Algerije Grote zuiveringsactie in Frans-Duitse overeenstemming over het Saargebied Chroesjtsjefs aanval op Stalin Tito in Moskou HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Onderzoek naar concentratie kampsystemen in China en Indonesië Zal Poujade de Nederlandse! middenstanders toespreken Premier Oe Noe van Birma wil aftreden DINSDAG 5 JUNI 1956 11e Jaargang Nr 3782 Edens verklaring over Cyprus OVERVALLEN OP CYPRUS OPNIEUW INCIDENT IN JERUZALEM Londen zal tekst van Chroesjtsjefs rede niet bekend maken Hertog van Kent in opspraak Bezoek aan mausoleum van Lenin en Stalin Hij negeerde Stalin De Sowjet-Unie en Latijns Amerika frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sanoe Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Verklaringen welke de Britse premier Eden vrijdag j.l. op het conservatief congres te Norwich o.a. omtrent Cyprus heeft ge daan, hebben in alle politieke kringen te Athene geprikkelde commentaren uitgelokt. Eden zei o.a., dat verlies van Cyprus het verlies van mogelijkheden tot be scherming van de Britse oliebe voorrading zou betekenen en dat dit zou leiden tot werkloosheid en honger in Groot-Brittannië. Premier Karamanlis zei naar aanleiding hiervan, dat het op zijn minst onjuist, zo niet immo reel is om „koloniale onderdruk- king van een hoogst beschaafd Europees volk te willen iecht- vaaruigen door zich te beroepen op de heilige verdediging van de olie". Overigens, aldus Karaman lis, had Griekenland altijd al waarborging van strategische be langen aangeboden. Verzetslieden hebben zondag avond twee leden van de Britse beveiligingsdienst en een jongen met wie de Britten wandelden, op een weg ten oosten van Larnaca aangevallen. Een der Britten werd doodgeschoten, de tweede wist te ontkomen. De verzetslie den schoten ook de jongen neer, nadat zij zijn handen hadden vast gebonden. De jongen werd slechts licht gewond. Nadat de verzetslieden waren vertrokken, wist hij naar een kerk in de buurt te kruipen, waar hij kaarsen kon aansteken die de aandacht van een politie patrouille trokken. Bij het dorpje Aloa, ten noor den van Famagusta hebben ver zetslieden maandagochtend een overval gepleegd waarbij een Brit werd doodgeschoten. AFP meldt dat Britse veilig heidstroepen in de dorpen Kisso- nerga en Khloraka bij Pafos veel dynamiet en munitie helbben op gespoord. Ook werd een uniform van het Griekse leger gevonden. In dit gebied is zaterdag een Turkse politieman doodgescho ten. 21 Cyprioten zijn gearres teerd. Een 15-jarige jongen is maan dag veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Hij werd schul dig bevonden aan een bomaan slag op veiligheidstroepen te Pa fos op 28 maart. De rechter ver klaarde, dat de jongen wellicht de doodstraf zou hebben gekre gen, als hij ouder dan 16 jaar was geweest. Een Israëlische woordvoerder heeft maandag bekendgemaakt, dat vanuït Jordaanse stellingen maandag geschoten is op de voorstad Pagi in het door de Is raëliërs bezette deel van Jeruza lem. De Israëliërs beantwoordden het vuur niet en er vielen geen slachtoffers. Zondag werd bij een schietpar tij in dezelfde sector een Israëli sche burger gedood. De Jordaniërs hebben ver klaard, dat de schietpartij van zondag begon, toen Israëlische troepen een brandbom wierpen in het niemandsland in deze sec tor en Jordaanse militairen die de brand trachtten te blussen, beschoten werden. Een woordvoerder van het „Fo reign Offcie" heeft maandag des gevraagd medegedeeld, dat de Britse regering niet voornemens is, de tekst van de rede, waarin Chroesjtsjef onlangs in Moskou een felle aanval op Stalin deed, bekend te maken. Franse offensieven in 't gebied van Bibans en in dat van Guter- gour, hebben volgens Franse functionarissen een gebied van 200 km2 bevrijd van de controle door de opstandelingen. Veel in woners zijn naar de Franse zijde overgelopen. Volgens onbevestigde berich ten zijn bij deze operaties, de grootste sedert de Algerijnse op stand anderhalf jaar geleden be gon, 400 rebellen gesneuveld. De opstandelingenleider in het be trokken gebied, een voormalige sergeant van de Franse strijd krachten, die zichzelf president Hamirouche noemde, zou in zijn hoofdkwartier in de bergen zijn gevlucht. Hij had het bevel over 1500 man van het Algerijnse be vrijdingsleger en was van plan een „Algerijnse republiek" in zijn gebied te stichten. Als zijn gebied beschouwde hij de Soummam-vallei ten zuid-wes ten van Bougie. In april werden in deze vallei 150 Mohammedaan se mannen, vrouwen en kinderen door opstandelingen vermoord, omdat de bewoners van enige bergdorpen de zijde van de Fran sen hadden gekozen. De Fransen hebben nu boven andere dorpen door vliegtuigen vlugschriften laten uitwerpen, waarin de bevol king een beroep wordt gedaan de strijd tegen de rebellen te steu nen. Naar verluidt had „president Hamirouche al een bestuur inge steld. Hij zond „politieke com missarissen" uit om toezicht te laten houden op de uitvoering van zijn instructies. Ook liet hij door deze medewerkers bijdragen voor het onderhoud van zijn troe pen inzamelen. In de bergen ten zuidoosten van Algiers hebben de Fransen bij een zondag geëindigde mili taire campagne 156 opstandelin gen gedood en 150 mensen, die ervan verdacht worden hen te hetfcen geholpen, aangehouden. Grote hoeveelheden wapens wer den buitgemaakt. De Tunesische militie heeft zondagavond een opstandelingen leider, een zekere Hedi Lassoued, en diens luitenant, Lounissie, ge arresteerd. Zij hadden een machi negeweer bij zich toen zij in west- Tunesië bij de Algerijnse grens werden aangehouden. Extra-belasting in verband met strijd in Algerië. De Franse minister van Econo mische Zaken, Paul Ramadier, heeft maandag op een persconfe rentie verklaard, dat de regering binnenkort bij het parlement een de heffing van tijdelijke belastin gen tot een totaal van honderd miljard frank (een miljard gul den ter bekostiging van buiten gewone uitgaven in Algerië. De belasting zou geheven kun nen worden op uiterlijke tekenen van welstand en op huren, even als op leveranties aan het leger. In het uiterste geval zou de prijs van sigaretten worden verhoogd. De „Sunday Express" schrijft in een artikel over de hertog van Kent, neef van koningin Eliza beth, dat men zich afvraagt waar om deze niet, zoals andere voor name jongelui, een baan zoekt, inplaats van zijn tijd door te bren gen met eerste-steenleggingen. „We leven niet meer in de tijd van koningin Victoria". Industrie en handel leveren mogelijkheden genoeg, meerit het blad. In de afgelopen dagen is de hertog in opspraak gekomen door deelneming aan bepaalde bijeenkomsten. Kensington palace heeft een verklaring uitgegeven, waarin de hertogin van Kent doet meedelen dat de hertog, hoewel hij enige tijd op twee ter sprake gekomen bijeenkomsten aanwezig was, op geen enkele wijze met gewraakte gebeurtenissen op die bijeenkom sten te maken heeft gehad. Van bevoegde zijde wordt ver nomen, dat de Franse en Duitse staatssecretarissen, Maurice Fau- re en Walter Hallstein, een me morandum hebben gesteld, dat aan de leiders der regeringen van Fratfkrijk en Duitsland, Guy Mol- let en bondskanselier Adenauer, zal worden voorgelegd. Dit memorandum bevat de Franse en de Duitse lezing van de 4 punten, die nog tot oplossing moeten worden gebracht. Deze hebben betrekking op: 1) De ex ploitatie van de kolen van Warndt; 2) De kanalisatie van 'de Moezel; 3) Het Elzaskanaal en 4) De biljettenverwisseling bij de monetaire veranderingen, die In Amsterdam is maandagmid dag een bijeenkomst gehouden van het „Nationaal comité ter be strijding van het concentratie kampsysteem", waarbij aanwezig waren de Fransen David Rousset en Mr. Theo Bernard en de Bel gische voorzitter van de „Inter nationale commissie tegen con centratiekampsystemen", Dr. De „New York Times" meldt uit Washington, dat de Ameri kaanse regering de tekst in han den heeft gekregen van de gehei me rede van de Sowjet-partijse- cretaris Chroesjtsjef van 24 fe bruari, waarin deze, op het 20e partijcongres in Moskou, zijn fel le kritiek op Stalin uitte. Volgens deze tekst was Chroesjtsjefs ver oordeling van Stalin nog harder dan eerder gemeld. De belangrijkste punten van deze tekst, die ook in het bezit van andere westelijke regeringen zou zijn gekomen, zijn: Stalin was van plan de minis ter van Buitenlandse Zaken, Mo- lotofen de eerste vice-premier Mikojan uit de weg te ruimen. Als hij niet op 5 maart 1953 was overleden, zouden Molotof noch Mikojan nu hier aanwezig zijn, zo verklaarde Chroesjtsjef. Chroesjtsjef beschuldigde Sta lin van persoonlijke lafheid, pa- mek en een vrijwel psychotische neerslachtigheid tijdens de Duit se inval in juni 1941. Door waanzinnig ingrijpen van Stalin op militair gebied zijn hon derdduizenden Sowjet-militairen om het leven gekomen. Het erg ste geval was wel de mislukte poging om Charkof te omsinge len, in 1942—1943. Deze poging werd tegen het advies van het Sowjet-opperbevel in, onderno men. Stalin lanceerde opzettelijk val se beschuldigingen tegen zijn vroegere kameraden van de bol sjewistische partij. Hij zou hun persoonlijk alle genade gewei gerd hebben en de geheime poli tie opdracht hebben gegeven de executies uit te voeren. Stalin leidde de buitenlandse politiek zó zonderling en wille keurig, dat de internationale po sitie van de Sowjet-Unie mate rieel werd verzwakt. Stalin zei, dat hij zich van Tito kon ontdoen door met zijn vin gers te knippen. Hij knipte met zijn vingers, doch er gebeurde niets. President Tito van Zuid-Slavië heeft maandagochtend bezoeken gebracht aan premier Boelganin en partijsecretaris Chroesjtsjef. Het Ibezoek aan Boelganin duur de ongeveer een half uur. Men gelooft dat Tito met Boel ganin en Chroesjtsjef het eerste informele contact heeft gelegd ter inleiding van de officiële be sprekingen, die dinsdag begin nen. President Tito heeft maandag voorts het mausoleum van Lenin en Stalin op het Rode Plein in Moskou bezocht. Hij negeerde echter Stalin, en legde een krans die alleen voor Lenin bestemd was. Tito's gesprekken met Boelga nin en Chroesjtsjef hadden ken nelijk langer geduurd dan men verwacht had. Hij arriveerde een half uur te laat op het Rode Plein waar zijn echtgenote en Zuid-Sla vische en Sowjet-functionarissen op hem moesten wachten. Twee Zuid-Slavische marine- of ficieren legden voor het mauso leum een grote krans, waaraan een lint hng waarop met gouden letters stond, „Aan Wladimir II- jitsj Lenin van Josip Broz Tito". Nadat de krans gelegd was, ging Tito even het mausoleum binnen waar Lenin en Stalin lig gen, verlicht door rode schijnwer pers die de grijze kleur van de gebalsemde lijken verdoezelen. Tito bleef slechts een halve mi nuut in het mausoleum. Daarna bezocht hij de begraafplaats van minder prominente communisti sche leiders in de muur van het Kremlin achter het mausoleum. Het bezoek duurde bij elkaar slechts acht minuten. Stalin verspreidde boosaardige geruchten over maarschalk Zjoe- kof, probeerde diens militaire re putatie te kleineren en liet hem na de oorlog naar de provincie verbannen. Stalin verloor bijna de oorlog doordat hij waarschuwingen van Churchill en de toenmalige Brit se ambassadeur in Moskou, sir Stafford Cripps, voor een op handen zijnde Duitse inval, ne geerde. Volgens de „New York Times" hebben de felle bewoordingen waarop Chroesjtsjef Stalin aan viel de functionarissen in Wash ington verbaasd. Uit Praag meldt een correspon dent van de „New York Times", dat volgens berichten uit commu nistische bron Chroesjtsjef, toen hij in maart voor de begrafenis van de Poolse leider Bierut in Warschau was, heeft verklaard, dat Stalins optreden bijna een breuk met communistisch-China tot gevolg had gehad. Mao Tse Toeng had n.l. gewei gerd te voldoen aan economische eisen, die veel van kolonialisme weg hadden. Stalin eiste de uit eindelijke zeggenschap over de ontwikkeling van communistisch- China op, zoals hij ook in andere landen van het Sowjet-blok had gedaan. Slechts de hardheid van de Amerikaanse politiek ten aan zien van communistisch-China heeft een openlijke breuk van Peking met Moskou, zoals die van Tito in 1948, verhinderd, zo zou Chroesjtsjef hebben ver klaard. Chroesjtsjef begon zijn aanval op Stalin met aanhalingen van Lenin. Deze had z.i. een volko men juiste beschrijving van Sta lin gegeven, toen hij hem „bui tengewoon ruw" en grillig noem de, een man die geen behoorlijke houding tegenover zijn kamera den aannam en misbruik van zijn macht maakte. In dit ver band maakte de huidige partij secretaris de inhoud van brieven bekend, waarin Lenin Stalin on der handen nam wegens de ruwe behandeling van zijn vrouw. Vol gens een aantekening bij het te Washington gepubliceerde stuk hadden deze onthullingen beroe ring onder de partij-afgevaardig den gewekt. Chroesjtsjef deelde vervolgens mee, dat de term „vijand van het volk" een uitvinding van Stalin was, die deze voor het eerst in de strijd tegen de aanhangers van Trotzky in de jaren 19351938 gebruikte. „Deze term maakte de wreedste onderdrukking mo gelijk, waarbij alle vormen van revolutionaire wettigheid werden geschonden". Op grond van deze beschuldiging had Stalin vele on schuldige mensen laten liquide ren. De inhoud van de rede van Chroesjtsjef was gedeeltelijk al bekend, doch volgens de thans gepubliceerde versi, was zijn in veel krachtiger bewoordingen ge steld dan men aanvankelijk had gedacht. Volgens het „State Depart ment" schijnt het document be doeld te zijn ter voorlichting van de leiding van een communisti sche partij buiten de Sowjet-Unie. Het thema, dat telkens in de rede terugkomt, betreft de kri tiek op de „persoonsverheerlij king" waaraan Stalin zich in toe nemende mate zou hebben schul dig gemaakt. Vervolgens ging de partijsecre taris in op de „ernstige gevol gen", welke Stalins eenmansbe- wind in de tweede wereldoorlog had gehad. „Stalin had alles voor zien", aldus Chroesjtsjef, door diens strategie van „actieve ver dediging" konden de Duitsers tot Moskou en Leningrad door dringen. Ook had Stalin geen acht geslagen op waarschuwin gen, dat een aanval van de Duit sers op handen was. Een gevolg hiervan was, dat de Duitsers aanvankelijk grote successen boekten en de Russen grote ver liezen leden, ook al doordat als een gevolg van de door Stalin georganiseerde zuiveringsproces sen de Russische militaire leiding was ontwricht. Toen de zaken er voor Rusland zo slecht voorstonden had Stalin, wie Chroesjtsjef nervositeit en hysterie verweet, in een rede ver klaard; „Al hetgeen Lenin tot stand heeft gebracht, hebben wij voor altijd verloren". De later terechtgestelde poli tiechef Lawrentie Beria had han dig gebruik gemaakt van Stalins „ongelofelijke achterdocht", die zich vooral tijdens de oorlog had ontwikkeld. Hierdoor waren dui zenden communisten en loyale burgers vermoord. Chroestjsjef beschuldigde Sta lin er van, dat hij persoonlijk „het artsencomplot" had georga niseerd, naar aanleiding van een brief van een vrouwelijke arts, Timasjoek, die onofficieel mede werkster was van de staatsvei ligheidsdienst. Deze vrouw had Stalin geschreven, dat enige art sen vermoedelijk onjuiste behan delingsmethoden gebruikten. Sta lin had hieruit onmiddellijk ge concludeerd, dat er een complot was en hij liet een aantal voor aanstaande specialisten arreste ren De voormalige minister voor de staatsveiligheid Ignatief gaf hij opdracht, van alle doktoren bekentenissen los te krijgen, als hij zijn hoofd niet kwijt wilde raken. Georges André. naar aanleiding van het onlangs in Brussel door de internationale commissie gevoerde openbare proces tegen de regering van communistisch China, nadat dit land geweigerd had een delegatie van de internationale commissie toe te laten, die een onderzoek zou instellen naar concentratie kampsystemen. Tijdens de bijeenkomst deelde de voorzitter van het nationaal comité, Mr. C. van Rij, mede, dat het Noorse lid, mevrouw Lise Worsum, naar aanleiding van bij de internationale commissie inge komen klachten over het bestaan van vijf concentratiekampen in Indonesië een voorlopig onder zoek instelt. Dit voorlopig onderzoek bestaat uit het verzamelen van documen ten en mocht daaruit blijken, dat de klachten enigermate gegrond zijn, dan zal de internationale commissie aan de regering van Indonesië toestemming vragen een delegatie naar dat land te mogen zenden voor een nader on derzoek. Het proces tegen communis tisch China. Mr. Van Rij, die in het proces tegen communistisch China als president van het tribunaal is opgetreden ('t tribunaal bestond uit leden van de internationale commissie en vertegenwoordi gers van vrijheidslievende groe pen Aziaten) vertelde, dat het onderzoek naar de aanwezigheid van concentratiekampsystemen in communistisch China eind 1952 begonnen is. Toen het niet mogelijk bleek het tribunaal in het Verre Oos ten zitting te doen houden vol gens Mr. Van Rij wilden de rege ringen van de aangezochte lan den geen toestemming geven is Mr. Van Rij naar Hongkong en Formosa gereisd en heeft daar persoonlijk 40 Chinese getuigen gehoord, die men niet naar Euro pa kon laten komen. In totaal zijn in het dossier verklaringen opgenomen van 106 Chinezen en 16 Europeanen. Onder meer is in Brussel als getuige gehoord de schoonzuster van de eerste mi nister van communistisch China. zullen plaatsvinden op het mo ment, dat het Saargebied mone tair weer bij Duitsland komt. In bevoegde Franse kringen be vestigt men met betrekking' tot de kolen van Warndt, dat Frank rijk er op staat slechts tot 1980 90 miljoen ton kolen uit het Warndtgebied te verkrijgen ter voorziening in de behoeften van de ijzer- en staalindustrie van Lotharingen. Bovendien werd overeengekomen, dat aan Frank rijk de verkoop van een derde van de kolenproduktie der andere mijnen in het Saargebied zal wor den overgelaten. Op het ogenblik produceren de mijnen in het Saar gebied, zonder inbegrip van het Warndtgebied, ongeveer 16 mil joen ton kolen per jaar, waarvan een vierde deel naar Frankrijk wordt uitgevoerd. Onder de nieu we regeling zal Frankrijk, dat over een derde van de produktie zal kunnen beschikken, dus een groter aandeel hebben. Het schijnt, dat de meningsver schillen met betrekking tot de kanalisatie van de Moezel en het Elzaskanaal thans veel kleiner zijn geworden, maar dat de mone taire kwestie en de biljetten ver wisseling nog ernstige vraagstuk ken opwerpen. Van Duitse gewoonlijk welin gelichte zijde, zijn, naar Agency France Presse mededeelt, met be trekking tot het door de beide staatssecretarissen voorbereide memorandum voor de regerings leiders de volgende mededelingen gedaan. In het memorandum is voor elk der nog onopgeloste pun ten een oplossing a en een oplos sing b gegeven. De regeringslei- gl In de Canadese provincie Al berta woedt een grote bosbrand, die al 2000 ha bos in de as heeft gelegd. Elfhonderd mensen heb ben de strijd tegen het vuur aan gebonden. ders zullen zich dus voor een van beide oplossingen moeten uitspre ken, of eventueel een compromis oplossing moeten vinden. Van dezelfde zijde werd mede gedeeld, dat het Duitse voorstel betreffende de Warndt-kolen aan Frankrijk het recht zou geven ge durende de komende 20 jaren in het zuidoostelijke deel van de ko- lenlaag 70 miljoen ton koleh te winnen. Men liet in welingelichte Duit se kringen doorschemeren, dat ae Westduitse delegatie de onder handelingen van maandag begint met het ernstige verlangen met Frankrijk een volledige overeen stemming te bereiken ten aanzien van alle nog omstreden punten. OVEREENSTEMMING. „Frankrijk en West-Duitsland hebben volledige overeenstem ming bereikt over alle hangende vraagstukken", zo heeft de West duitse bondskanselier dr Adenau er maandagavond na zijn bespre kingen met de Franse premier, Guy Moilet over de Saarkwestie verklaard. ,,Het heeft veel geduld gevergd", zo voegde Adenauer er aan toe. Volgens een lid van de Duitse delegatie is voor een of twee kwesties van ondergeschikt be lang nog geen defintieve regeling bereikt, met name het vaststellen van de tol voor het Moezelkanaal. Voor de regeling van deze kwes tie zou men deelneming van Lu xemburg nodig achten. In conferentiekringen is verno men, dat bij het begin van de maandag gevoerde Frans-Duitse besprekingen, waaraan ook de ministers van Buitenlanse Zaken der beide landen hebben deelge nomen, hoofdzakelijk gesproken is over een voorstel om als da tum voor de definitieve economi sche inlijving van het Saargebied bij Duitsland 1 januari 1960 vast te stellen. Als voorbeeld van Stalins ach terdocht vertelde de partijsecre taris, dat Worosjilof was aange zien voor een Britse agent en dat in zijn woning een afluisterappa- raat was aangebracht, om te ho ren wat daar werd gezegd. Ook was Worosjilof geweerd van de bijeenkomsten van het politieke bureau. Sommige partijleden hadden gevraagd waarom de leden van het politieke bureau zich niet tegen Stalin hadden ver zet. Chroesjtsjef zei naar aan leiding hiervan, dat Stalin voor mindere kwesties al vooraan staande partijleden uit de weg had laten ruimen en dat hierdoor alle leden van het politieke bu reau zich in een moeilijke situa tie bevonden. Te Tokio is officieel bekend gemaakt, dat het 5000 ton meten de Japanse vrachtschip „Mizuho Maru" maandag „in hoge mate radio-actief" uit Nieuw-Caledonië in de Stille Zuidzee, in Japan is teruggekeerd. Pierre Poujade, de leider van de Franse middenstanders, zal, wanneer alles naar de wens van de Nederlandse Oppositie Unie verloopt, maandag 11 juni a.s. in het Concertgebouw te Amster dam op een landelijke bijeen komst ten behoeve van alle zelf standigen (middenstanders en boeren) spreken. Een verzoek daartoe is door de Nederlandse Oppositie Unie ge daan aan de minister van Justi tie.. Behalve Poujade is het de be doeling, dat ook leiders van Ita liaanse en Belgische middenstan ders het woord zullen voeren. Wanneer, zo deelde men op een gistermiddag gehouden pers conferentie mee, de minister van Justitie afwijzend zal beschikken op het verzoek van de N.O.U. om Poujade te laten spreken, zal de Franse politicus stilzwijgend zijn plaats op het podium van het Concertgebouw innemen. Mocht de regering termen aanwezig vinden om Pierre Poujade de toe gang tot ons land te weigeren, dan zal een boodschap worden voorgelezen. Zoals men weet wordt de Ne derlandse Oppositie Unie ge vormd door een aantal kleine groeperingen, waartoe o.m. het Jong Conservatief Verbond en de Nederlandse Conservatieve Par tij behoren. De Nederlandse Op positie Unie kreeg van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geen zendtijd toegewezen omdat, naar het oor deel van de minister, een van de kandidaten van de Unie niet ge rechtigd zou zijn de beide kies rechten uit te oefenen. Uit gezaghebbende bron is maandag in Rangoon vernomen, dat premier Oe Noe, die aan het bewind is sedert Birma in 1948 Tegenover een speciale corres pondent van een Mexicaans blad heeft premier Boelganin van de Sowjet-Unie verklaard dat de Sowjet-Unie, evenals zij met an dere landen doet, ook met Latijns Amerika wil samenwerken, zon der daaraan economische en poli tieke voorwaarden te verlbinden. Wij kunnen de landen van Zuid-Amerika kredieten op lange termijn verstrekken, die hen in staat stellen zich de nodige kapi taalgoederen te verschaffen. De betaling kan in de gewone ex portgoederen geschieden. Ook kan technische hulp op allerlei gebied worden verleend, aldus Boelganin. onafhankelijk werd, van plan is af te treden om „jongere politici een kans te geven" en omdat hij zijn krachten wil wijden aan de reorganisatie van zijn partij, de „anti-fascistische volksliga voor vrijheid". Waarnemers geloven dat het besluit van Oe Noe om af te tre den het gevolg is van menings verschillen binnen de partij, voor namelijk wegens 't „mislukken" van de neutraliteitspolitiek. Zij verwachten dat de viee-voorzitter van de volksliga, Ba, die op het ogenblik minister van Defensie is, het premierschap van Oe Noe zal overnemen. Noe zou zijn besluit hebben meegedeeld aan het bestuur van zijn partij, dat zondag bijeengeko men is om te beraadslagen over de vorming van een nieuwe rege ring. In april zijn in Birma ver kiezingen gehouden en hoewel de einduitslag nog niet bekend is, staat wel vast dat de volksliga de absolute meerderheid behouden heeft. Het weer in West-Europa stond maadag onder invloed van een depressie, die ten westen van Schotland was gelegen. De de pressie transporteerde zachte en vochtige lucht naar onze omge ving. In deze luchtstroming trok een kleine storing over Zuid-En- geland in de richting van Dene marken en veroorzaakte daarbij ook in ons land vrij veel regen. De meeste regen viel in de kop van Noord-Holland en op de Wad den-eilanden. Er werd daar plaat selijk in 24 uur tijds ongeveer 15 mm regen afgetapt. Intussen stroomde koudere lucht over de Britse eilanden in de richting van ons land. De voorste begrenzing van deze lucht naderde maandagavond on ze westkust. Verwacht wordt daarom, dat ons land zich van daag in de koude lucht zal bevin den. De temperaturen zullen dan ook iets lager zijn dan maandag, terwijl er plaatselijk enkele buien kunnen vallen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdagoch tend tot dinsdagavond. Iets lagere temperaturen. Veranderlijke bewolking en en kele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Over het al gemeen iets lagere temperaturen. WOENSDAG 6 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.50 12.25 1.05 1.15 Juni. 5 6 7 ZON MAAN op onder op onder 4.25 20.56 2.03 16.59 4.24 20.57 2.32 18.16 4.24 20.58 3.08 19.32

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1