r Het debat over Noord-Afrika Tito in Moskou aangekomen Aden De toestand op Cyprus President Soekarno vliegt niet met K.L.M. Het geschil over Geen overleg in Amsterdamse taxi-staking zolang deze voortduurt HET WEER Drama in Indische Oceaan WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 4 JUNI 1956 11e Jaargang Nr 3781 Mollei antwoordt in de Nationale Vergadering De Palestijnse kwestie in de Veiligheidsraad Molotof afgetreden Grensincidenten in Israël H.K.H. Prinses Beatrix geslaagd voor eindexamen salons Robert" Tragisch auto-ongeluk in Engeland NOORDKOREAANSE WEERMACHT MET 80.000 MAN VERMINDERD frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redtactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, Iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. De Franse minister met stand plaats Algiers, Robert Lacoste, heeft zaterdag in de nationale vergadering verklaard te hopen, dat Frankrijk binnen enkele maanden een oplossing voor het Algerijnse vraagstuk zal hebben gevonden. Sprekend op de derde dag van het debat over de regeringspoli- tiek ten aanzien van Noord-Afri ka kreeg de minister een luid ap plaus van alle afgevaardigden, met uitzondering van de commu nisten, toen hij de beschuldigin gen, dat Frankrijk in Algerië een uitroeiingsoorlog voert, tegen sprak. Volgens spreker voeren de Fransen een „pacificeringsactie, die beoogt de voorwaarden te scheppen voor een algemene re geling, welke eens tot stand moet komen". Tengevolge van Arabische op positie tegen het voeren van rechtstreekse vredesonderhande lingen met Israël is het in de Vei ligheidsraad vrijdag niet tot een stemming over de Britse ontwerp resolutie over Palestina gekomen. De Arabische delegaties hadden met name (bezwaar tegen een pas sage in het ontwerp, waarin ge zegd wordt dat het noodzakelijk is omstandigheden te scheppen, waarin een vreedzame regeling van het Aratoisch-Israëlische ge schil „op door beide partijen aan vaardbare basis" kan worden be reikt, Ahmed Sjoekairi, die de Aralbïsche oppositie leidde, ver klaarde, dat getracht wordt door middel van de resolutie het ge hele Palestijnse vraagstuk aan de V.N. te onttrekken en „in handen van lie betrokken partijen" te leg gen. Zoals bekend dringt Israël reeds lang aan op rechtstreekse vredesbesprekingen met de Ara bische landen. Nadat de Perzische delegatie meer tijd had gevraagd om de kwestie te bestuderen, werd de bijeenkomst tot heden verdaagd. In de Britse ontwerpresolutie wordt op de Arabieren en Israë liërs een beroep gedaan, zich vol ledig te houden aan de bestands akkoorden, terwijl de secretaris generaal Hammarskjoeld wordt verzocht, zijn goede diensten aan de partijen te blijven verlenen. Westelijke waarnemers in Mos kou zien Molotofs ontslag als een grote overwinning voor maar schalk Tito en het grootste ge baar, dat de Russen tegenover het Zuidslavische staatshoofd konden maken in hun campagne om de betrekkingen met Zuid- Sla vië te verbeteren. Het ontslag van Molotof, die welhaast be schouwd kan worden als een per soonlijke vijand van Tito, wordt ook gezien als de grens, waartoe de Russen willen gaan om de maarschalk tevreden te stellen. Molotofs moeilijke positie ten aanzien van Zuid-Slavië bleek, toen hij vorig jaar Boelganin en Chroesjtsjef niet op hun „verzoe- ningsreis" naar Belgrado verge zelde. Westelijke diplomaten in de Sowjet-hoofdstad houden echter rekening met de mogelijkheid, dat Molotof toch achter de schermen het oppertoezicht over de Russi sche buitenlandse politiek zal be houden, omdat niemand van de huidige Sowjet-leiders zo op de hoogte is van de internationale politiek. Daarbij komt, dat zijn opvolger als minister, Sjepilof, betrekkelijk onervaren op dit ge bied is. Aangenomen wordt dat Molotof zowel vice-premier als volledig lid van het elf leden tel lende partijpresidium zal blijven. In Belgrado is het nieuws met voldoening ontvangen, daar Mo lotof zich steeds, evenals Stalin en soms nog feller dan hij, een tegenstander van Zuid-Slavië heeft getoond, nadat dit land in 1948 uit de Cominform was ge stoten. Ook in de controverse, die aan deze breuk voorafging, wa ren de brieven van het centrale partijcomité in Moskou aan de Zuidslavische communistische partij steeds door Molotof onder tekend. Een Israëlische student is zon dagmorgen nabij Jeruzalem ge dood door schoten vanuit Jor daanse stellingen. De student maakte deel uit van een groep mannen die een brand trachtten te blussen. Zij bevon den zich in gebied nabij de Jor daanse grenslijn van Jeruzalem. Syrische vissers hebben zich zondag op het meer van Hoeleh, op Israëlisch gebied begeven. Zij werden door een Israëlische pa trouille teruggedreven. Als de mensen spreken over uitroeiing, dan vergeten sommi gen van hen de wreedheden en het terrorisme van de opstande lingen, die, omdat zij hun doel niet door militaire middelen al leen kunnen bereiken, pogen „de mythe te doen ontstaan, dat Frankrijk een uitroeiingsoorlog voert", en te Cairo beweren, dat de Fransen 300.000 Mohammeda nen hebben gedood, aldus Lacos te, Premier Mollet verklaarde, dat zijn regering bereid is tot „een nieuwe orde" op sociaal, econo misch en politiek gebied in Alge rië, maar nooit zal toestaan, dat dit gebied zijn banden met Frank rijk verbreekt. De premier sprak aan het eind van een debat van drie dagen over Frans Noord-Afrika. Het meest werd echter gesproken over Algerië waar opstandelin gen een guerilla voeren ter on dersteuning van hun eis tot on afhankelijkheid. Mollet verbond de vertrouwens kwestie aan een motie, waarin de regeringspolitiek zowel ten aan zien van binnen- als buitenland wordt goedgekeurd. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat hij bij de stemming, die morgen zal wor den gehouden, de meerderheid zal verkrijgen. Hij herhaalde de garantie, dat het leven van alle opstandelingen die geen misdaden hebben be gaan, gespaard zal worden inge val van een staken van het vuren en hij beloofde verkiezingen bin nen drie maanden na de terug keer van de vrede in het land. De regering is bereid onmiddellijk plaatselijke verkiezingen te doen houden in gebieden, die van de opstandelingen zijn bevrijd. Geen Franse wapens meer naar Arabische Landen. Premier Mollet heeft zaterdag in de nationale vergadering mee gedeeld. dat zijn regering geen contracten voor wapenleveranties aan Arabische landen meer zal sluiten. Hij voegde hieraan toe, dat er geen lichte wapens aan Arabi sche staten worden geleverd. Ook hebben vorige regeringen zich hiertoe verbonden. Deze maatre gel was genomen met het oog op de mogelijkheid, dat deze wapens in handen van de opstandelingen in Algerië komen. De laatste tijd was er in de pers en in politieke kringen be zorgdheid geuit over met name de levering van lichte tanks aan Egypte en lichte machinegewe ren aan Syrië. In de afgelopen week liet het ministerie van Buitenlandse Za ken weten, dat de levering van veertig snelle tanks met een ka non van 75 mm aan Egypte wordt voltooid. Volgens het des betreffende contract, dat vorige zomer werd getekend, zullen ook twintig houwitsers van 155 mm worden geleverd. In antwoord op vragen over 13 kisten met lichte machinegewe ren, die deze week naar Syrië werden uitgezonden, verklaarde het ministerie, dat deze zending een uitzondering vormde op het in februari afgekondigde verbod om lichte wapens uit te voeren. Demonstraties van Franse reservisten. Franse reservisten, die opge roepen zijn voor de strijd in Noord-Afrika, hebben zaterdag in een station te Parijs 3 uur lang een sneltrein opgehouden, door voortdurend aan de noodrem te trekken en demonstraties op het perron te houden. De leiders van de demonstraties werden naar de kazerne teruggebracht. - Op een station nabij Versailles verliet een groep reservisten een trein en begaf zich op de sporen. Een sergeant werd door een an dere trein gegrepen en gedood. De veldslag in Algerië. De massale actie die de Franse troepen sedert vier dagen ten zuid-oosten van Algiers tegen de opstandelingen voeren duurt nog steeds voort. Onbevestigde mel dingen spreken van 380 gesneu velde opstandelingen sinds het begin van de actie. De Franse verliezen worden „licht" ge noemd. Groepen opstandelingen van 150 tot 200 man voeren een ver dedigingsstrijd vanuit berggrot ten. Het gebied waar de actie wordt gevoerd, werd sinds maanden door de opstandelingen gebruikt als voorraads- en groeperingsba sis en behalve wapens en munitie zijn er dan ook grote hoeveelhe den leeftocht en medische voorra den gevonden. In verscheidene steden, over geheel Algerië verspreid, werden zaterdag weer geïsoleerde aan slagen op Europeanen gepleegd. H. K. H. Prinses Beatrix heeft zaterdag met goed gevolg het eindexamen gymnasium Alpha van het inerementum van het Baarns lyceum afgelegd. De uit slag werd omstreeks vijf uuir be kendgemaakt. Daarna zijn in een der lokalen van het schoolgebouw de diplo ma's uitgereikt. H. M. de Konin gin en Z~ K. H. de Prins der Ne derlanden waren bij deze uitrei king, met de ouders van de ande re examenkandidaten aanwezig. De gecomitteerden waren de heer A. J. S. van Dam, inspecteur van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs; prof. dr. Elisabeth Visser; prof. dr T. J. G. Locher en prof. dr J. G. Slijper. De eindexamendagen van het inerementum vormen een onder deel van die van het Baarns ly- d»kapp»r»«t kei oport» cocité markt 16 brouwerijstraat 9 tenwuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen, aparte salon voor huidverzorging, depositair „lancome"-dr. payot" -„yardley". President Soekarno zal met een Amerikaans vliegtuig van Cana da naar Europa en vandaar terug naar Indonesië vliegen, in plaats van met een K.L.M.-toestel, aldus werd zaterdag bekend gemaakt. De woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Suwito Kusumawidagdo, onthul de, dat de regering een toestel van de Pan American Airways heeft gehuurd om het presiden tiële gezelschap van Ottawa naar West-Duitsland, Zwitserlarfd en Italië, aan welke landen Soekar no deze maand een officieel be zoek zal brengen, over te vliegen. Van Europa zal dit toestel de pre sident naar Bangkok of Singapo re brengen, waar hij aan boord zal gaan van een toestel van de Garuda Indonesian Airways. Als gevolg hiervan heeft de Ga ruda zaterdagmorgen haar ver zoek tot het huren van een K.L.M.-vliegtuig teruggenomen. Het bericht over het voorgeno men huren van een Nederlands vliegtuig had te Djakarta grote beroering verwekt, daar de be trekkingen tussen de beide lan den haar dieptepunt hebben be reikt na het verbreken door de Indonesische regering van de Ne derlands-Indonesische Unie. Men betwijfelde of president Soekarno het huren van een K.L.M.-vlieg tuig zou goedkeuren, nadat hij reeds geweigerd had dat een schilderij, dat aan een van zijn Europese gastheren ten geschen ke zal worden aangeboden, met de K.L.M. zou worden vervoerd. Naar de correspondent van het A.N.P. vernam, zijn twee stewar dessen van de Garuda, die twee dagen geleden van Djakarta naar Nederland vertrokken om deel uit te maken van het gecharterde Nederlandse toestel, weer naar Indonesië teruggeroepen. De Garuda had zich gewend tot de Zweedse, Canadese en Neder landse luchtvaartmaatschappijen voor het huren gedurende dertig dagen van een vliegtuig. Alleen de K.L.M. kon aan dit verzoek voldoen en bood aan een van haar Constellations in de Indone sische nationale kleuren, rood wit, te schilderen en de beman ning te kleden in de uniformen van de Gia. Twee dagen geleden werd de ondertekening van de overeenkomst op het laatste mo ment op verzoek van Indonesi sche zijde opgeschort. De woordvoerder deelde nog mede, dat het P.A.A.-toestel niet in andere kleuren zal worden ge schilderd. De tijd voor de nodige voorbereidingen was te kort, voegde hij hieraan toe. Er is geen regelmatige Ameri kaanse vliegdienst naar Indone sië. Alleen de Engelse B.O.A.C., de Australische Qantas en de Ne derlandse K.L.M. doen tot dusver het vliegveld Kemajoran van Djakarta aan. President Tito van Zuid-Slavië is zaterdagmiddag per trein voor een officieel bezoek aan de Sow- jet-Unie te Moskou aangekomen. Een van de Russische leiders, die hem ter verwelkoming de hand drukten, was de eerste vice- premier Molotof, wiens aftreden als minister van Buitenlandse Za ken de dag tevoren bekend was gemaakt. Waarnemers legden dit ontslag uit als een verzoenend ge baar tegenover het Zuidslavische staatshoofd, aangezien Molotof zich na de breuk tussen Zuid-Sla vië en de andere communnisti- sche landen in 1948 vaak een nog feller tegenstander van Tito was gebleken dan Stalin zelf. Het is de eerste maal, dat de Zuidslavische leider de Sowjet- Unie bezoekt, sinds zijn land we gens „verraad aan het socialis me" uit de cominform werd ge stoten. Tien jaar geleden was hij het laatst in Moskou geweest. Toen Tito met zijn echtgenote en een aantal Zuidslavische hoog waardigheidsbekleders uit de trein stapte, werd hij het eerst begroet door maarschalk Woro- sjilof, het Sowjet-staatshoofd. Daarna volgden de begroeting door partijsecretaris Chroesjt sjef, premier Boelganin en ande re Sowjet-leiders, onder wie ook de nieuwe minister van Buiten landse Zaken, Dimitri Sjelipof. Achtereenvolgens werden de volksliederen van Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie ten gehore ge bracht. Hierna inspecteerde Tito, die gekleed was in de uniform van maarschalk, de Russische erewacht. Nadat de hoge gast alle buiten landse diplomatieke vertegen woordigers de hand had gedrukt en {lij de erewacht in paradepas voorbij had zien trekken, sprak maarschalk Worosjilof enige welkomstwoorden: „Mijn beste kameraad-president. Het gehele Sow jet-volk groet u. De volkeren van de Sowjet-Unie en Zuid-Sla vië zijn ingenomen met de ver sterking van de banden tussen onze landen in het belang van beide regeringen. Dit zal een van de grootste factoren zijn in de samenwerking van alle naties om de vrede te vestigen". In zijn antwoord zei Tito: „Wij zijn gekomen met de beste wen sen van ons volk. Het is onnodig te herhalen, dat uw pogingen voor het opbouwen van het socia lisme grote resultaten hebben gehad sinds de grootse dagen van de oktober-revolutie en door de jaren van de grote patriottische oorlog". „Zowel ons verre als nabije ver- De onder-minister van Buiten landse Zaken van Jemen, El Emary, heeft zaterdag in Cairo verklaard, dat „gemeenschappe lijke vrienden" de regering van Jemen helpen bij de pogingen om een regeling te bereiken voor het geschil over het Britse pro tectoraat Aden. Jemen maakt aanspraak op het gehele gebied van Aden, de Brit se kolonie en de protectoraten er om heen. De regering van Jemen hoopt een vriendschappelijke re geling met de Britten te bereiken via normale diplomatieke kana len. Zij zal zich echter tot het in ternationaal gerechtshof in Den Haag en de veiligheidsraad der Ver. Naties wenden als die pogin gen op niets uitlopen, zo ver klaarde El Emary. De laatste weken zijn berichten ontvangen over verhoogde mili taire activiteit in Jemen, dat aan het Britse protectoraat Aden grenst. De garnizoenen van Je men nabij de westelijke grens van Aden worden versterkt. Een woordvoerder van de Brit se ambassade in Cairo verklaar de zaterdag, dat als de regering van Jemen werkelijk een vreedza me regeling van het geschil wenst, zij slechts het Britse aan bod van anderhalf jaar geleden om besprekingen te beginnen, be hoeft te aanvaarden. Naar van gezaghebbende Brit se zijde te Londen wordt verno men, zullen binnenkort onderhan delingen tussen Engeland en Je men ter regeling van de geschil len beginnen. Het inleidend over leg zou in Djeddah zijn gevoerd. EMIGRANT WERD INGENIEUR IN CANADA Vrijdag is aan de Mc. Gill-Uni- versiteit te Montreal voor het in genieursexamen geslaagd de 26- jarige Nederlander L. Luyks uit Steenbergen. De heer Luyks doorliep in Ber gen op Zoom de H.B.S. en ging in 1951 naar Canada, na eerst in Nederland zijn militaire dienst plicht vervuld te hebben. Hij emigreerde naar Canada omdat hij daar betere kansen zag dan in Nederland. Hij slaagde er in, in vijf jaar tijd de studie voor civiel ingenieur te beëindigen. Van het gezin Luyks zijn nog vier andere broers en één zuster in Canada, die daar in de landbouw een bestaan vinden. De bond van Amsterdamse taxi ondernemers en de bond van werkgevers in het taxibedrijf heb ben besloten met geen werkne mersorganisatie in het Amster damse taxibedrijf overleg te ple gen, zolang de staking onder de taxichauffeurs in de hoofdstad nog voortduurt. Deze mededeling doen de B.A.T.O. en B.W.T. in een door hen uitgegeven „over zicht van -de stand van zaken in het Amsterdamse taxibedrijf in verband met de staking van '25 mei 1956". In het overzicht wordt gezegd dat de door de leiding van de sta king verspreide berichten „al te licht de indruk wekken dat er onder de taxichauffeurs ten aan zien van de lonen een noodtoe stand heerst." „Niets is minder waar" zo ver volgt het communiqué, „en men zal vergeefs zoeken naar een pu- blikatie waarin een objectieve uit eenzetting van de loonpositie van de loontrekkende taxichauffeurs is opgenomen." De ondernemers zeggen in hun overzicht verder, dat het aantal diensten, gereden door loon- chauffeurs, werkzaam bij onder nemers, aangesloten bij één der werkgeversverenigingen, in de periode van 1 maart tot 25 mei van dit jaar 10.218 bedroeg. Uit deze diensten resulteerde een op getreden bedrag van 283.773,50. Gemiddeld werd per dienst dus 27,77 opgereden. Normaal, zo zegt het overzicht, rijdt een loon- chauffeur zes diensten per week. Gemiddeld werd dus 166,62 per chauffeur per week gereden. Het grondloon van een chauffeur be staat uit ƒ29,75; daarenboven ontvangt hij tien procent van het door hem opreden bedrag. In het gemiddelde geval, door de onder nemers in hun overzicht als basis van hun roeschouwingen geno men, verdiende de loonchauffeur 46,61. Daarbij kan volgens de ondernemers een totaal-fooi van 33,32 per week worden geteld. In het geheel zou dus de gemid delde chauffeur 79,73 per week verdienen. Het overzicht vervolgt met te betogen, dat 't argument van de stakers, als zou de leeftijd van 'n wagen het inkomen sterk bepa len, sterk overdreven is. De on dernemers menen, dat het door hen geëxploiteerde wagenpark iedere vergelijking met taxiwa genparken in andere steden kan doorstaan. De door de loonchauffeurs ge proclameerde staking stagneert, aldus de ondernemers, de uitvoe ring van de met de erkende werk nemersorganisaties overeengeko men venbetering van loon en ar beidsvoorwaarden. Tenslotte mer ken de ondernemers nog op dat de A G. eigenrijders onder de Amsterdamse taxichauffeurs door een kleine afdracht van hun, in verband met het uitvallen van ongeveer de helft van de Amster damse taxi's, gestegen inkomen de stakingsduur trachten te rek ken. Zoals bekend gingen de eigen rijders niet in staking. leden is vol lijden geweest. Daar om kunnen wij uw lijden begrij pen. Onze banden zijn door bloed versterkt. In een bepaalde perio de was het zeer moeilijk voor ons doch wij hadden vertrouwen, dat de tijd zou komen, dat onze vriendschap weer versterkt zou worden. De geest van Lenins be ginselen van collectief leider schap is van dien aard, dat ik er zeker van ben, dat er nooit meer misverstanden tussen de volke ren van het socialistische kamp zullen zijn", aldus het Zuidslavi sche staatshoofd. Tito prees in zijn toespraak de huidige Sowjet-leiders en sprak zich uit voor nauwere banden tussen Zuid-Slavië en de Sowjet- Unie: „Ons lot is onscheidbaar". De begroeting werd door radio en televisie uitgezonden. Door luidsprekers op de daken van de huizen kon de menigte de toe spraken en een verslag horen. Toen de stoet van auto's door de straten van Moskou reed op weg naar het Spiridonowka-paleis, waar Tito zal logeren, brak de menigte verscheidene malen door het politiecordon, waardoor de weg tijdelijk werd versperd. Later op de dag bracht Tïto 'n officieel beleefdheidsbezoek aan president Worosjilof, waarbij ook de andere Zuidslavische rege ringsleiders tegenwoordig waren. Een Britse militair die woens dag bij een bomaanslag in Fama- gusta werd gewond, is zaterdag in een ziekenhuis waar hij was opgenomen, overleden. Bij de aanslag, waarbij verzets lieden vanuit een hinderlaag een bom wierpen naar een Britse vrachtauto met militairen, waren reeds twee Britten omgekomen en 20 gewond. Het uitgaansverbod dat na de aanslag in Famagusta werd af gekondigd, is zaterdagochtend op geheven. De Grieken in Famagus ta moeten een boete van 400.000 gulden opbrengen als straf van de bomaanslagen die in de afge lopen zeven maanden in hun stad zijn gepleegd. In Limasol is vrijdagavond een uitgaansverbod afgekondigd na dat verscheidene bomaanslagen waren gepleegd. De straat in Athene waar de Britse ambassade gevestigd is, is zaterdagochtend plechtig her doopt tot Karaolis-Demetriou- straat. tKaraolis en Demetriou waren twee Griekse Cyprioten die door de Britten wegens ver zetsactiviteit opgehangen zijn.) De burgemeester van Athene, generaal Katsotas, onthulde za terdag een gedenkplaat in de Karaolis-Demetrioustraat. GcUverneur van Cyprus naar Engeland. De gouverneur van Cyprus, sir John Harding, is zaterdag uit Ni cosia vertrokken om in Londen met de Britse regering besprekin gen te voeren over de toestand op Cyprus. In verband met mogelijke aan slagen op het leven van de gou verneur wordt de strikste ge heimhouding betracht over de bij zonderheden van zijn reis. Hij heeft de nacht op Malta doorge bracht en is vandaar zondagmor gen met onbestemde bestemming in een militair vliegtuig vertrok ken. Cyprische terroristen gevan gen genomen. Op Cyprus zijn minstens 17 verbitterde verzetsstrijders ge vangen genomen tijdens een ope ratie in het noordwestelijk deel van het eiland. Een officiële bekendmaking zegt dat door deze operatie twee verzetsgroepen uitgeschakeld zijn. Bij de gevangenen bevinden zich verzetsleiders. Op de hoof den van twee hunner stond een prijs van 5000 pond sterling. Ook werden grote hoeveelheden wa pens, munitie en documenten buitgemaakt. Aan deze operatie, die meer dan twee weken geduurd heeft, namen bijna 5000 Britse man schappen deel. Zij werden ge steund door helikopters van de luchtmacht en door patrouille schepen van de marine. Turkse politiemannen op Cyprus gearresteerd. Twee Turkse politiemannen worden ervan beschuldigd zater dagavond in Paphos, op het wes telijk deel van Cyprus, revolver schoten op een Grieks-Cyprioti sche nachtwaker gelost te heb ben. De nachtwaker, een vader van zeven kinderen, is zwaar gewond. Op het tijdstip van de aanval deed hij dienst bij 'n opslagplaats van graan. Een jong Engels bruidspaar is zondagmorgen bij een aato-onge- luk bij Sheffield om het leven ge komen, slechts enkele uren na 't huwelijk. Met zes bruiloftsgasten reden de jonggehuwden in een reiswa gen na de receptie in de richting van Sheffield, met de bruidegom aan het stuur. In de vroege och tenduren had een botsing plaats met een autobus, waarbij de ne gen inzittenden van de reiswagen allen gedood werden. Zes inzit tenden van de bus werden ge wond. Radio-Pjongjang heeft een be kendmaking van de Noordko- reaanse regering omgeroepen, dat de sterkte der Noordkoreaanse strijdkrachten met 80.000 man zal worden verminderd. Dit zal in de periode 31 mei31 augus tus zijn beslag vinden. In de bekendmaking wordt voorts gezegd dat, indien Zuid- Korea niet het eerst aanvalt, het Noorden deze troepen nimmer tegen het Zuiden zal gebruiken. Er zijn thans bijzonderheden bekend geworden over een scheepsdrama dat zich vorige maand in de Indische Oceaan heeft afgespeeld. Op 3 mei strandde de 120 ton metende schoener „Hiariako" op een koraalrif in het westelijk deel van de Indische Oceaan. De Britse kapitein-eigenaar Eric Hunt gaf de bemanning en de 11 passagiers bevel aan boord te blijven, terwijl hijzelf met en kele metgezellen in een motor sloep naar de Komoro-eilanden vertrok om hulp te halen. De om geslagen sloep is gevonden, doch van de inzittenden was geen spoor te bekennen. De rest der 25 opvarenden van de „Hiariako" besloot na drie da gen zelf te trachten land te berei ken. Negen van hen namen plaats in een sloep, die een vlot op sleep nam waarop zich de rest van de schipbreukelingen bevon den. Het schijnt dat er onderweg ru zie is ontstaan, waarbij de tros tussen de sloep en het vlot gebro ken of losgemaakt is. Het vlot dreef weg en men beschouwt de opvarenden als verloren. Van de negen inzittenden van de sloep stierven er vijf aan uit putting, vóórdat er redding kwam. zodat er in totaal slechts vier overlevenden zijn. Nadat in de nacht van zaterdag op zondag een front het grootste deel van ons land was gepas seerd, bevonden we ons zondag in een zuidwestelijke tot westelij ke luchtstroming waarin vooral langs de kust, maar in de namid dag ook in het binnenland, opkla ringen voorkwamen. De achter het front aangevoerde lucht was echter kouder dan de verdrevene en de maximumtemperaturen waren nergens meer dan 20 gra den. Zondagmiddag was een depres sie Schotland tot op ongeveer 400 km genaderd. Vóór de depressie werd met zuidwestelijke tot zui delijke winden warmere lucht van de Golf van Biscaye in de richting van West-Europa ge transporteerd. Vóór de begren- zingslijn van deze lucht, het z.g. warmtefront, regende 't zondag avond reeds in West Frankrijk en Zuidwest Engeland. De met het front gekoppelde bewolking en regenzone zal Nederland van daag met matige tot vrij krachti ge zuidwestelijke winden berei ken. Daarbij zullen de maximum temperaturen op de meeste plaat sen hoger zijn dan zondag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Plaatselijk regen. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Iets hoge re temperaturen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. DINSDAG 5 JUNI. Breskens Hansweert Terneuzen Walsoorden v.m. 10.54 0.09 11.29 0.19 n.m. 11.19 12.34 11.54 12.44 ZON op onder MAAN op onder Juni. 4 4.26 20.55 1.40 15.42 5 4.25 20.56 2.03 16.59 6 4.24 20.57 2.32 18.16 t S i- i P y- n n .t n n 1- n 1- le v, g s- le J. in Ie il 31 e-

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1