Persconferentie van Eisenhower De strijd in Algerië Maarschalk Juin over Noord-Afrika HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT Het onderzoek naar concen tratiekampen in Indonesië Marshall over de status van Singapore Cyprische regeringsfunctionaris doodgeschoten Succes voor Stevenson DONDERDAG 7 JUNI 1956- 11e Jaargang Nr 3784 EERSTE BLA1 Koninklijk bezoek aan de IJsselmeerpolders Prins Bernhard maakt resterend gedeelte van vorstelij'k bezoek mee Bood Eisenhower bemiddeling in Cyprische geschil aan? Mollet stelt vertrouwenskwestie Mohammed Roem over de „provincie West-Irian" Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels ƒ1, iedere -egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 1-0 uur. Lelystad, de vlaggende hoofd stad van een 54.000 ha metend rijk van water en dijkstrepen, ontving gistermorgen om 5 min. over elf met grote hartelijkheid Koningin Juliana, Groothertogin Charlotte en Prins Felix. Ben hoofdstad der Flevolan der in den dop weliswaar, in iedere andere streek een vriende lijk, doch onaanzienlijk gehucht, maar hier het concrete bewijs van groeiend land onder zee. Ee* bewijs van daadkracht, kun digheid en ondernemingslust. Een bewijs, dat het volk van Ne derland werkt en dus leeft. De vorstelijke gasten van dit „land in wording" werden ont vangen door ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur van de dienst der Zuiderzeewer ken en door hoofddirecteur ir. K. A. Bazlen. Al spoedig was men verdiept in de kleine moderne expositie ter toelichting op de werken, die thans in uitvoering zijn: de trots van ir. Bazlen. Groothertogin Charlotte en Prins Felix ontvingen ter herin nering aan dit bezoek borden van Delfts aardewerk, waarop Lely stad in vogelvlucht gereprodu ceerd staat. Hierna ging het hoge gezel schap aan boord van het konink lijk jacht „Piet Hein", dat tevo ren reeds onder veler bewonde rende blikken aan de grote stei ger dicht bij de betonnen kolos van het gemaal „Wortman" ge meerd lag. Het hoge gezelschap gebruikte het noenmaal aan boord van de ,,Piet Hein". De tocht ging langs de werkhaven in het voltooide dijkvak „X" en vandaar, om de Zwolse hoek, naar de Schokker haven in het Ketelmeer aan de Zuidzijde van de 48.000 ha meten de Noordoostpolder. De directeur der N.O.P.-werken ir. A. P. Min- derljoud en de landdrost dr. A. Blauboer, waren aan de kade ter begroeting aanwezig. Daarna volgde een snelle tocht per auto dogr de met rijke oogst beladen velden naar de openluchtafdeling van het Delftse waterloopkundig laboratorium „De Voorst". Koningin Juliana, Groother togin Charlotte en Prins Felix bezichtigden een en ander met intensieve belangstelling. Zij ble ven ruim drie kwartier in het openlucht-laboratorium om daar na in snelle vaart via Ramspol naar Zwolle te rijden. Daar werd een kwartiertje door de stad ge reden onder hartelijke toejuichin gen der Zwollenaren, die hun stad voor deze bijzondere gele genheid rijk bevlagden. Stipt om 16 uur vertrok de koninklijke trein naar Amster dam. Na hun bezoek aan de oostelij ke Flevopolder hebben H. K. H. de Groothertogin en Z. K. H. de Prins van Luxemburg gister avond in de Luxemburgse ambas sade in Den Haag een galadiner aangeboden, waaraan 27 perso nen waren genodigd. Om kwart over tien, na de feestverlichting in de binnenstad in ogenschouw genomen te heb ben, keerde het vorstelijke gezel schap naar het paleis te Amster dam terug. „THUNDERJETS" BEGELEIDEN VLIEGTUIG VAN GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG Het vliegtuig, een Dakota, waarmee H.K.H. de Grootherto gin van Luxemburg en Z.K.H. Prins Felix vrijdagmidag om streeks half vier van het vlieg veld Soesterberg naar het vlieg veld Sandweiler in Luxemburg vertrekken, zal gedurende de vlucht boven het Nederlandse grondgebied worden geëscorteerd door twaaalf „Thunderjet"-straal- jagers van de koninklijke lucht macht. Bü het nationaal monument op de Dam te Amsterdam legde H. K. H. Groothertogin Charlotte en Z. K. H. Prins Felix van Luxem burg dinsdagochtend, aan het be gin van hun vierdaagse staatsiebe- zoek aan Nederland, een krans. De foto geeft van deze plechtig heid een beeld. V.l.n.r.: Burge meester Arn. J. d'Ailly van Am sterdam, generaal Pahud de Mor- tanges, premier dr W. Drees, kapi tein Norbert Prussen, Grootherto gin Charlotte en Prins Felix President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie in Washington verklaard, dat hij het uitwisselen van bezoeken over en weer van Amerikaanse en Sowjet-militaire en defensie autoriteiten op basis van zuivere wederkerigheid zal houden. De Sowjet-minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, zou worden uitgenodigd een bezoek aan Was hington te brengen, als de Sow- jet-Unie de Amerikaanse minis ter van Defensie, Wilson, voor een bezoek aan Moskou uitno digde. De president verklaarde dit naar aanleiding van het komen de bezoek van de stafchef der Amerikaanse luchtmacht, gene raal Twining, aan Moskou. Twi ning zal op Russische uitnodiging deze maand de „dag van de Sow- j et-luchtmacht" in Moskou bijwo nen. Als een bevelhebber van de Sowjet-luchtmacht de Ver. Sta ten zou willen bezoeken, zo zei Eisenhower, zal hij daarvoor toe stemming krijgen. Hij zal met precies dezelfde eerbewijzen ont vangen worden en soortgelijke bezoeken kunnen afleggen als Twining in de Sowjet-Unie. De hulp aan Zuid-Slavië. Wat de Amerikaanse hulp aan Zuid-Slavië aangaat, gelóófde Eisenhower, dat deze kwestie op nieuw bestudeerd moet worden. Er moet nagegaan worden hoe de zaken met president Tito, die op het ogenblik een bezoek aan de Sowjet-Unie brengt, er voor staan. De behandelende medici hebben Z.K.H. Prins Bernhard toestem ming gegeven om vandaag de lunch in het huis Ten Bosch en morgen het resterende gedeelte van het programma van het e- zoek van H.K.H. de Grootherto gin van Luxemburg en Z.K.H. Prins Felix mede te maken. In het Amerikaanse congres zijn stemmen opgegaan die de hulp aan Tito willen beknotten, nu er weer toenadering is tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie. De president geloofde niet, dat het ..geval Tito", zoals hij het noemde, als een volledig verlies moet worden beschouwd. Tito, die nu zo hartelijk in Moskou ont vangen wordt, is er in geslaagd Moskou te weerstaan. Om hem terug te winnen hebben de Rus sen grote concessies moeten doen. Als gevolg hiervan zullen zij ernstig gaan nadenken over hun betrekkingen met andere satellietstaten. De kwestie van de Amerikaan se hulp aan Zuid-Slavië moet ook opnieuw bezien worden in het licht van wat het beste is voor de Amerikaanse belangen. Het zou tragisch zijn, aldus Eisenho wer. als het congres de door hem, Eisenhower, voorgestelde hulp aan het buitenland niet aan vaardde. De Ver. Staten moeten door middel van hulpprogram ma's even krachtig voor de vrede strijden als zij van 1941 tot 1945 oorlog gevoerd hebben. De bekende rede van de Sow- jet-partijsecretaris Choesjtsjef, waarin deze Stalin aanviel, noem de Eisenhower een feitelijk „af maken" van alle dictaturen. Het was de president echter opgeval len, dat Chroesjtsjef niet gespro ken had over pogingen om de j methoden voor behandeling van j tegenstanders van het Sowjet- regiem, te wijzigen. Chroesjtsjef had kennelijk in zijn rede slechts gillen zeggen, 1 dat Stalin de verkeerde personen had laten doden. Overigens geloofde de presi dent dat de rede hoofdzakelijk voor binnenlands gebruik in de Sowjet-Unie was bestemd. Eisenhower gaf geen commen taar op het aftreden van Molo- tof als minister van Buitenlandse Zaken. Wat de Amerikaanse strijd voor de vrede betreft zei de pre sident nog, dat de Ver. Staten rekening moeten houden met de speciale houding die sommige landen aannemen. Kennelijk doel de hij op kritiek in het congres op India en andere neutrale lan den. Neutraal wil nog niet zeg gen, aldus Eisenhower, dat die landen neutraal staan tussen goed en kwaad, tussen behoorlijk en onbehoorlijk. De president kondigde voorts aan, dat de minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dul les, zaterdag in Iowa een rede zal houden waarin hij, met volledige instemming en steun van hem, de president, de nadruk zal leg gen op het belang van de hulp aan het buitenland. Ook zal Dul les spreken over de rol van de neutrale landen in de wereld. Het Griekse dagblad „Apogev- matini", meldt in een telegram 4 it New York dat president Eisen hower de Britse premier Eden een boodschap heeft gezonden, waarin hij aanbiedt in het Cypri sche vraagstuk te bemiddelen. Het blad zegt zijn (onbevestig de) bericht van „hoge diploma tieke zijde" vernomen te hebben. Indonesisch woordvoerder „ten zeerste verwonderd". De woordvoerder van de ver tegenwoordiging der republiek Indonesia heeft het volgende medegedeeld: „In de Nederlandse pers is het bericht verspreid over een beschuldiging inzake het voorkomen van concentratiekam pen in Indonesia. De woordvoerder van de ver tegenwoordiging van de R. I. in Nederland is over dit bericht ten zeerste verwonderd en beschouwt het als een belediging voor Indo nesië, juist omdat de hele wereld weet, dat men in Indonesia vrij is in het uiten van zijn mening en gedachten en vrij is in zijn be wegingen. Dit geldt niet alleen voor het Indonesische volk zelf, maar ook voor de vreemdelingen, die meer dan een miljoen in aan tal zijn. Premier Mollet heeft de ver trouwenskwestie verbonden aan de aanvaarding van zijn plan tot verhoging van het ouderdoms pensioen door de nationale ver gadering. Vrijdagochtend wordt er gestemd. Aanvaarding in tweede lezing door de nationale vergadering is nodig omdat de Senaat op 30 mei het wetsontwerp heeft afgewe zen. Met het plan is 140 miljard frank per jaar gemoeid. Om dit bedrag bijeen te krijgen wordt o.m. een kleine verhoging van de inkomstenbelastng en een nieu we belasting op auto's voorge steld. President Tito heeft woens dagochtend een bezoek gebracht aan de atoomcentrale van de Russische acadamie van weten schappen in de omgeving van Moskou. Eoor te weigeren aan Singa pore onafhankelijkheid te verle nen, keert Groot-Brittannië terug tot het tijdperk van de Ameri kaanse kolonies, zo heeft David Marshall woensdagochtend in het parlement verklaard, alvorens zijn ontslag als premier bij de gouverneur van de kolonie in te dienen. De Franse maarschalk Alphon- se Juin, Navo-opperbevelhebber in midden-Europa, heeft in een artikel in de „Revue des deux mondes" gewezen op de noodzaak van herziening van de Navo stra tegie ten aanzien van Noord-Afri ka. De Westelijke positie is sedert de oprichting van de Navo aan zienlijk gewijzigd, zo verklaarde hij. De Britse troepen hebben Egypte verlaten, Libië is onaf hankelijk geworden. Er zijn on lusten op Cyprus en in het bijzon der in Algerië en het Balkanpact is minder hecht dan enige jaren geleden. De militaire staven van Enge land en Amerika heblben de mo gelijkheid van een geallieerde op perbevel in het gebied van de Middellandse Zee bestudeerd en meer in het algemeen de aan dacht gewijd aan de verschuiving van het militaire zwaartepunt van Europa naar Afrika. Juin vroeg zich af, of niet een nieuw opperbevel voor het Middelland se Zeegebied moet worden inge steld en toevertrouwd aan een Fransman. Het gebied van de Navo strekt zich uit over Tunesië en Marok ko, zo voegde de maarschalk uer aan toe. Met het oog op de Fran se verplichtingen dienen Tunesië en Marokko te erkennen, dat de Franse strijdkrachten daar met de militaire uitrusting die zij had den toen deze landen nog protec toraten waren, gehandhaafd moe ten blijven. Reorganisatie van het Navo-bevel in het Middellandse Zeegebied moet opnieuw onder de ogen worden gezien om het bevel beter aan te passen aan de zen ding die Frankrijk en Engeland in dit gebied zo lang hebben ver vuld. Juin geloofde voorts dat de sterkte van de Franse troepen in Algerië nog steeds zeer onvol doende is. De Fransen mogen zich volgens hem niet laten verleiden tot onderhandelingen over een oe- stand. „Dat zou op dit ogenblik uitgelegd worden als zwakheid". Aanvaarding van de voorstel len, die Engeland onlangs heeft gedaan, zou betekenen, dat Sin gapore altijd afhankelijk zou blij- ven van het ministerie van Ko loniën te Londen, aldus de pre mier. Hij voegde hieraan toe, dat Engeland tot elke prijs op Cy prus, te Aden en te Singapore een zekere machtspositie wil be- i houden. Vervolgens sprak hij er zijn voldoening over uit, dat Malakka geweigerd heeft, toe te treden tot de Zuidoost-Aziatische verdrags organisatie (ZOAVO), die „in naam van de vrijheid poogt de volkeren in koloniale slavernij te houden". Marshall achtte echter een vriendschappelijke samenwerking met Engeland binnen het geme nebest van belang voor Singa pore. Z.i. moet de deur voor on derhandelingen geopend blijven, „totdat de rede en de goede wil kunnen zegevieren". Franse troepen zijn woensdag ochtend vroeg een grote operatie begonnen in de heuvels aan de voet van de Kabylische bergen in Oost-Algerië, één van de on herbergzaamste gebieden van het land. Een uitgestrekt gebied ten Z.O. van Tizi Ouzou, waar geen Franse soldaat zich in het afgelopen half jaar meer heeft vertoond, is door tanks en Alpen jagers omsingeld. Bij een zuiveringsoperatie te Boufarik, 35 km ten W. van Al giers, hebben militairen en poli tie woensdagochtend 400 ver dachte Mohammedanen aange houden. In Oran zijn woensdag de eer ste van 8000 man versterkingen die in de komende vier dagen uit Frankrijk verwacht worden, aan land gegaan. Vier passagiers schepen zijn voor het vervoer van deze troepen en hun uitrus ting ingeschakeld. In Algiers zijn woensdag door het vliegdek- schip „Dixmude" 16 hefschroef- vliegtuigen aangevoerd. Een door een Mohammedaan bestuurd voertuig der Franse po litie is dinsdagavond j.l., op onge veer vijf kilometer ten noord westen van de Algerijnse plaats Medea, in een door rebellen ge legde hinderlaag gevallen. De drie inzittende Franse poli tiemannen kwamen hierbij om het leven. De Algerijnse bestuur der is spoorloos verdwenen. Betoging van Franse militai ren i.v.m. de strijd in Algerië Reservisten van het Franse leger en van verlof terugkerende soldaten hebben, als protestuiting tegen de strijd, die het Franse le ger thans tegen de Algerijnse De Franse minister in Alge rië, Robert Lacoste, die in Parijs het debat in de Franse nationale vergadering over Noord-Afrika heeft bijgewoond, is woensdag per vliegtuig naar Algiers terug gekeerd. Bij Liimassol is woensdagoch tend een Cyprische regerings functionaris doodgeschoten. Zijn Turks-Cyprische chauffeur werd gewond. Het slachtoffer was een Brit, verbonden aan het departement van Onderwijs. Hij werd door verzetsstrijders neergeschoten, toen hij een school betrad voor het afnemen van examens. De Brit, die van achteren met automatische wapens werd be schoten, wist, hoewel zwaar ge wond, nog terug te schieten. Tot dusver zijn veertig Britten, onder wie vier burgerlijke amb tenaren, bij aanslagen gedood. Op last van de Britse autoritei ten moeten, wegens deze aanslag, alle plaatsen van vermaak in Li massol, die het eigendom van Griekse Cyprioten zijn, tot nader order - van zonsondergang tot zonsopgang gesloten zijn. Een 38-jarige Griekse Cyprioot die zaterdag in Pafos e»nstig werd gewond door revolverscho ten, is woensdag in een zieken huis in Nicosia overleden. Twet Turks-Cyprische politiemannen zijn, verdacht van deze aanslag, gearresteerd. rebellen voert, in een Parijs' sta tion het vertrek van een trein naar Bordeaux met drie en een half uur vertraagd. Militaire politie haalde de be togers uit de trein en bracht hen naar een Parijse kazerne over. Zij vertrokken daar vandaan woensdagochtend vroeg naar hun eenheden, zonder dat zich nieuwe incidenten hadden voorgedaan. Het voorkomen van concentra tiekampen in een democratisch land als Indonesia, waar de na tionale pers, die verschillende stromingen vertegenwoordigt, zeer kritisch is en waar vreem delingen, inbegrepen journalis ten, zich vrijelijk kunnen bewe gen, kan in het geheel niet wor den aangenomen". (Zoals bekend, is maandag in Amsterdam op een bijeenkomst van het „nationaal comité ter bestrijding van het concentratie kampsysteem" medegedeeld, dat het Noorse lid van de „Interna tionale commissie tegen coneen- tratiekampsystemen" n. a. v. klachten over het bestaan van 5 concentratiekampen in Indonesië een voorlopig onderzoek instelt. Indien mocht blijken, dat de klachten enigermate gegrond zijn, dan zal de internationale commissie de Indonesische rege ring vragen een delegatie te mo gen zenden voor een nader on derzoek. Red. A.N.P.) „Het plan van de regering een provincie West-Irian te vormen, die haar hoofdzetel zal hebben in Tidore, is door de bevolking van dit gebied toegejuicht, aldus heeft de eerste vice-premier van Indonesië, Mohammed Roem gis teren gezegd bij zijn terugkeer van een inspectiereis van vijf da gen door dit gebied. De bevolking van Tidore een klein eilandje in de Molukken heeft aan Roem een resolutie overhandigd, waarin hij haar bereidheid uit drukt, om „alles op te offeren, teneinde de terugkeer van West- Irian dat thans onder Neder lands bestuur staat naar Indo nesisch grondgebied te bereiken. Wij zijn bereid ons land, ons volk, onze oerwouden en onze zeeën voor dit doel op te offeren", aldus de resolutie. Met het instellen van de provincie West-Irian. dat tiet gebied van Nederlands Nieuw- Guinea en enkele aangrenzende eilanden van de noordmolukken beslaat, volgt de regering een „nieuwe weg in haar pogingen om de facto souvereiniteit over West-Irian terug te krijgen. Tido re kan beschouwd worden als een springplank", aldus Roem. Op een vraag van journalisten, of er eventueel gewapende v roe pen zullen worden gebruikt in de strijd om dit gebied, herhaalde Roem, hetgeen hij reeds heeft gezegd, n.l. dat het vredelievende Indonesische volk zal trachten zijn doel langs de weg van onder handelingen te bereiken. Hij voegde hieraan toe: „In dien deze pogingen zouden mis lukken, zullen wij gedwongen worden iets anders te doen". Roem lichtte deze verklaring niet verder toe. Stevenson, een der Amerikaan se democratische kandidaten voor de benoeming tot presi dentskandidaat bij de verkiezin gen in november, heeft zijn tegenstander Kefauver verslagen bij voorverkiezingen in de staat Californië. De volledige uitslag is nog wel niet bekend, doch Ke fauver heeft zijn nederlaag reeds toegegeven. Toen ongeveer de helft van de uitgebrachte stemmen in Califor nië geteld was, had Stevenson 458.785 stemmen tegen Kefauver 261.801. Bij de voorverkiezingen, die tot op heden gehouden zijn voor aanwijzing van afgevaardigden naar de democratische partijcon ventie in Chicago (waar de par tijkandidaat voor de presidents verkiezingen wordt aangewezen) heeft Stevenson bij elkaar 259% stem op zijn naam gebracht. Ke fauver kan rekenen op de stem men van 166 afgevaardigden. Andere democratische kandida ten kregen 226 stemmen. Afge vaardigden met bij elkaar 370% stem hebben zich nog niet aan een kandidaat verbonden. Voor benoeming door de partijconven tie heeft een kandidaat 686% stem nodig. Kefauver heeft bekendgemaakt, dat hij de strijd tegen Stevenson VRIJDAG 8 JUNI. v.m. n.m. Breskens 0.53 1.24 Terneuzen 1.288 1.59 Hansweert 2.08 2.39 Walsoorden 2.18 2.49 ZON MAAN op onder op onder Juni. 7 4.24 20.58 3.08 19.32 8 4.23 20.59 3.55 20.41 9 4.23 21.00 4.56 21.39 zal voortzetten. Hij is niet van plan genoegen te nemen met de kandidatuur voor het vice-presi- dentschap. Bij voorverkiezingen in de sta ten Montana en Zuid-Dakoia, waar Stevenson niet ingeschre ven was, verwierf Kefau\er dinsdag bij elkaar 24 cónventie- stemmen. Voorts kan hij rekenen op vier tot zes stemmen van ai- gevaardigden van de staat New York. De meeste van de 98 stem men van deze staat op de partij conventie zijn voor gouverneur Harriman. De staat Californië brengt op de partijconventie 68 stemme.) uit. De meeste hiervan zij; voor Stevenson. Onder invloed van een storing, die inmiddels in Duitsland is aangekomen is zachte lucht woensdag weer naar onze omge ving gestroomd. In de middag slaagde deze lucht er zelfs in tot Limburg door te dringen. In verband met deze ontwikke ling was er in het hele land vrij veel bewolking. Alleen aan de kust v£as het zonnig. Voor vandaag wordt een zuid westelijke luchtstroming ver wacht, waarmee iets koelere lucht wordt aangevoerd. Aange zien deze lucht tamelijk droog is zullen er slechts enkele verspreid optredende buien tot ontwikke ling komen. De temperaturen zullen echter weer iets lager worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optre dende buien. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1