De koninklijke gasten Den Haag bezochten Helft van Nieuwguinese zuigelingen sterft! Britse proef met water stofbom De Turkse pers aan banden gelegd loespraak van Pineau Malenkof naar Frankrijk Benelux-arbeidsverdrag ondertekend HET WEER Onlusten in Ambonezenkamp De Amerikaanse hulp aan het buitenland WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 8 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3785 Brief van Boelganin aan Eisenhower Toespraak van Chroesjtsjef Chroesjtsjefs sympathieën Het ijzeren gordijn Naar het Mauritshuis Het Nederlands costuuirimuseum Deviezenverruiming voor buitenlandse toeristen in Italië De regeringscrisis in Syrië Russische leiders aanvaarden Zweedse uitnodiging Nieuwe terroristische aanslag op Cyprus Vrouw levend verbrand Compromis over Westduitse militaire plannen De Nan-Sja-eilanden v.m. n.m. op onder op onder Juni. Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abopnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 d Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, Iedere egel meer 20 cent» Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Na het korte bezoek aan Den Haag woensdagavond, waar de koninklijke gasten aan het diner aanzaten, dat door de Groother togin en de Prins van Luxem- lour'g aan de Koningin werd aan geboden, keerden zij gistermid dag ih Den Haag terug. Na een bezoek aan Gouda en Rotterdam arriveerden de vor stelijke gasten des middags te ongeveer 1 uur in Den Haag. Er werd langs de weg druk ge vlagd. Velen hadden zich begeven naar het onlangs voor het groot ste gedeelte gerestaureerde Huis Premier Boelganin heeft een brief gezonden aan president Eisenhower, zo heeft een func tionaris van de Russische ambas sade te Washington meegedeeld. Ambassadeur Zaroehin zou het schrijven gisteren aan de minister Dulles ter hand stellen. Vorige week zaterdag zegde Zaroebin een voorgenomen reis naar Moskou af, mogelijk om Boelganins brief te kunnen over handigen. De Sowjet-ambassade weigerde de inhoud van het stuk bekend te maken. Sinds vorige zomer hebben Eisenhower en Boelganin een reeks brieven gewisseld, die voor het merendeel het ontwapenings- vraagstuk betroffen. In januari stelde de Sowjet-premier een vriendschapsverdrag tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten en andere westelijke landen voor, doch dit werd door presi dent Eisenhower, na overleg met premier Eden, van de hand ge wezen. Zaroebin, die de brief aan mi nister van Buitenlandse Zaken Duller overhandigde, verklaarde hierna, dat premier Boelganin in dit stuk correspondentie met president, die de afgelopen zo mer begon, voortzet. „Wij geloven dat het communis- me het kapitalisme zonder een voorafgaande oorlog zal overwin nen", aldus heeft de eerste secre taris der Sowjetrussische com munistische partij, Chroesjtsjef, kortgeleden op het Kremlin te genover jongelieden, die deel gin gen nemen aan het ontginnings werk in Siberië, verklaard. De tekst van Chroesjtsjefs toe spraak werd donderdag door ra dio-Moskou omgeroepen. Chroesjtsjef had ook verklaard: „De overwinning van het com munisme is historisch onvermij delijk. Wij marcheren langs de door Marx, Engels en Lenin aan gegeven weg gestadig voort naar de vestiging ener communistische gemeenschap". In een gesprek met, de ambas sadeur van Frankrijk en Groot- Brlttannië, bij gelegenheid van de ontvangst van Tito op het Krem lin, heeft de Sowjetrussische par tijsecretaris Nikita Chroesjtsjef schertsenderwijs de Britse con servatieven in bescherming geno men. Minister Malenkof had na melijk opgemerkt, dat de Franse ambassadeur, Déjaen, 'n „beste rel" was als ambassadeur van Frankrijk maar niet als vertegen woordiger van de Navo. Hierop zei Chroesjtsjef: „Ja, maar kom niet aan de ambassa deur van Groot-Brittannië, want ik ben een conservatief". „Toen we in Engeland waren", aldus de partijsecretaris, „staken de lui van de labourpartij Boelganin m de hoogte maar tegen mij waren ze onaardig. Ik wendde mij toen tot de conservatieven en merkte dat het beste lui waren. Wie van ons tweeën nu het beste af is, weet ik niet, maar de conserva tieven zijn in elk geval aan het bewind." Nadat dinsdag gemeld werd dat Tsjechische troepen bezig waren de grensversperringen aan de Tsjechisch-Oostenrijkse grens op te ruimen, is woensdag te Mün- chen door Duitse functionarissen bekend gemaakt dat Tsjecho-Slo- wakije zijn grens met de bonds republiek daarentegen aan het versterken is. Achter grote camouflagenetten zijn Tsjechische militairen bezig in de 15 km brede veiligheidszone nieuwe fortificaties te bouwen. Men heeft o.a. betonnen anti-tank versperringen waargenomen. Enige tijd geleden hebben de Tsjechen langs deze grens som mige mijnenvelden en prikkel draadversperringen opgeruimd, doch deze werden spoedig ver vangen door draadversperringen waarop elektrische stroom staat. ten Bosch, want het publiek werd tot het voorplein van het huis toegelaten. De vorstelijke bezoekers wer den bij de aankomst op het voor plein lang en hartelijk toege juicht. Kort na aankomst werd in de fraaie witte eetzaal van het ge restaureerde Huis ten Bosch de lunch gebruikt. Velen bleven in het middaguur in de omgeving van het Huis ten Bosch, in afwachting van de tocht, die de vorstelijke bezoekers des middags zouden maken naar het Mauritshuis. Te ongeveer kwart voor drie vertrok de stoet. Bij aankomst aan het Maurits huis werden de vorstelijke bezoe kers buiten het hek ontvangen door de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, en wethouder C. H. P. W. van den Oever. Op het voorplein van het museum stelde burgemeester Schokking aan de Koningin en aan de Groothertogin achtereen volgens zijn echtgenote, mevr. Schokking, de overige leden van het dagelijks bestuur van de ge meente, de fractievoorzitters en de gouverneur der residentie, luitenant-generaaal D. C. Buur man van Vreeden, voor. Met veel belangstelling hebben de vorstelijke bezoekers een rond gang door het museum gemaakt. Te ongeveer 4 uur eindigde de rondgang door het Mauritshuis. De vorstelijke gasten gingen ver volgens naar de grote bovenzaal De Potter zaal waar een aantal costuums uit het in Den Haag gevestigde Nederlands cos- tuummuseum werden getoond. Zij werden gedragen door een aantal personen. De vertoning werd geleid door prof. dr F.'W. S. van Thienen. Een dertiental costuums uit de 18de, 19e en 20ste eeuw werden achtereenvolgens getoond. Daar onder waren er uit de Zaan, Friesland en Walcheren. Prof. Van Thienen gaf bij elke vertoning door de draagster of drager van het costuum, een ge detailleerde toelichting. Het gemeentebestuur van Den Haag bood vervolgens een thee aan. Het was ongeveer kwart voor vijf toen de vorstelijke be zoekers afscheid namen en naar Amsterdam terugreden. Des avonds bezocht H. M. de Koningin met haar gasten het Frans Hals-museum te Haarlem. Krachtens een gisteren van kracht geworden decreet kunnen buitenlandse toeristen in Italië voortaan hun uitgaven voor ho tels en andere kosten voortaan in hun eigen valuta voldoen. Tot dusverre moesten de toeristen hun buitenlandse bankpapier in wisselen tegen Italiaanse lires. Deze maatregel, welke een vrije markt betekent voor buitenland se valuta werd woensdag door de laliaanse regering goedgekeurd. GROENE KRUIS VRAAGT OM HULP. De helft van de zuigelingen op Nieuw-Guinea sterft. Bovendien lijdt een groot gedeelte van de inheemse bevolking aan t.b.c. en malaria. Om deze bedreiging van de volksgezondheid het hoofd te kunnen bieden, heeft een aantal personen in Hollandia aan het eind van het vorige jaar in de Nieuw-Guinese hoofdstad een af deling opgericht van het Groene Kruis. Nadien zijn in verschillen de buitenposten op het eiland kleinere afdelingen opgericht. In het totaal zijn ongeveer 800 leden bij het Nieuw-Guinese Groene Kruis aangesloten. Men beschikt op het ogenblik over één wijk verpleegster, die tot taak heeft de Papoese gezinnen te bezoe ken, en er de voor de gezondheid van kinderen en volwassenen noodzakelijke maatregelen in te voeren. Voor een groot gedeelte sterv'en de zuigelingen tengevol ge van een te eenzijdige voeding. Om een eerste begin te kunnen maken met het offensief tegen deze volksplaag heeft men mini maal 100.000- gulden nodig voor medicamenten, medisch mate riaal en opleiding van inheemse Gistermiddag is te Den Haag een Benelux-arbeidsverdrag on dertekend. Voor Nederland door de minister Beyen, Luns en Suur- hoff, voor België door minister Troclet en voor Luxemburg door minister Biever en ambassadeur Kremer. De Belgische ambassa deur, baron Van der Straaten Waillet en de heer Cartuyvels, adjunct-secretaris-generaal van de Nederlands-Belgisch-Luxem burgse douane-unie, woonden de ze ondertekening ibij. Dit verdrag, dat ter goedkeu ring aan de parlementen zal wor den voorgelegd, wordt van kracht uiterlijk op de datum van inwer kingtreding van het verdrag van de economische unie. Voor de overgangsperiode Ibeoogt men het sluiten van een interim-regeling, waarvan de voorbereiding in een vergevorderd stadium verkeert. Door de ondertekening van het arbeidsverdrag zijn de betrokken regeringen overgegaan tot de ten uitvoerlegging van een besluit, dat reeds op 12 januari j.l. werd aanvaard door het ministercomi té van de Benelux. Het arbeids verdrag heeft tot doel, het Bene- luxgebied tot een gemeenschap pelijke arbeidsmarkt te vormen, waarbinnen de arbeidskrachten op voet van gelijkheid met de na tionale werknemers op de zelfde rechten aanspraak kunnen ma ken. Dit sluit in, dat voor het in dienst nemen van wederzijdse onderdanen binnen het Benelux- gebied geen arbeidsvergunning meer zal zijn vereist. Ter aanvul ling op het hierdoor mogelijk ge- De Libanese regering van pre mier Abdoellah BI Jafi is woens dag afgetreden. President Camil- le Sjamoes heeft Jafi verzocht aan het bewind te blijven tot een nieuwe regering gevormd zal zijn. Het aftreden van de regering, die op 19 maart aan het bewind kwam, is een gevolg van een meningsverschil over de weder opbouw in gebieden, die op 16 maart door een aardbeving wer den geteisterd. De Syrische oud-premier, Louf- ti Haffar, die leider is van een groep onafhankelijken, is belast met de vorming van een nieuwe regering. worden vrije verkeer van arbeids krachten beoogt het verdrag voorts, te geraken tot een ge meenschappelijk beleid met be trekking tot de arbeidsvoorzie ning binnen de Benelux-gemeen- schap. Het verdrag kan worden gezien als een belangrijk onderdeel /an de voorbereiding der economische unie. Na de voortgang, die is ge maakt bij de vrijmaking van het goederen- en kapitaalverkeer tus sen de Beneluxpartners, is thans ook vorm gegeven aan een rege ling om eveneens het perssonen- verkeer in deze vrijheid te betrek ken krachten. Het Nederlandse Groe ne Kruis is een inzamelingsactie begonnen, die o.m. een luister wedstrijd omvat, die maandag 11 en donderdag 21 juni a.s. van resp. 20.50 tot 21.10 en 19.40 tot 20.00 uur over de zender Hilver sum II zal worden uitgezonden. Verder doet het Nederlandse Groene Kruis een beroep op haar leden en de gehele Nederlandse bevolking om de actie van het Nieuw-Guinese Groene Kruis geldelijk te steunen. Het gironummer van de actie luidt 643800. Premier Eden heeft donderdag in het Lagerhuis meegedeeld, dar Engeland in de eerste helft van het volgend jaar in een afgelegen deel van de Stille Oceaan voor het eerst 'n proefontploffing van een waterstofbom teweeg zal brengen. De vliegtuigen van de RAF, die aan de proef zullen deelnemen, zullen als basis het Christmas- eiland, ongeveer 1400 mijl ten zui den van Hawaii, hebben. De re geringen van Australië en Nieuw- Zeeland hebben haar medewer king toegezegd. De Britse premier verklaarde, dat de ontploffing ver van elk be woond eiland hoog in de lucht zal plaats vinden en dat alle veilig heidsmaatregelen zullen worden genomen. „In het licht van onze eigen kennis en van onze erva ring, verkregen uit de proeven van andere landen". Eden herinnerde er aan, dat de V.S. en de Sowjet-Unie reeds der gelijke proeven hebben gedaan. Vorig jaar had de regering haar voornemen om waterstofwapens te vervaardigen, reeds aangekon digd en in dit proces was het ne men van proeven van groot be lang. Hierom had men besloten een beperkte serie proeven te doen. De Britse regering blijft echter bereid tot deelneming aan een gedachtenwisséling over me thoden ter regeling en beperking van proefexplosies. Het Christmas-eiland ligt iets ten noorden van de evenaar, In het midden van de Stille Oceaan, halverwege de Hawaii-eilanden in het noorden, de Polynesiscne archipel in het zuiden, Australië in het westen en Mexico in het oosten. Labour-afgevaardigden, onder wie de oud-minister voor Lucht vaart Henderson, vroegen de pre mier, of hij de regeringen van Amerika en Rusland concrete voorstellen zou doen ten aanzien van het toezicht op en het beper ken van atoomproeven. Eden antwoordde, dat Frans- Britse ontwapeningsvoorstellen, die hierin voorzien, ongetwijfeld zullen worden behandeld, als de ontwapeningscommissie der Ver. Naties „binnen enkele weken" bijeenkomt. Ook zei de eerste- minister, dat proeven op grote hoogte aanmerkelijk minder kan sen op ongelukken geven. Hij kondigde aan, dat er volgende week een rapport van medische deskundigen over dit onderwerp zal worden gepubliceerd. De Turkse volksvertegenwoor diging heeft een perswet aan vaard, waarin de vrijheid der Turkse journalisten sterk wordt beperkt. De wet werd aanvaard ondanks het verzet der in de op positie zijnde republikeinse volkspartij en van de vrijheids partij, en protesten van de zijde der dagbladen. Enkele bepalingen zijn: 1. Journalisten, die onjuiste berichten hebben gepubliceerd, welke de positie der regering op financieel en politiek gebied kun nen schaden, kunnen tot gevan genisstraffen van één tot drie jaar en zware boeten worden veroordeeld. 2. Journalisten, die tegen ambtenaren gerichte berichten schrijven en doen publiceren, welke wantrouwen tegenover deze regeringsdienaren kunnen verwekken, of waardoor deze in De Sowjet-leiders Boelganin en Chroesjtsjef hebben een uitnodi ging voor een bezoek aan Zweden aanvaard. Over datum, duur en programma zal nog via diploma tieke kanalen worden onderhan deld. Te Stockholm wordt verwacht, dat de Russische leiders volgend voorjaar komen. „De vriendschap tussen Frank rijk en de Verenigde Staten zal onder geen beding in het gedrang komen, hoe de politieke toestand zich ook zou ontwikkelen," aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, aan een maaltijd van de „Amerikaan se Club" waarbij hij eregast was, Cyprische verzetslieden hebben donderdagochtend vijf schoten gelost op de 35-jarige Cyprische ambtenaar Andreas Sergides, toen deze zich op de trap naar zijn kantoor te Limassol bevond. Sergides werd dodelijk gewond. Britse troepen zetten het gebied waar de aanslag werd gepleegd, af en begonnen, met behulp van politiehonden, nasporingen naar de dader(s) te doen. Te Limassof is tot nader order een uitgaansverbod afgekondigd. verklaard. ..In elk geval zou ik er de verantwoordelijkheid niet voor aanvaarden", zei hij. Sprekend over zijn bezoek qan de Sowjet-Unie zei Pineau: „Al heb ik dan geen diepgaande wij zigingen op het diplomatieke plan in de Sowjet-Unie bemerkt, ik heb er wel een binnenlands- politieke verandering waargeno men die men niet zonder gevaar zou kunnen negeren." Naar zijn mening hecht de Sowjet-Unie grote waarde aan een opheffen van het ijzeren gordijn. Hij zou bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten, dat hij over tien dagen gaat afleggen, als zijn mening te kennen geven, dat het na de cri- tiek die op het bestaan van het „ijzeren gordijn" geoefend is, verkeerd zou zijn niet te proberen het op te heffen. Hij zou in de Verenigde Staten spreken over de kwestie van hulp aan ten achtergebleven gebieden en ook over Noord-Afrika. Wat het laatste pirobleem betreft, vraagt Frankrijk zijn vrienden niet om hulp maar wel om be grip. hun eer tekort zouden worden gedaan, kunnen gevangenisstraf fen tot drie jaar krijgen en tot zware boeten worden veroor deeld. 3. Dagbladschrijvers kunnen worden gestraft, wanneer door hen gepubliceerde berichten aan leiding hebben gegeven tot schommelingen in de producten- prijzen. 4. Personen, die zich door on juiste publicaties benadeeld of in hun eer aangetast gevoelen, heb ben onverkort recht op publica tie van een verbeterd bericht in de eerstvolgende editie, zonder enige redactionele toevoeging en onder koppen en eventueel met publicatie van foto's, als door de benadeelden samen te stellen resp. aan te bieden. Journalisten, die weigeren der gelijke verbeterde berichten in hun bladen op te nemen, kunnen tot gevangenisstraf en boeten worden veroordeeld. 5. De Turkse gerechtshoven hebben het recht dagbladen een verschijningsverbod van drie maanden op te leggen. 6. Alle Turkse journalisten moeten voortaan een diploma be zitten. 7. Slechts personen, die kun- nen lezen en schrijven, mogen in N.V.V. STEUNT EIGEN STAKENDE CHAUFFEURS NIET. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen heeft aan de bij het verbond aangesloten staken de Amsterdamse taxi-chauffeurs laten weten dat het zijn stakings kassen voor deze staking niet zal openstellen. Gistermiddag werd op een naar aanleiding van deze mededeling gehouden vergade ring van bij het N.V.V. aangeslo ten stakende loonchauffeurs het besluit genomen over deze mate rie een ultimatief schrijven te richten tot het hoofdbestuur van liet N.V.V. Vandaag zullen enke le N.V.V.'ers dit schrijven in Utrecht overhandigen. Wanneer aan dit ultimatum geen gehoor zal worden gegeven zullen de sta kende N.V.V.-leden zich op nade re stappen beraden. het vervolg in Turkije dagbladen uitgeven. Er verschijnen in Turkije 24 dagbladen, de meeste in Istanbul. Er werken drie persbureaus. In een schuurtje achter haar huis te Vaals, is gisteren de 50- jarige mevr. SchoonbroodKui pers levend verbrand. De vrouw moet door de rook van een door onbekende oorzaak in brand ge raakte partij hooi bedwelmd zijn gemakt. Het slachtoffer heeft vijf kinderen. De Westduitse regeringspar tijen hebben donderdag onderling en met de oppositiepartijen over eenstemming bereikt over het wetsvoorstel inzake de dienst plicht. In tegenstelling tot de wens van de regeringscoalitie zal de Bondsdag niet van negentien tot 21 juni, maar op vier en zes juli het wetsontwerp in tweede en derde lezing behandelen. Een van de meest omstreden kwesties een dienstplicht van twaalf of achttien maanden - zal afzonderlijk behandeld wor den. Op deze manier wordt ener zijds gehoor gegeven aan de wens van de met de bondsrepubliek verbonden staten om met de mili taire wetgeving spoed ie betrach ten, terwijl anderzijds nieuwe moeilijkheden met de Bondsraad die zich heeft uitgesproken voor een diensttijd van twaalf maan den, worden omzeild. De bonds regering wil, zoals bekend, in overeenstemming met de wensen van de geallieerden een diensttijd van achttien maanden, doch zij beschikt niet over een duidelijke meerderheid in de Bondsraad. Naar aanleiding van aanspra ken, die vanwege de Philippijnen kenbaar gemaakt zijn, op ie Van- Sja-eilanden (ook bekend als de Spratley-eilandenheeft het Te Peking verschijnende communis- tisch-Chinese „Volksdagblad" een artikel gepubliceerd van ie ge schiedkundige Tsjoe Hsieh vol gens hetwelk de Chinese soeve reiniteit over deze eilanden is vastgelegd in de Frans-Chinese grensovereenkomst van 1885. Ook volgens andere historiscne documenten zouden de eilanden aan China behoren. De eilanden liggen een kleine duizend km ten zuidwesten van Manilla. De kwestie van de soe vereiniteit hierover is opgewor pen door Tomas Cloma, voorzit ter van een Philippijns maritiem ingtituut, die beweerde de eilan den „herontdekt en bezet" te heb ben. De Philippijnse minister van buitenlandse Zaken. Carlos Gar cia, heeft gezinspeeld op bemid deling van de Verenigde Staten ter opheldering van de toestand. De voormalige Sowjetrussische premier Georgi Malenkof, thans minister voor de Elektriciteits voorziening, heeft 'n uitnodiging aanvaard om Frankrijk, als gast van de economische raad, te be zoeken, aldus heeft 'n regerings woordvoerder donderdag te Pa rijs medegedeeld. Hij voegde hieraan toe dat de uitnodiging verleden jaar was ge daan en aanvaard, doch dat nog geen datum voor het bezoek is vastgesteld. De economische raad is een of ficiéél lichaam, dat de Franse re gering raadt over economische en maatschappelijke vraagstuk ken. Hij is samengesteld uit ver tegenwoordigers van de regering, handel en industrie en de vaK- bonden. Ambtenaren van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarden: „Wij weten niets van een komend bezoek van Malenkof af. Wij stellen thans een onderzoek naar de juistheid van dit bericht in." Het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft later be vestigd dat Malenkof Frankrijk binnenkort, als gast van de eco nomische raad, zal bezoeken. Zijn bezoek zal vooraf gaan aan dat van de Sowjet-premier maar schalk Boelganin en eerste partij secretaris Chroesjtsjef, die door de Franse minister-president Moi- let zijn uitgenodigd Frankrijk ie bezoeken. Mollet deed zijn uitno- iging bij zijn bezoek aan Moskou. In het kamp Teuge, waar meer dan 500 Ambonezen wonen, zijn woensdagavond ernstige onlus ten uitgebroken. Na de maatre gelen met betrekking tot de ver zorging van de bewoners, die op 14 mei j.l. door minister Van Thiel zijn bekend gemaakt, broei de het in het kamp. Woensdag avond kwam de ontevreden stemming tot uitbarsting, toen enige tientallen bewoners van het President Eisenhower heeft donderdag tevergeefs en beroep op het Huis van Afgevaardigden gedaan de hulp aan het buiten land niet te besnoeien. Zoals be kend, heeft de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis voorgesteld het door de regering gevraagde bedrag a 4.900.000.000 dollar te verminderen tot 3.891.000.000. Een amendement van een de mocraat om weer 600 miljoen aan het door de commissie vastge stelde bedrag toe te voegen, werd verworpen met 192 tegen 112 stemmen. beheerder, door de deur en Eerder was een ander demo cratisch amendement om de ge hele besnoeiing ongedaan te ma ken met overweldigende meer derheid afgewezen. Een voorstel van een republi- klein om de miltaire hulp nog eens met een half miljard te ver minderen, werd verworpen met 117 tegen 69. kamp het kantoor van de kamp- dwars door de muur van hard board, binnendrongen. De be heerder, de heer J. A. Samson, werd met ijzeren stoelen bewerkt en behoorlijk toegetakeld. De rijkspolitie, die snel ge waarschuwd was ontzette de heer Samson, doch hierop moest het groepje van vijf man een ware veldslag leveren tegen naar schatting tachtig Ambonezen, die hen met klinkers, die ze uit de straat haalden, stenen, stokken en zelfs steenkolen bekogelden. De politie kon slechts stand hou den door gebruik te maken van de vuurwapens. Een detachement van de rijks politie is thans in de nabijheid van het kamp gelegerd om bij het eerste teken van hernieuwde onlusten onmiddellijk te kunnen ingrijpen. Enige van de ergste raddraaiers zijn donderdagmorgen reeds met hun gezinnen naar andere kam pen overgebracht. Donderdag werd boven Enge land een depressie aangetroffen, die geleidelijk in betekenis ging afnemen. Daarbij verplaatste de depresie zich naar het zuiden van het Noordzeegebied. Aan de west zijde ervan voerden noordelijke winden koele lucht over Ierland naar het zuiden en zuidoosten, waardoor het depressiegebied met onstabiele lucht gevuld was. Aan de oostzijde voerden zuide lijke winden aanvankelijk nog vrij zachte lucht aan. In het over gangsgebied ontwikkelde zich een kleine randstoring, die, ver gezeld van onweersbuien, van zuidwest naar noordoost over ons land trok. De afgetapte neer slaghoeveelheden varieerden van 0.2 millimeter op Terschelling tot 11 millimeter te Woensdrecht. Achter deze storing begon de on stabiele lucht uit het depressie- gebied ons land binnen te stro men. Vrijdag zullen daarin buien tot ontwikkeling komen. De wind blijft zwak en de mid- dagtemperaturen zullen vooral in het binnenland lager blijven. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. Buienactiviteit. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige bui en, hier of daar met onweer. Overwegend matige wind, rui mend naar west tot noordwest. Koel weer. ZATERDAG 9 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden JUNI. 1.41 2.09 2.16 2.44 2.56 3.24 3.06 3.34 ZON MAAN 10 4.22 21.01 6.08 22.24 11 4.22 21.01 7.29 23.00 12 4.22 21.02 8-52 23.29

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1