Whiston Wh Roomboter Prins Bernhard spraK voor Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond BINNENLANDS NIEUWS 'Sto Eenvoudige maaltijden kunnen echt lekker smaken! Wat brengt de Radio? b-e-t-e -r-è KING SIZE rEnorm!" Gevonden voorwerpen RECHTSZAKEN «Mijnheer Robert is teruggekomen» Vuloennen Er gaat toch maar niets hoven TWEEDE HL AD Vrijdag 1 Jun' 11e jaargang no. 3779 Slachtoffers van ,Memoria Day' in de Ver. Staten de Viering verjaardag Koningin Elisabeth op Cyprus Protesten tegen verhoogde tramtarieven in Brazilii Fa P. J. van de Sande CYPRUS Eenvoudige, maar gezonde maaltijden op tafel brengen is een kunst, die de Nederlandse huisvrouw terdege verstaat. De laatste tijd grijpen dan ook vele moeders dankbaar de gelegenheid aan, die de gestegen welvaart hun biedt. Zij verhogen de voedings waarde en smakelijkheid van de maaltijden door het gebruik van roomboter! Nederland is op de goede weg, maar... het kan nog beter! Dit wordt bewezen in het buitenland, waar men meer roomboter ge bruikt*), dan in ons land. Dit, ondanks het feit, dat men in Nederland minder voor room boter betaalt dan in de meeste andere landen! Beter eten met room boter is mogelijk bij een verstandige be steding van het huis houdgeld. Alle maal- tijden worden dan vele malen beter met dit onvervangbare natuurprodukt Franse woestijnpost in Algiers overvallen DE VRIJE ZEEUW In deze tijd van industrialisatie is er wel eens te weinig begrip voor het feit, dat tenslotte de hele wereld moet leven van de opbrengst van de akker. Dit verklaarde donderdagmid dag Z. K. H. Prins Bernhard op de in „Tivoli'' te Utrecht gehou den nationale bondsdag van de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- bond en de Chr. Bond van Boer innen en Plattelandsmeisjes. Prins Bernhard noemde het ty perend, dat men in het boek Pre diker kan lezen: „Een voordeel voor het land is een koning, die de akkerbouw begunstigt". De Prins merkte op, dat de landbouw van het grootste belang is voor de nationale welvaart. In 1954, zo zei de Prins, be stond niet minder dan 37.6 pro cent van de Nederlandse export uit agrarische produkten. Wat de werkgelegenheid, uitgedrukt in man-jaren betreft, draagt een achtste deel der werkgelegenheid Door ongelukken op de weg. verdrinking en andere ongeval len zijn woensdag op „memorial day" in de Ver. Staten tenminste 125 mensen omgekomen. Op de weg verloren 78 perso nen, het leven en twintig ver dronken. Op „memorial day" worden de oorlogsgevallenen herdacht. een agrarisch karakter. Het plat teland in het algemeen en de stand van de boeren en tuinders in het bijzonder vormt een voort durende reservebron voor de na tionale krachten. Industrie en handel, en piet te vergeten wetenschap en kunst, aldus de Prins, ontvangen telkens nieuwe krachten uit dat, geluk kig vooralsnog onuitputtelijke, reservoir. Zonen en dochters van het platteland treft men aan als hoofden van departementen en als leiders van wetenschappelijke onderzoekingen, op sleutelposten in industrie en op voorposten der cultuur. Het mensenmateriaal in de steden en in handel, industrie en wetenschap is sterk onderhevig aan slijtage, aldus de Prins. Hij noemde het gelukkig dat het platteland nog beschikt over zulke reserves. Zich richtende tot de jonge boeren en boerinnen, zei Prins Bernhard, dat de jeugd in deze tijd een zeer bijzondere roe ping heeft, juist in verband met de sleutelpositie die boeren en tuinders innemen in het econo mische en culturele leven van de natie. „Als gij als jonge mensen uw roeping verstaat, dan is de natio nale gezondheid voor de volgende generatie naar menselijke bere kening verzekerd", zo zei de Prins. Tenslotte merkte hij op, dat slechts door de gemeenschap met het kruis van Christus, die gestorven is opdat wij zouden leven, het leven waarlijk bloeien kan. „Als gij bij alles wat ge doet, dat kruis voor ogen houdt, kunt ge de resultaten aan God overla ten. Dan ligt uw toekomst vast in een eeuwige en onwankelbare basis. Want uiteindelijk behoort de wereld en de toekomst aan Jezus Christus", zo besloot Prins Bernhard zijn toespraak. Dë strengste veiligheidsmaat regelen ooit op Cyprus genomen, zijn woensdagavond op het eiland van kracht geworden in verband met de officiële viering van de verjaardag van koningin Eliza beth op donderdag. De plaats waar gouverneur Harding een parade heeft afge nomen, was reecis tevoren op mijnen onderzocht en daarna door politie en troepen afgesloten. Ook zijn woonhuizen in de omge ving van het paradeterrein ont ruimd. Studenten en schoolkinderen hebben ook woensdag hun ge welddadige protesten tegen de verhoogde tramtarieven in Bra zilië voortgezet. In Rio de Janeiro deden zij al het mogelijke om het verkeer in de stad lam te leggen. In de loop van de dag hebben zij weer verscheidene tramstellen beschadigd en verbrand. Woens dagavond brachten zij de trams tot stilstand door op de rails te gaan zitten. De stilstaande trams vormden een grote hindernis voor de rest van het verkeer. TOREN VAN APPINGEDAM DOOR BLIKSEM GETROFFEN. In de nacht van woensdag op donderdag ontlastte zich boven Appingedam een kort, doch he vig onweer, waarbij een kerk toren door de bliksem getroffen werd. Omstreeks half drie zag de echtgenote van de in de nabij heid wonende brandweerman T. Fiat, hoe een bliksemstraal via de ongeveer 38 meter hoge toren aan de Wijkstraat in het wegdek sloeg. Enige minuten daarna zag men dat een zware houten lijst van de toren in brand was geraakt. De brandweer, die spoedig uit rukte, stond voor een bijzonder zware taak, omdat men vanaf de grond geen bluswater recht streeks naar deze hoogte kon op voeren. Via een aantal nauwe trappen kon men tenslotte door dringen tot het bovenste gedeelte van de toren, waar de vuurhaard met emmers water geblust werd. Na een half uur was men de brand meester. De schade is zeer aanzienlijk. Ondanks het nachtelijk uur werden de blussingspogingen door velen gadegeslagen. gedacht: O ja, dat is waar ook. Men verwacht voor deze V.V.V— tour een stijgende belangstelling. NOODWEER BOVEN RUURLO RICHTTE GROTE SCHADE AAN Een langdurig, hevig onweer boven Ruurlo, gepaard met wolk breuk en hagelbuien, heeft woensdagavond veel schade aan gericht aan de te velde staande gewassen. Verschillende straten stonden een tiental centimeters onder water. Het verkeer was geheel lamgelegd. Er vielen ha gelstenen zo groot als knikkers, waarvan vooral de rogge en ha ver geleden hebben. Van de tui nen bij de huizen is een aantal geheel vernield. Een dergelijk noodweer heeft deze generatie in Ruurlo nog niet meegemaakt. rookgenot filterende" Whiston KROPSLA EN SPINAZIE HALEN IN VENLO DE MINIMUMPRIJZEN NIET. Bij de coöperatieve Venlose groentenveiling zijn de laatste dagen meer dan 200.000 stuks kropsla per dag onverkoopbaar, omdat ze de vastgestelde mini mumprijs van 3 cent per krop niet kan opbrengen en duizenden kisten spinazie omdat de spina zie de minimumprijs van 8! 2 ct. per kilo niet oplevert. De fabrieken, die tot voor en kele dagen deze spinazie tegen de minimumprijs opkochten hebben nu voorraad, ze tonen geen be langstelling meer voor dit pro- dukt. Voor de tuinders van de koude grond, die als gevolg van de af gelopen strenge winterperiode hun winterprodukten op het land verloren zagen gaan, betekent dit een nieuwe strop, omdat hun eerste produkten van de koude grond reeds niet te verkopen blijken. De massale vernietiging van eerste kwaliteit groente vindt zijn oorzaak in het feit, dat zo wel West-Duitsland als grootste afnemer en ook België en Luxem burg, zijn uitgevallen. Laatstge noemde twee landen hebben se dert zaterdag j.l. de import van Nederlandse kropsla stopgezet; West-Duitsland heeft geen be langstelling meer voor onze sla nu de markt daar wordt over voerd door sla van eigen bodem, die tegen belangrijk lagere prij zen wordt aangeboden dan de Nederlandse kropsla, welke met hoge invoerrechten, verpakking en expeditiekosten is belast, mo gelijk is. TERNEUZEN De korpschef van de Gemeen tepolitie te Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende ge vonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarach ter vermelde adressen: Bril met donker montuur, Leu- nis, Van Steenlbergenlaan 36; vul potlood, Giljaam Klaassen, Tho lensstraat 62; ooievaar met baby (speelgoed), Jac. van Damme, Rozenstraat 9; kinderschortje, J. Simons, Schoolweg 41portemon- naie, J. Driessen, Azaleastraat 28; stalen duimstok, J. Prinse, Nar cisstraat 45; fototoesteltas, K. Verlinde, Vlooswijkstraat 38; zon nebril, Wim van der Hooft, 2e Verbindingstraat 5; padvinders- riem, Gaston Abbink, Azaleastr. 70; paar oorbellen, Piet Verhelst, Tholensstraat 130; chroomlijst van kettingkast, Beppy Riemens, Kazernestraat 13; wollen kinder- vest, J. Molegraaf, Tholensstraat 94; gouden oorbel, J. W. de Reus, Zandstraat 3; zwembroek met badhanddoek, A. de Lege, Donze Visserstraat 10; oorbel met han ger, Sluispolder P 91; zadeldek, B. IJzebaert, Narcisstraat 20; grijze ibalpointpen, A. de Koeijer, Oostkant 1. Aan het bureau van politie al hier zijn nog gedeponeerd: Mes kinderzonnebril, wasdoek, je, sleutel no. 31, spatbord van kinderwagen, stofbril, babysokje, paar witte kindersokjes, rood kindertasje met inhoud. ZUIVELFABRIEK KREEG BOETE VAN ƒ10.000,— De economische politierechter te Middelburg mr. P. van Empel, heeft de coöp. zuivelfabriek te Kloosterzande veroordeeld tot een boete van 10.000,en be taling van een zekerheidsstelling van eenzelfde bedrag binnen drie maanden. Dit geld blijft drie jaar ter beschikking van de justitie. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, had 30.000,boete en 30.000,- zekerheidstelling geëist. De coö peratie was gedagvaard, nadat de directeur van de zuivelfabriek in november vorig jaar wegens botersmokkel was veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een getuige ambtenaar van de belastingdienst verklaarde, dat de omzet van de fabriek in de smokkelperiode praktisch ver honderdvoudigde. De officier van justitie meen de, dat, zo het bestuur niet op de hoogte was van de handelingen van de directeur, hier sprake was van onoplettendheid. Hij laakte de houding van het bestuur (waarvan de voorzitter, H. A. A. baron C. d'E., inmiddels is afge treden) en sprak van zwendel, die een ontzaggelijke omvang aannam. Hij waarschuwde, dat bij herhaling onderbewindstel- ling van het bedrijf zal volgen. Ook mr. Van Empel had weinig goede woorden voor het beheer van de fabriek, dat de laatste ja ren nauwelijks deze naam mocht dragen. Als gemachtigde voor de coö peratie trad op mr. G. Tichelman te Terneuzen. Hij verklaarde, dat het bestuur de stijging der om zetcijfers uiteraard toejuichte, maar vond 't pijnlijk, dat de of ficier gezinspeeld had op de waarschijnlijke medewetenschap van het bestuur. Hij voerde aan, dat het voorheen slechte toezicht thans veel beter is. De eis vond hij veel te zwaar. Daardoor dreigt een faillissement, maar de offi cier antwoordde, dat het billijk is, dat de fabriek de onrechtma tige winst eens gaat terugbetalen. De Britse autoriteiten hebben woensdag op Cyprus aanplak biljetten verspreid met foto's en signalementen van 25 Griekse Cyprioten die gezocht worden. Wie inlichtingen verstrekt die tot arrestatie van deze personen lei den, krijgt een beloning van vijf tigduizend gulden en een reis met zijn gezin of directe verwant ten naar het buitenland. Het geld zal contant worden uitbetaald en de betrokkene kan zelf bepalen, waarheen hij met zijn gezin, onder Britse bescher ming, wil gaan. De bestemming zal geheim worden gehouden. Een van de gezochten is Neo- fytos Sofocleous, een 20-jarige voormalige bediende van gouver neur Harding, die verdween op de dag dat er onder diens bed een bom werd ontdekt. In totaal is nu een bedrag van 1.350.000 gulden uitgeloofd voof inlichtingen over voortvluchtige Cyvrioten. De hoogste beloning 100.000 gulden, is uitgeloofd voor inlichtingen over generaal Geor ge Grivas, de leider van de ondergrondse verzetsbeweging ElO.K.A. Er is een extra-beloning uitge loofd voor mededelingen over het onwettig bezit van wapens, mu nitie en ontplofbare stoffen. Door JOSEPH HOCKING 4). (Nadruk verboden). „SIGHTSEEING" VOOR VREEMDELINGEN TE ROTTERDAM. Van 1 juni af tot en met 31 augustus krijgt Rotterdam er een tweede rondrit bij, speciaal voor de vreemdelingen. Deze „Sight seeing tour" gaat uit van de V.V.V.in samenwerking met de Rotterdamsche Electrische Tram, die de bussen levert, en het bu reau voorlichting en publiciteit van het1 stadhuis, waaraan de route te danken is. Vijfmaal per dag zal de bus vertrekken van het V.V.V.-ge- bouwtje aan de Coolsingel, te be ginnen met tien uur 's morgens, om de anderhalf uur. De rit duurt vij ff kwartier. Er rijdt een gids mee, die in drie tale üjn explicatie door de busruimte stuwt. Men wil laten zien wat de vreemdeling kan in teresseren over oud en nieuw, over wat historie is of nog moet worden. Daarbij geeft hij uitleg over dingen, welke de stadgenoot zich niet eens meer realiseert. We hebben een speciale rondrit meegemaakt en zelf nu en dan „Niet in orde! Man, ik ben zo goed als dood! Ik moest eigenlijk in bed liggen!" „Waarom doe je het dan niet?" „Ik durf niet. Ik durf niet in donker alleen te liggen. Laf, maar het is zo. Ik ben niets dan een verzameling van kwalen bij elkaar. Hart, longen, lever enfin, alles is ziek!" De ander keek hem onderzoe kend aan. „Delirium tremens?" vroeg hij met een zekere verach ting in zijn stem. „Dat heb ik gehad! Maar dat is niet het ergste. Ik ben al mijn fut kwijt. Overdag wil ik wel in bed liggenmaar 's nachts als het donker ishuDat snap je natuurlijk niet. Je bent zo sterk als een paard. Je weet niet wat het is om koudbezweet wakker te worden met een ge voel of je bloed stil staat.met allerlei afschuwelijke schrikbeel den en dromendat is vrese lijk!" „Ja, dat geloof ik graag!" „Ik ben bang, dat het met me afgelopen is. En ik heb nog niets geen zin om dood te gaan. Voor al nu niet. Ik heb nog zoveel voor de boeg!" ,;Zo?'' Het klonk niet erg tege moetkomend en toch had de man die rustig rokend in het vuur zat te staren, iets vertrouwenwek kends over zich. ,Wil je helemaal niets drin ken? Het is wel gemene cognac, maar toch altijd beter dan niets! Enhet doet je een heleboel vergeten". „Neeik drink niet". „Verstandig van je!" ,Ja, drinken help je naar de kelder, vooral in dit klimaat". „Net of ik dat niet weet Zeg, Jan!" „Ja?" „Ben je hier al lang in 't land? „Jaeen paar jaar". „Waarom ben je hierheen ge trokken?" „Waarom komen de meesten hierheen?" „Succes gehad?" „Neendat is niets voor mij", was het bittere antwoord. „Töch ben je er een van het stoere en degelijke soort. En je bent sterk en gezond". „Geeft dat wat?" „Ik zou zo denken. Dat staat in alle schoolboejes". „Nu, maar dan heeft het voor mij niets gegeven!" Richard zweeg een poosje, als aarzelde hij voor verdere ver trouwelijkheid. „Je hebt iets over je van 'n academicus of zo iets", zei hij eindelijk. Ik heb ook aan de universi teit gestudeerd", zei de ander. ,Ik dacht wel, dat ik het niet zo ver mis had. Met mij is het net zo.'' „O ja?" „Ja, maar ik ben er met lang geweest. Gesjeesd, omdat ik niet in het gareel kon lopen. En ik ben hals over kop van huis weg gelopen niet om iets ern stigs. maar ik achtte het toch betermijn vaders hart ge broken, denk ikenige zoon, zie je?" Nog steeds hield de ander zich afzijdig, hoewel het toch duide lijk was, dat zijn metgezel hem in vertrouwen wilde nemen. „De laatste zeven jaar heb ik gezworven. Er op los geleefd. Soms lukte het me, mijn toelage, die ze van huis stuurden, in han den te krijgen. Ik heb er ook wel om moeten vechten. Van alles geweestgoudzoeker, matroos, woudloper, koetsier, schaapher der. Koetsier was nog het beste. Altijd dol op paarden geweest och, als je een paard hebt, dan heb je tenminste gezelschap". „Dat is zo!" „Ik heb nu en dan wel naar huis geschreven, maar bleef ge woonlijk nooit lang genoeg op één en dezelfde plaats, om ant woord te krijgen. Alleen als ik Spaar de Rijksboter- merken. In ruil daar voor krijgt u circus- plaatjes voor het prachtige roomboter- album. Vraagt uw leve rancier inlichtingen. als ia Nederland per hoofd per jaar De nauwkeurige cijfers zijn: in Denemarken 2,87 x zoveel België. Duitsland Frankrijk 2,45 x Zwitserland 2,13 x Publikatie: Het Nederlands Zuivelbareau. 's-Gravenhage ZATERDAG 2 JUNL helemaal blut was, bleef ik er op wachten. Mijn vaders brieven hebben een heel stuk van de we reld rondgezworvenJa, ik ben een gek geweestmaar wat geeft het daarover nu te gaan praten. Ik ben van goede familiemisschien heb je wel eens gehoord van de Reichmann's uit De naam scheen de ander te doen opschrikken, maar hij zei toch bedaard: „Ja, die naam heb ik wel eens meer gehoord". „Mijn familie is er bovendien goed aan toe. Een deel van de beste boerderijen in ons land bouwdistrict zijn mijnja, fei telijk mijn eigendom". „Maar „Ja, ik begrijp je. Je wilt vra gen, waarom ik dan hier zwerf. Maar ik weet dat ook pas een paar dagen. Ik ben op weg naar huis. Morgen zal ik zien, naar de stad te rijdenals ik het zo ver brengen dan daar een trein te pakken". De ander slaakte een zucht van afgunst. „Zie je, mijn vader bekleedde een voorname positie.Hij was in ons district zowat heer en meesterEn hij was erg hoog hartig Dat was wel de reden waarom hij me een fikse toelage gaf, als ik maar zorgde, dat ik wegkwam!" „Wat had je dan uitgevoerd?' (Wordt vervolgd). HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Morgengebed en lit. kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.; 12.33 Gram.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Lichte muz.; 13.40 Dansmuziek; 14.00 Boekbespr.; 14.10 Grm.; 14.25 Reportage ont hulling v. h. monument voor Ca nadese oorlogsslachtoffers te Groesbeek; 15.25 Gram.; 15.30 Po- litie-orkest; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Idem; 17.40 Jazzmuziek; 18.00 Lichte muz.; 18.15 Journalistiek weekoverz.; 18.25 Gram.; 18.30 Pari. overzicht; 18.40 Dansmuz.; 19.00 Nws; 19.10 Verkiezingstoe spraak; 19.25 Gram.; 20.00 Caus.; 20.20 Act.; 20.35 De gewone man; 20.40 Gevar. progr.; 21.30 Caba ret; 22.00 Mezzo-sopr. en gitaar; 22.20 Gram.; 22.35 Wij luiden de zondag in! Daarna: Avondgebed en liturg, kal.; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven; 11.30 Pianoduo; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vara-varia; 13.20 Accordeon orkest; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Lichte muz.; 14.30 Voor de jeugd; 15.05 Gram.; 15.30 Caus.; 15.45 Utrechts stedelijk ork. en koor; 16.45 Gram.; 17.10 Radioweek- journaal; 17.40 Dansmuz.; 18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Verkie zingstoespraak; 18.35 Gram.; 18.45 Regeringsuitzending; 19.00 Artis tieke staalkaart; 19.30 Caus.; 19.40 Idem; 20.00 Nws; 20.05 Nelis vol le vaart; 20.10 Metropole orkest en pianoduo; 21.00 Cabaret; 21.30 Socialistisch comm.; 21.45 Leert Uw landgenoten kennen; 22.15 Roemeens orkest; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Radio-almanak; 14.30 Radiojournaal; 15.00 Lichte muz.; 15.30 Idem; 15.45 Accordeonork.; 16.00 Gram.; 16.15 Accodeonreci- tal; 16.30 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Alt en piano; 17.20 Koorz.; 17.30 Strijk kwartet; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Int. wedstr. koningin Elisabeth; 22.30 Nieuws; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Lichte muz.; 23.35 Gram. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een groep van 100 opstandelingen een overval gepleegd op de militaire post Maafa, 10 km ten zuidoosten van Mac-Mahon. Dank zij de mede plichtigheid van een Algerijnse onderofficier, die het bevel van de wacht had, slaagde een der tigtal opstandelingen erin de post binnen te dringen. Het garnizoen, dat uit Fransen en inheemsen bestond, voerde 4% uur lang een verwoede strijd. Toen omstreeks 5 uur in de ochtend versterkingen arriveer den waren de opstandelingen reeds verdwenen met achterla ting van een aantal doden. Ook aan Franse zijde zijn aanzienlijke verliezen geleden aan doden, ge wonden en vermisten. Men weet nog niet in welke richting de aanvallers gevlucht zijn, aangezien de bewoners van de omstreken hun hutten hadden verlaten, vermoedelijk op bevel van de opstandelingen.

de Vrije Zeeuw | 1956 | | pagina 5