STEEDS MÉÉR MOEUJKHEDEN Molotof afgetreden Steeds wéér en Radiorede van Prinses Irene Verklaringen van Tsjoe en-Lai HET WEER Het debat in de Franse Nationale Vergadering WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 2 JUNI 1956. 11e Jaargang Nr 3780 EERSTE BLAD WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Geen resultaten in Moskou Na Cyprus: Aden en Singapore Verre Oosten en Verre Westen Het presidium van de Opperste Sowjet heeft Molotof op diens verzoek ontslag verleend als minister van Bui tenlandse Zaken van de Sowjet-Unie. Tot Molotofs opvolger is benoemd Dimitri Sjepilof, de hoofdredacteur van het partijblad, de „Prawda," die onlangs werd bevorderd tot plaatsvervangend lid van het presidium. Dit is bekend gemaakt door het officiële Russische persbureau „Tass." Vijf jaar Benelux-uitzending door de radio" «Hollandse Nieuwe» voor H.M. de Koningin TITO'S REIS Levensbeschrijving van Molotof De tramrelletjes in Rio de Janeiro rrankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Noordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1, iedere egel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 't namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur Mendès-France heeft blijkbaar op de terugkeer van Mollet uit Moskou gewacht, voordat hij zijn ontslagaanvrage als mimster zonder portefeuille indiende. Deze berust geheel op het menings verschil met zijn mede-minister Lacoste, tevens gouverneur-gene- raaf van Algerië. aan wie hij verwijt, dat hij wel krachtig strijd in Algerië voert, maar de zo noodzakelijke hervormingen op de achtergrond schuift, ja met deze zelfs pas wil beginnen wanneer orde en rust zijn hersteld. Aanvankelijk scheen het als zou het aftreden van P.M.F. het ontslag van geheel het kabinet ten gevolge hebben, maar blijk baar heeft president Coty dit we ten te voorkomen. Mendès-France gaat dus alleen heen; zijn meds- radleale ministers en staatssecre. tarissen, ten getale van 12, 'blij ven. Maar Mendès-France gaat de boer op om tegen de politiek in Algiers, waarop de regering van Mollet steunt, te ageren. En in Algiers nemen wel de Franse strijdkrachten toe, maar worden de opstandelingen ook actiever, gelijk blijkt uit de vernieling hun nerzijds van een belangrijke stuw dam. Er liggen twee pogingen tot be. middeling op tafel. De ene, onge vraagd, is van Nehroe, die echter voor Frankrijk niet aannemelijk schijnt. De andere heet tijdens het bezoek van Tito te Parijs tot stand gekomen en breidt zich uit tot Italië en Egypte. Het bezoek van Nasser aan Italië, waaraan Truman een grote toekomst toe schrijft, houdt ongetwijfeld daar mede en met het Midden-Oosten in het algemeen, verband. De regering in Frankrijk staat voor steeds toenemende moeilijk, hedendemonstraties tegen de oorlog in Algiers, kennelijk door de communisten opgezet, geven daarvan blijk; zij hébtoen te St. Nazaire al aanleiding gegeven tot gewelddadigheden. Men kan ook moeilijk zegen, dat het proces der geheime documenten, dat nu ein delijk geëindigd is, tot vermeerde ring van het Franse prestige heeft bijgedragen. Mons, de secre taris-generaal van de Verdedi- gingsraad, is vrijgesproken, maar zijn beide helpers Labrusse en Turpin zijn tot zware vrijheids straffen veroordeeld. Het einde van het proces ging met tumult gepaard, gelijk te verwachten viel. Tegelijk dat Mollet terug is uit Rusland, is ook het officiële com muniqué openbaar gemaakt over de dagen in Moskou. Het is groot: 4800 woorden, die slechts hebben te vertellen, dat er wel overeen stemming in gezichtspunten is ge weest en dat de besprekingen vriendschappelijk zijn verlopen, maor geen ander concreet resul taat vermeldt dan een handels verdragje en een cultureel ak koord. Vermoedelijk komen B. en C. binnenkort naar Parijs. Voorlopig moeten zij naar de Scandinavi- sche-staten, die alle drie hun be zoek met gemengde gevoelens afwachten. Hoewel Eisenhower en Eden zich sceptisch over de Russische eenzijdige ontwapening hebben uitgesproken, trachten de Sowjet staatslieden een bezoek van de Amerikaanse stafchefs naar Moskou te forceren. Eisen hower heeft zo juist deze heren generaals onder handen genomen over de neiging tot twisten, die zij vertonen. Dat is natuurlijk ook nadelig voor de NATO, waarvan Tito in een uiterst lang interview het einde binnen enkele jaren heeft voorspeld. Bonn prijst zeer de houding van de Franse ministers in Moskou, hetgeen volkomen begrijpelijk is. In Bonn is een kleine ministeriële crisis geweest, omdat Adenauer zich keerde tegen zijn ministers van Financiën en Economische Zaken. Maar men mag aaanne- men, dat deze crisis is bijgelegd, al werpt deze een schaduw op de verkiezingen van 1957, waartoe dte Duitse partijen zich reeds op maken. Ook de verdeelde Vluchte lingenpartij, die een groot Pink stercongres heeft gehouden. In Italië zijn er gemeenteraadsver kiezingen gehouden, die meer dan gewone betekenis hadden; de uit slag is echter niet geweest ten on gunste van minister-president Segni, die zich rustig heeft ge dragen. Engeland toont tegenover de moeilijkheden, die het ondervindt in Cyprus, Aden en Singapore, grote vastberadenheid. „Wij zul len deze steunpunten niet opge ven", aldus het antwoord van de toetrokken minister. Maar in Sin gapore moeten de gevolgen van het mislukte overleg nog worden afgewacht. In Aden speelt Saoedi- Arabië een gezamenlijk spel met de opstandige stammen. Op Cy prus is het nu, 'behalve verdere onlusten, gekomen tot strijd tus sen Grieken en Turken, die de toestand slechts kunnen verwar ren. Griekenland stelt zich op het standpunt, dat de Cyprioten het laatste woord hebben, en de NATO, waarvan de drie wijzen nog niet veel succes boekten, kan deze zaak niet opnemen, zolang Amerika vasthoudt aan een eng anti-kolonialisme. Men kan moeilijk op grond van de voor-verkiezingen, die in ver schillende staten plaats hebben, een prognose voor de verkiezin gen stellen. Het ziet er naar uit, dat Stevenson terrein wint op zijn democratische mede-candidaten dat Eisenhower's populariteit nog groot is; dat echter de nieuwe landtoouw-regeling, nu ook goed gekeurd in het congres, aan de republikeinen geen winst zal brengen, Eisenhower heeft maar gedeeltelijk zijn zin gekregen, wat betreft steun van militaire en economische aard aaan het bui tenland voorlopig heeft men een miljard op het militaire en 400 miljoen op het economische pro gramma geschrapt. De Amerika nen meldden succes van hun proef met de H-bom in de Indi sche Oceaan. (Te) Grote aandacht heeft Amerika besteed aan de ont vangst van de Indonesische presi dent Soekarno. Hij heeft in het Congres gesproken, maar geen toezeggingen verkregen inzake zijn eis 'betreffende Nieuw-Gui- nea. Wel is hij in Michigan ere-dok- tor geworden en nog wel in de rechten, hetgeen eigenaardig aan doet na de protesten van promi nente Amerikaanse juristen naar aanleidingen van de wijze, waar op het proces tegen Jungschlager is gevoerd. Wanneer naar Ame rika meer berichten doordringen over de nu in gang zijnde proces, sen, zal men misschien wat an ders oordelen over de regering van Soekarno dan men nu doet. Amerika behandelt Soekarno daarom zo zacht, omdat het zijn hulp verwacht in het terugdrin gen der communisten in Zuidoost - Azië. Nu verlangt Soekarno een miljard dollar hulp en zulks zon der enige daaraan verbonden po litieke voorwaarden, hetgeen practisch wil zeggen, dat hij met het geld wil omspringen gelijk hem goed dunkt. De stemming in het Congres lijkt er niet op ge richt om daarin met hem mee te gaan. Men bedenke, dat het een Congres-commissie is, die de uit zending heeft verlangd van Sobo. low, Ruslands vertegenwoordiger in de V.N., omdat deze verant woordelijk wordt geacht voor de terugkeer van een aantal Russi sche zeelieden, die niet naar Rus land wilden terugkeren. Inmiddels duren de moeilijkhe. den in het Midden-Oosten voort. De Veiligheidsraad zal spoedig over het rapport van Hammers- koeld een beslissing nemen. De koning van Irak is op reis in W.- Europa en zijn even jeugdige neef, de koning van Jordanië, heeft zijn regering naar huis ge stuurd en een Jordaniër de defi nitieve opvolging van de bekende Engelsman Glubb Pascha toever trouwd. Wat het Midden-Oosten ons zal brengen, mede tengevolge van de ingevoerde Westerse tech niek, staat nog af te wachten. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). H. K. H. Prinses Irene heeft gisteravond voor de radio een toespraak gehouden tot de jon geren, ter gelegenheid van het feit, dat vijf jaar geleden de eer ste Benelux-uitzending door de radio werd uitgezonden. Prinses Irene zei de: „In deze korte toespraak wil ik mij richten tot alle jonge men sen in Nederland, België en Lu xemburg, die op het ogenblik naar deze uitzending luisteren. Ik geloof wel, dat wij allen er hoe langer hoe meer van doordron gen zijn, dat onze landen en wij zelf niet zó maar langs elkaar kunnen olijven voortleven, maar dat we meer onderling contact en meer internationale samenwer king nodig hebben. Al zijn onze landen maar klein, toch kunnen we veel presteren. België, Luxem burg en Nederland hebben dat be wezen. Nog tijdens de oorlog slo- ten de regeringen van onze lan den in Londen een douane-over eenkomst en een goed jaar later richtte een aantal particulieren het „comité van Belgisch-Neder land-Luxemburgse samenwer king" op, dat later kortweg „Be nelux" werd genoemd. Natuurlijk was dat maar een eikaars werk op het gebied van de uitgeverij, film, radio en tele visie te leren kennen. En er staat nog veel meer op stapel. Wat er van dit alles terecht zal komen, zal voor een belangrijK deel afhangen van wat de jeugd van België, Luxemburg en Ne derland straks er toe zal bijdra gen. Wij moeten belangstelling hebben voor wat hier gebeurt en het leren begrijpen. Daarom wil ik namens de Nederlandse jeugd zeggen, dat wij nu en later ons best willen en zullen doen om mee te helpen de idealen van le Benelux nog meer ingang te doen vinden". Vrijdagmorgen is door de hoofd controleur der Nederlandse ha- ringcontröle, de heer W. J. van der Windt, uit een lading haring, aangevoerd door het motorlog- gerschip VI. 142 „Voorwaarts schipper A. Rog, de haring uitge- keurd, welke zal worden aange boden aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Deze haring is gevangen door het stoomlog- begin. Ondanks alle moeilijkhe-1 gerschip VI. 29 „Oranje-Nassau", den heeft men die samenwerking toch weten door te zetten op al lerlei terrein. Cultureel, econo misch, sociaal, op parlementair terrein. Ook op het gebied van 't toerisme en het verkeer, enz. Over en weer werden er tentoon stellingen gehouden. Uitwisseling vond plaats van professoren, van toneelgezelschappen, van koren en orkesten. Deskundigen uit de drie landen kwamen bijeen om De premier en minister van Buitenlandse Zaken van commu nistisch China, Tsjoe en-Lai, heeft, voor het eerst sinds ver scheidene jaren, een onderhoud toegestaan aan een Britse corres pondent. In het gesprek, dat zeventig minuten duurde, behandelde hij de volgende punten. Formosa. „De vooruitzichten op een vreedzame bevrijding van Tai wan (Formosa) worden met de dag beter. De Verenigde Staten pogen de besprekingen, die thans te Ge- nève tussen vertegenwoordigers van hen en ons worden gevoerd, te gebruiken om hun bezetting van Taiwan een wettig aspect te geven. Zij willen namelijk, dat de Verenigde Staten en Chi na gezamenlijk zullen verklaren de status van dit eiland te zullen waarborgen. China kan hier nimmer mee instemmen. Wij zijn echter wel bereid een gezamenlijke verkla ring uit te geven, dat onze beide landen het geschil om Taiwan (Formosa) vreedzaam willen re gelen en dat wij daarom ook voorstanders zijn van een bijeen komst der Amerikaanse en Chi nese ministers van Buitenlandse Zaken, om hierover te spreken", aldus Tsjoe En-Lai. Tsjoe En-Lai wees er verder op, dat, alhoewel (communis tisch) China de keus heeft uit twee methoden om Formosa te „bevrijden", het de voorkeur zal geven aan de vreedzame manier, „indien de omstandigheden dit toelaten". Hij verklaarde dat (commu nistisch) China vrede wenst, niet slechts omdat het vredelie vend van aard is, doch ook om dat het minstens 12 jaar voor zijn industrialisatie nodig heeft „en een periode van tientallen jaren om een sterk geïndustria liseerd land als de Verenigde Sta- schipper D. van Haren Beide schepen zijn van de N.V. de Doggermaatschappij te Vlaar- dingen. De uitgekeurde haring is vrij dag op de gebruikelijke wijze in een met vlaggen versierde auto, naar het paleis gebracht om daar, onder rijkscertificaat, in oranje geverfde vaatjes te worden over handigd. De delegatie is vrijdagmiddag om half één door H.M. Koningin Juliana ontvangen. ten in te halen of voorbij te stre ven". De Geneefse besprekingen. Tsjoe En-Lai zei, dat het de schuld der Verenigde Staten was, dat de besprekingen te Genève zo lang duren. „De Verenigde Staten hebben zich niet aan hun gedeelte van de afspraak gehouden, daar zij de Chinezen in de Verenigde Sta ten, die naar China terug willen keren, moeilijkheden in de weg hebben gelegd. De Chinese regering kan geen inlichtingen krijgen over het aantal in Amerikaanse gevange nissen verblijvende Chinezen, de reden waarom en de plaats waar zij zijn ingesloten. De Amerikanen in Chinese ge vangenissen worden op dezelfde wijze behandeld als de andere Amerikanen. Zij zullen, bij goed gedrag, voor het einde van hun straftijd in vrijheid worden ge steld", aldus verklaarde de com- munistisch-Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken. Andere punten. Tsjoe en-Lai bevestigde, dat zijn regering een antwoordnota had ontvangen van de staten leden der Verenigde Naties, die in Korea tegen de communisten hadden gestreden, welke een ver werping inhield van het Chinese voorstel tot het uitschrijven van een nieuwe internationale confe rentie over Korea. Omtrent het feit, dat commu nistisch China niet in de Verenig de Naties vertegenwoordigd is, zei hij: „Deze onjuiste toestand kan niet lang aanhouden". Hij besloot met de opmerking, dat het door de Westerse landen uitgevaardigde verbod op de leve ring van strategische goederen aan (communistisch) China zijn land niet had getroffen, doch dat het slechts had geleid tot meer handel met de Sowjet-Unie en de Oost-Europese communis tische staten. President Tito van Zuid-Slavië is vrijdag, op weg van Belgrado naar Moskou, de grens van de Sowjet-Unie gepasseerd. Het eer ste station op Sowjet-gebied, waar zijn trein stopte, Oegeni in Moldavië, was versierd met rode vlaggen en spandoeken met vriendschapsleuzen. Tito werd hier begroet door hoge Sowjet- functionarissen. Op het station stond een grote menigte arbeiders en boeren. Maarschalk Tito, die vergezeld wordt door zijn vrouw en hoge Zuidsla vische functionarissen, wordt vandaag in Moskou ver wacht. Over de toekomst van Molotof, de „ijzige revolutionair" die ja renlang de Russische betrekkin gen met de buitenwereld heeft beheerd, is veel gespeculeerd se dert hij in de afgelopen herfst in het openbaar zijn verontschuldi gingen aanbood voor een foutie ve opvatting van de communisti sche theorie. Molotof, die op het ogenblik 66 jaar is, had in februari 1955 de dag, dat Malenkof aftrad als pre mier in de Opperste Sowjet verklaard dat in Rusland de grondslagen van het socialisme zijn gelegd. Precies acht maan den later gaf hij in een brief in het blad „Koemoenist" toe, dat deze opvatting „theoretisch fout en politiek schadelijk" was. Vol gens de officiële theorie bestaat n.l. het socialisme reeds in de Sowjet-Unie. Twee dagen later verklaarde Molotof glimlachend tegenover verslaggevers, dat er geen sprake van was dat hij zou aftreden. Hij ging dezelfde maand naar Genève voor de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier". De gissingen over de mogelijk heid dat hij op zijn retour was, hielden echter aan en werden nog actueler toen het officiële partij orgaan, de „Prawda", dat door zijn opvolger, Sjepilof, werd be heerd, in november een artikel over vier kolommen publiceerde waarin Molotofs vergissing in zake het socialisme in Rusland werd veroordeeld. Het nieuws van Molotofs aftre den komt aan de vooravond van de aankomst van president Tito van Zuid-Slavië in Moskou. Westelijke waarnemers menen, dat tot het aftreden van Molotof, die in 1948 de verklaring van de rominform tekende waarbij Zuid- Slavië uit de communistische or ganisatie werd gestoten, op dit ogenblik besloten is om de weg te effenen voor een nieuwe toe nadering tussen de Zuidslavische en de Sowjet-communistische partij. Toen Molotof donderdag een re ceptie op de Britse ambassade be zocht, was hij zeer opgewekt en hij praatte informeel met diplo maten. Hij maakte grapjes met buitenlandse correspondenten en niets wees in de richting van zijn komende ontslag. In de officiële bekendmaking van vrijdag werd niets meer ge zegd, dan dat zijn ontslag aan vaard en Sjepilof tot opvolger is benoemd. Uit de bekendmaking maakt men op, dat Molotof zijn post van vice-premier behoudt. werd. Molotofs invloed was steeds kleiner geworden, zo meende hij. Uit de eerste commentaren in Britse, Franse en Amerikaanse diplomatieke kringen blijkt, dat Molotofs ontslag geen verrassing heeft gewekt. Men twijfelde er evenwel niet aan, dat Sjepilof met evenveel overtuiging „njet" zal kunnen zeggen als zijn voorganger. Wjatsjeslaw Michailowitsj Mo. lotof (de „hamer"), wiens eigen lijke naam Skrjabin luidt, werd op 9 maart 1890 geboren in de provincie Wjatka. Op 16-jarige leeftijd trad hij, als middelbare scholier te Kazan, toe tot de Bolsjewieken. In 1912 ontmoette hij Stalin voor het eerst, toen hij hem onderdak verschafte bij een tante, de echtgenote van een hoge functionaris te St. Petersburg. Stalin oefende 'n grote invloed uit op de jonge revolutionnair, wie hij de kennis over de partij discipline bijbracht. In de hierna volgende jaren was Molotof me dewerker aan ondergrondse bla den, voor welke activiteit hij ver scheidene malen werd gedepor teerd. Op een partijcongres te Londen ontmoette hij Lenin. Sedert 1921 werkt Molotof te Moskou, waar hij op alle partij bijeenkomsten de stellingen van Lenin en Stalin heeft gesteund. Op het tiende congres van de Rus sische communistische partij werd hij in het centrale comité gekozen. In 1925 volgde zijn be noeming tot lid van het politieke bureau. Vijf jaar later volgde hij Alexis Rynof op als voorzitter van de raad van volkscommissa rissen, welke functie hij bekleed de tot mei 1941, toen Stalin zelf de leiding van de raad op zich nam. Van mei 1939 tot maart 1949 was hij minister van Buitenland se Zaken, in welke hoedanigheid hij in augustus 1939 het niet-aan- valsverdrag met Duitsland teken de. Gedurende en na de tweede wereldoorlog nam hij deel aan alle belangrijke internationale conferenties. Bovendien verte genwoordigde hij zijn land in de Verenigde Naties, totdat hij in 1949 door Wysjinsky als minis- Spoedig liet Malenkof weten, dat alle problemen door middel van onderhandelingen konden worden opgelost, waarmee net Russische „vredesoffensief" werd ingeluid. Hierdoor trad een ont spanning in ten aanzien van de strubbelingen tussen Oost en West om Berlijn. Later konden, dank zij de gewijzigde houding van de Russen, de wapenstil standsovereenkomsten in Korea en Indo-China worden getekend. Door deze ommezwaai in de Russische politiek moest Molo tof, die door zijn onverzettelijke houding op internationale confe renties de bijnaam „mijnheer njet njet" (nee nee) had gekre gen, plotseling meer verzoenings gezinde maatregelen nemen. Molotof is bekend om zijn sy stematische aard Lenin noem de hem eens „de beste archivaris van Rusland" en zijn grote energie. Met zijn korte, gezette gestalte, zijn vierkante gezicht met lorgnet, en zijn verzorgde kleding lijkt Molotof meer op een middenstander in goede doen dan op een beroepsrevolutionair. Churchill zegt van hem in zijn „oorlogsmemoires"„Ik heb nooit een menselijk wezen ge zien dat een volmaaktere weer gave was van een moderne robot. Zijn glimlach als de Siberische winter, zijn zorgvuldig afgewo gen en vaak wijze woorden en zijn minzaam optreden maakten hem tot de volmaakte agent van de Sowjet-politiek in een doodse wereld." President Kubitschek van Bra zilië heeft het leger, de marine en de luchtmacht bevel gegeven de politie van Rio de Janeiro bij te staan met het oog op nieuwe betogingen van studenten tegen verhoging van de tramtarieven. Donderdag, de dag van het heilig sacrament, was het rustig in de Braziliaanse hoofdstad. De studenten hebben echter ver klaard, dat zij hun betogingen zullen voortzetten. Woensdag zijn door de studen ten 212 van de 753 tramwagens in Rio de Janeiro beschadigd Een dertigtal mensen, veelal stu denten, werd gewond. Een rug van hoge druk bracht Nederland vrijdag opklaringen. Alleen in het uiterste Zuidoosten hadden deze nog niet veel te be tekenen. Elders steeg het kwik tot waarden hoger dan de vooraf gaande dag. De rug is een uitloper van een krachtig hogedrukgebied ten Westen van Spanje. Dit hoge drukgebied houdt boven de oceaan een actieve Westelijke ter van Buitenlandse Zaken werd 'stroming in stand. Daarin bewoog Reacties op Molotofs ontslag. De Nederlandse eerste minister, dr. W. Drees, verklaarde vrijdag avond desgevraagd, dat het ont slag van Molotof, de „spreekbuis van Stalin", een aanwijzing te meer zou kunnen zijn, dat de Sowjet-Unie op het gebied van de buitenlandse politiek enigszins andere methoden wil gaan toe passen. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland verklaarde, dat het ontslag reeds lang verwacht opgevolgd. In dat jaar werd hij vice premier, zoals alle andere le den van het oude politieke bu reau. Op het 19e congres van de Russische communistische partij werd hij gekozen tot lid van het presidium van het centrale co mité. Bij die gelegenheid, in 1952, werd Molotof met negen anderen gekozen in een commissie, die onder Stalin het partijprogram moest herzien. Na de dood van Stalin, op 5 maart 1953, kreeg Molotof in het nieuwe kabinet onder Georgi Malenkof weer de portefeuille van buitenlandse zaken, terwijl hij zowel vice-premier als lid van het nieuwe presidium bleef. Bij de begrafenis van Stalin voerde Molotof na Malenkof en Beria, de toenmalige minister van binnenlandse zaken, het woord. Het debat over de regerings- politiek in de Franse nationale vergadering is vrijdag in een be slissende fase gekomen, toen de regering van de socialistische premier Mollet moest antwoor den op aanvallen van zowel links als rechts. De rechtse afgevaardigden keuren de militaire actie in Alge rië goed, doch zij menen dat de Franse belangen in Marokko, dat onlangs onafhankelijk werd, onvoldoende zijn beschermd. Aan de linkerzijde verzetten de com munisten zich tegen de Algerijn se politiek van de regering, doch zij steunen de politiek ten aan zien van Marokko en Tunesië. In de nationale vergadering is meningsverschil gerezen over de vraag, of een vertrouwensmotie over het regeringsbeleid in N. Afrika als geheel behandeld moet worden, of dat afzonderlijk ge stemd dient te worden over het beleid ten aanzien van Algerië, Marokko en Tunesië. De com munisten willen het laatste, om dat zij dan een openlijke breuk kunnen verhinderen door de re gering gedeeltelijk te steunen. Niemand in de assemblee ver wacht evenwel dat de regering een vertrouwensstemming niet halen zou. Oud-premier Paul Reynaud, leider van de gematigd conserva tieven, verklaarde vrijdag in de nationale vergadering dat onder handelingen op dit ogenblik in Algerië slechts een „vermomde overgave" zouden betekenen. Frankrijk kan de anderhalf mil joen Fransen in Algerië niet in de steek laten. Het plan van pre mier Nehroe van India voor op lossing van de Algerijnse kwestie (staken van het vuren en onder handelingen), dat de Franse com munisten toejuichen, is reeds door de opstandelingenleiders, het Algerijnse bevrijdingscomité, verworpen, aldus Reynaud. Hij voegde hieraan toe, dat de regering de strijd in Algerië niet, zoals indertijd in Indo-China het geval was, mag laten stagneren. Hij vroeg zich af of de 380.000 man troepen, die volgens een re geringsverklaring tegen eind juni in Algerië beschikbaar zul len zijn, voldoende zijn. Als de regering meer troepen nodig denkt te hebben, moet zij het nu zeggen, aldus Reynaud. Alain Savary, staatssecretaris voor Tunesië en Marokko, verde digde de toekenning van onafhan kelijkheid aan Marokko en Tu nesië. De eerste overeenkomst die met Marokko gesloten is, be treffende de diplomatieke status, heeft de solidariteit met Frank rijk vergroot, zo zei hij. De eerste overweging van de Franse regering zal altijd zijn de bescherming van de Fransen in Marokko en Tunesië, aldus Sava ry, doch gehoopt wordt dat de niéuwe onafhankelijke regerin gen snel de toestand meester zul len zijn, zodat de Franse rege ring en de Franse strijdkrachten niet meer tussen beide behoeven te komen. Voorts deelde de staatssecreta ris mede, dat de Franse regering van plan is alle militaire rechten in de marinehaven Bizerta (Tu nesië) te handhaven. Savary's verklaring werd koel ontvangen door de rechtse en linkse afgevaardigden die kritiek op het regeringsbeleid hebben. De socialisten, communisten en radicalen van Mendès-France applaudiseprden. Ook Mendès- France zelf, die onlangs uit de re gering trad, betuigde zijn in stemming. vrijdag het frontensysteem van een diepe depressie ten Zuiden van IJsland in de richting van de Britse eilanden. Het warmtefront van dit systeem bereikte des avonds reeds Engeland en brengt vandaag bij ons overdrijvende wolkenvelden. Regen wordt er niet van ver wacht. Wel iets toenemende Zuid westelijke winden waarmee lucht wordt aangevoerd waarin de mid- dagtemperaturen weer hoger worden dan gisteren. Het kou front van het systeem naderde vrijdagavond in vrij snel tempo Ierland. Het bereikt het Noorzeegebied vandaag in de loop van de mid dag. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot zaterdag avond. Meer wind. Aanvankelijk vrij zonnig, later meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind; later matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuidwest. Iets hogere middag- temperaturen. ZONDAG 3 JUNI. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 8.41 9.16 9.56 10.06 MAANDAG 4 JUNI. v.m. 9.46 10.21 11.01 11.11 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden n.m. 9.06 9.41 10.21 10.31 n.m. 10.15 10.50 11.30 11.40 ZON MAAN op onder op onder Juni 2 4.27 20.53 1.01 13.18 3 4.26 20.54 1.20 14.29 4 4.26 20.55 1.40 15.42 5 4.25 20.56 2.03 16.59 6 4.24 20.57 2.32 18.16

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 1