Eisenhowers operatie geslaagd r Opstand in Argentinië onderdrukt Rede van Dulles Boelganins brief aan Eisenhower HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Toestand zeer bevredigend Readies en commentaar op Eisenhowers ziekte MAANDAG 11 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3787 De operatie, die zaterdag ochtend op president Eisen hower is uitgevoerd, is ge slaagd". De woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, deelde mee, dat de operatie met succes is bekroond en dat de president in uitstekende conditie de operatiezaal heeft verlaten. De operatie duurde van 7.59 tot 9.52 uur Nederland se tijd. Hagerty noemde de toestand van de patiënt „zeer bevredigend". satans „rabert" De overval op de Roemeense legatie te Bern Het Brits Koninklijk bezoek aan Stockholm Harriman democratisch kandidaat Hevige storm in Australië Sowjet-Unie voornemens om haar strijdkrachten met 1.200.000 man te beknotten Ook ouderdomsuitker ing omhoog als de lonen stijgen Activiteit tussen de beide China's Amerikaans straalvliegtuig neergestort De immigratie in Canada Het h uwelijksgeschenk van Monaco aan prinsesGracta fTat'kering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Tot de operatie was besloten op 'n nachtelijke vergadering, waar aan 13 artsen deelnamen. Gesproken werd van een „on derzoekingsoperatie," die nodig werd geacht om de oorzaak van een verstopping aan het einde van de dunne darm op te sporen en weg te nemen. Ongeveer 25 uur te voren was de 65-jarige president ziek geworden. Met nadruk verklaarden de dok toren, dat deze ziekte niets te maken heeft met de hartaanval, die de president op 24 september van het vorige jaar trof. De operatie werd uitgevoerd in het Walter Reed legerhospitaal te Washington, waar de patiënt vrijdagmiddag was opgenomen. Eisenhowers echtgenote, zijn zoon, majoor John Eisenhower, en een broer van de president, dr Milton Eisenhower, bevonden zich in het hospitaal. Vice-president Nixon werd tele fonisch op de hoogte gebracht van het welslagen van de opera tie. In een bulletin, dat om 11 uur werd uitgegeven, werd gezegd, dat de president geopereerd is met het oog op een „ingewands verstopping tengevolge van ileï- tus, een niet-kwaadaardige ziek te."' Gedurende de operatie had het hart van de patiënt normaal ge functioneerd. Zijn toestand „blijft zeer bevredigend," aldus het com muniqué. Zondag bewoog een depressie- gebied over Noord-Duitsland naar het westen. Aan de noordzijde transporteerden noordoostelijke winden warme lucht over Dene marken naar het noorden van ons land, waar in Groningen maxi mum-temperaturen van 25 gra den voorkwamen. Zondagmiddag ontwikkelden zich in de noordelijke provincies onweersbuien, die plaatselijk van hagel vergezeld gingen. Neerslag hoeveelheden van 18 en 14 milli meter werden gemeld uit Witte- veen resp. Ramspol. In onze zui delijke provincies handhaafde de koude lucht zich. Op het vliegveld Zuid-Limburg liep de temperatuur niet hoger dan 12 graden op. Er kwam daar langdurige lichte regenval voor. Aangezien de koude lucht bo ven Duitsland terrein won is het waarschijnlijk dat ook bij ons de warme lucht aan de verliezende hand is. In de noordelijke provin cies zullen de temperaturen he den wat lager blijven. De kans op buien, hier en daar met onweer, blijft vrij groot. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Onbestendig. Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen- of onweersbuien. In het noorden van het land in de middag min der warm. In het zuiden van het land ongeveer dezelfde tempera turen. Overwegend matige veran derlijke wind. DINSDAG 12 JUNI v.m. n.m. Breskens 4.12 4.30 Terneuzen 4.47 5.05 Hansweert 5.27 5.45 Walsoorden 5.37 5.55 MAAN ZON op onder op onder Juni 12 4.22 21.02 8.52 23.29 13 4.22 21.03 10.15 23.53 14 4.21 21.03 11.35 15 4.21 21.04 12.52 0.14 16 4.21 21.04 14.07 0.35 17 4.21 21.05 15.21 0.57 18 4.21 21.05 16.32 1.20 Voor de anesthesie is ether ge bruikt. De operatie werd uitge voerd door vier chirurgen, bijge staan door verscheidene andere doktoren, onder wie „bij wijze van voorzorgsmaatregel" de hart specialist dr. Paul Dudley White uit Boston, en een twintigtal ver pleegsters en verplegers. Gedurende de operatie kwam de lijfarts van de president van de president, dr. Snyder, telkens verslag uitbrengen aan de naaste verwanten van de patiënt, die in een aangrenzende kamer wacht ten. Om 9.11 uur werd de president naar zijn kamer teruggebracht. De mededeling, dat de president zou worden geopereerd, kwam als een grote verrassing, daar koft vóór middernacht (Ameri kaanse tijd) was gezegd, dat er geen aanwijzing was, dat een on middellijk ingrijpen noodzakelijk was. Door de jongste ontwikkeling wordt het in brede kring betwij feld of Eisenhower aan de ko mende presidentsverkiezingen zal kunnen deelnemen. De behandelende geneesheren hebben zaterdag negen uur na de spoedoperatie verklaard, dat president Eisenhowers toe stand uitstekend is. Als alles goed gaat zal de president binnen vier tot zes weken zijn werk zaamheden volledig kunnen her vatten. Vandaag of morgen zal de pre sident reeds leden van de rege ring en van zijn staf kunnen ont vangen. Generaal-majoor Leo nard Heaton, die de operatie ver richtte, verklaarde, dat voorzover het de huidige ziekte van de pre sident betreft, er geen reden is waarom Eisenhower niet in staat zou zijn zich herkiesbaar te stel len. In de officiële verklaring werd voorts gezegd, dat de dokters die de operatie verrichtten, het er over eens zijn dat er geen ver stand van zijn hart en dat er ziekte van de president en de toe- stantd van zijn hart en dat er geen sporen van kanker gevon den zijn. Generaal Heaton schetste za terdag voor de televisie op een schoolbord hoe de operatie ver richt is. Hij zei dat tot de opera tie besloten was nadat de artsen twaalf uur lang geprobeerd had den de stoornis te verlichten door een buis die van Eisenho wers neus naar zijn maag leidde. De president wordt de eerste dagen na de operatie gevoed met glucose en water, dat in zijn bloedsomloop wordt gebracht. Dr Heaton verklaarde, dat hij de ope ratie, waarbij een omweg langs de geblokkeerde ileumbuis moge lijk wordt gemaakt door een sne de van circa vier cm lengte, reeds vele malen had verricht. De operatie zal geen blijvend verlies van het spijsverterings vermogen tot gevolg hebbenj Vice-president Nixon verklaar de zaterdag dat niet besproken is of anderen een gedeelte van Eisenhowers normale werkzaam heden moeten overnemen, zoals ook in september na de hartaan val, gebeurd was. De omstandig heden zijn nu geheel anders, zo zei hij. De toestand van president Eisenhower blijft „uitstekend". Dit is zondag door James Hager ty, perschef van het Witte Huis, meegedeeld. In een bulletin van de behande lende geneesheren is verklaard, dat de president in de nacht van zaterdag op zondag redelijk goed had geslapen. Er zullen dagelijks drie bulletins worden uitgege ven. Dr Paul Dudley Whitë, de hart specialist die de president het vo rig jaar na zijn hartaanval heeft behandeld, vertrok zondag weer naar huis. Hij was naar de presi- sident ontboden, omdat men op alles voorbereid wilde zijn. In de Amerikaanse kerken is zondag gebeden voor een spoedig herstel van de president. In een tweede medisch bulletin wordt meegedeeld, dat de presi dent van zijn (bed naar een arm stoel is gelopen, gesteund door twee ziekenbroeders. De afstand was 4 li meter. De president deed vervolgens in de stoel ademha lingsoefeningen. Hij bleef onge veer tien minuten in de armstoel en liep vervolgens, opnieuw on dersteund, naar zijn bed terug. Nu de berichten over de toe stand van de president gunstig blijven, wordt de Amerikaanse verkiezingscampagne met volle hevigheid hervat. De republikeinen leggen er de nadruk op dat volgens de dokters Eisenhower in staat zal zijn zich herkiesbaar te stellen. De democraten daarentegen ge bruiken Eisenhowers ziekte als een belangrijk punt in hun propa ganda. Zij zeggen dat hij niet in staat geacht kan worden om de last van het presidentschap te dragen. Het ligt niet in de verwachting dat de president zich voorlopig uit zal laten over zijn al of niet herkiesbaar zijn. Hij zal hierover eerst met zijn staf en zijn politie ke adviseurs moeten spreken. Men gelooft dat vice-president Nixon de plaats van Eisenhower zal innemen op de conferentie van de presidenten der landen van Noord-, Midden- en Zuid- Amerika. Deze conferentie wordt eind juni in Panama gehouden. De leiders van de Sowjet-Unie hebben president Eisenhower een spoedig herstel toegewenst. Het telegram was ondertekend: Worosjilof, Boelganin, Chroesjts- jef. De Oostduitse radio heeft za terdag Eisenhower „oprecht een volledig herstel" toegewenst. Paus Pius XII heeft president Eisenhower zijn beste wensen voor een spoedig herstel gezon den. Ook koningin Elizabeth van Engeland, die op het ogenblik in Stockholm is, zond haar beste wensen Eisenhowers ziekte heeft in de Ver. Staten grote verslagenheid gewekt. Een onderwerp voor specula ties is het feit, dat juist vrijdag Eisenhowers broer, dr. Milton Eisenhower, afgetreden is als president van de universiteit van Pensylvania. Dr. Eisenhower verklaarde dat zijn aftreden slechts persoonlijke redenen heeft en dat hij zijn be sluit reeds een maand geleden had genomen en dat het geen en kele strekking heeft op de ziekte van zijn broer. Vele Amerikanen geloven echter dat, indien presi dent Eisenhower zich om ge zondheidsredenen zou moeten te rugtrekken zijn broer een rol in de politiek van de republikeinse partij zou kunnen gaan spelen, omdat de naam „Eisenhower" nu eenmaal een grote trekkracht heeft verworven. Alle Franse bladen, van uiterst rechts tot de communistische Op een proces in Sofia, de Bul gaarse hoofdstad, tegen 106 voor malige ambtenaren van staatsbe drijven voor handel in vlees, zijn vier beklaagden wegens verduis tering van grote sommen gelds ter dood veroordeeld. Zij zullen worden gefusilleerd. De andere beklaagden kregen gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot twintig jaar. Het proces heeft een maand ge duurd. ét kapper nat Woportocochtf markt [6 brouwerijstraat 9 terneuzen i ook voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". De secretaris-generaal van het „Nationaal centrum van vrije Roemenen," Stefan Racoceanu, heeft te Parijs aan journalisten gezegd, dat de in 1955 door Roe meense bannelingen op de Roe meense legatie te Bern gedane overval geleid heeft tot de ont dekking van honderden documen ten over Sowjet-Russische spio nage in Europa. Heden zullen vier Roemeense bannelingen te Bern terecht staan in verband met die overval, die in februari vorig jaar geschiedde en waarbij deze de legatie een dag lang bezet hielden. Een chauffeur van de legatie is na de overval overleden. Volgens Racoceanu kwamen door de overval de namen van 6 Sowjet-Russische spionnen van Zwitsersche nationaliteit in Zwit serland aan het licht: voorts werd een radiozender in de legatie ont dekt en 2 bankrekeningen in Lu- zern, die gebruikt werden om „communistische agenten" in Ita lië, Frankrijk en Zwitserland te betalen. De New Yorkse radio heeft za terdagavond een bericht uit Bue nos Aires uitgezonden, waarin melding werd gemaakt van een opstand in Argentinië. Onder-officieren van het Argen tijnse leger zouden het legerarse- naal in het centrum van Buenos Aires, de hoofdstad, bezet heb ben. Ook zouden de rebellen zich meester hebben gemaakt van het regeringshoofdkwartier te Santa Rosa, de hoofdstad van de provin cie Pampa in het zuiden van Mid den-Ar gentinië. Het gevecht begon toen militai ren van het derde regiment infan terie zaterdagavond het depót aanvielen. De vele mensen, die zich bij het uitgaan van bioscopen en thea ters op straat bevonden, vlucht ten in paniek toen machinegewe ren Ibegonnen te ratelen. Een nog niet geïdentificeerd ra diostation heeft een proclamatie omgeroepen, waarin directe ver kiezingen en vrijlating van alle politieke gevangenen werd ge ëist. Nader werd gemeld, dat de technische school van het leger tegen de regering-Aramburu In opstand is gekomen. De clandestiene radio verklaar de namens de „nationale herwin ningsbeweging", dat gestreden wordt voor: Onmiddellijke vrijlating van alle politieke- en vakbondsleiders, teruggave van de vakbondsorga nisaties aan de arbeiders, alge mene verkiezingen binnen 180 dagen, zonder uitsluiting van welke partij dan ook, maatrege len ter bestrijding van de grote prijsstijgingen. „Humanité" gaven het nieuws van Eisenhowers ziekte met gro te koppen op de voorpagina. Bij de Britse bladen, die alle een hoofdplaats aan het nieuws van Eisenhowers ziekte gaven, zegt de „Manchester Guardian" dat als deze herkozen wordt, een golf van onrust over de we reld zal gaan iedere keer dat hij ziek wordt. De linkse „Daily Mir ror" besteedt een gehele voorpa gina aan een hoofdartikel waar in gezegd wordt dat Eisenhower „in zijn eigen belang en in dat van het Westen, „zich niet her kiesbaar moet stellen". Golfslag ontstaan door snel va rende escorteschepen van het Britse koninklijke jacht „Britan nia", waarmee koningin Eliza beth en prins Philip vrijdag voor eerr officieel bezoek aan Stock holm zijn aangekomen, heeft een schade van circa 68.000 gulden toegebracht aan boten en strand huisjes in de archipel van Stock holm. De meeste schade werd veroor zaakt door een torpedobootjager die zeer snel had gevaren om ver traging als gevolg van mist in te halen, zo heeft een Zweedse func tionaris zaterdag bekendge maakt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft een rede gehouden op een universiteitshijeenkomst te Ames in Iowa. Hij zei hierin o.m„ dat in de Sowjet-Unie mis schien een nieuwe dag zou aan breken die zou afzien van expan sionistische doelen. Dulles zei verder, dat de Ver enigde Staten het verstandig ach ten om Zuid-Slavië te helpen zo lang dit besloten blijft werkelijke onafhankelijkheid te bewaren. Dulles wijdde een groot deel van zijn rede aan wat hij noemde de „vredes-verzekeringspolitiek" van de Verenigde Staten, bestaan de uit het handhaven van af schrikkende kracht in een wereld systeem van bondgenootschappen en uit het helpen van bevriende volkeren. De noodzaak om strijd krachten op de been te houden die eventueel tot vergelding zou den kunnen overgaan maakte de ze politiek zo duur. Dulles zei met nadruk, dat Eisenhowers program wederzijd se beveiliging waarop het con gres een miljard dollar wil bezui nigen geen „weggeef" pro gram was, waarbij de Amerika nen alleen maar werden belast om buitenlanders te helpen. Zo lang het gevaar bleef voortduren, moest deze vredesverzekeringspo- litiek voortgezet worden. De Sowjets sparen geen kosten, aldus, Dulles, om te pogen om in militaire toebereidheid voor bij te streven. Zij geven militaire hulp aan communistisch China en Oosteuropese landen ten bedrage van miljarden dollars en bieden vrije landen credieten aan voor economische en militaire goede ren. Reeds zijn overeenkomsten voor kredieten tot een totaal van bijna 500 miljoen dollar gesloten. Averell Harriman, gouverneur van New York, heeft zaterdag medegedeeld zich namens de de mocratische piürtij kandidaat te zullen stellen voor het president schap der Verenigde Staten. Harriman, die zichzelf tevoren als „niet-actief kandidaat" had beschreven, deelde dit mede op een bijeenkomst van werkers in de hoedenindustrie. Hij gooide 'n oude grijze hoed hoog in de lucht en zei: „Ik wil u vertellen, dat de ze hoed nu in de arena ligt". Harriman, een beschermeling van oud-president Roosevelt, is multi-miljonair. Men gelooft dat oud-president Truman hem steunt, hetgeen van groot belang kan zijn op de demokratische conventie. David Dubinsky, een belang rijke arbeidsleider, had vrijdag Harriman opgeroepen zich terug te trekken, nu Stevenson de voor verkiezingen in Californië heeft gewonnen. Volgens Dubinsky is Stevenson verreweg de sterkste demokratische kandidaat. De Sowjets leggen jaarlijks onge veer 'n dergelijk bedrag aan pro paganda in het buitenland ten koste. Dit alles maakt het meer dan ooit noodzakelijk dat de V. S. het economisch gedeelte van hun program voor wederzijdse beveili ging voortzetten en misschien verruimen, aldus Dulles. Dulles veroordeelde de neutra liteit. In de afgelopen 10 jaar, zc zei hij, hebben de Ver. Staten met 42 landen verdragen gesloten waarbij het beginsel van neutra liteit, die voorgeeft dat een land het beste de eigen veiligheid kan dienen door onverschillig te staan tegenover het lot van an dere, verworpen wordt. Deze neutraliteitsopvatting raakt meer en meer verouderd. Zij is, behalve onder zeer uitzonderlijke omstandigheden, immoreel en kortzichtig. De vrije wereld is heden ten da ge krachtiger en de vrede zeker der doordat zoveel vrije landen De leider van de opstand, gene raal Tanco, wordt bijgestaan door generaal Valle. Zowel gene raal Tanco als generaal Valle staan bekend als fanatieke 'Pero nisten. Zij zijn sedert een maand voortvluchtig, nadat de regering van president Aramlburu een ar restatiebevel tegen hen had uitge vaardigd. Generaal Pédro Aramburu is in november van het vorige jaar president geworden, nadat Eduar- do Lonardi was afgetreden. Deze had zeven weken tevoren de op stand aangevoerd, die leidde tot omverwerping van het regiem van Peron, dat 13 jaar heeft ge duurd. Aramburu beloofde, dat „te ge legener tijd" verkiezingen zouden worden gehouden. In het begin van dit jaar zei hij, dat „boven menselijke" pogingen werden ge daan om het morele en financiële bankroet, waartoe het land door Peron was gekomen, te overwin nen. Vorige week zijn nog 150 men sen gearresteerd die tegen de re gering zouden hebben samenge zworen. De Argentijnse regering heeft zondag verklaard, dat zij opstan delingen van het leger, geholpen door aanhangers van het voorma lige regiem van Peron, die zater dagavond een opstand tegen het nieuwe republikeinse bewind van president Aramburu begonnen, heeft verslagen. Schout-bij-nacht Isaac Rojas, de vice-president, die door een radio station der opstandelingen een „tiran" was genoemd, deelde zon dagmiddag in een radio-uitzen ding mee, dat de laatste centra van verzet, in La Plata en Santa Rosa, waren bedwongen en de ge vechten geëindigd. Officieel wordt meegedeeld, dat 33 personen zijn terechtgesteld, onder wie vier kolonels. Dit is de eerste opstand in Ar gentinië sedert generaal Pédro Aramburu in november van het vorig jaar president werd. De gezagsgetrouwe troepen slaagden er na een uur in een le- gerarsenaal in Buenos Aires, dat door de opstandelingen bezet was, te heroveren. In Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie La Pampa, was het de opstandelin gen gelukt het radiostation en an dere centra te bezetten. De op standelingen gaven zich naar ver luidt over, nadat de stad was om singeld en vliegtuigen waren op gestegen. om hen te bombarderen. Na het uitbreken van de op stand was de staat van beleg af gekondigd. Het grootste deel van een in- fanterieregiment met hoofdkwar tier in La Plata de hoofdstad van de provincie Buenos Aires sloot zich bij de opstandelingen aan. De rebellen in La Plata ga ven zich later over nadat de stad door vliegtuigen en artillerie was gebombardeerd. Het radiostation van Rosario was korte tijd in handen van de opstandelingen en in Campo de Mayo, in de buurt van Buenos Aires, rebelleerden onder-officie ren. Zij werden echter spoedig verslagen. De staat van beleg blijft van kracht. De regeringstroepen zijn de toestand thans volledig mees ter. Buenos Aires leek een verla ten stad. Op strategische punten stonden militairen. De hevigste storm sinds 25 jaar heeft zondag aan de kust van Nieuw Zuid-Wales een schade van meer dan 800.000 pond sterling aangericht. In Sidney werden windsnelhe den van 130 km per uur gemeten. moedig erkennen, dat hun eigen Daken woeien van de huizen, vrede en veiligheid in gevaar i glasruiten woeien in, elektrici- kunnen worden gebracht door 'n tietskabels kwamen naar bene aanslag op de yrijheid elders, al-1 den en in de haven van Sidney dus de minister. zonken vele jachtjes. Maarschalk Boelganin heeft president Eisenhower in zijn brief, welke donderdag werd overhandigd, meegedeeld, dat le Sowjet-Unie voornemens is, haar bewapening en militaire uitga ven, overeenkomstig de vermin dering van de omvang van haar strijdkrachten met 1.200.000 man, te beknotten. Zaterdagavond heeft de minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suur- hof, in een radio-toespraak via de zender Hilversum II een uit voerige toelichting gegeven over de z.g. aanpassing van de ouder- domsuitkeringen volgens de nieu we ouderdomswet. Hij deelde hierin mede, ddt de uitkeringen gelijke tred zullen houden met de ontwikkeling van de lonen. Ook de dit jaar tot stand gekomen loonsverhogingen zullen hun invloed op de ouder - domsuitkeringen niet missen, zei- de de heer Suurhof. Het bedrag van deze verhoging zal echter nog berekend moeten worden, al dus de heer Suurhof. Ten aanzien van de aanpassing van de ouderdomsuitkering aan bestaande pensioenen zei de spre ker dat alleen pensioenen die in een pensioenfonds zijn onderge bracht, verminderd kunnen wor den, als op 1 januari de uitkering krachtens de nieuwe wet zal wor den gedaan. Volens diplomaten te Washing ton, die van de inhoud van het schrijven op de hoogte zijn, drong de Sowjet-premier er op aan, dat de Verenigde Staten het Russi sche initiatief volgen. Minister Dulles heeft reeds, als woordvoerder van de regering, een dergelijke suggestie van de hand gewezen, omdat het niet in het belang van de V.S. werd ge acht. Boelganins brief wordt op het ogenblik door adviseurs van de president bestudeerd. Volgens genoemde diplomaten heeft de Sowjet-premier als zijn mening te kennen gegeven, dat de toekomstige besprekingen in de ontwapeningscommissie van de V.N. in het openbaar kunnen worden gevoerd en niet meer ach ter gesloten deuren. Amerikaan se functionarissen zien hierin een aanwijzing, dat de Sowjetregering weinig heil meer verwachten van dit overleg binnen de V.N. Bijge volg zou wellicht de beste kans op een vergelijk ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk wor den gebouwd door het openen van rechtstreekse onderhandelin gen tussen vertegenwoordigers van de regeringen van de V.S. en de Sowjet-Unie, zo menen enige hooggeplaatste functiona rissen. De luchtmacht van nationalis tisch China heeft zaterdag ten n.w. van het eiland Matsoe zeven 500 tons vaartuigen van de com munistische marine tot zinken gebracht, zo wordt in Taipeh be kendgemaakt. De communisten hadden zaterdag gedurende vijf uur het eiland Quemoy bescho ten. Bij het vliegveld van Minneapo lis is zaterdag een straalvliegtuig van de Amerikaanse marine neergestort en ontploft. De inzit tende en vijf burgers een man, een vrouw en drie kinderen die zich in een huis bevonden dat dóór de ontploffing van het toes tel werd vernield zijn om het leven gekomen. Vijf huizén wer den beschadigd. De leider van een groep van Nederlandse landbouw- en immi gratiedeskundigen, de heer G. J. Vink, heeft zaterdag in Lethbrid- ge in Alberta verklaard, dat in 1957 naar schatting 20.000 immi granten uit Nederland naar Ca nada zullen komen. Het vorig jaar kwamen 7.000 Nederlanders en dit jaar zullen het er ongeveer 10.000 zijn. De groep deskundigen brengt thans een bezoek aan Canada om landbouwmethoden te bestuderen en te zien hoe Nederlandse im migranten zich hebben aange past. De bezoekers hadden ge constateerd, dat de Nederlanders het in het algemeen zeer goed maken, maar sommigen in Onta rio trachten hun eigen boerderij en te kopen of hun eigen zaken te beginnen, vóórdat zij financieel daarvoor gereed zijn, aldus de heer Vink. Mej. A. Arriens van de Neder landse immigratiedienst ver klaarde, dat de welvaart der Ne derlandse gemeenschappen in Ca nada, Australië en Nieuw-Zeeiand ongeveer gelijk is, maar zij was van mening, dat Canada verder is in industriële ontwikkeling en wellicht geschikter voor immi gratie, omdat het dichter bij Ne derland is. De nationale raad van Monaco houdt zich op het ogenblik bezig met de „zaak van het collier", waarbij het gaat om een platina collier, armband, ring en broche, versierd met robijnen en diaman ten, die de raadi voor 37 miljoen frank had willen kopen yan een Parijse juwelier, als huwelijksge schenk voor prinses Gracia. Deze koop was niet doorge gaan, nadat een deskundige uit Monaco had verklaard dat de prijs te hoog was. Voor 25 mil joen frank werden toen een an dere collier en armband gekocht. Bij de Parijse juwelier was echVer reeds 10 miljoen frank gestort voor de aankoop van de eerste collier en volgens geruchten wil deze juwelier het voorschot niet terugbetalen, omdat de koop reeds tot stand gekomen was en omdat reeds hoop commissieloon was betaald aan iemand die aan de keuze van de eerste juwelen had meegewerkt. De nationale raad van Monaco moet deze kwestie nu oplossen. Volgens goed ingelichte personen zal dat verre van gemakkelijk zijn.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1