met bijl JUBILEUMCONGRES van N.V.V. Staatsiebezoek Groothertogin en Prins van Luxemburg Kind vermoordt Haagse hoofdagent HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De Franse wapenleveranties aan het Midden-Oosten Het wiskundig onderwijs in de Verenigde Staten WOENSDAG 5 JUNI 1956 11e Jaargang Nr 3783 EERSTE BLAB HARTELIJKE ONTVANGST IN DE HOOFDSTAD Twaalf straaljagers in formatie raasden onder de enkele witte wolken, die gisterochtend boven Schiphol de blauwe lucht verbraken, dicht over het vliegveld, waar om tien over tien Koningin Juliana en Prinses Beatrix op het plat form de aankomst stonden af te wachten van H. K. H. de Groothertogin van Luxemburg en Z.K.H. de Prins van Luxemburg. Tien seconden later daalde de regerings-Dakota met de helrode neus en de witte rug, die Groothertogin Char lotte en Prins Felix gisterochtend om half negen uit Luxemburg had gehaald, op een der landingsbanen. Aankomst in Amsterdam Kranslegging Op het stadhuis Een veertienjarige jongen heeft gistermiddag met een bijl in het politieposthuis in het Haagse Zuiderpark een hoofdagent doodgeslagen en diens pistool gestolen- Het kind heeft hiervoor kennelijk de bijl van huis meegenomen en is na zijn gruweldaad met het pistool naar huis gegaan. Voordien was zijn naam aangetekend omdat hij iets had aangegeven. Toen de politie thuis kwam vragen of hij iets bijzonders in de omgeving van het politieposthuis in het park had gemerkt, ontving hij de rechercheurs met het pistool van de doodgeslagen hoofdagent. Het kind is voor lopig op het hoofdbureau van politie te Den Haag opge sloten. Herdenkingsziiiing Prins Bernhard heeft keelontsteking Peronistische sabotage in Argentinië Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. Wh Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Grcothertogin Charlotte er. Prins Felix daalden de trap af en werden begroet door onze Vorstin, die de Groothertogin om helsde. Vervolgens schudde zij de hand van Prins Felix en deelde de hoge Luxemburgse gasten mede, dat tot haar spijt Prins Bemhard wegens een plotselinge keelontsteking niet aanwezig kon zijn. Bij de (begroeting was voorts aanwezig de ambassadeur van Luxemburg in ons land met zijn echtgenote, mevr. Kremer. Ook zagen wij bij het vliegtuig de chef van het militaire huis generaal C. F. Pahud de Mortanges en enkele leden van de erediensten. Nauwelijks was het gevolg van de hoge gasten voorgesteld aan Koningin Juliana en Prinses Beatrix, of de kapel der Limburg se jagers zette het Luxemburgse volkslied in. Onze Vorstin was gekleed in een lavendelblauw moiree com plet met bijpassende hoed; Prin ses Beatrix droeg een grijs man telpakje met grijze hoed en witte handschoenen en handtas. Groot hertogin Charlotte verscheen in een crèmekleurig complet; Prins Felix was gekleed in het gene raalsuniform van de Luxemburg se landmacht. In de stralende zon en de scher pe wind wandelde het gezelschap vervolgens naar de speciaal voor deze aankomst gebouwde brede withouten trap, waarover een wijnrode loper was gelegd, die naar het boven de wachtkamer gelegen restaurant Aviorama leidde. H.K.H. de Groothertogin en Hare Majesteit de Koningin scheidden zich daarbij van het overige gezelschap af en inspec teerden gezamenlijk de erewacht, voorafgegaan door de comman dant, kapitein R. F. R. Beekman. Na deze inspectie begaf het hoge gezelschap zich naar de dicht bij de trap opgestelde Ne derlandse ambassadeur in Lu xemburg en diens echtgenote, mevr. Teixeira de Mattos, en de consuls van Luxemburg. Daarna bestegen de vorsten de trap naar de Avioramazaal, waar talrijke autoriteiten aan de hoge gasten werden voorgesteld. Het oponthoud in het restau rant duurde slechts enkele minu ten. Toen daalden de hoge gasten met onze Koningin en Prinses Beatrix de trap weer af, namen plaats in de gereedstaande auto's en vertrokken naar Amsterdam. De frisse bries deed de drie kleuren de vlag van Nederland en Luxemburg tevens aan de vlaggemasten langs de passage d'honneur die op een smalle par keerplaats op het Stadionplein was gemaakt, vrolijk wapperen. Om even over half elf daverde het motorescorte der rijkspolitie het plein op gevolgd door de hof- auto's. Burgemeester d'Ailly, de landmacht- en marineautoriteiten alsmede de hoofdcommissaris van politie begroetten hier de hoge gasten. Slechts even vertoefde men in de passage d'honneur, waar aan de andere zijde reeds de eerste calèche was voorgereden, waarin de Groothertogin en Koningin Juliana plaats namen. Prinses Beatrix en Prins Felix stegen vlak daarop in de tweede calèche. Luide juichte het publiek toen de koninklijke stoet zich in be weging zette en in een pittige draf stadwaarts reed. Even over elf uur zette de zon de kleurige aankomst van de hoge gasten voor het paleis op de Dam in een vrolijk licht. Direkt nadat de Groothertogin en haar koninklijke gastvrouwe uit de eerste calèche waren gestapt, zet te de koninklijke militaire kapel het Luxemburgse volkslied in, dat door de beide .landsvrouwen staande aan de rand van het trot toir werd aangehoord. Intussen rolde ook de tweede calèche voor, waarin Prinses Beatrix en Prins Felix waren ge zeten. Terwijl de Prins zichtbaar haast maakte om zich in de hou ding te stellen wijl het volkslied werd gespeeld, wuifde Prinses Beatrix met haar wit gehand- schoende hand nog even vriende lijk naar de enkele duizenden, die zich op het Damplein hadden ver zameld. Na de inspectie van de ere wacht verdwenen de hoge gasten met hun gevolg over de met een loper toelegde trappen in het pa leis. In afwachting gingen vele dui zenden paren ogen omhoog in de richting van het balcon. Toen de grootmeester achter de ramen verscheen om de loalcondeuren te openen, barstte een luid gejuicn uit. Vriendelijk wuivend versche nen de Grootvorstin en Koningin Juliana op het balcon, gevolgd door de saluerende Prins Felix en een vrolijk lachende Kroon prinses. Nog klonk het gejuicn toen de hoge gasten achter de balcondeuren verdwenen. Precies tien voor twaalf ver lieten de Groothertogin en Prins Felix met hun gevolg het paleis, en begaven zich voor een krans legging naar het nationaaal mo nument op de Dam. Daar werden zij begroet door minister-presi dent dr W. Drees. de burgemees ter van Amsterdam en de .ambas sadeur van Luxemburg. Terwijl de hoge gasten op weg naar het monument tussen de erehaag, gevormd door een detachement van de koninklijke marine, door schreden, ruiste een hartelijk ap plaus van de opeengepakte me nigte op hen toe. Na de begroeting betraden de Groothertogin en Prins Felix de trappen van het monument, en legden aan de voet van de pyloon een grote krans van irissen, ro zen. 'blauwe hortensia's. Franse lelie's en dennegroen. Een vier regelig koraal gespeeld door de kapel van de Amsterdamse poli tie, vormde het sluitstuk van de korte plechtigheid. De woorden van welkom die de burgemeester van Amsterdam mr Arn. J. d'Ailly gistermiddag na mens het stadsbestuur in de his torische Van Speykzaal van het koninklijk paleis sprak tot de Lu xemburgse vorstelijke gasten zijn grotendeels verloren gegaan door de krachtige marsmuziek, die van buiten kwam toen de koninklijke militaire kapel met de erewacht al marcherend de plaatsen ging innemen vóór het paleis. Na deze hartelijke woorden van welkom in Nederlands hoofdstad stelde mr d' Ailly 16 van de 45 aanwezige raadsleden, waaronder vier wethouders, voor aan de Groothertogin en de Prins, ter wijl de kennismaking met Konin gin Juliana en met Prinses Bea trix werd vernieuwd. De Groot hertogin had speciaal verzocht enige tijd met de vrouwelijke raadsleden te kunnen spreken. De Koningin en Prins Felix on derhielden zich intussen met de manlijke raadsleden. In twee koninklijke rijtuigen, ieder getrokken door vier van de zadel toereden paarden, verlieten Groothertogin Charlotte, Konin gin Juliana, Prinses Beatrix en Prins Felix het paleis voor een korte rijtoer door de stad, met als einddoel het Rijksmuseum. De minister van Binnenlandse Za ken, prof. dr L. J. M. Beel en de waarnemend hoofddirecteur van het Rijksmuseum, de heer C. van Schendel, begroetten daar de vor stelijke personen, en leidden hen het zalencomplex binnen, waar hen een deel van de nalatenschap wachtte van de grootmeester der schilderkunst, Rembrandt van Rijn. Ruim een uur dwaalden dï hoge gasten langs de schilderijen, nauwlettend^ luisterend naar de toelichting van hun begeleiders. In de wachtzaal gekomen, ge bruikten Koningin Juliana en haar gasten de thee. Per auto werd daarna de terugweg naar het paleis op de Dam aanvaard. Om kwart voor acht begon het gala-diner, waaraan voor de eer ste maal ook Prinses Beatrix 'aanzat en waarbij onze Vorstin en Groothertogin Charlotte korte redevoeringen uitspraken, (Zie verder 2e pag.) In het Concertgebouw te Am sterdam is dinsdagmorgen het jubileumcongres van het 50 jaar bestaande Nederlands Verbond van Vakverenigingen tevens de 21ste algemene vergadering) be gonnen met een herdenkings zitting, die geopend werd met de uitvoering van de ouverture Eg- mont van Von Beethoven door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Daarna betrad de verbondsvoorzitter, de heer H. Oosterhuis, het met bloemen ver sierde podium voor het uitspre ken van zijn herdenkingsrede. De ochtendzitting werd bijge woond door de ministers van So ciale Zaken J. G. Suurhoff, van Landbouw L. Mansholt, van P.B.O. A. C. de Bruyn, van Justi tie Prof. Mr. J. C. van Oven en van Financiën J. van de Kieft. Voorts door talrijke gasten uit binnen- en buitenland, onder wie de heer W. Schevenels als ver tegenwoordiger van het Interna tionaal verbond van vrije vakver enigingen. Vanzelfsprekend ontbraken niet ome Jan van Zutphen; de oud voorzitter van het N.V.V.de heer E. Kupers, en verder het oud hoofdbestuurslid de heer C. van de Lende. Deze plechtige herdenkings- en openingszitting werd besloten met de eerste uitvoering van het speciaal voor dit gouden jubi leum door Lex van Delden ge componeerde oratorium „De vo gelvrijheid", muzikale bewerking van een gedicht van J. W. Schut te Noordholt. Drie koninklijke onder scheidingen. De minister van Sociale Zaken J. G. Suurhoff, oud-2e voorzitter van het N.V.V., deelde aan het slot van zijn felicitatiewoord na mens de regering mede, dat Hare Majesteit de Koningin bij bevor dering de voorzitter van het ver bond, de heer H. Oosterhuis, heeft benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Voorts is de heer J. Blom, voor zitter van de Algemene Bond van PROGRAMMA BEZOEK GROOTHERTOGIN VAN LUXEMBURG NOrPOLDER 5jun i, kran slegginq, ontvangst, rijtoer rijksmuseum, diner Veti Opera Ballet rondrit JSSELMEER juni diner Lelystad 6/um z= Noordzee Haarlem ^Amsterdam Sjum vertrek per trem naar Amsterdam ankomstSjum Schlpho Aalsm 6junr diner 7juni rijtoer; Mau ritshuis Soeshdijkayu/)/ noenmaal Soesterberg 8 juni vertrek oOUda 7juni bezoek St.Janskerk Rotterdam 7juni vaartocht door havens Ambtenaren, benoemd tot offi cier in de Orde van Oranje Nas sau en is aan de heer A. West- strate (Kruininen), thans circa 35 jaar in de vakbeweging werk zaam, de gouden eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend. De heer Oosterhuis deelde mede, dat Prins Bernhard een felicitatietelegram had gezonden van de volgende inhoud: „Bij deze feestelijke viering van uw gouden jubileum bied ik U mijn zeer hartelijke ge lukwensen aan." De middagzitting werd bijge woond door minister-president Dr W. Drees, de staatssecretaris van Oorlog, Mr. F. J. Kranen burg en de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Holland, Dr. M. J. Prinsen. De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, die met luid applaus begroet werd, bracht namens de regering de gelukwen sen over. Zij, die vijftig jaar ge leden het N.V.V. oprichten al dus spreker konden niet be vroeden, dat een halve eeuw later gelukwensen namens de regering zouden worden aangeboden. Wat het N.V.V. destijds wilde was revolutionair, namelijk doorbre king van het vrije spel der maat schappelijke krachten. Welk een reuze taak nam de jonge vakbe weging op haar schouders. Te rugziende blijkt, zo ging de be windsman voort, dat de vakbe weging grote delen van haar doelstellingen heeft verwezen lijkt. De vakbeweging spreker noemde in dit verband ook de andere vakcentrales paste zich aan en wijzigde zich in de loop der tijd. Zij is nu geen vreemd element meer zoals vijftig jaar geleden, doch geworden tot één der meest constructieve elemen ten in de maatschappij van he den. De constructieve rol, die zij speelt, kwam ook tot uiting in haar aandeel in de voorbereiding van „mijn troetelkind", de wet op de ouderdomsvoorziening. De regering heeft besef voor deze constructieve rol van de vakbe weging en zij raadpleegt haar en luistert en tracht aan haar rede lijke verlangens tegemoet te komen. De minister betreurde de breuk in de raad van vakcentralen, waardoor het overleg gecompli ceerder werd gemaakt. In het huidige bestel is de vakbeweging een onmisbaar constructief doch niet kritiekloos element gewor den. Bij de uitreiking der konink lijke onderscheidingen merkte de bewindsman op, dat de regering in drie personen de top, de lei dende laag en de werkers in de periferie heeft willen eren. „Gij alle drie hebt u vrijwel een men senleven lang gegeven aan het werk der vakbeweging. De on derscheiding is niet alleen een erkenning voor uw persoonlijke verdiensten, maar in u geldt deze erkenning voor de gehele bewe ging", zo besloot minister Suur hoff. De middagzitting werd ook .nog bijgewoond door de minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. Zijlstra, en de heer H. W. Tilanus namens de Tweede Kamerfractie van de Christelijk Historische Unie en de heer Th. D. J. M. Koersen van de K.V.P. Na de minister spraken de wet houder Mr. A. de Roos namens het gemeentebestuur van Am sterdam en de heer W. Scheve nels namens het Internationaal verbond van vrije vakverenigin gen en de vertegenwoordigers der buitenlandse vakcentralen. De voorzitter van de Stichting van de Arbeid, Mr. F. H. A. de Graaff, tevens sprekende namens de werkgeversorganisaties en het Verbond van Nederlandse Werk gevers, gewaagde in zijn felici tatiewoord van de veranderde verhouding tussen ondernemers en werknemers in de afgelopen vijftig jaar. Namens het moderamen van de Generale Synode, de Raad voor zaken van kerk en samen leving, en de Stichting Kerk en Wereld der Nederlands Hervorm de Kerk sprak Dr. J. C. C. Rupp. Namens de V.A.R.A. en de cul turele organisaties bood Mr. J. W. Burger gelukwensen aan. Tot slot werd nog gesproken door vertegenwoordigers van de hoofdbesturen van de bonden van het N.V.V., de bestuurders bonden, de vrouwenbond, de jon gerenorganisatie, de oud-voorzit ter de heer E. Kupers en het oud hoofdbestuurslid de heer C. van der Lende. Vele der sprekers boden ge schenken aan in de vorm van gelden, voornamelijk bestemd voor verfraaiing van het op te richten Kupers-oord. Na afloop der herdenkingszit ting volgde een zeer druk be zochte receptie. Z.K.H. Prins Bemhard lijdt aan een keelontsteking en moet op medisch advies het bed houden. De Prins zal het programma van het vorstelijk bezoek uit Luxem burg ook vandaag niet kunnen meemaken. 14 jaar oud is de tengere, don kere jongen A. van K., die gister middag de 54-jarige Haagse hoofdagent A. J. Ax met een bijl de hersens insloeg om diens pis tool te bemachtigen. De vermoor de hoofdagent was bezig de naam van zijn moordenaar in een tolad- register van gevonden voorwer pen te schrijven, voor de tweede maal deze dag. De moord is gepleegd in het kleine, afgelegen politieposthuis in het Zuiderpark te Den Haag, waar de hoofdagent alleen dienst deed. Tegen 3 uur gister middag ontdekten twee agenten, die kwamen aflossen, de gruwel daad, die ongeveer kwart over één gepleegd moet zijn. De jeugdige dader, volgens zijn moeder een leugenaar en een fan tast, is thuis gearresteerd. Daar bij is het hem bijna gelukt de hoofdinspecteur A. van 't Eind en de rechercheur J. Modderman met het buitgemaakte pistool van de vermoorde hoofdagent Ax neer te schieten. „Ik had een pistool nodig. Ik wil al jarenlang naar Nieuw-Gui- nea en heb een pistool nodig om over de grens te komen". Dat is het ganse motief van de 14-jarige ambachtsscholier, die reeds maan dag van plan was zijn gruweldaad te plegen. Maandagmiddag is hij, met zijn bijl verstopt in een schooltas, naar het posthuis ge gaan. De dienstdoende agent had toen bezoek. „Ik had toen geen moed", verklaarde de jongen. Gisteren spijbelde hij van de ambachtschool. Gistermorgen is hij met een gevonden Canadees emigratieiboekje naar de politie post gegaan. Het begeerde pis tool hing onder de jas van de hoofdagent van Ax. De jongen had de bijl weer bij zich. Om kwart voor twaalf is hij naar huis aan de Gietenstraat ge gaan. Hij at daar en is toen naar het park teruggekomen, wederom met de bijl in zijn tas. Een gevon den vulpen was aanleiding tot een nieuw bezoek aan het posthuis. „Ik weet je adres wel", zei de agent tot de knaap, die naast hem stond met de gevonden vulpen. Terwijl Ax schreef, greep de jongen de bijl uit de tas, deed, volgens zijn verklaring, zijn ogen dicht en sloeg die ene fatale slag, die vijf kinderen tussen vijf en twintig jaar tot wezen maakte. Daarna greep de jongen koppel en pistool van de kapstok en verdween. Tussen de bosjes van het Zuiderpark smeet hij de bijl weg, stak het pistool in zijn zak en het koppel in zijn tas. Daarna zwierf hij naar de binnenstad. Na de ontdekking zijn de re cherche en het toevallig repete rende politiemuziekcorps, dat zien direct vrijwillig meldde, het park gaan doorzoeken. Tegen het einde van de middag is de jongen daar in het park terug geweest. „Om zijn toijl te halen" naar hij zegt. Het park was afgesloten door de politie en daarom is hij maar naar huis gegaan. Aan de hand van het kladboek je, de zogenaamde „leugenaar" van de vermoorde agent Ax, gin gen de hoofdinspecteur H. yan Harskamp, inspecteur Van 't Eind en rechercheur J. Modderman naar 't adres aan de Gietenstraat dat in het boekje voorkwam. Dit adres was door de jongen goed opgegeven en was het enige dat genoteerd stond. Zij werden door mevr. Karstel ontvangen. Even later kwam de jongen vriendelijk lachend bin nen. Hoofdinspecteur Van Hars kamp vertelde: „Wij namen hem mee naar zijn kamertje en vroe gen hem of hij na zijn vertrek uit het posthuis iets verdachts had gezien. De jongen zat er onge dwongen bij op de rand van zijn opklapbed. Het kwam er vlot uit. De jongen vertelde een man (e hebben gezien en gaf er een bij zonder nauwkeurig signalement van. Die man had een tas en daar uit stak volgens dit verhaal een beetje gore stok, het leek wel een handvat van een bijl. Dat gaf mij een vreemd gevoel. Ik voelde hem nader aan de tand en ging daar na een paar dingen vragen bij zijn moeder", zo vertelde hoofdinspec teur Van Harskamp. „Terwijl ik met zijn moeder sprak klonken plotseling noodkreten: „Van Harskamp, Van Harskamp", ik hoorde de stem van 'mijn collega's en rende terug naar het kamer tje. De situatie overziende, sprong ik de jongen, die het pistool in zijn hand had, meteen in zijn nek. Inspecteur Van 't Eind besprong hem van voren. Zij worstelden n het pistool. Het was het dienstpistool van hoofdagent Ax. Inspecteur Van 't Eind vertelde later, dat de jongen in het nauw gebracht werd. „Plotseling sprong hij op, het pistool in de hand. Hij drukte snel de loop terug en wilde op ons vuren. Het pistool heeft waarschijnlijk onder een kussen gelegen waarop de jongen zat. Gelukkig drukte hij de loop niet ver genoeg terug, waardoor de kogel klem kwam te zitten." De drie politiemannen hebben de hevig tegenspartelende jongen mee 'naar de auto gesleurd en naar het ibureau gebracht, waar hij werd opgesloten. Onkundig van" deze arrestatie hebben andere politiemannen het park afgezocht. De speurhond Wilson van de agent Baak vond de bijl onder de brede laaghan gende takken van een spar, dicht bij het posthuis. Hoofdinspecteur Van Hars kamp zegt voor een raadsel te staan met betrekking tot de gees telijke instelling van de jongen, die niet voor de gewone straf rechter kan worden gebracht. Zijn kamertje lag vol met speel goed-wapens en avonturen-strip- boekjes. Het kind schijnt de draagwijdte volmaakt niet te be seffen. Hij schijnt het onderzoek nog interessant te vinden ook. De verslagenheid in het Haagse politiecorps waarin hoofdagent Ax een beminde en geziene fi guur was, hetgeen ook onlangs bij zijn zilveren jubileum tot uiting kwam, is zeer groot. Peronistische elementen heh- iben in de afgelopen 24 uur in ge heel Argentinië sabotagedaden gepleegd, naar waarnemers me nen in opdracht van ondergrond se organisaties die onrust willen veroorzaken. In de provincie Salta, in het noorden van Argentinië, ont spoorde een trein als gevolg van sabotage. Twee arbeiders werden ernstig gewond. Ook elders is sa botage aan spoorlijnen gepleegd. Op het vliegveld van Oran in de provincie Salta werd een vlieg tuig beschadigd. Een deel van de stad Parana was maandag ver scheidene uren van elektriciteit verstoken als gevolg van sabota ge aan een katoel. In Mendoza aan de voet van de Andes is een Chileense vlieger gearresteerd, die met een parti culier vliegtuig Peronistisch pro pagandamateriaal naar Argenti nië overbracht. Ook aan de grens van Paraguay is Peronistisch propagandamateriaal in beslag genomen. De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pinean, heeft dinsdag in de nationale vergade ring verklaard, dat de regering van plan is, de uitvoer van lichte wapens naar het Midden-Oosten te verbieden. Hij zou woensdag bij het kabinet een dergelijk voor stel indienen. Premier Mollet, die hieraan toevoegde dat het verbod ook mortieren zal betreffen, zei, dat er geen wapens, die tegen Frank rijk kunnen worden gebruikt, waarheen ter wereld ook zullen worden verzonden. Deze uitspraken vormen een reactie op een verklaring van Jacques Soustelle, die vorig jaar resident-generaal van Algerië was. Deze vroeg bijzonderheden over de zending van dertien kis ten met vijftig machinegeweren en losse onderdelen, die, volgens een bericht van 31 mei, door de Franse luchtvaartmaatschappij naar Syrië waren vervoerd. Pi- neau antwoordde, dat de rege ring van Edgar Faure een jaar geleden orders uit Arabische landen voor de levering van 12.000 geweren en 150 vernieuwde mitrailleurs had aanvaard. Hoe wel de huidige regering de ver zending van lichte wapens naar Egypte had verboden, had zij toe stemming verleend voor de leve ring van de vijftig machinegewe ren aan Syrië, omdat zij van me ning was dat zij niet een streep kon zetten door alle verplichtin gen van vorige regeringen. De Syrische regering had echter eerst moeten beloven, dat de ma- FRANSE REGERING WINT VERTROUWENSVOTUM. De Franse regering heeft dins dagavond het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekregen ten aanzien van het door haar gevolgde beleid. chinegeweren niet weer uitge voerd zouden worden. Deze me dedeling werd hier en daar in de vergadering met hoongelach be groet. Wetenschappelijke onderzoe kers van de universiteit van Princeton hebben een onderzoek ingesteld naar de stand van het oriderwijs in wiskunde in de Ver. Staten. De „New York Times" meldt het volgende over de resul taten ervan: Volgens de onderzoekers is het leerplan voor wiskunde ver ouderd. Van zestig wiskundelera ren werd nagegaan hoe zij les ga ven. In vijftig gevallen bleek dat dit „verward" geschiedde en dat j zij niet in staat waren behoorlijk les in wiskunde te geven. De meeste leraren hielden er niet van in wiskunde les te geven en zij deden dit slechts onder dwang of protest. Het grootste gedeelte hunner leerlingen gevoelde nies voor wis kunde Vele dezer zestig wiskunde leraren beheersten hun onder werp slechts juist iets beter dan hun leerlingen. De „New York Times" zegt dat de resultaten van het onderzoek ernstig zijn, daar er juist thans in de Verenigde Staten een toe nemend tekort bestaat aan ge leerden, ingenieurs en technici in het algemeen. Nadat in de nacht van maan dag op dinsdag onder invloed van een depressie bij Schotland kou de lucht ons land was binnenge stroomd, waarbij plaatselijk wat regen viel, had het weer overdag een vrij zonnig karakter en viel er slechts hier en daar een lichte bui. De temperaturen stegen in de middag tot ongeveer 15 gra den. In het zuiden en zuidoosten van het land werden maximum temperaturen van 18 a 19 graden bereikt. Doordat de depressie bij Schot land nog wat uitdiepte en zich bo ven de Golf van Biscaje een ge bied van hoge luchtdruk ontwik kelde nam ook in ons land de wind in kracht toe. Langs de Waddenkust werd zelfs de grens van harde wind bereikt. Een nieuwe depressie nadert inmiddels de Britse eilanden. De ze depressie zal vanmiddag Enge land bereikt hebben. In verband daarmee zal in ons land de bewol king later op de dag van 't west ten uit toenemen. Het blijft ech ter tot de avond op de meeste plaatsen droog. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Hogere temperaturen. Vrij zonnig weer en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Hogere middag- temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 7 JUNI. v.m. n.m. Breskens 0.09 12.36 Terneuzen 0.44 1.11 Hansweert 1.24 1.51 Walsoorden 1.34 2.01 ZON op onder Juni. 6 4.24 20.57 7 4.24 20.58 8 4.23 20.59 MAAN op onder 2.32 3.08 3.55 18.16 19.32 20.41

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1