cM* lijst 5 Binnenlands nieuws De economische toestand West-Europa De economische toestand inde Sowjet-Unie en Oost-Europa Minister Van de Kieft over de wijziging in de beleggingswet «Mijnheer Robert is teruggekomen» in Doodstraf voor handelaars heroïne in de V.S. Integratie van Tanger Argentijnse Russen naar de Sowjet-Unie Hevige incidenten in Japanse parlement Arrestaties in Buenos Aires De toestand in Algerijë Stormen eisen slachtoffers in Midnapore In een door de economische commissie voor Europa van dek Verenigde Naties gepubliceerd rapport omtrent de economische toestand in West-Europa wordt medegedeeld dat de commissie een daling van de industriële activiteit in West-Europa en En geland weinig waarschijnlijk acht, tenzij de door de regeringen ge voerde politiek te zeer zou gaan in de richting van beperkingen. In dit rapport wordt vastgesteld dat Engeland, Denemarken en Noorwegen moesten overgaan tot een beperking van de vraag. Tenzij werknemers in deze lan den, zelfs bij stijgende prijzen, matiging zullen betrachten bij hun looneisen zullen de regerin gen dezer landen genoodzaakt zijn nog verder te gaan in het remmen van de binnenlandse ac tiviteit en werkgelegenheid ten einde te trachten inflatie en moei. lijkheden voor de betalingsbalans te voorkomen. West-Duitsland, Frankrijk, Ne derland en enige andere continen tale landen zijn in staat geweest een afwijkende politiek te volgen. Zij hebben de prijsstijging ge remd met behulp van subsidies, toezicht op de prijzen en belas tingverlagingen waardoor de bin nenlandse vraag wordt vergroot. Dank zij de grote deviezenreser ves is het deze landen mogelijk de invoer te vergroten teneinde aan de extra vraag te kunnen vol doen. Bij een beschouwing van de jongste ontwikkeling van West- Europa merkt de commissie op, dat het thans nog te vroeg is te concluderen dat de eerste maan den van dit jaar het einde heb ben betekend van de expansiebe weging. De voorafgaande snelle uitbreiding is vertraagd, vooral als gevolg van de ontwikkeling in Engeland. Sedert medio 1955 staat de stagnatie in de totale industriële produktie van Enge land en Denemarken in opvallen de tegenstelling tot de voortge zette expansie elders. In Engeland, Nederland, Fin land, Noorwegen, Zweden en Zwitserland is volgens het rap.-| port het tekort aan arbeidskrach ten nog acuut. In Frankrijk dreigt het onder de wapenen roe pen van steeds meer mannen in verband met de ontwikkeling in Algerië een ernstig tekort aan arbeidskrachten te veroorzaken, vooral aan geschoolde arbeids krachten. De voortgezette onbevredigen de ontwikkeling der kolenproduk- tie, vooral in Engeland, alsmede het vooruitzicht voor een verdere stijging in het verbruik, zullen naar verwacht wordt de kolenin- voer van West-Europa uit de Verenigde Staten dit jaar doen stijgen iir het gebruik, zullen naar verwacht wordt de koleninvoer van West-Europa uit de Verenig de Staten dit jaar doen stijgen tot ongeveer 35 a 40 miljoen ton te gen vorig jaar 25 miljoen ton. Er zijn geen duidelijke aanwij zingen, dat de zeer omvangrijke vraag naar staal in West-Europa vermindert. Behalve in Engeland, waar de stijging in de produktie in het afgelopen jaar bescheiden was vergeleken met die in de an dere produktielanden, zal de staal produktie dit jaar waar schijnlijk niet dezelfde stijging te zien geven als in 1955. De huidige ramingen doen veronderstellen dat de Westeuropese invoer van staal dit jaar aanzienlijk zal toe nemen. Ondanks de tekorten aan ar beidskrachten en staal acht het rapport nog wel enige uitbreiding der industriële activiteit mogelijk. Het verloop van de produktie in West-Europa zal voornamelijk af hangen van de toestand van de vraag. Wat de afzonderlijke sectoren van de industrie betreft wijst de commissie op enige tekenen voor een mogelijk herstel voor textiel. De dalende voorraden, een lichte toeneming in de uitvoer van con tinentaal Europa en een grotere toeneming van het verbruik in een aantal landen bieden de hoop op een iets betere toestand voor deze industrie in de naaste toe komst. Er zijn echter nog geen aanwijzingen voor een algemene opleving in de overzese vraag naar textiel. De kredietbeperkingen en de andere ontwikkelingen op de Westeuropese houtmarkt zullen het inkomen uit export van de Scandinavische houtproducerende landen dit jaar waarschijnlijk aanzienlijk doen dalen. Voor de Verenigde Staten acht de commissie een verdere uit breiding van de totale produktie vrijwel zeker indien de industrie aldaar haar investeringsplannen ten uitvoer brengt, hoewel het tempo van de groei waarschijnlijk trager zal zijn dan vorig jaar. De mogelijkheid van een voortgezet te stijging der totale overzese uitgaven van, de Verenigde Sta ten, mogelijk in een trager tempo dan de laatste tijd het geval is geweest, is van rechtstreeks be lang voor de Westeuropese ex portvooruitzichten in de Verenig de Staten en zal tevens van in vloed zijn op de welvaart der pri maire produktielanden, welke een zelfs nog belangrijker afzet gebied voor West-Europa vormen. Volgens het rapport zal de afzet von Westeuropese produkten op de overzese primaire produktie landen dit jaar waarschijnlijk iets moeilijker zijn. West-Europa zal waarschijnlijk dit jaar meer gra nen, steenkolen, petroleum en staal invoeren. Een geringe ver slechtering van de Westeuropese betalingsbalans later in dit jaar zou volgens het rapport niet be hoeven te verbazen, doch iedere voorspelling op dit gebied wordt riskant geacht. in De Amerikaanse senaat heeft donderdag 'n wetsontwerp goed gekeurd, dat in bepaalde geval len de doodstraf stelt op handel in heroïne. Het ontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardig den. Handelaars die heroïne verko pen aan minderjarigen of die reeds tweemaal veroordeeld zijn wegens het verkopen van heroïne aan volwassen personen, zullen volgens dit ontwerp met de dood gestraft kunnen worden. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Achmed Ba- laf re j, heeft donderdagavond te Tanger een bespreking gevoerd met dr. H. H. Dingemans, die dit jaar voorzitter is van de inter nationale controlecommissie voor Tanger. Het gesprek ging over de integratie van Tanger met de rest van Marokko. 750 Russen, die reeds lange tijd in Argentinië verblijven, hebben gehoor gegeven aan een Sowjet- russische uitnodiging om naar hun land van herkomst terug te keren. Zij zijn vrijdag met het Argentijnse passagiersschip „En- trerios" naar Odessa. Velen hunner hebben twee ge neraties in Argentinië gewoond. Doch zij verkochten al hun be zittingen, deden hun zaken over en namen hun in Argentinië ge boren kinderen mee. Eind maart j.l. zijn eveneens 750 Argentijnse Russen met het zelfde, speciaal voor deze over vaarten bestemde schip, naar Sowjet-Rusland teruggekeerd. Kleinere groepen maken de reis met Italiaanse passagiers schepen. Van Sowjetrussische zijde wordt evenals in andere landen, in Ar gentinië een campagne gevoerd voor de terugkeer van daarheen geëmigreerde Russen, naar men aanneemt met het tweeledige doel arbeidskrachten te verkrij gen en een einde te maken aan de werkzaamheden der uitgewe kenen. De Sowjetrussische autoriteiten betalen hun overtocht, wisselen hun geld en staan ervoor in, dat zij betrekkingen krijgen. Wanneer deze Russische Ar gentijnen aan boord van hun schip gaan, leveren zij hun Ar gentijnse paspoorten in en ver krijgen het volledige Sowjetrus sische staatsburgerschap. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben in de Japanse rijksdag de hevigste incidenten uit de geschiedenis van het Ja panse parlement plaats gehad. Er waren 500 politiemannen no dig om de orde te herstellen. De huidige zitting van de rijks dag liep tot zondag en de socia listen wensten de conservatieve meerderheid te verhinderen om alsnog wetten over onderwijs en defensie aan te nemen. Zij ge bruikten hiertoe reeds enige tijd de Amerikaanse „Filibuster"- methode: Tijdens de debatten spraken zij zeer langzaam en uitgebreid, om op die manier de conservatieven te verhinderen aan het woord te komen. Toen deze manier niet afdoende bleek, namen zij dinsdag hun toevlucht tot „zwaarder geschut". Deze nieuwe houding bereikte vrijdag haar hoogtepunt toen de socia listen de voorzitterszetel en het spreekgestoelte belegerden. Zij vernietigden de microfoons en raakten slaags met de ordebe wakers, waarvan er acht in het ziekenhuis moesten worden op genomen. Een verslaggever van de Ja panse radio-omroep, die in het parlement aanwezig was, gaf een ooggetuigeverslag van de vecht partij. Verscheiden ordebewaar ders van het parlement zijn ge wond. Na de hevige incidenten die zich vrijdagnacht in de Japanse Eerste Kamer hebben voorge daan, dreigen de ordebewakers en schrijvers van het parlement thans hun werk te staken „indien zij geen bewaking tegen deze hef tige politici krijgen". Een tiental van hen werd ge wond toen conservatieve en so cialistische afgevaardigden slaags raakten. De vakvereniging van Japanse parlements-ambtenaren be schrijft de Eerste Kamer als een .levensgevaarlijke werkplaats". Volgens een door de economi sche commissie voor Europa van de Verenigde Naties gepubliceerd rapport zal de levensstandaard in de Sowjet-Unie en Oost-Europa in de toekomst waarschijnlijk mindersnel stijgen dan in de af gelopen twee jaar. In het rapport wordt opge merkt dat de huidige campagnes voor investeringen in de commu nistische landen geheel afwijken van die in vroegere jaren. De vroegere investeringsplannen wa ren voornamelijk gericht op de basisindustrieën en droegen dan slechts geleidelijk vruchten. Thans wordt de investering in de mijnbouw met kracht verricht, doch wordt tevens meer de na druk gelegd op de machinebouw. Bovendien worden de uitgaven voor defensie aanzienlijk vermin, derd. Ondanks de vermindering der defensie-uitgaven zullen de uitgaven voor investering en de fensie tezamen een groter deel van het nationale inkomen uitma ken. Dit betekent dat de levens standaard minder snel zal stijgen dan het nationale inkomen en minder snel dan in de laatste twee jaar. Uit de zeer grote nadruk welke in sommige landen wordt gelegd op het streven tot vergro. ting van de uitvoer blijkt volgens het rapport dat de toewijzingen van deviezen voor de invoer van verbrui'ksgoederen zeer krap zul len zijn. Hongarije, Roemenië en Bul garije moeten betalingen verrich ten op de aandelen in maatschap pijen, waarin ook de Sowjet-Unie belang hteeft. Alleen voor Bul garije schijnt de betalingspositie iets gunstiger te zijn dank zij het jongste van de Sowjet-Unie ont vangen krediet en dank zij de aan. zienlijke agrarische export van dit land. Alle Oosteuropese landen en vooral de Sowjet-Unie schenken meer aandacht aan de verbete ring van de dienstverleningen ten voordele van de gehele gemeen schap dan aan het directe per soonlijke verbruik, aldus het rap. port. In de Sowjet-Unie en Bulgarije is de normale werkweek verkort van 48 tot 46 uur als eerste stap naar een 42-urige werkweek in 1960. De investeringsprogram ma's voorzien in meer middelen voor woningbouw, zowel door de staat als in de vorm van kredie ten aan particuliere bouwers. De Sowjet-Unie heeft haar methode voor het verbeteren van de levensstandaard gewijzigd waarbij meer de nadruk wordt gelegd op het verhogen van de geldlonen der lagere loonklassen en minder aandacht wordt be steed aan prijsverlagingen. De meeste Oosteuropese landen doen dit nog door middel van prijsver lagingen. In de afgelopen drie jaar heeft in de Sowjet-Unie een zeer be langrijke wijziging in de prijspo litiek voor agrarische produkten plaatsgevonden. Vóór dat werd met de aankoopprijzen niet be oogd het dekken der produktie- kosten, terwijl thans de land bouwprijzen een positieve stimu lans vormen voor een goede be drijfsvoering. In Oosteuropa en de Sowjet- Unie zijn aanwijzingen dat de re geringen van mening zijn dat de stijgingen in het landbouwinko men ver genoeg zijn gegaan en dat verdere stijgingen gelijke tred moeten houden met uitbrei ding der produktie. Een nieuwe campagne in de richting van socialisatie van de landbouw is dit jaar met kracht begonnen met als doel uitbreiding van de collectieve bedrijven ten koste van het particuliere bezit. In Buenos Aires is in de nacht van zaterdag op zondag een zes tigtal Peronisten gearresteerd nadat opnieuw een Peronistisch net ontdekt was. Dit is in Buenos Aires door welingelichte kringen bekend gemaakt, doch er is geen officiële mededeling uitgegeven. Geef uitblinkers nun kans! Talent en ambitie zijn méér waard dan een genivelleerd loon. HOGER INKOMEN VOOR HAROE WERKERS Wie met meer thuis komt. brengt méér welvaart en méér mogelijk heden in het gezin. Een ieder moet zijn kans hebben hoger te komen op de maatschap pelijke ladder. Een bende van 20 opstandelin gen heeft vrijdagavond verschei dene aanvallen gedaan in de bui tenwijken van Philippeville. Twee mensen kwamen om het leven en acht werden er gewond. De Franse ordetroepen, die on middellijk tot de tegenaanval over gingen, doodden twaalf rebellen. Na twee uur was de rust in de stad hersteld. De opstandelingen beschoten bij hun aanvallen openbare gebouwen. Zware stormen hebben in het af gelopen weekend verscheidene slachtoffers geëist in het gebied van Midnapore, circa 130 kilome ter van Calcutta. Het lichtschip van de havenstad Calcutta wordt met 23 man aan boord vermist. De telefoon- en telegraafverbindingen met Midna pore zijn verbroken. Volgens ramingen zijn 50.000 mensen dakloos. PERSONENAUTO IN BOTSING MET AUTOBUS. Twee doden 14 gewonden. Tengevolge van een botsing, die zich zaterdagmiddag omstreeks 3 uur heeft voorgedaan onder de gemeente Herten (L.) tussen een personenauto uit Amsterdam en een lijnautobus met passagiers uit Echt is het echtpaar Dropvat- Pfeiffer uit Amsterdam om het leven gekomen, de chauffeur ernstig gewond en een dertigtal buspassagiers gewond, waarvan er nog 14 worden verpleegd in het ziekenhuis. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat de personen auto voor iets is uitgeweken en daarbij te veel naar links is geko men. De autobus reed na de aanra king met de personenauto tegen langs de weg staande bomen, kantelde en kwam dwars over de weg te liggen waar zij nog werd getroffen door een boom die door de bus was geraakt en wel zó dat hij ontworteld werd en afknapte. dering van het geld. De minister onderstreepte nadrukkelijk, dat men door een belegging in aan delen de waardevermindering van het geld niet kan tegen houden of ontkomen. Wel is het mogelijk om door belegging in aandelen de waardevermindering gedeeltelijk te 'ontgaan, een mogelijkheid die bij belegging in obligaties volstrekt uitgesloten moet worden geacht. Door vast te houden san wat de minister noemdehet obligatiedogma, heeft men geen vat op de verdere geldsontwaarding. Daarom dien de er een gelegenheid te worden geschapen om ook de toekom stige uitkeringen enigermate te beveiligen tegen een mogelijke verdere waardevermindering van het geld. De minister zette uiteen, dat toen na de eerste wereldoorlog de gouden standaard werd losge laten, de mensheid daaraan zeer moeilijk heeft kunnen wennen. Aanvankelijk heerste bij het pu bliek het gevoelen, dat het los laten van de gouden standaard s.echts van tijdelijke aard zou kunnen zijn. T.z.t., zo meende men, zouden wij wel terugkeren naar „de goede oude tijd" van vóór 1914. Het viel moeilijk zich te realiseren, dat een element van vastheid, waaronder men ge wend was te leven, was uitgeval len. Langzamerhand is het gaan dagen en zijn bepaalde kringen toegankelijk geworden voor de gedachte, dat van een terugkeer tot de gouden standaard niets meer valt te verwachten, zodat men zich volkomen op de gewij zigde toestand zal moeten instel len. Het is niet vol te houden, dat men bij het beleggen en beheren van de besparingen der bevol king zich houdt aan beleggingen in de risicomijdende sector, dus in schuldbrieven, en de risico dragende sector, dus aandelen en vaste goederen schuwt. Dit is een van de overwegingen, die de minister van Financiën hebben geleid bij het wetsontwerp tot wijziging van de beleggingswet, dat nu ook door de Eerste Ka mer is aangenomen. Over deze wijziging in de be leggingswet heeft minister Van de Kieft vrijdagmiddag gespro ken aan een koffiemaaltijd te Amsterdam (in het I. C. C.), be legd door de werkgeversgroep in de Partij van de Arbeid. De minister verklaarde, dat de be leggingswet altijd een bijzonder plekje in zijn hart heeft gehad. De wijziging is een voorzichtige verwezenlijking van denkbeelden, die hij al tientallen jaren heeft gekoesterd. Altijd heeft hij strijd willen leveren tegen „het alleen zaligmakende dogma van de obli gatie-belegging". Zijn standpunt is daarentegen, dat aandelen die nen te worden geaccepteerd als een zeer waardeerbaar beleg gingsobject, hetgeen ook de con clusie was van de vooroorlogse commissie over dit onderwerp, waarvan de heer Van de Kieft deel heeft uitgemaakt. De tweede overweging, die de minister heeft geleid bij de indie ning van het wetsontwerp tot wijziging van de beleggingswet is geweest de omstandigheid, dat het onmogelijk is om door beleg ging in obligaties iets te onder nemen tegen de waardevermin- De kracht waarmee de bus te gen de boom kwam blijkt uit het feit, dat de stam van de boom 'n omvang heeft van ongeveer een meter. De personenauto is vernield, de autobus zeer zwaar beschadigd: de voorwielen werden onder het chassis weggerukt, de voorkant van de bus ingedrukt. BRAND IN AMSTERDAM. Het weekeind^ heeft voor een polijstschijvenfabriek in een groot pand op de hoek van de 3e Hugo de Grootstraat en de Fre- derik Hendrikstraat te Amster dam catastrofale gevolgen gehad. Een begin van Drana op de 3e étage van 't hoge gebouw, waar schijnlijk reeds zaterdagmiddag ontstaan en dat ongetwijfeld spoedig onderdrukt had kunnen worden, kon zich in de nacht on gestoord voortzetten. Eerst zondagochtend om kwart over vijf zag een toevallige voor bijganger rook en vlammen uit de hooggelegen kozijnen slaan. Hij hoefde niet ver te lopen: vlak voor het gebouw stond een brand melder. De brandweerlieden zagen zich genoodzaakt de afgesloten toe gangsdeuren van het pand in te trappen. Zij legden slangen door het nauWe trappenhuis naar bo ven en troffen daar een verstik kende rook en een grote hitte aan. Met gasmaskers op waagden zij zich naar de felbrandende 3e en 4e étages waar de inventaris van de N.V. Hollandse polijst schijvenfabriek in vlammen op ging. Op straat werden slangen langs twee uitgeschoven ladders om hoog gebracht; hiermee bestre den andere brandweerlieden het vuur van buiten af. Op de lager gelegen verdieping liep de daar gevestigde stoomwasserij Neer- landia van de familie Wamink flinke waterschade op. I}oor het vroege uur was er weinig publiek. Slechts kleine groepen buurtbewoners, waar van velen zich met een jas over hun nachtkleding op straat ver toonden, keken toe bij de blus- singspogingen. Zij zagen hoe het vuur ook dit keer de strijd tegen de machtige stralen van de Am sterdamse brandweer op moest geven: binnen een uur was men de brand meester. TE WEINIG BEWAKING IN HAARLEMSE STRAFGEVANGENIS. Naar de Haarlemse politie eerst thans heeft bekend ge maakt, is haar assistentie donder dagmorgen ingeroepen door de directie van de strafgevangenis te Haarlem. Bij het overbrengen van gedeti neerden van de cel naar de werk plaats was enig rumoer ontstaan, doordat een der gevangenen een emmer met water van de tweede ring had gegooid. Toen de direc teur ter plaatse verscheen was de rust spoedig weergekeerd. Om verdere moeilijkheden te voorkomen is politie-assistentie ingeroepen. Tot half drie in de middag zijn elf politiemannen in de gevangenis gebleven. Als oor zaak van dit rumoer wordt door de directie van de gevangenis het grote tekort aan bewakingsperso neel genoemd. Verscheidene be wakers zijn overspannen. DODELIJK ONGELUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Zondagmiddag omstreeks kwart over vijf is op de onbewaakte overweg te Sneek een personen auto gegrepen door de trein uit Leeuwarden. De auto werd zwaar beschadigd in een sloot gereden. De bestuurder, de 55-jarige J. K., apotheker te Leeuwarden, werd op slag gedood. Zijn naast hem zittende vrouw M. K. B.-B. werd zwaar gewond naar het zieken huis te Leeuwarden vervoerd. De achter in de auto zittende 31-jari- ge W. Dolk, archiefambtenaar te Leeuwarden, bekwam geen let sel. KALVERVIJFLING GEBOREN Bij veehouder L. Kraaij aan de Keienweg te Nijkerk heeft een koe vrijdag een kalvervijfling ter wereld gebracht. De diertjes heb ben echter niet lang geleefd en zijn na enkele uren overleden. Volgens deskundigen op veege- bied is dit nog nooit eerder in Nederland voorgekomen. GESPREK TUSSEN KOOPMAN EN FABRIKANT Tijdens de voorjaars-efficiëncy- dagen te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen op 7 en 8 juni zal dit jaar ook aandacht worden besteed aan de betekenis van assortiments-bepa- ling bij industrie en groothandel. Onder presidium van dr ir N. A. J. Voorhoeve (werkgroep type beperking) zal een gesprek tus sen koopman en fabrikant wor den gehouden op donderdag 7 juni om 14 uur. Onderzoekingen toonden aan. dat in Nederland nog te weinig aandacht wordt besteed aan de invloed van de omvang ener pro- duktieserie op de kostprijs van het artikel. Tijdens deze 28ste conferentie van het Ned. Instituut voor Effi- ciëntcy zullen ook de onderwer pen ,,/budgetering in de praktijk", „personeelsverloop" en „inkoop efficiëncy" worden behandeld. WAARSCHUWING TEGEN ONTSNAPTE GEVANGENE. Het hoofd van het bureau crimi nele voorlichting te 's-Gravenhage, vestigt de aandacht op de op 4 april 1956 uit een strafinrichting in Nederland ontvluchte Abe Haven, geboren te Leeuwarden 25 maart 1930, die zich sedertdien aan het plegen van misdrijven schuldig maakt. Het signalement van betrokkene luidt als volgt: plm. 1.70 m. lang, slank postuur, blond haar met scheiding rechts, blauwe ogen. De laatste tijd vervoegt Haven zich bfj verhuurders van bromfiet sen en huurt voor enige uren een rijwiel met hulpmotor, waarbij hij zich steeds van een gefingeerde naam bedient. De door hem gehuurde brom fietsen worden niet teruggebracht. Indien Abe Haven wordt aange troffen, wordt verzocht onmiddel lijk de plaatselijke politie te waar schuwen. Door JOSEPH HOCKING 6) Nadruk verboden. „Ik kan er niets aan doen! Ik ben nu eenmaal één stuk zenu wen! Goeie genade, wat een op volger van mijn vader zal ik zijn, als ik het haal om thuis te ko men! Toe ga nog wat zitten". „Maar het is al laat en het vuur is zowat uit!" „Anton zei daarnet, dat hij hak hout genoeg in de schuur had. Toe, haal wat. Ik ben te lam om op te staan, anders zou ik het zelf doen. Hoor eens hoe het regent! Toe, heb medelijden met me! Ik weet wel, dat ik geen prettig gezelschap ben... maar blijf bij me tot het dag wordt... dan kan ik er tegen!" „Nu goed... dan steek ik nog een pijp op!" Hij haalde hout uit de schuur en stookte het haardvuur op. Daarna ging hij weer zitten en stopte zijn pijp. „Nu weet je zowat alles, wat ik vertellen kan," zei Reichmann. „Maar jij hebt toch ook wel wat te vertellen. Iemand als jij trekt het land niet uit zonder gegron de redenen. En je ziet er hele maal niet verlopen uit. De drank heeft het bij jou zeker niet ge daan!... Je hebt immers gestu deerd? Zeker met lof een titel gehaald?" „Helemaal geen titel! Ik ben er na twee jaar weggegaan..." „Er uit gegooid? Onmogelijk!" „Neen... dat niet". „Je hebt me nog niet verteld, hoe je heet, wel?" „Neen... als ik dat deed zou je misschien..." „Wat zou ik?... Kom, ouwe jongen, vertel op!" „Waarom zou ik oude koeien uit de sloot halen? Ekifin, dat heb jij ook gedaan... Grote goedheid, wat zou ik er voor willen geven in jouw schoenen te staan!" „Heb je dan geen kans gehad om er boven op te komen?" „Hoor eens hier, Reichmann, zei de ander met een grimmig lachje. „Jij hebt altijd een goede naam gehad en jij kunt nu terug gaan en er helemaal bovenop komen. Maar ik..." „Wel kerel, ga dan met me mee terug naar huis! Je vader..." „Houdt op over mijn vader... Ik kan het niet uitstaan..." „Wat is er dan?" „Hoor eens hier, Reichmann... ik zal het je vertellen... en dan kun je van me denken wat je wilt.het kan mij geen steek bommendaar ben ik Over heen". Zijn stem klonk bitter en hij liep driftig de gelagkamer op en neer. Eindelijk ging hij weer zitten en stak zijn pijp aan een brandend stuk hout op. „Jij hebt mij jouw geschiede nis verteld... ik zal jou vertellen, hoe het mij gesteld is en ik kan je verzekeren, dat mijn geschie denis heel wat anders is... dan de jouwe!" HOOFDSTUK III. Nog een stuk levens geschiedenis. „Zoals ik zei, ben ik gaan stu deren. Vader wilde, dat ik een wetenschappelijk man zou wor den. Hij zei, dat hij voor zijn zoon hoge idealen koesterde!" zei de ander met een bittere lach. „Om kort te gaan, ik deed al mijn examens met succes en was wat men veelbelovend belieft te noemen. Ik was aanvoerder van een elftal en had toekomstplan nen om aan de balie te komen en een schitterende carrière te maken. Maar toch was ik geen boekenwurm, want ik deed veel aan sport en haalde heel wat prijzen... golf... tennis... was de beste bij het roeien en kreeg daardoor bekendheid". „Ben je dan soms..." „Wilhelm Brichtauer.juist!" „Brichtauer, die zo berucht... O, neem me niet kwalijk..." „Hindert niets! Het is nu een maal geen algemene naam... Ik ben denkelijk de enige, die zo heet... en ik ben ook enige zoon! Maar ik ben de enige zoon van de grootste schurk, die ooit op de wereld heeft rondgelopen! Je kent natuurlijk de geschiedenis De naam Brichtauer heeft in alle kranten gestaan... Jij kunt trots zijn op je vader... maar de mijne staat bekend als de grootste zwendelaar, bedrieger, eerrover en moordenaar, die er ooit ge weest is... en dat nog wel onder een mom van huichelachtige vroomheid...! Voorzitter en op richter van allerlei weldadige en sociale verenigingen... om het geld in zijn eigen zak te steken! Ik kan letterlijk niets zeggen, dat tot zijn verdediging strekt!... We zijn oorspronkelijk van heel oude stam. Maar vader trok naar de stad en was daar erg geluk kig met speculeren. Mijn moeder heb ik zo goed als niet gekend. Ze leefde van vader gescheiden en kwam nooit bij ons thuis. Ik ben bijna altijd op kostschool ge weest en zoals ik je vertelde, daar ging alles schitterend. Maar toen kwam de grote slag. Vader had zijn hele fortuin opgebouwd op chicanes en bedrog. Voor het gerecht bleek hij schuldig aan de laagst mogelijke bedriegerijen. Toen kwam ook uit, dat hij een paar gewetenloze dokters had omgekocht om moeder krankzin nig te verklaren en haar in een gesticht te plaatsen. Hij kreeg tuchthuisstraf. Bij een poging tot ontvluchting werd hij neer geschoten... Nu weet je, wie ik ben... Ik heb van al die dingen nooit iets af geweten... Ik leefde helemaal te goeder trouw en tevreden en had veel vrienden. Maar die begonnen me toen alle maal te schuwen alsof ik een schurftige hond was. Ik vermoed, dat de mensen dachten, dat ik wel naar mijn vader zou aarden. Ik vond alle deuren voor me ge sloten. En ik kreeg geen geld meer, terwijl ik aan veel geld ge wend' was. Ik was nog voor niets klaar en had geen baantje. De naam Brichtauer was onteerd. Maar ik zei tot mezelf: „Ik wil hem in ere herstellen! Ik wil de schande uitwissen, die mijn va der er op geworpen heeft!" (Wordt vervolgd.) CADEAU OF KORTING? Niet de wet op het cadeaustel- stel, maar het korting annex spaarzegelsysteem was vrijdag middag volgens de raadsman mr. W. Noordijk, van toepassing in een zaak voor de economische strafkamer te Rotterdam tegen de N.V. Wigleven. De officier van justitie had deze firma ten laste gelegd, dat zij in 1956 in strijd met de nieuwe wet beper king cadeaustelsel linnengoed, tafelbestek en nylonkousen, e.d. had verstrekt, dus andere goede ren dan waar het bedrijf in 'han delt. Bij aankoop van een pakje huishoudzeep of schuurpoeder kreeg de klant een bonnetje ver strekt ter waarde van vijf cent. Zodra men voor 2,40 op een spaarkaart geplakt had gaf de firma een korting van 3,60. Men kon echter voor dit geld ook een cadeautje krijgen. „Geld mag wel volgens de wet, maar goederen niet", aldus de officier van justitie. „De ge legenheid tot het krijgen van geld heft de strafbaarheid niet op. De eis was 100 boete. Mr. Noordijk- vond, dat de zaak echter niet zo simpel ligt. Zodra de klant bij zijn aankoop het bon netje ontvangt heeft hij zijns in ziens een vordering op de firma. En wanneer men een vordering heeft kan er van het geven van een geschenk geen sprake zijn. Volgens mr. Noordijk heeft men hier te doen met het geven van kortingen en spaarzegels en dit valt niet onder de wet op het cadeaustelsel. De economische kamer zal over veertien dagen uitspraak doen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 2