VAN NELLE kwaliteit RADIO? PUROL Familie Drukwerk VOETBAL Soekarno spreekt tot Canadese volksvertegenwoordiging Herwaardering van de Duitse mark? Rentenorm voor kasgeldleningen opgeheven De kwestie van de Duitse hereniging Huidgenezing f_ HALFZWARE VAN NELLE «Mijnheer Robert is teruggekomen» TWEEDE BLAD Donderdag 7 juni 1 *?56 11e jaargang no. 3784 Commando's in Marokko De Saarkwestie Het Luxemburgse Staatsiebezoek De Veiligheidsraad KALF MET TWEE NEEZEN GEBOREN Geen leven op Venus? Betogingen in Colombo Even uitblazen met een >d - f- Waf brengt de Het bezoek van Koning Paul van Griekenland aan Frankrijk „Kolonialisme, in welke vorm ook en achter welk masker het zich moge verbergen, is iets af schuwelijks en weerzinwekkends. Het kolonialisme liet in Indone sië analfabetisme, ziekte, onwe tendheid en vernedering achter, hetgeen een schande en bedrei ging voor de twingste eeuw was". Aldus president Soekarno in een rede, die hij dinsdag voor een gezamenlijke bijeenkomst van de Senaat en Huis van Afgevaar digden van Canada gehouden heeft. De president voegde hieraan toe: „Onderschat niet de kracht van de stroom van nationalisme, die heden over Azië en Afrika gaat, het doel van die stroom is grotere vrijheid en grotere be vrijding van het mensdom. Ik zeg dit in alle ernst: Elke poging om tegen die stroom in te gaan zal vergeefs zijn". „Zolang West-Irian niet met Nieuw-Guinea het overige deel van mijn land is herenigd, zal Indonesië zich onvolledig en on zeker voelen. Zolang zij niet met onze broeders, die niet vrij zijn, verenigd zijn, zullen wij Indone siërs nooit tevreden zijn, omdat j precies weten wat kolonialis me betekent in termen van men selijke verdriet, ellende en ver nedering", aldus de president, die vervolgde: „Geef ons uw daad werkelijk begrip en sympathie. Dan zullen wij Aziaten en Afri kanen deze vasthouden en dan kan de toekomst der wereld wer kelijk mooi zijn". „De natuurlijke rijkdom van Indonesië had lang geleden ge bruikt kunnen worden voor het welzijn der mensheid, maar wij zuchtten onder 't koloniansme". Hij zei dankbaar te zijn voor iedere hulp, „van welke zijde van de aardbol die ook moge komen". President Soekarno zei voorts: ,Wij sluiten ons niet bij een mi litaire organisatie aan, wij wil len onszelf zijn". President Soekarno werd har telijk ontvangen door de Cana dese minister-president, Louis St. Laurent. Zijn rede werd verschei dene keren door appluas van zijn toehoorders onderbroken. De Marokkaanse politie heeft onlangs nabij Ait Attaib, in het Atlasgebergte, elf leden van de „Zwarte halve maan" gearres teerd. Dit is een geheime terro ristische organisatie die in 1953 is opgericht. Men zegt dat zij door de Marokkaanse communis tische partij gesteund wordt. Het officiële optimisme, dat na de bekendmaking van overeen stemming tussen Frankrijk en West-Duitsland in Luxembuurg over de Saarkwestie werd geuit, wordt in Parijs niet geheel ge deeld. Krantenberichten leggen er de nadruk op, dat niet alles is gere geld, een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft toegegeven, dat nieuwe besprekingen tussen bondskanselier Adenauer en de Franse premier, Mollet, nodig kunnen zijn. „Of er verder nog ministerieel overleg zal plaats vinden met betrekking tot de re geling van de Saarkwestie, hangt af van de vorderingen, die de deskundigen maken bij het om zetten van de bereikte overeen stemming in een verdrag. In elk getal zal deze arbeid enkele maanden vergen", zo voegde de woordvoerder er aan toe. Fa P. J. VAN DE SANDE De Veiligheidsraad van de Ver- Naties heeft maandag eenparig een Britse resolutie aangenomen, die gewijzigd was om aan bezwa ren van Arabische zijde tegemoet te komen. Volgens deze resolutie moet de secretaris-generaal der V.N., Hammarskjoeld, zijn „goede diensten" blijven verlenen aan Israël en zijn Arabische buurlan den om de vrede in het betrokken gebied te helpen bewaren. Voor de stemming stemde En geland in met het schrappen uit de preambule van een zinsnede, gewagend van „een vreedzame egeling op een wederzijds aan vaardbare grondslag." De resolutie, die is aanvaard na een debat van vier dagen, doet een beroep op de Arabische lan den en Israël, de wapenstilstands overeenkomsten volledig na te komen en de door Hammar skjoeld voorgestelde maatregelen ter vermindering van de span ning uit te voeren. Bij de heer C. Ederveen in de Dorpsstraat te Scherpenzeel, is dinsdagavond een stierkalfje ge boren met twee neuzen. De toe stand van het dier is verder nor maal. Deskundigen van de Bank Deut- scher Lander hebben de moge lijkheid van revaluatie van de Westduitse mark besproken, maar volgens gewoonlijk goed inge lichte kringen is het tot dusver bij akademische besprekingen ge bleven. Men heeft in deze krin gen de indruk, dat de bank een dergelijke stap eerst zal doen, nadat alle andere mogelijkheden om de hoogconjunctuur te be teugelen zijn uitgeput. Zoals bekend is tracht de Bank Deutscher Lander de hausse in toom te houden door kredietbe- perkende maatregelen. Voorts heeft het ministerie van econo mische zaken onlangs nieuwe voorstellen aan het kabinet ge daan, waarvan de voornaamste een verlaging der invoerrechten met ongeveer 30 is. Deze maat regel heeft ten doel prijsstijging tegen te gaan, hetgeen op ingrij pender wijze zou kunnen worden bereikt door revaluatie van de munt. Het economische kabinet van West-Duitsland heeft een eerste bespreking aan dit plan van het ministerie van Economische Za ken gewijd. Het voltallige kabi net zal waarschijnlijk niet vóór het einde van deze maand een beslissing nemen, daar de bonds kanselier dr. Adenauer, aan het einde van deze week naar de Ver. Staten vertrekt en het on waarschijnlijk wordt geacht dat een maatregel van zo grote be tekenis in zijn afwezigheid zal worden goedgekeurd. Ook een herwaardering van de munt kan volgens waarnemers niet worden uitgevoerd zonder toestemming van het kabinet met inbegrip van de bondskanselier. Herwaardering van de munt is waarschijnlijk in politiek opzicht aantrekkelijk, daar hierdoor uit breiding van de invoer zonder verlaging van de douanetarieven kan worden bereikt. Er bestaat namelijk van de zijde van de landbouw verzet tegen het voor stel tot verlaging der invoer rechten. Naar inmiddels nog uit Bonn wordt vernomen, heeft het eco nomische kabinet dinsdag het plan tot verlaging van de douane tarieven met 30 procent goedge keurd en bepaald, dat de verla ging op 1 juli a.s. zal ingaan. Een en ander moet evenwel nog wor den bekrachtigd door het voltal lige kabinet. Het economische kabinet heeft besloten ook de invoerrechten op een aantal landbouwprodukten te verlagen. De voornaamste pro- dukten, waarvoor de verlaging niet zal gelden, zijn graan en melk en de hiervan vervaardigde goederen. Verder zullen ook de invoerrechten op tabak, koffie, thee, cacao, aardolie, specerijen en brandewijn geen verandering ondergaan. Na de aankomst op de Dam te.Z.K.H. Prins Felix van Luxem- Amsterdam verschenen H.K.H. burg met H.M. Koningin Juliana Groothertogin Charlotte, en I en H.K.H. Prinses Beatrix op het balcon van het paleis om de menigte op de Dam te begroeten. Op de foto v.l.n.r.: Groother togin Charlotte, Koningin Juli ana, Prins Felix en Prinses Beatrix. Op zijn dinsdag te Bonn ge houden persconferentie heeft bondskanselier Adenauer mede gedeeld, dat de Franse en West duitse delegaties, te Luxemburg het erover eens waren, dat het onwaarschijnlijk is, dat de Sow- jet-Unie werkelijk haar koers verandert. De indruk was, dat een nieuwe ontwikkeling op til zou zijn, „doch tot dusver be staan geen concrete gronden voor deze veronderstelling". Adenauer zei, dat de Fransen hadden verklaard, dat partijlei der Chroesjtsjef bij het bezoek van de Franse premier, Mollet, aan Moskou, had gezegd, liever zeventien miljoen (Oost-)Duit- sers in handen te hebben dan een verenigd, geneutraliseerd Duits land te zien. Deze verklaring van Chroesjtsjef, aldus Adenauer, zou een les zijn voor Westduitse po litici, die de regering aanspoor den om alleen te pogen de her eniging van Duitsland tot stand te brengen. „Wij moeten ons vertrouwen in de drie Westelijke mogendheden stellen en de Sow- Deskundigen van de Ameri kaanse marine hebben van de pla neet Venus radiogolven opgevan gen waaruit op te maken valt, dat de temperatuur van de wol kenlaag om de planeet circa 220 graden Fahrenheit is, acht gra den hoger dan het kookpunt van water op zeeniveau. Volgens deze deskundigen bete kent dit waarschijnlijk dat de temperatuur aan de oppervlakte van Venus nog hoger is, waar door dus leven zoals wij dat op aarde kennen, onmogelijk is. jet-Unie voortdurend ertoe aan zetten, haar verplichting om de hereniging van Duitsland in vrij heid te bewerken, na te komen' aldus Adenauer. Hij deelde mee bij zijn aan staande bezoek aan de Ver. Sta ten met president Eisenhower en diens minister van Buitenlandse Zaken te zullen spreken over de verklaring die Chroesjtsjef zou hebben afgelegd. De sociaal-democraten en de vrije democraten, de twee be langrijkste oppositiepartijen in de bondsrepubliek hebben dinsdag de regering verzocht, erachter zien te komen op welke voor waarden de Sowjet-Unie instemt met Duitslands eenheid. Naar wij vernemen is door de minister van Binnenlandse Za ken, mede namens zijn ambtge noot van Financiën, een circulai re verzonden aan Gedeputeerde Staten der provinciën, waarin de voor lagere publiekrechtelijke lichamen geldende rentevoor schriften voor kasgeldleningen en voor geldleningen met een ge middelde looptijd korter dan 6 aren worden herzien. In deze circulaire wordt er de aandacht op gevestigd, omdat de monetaire maatregelen een ver- krappende invloed hebben uitge oefend op de geldmarkt, terwijl in de huidige conjunctuurphase nog een verdere verkrapping kan worden verwacht. Deze verkrap- Een menigte van ,10.000 men sen heeft dinsdag in Colombo een groep satiagrani's vreedzame betogers) aangevallen die voor het huis van afgevaardigden een hongerstaking waren begonnen uit protest tegen een wetsont werp van de regering om het Sin- galees tot de enige officiële taal op Ceylon te maken. Twee parlementsleden en ver scheidene andere mensen werden gewond vóór de menigte door be reden politie na een persoonlijke oproep van premier Bandaranai- ke, werd verdreven. De satiagra- hi's hebben daarna hun honger staking geëindigd. Op het ogenblik kent Ceylon drie officiële talen: Singalees, Tamil en Engels. Het Tamil-spre- kende deel van de bevolking vormt een aanzienlijke minder heid op het overheersend Singa- lees-sprekende Ceylon. ping heeft een stijging van de rentetarieven op de geldmarkt tengevolge gehad. De ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën zijn dan ook de mening toegedaan dat de bestaande ren- tevoorschriften met betrekking tot kasgeldleningen een belemme ring voor het opnemen en conti nueren van korte kredieten ople veren. Derhalve is de rentenorm voor kasgeldleningen, die thans 1% bedraagt, buiten werking gesteld. Tevens is in vorenbedoelde cir culaire de norm voor onderhand se geldleningen en obligatielenin gen met een gemiddelde looptijd korter dan 6 jaren vastgesteld op 3% Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder DODELIJK ONGEVAL Op de rijksweg MeppelZwolle tussen Lichtmis en Staphorst, is woensdagochtend om zeven uur de 63-jarige gehuwde landbouwer R. M. uit Staphorst, toen hij per fiets de weg overstak door een auto gegrepen en gedood. De auto, die werd bestuurd door een arts, de arts F. E. A. B., uit 's-Gra venhage en werkzaam bij de psychiatrische dienst te Gronin gen, sloeg over de kop en be landde in een sloot. De heer B. liep slechts lichte verwondingen op. OM HET NEDERLANDS KAMPIOENSCHAP AMATEURVOETBAL. Voor de eerste helft van de competitie om het Nederlands kampioenschap amateurvoetbal zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: 10 juni: HengeloVlissingen. 17 juni: R.F.C.Hengelo. 24 juni: Vlissingen—R.F.C. Na deze drie ontmoetingen zal het rooster voor de tweede helft van deze kampioenscompetitie worden samengesteld. VRIJDAG 8 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gr.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Radio Philh. ork.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Tenor en piano; 11.20 Gr.; 12.00 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Gram.; 12.55 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Protestants interkerkelijk thuisfront; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Kamerorkest; 14.55 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Instr. trio; 16.00 Tuinbouwcaus.; 16.15 Gr.; 16.30 Blaasens.; 17.00 Voordracht; 17.20 Gr.; 17.40 Beursber.; 17.45 Een goed woord voor een goede zaak; 18.00 Stemmen van over zee; 18.15 Harmoniie-ork.; 18.35 Cabaret; 19.00 Nws; 19.10 Rege ringsuitzending; 19.30 Gr.; 19.45 Pol. toespr.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gr.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Cantate; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nws; 23.15 Gr.; 23.35 Orgelconcert. Koning Paul van Griekenland, die op het ogenblik een officieel bezoek aan Frankrijk brengt, heeft dinsdagavond tijdens een diner dat ter ere van hem door president Coty van Frankrijk werd gegeven, gezegd, dat hij optimistisch is ten aanzien van de kwestie-Cyprus „ondanks de scherpe pijn die 't huidige bloed vergieten mij bezorgt". Koning Paul en de Britse am bassadeur, sir Gladwyn Jebb. hadden tijdens een door presi dent Coty aangeboden receptie .gedurende drie minuten een ge- inimeerd gesprek met elkaar, r naar de ambassadeur is niet uit- g'enodigd voor een galadiner, dat d onderdag in de Griekse ambas- s sde ter ere van koning Paul w prd gegeven. Door JOSEPH HOCKING (Nadruk verboden). „Het gaat mij natuurlijk niet aan", zei de dokter, hem scherp opnemend. „Maar hij zal denke lijk over een paar uur een poosje tot bewustzijn terugkeren. Als je denkt, dat hij soms enige be schikkingen te maken heeft of zo ietslaat het geschikte ogenblik dan niet voorbijgaan. Hij zal het niet lang meer ma ken. Morgen kom ik nog eens kij ken, maar ik denk niet, dat hij er dan nog zijn zal". De dokter ging naar zijn vol gende patiënt, dertig kilometer verder. Na enkele uren kwam Reich- mann werkelijk bij. Hij was hel der van verstand en kon vrij ge makkelijk spreken. Maar hij scheen zich er van bewust, dat hij niet lang meer te leven had. „Je bent drommels goed voor me geweest, ouwe jongen", zei hij. „Maar het zal niet veel hel pen. Ik ga er toch aan!" „Je schijnt anders heel wat op geknapt", zei Brichtauer, om hem wat Op te fleuren. „Maar toch ben ik er zeker van dat ik doodga. Misschien is dat nog wel het beste. Wat voor een landheer zou ik geweest zijn! Al was ik teruggegaan, dan zou ik och, wat zou ikEn Bertha jadie is nu bepaald een heel knap vrouwtje gewordendie Ik heb nog 'n portret van haar. tussen mijn papieren, en nu komt alles aan oom Arthur en dan aan zijn zoonzo'n deugniet! Dat is nog het ergste!" „Kom nou „Hij is zowat van mijn leef tijd.maar de gemeenste ban diet, die er bestaat!" De zieke hijgde naar adem en zweeg een poosje. „Eb het is zo'n mooi land goed! En het brengt vele duizen den guldens per jaar open dat komt nou allemaal aan die kerelAls dat niet het geval was „Doe dan je best om beter te worden, dan blijft hij er met zijn handen af!" „Als ik maar konwant. ja.... natuurlijk.... hij zal zijn best doen om Bertha tot vrouw te krijgen! Hij heeft als jongen al gedaan wat hij kon om haar tegen mij in te nemen". „Kerelwind je toch niet zo op!" suste Brichtauer. Reich- mann keek hem aan en zijn ge laat verhelderde, „Weet je wat ik zou willen? Dat ik de hele zaak aan jou kon geven! Je bent een kei van een kerel en je hebt me een grote dienst bewezen. Waarom zou ik jou geen erfge naam kunnen maken?'' „Dat zal niet gaan. Meestal zijn er wel bepalingen, die het erf recht beperken. Dat is met de meeste oude landgoederen het geval". „Maar niet altijd! Ik zal je tot mijn erfgenaam maken als land heer, en we lijken bovendien sprekend op elkaar! De dokter zegt het ook al. Als jij teruggaat en doet alsof ik het bennu, dan gelooft iedereen je vast en zeker.... dan zal niemand twij felen! Drommels, wat zou het fijn zijn, als we die twee lamme kerels er zó helemaal naast kon den laten grijpen! Vader kon ze ook al niet uitstaanHij ver achtte ze! Hij noemde ze de grootste bedriegers van de hele streek. Enje kunt al mijn papieren krijgen.... je kunt ze tonenallemaal!" „Dank je, Reichmann, maar dat gaat toch niet! Dat zou binnen een week uitkomen. En dan neen ik zou 't niet kunnen doen. Werkelijk niet!" „Waarom niet? Ik ben toch erf genaam van mijn vader? En nu laat ik alles aan jou na! Dat is de gehele zaak! En jij krijgt zó wat vergoeding voor de ellendige tijd, die iij hebt doorgemaakt. Je zou een heel best landheer zijn! „Wel bedankt, ouwe jongen. Maar je zegt zelf, dat je oom ad vocaat isdie zou heus wel zien „Maarals ik de hele zaak nu aan jou vermaak?" „Dat kun je niet. Het is grond bezit en dat „Ik doe het toch! Breng me maar een vel papier en een pen! Toe dan!" De ogen van de stervende ston den zó koortsachtig en onrustig, dat Brichtauer hem niet langer durfde tegenspreken en om hem tot bedaren te brengen, het ver langde bezorgde. „Til me een beetje op!'' ver zocht Reichmann. Brichtauer sloeg zijn arm om hem heen en richte hem wat op in de kussens. „Ik geef hierbij alles wat ik hier en al wat ik thuis bezit aan m'n vriend Wilhelm Brich tauer. Ik ben stervende, maar mijn geestesvermogens zijn nog volkomen helder. Robert Reichmann von Breoohorst". (Wordt vervolgd). HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.55 Wie weet hoe?; 8.00 Nws; 8.10 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Orgelspel; 11.10 Gram.; 11.35 Fluit en clavecim- bel; 12.00 Orgel en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.35 Sport en prognose; 12.50 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Amus. muz.; 13.55 Beurs berichten; 14.00 Strijktrio; 14.30 Caus.; 14.40 Strijktrio; 15.05 Ge- var. progr.; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de kinderen; 17.00 Muzikale caus.; 17.40 Lichte muziek* 18.00 Nws; 18.20 Dansmuz.; 18.45 Het gouden N.V.V.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Gram.; 19.30 Cau serie; 19.45 Nws van de V.P.R.O.; 20.00 Nws; 20.05 Boekbespr.; 20.15 Zang; 20.30 Bespiegelingen aan de East River; 22.40 Caus.; 21.00 Amus. muz.; 21.30 Gram.; 22.00 Amus. muz.; 23.00 Nws; 23.15 Gr. BRUSSEL: 1200 Amus. muziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 17.00 Nws; 17.10 Muziek bij de thee; 17.45 Boekbespr.; 18.00 Vioolduo; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Koorzang; 20.00 Orkestconcert; 22.00 Nws; 22.15 Caus. en kamermuz22.55 Nwi.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5