zijde der regeringstroepen. Ex-president Peron, die thans als balling in de stad Panama woont, wilde zondag geen com mentaar op de gebeurtenissen in Argentinië geven. Hij verklaar de slechts, dat hij de ontwikke ling nauwlettend volgde. De Argentijnse communisti niqué laten weten, dat het nood zakelijk is een regering te vor men, die steunt op een „brede de mocratische coalitie" ten einde nieuwe staatsgrepen te voorko men. Militairen en burgers van alle partijen dienen zich te ver enigen in een groot volksfront, zo menen de communisten. In geheel Argentinië hebben de politie en het leger arrestaties verricht. Volgens welingelichte kringen zouden ongeveer duizend personen zijn aangehouden, on der wie drie vrouwen die in de hoofdstad een betoging ten gunste van ex-president Peron op touw hadden gezet. HERSTELWERKZAAMHEDEN TE MACHTIG VOOR DE EIGENAAR Boven Hilversum ontlastte zich maandagmorgen een zeer zware en langdurige regenbui, die af en toe de omvang had van een kleine wolkbreuk. Het gevolg was dat het laag liggende centrum der ge meente, zoals steeds in dergelijke abnormale gevallen, in korte tijd onder water kwam te staan. De verkeerstunnels onder de spoor lijn stroomden vol en de straten in het centrum werden riviertjes. Ook de kelders liepen vol en de rioleringsputten begonnen water terug te geven in plaats van op >e nemen. Het verkeer, dat omstreeks kwart over twaalf zeer druk werd, werd volkomen ontwricht. Het duurde ruim een uur voordat de ernstige gevolgen van de re genval waren overwonnen. Het legen der tunnels zal echter meer tijd in beslag nemen. Met behulp van dynamiet is zondag -het -Chateau de la Don- nière te Marcay, nabij Poitiers, eens een van de fraaiste kaste len van West-Frankrijk, in een puinhoop herschapen. Het gebouw was zó vervallen, dat herstelwerkzaamheden ruim 300.000 gulden zouden hebben ge kost. De eigenaar, de 37-jarige René Villemiers, die dit bedrag niet kon opbrengen, had nog alle moeite gedaan om het kasteel aan weldadigheidsinstelingen te doen schenken, doch hij kon geen ge gadigde vinden. Aangezien het kasteel, bewoond of onbewoond, jaarlijks ettelijke duizenden guldens aan belasting kostte, besloot de eigenaar ten slotte het gebouw te laten slopen. if Zaterdag zijn de nieuwe Turk se perswetten voor het eerst in toepassing gebracht. Volgens krantenberichten zijn exemplaren van het Turkse blad „Halk" in omdat daarin beslag genomen ue Aige.inj..oc 'n spotprent voorkwam die on sche partij heeft in een commu- der de nieuwe bepalingen vait. Be Belgische minister-presi dent, zes andere ministers en een groot aantal andere autoriteiten hebben maandag in het raadhuis van Antwerpen de plechtige zit ting bijgewoond naar aanleiding van de indiening door de minis ter van Openbare Werken van het tienjarenplan voor uitbrei ding van de Antwerpse haven. Burgemeester Craeybeckx gaf als eerste spreker een terugblik op het verleden, op de bezorgd heid der laatste jaren voor de toekomst van de haven van Ant werpen, wier ligplaatsruimte te klein geworden was en waar een nijpend tekort aan industrie- gronden zich eveneens deed ge voelen. Hij dankte de regering voor het tienjarenplan dat in de vorm van een wet die noodzake lijke expansie vastlegt. De heer Lebon, schepen van de haven, wees er op dat Antwer pen niet zijn rechtmatig aandeel kreeg in de geweldige stijging van het na-oorlogse goederen verkeer. Hij onderstreepte dat de concurrenten Antwerpen als lijn- haven vlug inhalen en dat Ant werpen zijn eerste plaats als stukgoedhaven dreigt te verlie zen, ondanks de internationaal spreekwoordelijke vlugheid der goederenbehandeling te Antwer pen. Spreker wees op de noodza kelijkheid de uitrusting van de haven aan te passen aan de voort schrijdende mechanische speciali satie en op de dubbele betekenis Toen minister mr. J. M. L. Th. Cals te Delft in een ver-( kiezingsvergadering sprak, waren er verscheidene stu denten der Technische Hoge school in de zaal, die blijkbaar de kennismaking met de mi nister wilden vernieuwen. Twee studenten betraden het toneel en plantten een grote mandfles op de bestuurstafel. Daaruit schonken zij de mi nister en de bestuursleden elk een glas schuimend bier en spraken de wens uit, dat de verkiezingsstrijd geen droge boel zal blijken te zijn President Eisenhower heeft maandag gedurende tien2minu- ten staatszaken besproken met zijn assistent Sherman Adams. Zijn toestand blijft uitstekend. Prinses Margaret is maandag per vliegtuig in Zweden aangeko men. Op het vliegveld van Kopen hagen werd zij begroet door prins Bertil, de 43-jarige zoon van ko ning Gustaaf Adolf. Prinses Margaret werd verge eld door de hertog en de hertogin van Gloucester. Zij zal zich bij haar zuster, koningin Elizabeth en prins Philip voegen, die na een officieel bezoek van drie dagen nog enige dagen in Zweden blij ven. Zij zullen o.m. de Olympische ruiterspelen bijwonen. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gis teren in de universiteit van Yale, waar hij een eredoctoraat ont ving, verklaard, dat de nieuwe tactiek der Sowjet-Unie „gevaar lijker is dan de vroegere agres sieve gedragingen". De Sowjet- leiders trachten het vredesver- langen dat in ieder mens leeft, uit te buiten. Er zijn geen teke nen die erop wijzen, dat het loo chenen van het Stalinisme de aanvaarding betekent van de geestelijke beginselen welke de grondslag van de vrije wereld I zijn, aldus Adenauer, die eraan I toevoegde, dat handiger leiders thans met nieuwe en zekerder middelen en met minder offers ook de doelen van het bolsje wistische regiem de wereld overheersing door het communis me trachten te verwezenlijken. De Sowjets willen met hun theorie van vreedzame samenle ving slechts de eenheid van de vrije wereld verzwakken en hun eigen positie versterken. Wij heb ben nog geen belangrijke verbe teringen van de meest flagrante verschijningsvorm van Stalins imperialisme waargenomen, al dus de bondskanselier. Maandag is er van 's ochtends 7 uur tot 's avonds 7 uur, op verscheidene plaatsen in ons land meer dan 15 mm regen ge vallen. Volkel in Oost-Brabant meldde met 20 mm het maxi mum. In dezelfde periode vielen er in Den Helder enkele druppels terwijl ook Leeuwarden minder dan een halve mm aftapte. Deze neerslag en neerslagverschillen waren het gevolg van de aan wezigheid van een depressie bo- Ven ons land. Aan de Zuidzijde van dit lagedrukgebied voerden Z.W. winden zeer vochtige lucht met mist, laaghangende bewol king, regen en motregen het land binnen, terwijl in het uiterste N. van het land N.O. winden belang rijk drogere lucht aanvoerden. Daar werd dan ook de hoogste maxima, rond 18 graden gemeld. In het Z. kwam het kwik niet hoger dan 12 k 13 graden. De depressie boven ons land trok maandagavond naar het Z.W. Dit ging echter uitermate langzaam. Ook dinsdag bevindt ons land zich nagenoeg geheel in de invloedsfeer van dit druk- systeem. In het weertype komt dan ook nog niet zo heel veel ver andering. Enkele opklaringen zijn mogelijk maar er zal plaatse lijk toch nog ook nog regen val len. De temperatuur kan met een wind uit zuidelijke richtin gen iets hoger worden dan maan dag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch- tend tot dinsdagavond. Nog te koud. Zwaarbewolkt met op de mees te plaatsen nog enige regen of motregen. Plaatselijk mist en ver spreide opklaringen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en zuidoost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Hij verklaarde, dat het Westen zijn waakzaamheid niet moet verslappen, maar dat voortdu rend naar aanwijzingen van een ware verandering van geestesge steldheid en een ware bereidheid der communistische landen om met het Westen tot overeenstem ming te komen, moet worden uit gezien. Dr. Adenauer zei voorts, dat de Sowjet-leiders weigeren werke lijke concessies te doen ten aan zien van de kwestie der Duitse hereniging. „In feite stelt Chroesjtsjef (secretaris der Russische commu nistische partij) zich meedogen loos tegenover premier Mollet van Frankrijk en diens minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, toen hij verklaarde, dat hij lie ver 17 miljoen Duitsers aan zijn zijde wilde zien dan een her enigd neutraal Duitsland. Kunt U zich een nadrukkelijker uit spraak ten gunste van bruut ge weld voorstellen?" De bondskanselier verklaarde, dat de eenheid van het Westen in de laatste tijd onloochenbaar is verzwakt en dat er „duidelijke aanwijzingen zijn van een gebrek aan coördinatie van de buiten landse politiek der Westelijke landen". De Noordatlantische verdragsorganisatie verder ontwikkeld zou echter het ge schikte instrument zijn om te verhinderen, dat de Sowjet-Unie voordeel trekt uit de zwakheid van het Westen. Hat Amerikaanse yaccin-Salk (tegen kinderverlamming) blijkt volledige immuniteit te verschaf fen in 99,98 procent van de geval len waarin drie inentingen gege ven worden, zo heeft het Ame rikaanse medische genootschap, de A.M.A. maandag bekendge- maakt. Het hoofd van de Amerikaanse gezondheidsdienst, Schelle, ver klaarde maandag op de opening van de jaarvergadering der A.M.A. dat de medische weten schap nu ontwijfelbaar een vac cin bezit, dat het zorgvuldigste onderzoek betreffende veiligheid en doelmatigheid doorstaat. Dr. Jonas Salk, de ontdekker van het vaccin, deelde mede, dat bij een proef met 4382 schoolkin deren in Pittsburg, die driemaal ingeënt werden, gebleken is dat in slechts één geval geen volle die bescherming tegen de kinder verlamming was verkregen. „II Quotidiano", het blad van de Italiaanse katholieke actie, heeft verklaard in het bezit te zijn van een fotocopie van de rede die Chroesjtsjef tot 't partij congres gehouden heeft en waar in hij Stalin openlijk veroordeelde. Uit deze copie zou gebleken zijn dat de tekst die vorige week is gepubliceerd, niet volledig is. Zo zouden o.a. regels wegge laten zijn die betrekking hadden Speciale politietroepen hebben een „groot aantal" opstandelin gen van de Darul Islam gedood bij een onverwachtse aanval op een schuilplaats in Zuid-Atjeh, al dus heeft het hoofdkwartier van politie maandag medegedeeld De politietroepen omsingelden honderden opstandelingen in het district Tjalang en openden het vuur, waardoor voel opstandGliii" gen werden gedood en anderen in paniek vluchtten. Uit gegevens, gepubliceerd door de voedsel- en landbouworgani satie der Ver. Naties (F.A.O.), blijkt, dat in 1954, het laatste jaar waarover volledige statistie ken beschikbaar zijn, de melk- opbrengst per koe in Nederland groter was dan in welk ander land ook. De opbrengst bedroeg gemiddeld 3890 kilogram per koe per jaar. Na Nederland kwamen België met 3760 kilogram en Is raël met eveneens 3760 kg. Naar voorts in het dezer dagen gepubliceerde jaarboek van voed sel- en landbouwstatistieken der F.A.O. wordt medegedeeld, zijn tarwe en rijst nog steeds de voor naamste landbouwgewassen. De wereldproduktie van tarwe be- droeg in 1954 151,5 miljoen me trieke ton en die van rijst 162,2 miljoen ton. Daarna kwamen mais (137,3 miljoen ton), millet en sorghum (59,2 miljoen ton), gerst (55,8 miljoen ton), haver (49,4 miljoen ton) en rogge (20,1 mil joen ton). Het aantal tractors, dat in de landbouw wordt gebruikt, neemt met bijna een half miljoen per jaar toe. Einde 1954 waren er over de gehele wereld met uit* zondering van de Sowjet-Unie in totaal 7.100.000. Deze ontwikke ling gaat gepaard met een daling van het aantal paarden en muil ezels. Vóór de tweede wereld oorlog waren er nog 74,7 miljoen paarden, maar in 1953/54 was de paardenstapel gedaald tot 59,1 miljoen. Het aantal muilezels daalde van 18,4 tot 15,6 miljoen. Opmerkelijk is, dat het aantal kamelen toeneemt. In 1953/54 waren er in Azië en Afrika 9,7 miljoen kamelen of 24 procent meer dan vóór de oorlog. WOENSDAG 13JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.05 5.40 6.20 6.30 n.m. 5.26 6.01 6.41 651 ZON MAAN 12 4.22 21.02 8.52 23.29 13 4.22 21.03 10.15 23.53 14 4.21 21.03 11.35 15 4.21 21.04 12.52 0.14 16 4.21 21.04 14.07 0.35 17 4.21 21.05 15.21 0.57 18 4.21 21.05 16.32 1.20 Het tot stand brengen van nau were betrekkingen tussen België en Nederland op het gebied van het nijverheidsonderwijs is het doel geweest van een congres, dat op vrijdag en zaterdag jl. te Gent is gehouden. Een 100-tal directeuren en di rectrices van Nederlandse nijver heidsscholen en vertegenwoordi gers uit het Belgische nijver heids- en vakonderwijs hebben hier een bespreking gehouden en van gedachten gewisseld over het nijverheidsonderwijs. De voorzitter van de vereniging van directeuren van nijverheids scholen in Nederland, de heer J- H. L. van Kimmenaede, zeide in een rede, dat het onderwijs de jeugd ontvankelijk dient te ma ken voor samenwerking in het belang van de wereldvrede. Uit- op het leven van „bourgois na tionalisme" in andere landen, en op Chroesjtsjefs instemming met het uitroeien van de „kulaks" (kleine landeigenaren). Het iblad zegt de tekst gekregen te hebben van een persagentschap in Rome dat zich toelegt op het verzamelen van nieuws uit com munistische landen, het „Agenzia Continentale". De directeur van dit agent schap verklaarde, dat hij een foto copie van de volledige tekst van Chroesjtsjefs rede uit Praag had ontvangen, twee dagen voordat het „State Department" zijn ver sie bekend maakte. In deze versie zouden o-in. de volgende passages zijn weggela ten: „Wij moeten met geduld en met Leninistische volharding ijveren voor het versterken van het so cialistische geweten en het elimi neren van bourgeois-nationalis- me in andere landen. Wij zijn niet van plan, de weg van onze partij en van onze zuster-partijen, welke leidt naar de definitieve en uni versele overwinning van het so cialisme, te verlaten". Ook de volgende uitlating van Chroesjtsjef zou in de Ameri kaanse versie ontbreken: „Hij (Stalin) was jarenlang niet in staat iets ten aanzien van India te doen. In deze tijd was het echter duidelijk, dat het ver krijgen van onafhankelijkheid en de vorming van een progressieve regering een belangrijke factor zouden hebben kunnen beteke nen, waardoor de mogelijkheden om de overgang (van India) naar het socialistische kamp te ver snellen aanzienlijk hadden kun nen worden verbeterd". van de industrieterreinen die de havenbedrijvigheid stabiliteit waarborgt en de werkloosheid voorkomt. Namens de regering kondigde de eerste minister vervolgens of ficieel de wijziging aan van de buitengewone begroting 1956 ter financiering voor het eerste jaar van het plan dat nog deze week door de minister van Openbare Werken bij de senaat zal worden ingediend. De eerste minister stippelde het programma der werken en de financieringsmoda liteiten uit. Eerst komt het vijfde havendok aan de beurt waarvan de bouw in 1958 moet voltooid zijn. Geleidelijk volgen dan de uitbreiding van het laadbruggen- bedrijf, de bouw van het zesde havendok en de verwezenlijking in twee fazen van het nieuwe noordelijk zeekanaal dat als de eerste stap op Belgisch grondge bied naar de aanleg van het Moerdijkkanaal mag beschouwd worden en waar belangrijke nieuwe mogelijkheden voor de vestiging van industrieën zullen bestaan. Eerste minister Van Acker leg de er de nadruk op dat het plan waarmee een uitgave van 4,2 mil jard frank is gemoeid, waarvan de staat 3,5 miljard frank voor zijn rekening neemt, binnen de gestelde tijd dient afgewerkt te worden en dat de regering er naar zal streven in het kader en het tijdsbestek van de verwezen lijking ook de oplossing voor de Rijnverbinding te verkrijgen. Het hoofd van de regering sprak eveneens over de regeringspoli- tiek tot verbetering van de toe gangswegen tot de haven en tot uitbreiding van de nationale koopvaardijvloot. Hij verwees naar de kredieten aan de natio nale scheepsbouw verleend en voor aankoop van tweedehands schepen in het buitenland. Hij gaf als zijn mening te kennen dat dank zij deze inspanning de ver dubbeling van de Belgische koop vaardijvloot eerlang tegemoet ge zien mag worden. if De Engelse boer Robert Bai ley te Leek in Staffordshire is zondag gered door zijn koeien, toen een stier hem aanviel. Toen Bailey door het weiland liep, viel de stier hem van achteren aan. De 40 koeien die in het grasland graasden, vormden snel een kring om de boer en leidden de aandacht van de woedende stier af, zodat Baily kon ontsnappen. Hij is met een paar gebroken rib ben in het ziekenhuis opgenomen President Eisenhower heeft maandag een niet-officiële Sow- jet-uitnodiging aan alle Ameri kaanse stafchefs om de vliegtuig- schouw op 24 juni, de dag van de Sowjetluchtmacht in Moskou bij te wonen, verworpen. De stafchef van de Amerikaan se luchtmacht, generaal Nathan Twining, heeft reeds een officiële Sowjet-uitnodiging om de schouw bij te wonen, aanvaard. Eisenhower meende dat het „niet-praktisch" zou zijn als be halve generaal Twining ook de andere stafchefs de vliegtuig- schouw zouden bijwonen. President Eisenhower nam dit besluit maandag op een bespre king met zijn eerste assistent, Sherman Adams, in het Walter- Reed-ziekenhuis in Washington, waar hij herstellende is van de operatie van zaterdag. De president liet evenwei de mogelijkheid open dat later enige stafchefs naar de Sowjet-Unie gaan, mits zij voldoende tijd krij gen om buiten Moskou de „din gen die van speciaal belang zijn voor hun eigen wapens", te be zichtigen. De niet-officiële uitnodiging aan alle Amerikaanse stafchefs was vrijdag, de dag dat Eisen hower in het ziekenhuis werd opgenomen, overgebracht door een functionaris van de Sowjet- ambassade aan het defensie hoofdkwartier in Washington. wisseling van ideeën is hiervoor van het grootste belang. De rector van het Europa col lege te Brugge, prof. dr. H. Brug mans, legde in zijn rede over „de vorming van internationale sa menwerking en de plaats die het nijverheidsonderwijs hierbij in neemt", eveneens de nadruk op het belang van de opvoeding van de jeugd tot wereldburger voor de Europese integratie. In ale leervakken moet deze integratie tot uiting kunnen komen, aldus professor Brugmans. Tot slot van de bijeenkomst is zowel van Belgische als van Ne derlandse zijde een motie aange nomen, waarin tot uiting werd gebracht, dat voor de toekomst internationale samenwerking voor het nijverheidsonderwijs wenselijk is en meer speciaal een nauwer contact dient te worden gelegd tussen Nederland en Bel gië. De boycot van Franse schepen, die havenarbeiders en kruiers vrijdag in Port Said zijn begon nen uit protest tegen de Franse politiek in Algerië, is maandag uitgebreid tot Alexandrië. Daardoor ondervond het Franse passagiersschip „La Marseillaise" maandag vertraging bij de aan komst in Alexandrië. De beman ningsleden moesten de bagage van de passagiers aan wal bren gen. In Franse rederskringen acht men het incident „zeer ernstig". Het schip zou in Alexandrië een lading Egyptische katoen, be stemd voor Frankrijk, moeten in nemen. West-Duitsland heeft een aan zienlijke uitbreiding van de libe ralisatie van zijn invoer uit de herenigde Staten aangekondigd, waarmede de Duitse markt be langrijk dichter bij de volledige convertibiliteit wordt gebracht. Nog voor het einde van deze maand is de publikatie van de tgoederen, waarmede de vrije lijst wordt uitgebreid, te verwachten. Het gedeelte van de invoer uit de Verenigde Saten, dat vrij van kwantitatieve beperkingen is, zal hierdoor worden verhoogd van 68 tot 93 pet. Wanneer de nieuwe liberalisatielijst van kracht zal zijn geworden, zal de handel van West-Duitsland met de Verenig de Staten vrijer zijn dan die met de landen der O. E. E. S., die slechts voor 91 pet. is geliberali seerd. De uitbreiding van de li beralisatie geldt overigens niet alleen voor de invoer uit de Ver enigde Staten, maar ook voor die uit Canada, 15 landen van Latijns- Amerika, Liberia en de Philippij- nen. De uitbreiding heeft be trekking op ongeveer 600 agra rische en industriële produkten. De maatregel maakt, naar ver luidt, deel uit van het regerings programma tot bestrijding van de inflatie. Door de invoer van goederen te bevorderen hoopt de regering een groter aanbod op de Duitse markt te bereiken en daardoor prijsstijgingen tegen te gaan. if Uit economische overwegin gen heeft de Egyptische regering langere reizen naar Europa om andere dan bijzondere gezond heidsredenen verboden. Vorig jaar hebben Egyptische toeris ten die voornamelijk naar Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Griekenland trok ken, circa 60 miljoen gulden In het buitenland besteed.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1